De bril is bepalend voor de uiterlijke persoonlijkheid 184 BRILLEN voor SCHOORL Mn Opt* Pastoor wegens vakantie gesloten Eenmaal komt er een eind aan het opvoeden V.V.V. Groet - Camperduin en Omgeving KERKDIENSTEN BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. SPORTNIEUWS P0CKETB00KS FAMILIEBERICHTEN VRAAG EN AANBOD De bril, die in de eerste plaats een hulpmiddel is om beter te zien, is door het montuur een „kleding" voor het oog geworden die persoonlijker is dan welke kleding ook. De bril wordt im mers vereenzelvigd met het gelaat. Men heeft hem nodig en het is dus zaak er een sieraad van te maken, een sieraad evenwel, dat functioneel moet zijn en vooral zonder overbodige tierelantijnen. Een verkeerd gekozen montuur kan het uiterlijk schade berokke nen. Voor dames, heren en kinderen Er worden vele soorten en mo dellen brilmonturen gemaakt, zo wel voor dames als voor heren en zeer speciaal voor kinderen. Een kinderbril is niet zonder meer een gewone bril in een kleinere maat, maar moet worden aange past aan het kindergezichtje, dat vaak nog geen neusbeen heeft en dan weinig houvast biedt voor het montuur. Elk model wordt weer in vele kleuren en maten vervaardigd, zodat het duidelijk is, dat het maken van brilmonturen geen een voudige zaak is. De mode vroeger en nu Al in de 17e eeuw, toen een bril alleen voor de deftige bur gers was weggelegd, ontstonden modegrillen. De modieuze fatten van die tijd droegen-vaak onno dig een bril en hoe groter hoe deftiger. De bril in de huidige vorm, een montuur van twee glazen, dat aan de kanten van beugels is voorzien, is in het be gin van de 18e eeuw in Enge land ontstaan. Toen ook verover' de de vrouw de bril, die tot dan voorbehouden was aan de heren der schepping. Lange tijd werd hij als nood zakelijk kwaad beschouwd en als wij denken aan de „bus"- brilletjes uit het begin van deze eeuw (glazen bevestigd door mid del van een dun metaaldraad) kunnen wij ons dat best voor stellen. Pas toen men andere materialen ging gebruiken als celluloid en celhoorn kwam er verbetering. Er werd ontdekt dat bepaalde gezichten levendiger werden of interessanter met een bril en dit is het eigenlijke begin van de mode-bril. Thans heeft men waardering voor de bril met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur Bekijk de wereld door een Nederlandse bril Deze tak van de Nederlandse industrie stond na de oorlog aan een moeilijk begin. Zij moest zich gaan meten met een 80-jarige ervaring van vele buitenlandse bedrijven. Maar ze heeft zich thans door durf, ondernemingslust en vakmanschap een goede repu tatie verworven in een groot deel van de wereld. Niet alleen be schikte men in het buitenland over groot kapitaal, maar boven dien over een groot aantal in deze zeer speciale tak van in dustrie opgeleide vakmensen. Hier in Nederland moest alles aan de praktijd worden getoetst, maar nu -na dertien jaar- zijn de resultaten voor ons Nederlanders om trots op te zijn. Het maken van brilmonturen vraagt niet al leen technisch inzicht, maar ook psychologische kennis en gevoel voor de komende mode. Elk nieuw model vergt een jaar van voorbereiding. Is het model ont worpen, dan worden de kostbare stempels en gereedschappen ver vaardigd en wordt met de pro ductie begonnen, een productie die alleen lonend is als een grote hoeveelheid van elk model kan worden gemaakt. Nederland is als afzetgebied te klein en export is dus noodzakelijk. Nederlandse Jabo-monturen bijvoorbeeld gaan nu naar alle Europese landen, het nabije Oosten, Afrika en Z. Amerika. zowel als hulpmiddel als mode artikel. In ons land wordt dit streven krachtig gesteund door de Stich ting „Oog en Bril", waarin ruim duizend vooraanstaande opticiens zijn verenigd. Logisch gesproken zou men kunnen zeggen, dat de ouders hun taak van opvoeden als ge ëindigd kunnen beschouwen, wanneer de kinderen volwassen geworden en het nest uitgevlogen zijn, om zich een eigen leven te vormen. In de praktijk blijkt het echter, speciaal voor sommige moeders, heel moeilijk te zijn om het moment te herkennen, waar op zij hun kinderen los moeten laten en hen aan zichzelf over dienen te laten. Jammer, want voor het geluk van de kinderen is het, vooral wanneer zij eenmaal getrouwd zijn, beslist nodig, dat moeder zich op de achtergrond houdt en zich niet steeds met de gang van zaken in het jonge ge zin bemoeit, of iets wil verbete ren, dat in haar ogen verkeerd wordt aangepakt. Goede raad mag door een oudere en meer er varen vrouw natuurlijk gegeven worden, maar dan op taktvolle, bescheiden wijze en liefst alleen nog wanneer er om gevraagd wordt. In bedillerigheid mogen zulke raadgevingen nooit ontaar den. Zelfs al ziet een moeder in het jonge huishouden van een pas getrouwde dochter dingen ge beuren, die zijzelf heel anders zou doen, laat ze dan nog begrijpen, dat het jonge vrouwtje er meer mee gebaat is, zelf door schade en schande wijs te worden, dan wanneer moeder haar eens pre cies komt vertellen, hoe het hoort. De kans is groot, dat zo'n moe der al heel gauw als een verve lende indringster en bemoeial wordt beschouwd, die men liever ziet gaan dan komen. Nog pijn lijker wordt het, wanneer er in het jonge gezin kinderen komen en oma zich geroepen voelt, een oogje op de opvoeding te houden en daarop kritiek gaat uitoefenen. En het pijnlijkst is het, wanneer het niet om de getrouwde doch ter, maar om de getrouwde zoon gaat, voor wie de moeder o zo bang is, dat hij het bij zijn vrouw niet precies eender krijgt als hij thuis gewend was. Ik herinner me het geval van Jan en Toosje. Ze woonden na hun huwelijk niet in dezelfde stad als Jan's moeder en dat was nog één geluk. Maar Jan's moeder was weduwe en hij was haar enig kind, zodat ook na zijn huwelijk haar enige aandacht en zorg op hem geconcentreerd bleef. Ze maakte er een gewoonte van, iedere veertien dagen een week end bij de jongelui door te bren gen. Ze had Jan altijd in de wat ten gelegd, tot de dag van zijn huwelijk toe. En de jongen, enigszins gemakzuchtig van aard, had zich dat heel prettig latën aanleunen. Nooit had Jan een vinger behoeven uit te steken, al les stond voor hem klaar voor hij er maar om kikte. Toosje hield veel van haar jonge echtgenoot, maar ze was een vrouwtje met een gezonde werkelijkheidszin en ze vond, dat, als hun huwelijk gelukkig eïi harmonisch zou zijn, er wel een paar dingen aan hem veranderd mochten worden. En omdat Jan ook van zijn vrouwtje hield en bovendien geneigd was, de weg van de minste weerstand te be wandelen, liét hij zich verande ren. Toen kon het gebeuren dat moeder, als ze bij hen op bezoek was, zich liet ontvallen: „Moet Jan afdrogen?" of „Dekt Jan de tafel?" Toosje liet het langs zich heen gaan en gaf er geen com mentaar op. Erger werd het ech ter, toen moeder allerlei voor schriften begon te geven, zoals: „Je denkt er toch wel om, elke dag een schone zakdoek voor Jan klaar te leggen. En zorg er voor al voor, dat zijn schone goed klaar ligt, als hij uit het bad komt." Toen heeft Toosje haar verteld dat Jan groot en mans ge noeg was, om zichzelf te helpen en precies wist, waar zijn dingen lagen in de kast. Moeder was he vig gebelgd en noemde Toosje een brutaal nest. Maar ze vergat, dat Jan nu Toosje's aangelegen heid was geworden en niet lan ger de hare was. (Nadruk verboden). van maandag 21 september t.e.m. zaterdag 26 september daarna weer gaarne tot Uw dienst k. M. Gerritsen, Horloger Opticien BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE Burgerlijke Stand SCHOORL D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers „De danseres van de duivel" „Das einlache madcherT In het kader van het bijzondere programma „De onsterfelijke wals" h jaar Gevonden en verloren voorwerpen C. Oldenburg - Schoorl B. Dijkstra afwezig t.e.m. 11 okt. Puikbcste Winteraardappelen Huisje Huisje of bungalowtje of slukje grond Boersma's zuivere noorse sioomlevertraan Groeneveld v.h. Posthuma p/a Here weg 33 Ziekenfondsleverancier Trekkingslijst der 27ste Verloting op 24 aug. 1959. 45. 65 Bladwijzer 19. 120 Taart (bon) 43. 132 Metworst (bon) 28. 152 Theezeefje (luxe) 3. 167 Wekker 41. 220 Vaasje 15. 243 Blik biscuits 42. 253 Pond boter (bon) 7. 260 Braadstuk (bon) 24. 280 Schaal 2. 398 Electr. scheerapparaat 1. 452 D. of H. sportrijwiel 5. 457 Kistje sigaren 50. 501 Blik biscuits 49. 510 Foto-etui 9. 514 Snijbonenmolen 6. 518 Koffer 21. 539 50 sigaretten 36. 572 Kaas (bon) 46. 594 50 sigaretten 14. 597 Eierstel 26. 609 Fluitketel 10. 625 Tafellaken 30. 660 50 sigaretten 23. 726 Taart (bon) 8. 831 10,fruit (bon) 27. 954 Lepelvaasje 29. 996 Doos snoep 38. 1625 Lepeltje 37. 1167 Zaklamp 33. 1176 Koektrommel 25. 1219 Kaas (bon) 22. 1226 Bloempot 18. 1256 Badhanddoek m. washandje 48. 1287 10 sigaren en 50 sigaretten 12. 1334 Kaas (bon) 32. 1399 Kaas (bon) 39. 1454 Brieven-standaard 17. 1507 Fruitschaal 47. 1562 Broodmand 4. 1579 Worteldoek 11. 1682 1 doos sigaren en 50 sigaret ten 13. 1687 Draai-asbak 31. 1697 Sierpot 44. 1700 Asbak 34. 1703 Sleutel-etui 35. 1709 Broodmes 40. 1794 Thermometer 16. 1944 Hoofddoek 20. 1962 Aansteker 20 september NED. HERV. GEMEENTE Grote zaal Rustende Jager, v.m. 10.15 uur: Ds. Bekius v.m. 11.30 uur: Van Reenenschool Spaansepad, Zondagsschool „REHOBOTH" KAPEL v.m. 10 uur: Ds. Jac. de Vos, van Katwijk aan Zee n.m. 7 uur: Ds. J. F. Hermann GERF. KERK BERGEN v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur: Ds. R. van den Berg LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen VERBREIDING DER WAARHEID Bergen, v. Borselenlaan, n.m. 8 uur Voorganger, Ds J. J. Ruys NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te Groet: Mej. Theol, Cand.e. A. van Rees, A'dam v.m. 11.15 te Groet: Zondagsschool REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur: Mej. Ds F. W. Rappold GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur: Ds L. H. Kwast, Andijk O n.m. 5 uur: Ds C. von Meijenfeldt, Opgave van de burgerlijke stand en de bevolking in de maand augustus 1959. Geboren: Rosita d.v. Albertus Buisman en Trijntje Aarsen; Wilhelmus N. M. z.v. Gerardus J. van Assem en Cornelia G. de Boer; Jacob z.v. Nicolaas Vriendjes en Engelina W. Sloot; Petra J. d.v. Pieter Hoogvorst en Elisabeth Visser. Gehuwd: Geen. Overleden: Klaas Veuger, e.v. Teetje van der Oord, oud 65 jaar; Petrus J. Visser, e.v. Elisabeth van Til, oud 63 jaar; Jan W. de Haan, e.v. Geertje van der Maarl, oud 32 jaar; Frans H. Muthert, e.v. Elisabeth A. C. Vrijer, oud 58 jaar; GroiT~Th<ümt5Z7cTë7JT>^ Jufussen loopA W<=\p,Ve.iV- Qroivn vcoou) ^esGurd Omdat.) hy niet willen wj uechtén Er l'yn vrede met x bleekge z it bten J r-ie.4 Aljn urirvcw +tr^. &oc(e SHer rijcAA temp 2AAI lijf» vj 1 op Top Vcv* fttn Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur de prachtige film van Julien Duvivier in CINEMASCOPE Brigitte Bardot en Antonio Vilar in (La Femme et le Pantin) 18 jaar met Espanita Cortez en Dario Moreno. Een man wordt tot speelbal in de handen van een verlei delijke vrouw. Zaterdag-, maandag- en woensdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Catarina Valente in (Tipi tipi tipso) met Rudolf Prack en het orkest van Kurt Edelhagen Dans, show en ritme. Donderdag, 24 september te 8 uur De fantastische film over Johann Strauss (The great waltz) met Meliza Korjus, Luise Rainer en Fernand Gravet. onsterfelijke muziek van Uw geliefde Een film over de Johann Strauss. Maria Hartog, w.v. Cornells Delver, oud 77 jaar; Cornells S. D. van Whchen, oud 1 jaar. Ingekomen: Theodorus Roozendaal uit Beverwijk; Franciscus H. van Nieuwenhuizen en echtgenote uit Bergen NH; Reindert Koe- lemey uit Heiloo NH; Willem Raven horst en echtgenote uit Boskoop; Cor nells Kager en echtgenote uit Hoogkar- spel; Jacob de Graaf en echtgenote uit Heiloo NH; Elizabeth M. Kaag-Hoek uit Castricum; Ronald B. A. van Hoge- zand uit Doorn; Elly de Vries uit Zand- voort. Vertrokken: Hendrik Numans en echtgenote naar Alkmaar; Jonas Grootkerk en echtgenote naar Doornspijk; Pieter van Bodegraven en echtgenote naar Bergen NH; Kleis Huisman naar Steenwijkerwold; Francis cus C. Evers Zuidweg naar Tilburg. (Ingezonden mededeling) 'n betrouwbaar Zwitsers 1 anker horloge Bij de groepscommandant der Rijkspo litie te Schoorl, werden in het tijdvak van 18 augustus 1959 t/m 8 september 1959 de volgende voorwerpen als te zijn gevonden opgegeven: 3 portemonnaie's, dolkmes, herenpols horloge, badhanddoek met zwembroek, kinderfiets, damesrok, kinderschoentje, zelfbinder, zonnebril, herenschoen, schaar. Bovenstaande voorwerpen zijn te be vragen aan het Groepsbureau der Rijks politie te Schoorl, Duinweg 10, geduren de de bureau-uren van 8.30 tot 12.30 en 14.00 tot 18.00 uur. NIEUWS VAN DE DAMCLUB „BERGEN" De uitslagen van de onderlinge com petitie waren als volgt: W. van HattumG. Roosloot 20 J. van LoenenC. Tromp 02 j. BliekendaalJ. de Moor 11 H. G. LouweJ. Stam 02 Groep B: A. TrompJ. Stam N. VeldJ. Louwe P. BootsR. Dekker 1—1 0—2 afgebr. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Iedere maandagavond dammen in het T. en O,-gebouw. Jan Veter en Geertruida Kroon hebben het genoegen, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op donderdag 24 sept. a.s., 's namiddags 2.30 uur te Schoorl. A'dam, Lijnbaansgr. 192 2 10 sept. '59 Schoorl, Laanweg 49 Receptie op de trouwdag van 3.30 tot 5 uur in hotel „De Roode Leeuw" te Schoorl. Hierbij geven wij kennis van het overlijden van Mejuffrouw Diet Schild in de ouderdom van 77 jaar. E. Schild-Spruit G. den Butter-Schild G. den Butter Frank Fam. Hoogcarspel BERGEN Nh 13 sept. 1959 Huize Elkshove De crematie heeft plaats gehad woensdag 16 sept. te Westerveld Tandarts Spoedgevallen andere tandartsen Prettige betrekking met hoog loon aangeb. voor net dienstmeisje, zelfst. kunnende werken. Werkuren 8-5 uur en zaterd. 8- 1 uur. Mevr. Rijnberg, Eeuwigelaan 35, Bergen, tel. 2992. Gevraagdwerkster voor 2 middagen. Mevr. Krijt, Breelaan 51, Bergen. V/egens ziekte van het tegenwoordige, flink meisje gevraagd voor 4 ocht. p. w. Adres mevr. G. J. Timmers, Jan Toorop- weg 5, Bergen. Gevraagd voor direktleerling verkoop ster lft. 16 jaar. Drogisterij Groene- veld, v.h. Posthuma, Jan Oldenburglaan 15, Bergen. Persoonlijke sollicitatie liefst 's a- vonds na 7 uur aan Kerkedijk 13. Gevraagd meisje voor d. en n. Mevr. Arntz, Mosselenbuurt 18, tel. 02208 -2876. Voor direkt gevraagd; werkster voor 2 of 3 ochtenden per week. Mevr. Wijtenkamp, v. Reenenpark 25, Bergen. TE KOOP: Bevelanders of Meerlanders, niet afkoken grof en ziekvrij, puikbest en van de klei. Billijke prijs. Niet goed, geld terug. Goudblom's Aardappelhandel Noordscharwoude, Tel. 02260-629 Bestelhuis: W. Goudsblom, Onder weg 6, Schoorl. Te koop gevraagd:oude mahonie stoelen, voltaire, fauteuil of bank en of ronde mah. tafel. Br. no 315, bur. v. d. blad te Schoorl. Ter overname gevr. een reiswieg of uit- neembare kinderwagen. Br. no. 424, bur. v. d. blad te Schoorl of tel. 02208-3102 Te koop gevraagd. Woonhuis, leeg of binnen korte tijd leeg te aanvaarden in Bergen of omg. Br. no. 421, bur. v. d. blad te Schoorl. Te koop gevraagd, oude boerderij of iets derg. Spoed. Br. onder letter H.R. bur. Janssens Co. N.V. Adviesbureau voor reclame, Singel 265, Amsterdam-C.' Te koop of te huur gevr. in Bergen: (eventueel op terrein van bestaand huis) Br. no. 2298, de Haan's Boekh., Bergen. Gezonde dame op leeftijd zoekt per 1 dec. of later voor permanente bewoning zonnige zitslaapkamer met warme maal tijd of met gebruik van keuken in Bergen. Br. met inlicht, en prijsopg. no. 443, bur. v. d. blad te Schoorl. Af te halen jong katje, Voorweg 9, Schoorl. dol op Felix. Jong zwart katertje weggelopen. Gaarne inlichtingen Burg. Peecklaan 7, Schoorl. bevat een zéér hoog geijkt vitamine gehalte A en D. wordt bereid uit de beste noorse levertraan die te verkrijgen is dus licht van smaak. BOERSMA levertraan is het aange wezen middel tegen Eng. ziekte en behoedt jong en oud tegen kouvatten en wat daaruit voortvloeit. BOERSMA LEVERTRAAN is ver krijgbaar bij Uw drogist. DROGISTERIJ Jan Oldenburglaan 15, Bergen, tel. 2716

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2