99 99 Een geslaagde Emigratie Agenda ORGEL CONCERT GERRITSEN V eluwekampen VUURWERK Op de groene weide Zangdienst Bergens Harmonie „De Sportfokkers" Collecte T.B.C.-bestrijding Bergen Nh. Tweedaagse te Bergen Vierdaagse lopers VRIJDAG 31 JULI 1959 36c JAARGANG No. 29 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Niemand kan met een argu ment dat hout snijdt bestrijden, dat de emigratie sinds de tweede wereldoorlog een hulpmiddel is geweest bij het opvangen onzer snelle bevolkingsaanwas. Het houdt geen steek dat België, om dat het een veel geringer emigra tie had, er sociaal-economisch be ter aan toe is dan ons land. Na tionaal gezien is emigratie een uiting van levende volkskracht. Als er meer dan driehonderddui zend Nederlanders zijn, die sinds 1947 de moeilijke stap aandurf den om in een jong land een nieuwe toekomst op te bouwen voor zichzelf en voor hun nage slacht, is dit niet enkel een bewijs van moed bij zoveel individuen, maar weerspiegelt zich daarin ook de mentaliteit van een volk. Dat is dan ook de reden, dat Nederlandse families, die familie leden bezitten, die naar den vreemde zijn geëmigreerd, daar op doorgaans wel opgetogen over zijn. Enige tijd geleden schreven we in ons blad, dat de Oud- Wethouder, de heer P. J. Borst, drie van zijn dochters na de oor log naar Nieuw-Zeeland zag emi greren. De oudste, die het eerst ging beviel het daar best en trad al gauw in het huwelijk met een nederlands jongmens, die toen hij uit Indië naar Holland kon gaan er de voorkeur aan gaf naar Nieuw-Zeeland te emigreren. De tweede dochter, die in Amster dam in de verpleging werkzaam was, en haar diploma's als zoda nig had behaald, voelde er na de berichten van de zus in Nieuw- Zeeland ook wel wat voor om daarheen te gaan. Zij verstond haar werk en had haar diploma's, dus zou ze daar best werk kun nen krijgen. Zo gezegd, zo gedaan. Op een goeie dag stapte Zuster A. M. A. Borst in Nieuw-Zeeland aan wal en daar ze zich tevoren in het Engels bekwaamd had, zocht ze direct werk, wat haar niet moei lijk viel. Alleen had ze daarbij een ontnuchtering te incasseren: haar mooie diploma's werden door de wetten aldaar niet er kend. Haar vakkennis en bekwaam heid kon men haar echter niet ontnemen en zo was ze dan al dra als verpleegster en verlos kundige werkzaam in een ge meente in de nabijheid van Auck land, die een Maori'sche naam droeg: Tekauhata. Daar kwam ze ook in kennis met de Maori's, de oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland, waarvan velen nog de gebruiken van hun voor vaderen meer of minder in stand houden, een zeer interessant volk, dat haar grote stof tot op merkingen verschafte. Daarnaast zette zij zich weer aan de studie en behaalde ook daar een diplo ma, maar op den duur werd het haar duidelijk, dat ze met een en gels diploma nog beter af zou zijn. Zij zocht derhalve een baan tje als verpleegster in een Lon- dens ziekenhuis, volgde het on derricht dat daar werd gegeven en wist ook daar haar verpleeg sters- en vroedvrouwdiploma's te behalen. Toen het zover was en zij er over sprak om in de verlos kunde nog dieper onderricht te ontvangen, kreeg ze te horen: Dan moet u in de Vroedvrouwen school in Heerlen in Holland we zen. Daar krijgen de leerlingen hetzelfde onderricht in de verlos kunde als de studenten in de aca demische ziekenhuizen. En toen wist Zr. Borst wat haar te doen stond: teruggaan naar het vader land en te Heerlen in de R.K. School voor Vroedvrouwen, die een uitstekende reputatie bezit, om opname als leerling te ver zoeken. De kennis welke zij me debracht en de ervaring opge daan in Amsterdam en aan de andere zijde van de aardbol wa ren haar van groot nut en het gelukte haar ook het diploma van deze instelling te verwerven. En zo heeft Zr. Borst zonder dat ze het bewust wilde, een reis om de wereld gemaakt in haar zucht om kennis en vakbekwaamheid op te doen. De heenreis ging van hieruit oostwaarts en de reis naar Engeland ging door de grote oceaan, het Panamakanaal en de Atlantische oceaan naar Enge land, om na haar verblijf aldaar in het vaderland te worden be sloten. Een wereldreizigster tegen wil en dank. Zouden we zo iemand niet voor Nederland kunnen be houden? Aan zulke ondernemen de landgenoten is ook hier nog gebrek. Zaterdagavond werd op het voormalige Stationsplein een or gelconcert gegeven. Het grote Gavioli concert-orgel dat in de vorige eeuw door de parijse or gelmaker Gavioli, die van itali- aanse afkomst was, werd ge maakt en dat jarenlang in het spel van een kermis-exploitant had dienst gedaan, was toen de ze man zich uit de zaken terug trok, een twintigtal jaren opge borgen geweest, zonder dat hij er verder naar omzag, totdat de tegenwoordige eigenaars, de Ge broeders Waerts het in hun be zit kregen. Tijdens deze rustpe riode was het er niet op vooruit gegaan en een grondige repara tie bleek nodig. Deze reparatie werd door de firma Terlee uit gevoerd onder dagelijks toezicht van Mr. Romke de Waard, die als lid van de rechterlijke macht in Amsterdam werkzaam is, maar die als beminnaar van het orgel spel ook in Bergen en Alkmaar zijn toehoorders op meesterlijk spel heeft onthaald, toen hij enige jaren geleden zijn concerten gaf. Naast deze reparatie werd het orgel geèlectrifiseerd, er werden nieuwe draaiboeken aangeschaft, zodat het niet alleen in-, doch ook uitwendig geheel werd ver nieuwd. De Gebroeders Waerts zenden thans dit orgel op aanvrage uit, teneinde de cultuur van het or gelspel te bevorderen. Enige tijd geleden was het te horen op het folkloristische festival te Fontai- nebleau; in verschillende steden en dorpen van ons land laat het zijn heerlijke klanken horen en hopelijk komt het ook nog eens in Bergen terug, want het is lou ter uit liefde tot de orgelmuziek, dat de huidige eigenaars er me de laten rondtrekken. Zelf zijn zij als aannemers werkzaam en de enige inkomsten, die zij van dit orgel hebben bestaat uit het geen met de collectebus wordt op gehaald tijdens het spel voor het publiek en uit de verkoop van prentbriefkaarten, waarop het orgel is afgebeeld. Er moet dik geld bij, doch het enthousiasme voor de orgelmuziek bij de eige naars is groot. Zoveel idealisme vindt men niet vaak in onze da gen. Wij hopen dan ook dat de waardering voor dit soort muziek zal toenemen, opdat men er op talrijke plaatsen van kan genie ten. WEKKERS van de K» J. V. O» Het tweede kamp met 28 deel nemers is in volle gang. Het weer heeft de eerste week in alle opzichten meegewerkt, zodat tochten naar Kampen, de IJssel, Elburg, Vaassen en Nunspeet konden worden gemaakt. Elke dag werd er gezwommen, wat in verband met de warmte een ver kwikking was. De bonte avond werd door de jongens en meisjes verzorgd en vloog om. Het tweede kamp had 'n vlotte overtocht en begon de week goed met een zwemochtend in de roem ruchte Goorkolk, een heerlijk water, dat een privébadplaats is voor de K.J.V.O. 's Middags werd een speur tocht gemaakt, waarbij allerlei bijzonderheden van landschap en planten werden opgespeurd. Voor het eerst is het kamp nu in de bossen van het landgoed De Haere, waar 8 tenten een goede accommodatie bieden. Op zaterdag 1 augustus wordt dit kamp opgebroken. De lei ders, mevrouw en de heer Kooge en de heer B. Schuil zijn zeer te vreden over de geest, die onder de jongens en meisjes heerst. Van 17 tot 28 augustus wor den voor de 16-25 jarigen twee zeilkampen gehouden in Paters- wolde, waaraan 33 jonge mensen deelnemen, die worden geïnstru eerd door mej. I. Sevenhuysen, Leo ter Berg en de heer Schuil. De Vacantieschool De Vacantieschool van Het Dorpshuis heeft haar tweede week alweer achter de rug. De kinderen hebben onder leiding heerlijk genoten van picnics in het bos, van diverse buitenspelen, ping-pong wedstrijden, zwemmen bij Pesie en van een fietsen-ral- ly. De kleintjes blijven natuurlijk dichter bij huis. Op speelplaats en speelweitjes worden spelletjes gedaan en wordt volop van de buitenlucht genoten. Het is tot nog toe een prachtzomer ge weest, welke voor zoiets een goe de gelegenheid verschaft. We ge nieten nu reeds drie maanden van mooi, zonnig weder. Zaterdag 1 augustus wordt 's middags om 2 uur jacht ge maakt op de .Bosvarkens". Na tuurlijk is bij deze aangelegen heid de Vacantieschool ook ac tief betrokken. De „bosvarkens" zullen onder het muziekgeschal van Bergens Harmonie vanuit het bos naar het politiebureau worden gebracht en de kinderen der vacantieschool gaan daarna per trammetje naar de Bedrieger tjes om hun dorst met limonade te lessen. Maandag 3 augustus gaat de vacantieschool haar derde week in. Laat uw kinderen meegenieten van gezond buiten zijn onder goede leiding. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Zaterdagavond werden de Bergenaren en hun gasten en dagbezoekers wederom onthaald op een groots vuurwerk, waar aan talrijke enthousiaste kijkers zich hebben vergast. Het aantal betalende toeschouwers leek ons minder groot dan het jaar tevo ren, doch als men bedenkt, dat men vuurwerk het best kan be schouwen op een afstand, dan wordt het verklaarbaar dat er heel wat toeschouwers zijn ge weest, die voor zichzelf de be stedingsbeperking in praktijk heb ben gebracht, want na afloop was het in het centrum van ons dorp drukker dan ooit tevoren. De winkel in Technicolor heeft telkens wat nieuws Toen we dezer dagen de win kel in technicolor binnengingen trof ons daar een schouwspel waaraan we niet gewoon zijn. Een twintigtal kopers van bei derlei kunne en van verschillen de leeftijd stonden met het win kelpersoneel onbeweeglijk te luis teren naar een stem, die zich blijkbaar tussen de boeken aan de wand bevond en die op duide lijke voor ieder verstaanbare wij ze een sprookje verhaalde. Toen het sprookje uit was kwam er beweging in deze luisteraars, die onomwonden verklaarden, dat het heel mooi was. Daarna was ook de heer De Haan weder in zijn zaak terug en hield in zijn hand een kinderboek, waarin dat zelfde sprookje met grote letters was afgedrukt, met illustraties in kleuren erbij. Op het omslag van dit boek was echter 'n gramofoon plaat gedrukt, die men op de pick-up kon afdraaien, zodat kin deren, die nog of nog niet vlot kunnen lezen, deze geschiedenis mondeling kunnen vernemen. Acht verschillende sprookjes worden op deze wijze in de han del gebracht. Zij zijn afzonder lijk verkrijgbaar en de prijs is billijk, zodat men hier met 'n aan winst voor de kinderlectuur te doen heeft. Dakleklcage? A. J. COPPENS en Zn Zaterdagavond 25 juli gaf de Alkmaarse Operette- en Orkest vereniging in het Openlucht theater een uitvoering van Auf der Griinen Wiese, een alleraar digste opera met muziek van Jara Benes, die aardig ten tonele werd gebracht en de Alkmaarse ver. alle eer aandeed. Jammer dat slechts een 200-tal toehoorders waren opgekomen. De uitvoeren den verdienden 'n groter publiek. Zou de telévisie daaraan oök schuld hebben? Karei Colnot in het K. C. B. Bij ontstentenis van de voor zitter, Mr. A. F. Kamp, werd de tentoonstelling van schilderijen, litho's en tekeningen van Karei Colnot geopend door de heer H. Jonker, voorzitter van de Cultu rele raad te Utrecht, die zijn ge hoor vergastte op een beschou wing over de sociale positie van de kunstenaar uit de sectie beel dende kunsten in hun verhouding tot die in andere secties. Karei Colnot heeft dit voorjaar een reis gemaakt naar het zuiden van Frankrijk en hij heeft daar van schilderijen gemaakt waar op hij niet zonder reden trots kan zijn. Hij heeft de sfeer van de landschappen in de Alpes Mari- times goed weten te vatten en vast te leggen. In de kleine zaal exposeert hij zijn tekeningen en litho's. Een goed schilder is ook een goed tekenaar. Dat zien we hier weder bewaarheid. Daarom raden we een ieder aan dit werk te gaan bewonderen. De tentoon stelling is open tot 7 augustus. Stampvol was het zondag avond in het „Witte Kerkje" aan de van Peltlaan. Beneden was iedere plaats bezet en stonden stoelen op de gangpaden, ook alle bezet, en op de koorbanken boven ontwaarde men niets anders dan rijen bezoekers. De predikant Ds. v. d. Berg opende deze bijeenkomst gelijk een godsdienstoefening. Hij verwelkomde zijn duitse toe hoorders en sprak in 't verloop van de bijeenkomst in onze taal, naar aanleiding van een woord uit de H. Schrift, alles afgewis seld met zang en beurtzang van mannen en vrouwen in het hol lands en het duits. Vervolgens sprak een duitse predikant een woord over ontmoetingen met Jezus, ook weder afgewisseld met zang en tegenzang, wat niet naliet een onuitwisbare indruk na te laten. Het Kerkbestuur heeft met deze vorm van samenwer king bij de Evangelie-verkondi ging een grote stap voorwaarts gedaan, die slechts ten voordele van Kerk en Gemeente kan die nen. Op zondag 2 augustus a.s. zal Bergens Harmonie, onder leiding van dirigent C. Blokker concer teren in de muziektuin aan de Hoflaan. Het concert zal aan vangen om 20.30 uur. De toegang tot de muziektuin is gratis. Zondag j. 1. was de eerste gelegenheid voor de leden der konijnenfokver. ,De Sportfokkers' Bergen en Omstreken, om te tonen waartoe zij in staat zijn. Op deze dag namelijk werd te Wieringerwaard een Jongdie- rendag gehouden, georganiseerd door de ver. „Nut en Sport", aldaar, waarvoor de Bergense vereniging was uitgenodigd dieren in te zenden. Door verschillende omstandigheden waren slechts enkele leden in staat aan deze uitnodiging gevolg te geven. Niettegenstaande de geringe deel name waren de successen die behaald werden verbluffend. De heer S. de Boer behaalde met VI. Reus. kn. 'grijs, z.z.g., Ie prijs. Mevr. Schmalz - Vader mét Blauwe Weener, z.z.g., Ie prijs, Witte Rex z.g., Ie prijs. De heer Jac. Zander met Pool (roodoog), z.z.g., Ie prijs. Voor een zo jonge vereniging een succes om trots op te zijn! Het Algemeen Sociaal Fonds voor de Volksgezondheid "Draagt Elkanders Lasten", instelling van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland, doet ook dit jaar weer een beroep op Uw offervaardigheid. In de loop van deze jaren heeft ons fonds aan duizenden personen en gezinnen hulp verleend. Dit werk is alleen mogelijk, wanneer deze arbeid wordt ge dragen door Uw steun en offer vaardigheid. U kunt zich opgeven als col- lectant(e) voor de, met toestem ming van B. en W. te houden straatcollecte op Zaterdag 8 Au gustus a.s. bij: K. Bergsma, Ko- gendijk 21, M. Kooy, Filarskiweg 9, v.d. Linden, Tuindorpweg 2, A. Philippo, Eikenlaan 26. Elisabeth Arden KAPSALON URSEM Noord Hollandse Wandelsport Bond De propaganda-kommissie „West-Friesland" van de Noord Hollandse Wandelsport Bond, organiseert met medewerking van de V.V.V. Bergen een wandel tocht op zaterdag 15 en zondag 16 augustus in Bergen vanuit „Het Wapen van Bergen", Bree- laan 35, over afstanden van 10 en 25 km op zaterdag, en van 10, 25 en 40 km op zondag, Men kan hieraan deelnemen vanaf 10 jaar. De starttijden zijn op zaterdag van 2 tot 3 uur en op zondag van 10 uur tot half 1, voor de 40 km van 9 tot 10 uur. Als herinnering ontvangt men een fraaie medaille, terwijl groepen van 10 personen leider boven dien een groepsmedaille ontvangen. Het inschrijfgeld bedraagt voor personen t.m. 15 jaar f 1,15 en voor personen vanaf 16 jaar f 1,65. Inschrijfadres is het Informatie bureau V.V.V. Bergen, Breelaan 4 (voormalig tramstation), waar men mondeling kan inschrijven op 5, 10 en 12 augustus van 10 tot 12 uur. BERGEN AAN ZEE Schatgraverij Woensdag 22 juli werd er te Bergen aan Zee een schatgraverij voor de jeugd gehouden, waar aan een enthousiaste groep kin deren met opgewektheid deel nam. De vreugde was groot en de prijzen waren welkom. Het was een succesvol evenement. van 2 aug. t.e.m. 8 augustus 1959 Zondag, 2 augustus: Kermis te Groet, aanvang 15 uur. Maandag 3 augustus: idem. Bridgen ook voor de gasten, zaal "De Rode Leeuw", 20 uur. Dinsdag 4 augustus: V.V.V. Schoorl Elke dinsdagmorgen duinwan deling onder deskundige leiding. Vertrek DuinwegVoet Klim- weg 9.30 uur. Kermis te Groet, aanvang 15 uur Woensdag, 5 augustus: Verlichtingsavond te Schoorl, lampionoptocht met muziek van de Bergense Harmonie, vertrek om 20.30 vanaf sportterrein Mo lenweg. V.V.V. GroetCamperduin Elke woensdagmiddag duin wandeling, vertrek 14 uur vanaf Kerkbrink. 20.15 uur (precies). Zangdienst in de Herv. Kerk te Groet, (tevens radio-uitzending). Donderdag 6 augustus: Verlichtingsavond te Schoorl, schatgraven voor de kinderen, speelduin te Schoorl, 19 uur. 20.00 uur. Zangdienst in de Herv. Kerk te Schoorl. Vrijdag 7 augustus: Verlichtingsavond te Schoorl. Puzzle-wandeltocht, uitg. van de V.V.V. Schoorl, start 19 uur vanaf cafe Duin. Natuurfilm, zaal Atsma, 20 uur. SCHOORL keerden terug Drie leden van de wandelver eniging St. Joris keerden zaterdag j.l. terug van de Internationale Vierdaagse te Nijmegen, nadat ze in een haast ondraaglijke hitte hun 160 KM hadden uitgelopen. Arie Zwagerman heeft hiermede zijn derde vierdaagse gelopen. Simon Masteling liep voor de tweede keer en Gerrit Glorie uit Bergen liep deze gigantische mars voor de eerste keer. In Alkmaar ondergingen zij, tezamen met de leden van „De Jeep" een ver diende huldiging. Ook van onze kant „gefeliciteerd heren". Grandioos Strandfeest te Camperduin Zondag j.l. organiseerde V.V.V. Groet-Camperduin een kinderstrandfeest dat men in alle opzichten meer dan geslaagd mag noemen. Hieraan had natuurlijk het stralende zomerweer een groot aandeel. Vanaf Groet trok men in optocht naar Camperduin, vooraf gegaan door onze plaat selijke muziekvereniging „De Vriendschap", met haar actief tamboerkorpsje. Tijdens de wan deling naar zee zorgde de po litie er voor, dat men zonder ri sico door het enorm drukke ver keer kwam, waarvoor hen alle hulde toekomt. Zie voor het vervolg pag. 2 ZONDAGSDIENST ARTSEN Meekttad Wlfltf WWW DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen Loodgietersbedrijf Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 BIJ ONS verkrijgbaar Teleloen 2104, Bergen SCH00RLSE GEMEENSCHAP BERGEN 2 augustus Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 2 augustus Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1