UeekUad ft ft Opening tentoonstelling Kamper Gevestigd: Mr. H. Dicsvcldt Pracht handen GERRITSEN HET DORPSHUIS FOTO DICK VAN BERGE KLAVERJASSEN COLLECTE I 200,- PHILIPS kwaliteits Bandrecorder El 3516 K. W. F.-Lucifers ZENUWRUST Hollands Duinreservaat Kapsalon Dobben SCH00RLSE GEMEENSCHAP Apeuda VRIJDAG 11 SEPT. 1959 36e JAARGANG No. 34 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Rede bij de opening der tentoonstelling van het werk van MARIA VAN EVERDINGEN, beeldhouwster, in de zalen van het K. C. B. te Bergen Nh., op zaterdag 5 sept., n.m. 4 uur, door W. L. M. E. van Leeuwen. In een der bunkers bij het vliegveld te Bergen, geachte toe hoorders, werkt sinds 1958 Maria van Everdingen, beeldhouw ster, grafica, tekenares, en wan neer zij over haar arbeid vertelt in die werkplaats, met het on eindige uitzicht en ver van de mensen, dan is het of men een ogenblik in een andere wereld leeft. Maar hiermee raken wij de kern van het wezen en het werk van deze kunstenares: haar bun ker is voor haar stellig niet de ivoren toren in die zin, dat zij er welbewust de noden der mens heid buiten sluit. Dat zou vol komen in strijd zijn met de aaxd van deze vrouw, die, toen zij 24 jaar was, in 1937 juist Wenen tot woonplaats en werkoord ver koos boven Londen of Parijs, omdat zij, opgenomen in de Quaker-beweging, juist daar hoopte en verwachtte sociaal werk te kunnen doen naast haar studie aan de Weense Academie voor beeldende kunsten, waar zij zich toen had laten inschrijven voor de vrije grafiek. In deze tak der beeldende kunsten had zij. als oud-leerling van de graficus W. van Leusden o.a. aan de burger- avondtekenschool te Utrecht, ook van 19341937 aan de Amster damse Academie voor Beeldende Kunsten gewerkt. Mr. J. Diesveldt - van Riel Advocaten en Procureurs Toen zij twee maanden in Wenen was, rukte Hitier er bin nen. In de jaren 1938-1945 was haar aandacht meer gericht op sociaal illegaal werk en vluchte lingenhulp, dan op haar persoon lijk kunstenaarschap terwijl echter uit haar werk sprekende bewondering voor Kathe Koll- witz duidelijk verraadt, hoe het sociale en het individualistische bij haar verbonden zijn. Toen de Weense Academie werd verbouwd en zij zich op nieuw bezon op dit verbond, zwaaide zij van de vrije grafiek over naar de in wezen dienende beeldhouwkunst tezelfdertijd eens voor al begrijpende en aan vaardende, dat de kunstenaar naast zijn kunst geen andere taak kan kiezen, en dat, wanneer hij in zijn wezenskern de sociale ethos bezit, deze ethos zich óók, ja jüst in zijn van het praktische leven afgezonderd bestaan zal openbaren in zijn werk. Immers: de woorden van A. Roland Holst: Ik blijf er bij, mijn hele leven: er deugt geen woord [of 't is vanuit alleen zijn met mijzef [geschreven zijn stellig een pleidooi voor de ivoren toren, maar in die ivoren toren neemt de kunstenaar zijn persoonlijkheid mee: het gaat om de inhoud van dat „zelf" en dit „zelf" is „van-zelve" „geënga geerd" zoals men dat tegenwoor dig noemt „verbonden" met wat méér is dan het particuliere, in welke zin ook. Is dat niet zo, dan is het werk louter meer of minder charmante spielerei. In de aangeduide zin alleen is de bunker van Maria van Ever- dingen haar ivoren toren haar ethos, haar mededogen en liefde voor mens, kind en dier spreekt „voor zichzelf" uit haar werk, óók in vroeg werk als het beeldje van het oude moedertje uit haar eerste Weense periode, maar vooral uit haar later werk: in de uit hout gehakte kinderkopjes in haar Zweedse jaren (1946 1948) aan de Academie van Stockholm, in de in opdracht der gemeente uitgevoerde werken aan wooncomplexen te Wenen in haar 2e periode daar (1948 1958), in haar in Holland aan wezige beeldjes o.a. het innige kinderfiguurtje dat een drink schaal voor de vogels ophoudt te Scheveningen. Ook in de foto's van deze werkstukken zal men kunnen opmerken hoe hier de schoonheid van het werk door licht is van de idee der dienende Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" liefde. Dit werk is dan ook geens zins realistisch (Maria van Ever- dingen werkt dan ook niet graag naar modél), het- is een poging de geestelijke idee in aan de rea liteit ontleende vormen uit te beelden: een zuiver expressio nisme dus, maar geen abstract expressionisme. Ook wanneer zij een werk als voor het Witte- Kruisgebouw te Den Helder op zet, zal in het voorwerk wel allereerst het abstracte ritme worden gezocht, maar bij de uit werking .-"'llen realistische mo tieven dit ritme gaan dragen. Daarom ook werkt zij graa.g in harde materialen en houdt zij niet van gieten of modelleren in klei: zij wil de „idee" uit de houtstam of de steenklomp onthullen niet een „ding" opbouwen. Dat haar sociale ethos gedra gen wordt door een mystieke aanleg: wij zien het in het uit groene serpentinesteen gehouwen mensenpaar te Zeist, dat uitkijkt over een tuin, en in het in 1958 in Bergen vervaardigde beeld: „Caecilia met de luisterende nachtegaal", thans in Californië. We begrijpen dan ook wat zij bedoelt als zij zegt dat een werk van haar eigenlijk nooit „af" is: het is de eeuwige worsteling om de voltooiing van de verbeelding van de volmaakte geest. Wie ziet hoe die barbaren- bunkers in de wijde natuur thans onderkomen bieden aan wie in hun kunst de geest dienen, aan een beeldhouwster, een musicus, is geneigd tot hoop en vertrou wen in het „psyche nikè" en tot het voorspellen van een edeler samenleving wier geboorteweeën in deze betonnen torens worden waargenomen. Maar wellicht Tübe95ct Hamea-Gelei was het gemakkelijker voor Maria van Everdingen's vader, de Utrechtse hoogleraar, om uit zijn meteorologische gegevens stormen en stilten of waterloze wolken te voorspellen, dan voor ons om de toekomst onzer cul tuur te „zien". En echter: So crates, enkele uren voor hij de gifbeker dronk, schilderde zijn vrienden een visioen af van de heerlijke woningen waarin de ziel na de dood zal wonen. Had hij daarvan zekerheid? Hoort wat hij verder zegt, de scepticus: KLOKKEN „Om nu van deze dingen te willen volhouden, dat zij juist zo zijn, als ik heb uiteengezet, past een verstandig man niet; dat evenwel óf deze dingen de waar heid zijn óf iets dergelijks met betrekking tot onze zielen en hare woonplaatsen, aangezien de ziel onsterfelijk blijkt te zijn, dat te verzekeren lijkt mij wel pas send en de moeite waard voor iemand die meent dat het zo is, het er op te wagen: want schoon is de kant. En men behoort zichzelf deze dingen als een be zwering toe te zingen, waarom ik dan ook al lang de sproke rek." Zo doen dan ook wij goed, ons althans met wat wellicht slechts een illusie is, te sterken, een illu sie (of: een geloof?) waarvan ook deze tentoonstelling getuigt, en die ik met deze woorden mocht openen. A Voor hellere PfOeUt*!- Baby-huidje D A DVftCDM POEDER-ZALF DADiUCKN OLIE - ZEEP Diverse activiteiten zullen in het winterseizoen weer in „Het Dorpshuis" plaats vinden. Voor volwassenen komen er clubs: Conversatie Frans, Duits en En gels, benevens een Handen- arbeidclub voor moeder en doch ter voor 14 jaar en ouder. Verder komt er een toneelclub voor 17 jaar en ouder; een besloten dans club voor 16 jaar en ouder; een Instuifavond voor 15 jaar en ouder. Voor de jongeren komen er een blokfluitclub, een timmer- club (vanaf 12 jaar), handarbeid- clubs en balletclubs. In „De Duinstreek" van 18 september a.s. worden per adver tentie nadere gegevens verstrekt. van 14 tot en met 20 sept. Woensdagavond ^ijn de kla- verjasclubs bijeen geweest om de data van de open drives te rege len. Aan dit overleg werd deel genomen door de clubs Tijd en Omroep, De Oude Prins en Moveva. Een drietal clubs die bij afloop van het laatste wintersei zoen nog bestonden, t.w. Berdos, B.S.V. en De Vriendenkring zijn aan de „electronische marihu ana",, zoals de omroeper Coen van Hoewijk dit noemde, bezwe ken. Door uitbreiding der tele visie laat het zich aanzien dat er in de toekomst nog wel meer aan deze ziekte zal ten onder gaan. Nationale Reclassering Wanneer men aan gevangenen vraa.gt, hoe zij over de reclasse ring denken, dan zou men een gunstig oordeel verwachten, want de reclassering beoogt immers hun re-socialisering,, hun re-inte gratie of met welk fraai woord men deze verheven doelstelling ook wil omschrijven. Toch blijkt uit een merkwaardige enquête onder 900 Nederlandse gevange nen, aan wie men vroeg hun ervaringen met berechting en re classering op te schrijven, dat ook de reclassering, naast waar dering en lof, bij hen overwegend kritiek ontmoet. Te bedenken valt, dat hier uitsluitend mensen aan het woord zijn, bij wie een reclasseringspoging is mislukt. Ongetwijfeld zijn er ook onder, die behoren tot de categorie van hen, die niet geholpen willen worden. Overigens zal de reclas sering er goed aan doen naar de kritiek te luisteren; ze betreft: onvoldoende materiële hulp; on voldoende voorbereiding van de terugkeer in de maatschappij (toezeggingen, die niet worden nagekomen!); inlichten van de werkgever met als gevolg ont slag; een waardeloos toezicht, enz. kunt U verdienen Alléén Tcchn. Bur. Al deze en andere tekortkomin gen zijn min of meer terug te brengen tot één ernstige fout: het gebrek aan wezenlijk contact tussen reclassering en reclassant. Alleen waar dit contact aanwe zig is, bestaat de kans om iets ten goede te bereiken. Wie (opbouwende) kritiek levert, heeft een bepaald ideaal voor ogen, waarvan de werke lijkheid al te ver verwijderd blijft. De in de reclassering 'belangstel lende reclassant, wiens kritiek juist is, geeft er blijk van, dat hij de reclassering als zodanig, hoog stelt. En terecht, want een goed uitgeoefende reclassering is van eminent belang, zowel voor de reclassant zelf, als voor de maat schappij. Met de woorden van Dr. Rijksen: „de werkelijke be langen van delinquent en ge meenschap staan niet tegenover elkaar; doch zijn gelijk gericht, n.l. op de terugkeer van een mens, die een misdrijf heeft ge pleegd, in de samenleving". Moge het vorenstaande er toe bijdragen, dat U in ruimere mate dan U reeds van plan waart, de a.s. reclasseringscollecte gedenkt, in Bergen huis aan huis te hou den van 14 t/m 26 september a.s. De opbrengst komt ten goede aan de reclasseringsinstellingen van alle gezindten. Het Plaatselijk Comité van uitvoering. Voor huishoudelijke artikelen Fa. A. G. A BB O Wij zijn er van overtuigd, dat wij velen van onze lezers iets geheel nieuws vertellen als wij hier mededelen, dat er een merk „K.W.F."-lucifers bestaat. Luci fers, zo'n artikel, dat vrijwel automatisch wordt besteld en waarvan men als het ware bij intuïtie weet hoeveel van die en hoeveel van „deze" er nodig zijn. En waarvan men „deze" dan nooit „K.W.F."-lucifers laat zijn om de doodeenvoudige reden, dat men onwetend is van hun be staan. Toch zijn deze lucifers reeds vanaf 1952 in de handel. De letters K.W.F. zijn de initialen van KONINGIN WILHEL- MINA FONDS en Koningin Wilhelmina Fonds is een syno niem voor kankerbestrijding. Het zal U derhalve duidelijk zijn, dat de sympathieke vereniging K.W,F. aa,n de verkoop van deze lucifers iets verdient. Een lucifersmerk voor een lief dadig doel is niets nieuws. In het buitenland kent men dit artikel ook. In Zweden bijv. zijn onge veer 50;% van de in de handel zijnde lucifers weldadigheidsluci fers en de bron van inkomsten uit dit bescheiden artikel moet beslist niet worden onderschat. Het is een bewezen feit, dat dit in ons land ook mogelijk is. In 1952 veroverde de K.W.F.- lucifer een aardig gedeelte van de markt, doch verloor dit vrij wel even snel doordat het K.W.F. het toen bekende merk liet vervangen door een ander. Dit gebeurde ter gelegenheid van de stormramp, die ons land in 1953 trof. De winst van de lucifers stond het K.W.F. toen af aan het stormramp-comité, doch verloor daarmede tevens ongeveer haar gehele "good will". Sindsdien voerde de K.W.F.-lucifer een sluimerend bestaan. Dit is jammer en wij menen dit „Doornroosje" uit haar slaap te moeten wekken en roepen daarom Uw aller medewerking in. Indien wij dit merk lucifers, dat zon prachtige ondergrond heeft, allen aan de winkeliers vragen, zal de K.W.F.-lucifer binnen heel kort zijn oude plaats heroveren. De verkoopprijs is 0.30 per pak. De collecte voor de kanker bestrijding heeft in de gemeente Schoorl 152,57 opgebracht. nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Het is wel met enige schroom dat wij nog midden in deze prachtige zomer van dit jaar het woord herfst in de mond nemen althans uit de pen laten vloeien. Maar het is nu eenmaal niet an ders, de onafwendbare jaarcyclus van de zon zal in de komende maand september de overgang van de nazomer naar het begin van de Herfst geven. Ook die tijd kan zo prachtig en boeiend zijn en wij hopen dat velen, die begunstigd door het vaak zo fraaie zomerweer de kennismaking met dit mooie duin gebied hebben verstevigd ook de overgang van de volle zomer weelde naar de voldragen rijk dom van laat ons zeggen de na zomer zullen kunnen meemaken, Deze tijd van het jaar, wanneer» het op het strand vaak te kil is geworden leent zich wel heel bij zonder voor een wandel- of fiets tocht in het zoveel meer beschut ting biedende duingebied. Daar valt dan ook weer zo veel boeiends te beleven. De bloei van de heide in de Bergerduinen kan nog volop bewonderd wor den en naast de vele vlinders, die deze karakteristieke plant trouw bezoeken grijpen de vele bijen daar hun laatste en grote kans om de wintervoorraad ho ning op peil te brengen. Die bijensamenleving is zo fascine rend en boeiend. In onze perma nente natuurhistorische tentoon stelling aan de Zeeweg naar Bakkum zal men U gaarne aller lei bijzonderheden over het bijen leven geven. Daar zijn bovendien vele andere facetten van deze Wij zijn mei vakantie van 14 t/m 2 0 september steeds groeiende verzameling van vogels, vlinders, eieren, schaal- en schelpdieren, strand- en his torische vondsten bijeengebracht. De toegangsprijs, 25 cent voor volwassenen en 10 cent voor kin deren, is zo laag gehouden dat hij wel voor niemand een be zwaar zal behoeven te zijn en de tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. In het duinterrein bloeien nog de late bloeiers als slangenkruid, dat met zijn blauw-rose bloemen nog steeds de wegbermen tooit, en de ossetong. Ook kunt U nog of liever gezegd wéér genieten AAN ONZE ABONNÉ'S In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s., daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Vrijdag 18 sept.: Klaverjasdrive, uitg. v. v. Duin- randers, café Slijkerman, 20.00 u. van de geurige kamperfoelie, die in de dichte binnenduinbegroei- ing vaak tot een tweede bloei komt, terwijl de struiken zich reeds tooien met de voldragen besvruchten van de eerste bloei. De zo prachtig in het be groeide binnenduin ten Zuid- Westen van Castricum gelegen camping Castricum biedt in deze maand ook een goede gelegen heid om nog eens een paar mooie rustige dagen van deze omge ving te genieten. Van de vele boomvruchten en -zaden die Uw aandacht op Uw wandeling door de duinen vra gen, noemen we nu' speciaal die van de algemeen bekende berk. De zeer lichte van twee kleine vleugeltjes voorziene zaden zijn nu reeds gerijpt en zullen straks bij duizenden naar de grond dwarrelen, om daar, wanneer de factoren van bodem, vocht, licht, lucht en temperatuur gunstig zijn, te ontkiemen. Even later, na deze zonnige zomer wellicht vroeger dan anders, zal het tere geel van het lover van de berken het bekoorlijkste jonge meisje onder de boomsoorten U in verruk king kunnen brengen, voordat de herfststormen haar van haar laat ste gulden tooi zullen beroven. Vele bomen en heesters be ginnen nu ook hun volle pracht van vruchten en bessen te tonen, het oranje en rood van duin doorns, rozenbottels en lijster bessen, de merkwaardige twee kleurige vruchten van de vele kardinaalmutsjes met hun lila- rose vruchten en feloranje pitten en de gitzwarte tot inktzwarte bessen van liguster, vlier en wegedoorn om maar enkele van de meest bekende te noemen. En heeft U al eens de kleurig rode bessen van de in mei bloeiende lelietjes der dalen de fameuze „muguet" die ieder jaar op de 1 e mei heel Parijs in haar be dwelmende geur gevangen houdt of de haast betoverende scharlaken rode vruchten van de op beschaduwde plaatsen in de binnenduinbegroeiïng voorko mende Aronskelk ontdekt? Het is echter niet alleen de flora maar ook de vogelwereld die duidelijk tekenen vertoont van het naderende einde van het zomerseizoen. Reeds ziet U grote concentraties van kievieten, die in geweldige eskadrons hun exercitie in de lucht uitvoeren als vliegoefeningen ter voorbereiding ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. en Tel. 7659-02200 Alkmaar - Stationsweg 36 telefoon 2331, Bergen Ingezonden Mededeling Ingezonden mededeling IllllllllllllllllllllI Breelaan 13, Bergen, Tel. 2001 vakantie ^es^oten •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiitiiiiiuiiiii Door aankoop van de De laatste recorders uit de serie 1958/1959 in originele fabrieksverpakking met on verkorte garantie van de fabrikant en f 200,— lager in prijs. Laat 130, naast R.K. Kerk Laat 205, naast C. A. Alkmaar, Tel. 5118, 6569, 6731 Hereweg 182 - Schoorl - Tel. 628 (Ingezonden mededeling) Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 □□'JDEICI □□□□CID 13 september Dr. ELZENGA, Telefoon 2027 v. Reenenpark SCHOORL-KOEDIJK 13 september Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1