99 99 Raadsvergadering Bergen DE R.K. JEUGDDAG GROOT VUURWERK K. C. B. Coöp. Raiffeisenbank, Schoorl A^etata innen GERRITSEN Zomerschool van het Dorpshuis SCH00RLSE GEMEENSCHAP Rein Snapper in het K*CB. ww Iflr^VinrPrw VRIJDAG 17 JULI 1959 36e JAARGANG No. 27 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef „VAN BREDERODE"- SCHOOL BERGEN. Keuken- en badgeisers A. J. C0PPENS en Zn ZILVER Meektlüd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Op de laatste avond van de kermis kwam de raad van Bergen in voltallige vergadering bijeen om onder leiding van de burge meester, Dr. W. Huygens, een agenda af te werken, die er on schuldig genoeg uitzag, zodat men mocht rekenen na een uur van vergaderen wel weer te kunnen vertrekken, om voor de rest van de avond nog eens de bloemetjes buiten te kunnen zetten, waartoe zo'n laatste ker misavond zich uitstekend leent. Het lot had echter anders beslist. Om half acht begonnen, bleven de achtbare leden van de raad uren lang in gedachtewiseling bij een waarvan ruim twee uren in comité zodat de klok van elven reeds koud was, toen het uur van scheiden sloeg. Nadat de notulen der vorige vergadering waren vastgesteld en de ingekomen stukken onder de hamer waren doorgegaan werd aan de Stichting in oprichting St. Lambertusgroep een renteloos voorschot verleend van 2500, waarvan 500,a fonds perdu en 2000,om af te lossen in tien jaarlijkse termijnen van 200, Voorts werd aan de plaatselijke afd. van het Rode Kruis een donatie van 100, toegekend. Dokter Steinz vroeg of er een beetje aardige regeling voor de zieken-auto bestond en de heer De Graan vroeg: Particu lieren kunnen er toch geen ge bruik van maken? Welke vragen door de burgemeester toestem mend werden beantwoord. Aan de heer C. Ingwersen te Amsterdam werd ongeveer 641 m2 bouwgrond verkocht en aan mevr, K. Schuld-Kuin te Hoorn 540 m2 bouwgrond beide tegen prijs van 19,50 per m2 onder de gebruikelijke bepalingen van het gemeentelijk grondbedrijf. Aan de westelijke verbindings weg, welke de Van Blaaderen- weg met de Kogendijk verbindt werd de naam Willem Reijers- weg gegeven. Het voorstel ener verplichte vacantiesluiting voor groente- en fruithandelaren ontlokte de heer De Graan de vraag of het advies der Kamer van Koophandel reeds binnen was. De burgemeester be aamde zulks en las er het een en ander uit voor, waaruit bleek dat Stekelbos uit Bergen aan Zee aan de Kamer verklaard had er niet aan te zullen meedoen omdat hij in hoofdzaak een seizoenbedrijf had. De regeling zal dus gelden voor Bergen Binnen en niet voor Bergen aan Zee, aldus de burge meester. De heer Wokke heeft echter bezwaar omdat hij zes man personeel heeft. De Kamer advi seert echter de regeling in te stel len. De heer Vellinga heeft daar- Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen tegen bezwaar. Hij is voor een regeling door de belanghebben den onderling. Hij zal tegen stem men. De heer Tros zegt dat Wokke vele grote leveranties aan stichtingen en hotels heeft. Deze kunnen niet zomaar stop gezet worden. De heer Schouten vraagt of er geen modus te vinden is dat de groentehandelaren dit met een regeling door de gemeente tot stand brengen. De burgemeester antwoordt dat de belanghebbenden zelf om een regeling verzoeken. Ook de Kamer v. Kooph. oordeelt zulks gewenst. De heer Briefjes vraagt: Is het de bedoeling dat alle groentehandelaren tegelijk vacan- tie nemen? De burgemeester zegt: Tot nogtoe was Wokke in het voordeel. Hij kon met vacantie gaan en de zaak open houden. Anderen zonder personeel kunnen dit niet. De heer Tros vraagt of er niet een soortgelijke regeling bestaat voor de melk boeren. Iets soortgelijks bestaat er wel. Mr. Sluis verklaart zich vóór een regeling door de gemeente raad. De heer Dinkelberg zegt: Laat het personeel zijn vacantie nemen waneer zij da,t zelf willen. De burgemeester merkt op: Er wordt aan de raad gevraagd dit te regelen. De heer Broersma zegt: Heel Nederland gaat met vacantie. De middenstand is iets aparts. Zij kan minder goed con currentie omzeilen. In de maat schappij wordt geregeerd bij meerderheid van stemmen. Zulks kan hier ook. De heer Ellis zegt dat het ene bedrijf of het andere een groot verschil maakt. Wat men aan waren overhoudt bij aanvang der winkelsluiting is grotendeels aan bederf onderhe vig. Als men het onderling niet kan regelen zal er een verorde ning moeten komen. Het voorstel werd met tien tegen vijf stemmen aangenomen. Tegen stemden 3, V.V.D., Dinkelberg Tros. Het voorstel om aan de ge meente-secretaris een hypothe- cair-krediet van 11.000,tegen een rente van 4J^% en aflossing in 33 jaarlijkse annuïteiten werd door de heer Vellinga bestreden met de opmerking dat er wel op andere wijze aan geld te komen was. Hij zou derhalve tegenstem men. De burgemeester antwoord de, dat de raad in der tijd een verordening had aangenomen om gem.-ambtenaren op deze wijze kredieten te verstrekken. MeVr. Mr. Broekman verklaarde da,t zij tegen deze verordening had ge stemd. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. met 12 te gen 3 stemmen aangenomen. Te gen stemden 2 V.V.D.-ers, terwijl dokter Steinz blanco stemde. Aan mej. M. Schermerhorn werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L. Van Reenenschool. Als haar opvolg ster werd door de raad benoemd met algemene stemmen mej. E. van Valen te Dordrecht. Voor de benoeming van een hoofd-onderwijzer aan de open bare school voor ULO hadden B. en W. in overleg met de waar nemend inspecteur van het L.O. een voordracht opgemaakt, welke een drietal namen bevatte. Deze namen waren aanleiding voor de heer Vellinga om vergadering in comité te vragen, welk verzoek door mr. Sluis werd ondersteund. Op verlangen van de heer Tros werd aan de leden geheimhou ding opgelegd. Na ruim twee uren deliberatie werd de vergadering heropend en deelde de burgemeester mede dat de raad aan B. en W. had ver zocht deze voordracht in te trek ken, een commissie in te stellen welke de candidaten zal horen. Bij de rondvraag deelde de burgemeester mede, dat het beeld van Tjipke Visser, opgesteld in de tuin van het Gemeente-Muse um beschadigd is. De politie heeft deze aangelegenheid in onder zoek en de daders zullen vervolgd worden. Verder wijdden de heren Mr. Sluis, Dr. Steinz en Dinkel berg enige woorden aan het on geluk dat in de nabijheid van ho tel De Hertekamp heeft plaats gehad. Met 'n gevoel van tevreden heid mogen de gezamenlijke jeugdverenigingen van Bergen terugzien op de door hun georga niseerde jeugddag. Onder 'n bewolkte hemel, die door niet minder sombere blik ken werd gewogen, togen de le den naar hun parochiekerk. Een groot spandoek en de frisse, fleu rige vlaggen van de respectieve lijke verenigingen vestigden ieders aandacht op deze voor de jeugd zo feestelijke dag. Groot was het enthousiasme, waarmee de jeugd om half elf bij de ver schillende startpunten verscheen voor de wandelpuzzeltochten. Deze waren goed op de kinderen afgestemd. De schoolgaande jeugd werd geleid langs de scho len, de sportminnende langs de Bergense sportvelden en de 12- jarigen en ouderen kregen meer een echte puzzeltocht, die zelfs de mogelijkheid niet uitsloot om flink aan het dwalen te geraken. Deze groep kwam het meest vermoeid maar ook het meest opgewekt aan bij de St. Adelbertusschool. Zij hadden genoten van deze inspan nende ontspanning. In verband met het te ver wachten warme weer was beslo ten om de demonstraties en wed strijden naar de avonduren te verplaatsen. In de loop van de zondag, de Jeugddag zelf, echter heeft dit besluit de leiders menig angstig ogenblik bezorgd. De drukkende hitte had plaats ge maakt voor de koele kille vlagen van de zeewind. Gelukkig ver vloog niet ieders hoop, want 's avonds werkte het weer vol komen mee. Tegen zeven uur vertrok de lange stoet vanaf het politie bureau, voorafgegaan door de weer ferm trommelende en bla zende drumband en haar kwistig zwierende en zwaaiende tam- boermaïtre. Vooral de verken ners- en gidsenbeweging en Dio- gymn. liepen in grote getale mee. Eenmaal op het veld werden onder een bazuinsok> de vlaggen gehesen, waarna onmiddellijk de welpen van Berdos en Duinran- ders keurig hun groet brachten en de strijd aanbonden. De elftallen waren tegen el kaar opgewassen. Zo nu en dan lieten ze niet alleen de techniek maar ook de taktiek van dit spel zien door een ver in de ruimte geplaatst schot en een reeds snel sprintende speler. Onder de rust trok Dio-gymn. de aandacht met een blokjes-estafette voor de meisjes en een oefening met ban ken voor de jongens. Met een vurig élan, maar ook met enigs zins plankenkoorts werkten deze groepen hun nummer af, waar naar het talrijke publiek met ge noegen keek. In een snel tempo volgde de handbalwedstrijd DioAOG. Het meeleven met de verrich tingen van de speelsters werd menigmaal geuit. Men kon dan ook ten volle genieten van deze op een verkleind veld sportende zeventallen. De aanvallen flit sten op en neer en eisten van de speelsters een snelle reactie en van de omstanders de volle aan dacht. In de rust van deze zeven kamp traden de kabouters en welpen aan. Zij bereidden zich voor op 't spel van de gidsen en verkenners en toonden dit dan ook door een gezamenlijk spelen en een lichte dans. Oók de sport liefhebbers volgden hen aandach tig, ook zij waren in de ban van dit de jeugd zo boeiende en in tens beleefde spel. Jammer ge noeg moest dit eigenlijk worden afgebroken uit tijdnood. In de strijd tussen Berdos en Duinranders werd verbeten ge vochten en verdedigd, aangeval len en teruggedrongen. Fel, maar sportief werd gestreden om het middenveld. Van beide kanten gaven de spelers zich; zij kregen niet de tijd om te aarzelen of te treuzelen, want dan was de bal al voor de tegenstander. Tijdens de rust trad Dio-gymn. nogmaals op met oefeningen op de lange mat door de groteren en hoogspringen voor de kleineren. Deze peuters sprongen telkens en telkens vol geestdrift, maar de meeste mensen werden getrokken door de demonstratie op de lange mat. Deze jongens voerden zo vlot en zo. keurig afgewerkt hun sprongen en salto's uit, dat ieder een dit nog met genoegen langer had bekeken. Opzij van het speelveld stook ten, mengden, kneedden en bak ten onvermoeibaar de gidsen hun stokbroden, die ze dan weer be smeerd en wel uitdeelden. Ieder een, die met 'n zekere huiver in een stuk hapte, vond de smaak zo voortreffelijk dat hij 't betreurde dat hij niet meer had. De stok was goed gaar, absoluut niet klef ZATERDAG;i8 JULI 21.30 UUR Toegang terrein Prins Hendriklaan en Emmalaan Toegangsprijs f 0,25 pp. of te droog en te hard, en boven dien zuiver van smaak. Alle eer aan de bakkers. Aan het andere einde van het veld bouwden de verkenners twee 5 M. hoge torens, waaraan heel wat sjorringen te pas kwa men. Tussen deze torens, die toch wel een 10 M. uit elkaar stonden, werd een stevig sterk touw ge spannen. Via touwladders klom men zij omhoog en geklemd om het touw schoven zij, hoog boven de begane grond, naar de andere toren. Dit stukje pionierswerk getuigt toch wel van hun groeps werk, hun moed en doorzettings vermogen. Ook de loterij ,,Het geluk ligt op Uw lippen" vond bij de gro ten, en vooral bij de kleineren 'n warm onthaal. De eerste genoten van de zeer talrijke en mooie prijzen en de laatsten van al de knotsen, die zij in die enkele uren mochten verwerken. Al met al, ondanks de tijdnood en de daardoor min of meer snelle opeenvolging van het gebodene, mogen de gezamenlijke R.K. Jeugdverenigingen van Bergen op een geslaagde dag terugzien. Van bovenvermelde school slaagden voor het toelatingsexa men: M.M.S. te Bergen: Annegie •an der Meyden, Annie Tilstra én Marja Wissink. Chr. Lyceum te Alkmaar: Nel Beeldman. Gym nasium te Alkmaar: Eric Nout. R.H.B.S. te Alkmaar: Jan van Zoonen. Gem. H.B.S. te Alkmaar: Jaap van Exter, Fred Urbanus en Fred Vis. Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Opnieuw rumoer in casa De nieuwe wet op de stichtin gen heeft ook het K.C.B. niet on beroerd gelaten. Het bestuur ziet zich genoopt de statuten te wijzi gen en heeft daartoe een voorstel tot statutenwijziging ingediend. Een 20-tal van de ongeveer 70 als werkende kunstenaars inge schreven leden heeft hierin aan leiding gevonden zich voor de verenigingsvorm te verklaren en wil de stichtingsvorm prijsgeven. Bij een deel dezer twintig oppo santen speelt animositeit jegens de voorzitter Mr. A. F. Kamp en de secretaris-penningmeester Mr. W. F. J. Fischer mede een rol. Het andere deel wil een gezellige groep kunstenaren zonder bur gers vormen. Het bestuur is evenwel niet ge neigd deze 20 leden zonder meer hun zin te geven. Zulks omdat er ongeveer 500 kunstlievende leden zijn, die als donateur het K.C.B. met hun donaties geldelijk op de been houden. De opposanten heb ben geen der meer bekende kun stenaars onder haar geestver wanten. Wel zijn de opposanten met een advocaat in verbinding getreden, die zich met het bestuur zal verstaan. Het bestuur heeft de opposanten er op gewezen, da,t de bestuurstaken geen sinecure zijn en heeft gevraagd of zij de krachten bezit om deze taak te verrichten, maar daarop is geen duidelijk antwoord verkregen tot nogtoe. De naam van de Coöp. Boerenleenbank te Schoorl is gewijzigd in Dagelijks opvraagbaar. De bank voor Schoorl en Omgeving Voor gewone Spaargelden bedraagt de rente 3 °/o tot ieder bedrag. Namens het Bestuur: C. Hoogvorst Azn. Kassier Ook dit j*aar organiseert Het Dorpshuis weer een Zomerschool, voor kinderen van vier tot en met veertien jaar. Het verzamel punt is de Van Reenenschool. De Zomerschool wordt de eerste vijf dagen van de week gehouden. Zaterdags en zondags is er geen „school". De „schooldag" duurt van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. De kinderen ne men van thuis brood mee. Melk wordt op school verstrekt en is in de prijs inbegrepen, evenals de kosten aan diverse „uitjes" ver bonden. Per kind bedraagt de prijs 5, per week (van vijf dagen) voor het eerste kind uit een gezin. Voor broertjes en zus jes is er een reductie te krijgen. Per dag is de prijs 1,50 per kind. Bij mooi weer wordt er buiten gespeeld, gewandeld en aan sport gedaan. De speelplaats van de Van Reenenschool met een zand bak voor de kleinsten, de mooie speelweide daartegenover en de bossen in de omtrek bieden volop gelegenheid tot sport en spel on der goede leiding. Bij slecht weer heeft men de beschikking over enkele schoollokalen, de lokalen van Het Dorpshuis en het Har monie-gebouwtje, zodat ook bin nen de nodige spelen beoefend kunnen worden en speelmateriaal is er genoeg, zowel voor de klein tjes als voor de groteren. Dank zij het brede en gulle ge baar van de heer Finkensieper beschikt men over twee mooie korven voor het korfbalspel. Ver der kunnen de grote kinderen ook ping-pongen en badminton spelen. Voor de kleineren zijn er ballen, tollen, springtouwen enz. Op het programma staat o.a. speurtochten, een fietsenrally, werken in de Zwarte Schuur, een excursie naar de ,Melco", zwem men bij Pesie (alleen voor die kin deren, waarvan de ouders schrif telijk verklaren dat zij kunnen zwemmen en daartoe toestem ming geven) een etalage wed strijd, een wandeling naar zee en terug met de bus enz. Bij regen achtig weer zal de heer Verink eens over de duinen vertellen en daarvan mooie dia's vertonen. Het eindfeest van de Zomer school wordt gevierd met wed strijden en een poppenkast. Uw kind kan onder goede lei ding volop van zijn vakantie ge nieten, terwijl U voor Uw gasten zorgt. Geef de kinderen tijdig op, dat vergemakkelijkt voor Het Dorpshuis de organisatie van het geheel. Aangifte en verdere in lichtingen elke morgen van negen tot twaalf uur aan de Jan Olden- burglaan 16 of per telefoon no. 3260, Bergen. (Zie ook de ad vertentie in dit blad. van 19 juli t/m 25 juli 1959 Maandag 20 juli Bridgen ook voor de gasten, zaal „De Rode Leeuw", aanv. 20 uur, uitg. v. d. Schoorlse Bridge- vereniging. Dinsdag 21 juli: V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek Duinweg'Voet Klim- weg 9.30 uur. Woensdag 22 juli: V.V.V. Groet Camperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. Donderdag 23 juli Puzzel-wandeltocht, uitgaande V.V.V. Schoorl. Start 19.30 uur bij café „Honky Tonk", Duin- voetweg. 20 uur in de Herv. Kerk te SchoorlZangdienst. Vrijdag 24 juli: Natuurfilm, zaal Atsma, 8 uur. □□□□□ODtlDDD Onderwijl de storm in het glas Bergens kunstminnaars tot nieuwsgierigheid prikkelt houdt de in Amsterdam gevestigde kun stenaar Rein Snapper een expo sitie in de kunstzaal door er 8 schilderstukken, 2 tekeningen en 8 aquarellen ten toon te stellen. Rein Snapper is een echte kun stenaar. Dat ziet men aan zijn werk dat hier hangt. Dit werk heeft geen aanbeveling meer no dig. Het boeit door de wijze van voordracht, door kleur en stem ming. En dan is er nog een voordeel verbonden aan dit werk ofschoon het een ander karakter draagt: de prijzen zijn van dien aard, dat dit werk voor de liefhebbers ook nog betaalbaar is. In het kleine zaaltje is ditmaal niets geëxpo seerd. Jammer, da,t Snapper daar niet met zijn houtsneden aanwe zig is, want ook op dit gebied is hij een van de besten in ons land. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 19 juli Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 19 juli Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1