WeMlad 99 Het Dorpshuis Het seizoen is voorbij De BB in drie gelederen Apettda „De Sportfokkers" Was Gemeentewerken te vlug? Vormingscentrum ,/t Zeepaard" geopend A. J. C0PPENS en Zn 25 jaar bij de Rijkspolitie Schoorlse Reddingbrigade Garagebedrijf Raat kreeg nieuw Benzinestation Wordt Schoorlse Wethouder in discrediet gebracht? Gevestigd Zakenmensen Kapsalon Dobben GERRITSEN VRIJDAG 18 SEPT. 1959 36e JAARGANG No. 35 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Fa. A. G. ABBO Door betere haarverzorging Keuken- en Badgeiser Want uw kaar is uw sieraad Laat u vakkundig voorlichten Spreekt met ons het komt in orde door □□□□□□anaDaoaannanananaD SCHOORLSE GEMEENSCHAP □□□□□□□□'JDDD nanonccaocao Mr. H. Diesfcldt Mr. J. Diesfcldt - van Riel Advocaten en Procureurs Mooi haar vali op WEKKERS DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De aktiviteiten beginnen weer. Wie mee wil doen kan zich op geven. Woensdag 23 sept. 's middags van 2 tot 4 uur en 's avonds van 7.30 tot 10 of op vrijdag 25 sept. 's middags van 2 tot 4 uur en 's avonds van 8 tot 9 uur in Het Dorpshuis. Voor volwassenen is er: con versatie Frans, Duits en Engels, en ook een handenarbeidclub voor Moeder en Dochter. Deze clubs worden 's avonds gegeven. Voor 17 jaar en ouder is er een toneelclub. Voor 16 jaar en ou der een besloten dansclub. Voor 15 jaar en ouder een Instuif. Voor 13 jaar en ouder een tim- merclub. Ook deze clubs zijn des avonds. Voor de jongeren zijn er: een blokfluit-, handenarbeid- en bal letclubs, die 's middags worden gehouden. Voor Stofzuigers, Vloerwrijvers en Strijkijzers Hereweg 182 - Schoorl - Tel. 628 De bibliotheek van Het Dorps huis opent weer zaterdagmiddag 3 okt. De uitleentijd is van 2 tot 3.30 uur. Het leesgeld bedraagt voor volwassenen 1,50 en voor kinderen 0,50 voor het gehele leesseizoen, dus van okt. tot mei. Natuurlijk brengen deze acti viteiten van Het Dorpshuis kos ten met zich mede en deze kosten worden niet gedekt door de lage contributie van de clubs. Het Dorpshuis heeft de financiële steun van particulieren nodig om zijn zegenrijk werk te kunnen doen. Steunt het Dorpshuis in zijn werk en meldt U als donateur bij de penningmeester, de heer S. Selleger, Rondelaan 4, tel. 2618. (Zie de advertentie in dit blad.) Zaterdag j.l, hield de in het be gin van dit jaar opgerichteJconij- nenfokvereniging ..De Sportfok- kers, Bergen en Omstreken" haar eerste jongdierendag. Deze, dus nog zeer jonge ver eniging, gaf op deze dag haar le den gelegenheid, ten overstaan van een keurmeester der N.K.B. de jonge, meest zelfgefokte ko nijnen te tonen en op raszuiver heid en kenmerken, conditie enz. te laten keuren. De meest verschillende rassen kwamen ter tafel, vanaf de groot ste soorten zoals Vlaamse Reus tot en met de kleinere rassen en dwergrassen. Ook waren enkele cavia's ingebracht ter keuring n.l. een enkele en 'n paar complete nesten. De algehele indruk was van zeer goed gehalte. Goed verzorg de dieren, terwijl de conditie der dieren op 'n zeldzame enkeling na prima te noemen was en de ras zuiverheid was over de hele linie heel goed te noemen. In een prettige sfeer en een vlot tempo werden de dieren ter tafel gebracht en gekeurd. De dikwijls tastbare spanning onder de aanwezigen bewees, hoezeer de uitslag der keuring, het resul taat van het in vele vrije uren zorgvuldig verzorgde en opge fokte dier, de aandacht gevangen hield. Immers het werkelijk goede ras zuivere dier te fokken is een be zigheid die met toewijding en liefde voor het dier samen gaat en voor velen een werkelijke lief hebberij is geworden. Wij wensen deze jonge vereni ging nog veel succes toe in het komende seizoen wat gezien deze jongdierendag waarschijnlijk niet zal uitblijven. De prijswinnaars waren. Grote rassen: Hr Pool-Wit met Witte Vlaamse Reus; Mevr. Beets-Jonker met konijngrijze Franse Hangoor; Hr. Dekker met Gele Vlaamse Reus. Midden Rassen: Mw Schmalz- Vader met Blauw-Marter. Kortharige Rassen: Mevr. Schmalz-Vader met Rex. Kleine Rassen: Mw. Schmalz- Vader met Black Tan. Dwergrassen: Mevr. Meijer met Kleur-dwerg, konijngrijs. Cavia's: U. Schmalz met 3 kleurige borstelharige. SCHOORL Prompt eind augustus werd het onderste gedeelte van de trapafgang naar het strand te Camperduin door de dienst ge meentewerken gesloopt en opge borgen. Daar het strandbezoek gedurende de eerste veertien da gen van september nog vrij groot was, moesten de exploitanten al daar in allerijl een provisorische verlenging van de trap creëren, teneinde het de strandbezoekers een beetje gemakkelijker te ma ken om op het strand te komen. Een en ander wekte bij hen, zo wel als bij de strandbezoekers, nogal ontstemming. Ook wij vra gen ons af of dit niet enkele we ken later had kunnen gebeuren. Eén dezer dagen werd het nieuwe vormingscentrum ,,'t Zee-paard" aan de Laanweg of ficieel geopend. Onder de genodigden bevon den zich vertegenwoordigers van het Volkshogeschoolwezen, het departement van Onderwijs, ter wijl het Gemeentebestuur verte genwoordigd werd door Burge meester Bergh. Hoewel ,,'t Zee paard" als vakantieverblijf reeds bestond is 't door de nieuwe aan bouw van een zijvleugel mogelijk geworden het werk van de stich ting Jeugdzorg in volle omgang te ontplooien. Drs P. J. H. Colijn, voorzitter van de stichting, releveerde de totstandkoming welke niet zo maar is gegaan. Vele moeilijk heden moesten in deze overwon nen worden, doch dank zij de medewerking van het gemeente bestuur kon het reeds begonnen vormingswerk voortgezet wor den in een ideaal huis. Ook het doel van de stichting werd door spreker uiteengezet. Jongeren uit bedrijven, vereni gingen of scholen beneden de achttien jaar kunnen hier in in- ternaatsverband enkele weken doorbrengen om onder deskun dige leiding bijeenkomsten bij te wonen welke hen in het dagelijks leven niet geboden kunnen wor den. De heer Smid sprak als direc teur van het centrum over de praktijk. Spreker zette uiteen hoe de contacten met bedrijven, scho len e.d. tot stand kwamen. Hieruit bleek dat een program ma in nauwe samenwerking met bedrijf of school wordt opge steld. Ook over de praktische moeilijkheden werd uitvoerig ge sproken, waaruit bleek dat deze telkens weer verschillend zijn. De heer Honig bood namens de stichting twee dichtbundels aan. Spreker vroeg zich in zijn rede tevens af of het mogelijk was in één week vorming te geven. On getwijfeld kan één enkele dag be slissend zijn voor het verdere le ven van de mens. Er van uitgaan de dat gedichten vaak in simpele en slechts enkele woorden dat gene uiten wat er leeft in de mens, meende spreker met de aanbieding van het cadeau, hier mede bij te dragen tot de vor ming. Nadat de heren v. Ommen en Wertwijn enkele woorden ge sproken hadden over de belang rijkheid van het vormingswerk, wees burgemeester Bergh in zijn rede op de problemen, waarvoor het gemeentebestuur zich des tijds gesteld zag, toen de aan vraag voor de bouw van het Jeugdcentrum aan de orde kwam. Niettemin is door overleg een oplossing hiervoor gevonden en spreker meende oprecht ver heugd te mogen zijn dat het cen trum in de gemeente gevestigd is. Hierna was er gelegenheid het gebouw te bezichtigen. Door de uitbreiding kunnen 132 personen gehuisvest worden. Naast de vele slaapvertrekken, welke alle van stromend water zijn voorzien, be vat het gebouw een schitterende keuken en een ruime conversatie- en ontspanningszaal. Door toe passing van de nieuwste techni sche snufjes, is het voor het per soneel een lust om hierin te wer ken. Voorzien van een zonnig terras en gebouwd op één van de mooiste plekjes van Schoorl, moet het zowel voor de vakantie ganger als voor degene die hier zijn vorming ontvangt ideaal zijn om te verblijven. Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Op maandag 14 september her dacht opperwachtmeester der Rijkspolitie, de heer Heystek, het feit, dat hij 25 jaar aan het ambt verbonden was. Ongetwijfeld heeft het deze sympathieke figuur in onze ge meente die dag niet aan belang stelling ontbroken en voegt ,,De Duinstreek" gaarne zijn goede wensen bij de vele die hem die dag bereikten. De Schoorlse Redding Brigade heeft weer een mooi succes we ten te behalen. Op zondag 13 sept. was er in Akersloot pres tatie-zwemmen, 3 en \]/2 km. De drie km. werd uitgezwommen door: Mej. V. Burgering, de he- ren F. de Boer, W. Prins, C. Speets, G. v. Vegten en F. Mos. De km. werd gezwommen door de dames J. Meyer, W. Re- zelman, D. Prins en de heer P. Sevenhuijsen. Schoorl had geen uitvallers. Een mooie prestatie voor zo'n jonge afdeling. Als nieuw lid gaf zich op Jb. Kaandorp Fzn. Halverwege Aagtdorp ligt het garagebedrijf van de heer A. Raat. Hoewel dit voorheen van de weg af moeilijk zichtbaar was, is dit thans anders geworden. Gloednieuwe benzinepompen wijzen zeer duidelijk de plaats van dit bedrijf aan. Een vernuftige pomp voor bromfietsers die hier in alle mo gelijke verhoudingen hun ge mengde smering kunnen verkrij gen, staat naast twee andere fon kelnieuwe pompen voor auto's. Natuurlijk ontbreekt ook de pomp met de „super" niet. Een mooie aanwinst voor dit garage- en taxibedrijf. Eén dezer dagen werd onze aan dacht getrokken door een artikel in de Alkmaarse Courant waarin uitvoerig geschreven werd over het opbergprobleem van de zo merhuisjes. Het is niet het eerste artikel dat hier over geschreven werd en we kunnen gevoeglijk aannemen dat het gezien de laat ste publikatie ook niet de laatste zal zijn. Twee openbaarmakingen trof fen ons echter en wel in de eer ste plaats dat aan vier kampeer terreinhouders dispensatie is ver leend hetgeen dus wil zeggen dat deze vier uitverkorenen toestem ming is verleend de op hun ter rein staande huisjes te laten staan en in de tweede plaats dat onder deze vier zich ook één van de wethouders bevind. Op zichzelf valt hier tot zover weinig over te zeggen want nie mand kan een wethouder belet ten een kampeerterrein te exploi teren. Alleen schuilt het gevaar hierin dat op een dergelijk iemand meer gelet zal worden dan op elk ander. In het betrokken artikel heeft het er dan ook alle schijn van dat de betrokken wethouder in discrediet wordt gebracht het geen voor ons reden was om onze informaties in deze iets verder uit te strekken. Men komt dan meestal tot merkwaardige ont dekkingen. Eén van de bewoners van dit kamp, een ambtenaar uit de hogere regionen, verklaarde ons zonder omwegen dat hem reeds ver (enkele maanden) voor het bekend worden van de ver leende dispensatie door de be trokken wethouder-kampeerter reinhouder toestemming was ver leend zijn huisje te laten staan. Dat het de eigenaar van dit huisje ernst was bleek wel uit het feit dat hij reeds lang prijs had gevraagd voor het vernieuwen van het dak en het opnieuw schil deren van zijn huisje ten einde dit te prepareren voor een overwin tering. Een dergelijk pertinente ver klaring geeft inderdaad te den ken. Gaat men deze onverkwikke lijke affaire van de andere kant bekijken, dan moge het waar zijn dat betrokkene lid is van de kam- peeradviescommissie en daar naast belanghebbende in deze za ken, het advies is uiteindelijk ge bracht door de commissie in zijn geheel. Het zou o.i. goed zijn als men duidelijk en openlijk de mo tivering, welke tot deze dispen saties heeft geleid, bekend maak te, teneinde elke schijn van eigen bevoorrechting weg te nemen. Hoewel de zon nog steeds doorgaat om de aarde een tempe ratuur te verschaffen, die nog maar weinig onderdoet voor de maanden juli en augustus, is het toch wel duidelijk dat het sei zoen voorbij is. Men merkt dit aan de rust, die in het dorp is weergekeerd, men merkt het ook aan de broodsjouwende huismoe ders, nu de bakkers tien dagen lang van een welverdiende rust gaan genieten, men merkt het ook aan de melkboer die zijn bel weer heeft opgeborgen en zijn waren weer tot bij de deur brengt. Door de lange zomer hebben velen in ons dorp lang en hard moeten werken om de gasten de service te verschaffen, die men als vreemdeling min of meer ver langt. En vreemdelingen zijn er in groten getale geweest. Dit jaar of liever gezegd deze zomer heb ben we eens een gesprek aange knoopt met de zich hier verblijf houdende families en velen sta ken hun mening over Schoorl niet onder stoelen of banken. Vol lof was men echter altijd over de overweldigende schoonheid, die de natuur Schoorl gegeven heeft. In vele gevallen ontwikkelde het gesprek zich in de richting van de onderhoudskosten. Voor diegenen die in pension waren was dit meestal geen punt, immers van te voren was reeds de prijs bedongen en in haast alle gevallen was men tevreden. Dat lag bij 'hen die of in een week endhuisje logeerden of gemeubi leerd gehuurd hadden wel even anders. Heel vaak kwam dan in zo'n gesprek de duurte van vlees en groenten ter sprake. In haast alle gevallen schreef men die toe aan het feit, dat men in een sei zoenplaats was, waar men er ge woonlijk duurder aan moest dan in een grote stad, dat dan meestal Amsterdam bleek te zijn. Typisch was, dat onze oostelijke naburen hier nooit met een woord over repten en hoewel bij hun thuis vaak „alles besser" was, hebben we, gezien hun inkopen alhier, daarvan weinig kunnen merken. Typisch is ook dat de gasten die wij in de maanden juni en juli spraken, zich vol lof toonden over het bedienend personeel in café's en restaurants, terwijl de gasten van augustus zich vaak beklaagden over hun houding. Men weet dit aan de te lange zo mer, waarbij het bedienend per soneel, dat reeds lange tijd onder hoogspanning werkte, overver moeid was geraakt. Over de aangeboden en geor ganiseerde attracties liet men zich goeddunkend uit. Door het voortdurend goede strandweer, had men deze minder van node. Het seizoen is voorbij. Zij die getracht hebben het de gasten zo veel mogelijk naar de zin te ma ken gaan een week of langer uit rusten. De verenigingen begin nen aanstonds weer te draaien, een ieder keert weer terug in zijn gewone doen en allen hopen voor het volgende jaar op eenzelfde zomer, doch dan met wat meer regen in de nacht. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen De BB (Bescherming Bevol king) treedt op bij rampen in oorlogs- en vredestijd. Haar taak is: zo snel en doel treffend mogelijk te helpen en te redden. En dit BB „reddingsleger" trekt ten aanval, als het ware in drie gelederen. In het eerste gelid... ja, daar zouden we eigenlijk moeten zet- ten: Uzèlf, thuis! Maar daarover zullen we het straks apart heb ben. In het eerste gelid van de Ge organiseerde BB zien we dan optreden de blok- en wijkploegen. Die bestaan uit vrijwilligers (er zijn er 167.000 in Nederland) allen woonachtig in het betref fende blok of wijk, tezamen vor mend een hulpploeg onder leiding van het blokhoofd, waarbij blus sers, redders, ehbo'ers en melders zijn ingedeeld. Meteen hierna komt, waar no dig, het tweede gelid in actie de „Overheidsdiensten". Dat zijn: brandweer, reddingsdienst, ge neeskundige dienst, de dienst so- AAN ONZE ABONNÉ'S In verband met het eindigen van ons boekjaar per 1 okt. a.s., verzoeken wij onze jaar- en kwartaal abonné's het abonne mentsgeld zoveel mogelijk PER GIRO te willen overmaken, ter vermijding van de hoge incasso kosten, doch - uiterlijk - vóór 1 OKTOBER a.s daar dan de kwitanties worden afgegeven. De kosten van een jaarabon nement zijn f 5,65 en van een kwartaal-abonnement f 1,45. Donderdag 24 sept. Lezing met lichtbeelden over ka merplanten en het bloemschikken, uitg. van de Veren, van Platte landsvrouwen, zaal Groothof!) 19,45 uur. en Tel. 7659-02200 Alkmaar - Stationsweg 36 Een advertentie met een korte suggestieve tekst brengt uw zaak of bedrijf onder de ogen van de vele lezers van ons blad 1 1 ciale verzorging (DSV), de ver bindingsdienst. De taken van de eerste drie spreken voor zichzelf. De DSV heeft met name de taak het opvangen en onderbren gen van daklozen, vluchtelingen, evacuees, de zorg voor voedsel, kleding, registratie, enzovoort. Noemen we tenslotte als uiterst belangrijk: de verbindings dienst. Dank zij een eigen ver- bindingsnet over heel het land, blijft de BB en ook de burgerij op de hoogte van alles wat gebeurt, ook als radio en telefoon uitval len. Onwetendheid en onzeker heid immers vergroten het ge vaar! In het derde gelid staat het „zware geschut" van de BB, de mobiele colonnes, met militairen bemand. Deze zijn uitgerust met groot materiaal, honderden brandspuiten, zwaar reddings- en opruimingsmaterieel, en omvat ten ook medische hulpcolonnes. Maar tussen het ogenblik van de ramp, en dat, waarop de BB u, in welke omstandigheden ook, bereikt, bent u op uzèlf aange wezen. Dan is het goed dat u thuis (zie het begin van dit artikel) enkele voorzorgen getroffen hebt. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 20 september Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 20 september Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-36O

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1