ft Raadsvergadering Bergen Verkoudheid GERRITSEN MUZIEK Israël door Prof. Beek „EDIFRA op stap Bergens Harmonie J. M. dc Graadt van Roggen overleden Bejaardenzorg. Kapsalon Dobben RAN G de msfuipmnfr t/m demsïê imp VRIJDAG 4 SEPT. 1959 36e JAARGANG No. 33 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De raad van Bergen kwam op 28 augustus in voltallige zitting bijeen o.l.v. de burgemeester Dr. W. Huygens, die nadat de no tulen der vorige vergadering waren goedgekeurd, en de inge komen stukken voor kennisge ving waren aangenomen, punt 3 der agenda aan de orde stelde: het voorstel om in totaal het sommetje van 970,75 beschik baar te stellen als aanvullende bijdragen over de jaren 1953, '54, '55, '56, '57, aan de Stichting Schooltandverzorging. De frac tieleider der V.V.D. had daar tegen nogal bezwaren, welke samengevat hierop neerkwamen, dat in 1958 bekend was gemaakt dat deze Stichting per 1 septem ber van dat jaar zou worden op geheven en een liquidatie-afre kening zou worden verstrekt. Thans wordt geld gevraagd over jaren die achter ons liggen, waar mede zou bewezen zijn dat de administratie, volgens hem, in gebreke zou zijn gebleven. Hij wenste te weten hoe het er van de aanvang tot het einde mede gesteld was. Hij citeerde een ar tikel uit een Ziekenfonds-orgaan, waarin stond dat dit fonds be zwaar had tegen de Stichting Schooltandverzorging. Hij drong aan op aanhouding van het voor stel en vroeg om een liquidatie expert. De heer Tros uitte als zijn mening, dat liquidatie binnen drie maanden z.i. gewenst was, daar het de gemeente anders han den vol geld gaat kosten. De burgemeester merkte op, dat direkte liquidatie op moeilijk heden zou stuiten, daar wij de bedragen die andere gemeenten nog schuldig zijn, wensen te innen. Wij zouden rekening- courantcrediet moeten aanvragen om de schulden te betalen. Er is met de Stichting niets aan de hand. Vroeger was het incasso in handen van de bank. Thans heeft de Stichting een eigen in casseerder, die bezig is de open staande bedragen binnen te krij gen. Het gaat om de oude jaren, waarvoor een aanvulling wordt gevraagd. De visie van het Zie kenfonds is een andere dan die van het Stichtingsbestuur. De ziekenfondsbasis zou van 54 cent tot 57 cent per inwoner gaan be dragen; daartegen hebben wij ons verzet. Mooi haar valt op De heer Steinz had de gege vens bestudeerd en beramingen op de begroting en daarbij ge- konstateerd dat deze soms verre overschreden waren, wat de bur gemeester toeschreef aan het feit, dat het areaal der Stichting was uitgebreid tot Den Helder toe, wat grotere onkosten met zich bracht. De heer Steinz achtte het eveneens onjuist dat de admi nistratie en het kasbeheer in één en dezelfde hand verenigd wa ren, wat op andere plaatsen tot misbruiken heeft geleid. De as sistente heeft minder kinderen ge holpen, doch de administratie kosten zijn gestegen. De inspectie der Schooltandverzorging in Ne derland heeft onlangs nog ge schreven: er moet geen stagnatie op treden in de tandverzorging. Met handhaving van zijn bezwa ren tegen het administratief en medisch verloop vroeg hij: kun nen we niet zo snel mogelijk we ten wat ons dit kost en hoe wij deze verzorging weder zo goed mogelijk kunnen voortzetten. De burgemeester ontkende dat er een slechte administratie is gevoerd. De administratie moest van begin af worden opgebouwd endat is met vallen en opstaan geschied. Een systeem voo.r deze administratie was zo goed als niet bekend. De heer Ros was een tijdlang ziek en kon er niets aan doen. Uitbreiding van het areaal veroorzaakte meer werk voor de administratie. De liquidatie geschiedt door het bureau van Ned. Gemeen ten. Wij als gemeentebestuur zijn niet bereid op deze wijze voort te gaan. Ziekenfonds betaalt aan de tandartsen voor de controle, doch wij zijn niet bereid het zie kenfonds daarbij te steunen. Het is op het ogenblik in studie wat wij kunnen doen, doch thans wordt van u gevraagd de bedra gen over de genoemde jaren te voteren. Mevr. Broekman deelde mede een dezer dagen een aanmaning te hebben ontvangen om de be dragen over de verlopen jaren te voldoen. Mr. Sluis: dus u hebt niet be taald? Mevr. Broekman: de kwitantie is mij nooit aangeboden, maar draagt op de rugzijde de aan tekening verhuisd". Het bedrag der kwitantie klopt niet met mijn berekening. Saniiaire-installaties A. J. COPPENS en Zn Mr. Sluis verklaarde ook niet betaald te hebben, maar niet on willig te zijn om te betalen. Hij oordeelde het principieel onjuist dat de gemeente de schulden van particulieren gaat betalen. De heer Steinz zegt: laten we de zaak afwachten, men is bezig met navordering. De burgemees ter zegt, dat er veel mutatie on der de inschrijvingen bij het zie kenfonds is. Nu is men inge schreven en dan weer niet. Dat moet worden uitgezocht. Dit kost tijd. Wij wensen het volle pond binnen te krijgen van de gemeen ten, van het ziekenfonds en van de particulieren. De fractieleider der V.V.D. stelde daarom voor de gehele zaak aan te houden, welk voor stel, in stemming gebracht, door de raad werd verworpen. Voorts werd besloten aan de chauffeurs in gemeentedienst een hogere premie toe te kennen voor schadevrij rijden en werd onder intrekking van de oude een nieuwe verordening op de keu ringsdienst van slachtdieren en vlees vastgesteld. Aan de heer J. G. Luppens, onderwijzer aan de Van Reenenschool werd eer vol ontslag verleend. Verder zal Door betere haarverzorging de salarisverordening der ambte naren worden gewijzigd met dien verstande, dat zij met ietwat hogere bedragen wordt voorzien. De Vrije School te Bergen zal medewerking ontvangen bij de aanschaf van 6 schoolsets. Aan de heer R. Elzas te Alkmaar zal een terrein wor den verkocht groot 702 m2 voor 13.689,— en aan Mej. W. Romeny alhier een terrein van on geveer 496 m2 voor 10.168, benevens aan de heer J. J. Ver schoof te Amsterdam een ter rein groot ongeveer 744 m2 voor 15.996,—. Alles op de voor deze terreinen vastgestelde voor waarden. De ondergrond voor een op het te stichten dorpsplein te bou wen bedrijfspand, oorspronkelijk toegewezen aan de heer G. H. Koolmees te Bergen, die zich heeft teruggetrokken, werd ver kocht aan de heer A. A. Ursem alhier, zijnde een opper vlakte van ongeveer 86 m2 tegen een prijs van 9.450,—. Zonder blikken of blozen stelde de raad zich garant voor de betaling van rente en aflos sing op twee hypothecaire geld leningen te verstrekken door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ten behoeve van de heren C. J. Grootes en J. Janssen. De fractieleider van de V.V.D. verlangde daarna aantekening dat deze fractie geacht wordt tegengestemd te hebben. Het voorstel tot het verlenen van garantie ten behoeve van een tiental gegadigden aan wie een perceel bouwterrein was verkocht en aan wie reeds een premie van de premie-regeling 1953 werd toegekend door het rijk, ontlokte aan dokter Steinz de verklaring dat hij in prin cipe voor bevordering van het Voor Wasmachines Fa. A. G. ABBO eigen woningbezit was. Het aan trekkelijke rentg-percentage van maakte het deze mensen mogelijk tegen een kleine premie bij overlijden zich tegen schade te kunnen dekken. Hij drong er verder op aan dat de verhouding katholiek—niet-katholiek onder de aanvragers een beter beeld zou te zien geven. De burgemeester, die de heer Ellis dank betuigde voor het pionierswerk dat hij in dit plan met zoveel succes had tot stand gebracht, nodigde wethouder Ellis' uit de heer Steinz te beant woorden. De heer Ellis merkte op, dat bij het aanvragen der garantie voor de heren Grootes en Jans sen niemand enig bezwaar had horen uiten en van een levens verzekering zelfs niet werd ge rept. Er is inderdaad een poging ingesteld om geldelijke hulp aan te trekken. Een spaarbank ver strekt het geld. We hebben de veiligste weg gekozen: met en zonder levensverzekering. De meeste mensen hebben bezwaren tegen verzekeringen om de kos ten. Het zijn hier allen mensen met een smalle beurs. De direc teur der Gemeente Werken heeft ZILVER hen de grond verkocht. Voor het plan Nesdijk ligt de verhouding der deelnemers wel ietwat om gekeerd. De heer Broersma betuigde de heer Ellis dank voor alles wat hij in deze aangelegenheid heeft verricht. Bij de rondvraag had mevrouw Broekman het verlangen dat de politie-verordening gewijzigd zou worden ten einde het graven van „loopgraven en tankgrachten" aan het strand Bergen aan Zee is uw sieraad te verbieden. De zaak zal nader bekeken worden. De fractieleider van de V.V.D. verwees naar een ingezonden stuk van de heer B. Schuil in verband met zijn niet-benoeming tot hoofd der Ulo-school en no digde wethouder Dr. Hemelrijk uit zijn verwijt dat mevrouw Broekman uit de school geklapt had, in te trekken. Wethouder Dr. Hemelrijk weigerde zulks en verwees naar de notulen van de vorige vergadering, waarin me vrouw Broekman verklaard had. dat zij onmiddellijk na afloop van de geheime raadsvergadering vanuit het raadhuis de familie Schuil op de hoogte gebracht had. Wat de heer Schuil betreft acht ik het beter in zijn eigen belang, op de inhoud van zijn schrijven niet in te gaan. De nestor van de raad ver klaarde daarop: de raad van Ber gen is de heer Schuil loyaal te gemoet getreden; met de inhoud van het door hem gepubliceerde ingezonden stuk heeft hij zijn eigen zaak geschaad. Zaterdagavond 29 augustus hield Bergens Harmonie een mu zikale rondgang door het cen trum van het dorp, welke beslo ten werd met een taptoe op het Dorpsplein, die zeer de aandacht trok, zowel van dorpsgenoten als gasten. Vele gasten die maandag d.a.v. vertrokken, achtten deze geste een aardig afscheid van de plaats waar zij tijdens hun ver blijf dit jaar zoveel hadden ge noten. In het kader van de culturele avonden, die door N.V. en K.J.O.V. worden georganiseerd 'en die ook dit seizoen gewoon doorgang vinden, hebben we als eerste lezing geprojecteerd die van Prof. Beek, de bekende ar cheoloog en Israëlkenner De avond vindt plaats op za terdag 19 september in de dans zaal van de Rustende Jager te Bergen. De plaatsbespreking is als volgt: Maandag 7 september de S- kaarten van 11-12 uur; maandag 7 september de A- kaarten van 3-4 uur; dinsdag 8 september de B- kaarten van 11-12 uur; dinsdag 8 september de C- kaarten van 3-4 uur. Verder kan plaatsbespreking Laat u vakkundig voorlichten en kaartverkoop geschieden in dezelfde week, maar we herin neren eraan, dat na 13 septem ber de boekhandel is gesloten wegens vakantie, zodat dan al leen nog voorzover voorradig -aan de zaal kaarten kunnen worden gekocht. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. Directie en personeel van „Edifra", Arp's Confectie-In- dustrie te Bergen, hebben zater dag 22 augustus een onvergete lijke dag beleefd. Met de „Mag neet" werd een uitstapje onder nomen naar Hoog-Elten en de deelnemers hebben genoten! Aan het diner te Lunteren werden vriendelijke woorden gesproken door mej. R. Kuyper, de heren Arp, van Heusden („Edifra"- A'dam) en Stroek („Edifra"- Weert). De heer D. Akkerman deelde mee. dat met algemene stemmen besloten was de perso neelsvereniging tot groter bloei te brengen en nieuwe activiteiten te ontwikkelen. Wederom wer den de goede verhoudingen in 't Bergen's ate lier op de meest prettige wijze bevestigd. Blijkens annonce in dit blad is de trekking van de door Bergens Harmonie uitgeschreven verloting door bijzondere omstandigheden, verschoven naar maandag 14 sep tember a.s., 's avonds 8 uur in de zaal van cafe Nieuwendijk. m Ji lil Benoeming Erasmuslyceum Bij een beschikking van het Departement van Onderwijs is de heer B. Schuil benoemd als leraar in de Franse taal aan de r.h.b.s en de rijksmiddeb. meis jesschool te Almelo, terwijl hem tevens een benoeming gewerd aan het gemeentelijk gymnasium. Alle drie instellingen zijn onder gebracht in het Erasmus-Lyceum. De heer Schuil verlaat de ulo school reeds met ingang van 1 september. Spreeki mei ons het komt in orde door Zaterdag 29 augustus is in alle stilte het stoffelijk overschot gecremeerd van de kunstschilder en graficus, die verleden week op 92-jarige leeftijd in huize Westerlicht te Alkmaar is over leden. De heer Graadt van Rog gen die op 28 mei 1867 te Am sterdam werd geboren, ontving zijn opleiding aan de Rijksaca demie voor beeldende kunsten te Amsterdam. In zijn lang leven schilderde, etste en graveerde hij vele fraaie stukken, die hem te recht een grote naam deden krij gen. In verschillende musea vindt men dan ook werken van zijn hand, terwijl hij lid was van diverse schildersgenootschappen. Bergen werd tijdens de jaren 1902 tot 1943 zijn vaste woon plaats, vanwaar uit hij naar Bel gië. Frankrijk en Italië toog om enige tijd te werken. In 1943 in het Alkmaarse rusthuis V/ester- licht gevestigd, bleef hij tot de Bergense kunstenaars behoren. In 1936 werd hij door de Konin gin tot ridder in de Orrde van Oranje-Nassau benoemd. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" De plaatselijke commissie voor bejaardenzorg te Bergen Nh., waarin samenwerken de Stichting Elkshove, De Unie v. Vrouwe lijke vrijwilligers en het Comité Ouden van Dagen, maakt bekend dat zij een sociaal adviesbureau voor bejaarden heeft opgericht. In de maand maart van dit jaar is door de commissie een onderzoek ingesteld naar de le vensomstandigheden van de be jaarde bevolkingsgroep in Bergen. Deze enquête vond plaats in overleg met het gemeentebestuur en in nauwe samenwerking met de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk. Bij dit onderzoek kwam o.a. naar voren dat vele bejaarden in moei lijker omstandigheden leven dan nodig is door onbekendheid met de voor hen bestaande voorzie ningen of door onvermogen er van gebruik te maken. De commissie heeft thans inde gebleken behoefte aan voorlich ting en hulp voorzien door de oprichting van het adviesbureau tot welk de bejaarden zich met al hun vragen kunnen wenden. Het bureau stelt zich ten doel de bejaarden bij het oplossen van kwesties, die op elk terrein kun nen liggen, de helpende hand te bieden. Mocht zij hiertoe zelf niet in staat zijn, dan zal zij bemiddelen tussen de tot hulpverlening be stemd zijnde instellingen. Het spreekuur zal 1 x per \y,fek gehou den worden door de maatschap pelijk werker van de gemeente Bergen Nh. op Vrijdag des mid dags van 3 tot 4 uur en te be ginnen op 11 september 1959. Het bureau is gevestigd in het bejaardencentrum Elkhove. De commissie hoopt dat de bejaarden de weg naar het bureau zullen weten te vinden. INSTRUCTIE-KAMPEN IN PATERSWOLDE De zeilkampen van de K.J. V.O. zijn in volle gang. Tot nu toe werkt alles mee om de 35 deelnemers een onvergetelijke vakantie op het water te bezor gen. Als zeilinstructeurs, die aan de jeugd de kennis van het zeilen bijbrengen, zijn in het kamp mej. Sevenhuysen en de heren L. ter Berg en B. Schuil. Wij zijn met vakantie van 14 t/m 2 0 september ZONDAGSDIENST ARTSEN Weektöad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel, 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Hereweg 182 - Schoorl - Tel. 628 (Ingezonden mededeling) Ingezonden mededeling van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met telefoon 2331, Bergen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 6 september Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 6 september Dr. H J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1