99 ft Algemene Bond van Ouden van Dagen GERRITSEN Dirk Trap en Frans Meijers in het K. C. B. Apetida J. BLOMBERGEN Schatgraverij in VRIJDAG 3 JULI 1959 36c JAARGANG No. 25 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond'aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef UURWERKEN Sanitaire-instaliaties A. I. C0PPENS en Zn Vrouwenbond N. V. V. ZENUWRUST SCH00RLSE GEMEENSCHAP toeektkd WW IDE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Woensdag 24 juni waren de voorzitter, de secretaris en de penningmeester der afdeling Alk maar van bovengenoemde bond naar Het Dorpshuis in Bergen ge komen om aan belangstellenden een uiteenzetting te geven van het doel en de werkzaamheid van deze bond, speciaal in verband met hetgeen er door middel van een plaatselijke afdeling is te be reiken. De bond is opgericht op 23 juli 1945 en bij Koninklijk Be sluit van 10 juni 1952 No. 121 koninklijk goedgekeurd. De bond is opgericht om de belangen van haar leden te dienen in alle ge meenten van het rijk. De leden uit een bepaalde plaats zijn tot een plaatselijke afdeling van de bond verenigd. Alle bestuursfuncties in de bond, zowel als in de afdelingen, zijn onbezoldigd en worden uit sluitend pro Deo uitgeoefend. De bond heeft op 't ogenblik ruim 80.000 leden, waarvan er velen zijn, die louter uit solidariteitsge voel lid zijn, doch zij kan nog veel meer leden gebruiken. Op de vraag of dit nodig is, antwoorden we: Het is hard nodig. Voorheen was degene, die niet meer in staat was zijn onderhoud te verdienen en niets had kunnen opzij leggen, aan de hulp van burgerlijk en ker kelijk armbestuur overgeleverd. Minister Talma heeft toen een wetsvoorstel ingediend om aan ouden van dagen 2.per week uit te keren, welk voorstel door Troelstra werd gesteund. Na de eerste wereldoorlog, toen Neder land als een schatrijk land uit deze wereldcatastrofe te voor schijn kwam, werd voor de ouden van dagen niets gedaan; eerst toen de tweede wereldoorlog een einde nam en het nederlandse volk in berooide toestand verkeerde, maar door vijf jaren van oorlog en ge brek aan het allernodigste wist wat nood was, toen is er de Nood- wet-Drees gekomen, die als een onvergetelijk monument in de ge schiedenis zal voortleven. Hieruit bleek voor het eerst dat er aan zorg voor de ouden van dagen was gedacht. Met 1 augustus 1957 werd de Algemene Ouderdoms wet in werking gesteld. Van de Noodwet trokken 369.000 mensen met een bedrag van 279 miljoen. Na 1 augustus 1957 steeg dit tot 712.000 mensen met 722 miljoen. Op dit ogenblik is het miljoen mensen die A.O. W.-uitkering ontvangen, reeds overschreden. De opbrengst der premie voor de A.O.W. ligt bijna 200 miljoen hoger dan het bedraa der uitge keerde bedragen. Men wil dit geld gebruiken om de premie te dekken van de Weduwen- en Wezenwet, doch dit geld is voor de A.O.W. gestort en dient derhalve beter tot verhoging der uitkering der A.O.W. te worden aangewend. Minister Klompé heeft in een ver zorgingscentrum gesproken en daar gezegd: wat de vakorganisa tie voor de werknemer is, dat is de bond van ouden van dagen voor de oude mensen, die in moei lijkheden verkeren. We hebben thans 237.000 mensen, die uitslui tend zijn aangewezen op de A.O.W.-uitkering. Velen der ouden van dagen hebben daar naast nog andere inkomsten, maar de 237.000 zijn voor hun onder houd van de A.O.W.-uitkering afhankelijk. Dat is hun enige bron voor onderhoud en dit bedrag is ontoereikend, 't Gevolg is dat zij een beroep op maatschappelijk Hulpbetoon moeten doen. Maar voor steun van deze zijde bestaan bijna geen richtlijnen en is men afhankelijk van het inzicht der plaatselijke functionarissen. En die inzichten lopen soms geheel uiteen, zodat wat in de ene ge meente wordt verstrekt in de an dere als belachelijk wordt aange merkt. Maatschappelijk Hulpbe toon zoekt zijn uitkering gewoon lijk te verhalen op de kinderen van de aldus gesteunde. De bond streeft er echter naar, dat zijn le den van Maatschappelijk Hulpbe toon bevrijd zullen worden. Daar toe vraagt zij' verhoging der A.O.W.-uitkering. Er bestaat een groep, die meent dat de ouden van dagen in de watten liggen. Het moet maar eens uit zijn met die verhoging. De regering heeft de verhoging gekoppeld aan de loon- ronde, maar nu heeft de regering op haar programma differentiatie der lonen, zodat deze per groep kunnen worden verhoogd of des noods ook verlaagd. Dit zal duur- tetoename van het leven met zich brengen, waarvan de ouden van dagen het slachtoffer dreigen te worden. Het is daarom nodig, dat er een sterke bond komt, wier le dental heel wat groter is, opdat oud en arjn inderdaad moge ver dwijnen. Het kan, want het geld is er. Enkele jaren geleden is men in Alkmaar begonnen met vijf leden, thans heeft de afdeling er meer dan 200. Men heeft een eigen so ciëteit. Een paar jaar geleden ont stond het verlangen een gezamen lijk reisje per autobus te maken. In Leiden had de directeur van Maatsch. Hulpbetoon daarvoor 10.per deelnemer beschikbaar gesteld. In Alkmaar is men echter zo ver nog niet, doch de penning meester zei toen: Goed, wie iedere week een jaar lang een dubbeltje betaalt, kan mee met mij en hij zette een autotocht in elkaar, die klonk als een klok. Men begon met 34 deelnemers en 't volgend jaar had men er 89. Om wat geld bijeen te krijgen is men een oud papier-actie begonnen, die aardig wat inbrengt. Zo raakt men af van het ont moedigende denkbeeld, dat wie oud is en geen geld bezit, het ob ject van liefdadigheid moet wor den. Daar hadden de aanwezigen in Bergen wel oren naar. Alle aanwezigen werden lid en zij zul len andere leden gaan werven, zo dat men er binnenkort wel meer van zal vernemen. We wensen deze actie, die uit het midden der bejaarden voortkomt, goed succes. Zaterdag 27 juni werden de tal rijke aanwezigen, die waren op gekomen om de opening der expositie van de werken der beide bovengenoemde kunstenaars bij te wonen, door de voorzitter van het K.C.B., mr. A. F. Kamp, welkom geheten, waarna hij de medede ling deed, dat deze expositie zou worden geopend door de heren prof. K. van het Reve en mr. van Schaik, beiden uit Amsterdam afkomstig. De laatstgenoemde, die het eerst aan het woord kwam, ving aan met te verklaren, dat hij niet zoveel verstand had van schilder kunst, maar dat men ook zonder dit daarover wel spreken kon. Als pleiter kan men spreken over de mens of over de zaak. Zo ook hier: men kan over de persoon van de schilder spreken of over zijn werk. Beide sprekers waren over een gekomen dat elk slechts over één kunstenaar zou spreken, en zo kreeg thans Dirk Trap een beurt van mr. Van Schaik. Persoonlijk kende en waardeerde hij hem als mens en wat zijn werk betreft, dat waardeerde hij dermate, dat hij een werk van Trap in zijn woning had hangen en er steeds met ge noegen naar keek. Prof. Van het Reve verklaarde nog minder verstand te hebben van schilderkunst dan zijn geleer de vriend mr. Van Schaik, in wiens woning verschillende schil derijen de wanden sieren. Hijzelf had het nooit verder gebracht dan een reproductie van de zonne bloemen van Vincent van Gogh. Om zonder kennis toch iets te kunnen zeggen kan men b.v. de biografische methode volgen en het werk vergelijken met de tijd van het ontstaan in het leven van de kunstenaar en zich bezig hou den met de aard der gevoelens en gedachten welke de kunstenaar bezielden in die tijd met betrek king tot zijn verhouding tot zijn medemensen of tot de maatschap pij. Om zijn mening te illustreren zou spr. b.v. een citaat uit de Prawda kunnen citeren, maar hij zou daar van af zien; ten eerste: om het verwijt te ontgaan van re clame te maken voor Rusland en ten tweede: omdat hij niet wilde dat dit citaat door pro-Russisch gezinden verkeerd zou worden uitgelegd, zodat men beter deed te willen aanvaarden, dat hij in werkelijkheid niets had gezegd. Deze beide speeches, van een aard zoals er in de jaren dat het K.C.B. bestaat wel nimmer zullen zijn afgestoken, werden met ap plaus beantwoord, waarna de ere- wijn rondging om de stemming op peil te houden. Dirk Trap exposeert in de grote zaal zeventien schilderwerken van zijn hand. Daaronder zijn er, die hem doen kennen als een kunste naar met een zeer eigen visie, die ook beschikt over de vaardigheid om deze visie op een eigen manier te vertolken. Zijn schilderij van de sneeuw in Groet uit particulier be zit, opent de reeks en trekt onmid dellijk de aandacht. Zo zijn ook de andere landschappen no. 5, 13 en 15. Zijn stillevens en zijn beel den uit Italië geven blijk dat hij wel wat in zijn mars heeft, wat hij op de hem eigen wijze in vorm en kleur weet uit te drukken. In de kleine zaal exposeert Frans Meijers een aantal penseel- schilderingen op papier, die hem doen kennen als een kunstenaar wiens werk enig is in zijn soort. In de verte herinnert dit werk aan dat van de Duitse artiest A. Frank Weber, die hier verleden zomer exposeerde, doch slechts in zo verre, dat in beider werk een sati rieke geest tot uiting komt. Daar mede houdt echter alle gelijkheid op. Meijers is oorspronkelijk in onderwerp en in zijn uitbeelding en de wijze waarop hij met het licht werkt, voortreffelijk. Zulk een kunstenaar is in ons land een zeldzaamheid en niemand zal dit werk onberoerd laten. Daarbij en dat is het merkwaardige Frans Meijers exposeert wel, maar van dit werk is niets te koop en dat vormt een reden te meer om naast het werk van de zelden exposerende Dirk Trap, ook dit werk te gaan zien en te be wonderen. De tentoonstelling is open van 27 juni tot 10 juli. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen V erdronkenoord100 Alkmaar, Tel. 2952 DUBBEL SUCCES VAN „BERGENS KLEIN VROUWENKOOR" EN DRIEDUBBEL VOOR DIRIGENT KLAAS VENNEKERÜ Evenals vier weken geleden keerde een stralend klein vrou wenkoor, diep in de nacht van 2728 juni, uit Hilversum van de finale koorfestival 1959, georga niseerd door de Koninklijke Bond van Zang- en Oratoriumvereni gingen in Nederland, weer zin gend in Bergen terug. ..Bergens Klein Vrouwenkoor", onder de muzikale leiding van zijn zeer be gaafde jonge dirigent Klaas Ven- neker, heeft zich het beste koor in deze spannende finale getoond. Het behaalde, evenals in de voorronde, het hoogste aantal punten (392). In het maandblad van de Koninklijke Bond stond: „Zelden heeft men, zelfs niet door een beroepskoor, een fraaiere uit voering gehoord van „Laudi alla Vergine Maria" van Verdi. Het juryrapport van Oscar van Hemel vermeldde voor alle rubrieken een tien! En inderdaad, hier was geen critiek meer mogelijk. Dit kleine koor (14 leden), o.l.v. Klaas Ven- neker, zingt werkelijk subliem. We geloven wel, dat dit hele kleine ensemble tot de allerbeste vrouwenkoren in Nederland be hoort!" De juryleden waren, evenals de vorige keren: Frans van Amels- voort, 's-Hertogenbosch (voorzit ter); Piet van Egmond, Amster dam; Oscar van Hemel, Hilver sum. Door deze prestatie is „Bergens Klein Vrouwenkoor" in het bezit gekomen van een der vier bekers, welke beschikbaar werden gesteld voor: 1. Het best geplaatste jeugdkoor: St. Jozefzangertjes, Hilversum, o.l.v. Eerw. Frater Boudewijn (319 pnt.). 2. Het best geplaatste vrouwen koor: „Bergens Klein Vrou wenkoor", Bergen (N.H.), o.l.v. Klaas Venneker (392 pnt.). 3. Het best geplaatste militaire koor: Mannenkoor ,,2e Depot Infanterie", Venlo, o.l.v. M. Schmitz (356 pnt.). 4. Het best geplaatst gemengde koor: Kon. Gemengd koor „De Volharding", Valkenswaard, o.l.v. Nor Dijkstra (381 pnt.). Zondag 28 juni j.l. heeft „Ber gens Klein Vrouwenkoor" voor de tweede maal op het zangconcours van De Bond van Zangkoren in Noord-Holland te Heer-Hugo- waard de wisselbeker weten te winnen. Dit jaar kwam het koor in de superieure afdeling uit (beide vorige malen in de afdeling uitmuntendheid Het behaalde het hoogste aan tal punten, 267 met lof van de jury, bestaande uit: Corn. Jonker, toonkunstenaar, Schoorl en Nic. v. d. Linden, toonkunstenaar, Am sterdam. Op verzoek van het Hoofdbe stuur van De Bond zong „Ber gens Klein Vrouwenkoor", na het overhandigen van de wisselbeker, haar succesnummer van het koor festival 1959 ('t verplichte werk) „Laudi alla Vergine Maria van Verdi. Deze wisselbeker is nu het eigendom van dit kleine „grote" koor. Van harte gelukgewenst, dirigent Klaas Venneker en „Ber gens Klein Vrouwenkoor"!! Het derde succes van Klaas Venneker was: met zijn gemengd koor „Zanglust" uit St. Pancras behaalde hij een eerste prijs, 253 punten, het hoogste aantal der ge mengde koren en op één na het hoogst van het concours! Nogmaals proficiat!! Donderdag 25 juni hield de Vrouwenbond N.V.V. in het Goffert-openluchttheater in Nij megen haar 10e Landdag. Op deze dag kwamen vrouwen van uit alle windstreken van ons land hier bijeen en de afd. Bergen was daarbij ook vertegenwoordigd. De reis erheen werd per bus gemaakt, gezamenlijk met leden uit Noord- Scharwoude, Langedijk, St. Pan cras, die per bus werden opge haald, terwijl die van Den Hel der, Middenmeer en Creileroord in Alkmaar voor het station wer den opgepikt. Het weer was prachtig en 's morgens om kwart voor zeven bij het vertrek uit Bergen nog heerlijk koel. Dat werd later op de dag wel anders. De tocht ging over Amsterdam en Utrecht, waar bij ,,'t Kalfje" om tien uur een kop koffie best smaakte. Over De Bildt, Zeist, Doorn, Amerongen, Wageningen, Oosterbeek en Arnhem ging het toen naar Nijmegen, waar de bus om half een arriveerde. Het prachtige park om het Goffert-stadion en openlucht theater hadden zichtbaar van de droogte te lijden. De grasvelden zagen egaal zandkleurig. Men kon er zich op wijde stranden wanen, bezaaid met mooie boomgroepen, maar behalve een klein, modderig vijvertje was elk spoor van water zoek. In het openluchttheater was het als in een gloeiende oven en de bewolking die later op de mid dag kwam opzetten, was een ver ademing. Het programma begon om half twee en duurde in één ruk door tot half vijf. Het uithou dingsvermogen v. d. sprekers, de optredende artiesten (vooral van de dansers van het Scapino-bal- let) en de toehoorsters was be wonderenswaardig, evenals hun enthousiasme. De zon vermocht voor de meesten de feestvreugde niet weg te smelten. De enkelen, wie de hitte te machtig werd, wer den gelaafd in de schaduw buiten het theater, waar een fris windje voor de nodige koelte zorgde. Het parkeren der vele auto bussen was prima georganiseerd, zodat de deelneemsters tegen vijf uur vlot konden vertrekken, naar hun soms wel héél ver weg gele gen woonoord. Over de prachtige auto-baan van Arnhem naar Utrecht snelde ook de bus met deelneemsters uit Bergen. In Am sterdam werd gezamenlijk gezellig gedineerd en toen door de Velser- tunnel op Alkmaar aangestuurd. In Heiloo werd nog even uitge stapt voor een verversing en om prompt kwart over tien konden de dames uit Middenmeer en Creiler oord in de bus naar die plaatsen stappen. De Helderse deelneem sters wachtten bij een kop koffie op de laatste trein naar Den Hel der en de bus met de andere deel neemsters maakte nog even het rondje over St. Pancras, Lange dijk, Noord-Scharwoude om tegen elven de Bergense dames weer veilig thuis te brengen. Het was een lange, warme, maar gezellige dag. (Ingezonden mededeling) nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten OPBRENGST KOLLEKTE RODE KRUIS. De opbrengst van de Rode Kruis-kollekte, die in de kring Bergen, waaronder ressorteren een gedeelte van Koedijk en Schoorl, werd gehouden, heeft een beduidend groter resultaat opge leverd dan vorig jaar. De kollekte heeft in Bergen 1840.19 opge bracht, in het gedeelte Koedijk 94.88 en in Schoorl 61.33. Het bestuur van het Rode Kruis brengt bijzonder veel dank aan milde ge vers en kollektanten (trices). Aan de boottocht die het Rode Kruis gisteren organiseerde heb ben 14 zieken uit de omgeving van Bergen deelgenomen. Een van haar andere activiteiten is het Well Fare werk, dat steeds meer in omvang toeneemt. Ongeveer een dertigtal zieken, bedlegerigen en bejaarden, breien, handwerken en knutselen thuis (na gedegen instructies) een aantal voorwer pen, die later door middel van deze dienst worden verkocht. De lectuur-voorziening is even eens een belangrijk onderdeel. De culturele dienst bezorgt elke 14 dagen aan een 20-tal zieken een zending boeken of tijdschriften naar verkiezing. De waardering voor het werk van het Rode Kruis wordt steeds en merkbaar groter. KIND STEEKT ONVOORZICHTIG OVER. De negenjarige A. D. P. uit Bergen is bij het onvoorzichtig oversteken van de Bergerweg ter hoogte van de Groeneweg aange reden door een auto, bestuurd door de heer J. L. uit Bergen. De chauffeur probeerde nog uit te wijken, maar slaagde er niet in een aanrijding te voorkomen. De jon gen is ernstig gewond per zieken auto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overgebracht nadat dr. J. Degenaar uit Alkmaar de eerste hulp had verleend. van 5 juli t/m 11 juli 1959 Maandag 6 juli: Bridgen ook voor de gasten, zaal „De Rode Leeuw", aanv. 20 uur, uitg. v.d. Schoorlse Bridgevereniging. V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek DuinwegVoet Klim- weg 9.30 uur. V.V.V. GroetCamperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. Donderdag 9juli: Concert o.l.v. Klaas Venneker in de N.H. Kerk te Schoorl, 8 uur, uitg. van de Ned. Herv. Vrouwengroep. Vrijdag 10 juliNatuurfilm, zaal Atsma, 8 uur, uitg. van de Ned. natuurfilmdienst. □□□DDDaaDDDODD'JaOC Schoonheidsspecialist Stationsstraat 1 - telefoon 2495 DE FAKKELS BIJEEN. Van 6 tot 11 juli wordt er een huis-aan-huis kollekte gehouden ten bate van blinden van onder scheiden godsdienstige gezindten, en afkomstig uit plaatsen uit ge heel Nederland, die een opleiding krijgen in één van de Christelijke instellingen op dit gebied, n.l. Bartimëus, Sonneheerdt, Dennen- heul, Wolfheze, Plantage-Am sterdam. Hier krijgt de blinde on derwijs en een beroepsopleiding; er zijn practische werkplaatsen, o.a. ook een Braïlledrukkerij en Dennenheul bijv. is een heerlijk vakantie-oord voor de blinden. Natuurlijk is er voor al dit werk veel geld nodig, vandaar ook deze kollekte van de zienden voor de blinden. EINDEXAMENS VAN DE MIDDELBARE MEISJES SCHOOL BERGEN. Voor het eindexamen van de middelbare meisjesschool te Ber gen slaagden o.a. de volgende kandidaten: Sylvia Bal, Bergen; Marlitta Driessen, Bergen; Janna Kouwen- hoven, Bergen; Marian Kroon, Bergen; Aukje Nijdam, Bergen; Henriëtte Schmidt, Bergen; Fran- cien v. d. Torren, Bergen; Willy van Zanten, Bergen; Dineke Stroomer, Bergen aan Zee; Karen Bosman, Schoorl. BERGEN AAN ZEE. Woensdagmiddag 24 juni heb ben ruim honderdvijftig kinderen op het strand gegraven of hun leven er van af hing. Het ging er om de 35 flesjes, die in het zand verstopt waren, weer te voorschijn te brengen en dan wachtte de ge lukkige vinder een prijs, die hij dan onmiddellijk bij inlevering van het flesje kreeg, wat de minder gelukkigen weer moed gaf in het hete zand verder te wroeten. Tot troost der niet-prijswinnaars en lafenis van alle deelnemers kon na afloop, op een verstrekte bon, een ijsje gehaald worden. Deze eerste der zomer-attracties in Bergen aan Zee was een succes. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 5 juli Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 5 juli Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1