ff ff Hoe wordt men filmster? K Moeder De kermis Coöp. Rai((eisenbankf Schoorl De zomer Apmda GERRITSEN R*K* Jeugddag in Bergen Kerkelijke gezindte en vrij etij dsbesteding Concert Bergens Mannenkoor Bergens Mannenkoor naar Engeland SCH00RLSE GEMEENSCHAP ww WW W vPw VRIJDAG 10 JULI 1959 36e JAARGANG No. 26 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef „Gezichten, dat is alles waar ik naar keek. Als iemand er op de film goed uitzag, fiksten wij de rest. Leeftijd, schoonheid, talent had er allemaal niets mee te ma ken, talent nog wel het minst van alles. Met een goed gezicht maakten wij een star." Dat is wat Louis B. Mayer, tientallen jaren een van de groot ste filmmagnaten van Hollywood, als president van de Metro-Gold- wyn-Mayer heeft gezegd in het laatste interview voor zijn dood, nu enkele maanden geleden. Hij sprak toen met Gitta Parker en William Woodfield van de Los Angeles Examiner. Het is nu pas voor publikatie vrijgegeven. Ik keek altijd alleen naar het gezicht. Dat hoefde niet leuk te zijn, of zelfs maar innemend, maar als ik er iets in zag, wist ik dat heel Amerika er iets in zou zien. Als wij van een mannelijke filmster een minnaars-figuur wil len maken, laten we de vrouwen in de film verliefd op hem wor den. De vrouwen in het publiek vereenzelvigen zich dan met de vrouwen op het doek en gaan zich zelf zitten opdraaien om ver liefd te worden op die knaap. Laat alle vrouwen verliefd worden op één acteur en op het moment dat je dit lukt, heb je een filmheld te pakken, en een grote ook! Jammer, dat niet alle vrouwen hetzelfde type mannen willen beminnen. Daarom hadden wij zowel William Powell als Clark Gable. Powell was koel, een gentleman. Gable daarentegen warm, een echt mannelijke geweldenaar. Elk van de twee sleepte vrouwen mee op zijn eigen manier, maar Gable's succes was meer alge meen. Daarom was hij ook een grotere ster dan Powell. Acteren! Wat heeft dat nou te maken met ster zijn! Bent u nooit in een vlooien-theater geweest? Nou dan! Ze leren daar zelfs vlooien acteren- en ik ben nog nooit een filmster tegen gekomen die nog stommer was dan een vlo. Misschien wel bijna zo stom, maar stommer nooit. De beste manier om met ster ren om te springen is, ze vol hangen met medailles. Als ik ze bekers en bekroningen laat ver dienen zijn ze bereid door het vuur te gaan om te spelen wat ik wil. Dat is ook de reden waar om we Academy Awards zijn gaan uitdelen. Mayer weet het wel waar hij het over sterren heeft. Hij heeft de weg naar de filmroem vrij gemaakt voor talrijke sterren, die te voren onbekend waren. „Laat mij", zo sprak Mayer, „om een voorbeeld te noemen de DANPO De kermis die zaterdagmiddag onder enorme belangstelling werd geopend heeft zondag nog meer volk getrokken. Het verkeer en het bezoek aan Bergen waren die dag groter dan tevoren. Dat er geen ongelukken op de weg voorkwamen is aan de zorg der politie te danken, die bijv. met vier man op het strand in Bergen aan Zee was, terwijl er nog vier man in het dorp bezig waren het verkeer te regelen. Ook in Ber- gen-Binnen was men met een dubbele bezetting aan het werk en ook hier werden verkeers ongelukken voorkomen. In de avond werd de kermis door drommen van volwassenen be zocht. Maandagavond werden wat minder bezoekers genoteerd, doch dinsdag waren er op de laatste avond weder talrijke be zoekers. Het zou jammer zijn als de kermis uit de Bergense samen leving zou verdwijnen. geschiedenis van Greta Garbo nu eens voor altijd uit de doeken doen. In 1924 zag ik in Berlijn een film van Moritz Stiller, die indruk op mij maakte. In de eerste scène was een meisje met het mooiste gezicht van de we reld. Dat was waar ik naar zocht. Gusta Gustafsson heette ze. Toen ik haar 's avonds ont moette, kon ik mijn ogen niet ge loven. Daar stond het grootste paard, dat ik in mijn leven ooit was tegen gekomen. Ze woog zeker 200 pond, ze had armen als hammen en haar benen wa ren nog dikker. Bijna was ik weggelopen. Maar dat gezicht! Ik contracteerde haar ter plaatse voor, ik geloof 400 dollar per week, en bovendien moest ik Stiller op de koop toe nemen. Maar ze was het waard. Ik fluis terde Garbo bij mijn vertrek zo taktvol mogelijk in, dat wij in Amerika niet zo dol zijn op dikke dames, maar dat ze zich daar niet al te ongerust over moest maken, omdat wij in de studio dokters en andere mensen hebben, die haar wel van haar gewicht zouden af helpen. Toen ze een jaar later aan kwam, was ze 50 pond kwijt, ze was hoekig en had heel goed En gels leren spreken. Ze was een vreemde vrouw. Er waren wei nig mensen, die ze mocht, en ik was er één van. Maar iedereen hield van haar. Ik wilde dat ik haar hier had. Dan zouden we een film maken." Daar is het nu te laat voor. Mayer is gestorven. En het is de vraag of de grote Garbo nog ooit een film maken wil. GOUD Zondag 12 juli. ,,'t Geluk ligt op Uw lippen." Bijna ieder jaar houden de drie R.K. sportverenigingen Dio gym., Dio handbal en Berdos een ge zamenlijke sportdag. Nu, dit jaar, wordt er een totale dag voor de jeugd gehou den, die wordt georganiseerd door alle R.K. Jeugdverenigingen tezamen. 'n Blik op 't programma geeft de indruk, dat dit met mede werking van elk van de circa 600 leden en leiders een geslaagde dag zal worden. De dag begint met 'n H. Mis om 8 uur vóór en dóór de jeugd. Na een stevig ontbijt in de hui selijke kring starten om 10.30 uur de 12- t/m 15-jarigen bij 't po litiebureau, de 10- en 11-jarigen bij de gidsenhut en de jongere leden bij de St. Adelbertusschool voor een fikse wandel-puzzel- tocht. Iedere deelnemer mag op een tractatie rekenen. Deze wan deltochten eindigen alle drie op de Adelbertusschool, evenals de fietsrally voor de leden van 16 jaar en ouder, die ook vandaar vertrekken. Na de rondgang door het dorp, voorafgegaan door de altijd pa rate drumband van de verken ners, beginnen om 2 uur op het Berdosveld de verschillende de monstraties. Een ieder krijgt hier de unieke kans om eens nader kennis te maken met een enkele activiteit van de verkenners- en gidsenbeweging. Zij zullen eens laten zien, ja zelfs laten proeven, hoe zij tijdens hun grote zomer kamp koken en bakken, hoe een kampkeuken wordt opgebouwd en meer van dergelijke staaltjes, waarvoor mensen, die misschien alleen 'n dubbele knoop in hun schoenveter kunnen leggen, wel bewondering moeten opbrengen. Dit wordt vlot naar voren ge bracht, want 't programma ver meldt het einde reeds om 5.30 uur. 't Veld is daarom in 4 vak ken verdeeld, zodat 4 groepen tegelijkertijd werken en men zijn ogen dus flink de kost kan ge ven. Hierna volgt de demonstra tie van de Dio gymn. Dit keer zijn 't groepen, die gezamenlijk hun beste beentje voorzetten en niet enkele uitverkorenen. Dit is toe te juichen, want zo komen ook de zeven- en acht-jarigen aan bod. Lofwaardig om zo 't groepsverband te benadrukken. Om 3 uur volgt dan de wedstrijd Berdos IDuinran- ders. 'n Goede gedachte om Schoorl in dit feest te betrekken. Berdos is belust op revanche, maar de Duinranders willen van geen wijken weten. Dit belooft 'n vriendschappelijke, maar toch spannende strijd te worden. Ber dos krijgt haar kans om eens te laten zien hoeveel snelheid, kracht en uithoudingsvermogen zij bij haar nieuwe trainer heeft opgedaan. In de rust voor de voetballers wordt tot slot prompt het veld ingenomen door Dio- handbal met haar gracieuze en snel flitsende sport. Tot slot volgt 'n aardig duel tussen twee welpenelftallen van Berdos en 'n niet te vergeten handbalwedstrijd van sportvete- ranen. Zo komen in 't gezichts veld het oude met de herinne ringen, het huidige met de kan sen en de toekomst met de voor spellingen. 't Geheel belooft èn voor de leden zelf 'n prettige dag te wor den, èn voor de belangstellenden 'n middag vol ontspanning en... geluk, want, als klap op de vuur pijl worden er nog bollen en prijzen aangeboden, eigenlijk weggegeven. De toegangsprijs is gratis en 'n bol is tien losse cen ten of één dubbeltje. Daarbij: de bollen zelf zijn alom bekend en begeerd, de prijzen, zoals rokerij, fris fruit, verkwikkende dranken, taarten enz. zijn begerenswaardig èn zij worden onmiddellijk uit gereikt. Wat een feest zal 't daar op 't Berdosveld zondag worden. Werkelijk, ,,'t Geluk ligt op llw lippen". Gezamenlijke R.K. Jeugdver enigingen van Bergen van harte succes! Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer C. W. van Vleuten, is geslaagd voor het examen staatsbevoegdheid Heilgymnastiek en Massage. In het thans verschenen 9e deel van de derde serie „Vrijetijds besteding in Nederland' heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de invloed van de kerke lijke gezindte op het ontspan- ningspatroon van de Nederlan der onder de loep genomen. Uit deze publikatie, getiteld „Kerkelijke gezindte en vrijetijds besteding" blijkt onder meer dat de Rooms-Katholieken een ze kere voorkeur voor de „lichtere" recreatie-genres (zoals kaarten, biljarten, dansen en bezoek aan sportwedstrijden) hebben, terwijl bij hen het percentage lezers la ger is dan bij andere groeperin gen. De cijfers omtrent de vrije- tijds-besteding der Gereformeer den laten de invloed zien van enige reserve ten opzichte van bepaalde ontspanningsmogelijk heden (bezoek aan bioscoop, to neel, cabaret en sportwedstrijden, kaarten, dansen en biljarten), een zekere intellectuele inslag (hoogste percentages voor lezen, verenigingslidmaatschap en scha ken) en voorts een hoge mate van belangstelling voor religieu ze zaken. De Nederlands-Hervormden wijken slechts weinig af van het „gemiddelde" patroon van de ge hele Nederlandse bevolking, wat betreft hun vrije-tijdsbesteding. Opvallend is voorts dat niet- kerkgangers minder aan het ver enigingsleven deelnemen dan kerkgangers. Verder blijkt, dat met betrekking tot sommige vor men van vrije-tijdsbesteding on der de niet-kerkgangers de vrou wen meer aan de tradities van een kerkelijke gezindte gebonden zijn dan de mannen. Wat de „binding" aan de eigen confessionele richting aan gaat, deze is voor het lezen van dagbladen, boeken en radio programmabladen en de deel name aan het verenigingsleven het sterkst bij Rooms-Katholie ken en Gereformeerden, het zwakst bij Hervormden. Opmerkelijk is dat deze „bin ding" aan de eigen confessie het minst naar voren komt bij lei dinggevenden en welgestelden, doch zeer sterk is bij boeren en landarbeiders, terwijl de midden standers en arbeiders in dit op zicht een tussenpositie innemen. Het mooie weer der laatste maanden had dinsdag 30 juni verstek laten gaan, zodat het aangekondigde concert van Ber gens Harmonie op woensdag avond 1 juli plaats vond. Op deze avond vielen in het nog vochtige bos weer en tempera tuur mede. Bij de aanvang van het concert, om acht uur, had een veertigtal toehoorders zich gezet op de banken in de Mu- ziektuin. Geopend werd met de streng ritmisch gespeelde mars: The Gladiator van J. Ph. Sousa. Daarna volgde de Ouverture „Le Chevalier Breton" van Her- mann-Mellema, waarbij het sa menspel niet onberispelijk was. De Andante in G van Batiste- Mol, liet horen dat Bergens Har monie de muziek ook kan laten zingen, zij het nog wat schuchter en aarzelend, maar waarom „Morgenblatter" een lichtvoetige, zwevende wals van Strauss-Mel- lema gespeeld werd in het ritme van een spring-polka met lood in de benen, was een raadsel. De mars „Ad Honores" van S. Vles- sing klonk puntig en gescan deerd. Van het aantal toehoorders, dat in de loop van de avond was aangegroeid tot in de tachtig, vertrok meer dan de helft in de nu volgende pauze. Zouden deze avondconcerten misschien zon der pauze gespeeld kunnen wor den en.dan bijv. zeven in plaats van tien nummers bevatten, want 'na de pauze keren er niet veel toehoorders terug. In de Sinfonie Concertante van Gerard Boedijn werd de juiste toon getroffen en met over gave gemusiceerd. Het succes nummer van de avond was wel de „Sabeldans" van Khachatu- rian-Jakma met haar pittig op zwepend ritme, en ritme is tegen woordig meer het fort van Ber gens Harmonie dan melodie. In de Selectie uit Showboat van Kern-Mellema kon Bergens Har monie niet tot een eenheid ko men. Het klonk allemaal romme lig, of alle leden op eigen houtje musiceerden. American Patrol van Meacham-Delhaye was goed van ritme, dit stuk ligt de spelers wel. De avond werd besloten met de goed gespeelde Lynwood (mars) van J. Ord Hume. Bergens Mannenkoor is kort geleden op zijn jaarlijkse uitstapje in contact gekomen met de diri gent van een mannenkoor uit Boston (Engeland). Uit deze on verwachte kennismaking met mr. Albert E. Corlett, zoals de En gelsman heet, is een warme vriendschap gegroeid, welke wel licht tot gevolg zal hebben, dat De naam van de Coöp. Boerenleenbank te Schoorl is gewijzigd in Bergens Mannenkoor een bezoek aan Boston zal brengen. Het begon zo: Bergens Man nenkoor gaf tijdens zijn uitgaans dag der traditie getrouw een con cert in het recreatiepark Berg en Bos in Apeldoorn. Dit onder groot enthousiasme van het talrijke pu bliek, waaronder zich mr. Albert E. Corlett bevond. De dirigente, mevrouw C. Mo- réeDol, en het Mannenkoor smaakten het genoegen na afloop zeer waarderende woorden van de heer Corlett te mogen vernemen voor het gebodene. Het gevolg van dit alles was een bezoek van de heer Corlett aan de eerstvolgende repetitie avond van Bergens Mannenkoor in Bergen, waarbij als verrassing voor de gast ook gezongen werd door het veelbelovende meisjes koor „De Dominances", welk koor eveneens onder de uitste kende leiding van mevr. Morée staat. Het was voor Bergens Man nenkoor bepaald een eer onder leiding van de Engelse „gast- dirigent" te kunnen zingen „Land of Hope and Glory". Dit werd zeer goed door de heer Corlett ge- instrueerd. Bij deze nadere kennismaking met de sympathieke Engelsman is het niet gebleven. Vanuit Bos ton heeft mr. Corlett aan Bergens Mannenkoor een brief geschre ven, waarin hij mededeelt, dat zijn „Boston Male Voice Choir" graag Bergens Mannenkoor zal adopte ren en dat men hoopt, dat Ber gens Mannenkoor dit wederkerig zal doen. Bij de brief was een krantenknipsel en -foto. van het koor uit Boston ingesloten. Alle leden van Bergens Mannenkoor (met echtgenoten!) zijn uitgeno digd voor een bezoek aan Boston. Ook wil men tot een uitwisseling van muziek komen. Een aardige bijzonderheid is, dat zowel de Engelse Mayor (Coun. C. Valentine) als zijn Bergense collega, dr. W. Huy- gens, beschermheer van de res pectievelijke koren zijn. Het doet voorts prettig aan, uit de brief van mr. A. Corlett te le zen, dat Bergens Mannenkoor zo'n uitstekende dirigente heeft: „I wish to congratulate your very excellent Conductress. She is wonderful!!!" schrijft hij. Het zomerweer waarmee men in juni verwend was en dat de laatste week van de maand plot seling plaats maakte voor een lager en ietwat vochtiger tempe ratuur, is bij het begin van juli teruggekeerd en heeft voor Ber gen een aantal gasten meege bracht, die een ongewone drukte teweeg brengen. Meestal zijn het Duitsers, maar ook andere naties hebben hier hun bezoekers gele verd, al zijn het er slechts een paar, doch naast het bekende Duits hoorden we hier op straat ook het Frans en het Engels, dit laatste zowel in de uitspraak van Londen als die van New York. Bergen begint thans vol te lopen, al is er nog ruimte voor even tuele gasten. Het aantal verhuur ders neemt elk jaar toe, daar de nieuwbouw gewoonlijk een betere accomodatie bezit dan vele be- van 12 juli t/m 18 juli 1959 Maandag 13 juli: Puzzel-wandeltocht, uitgaande V.V.V. Groet-Camperduin, start café Slijkerman te 19 uur. Bridgen ook voor de gasten, zaal „De Rode Leeuw", aanv. 20 uur, uitg. v. d. Schoorlse Bridge- vereniging. Dinsdag 14 juli: V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek Duinweg.Voet Klim- weg 9.30 uur. Puzzel-wandeltocht, start café Beeldman te Aagtdorp om 19.30 u. Woensdag 15 juli: V.V.V. Groetkamperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. Donderdag 16 juli: Puzzel-wandeltocht, uitgaande V.V.V. Schoorl, start café Duin om plm. 19.30 uur. 21 uur in de Herv. Kerk te Groet: Zangdienst. Vrijdag 17 juli: Natuurfilm, zaal Atsma, 8 uur. Zaterdag 18 juli Rondgang fanfarekorps door Schoorl. □□□□□□□ouaDD aaDODD aaaDDD Voor hel here Baby-huidje staande kleine huisjes, die nog uit de jaren van voor de eerste wereldoorlog dateren. Daarom: Welkom, vreemdeling! Bakkers en melkboeren, groentehandela ren en verkopers van aardappe len en pootgoed, die als registra tie-apparaat van het vreemdelin- genbezoek, naast de kruideniers een uitstekende bron van gege vens zijn, zij allen zingen uw lof in alle toonaarden en op iedere wijs. Men verwelkomt U van harte en zo ge voor de tweede of derde maal in onze gemeente komt logeren, men herkent U en zal U vol vreugde weder ont moeten. Geslaagd Mej. H. A. J. Bakker slaagde een dezer dagen aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam voor het can- didaatsexamen in de rechten. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weektfod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45'per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling en pijn weg- wrijven met Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen Dagelijks opvraagbaar. De bank voor Schoorl en Omgeving Voor gewone Spaargelden bedraagt de rente 3 tot ieder bedrag. Namens het Bestuur: C. Hoogvorst Azn. Kassier Ingezonden mededeling ~b A DVnCDMI POEDER-ZALF PADII/tltn OLIE - ZEEP BERGEN 12 juli Dr. ELZENGA, Telefoon 2027 v. Reenenpark SCHOORL-KOEDIJK 12 juli Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1