DE DUINSTREEK' alleen als er op staat Salon Jacobs yu u ook in ootê Banketbakkerij Ter Burg s. s Een Spionne greep alle gegevens Brief aan Oma Tuinbouw nieuws Wnt u, Te koop aangeboden: bij oncj otóu nen POCKET-BOOKS C. Oldenburg - Schoorl 6. MELISSEN - Rijksweg 4 - Schoorl Citroensprilsjes Boterpunten „De Kastanjeboom 9 s Tuinmeubelen „He Leeuw van Schoorl" Fa. A. Nieuwland 99 Tweede Blad Vrijdag 10 juli 1959 Luchtbedden 9 53 o S I 14,90 o eu r P. MEIJER - SCHOORL 1 Verzorgt Uw haar regelmatig Sigarenmagazijn Marius Slot ADVERTEERT IN DIT BLAD P. MEIJER - SCHOORL P. MEIJER - SCHOORL Voor corsetten en Beha's Melk - Joghurt - Karnemelk Bijna verraden invasie toch geslaagd. Op de zesde juni 1944, 's mor gens om half zeven, zetten de eer ste Amerikaanse soldaten aan Normandië's kust voet op Franse bodem. Nóg getuigen kapotte ka nonnen, verroeste tanks en veler lei ander oorlogsmateriaal van deze gigantische onderneming, een van de meest grootse aller tij den, die na verscheidene maanden van verwoede gevechten leidde tot de ondergang van het Derde Rijk, tot de capitulatie van het Duitse leger en tot de herleving van de gedurende vijf jaren in de bezette gebieden zo bitter ont beerde vrijheid. Weken achtereen werden alle belangrijke spoorwegknooppun ten langs de hele Franse noord kust door de geallieerden gebom bardeerd. De Duitsers werden on der een enorme vooral psychische druk geplaatst. Zij wisten dat de invasie zou komen; de grote vraag was echter, wanneer en waar. Langs de hele westkust van Euro pa moesten zij paraaf -ün. Misleiding Bij Kaap Griz Nez is het Ka naal op zijn smalst en daar zou den de geallieerden dus voor de oversteek naar Franse bodem het minste tijd nodig hebben. Dat wisten de Duitsers en Engelsen beiden. Maar de geallieerden dienen om het Duitse hoofdkwar tier te waarschuwen voor de aan val op Calais... waar zij niet zou komen. Het telegram Op 29 mei stuurde president Roosevelt een telegram naar het geallieerde, hoofdkwartier in En geland, waar hij na overleg met zijn hoogste militaire adviseurs bepaalde wijzigingen in het inva sieplan in voorstelde. Een en an der ging gepaard met het noemen van dag, uur. en plaats van de bedoelde landingsoperaties. De generaal, die het telegram ontvangt, stelt een dienstnota op met bevel het telegram in vier voud te vermenigvuldigen. Tien voor acht 's avonds verlaat hij zijn bureau om te gaan eten, ter wijl hij het telegram overhandigt aan een zeer vertrouwde secreta resse. Vijf over acht komt een se cretaris van de generale staf bin nen, vindt telegram en dienstor der op het bureau, tikt de copieën en overhandigt deze om vijf over lijke haat tegen al wat Duits was vervuld? Maar ondanks dit alles was er nu toch geen twijfel meer mogelijk: bij haar moest het ver raad schuilen. Schoten in de nacht Spoedig bleek, dat de vriendin diezelfde avond met een kapitein per auto vertrokken was, om een delicate opdracht te vervullen, zo als wel vaker gebeurd was. Alle posten waar de auto moest passe ren werden gealarmeerd en het bevel gegeven, de auto aan te houden en de inzittenden te fouil leren. Om 20 over elf kwam het bericht door: kapitein op plaats van be stemming gearriveerd, maar Ame rikaanse onderweg in een bos uit gestapt, omdat ze zich even moest verwijderen, maar niet teruggeko men en door kapitein niet meer gevonden. Mocht er nog een zweem van twijfel hebben bestaan, nu was alles duidelijk: op dit moment moest de jonge vrouw bezig zijn, „Mammie mag ik Oma een brief schrijven?" vraagt Lieske. Ze zit in de tweede klas van de lagere school. Ze is pas acht jaar geworden en heeft op haar ver jaardag van Oma een prachtig doosje kinderpostpapier gekre gen. Lieske is daar zo verschrik kelijk trots op, dat het geen won der mag heten, dat ze brandt van verlangen, om Oma te laten zien. hoe goed ze het postpapier weet te gebruiken. „Dat is goed, pop", moedigt moeder aan. „Kom hier maar fijn aan tafel zitten, dan heb je de ruimte en kan niemand je hinderen". Met het tongetje uit de mond gaat Lieske aan de arbeid. Het is de eerste brief die ze in haar le ventje schrijft en het betekent voor haar een'heel karwei. Moe der laat haar rustig haar gang gaan en bemoeit zich nergens mee. Ze leidt haar dochtertje niet af, door telkens over haar schou- gekregen? Vond u hem niet mooi?" Maar Oma antwoordt streng: „Nee, ik vond hem helemaal niet mooi. Je bent me tegen gevallen, Liesbeth. Ik wist niet, dat jij zo slordig schreef en zoveel fouten maakte, anders had ik je dat mooie postpapier niet gegeven. Ik dacht, dat je daar groot ge noeg voor was, nu je al in de tweede klas zit, maar daar heb ik me blijkbaar in vergist." Ineens smelt Lieske weg in tra nen. Ze weet met haar verdriet geen raad en Oma schrikt ervan. „Kom kindje, wat is dat nou. Je krijgt toch geen straf voor die slordige brief". Tegen haar schoondochter zegt Oma later: „Begrijp je dat nu? Ik deed haar toch niets. Ik wees er haar alleen op". „Dat was voor haar al erg ge noeg", zegt moeder zacht. „LI weet niet, wat u haar aangedaan hebt. Wat u tegen haar zei, was veel erger dan een pak voor haar '4 Maar wist u, dat het slechts een haar gescheeld heeft, of van deze invasie zou niets terecht zijn gekomen; dat het een wonder mag worden genoemd, dat de geal lieerden bij Normandies kusten niet met bebloede koppen terug zijn geslagen en dat dan de glo rende vrijheid opnieuw zou moe ten zijn uitgesteld naar een wie weet hoe ver verschiet? De voorbereidingen Uiteraard moesten de voorbe reidingen voor de grote dag met de grootste nauwkeurigheid, ken nis van zaken en behoedzaamheid worden getroffen. Tien maanden lang zijn tal van de hoogste offi cieren in de weer geweest om al les tot op de kleinste onderdelen van plaats en tijd te regelen, te controleren, na te rekenen en weer te controleren, tot alles onvoorziene omstandigheden al tijd voorbehouden sloot als een bus. De plaats van de invasie zou worden de Normandische kust en het uur moest men laten bepalen door de getijden. Zowel eb als vloed hadden hun bezwaren. Daarom besloot men, de landing te laten beginnen drie uren vóór hoog water. Bovendien leek het het meest geschikt, de enorme in- vasievloot bij maanlicht de Franse kust te laten naderen, om dan bij het aanbreken van de dag tot de eerste landingen over te gaan. Wilde men aan al deze voorwaar den voldoen, dan kwamen slechts 5, 6 of 7 juni in aanmerking, wil de men tenminste niet een volle maand wachten. maakten van deze omstandighe den gebruik, om de nazi's zo veel mogelijk in de waan te brengen, dat de overtocht inderdaad op dit punt plaats zou hebben en dat dus Calais het doel van de invasie zou zijn. De Engelsen zorgden ervoor, dat de Duitse waarne mingsposten van Kaap Griz Nez regelmatig troepenbewegingen aan de overzijde konden bespeu ren, kampementen konden zien opslaan enz. Bovendien deden zij niets anders dan de mening bij de Duitsers versterken, dat een in vasie nooit als een verrassing zou kunnen plaats hebben. Reeds tien dagen voor het gro te moment moesten diverse kon vooien koopvaardijschepen pa raat zijn. Zij mochten alleen niet op één bepaalde plaats geconcen treerd worden, want dan zouden de Duitsers onmiddellijk gealar meerd zijn. En vijf dagen voor de invasie zou plaats hebben werden de manschappen, die aan de grote operatie zouden deelnemen, reeds op bepaalde plaatsen verzameld. Maar alles moest in beweging blijven: de schepen moesten blij ven varen, de manschappen blij ven trekken van de ene leger plaats naar de andere, om elke schijn van een op handen zijnde bijzondere gebeurtenis maar te vermijden, In diezelfde dagen werden de 120 Du itse radarposten op de Franse kust door verschrikkelijke bombardementen onklaar ge maakt. In de nacht voor de inva sie werkten alleen de posten op Kaap Griz Nez nog. Die moesten negen aan de generaal, wanneer deze van de maaltijd is terug ge komen. Op het moment dat de generaal de vier doorslagen in ontvangst neemt ziet hij echter, dat op de dienstorder het cijfer 4 met de hand in een 5 is veranderd. Die wijziging is niet van hemzelf af komstig. Hij informeert onmiddel lijk bij de secretaris en deze be vestigt ,dat hij inderdaad vijf doorslagen heeft gemaakt. Een onderzoek van de papiermanden wijst uit, dat er ook carbonnetjes gebruikt zijn voor vijf doorslagen. Spionage in het spel De zaak is volkomen duidelijk: hier is spionnage in het spel. De eerste die voor verdenking in aan merking komt. is uiteraard de zo zeer vertrouwde secretarese. Zij wordt aan een scherp verhoor on derworpen, vertelt zich goed te herinneren, dat de dienstorder in derdaad over 4 doorslagen sprak, maar deelt tevens mee, dat de pa pieren niet door haar, maar door haar vriendin, die ook op het hoofdkwartier werkt, op de type tafel van de secretaris zijn gelegd. Haar eigen diensttijd was om 8 uur afgelopen en de vriendin, die haar was komen halen, had ge zegd: „Ga jij je handen maar wassen; ik zal de papieren wel even op de tafel van de luitenant leggen." Ook de vriendin genoot het volste vertrouwen van haar supe rieuren. Hadden de nazi's niet de hele familie van haar Poolse echt genoot uitgemoord en was zij daarom niet met een onverzoen- contact te zoeken met de Duit sers om de belangrijkste gege vens, die zij ooit maar zou kunnen verzamelen, over te seinen. In de hele streek .werd groot alarm gemaakt. Na enkele uren kwam er weer bericht binnen. De spionne was gèvonden. Zij reisde in een jeep en was aangehouden ergens op een zijweg, 15 km van haar plaats van bestemming. Zij had haar papieren getoond, ver telde dat zij haar reisgezel was kwijtgeraakt en een verkeerde weg was ingeslagen. De luitenant van de post zei, haar bij de kapi tein te zullen brengen. Zij had plaats genomen in de auto, veins de onderweg plotseling onwel te worden, verzocht te stoppen, stapte uit en verdween in de duis ternis, gevolgd door de luitenant. Deze haalde haar in, dreigde te zullen schieten, maar... zij schoot het eerst. Wonder boven wonder werd de luitenant niet getroffen. Zijn schot trof echter de spionne dodelijk. De vijfde doorslag werd op haar gevonden. De invasie machine, reeds volop in beweging gebracht, kon in gang blijven. Het glorende licht der vrijheid behoef de niet te wijken. (Nadruk verboden). P. MEIJER - SCHOORL der te komen kijken, hoe het gaat. Moeder vindt, dat dit Lieske's aangelegenheid is en ze het dus ook helemaal zelf op moet knap pen. Na een dik half uur komt Lies ke haar heel triomfantelijk de brief brengen. Moeder heeft ple zier in de fantasie van de kleine, die op haar eigen kinderlijke ma nier allerlei voorvallen uit haar leventje aan Oma verteld heeft. Natuurlijk ziet Moeder wel, dat er heel wat schrijf- en taalfouten in staan, maar ze vindt het niet nodig Lieske daarover te onder houden. Haar de juiste spelling van de Nederlandse taal bij te brengen is de taak van juf op school. Dit is een brief, die op eigen initiatief geschreven is. En wat mag je dan nog verwachten van een peuter, die pas in haar tweede leerjaar zit? Bovendien gaat moeder van het standpunt uit, dat Oma een originele brief van haar klein dochter méér zal waarderen dan een exemplaar, dat door moeder bijgevijld is. Er wordt een post zegel op de enveloppe geplakt en Lieske mag de brief zelf op de bus gaan brengen. De hele ver dere dag heeft ze het er nog druk over. Wat zal Oma wel zeggen, als ze de brief krijgt? Zal ze het niet vreselijk knap van Lieske vinden? Een week later, het is zondag, komt Oma op bezoek. Lieske stormt dadelijk op haar af. Ze is de brief nog niet vergeten. „Oma, Oma, hebt u de brief broek, voor iets, wat ze verdiend had. Ze heeft die brief zo mooi en goed geschreven als ze kon. Ze heeft er al haar best op ge daan en was er trots op. Die foutjes kon ze niet helpen, omdat ze die woorden nog niet geleerd had. Daarom heb ik haar ook niet verbeterd. Door wat u zei, voelde ze zich diep vernederd en ont moedigd. En dat vind ik zo jam mer voor haar". (Nadruk verboden). MARCELLE. Kaas in cellofaan en aluminium folie. De Rocquefortkaas heeft een nieuwe verpakking gekregen, welke bestaat uit een wikkel van cellofaan en aluminiumfolie, die dichtgesmolten wordt. De wik kel is aan de binnenzijde voor zien van een speciale waslaag, die met het product in aanraking is. Het cellofaanvlies heeft tot functie het aluminiumfolie te ver sterken en een aantrekkelijke be drukking in twee kleuren moge lijk te maken. Deze verpakking verwierf een bekroning op grond van originaliteit, presentatie en handigheid in gebruik. altijd haaruitval tengevolge heeft? Moderne haarverzorging Telefoon 417 - Schoorl Ramen, deuren, vloer- en balkhout, oude stenen, kruis- pannen, wasbakken, closets, reservoirs, voerkuipen f 10-, f 12,50, f 22,50 per stuk. Nieuw hardboard f 1,70 per M2, afwerklatten, enz. Tevens tweedehands meubelen, tafels, stoelen, clubs, buffetten, dressoir, vloerkleden, lopers en tafelkleden, toilettafel, opklapbedden, ledikanten met spiraal en een lits-jumeaux, partij paktafels enz. enz. Vloerkleden vanaf f 20, IJzeren badkuipen, nieuwe eterniet golfplaten in diverse maten f4.en f 4.50 per m2 meter. Grote partij nieuwe tegels, 37 ct. per stuk. Dit alles kunt U vinden bij Tussen Zijpersluis en Schoorldam - Telefoon 02268-261 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiimiiMimi 10 SUPER CORONA'S voor f 1,20 10 GROTE CORONA'S voor f 1,10 naast het Postkantoor te Schoorl Telefoon 547 Onze sigaren worden electrisch droog gehouden 1 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIhilitll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Ons weekend koekje alleen vrijdag en zaterdag 75 cent per 250 gram 20 cent per stuk Hereweg 38 - tel. 322 - Schoorl lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllUIII Voor loempia's, russische eieren, slaatjes, patates frites, croquetten, worstjes, bamie en nassi-goreng naar tf Hereweg 32, Schoorl, telefoon 617 dl c slaagt U het beste bij DROGISTERIJ q UO _DtOGISIEN ASSOC*11*" Hereweg 21 j Levensmiddelen- IAyatben&al en Zuivelbedrijf in carton verpakking. Vlugge en prettige bediening. Hereweg 23, Tel. 368, Schoorl - Naast de drogist SCHOORL SCHOORLDAM

De Duinstreek | 1959 | | pagina 5