V.W. Tourbus Samba 1959 Vanvliall 1959 Mi |im. wagen BOORSMA - TEXTIEL voor Philips Tl en Radio Belangrijk „Zij kochten mijn kind" Schildersbedrijf W. Beukers Zn agent(e) van politie wollen Ploeg stoffen Joh* Bakker Wzn Euro'Skirf 3 2 orenfe H. Dekker Tuinbouwnieuws De Jong's Autoverhuur elke september-dag is bij DE SPAR een voordeeldag! IC 12 13 18 50 21 Waslander HESTA, CRANS Co. Zeer vele gebouwen zijn door ons bedrijf Voor de Egmonden, R. Beukers, Hereweg 67, Egmond-binnen GEMEENTE ROTTERDAM Vrouwen: CH0C. REEP van 20 voor blikje SOEPGROENTEN van2' PakSPECULAAS 50°fn7n, i5o gr VRUCHTENHARTJES Nu ook reeds van een degelijk beschermende buitenverflaag voorzien 1 Wilt U ook voor de slechtste jaargetijden Uw woning buiten, goed beschermd hebben? Wij helpen U vlot en goed en verlenen U een prima service. Bespreek nu reeds met ons Uw binnenwerk, voor de komende wintermaanden. Dit is ook uw belang! Middenpad 5 en Verlengde Geestweg 45, Bergen. Telefoon K 2208-2579 en 2275 Cort v. d. Lindenkade 23 - Alkmaar - Telefoon 02200-5171 Binnenkort begint de opleiding tot te Rotterdam. m Aanstellingseisen: Mannen: Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Minimum-lengte 1.73 m. Leeftijd 21 t/m 28 jaar. Ongehuwd. Minimum-lengte 1.70 m. Afwisselend, sportief werk. Behoorlijk aanvangssalaris. Goede sociale verzorging. Omgang met allerlei mensen Opleiding voor rijbewijs. Sollicitaties te richten aan de Hoofdcommis saris van Politie1, Haagseveer 23 te Rotterdam. Geldig van 16-23 september bij 2 pakjes Spar-margarine A 41 a per pakje - 10% 10% bij 1 blikje Spar-soep- balletjes inb,120gr. voor82ct-10% 10% bij 1 fles Spar-alkalivrij wasmiddel pronto a 43 a -10% fles BLEEKWATER van 27 voor 10% bij 1 pak Spar-x-ijst 1 62 ct per pak - 10% busje KANEEL 25 gr. van 36 voor 10% bij 1 pak Spar-koffie of busje Spar-oploskoffie van 100 voor 10% bij 250 gram chocarré's heerlijk koekje voor 76 a - 10% van 42 voor 10% bij 100 gram boerenmet worst a 57 ct - 10% pakje SMEERKAAS van 32 voor 16 -10% 'xV; - mvm 10°/, KORTING - 100°/0 KWALITEIT Gaat u ook naar de gratis Spar-Bonte avond 1960? Uw Sparwinleelier weet er alles van! voor kleding, 130 cm breed Gamy stoffen Stationsstraat 4 Bergen zo mooi - zo nieuw zoals U zich dit moeilijk in kunt denken Voor BETERE TEXTIEL t Bergen Ruïnelaan 18 Telefoon 2532 naar erkend gedipl. radio electr. techn. bedrijf Doorntjes 44 maar wegens vakantie van 23 sept. t.e.m. 7 okt. gesloten Hoornsche Bank N.V. vergoedt op bankboekjes Nadere inlichtingen aan haar kantoor Oudegracht 301 te Alkmaar (telefoon 2425 of 2500) PASSAGE- en REISBUREAU Ritsevoort 10, Telefoon 5950 Alkmaar Emigratie Zakenreizen Vakantiereizen Vrijblijvend bezoek aan huis wacht niet tot het laatst Overal te ontbieden tegen normale prijzen Laat nu Uw schoorsteen electr. vegen Een perfecte reiniging van onder tot boven zonder roet of stof in Uw huis Verdronkenoord 37, Alkmaar, Telefoon 7398 door HANOL SPOOR JANE NEEMT ONTSLAG. Walter van Bennickhoff probeerde de laatste twijfel uit zijn gemoed te bannen, en belde om zijn secretaresse. Vera haalde, met iets van opluchting, blocnote en ballpoint naar zich toe en spoedde zich naar het privévertrek van haar werkgever. Misschien dat ze nu zou horen waarom de ontslagaanvrage van Jane, een der typisten, hem zo lang had bezig gehouden. Door de glazen tussenwand, die het privé-kantoor van haar eigen kleine heiligdom scheidde, had ze hem al urenlang in diep gepeins gebogen gezien over een en dezelfde brief. Een zekere ongerustheid, gepaard aan een natuurlijke vrouwelijke nieuws gierigheid, had haar blikken telkens weer naar de andere kant van de glazen wand getrokken. Hoe ze haar hersens ook inspande, ze kon geen gerede ver klaring vinden voor de plotselinge intense belangstelling van Bennickhoff voor een van zijn gehuwde vrouwelijke kantoor krachten. Van enige verstandhouding tussen Jane en hem kon praktisch geen sprake zijn. Zo iets zou haar zeker n-iet zijn ontgaan. Zij had immers de taak om bemiddelend op te treden tussen hem en het personeel, en ze had zich nooit behoeven te be klagen over zijn persoonlijke inmenging, zolang het geen hoogst belangrijke zaak betrof. Dat hij bij een vrijwillige ontslag aanvrage enkele inlichtingen vroeg, was normaal, maar dat hij, die zich altijd zo met hart en ziel in het werk verdiepte, plot seling enige uren in ledigheid doorbracht en al zijn aandacht aan het schrijven van een der vele kantoordames besteedde, was op z'n minst genomen zeer vreemd. Bennnickhoff hield de brief kwasie nonchalant in zijn hand en nam, toen Vera binnentrad, een houding aan, alsof hij zojuist kennis van de inhoud had genomen. Hij was zo in gepeins ver zonken geweest, dat hem geen ogenblik de bijzondere aandacht van zijn secretaresse was opgevallen. Bennickhoff maakte een gebaar met het epistel en vroeg: „Kent u deze dame van meer nabij?" Vera begreep er steeds minder van. Natuurlijk kende ze Jane, maar slechts heel oppervlakkig, van de gewone kantooromgang. Zij moest toch met Jane en de anderen het werk bespreken en kwam daardoor dagelijks even met haar dn aanraking. Jane was geen buitengewone schoonheid, maar ze had iets aantrekkelijks. Ze droeg haar lange, van nature zacht golvend haar, dat een heel aparte lichtblonde tint had, tot op haar schouders. Het omlijstte een fris gezichtje, waarin een paar pretogen iedereen tegenlachten. De iets te rood aangezette mond vertoonde voortdurend een trek van vrolijkheid. Vera wist dat het andere personeel van Jane hield, omdat ze kameraadschap pelijk was, en voor iedereen een vriendelijk woord of hartelijk gebaar over had. Ze was nog niet zo heel lang geleden getrouwd en vroeg nu om gezondheidsredenen haar ontslag. Welke die gezondheidsredenen waren, kon iedereen begrijpen, al was Jane ondanks haar aanstaand moederschap nog steeds tamelijk slank en zo vlug als een hinde. Gewoonlijk nam Bennickhoff dergelijke aanvragen zonder veel commentaar. Het bespaarde, volgens hem, veel rompslomp van tijdelijke krachten en half afgemaakte taken. Hij vond altijd dat zo'n vrijwillig vertrek de oplossing was, die de meeste aanbe veling verdiende. Daarom groeide Vera's verbazing steeds meer. Hoe was toch die plotselinge interesse voor Jane ontstaan? Haar verbazing sloeg om in verbijstering, toen Bennickhoff haar vroeg, of ze er Jane op had gewezen, dat zij, door dit ontslag, zichzelf finan ciële schade berokkende. Hulpeloos haaide zc de schouders op. Tot zoiets voelde ze zich niet bevoegd. Hij had haar nog nooit enige aanwijzing in die zin gegeven. Bennickhoff deed of hij de bevreemding van zijn secretaresse niet zag en hernam: „Ik zou het zeer op prijs stellen als deze Jane MansdorfFanger hier op het kantoor bleef. U zoudt mij heel erg verplichten, als u daar uw volle medewerking aan gaf Als eerste maatregel zou ik willen voorstellen, om haar uit de drukke afdeling waar ze nu werkt, weg te halen en voorlopig een plaatsje bij u in te schikken. „Bij mij?" Vera's stem klonk onaangenaam verrast. Tot nu toe beschouwde ze haar eigen kantoor als een veilig plekje in een vijandige wereld. Ze wist dat vele van haai collega's haar positie benijdden, maar het had haar weinig gedeerd, omdat ze zich altijd in haar eigen vertrek kon afzonderen. Zou er nu een eind komen aan haar vertrouwenspositie, die zo de afgunst opwekte? Haar zelfbewust optreden, dat ze putte uit de weten schap goed gekleed te zijn en zich te mogen beroemen op een niet onknap gezicht, ontlokte vooral van de dames op het kan toor voorzichtig uitgesproken schampere opmerkingen. Bij de heren ontmoette ze doorgaans de nodige eerbied en ook be wondering. Zonder zich bewust boven hen allen verheven te voelen, had ze toch nooit iemand onder hen meer dan gewone belangstelling betoond. Ze vond het altijd weer heerlijk zich in haar eigen vrije domein terug te trekken. Ze had geen behoefte aan gezelschap, zeker niet aan dat van Jane, in wie ze nooit iets anders had gezien, dan een doodgewoon alledaags kind vrouwtje. Inplaats van rustig op haar eigen manier te kunnen werken, met nu en dan een verstolen blik door de glazen tussen wand, zou ze nu naar dat lege gesnap van Jane moeten luisteren. Waarschijnlijk zou ze van dag tot dag op de hoogte worden gehouden van de vorderingen, die de te verwachten baby maakteZe moest er niet aan denkenWat bezielde van Bennickhoff? Had dat jonge ding, op de een of andere onnaspeurlijke manier zo'n indruk op hem gemaakt, dat hij van de gewone gang van zaken op het kantoor afzag? Moest mis schien Jane op de duur haar plaats innemen? Maar dat was toch onmogelijk? Zonder eigen persoonsverheerlijking kon ieder toch begrijpen, dat Jane lang niet over de capaciteiten beschikte, of zoveel kantoorroutine bezat, als waar zij zich op kon be roemen. Moest ze Jane misschien gaan opleiden? Daar was de tijd toch te kort voor. Jane zou haar loopbaan onder deze omstandigheden toch moeten onderbreken. Wie weet, ging daarna de baby weer mee naar het kantoor. Je kon je, na dit voorval nog moeilijk ergens over verbazen. Ondanks haar er gernis had ze even moeite om een zenuwachtig gegiechel te onderdrukken. Haar gezicht kreeg echter een uitdrukking van grote tegenzin, vermengd met woede en teleurstelling, omdat nu bleek hoe weinig ze zich op het persoonlijk vertrouwen van Bennickhof kon beroemen. Had ze de grote waardering, die ze bij de lange besprekingen met hem, in zijn stem meende te beluisteren, te hoog aange slagen? Even ging een schok door haar heen. Had ze misschien haar grote bewondering en bijzondere verering voor zijn persoon te veel laten blijken? Maar neen. zijn optreden verried niets van dien aard. Ze zou zich overigens liever het puntje van haar tong afbijten, dan iets van haar verborgen gevoelens voor hem openbaren. Bovendien was op het kantoor zijn grenzenloze liefde voor zijn echtgenote bijna spreekwoordelijk geworden. Nee, hoe krampachtig haar gedachten ook alle richtingen doorkruisten, zij ontdekte geen enkele reden, waardoor de uitzonderlijke houding van haar werkgever was te verklaren. Voorlopig zou het beste zijn, zich bij de feiten neer te leggen en ogen en oren goed open te houden. Wanneer de toekomst zich voor haar te ongunstig zou ontwikkelen, zou ze voor geen middel terug deinzen, om de onverwachte indringster er weer uit te werken. Dit voornemen verzoende Vera weer enigszins met de voor zieningen, welke ze op gezag van Bennickhoff moest nemen. In de eerste plaats wenste haar directeur een gesprek met Jane. Uitdrukkelijk werd Vera opgedragen, dat hij daarbij niet ge stoord wenste te worden, onder geen enkele voorwaarde. Met een bezwaard gemoed liet Vera zich met de afdeling, waar Jane werkte, verbinden. Lusteloos begon ze haar werk en keek zelfs ongeïnteresseerd toen Jane zich meldde. Doch dit was slechts de koele oppervlakte, binnen in haar gistte en kookte het. Nu en dan heimelijk naar hen kijkend, volgde ze gespannen het gesprek tussen Bennickhoff en Jane. Hoewel ze geen woord verstond en alleen maar de lippen zag bewegen en de gebaren waarnam, constateerde ze, dat het gesprek ook voor Jane tal van verrassingen had. Jane was met het onafhankelijke gevoel van de vrouw, die binnenkort geheel vrij is, ongedwongen de kamer van haar werk gever binnen gekomen. Met dezelfde onbevangenheid blikten haar klare blauwe ogen recht in de donkere pupillen van Bennickhoff. Even bloosde ze licht onder zijn keurende blikken. Toch vond ze niets beledigends in zijn kijken, eerder een nauw keurig onderzoekend opnemen. Als een veearts, die zich een beetje bezorgd maakt over een kostbaar renpaard, dacht ze met een stille huivering. Ze had zich niet opgewonden over de oproep, om bij de „grote baas" te verschijnen. Waarschijnlijk enkele informaties met het oog op het beëindigen van haar taak, of misschien nog wat instructies in verband met het werk wat ze achterliet. Van daar, dat ze een kalme, afwachtende houding aannam. Gedu rende het gesprek groeide er echter een grote spanning in haar. Jane was niet dom en hoewel Bennickhoff zijn verzoek aan haar zeer voorzichtig inkleedde, voelde ze, dat er ergens een addertje onder het gras schuilging. Wat ze te horen kreeg deed haar van de ene verwondering in de andere vallen. Deze keer had ze nu eens niet, zoals gewoonlijk een gevat antwoord klaar, maar bleef diep in gedachten verzonken voor zich uit staren. Bennickhoff scheen iedere reactie te bestuderen. Tot zijn ver rassing had hij geen moeite om Jane op haar gemak te stellen. Ze had een leuke, natuurlijke manier van optreden en maakte zich blijkbaar geen zorgen, of ze een gesprek moest voeren met haar directeur of met een van haar collega's. Hij vertelde haar, dat het hem enigszins bezwaarde, dat het persoonlijk contact tussen hem en het personeel praktisch van geen betekenis was. Hij wilde daarin verandering brengen en één keer moest daarmee een begin worden gemaakt. In haar aanvraag om ontslag uit haar betrekking had hij een gerede aanleiding gevonden, om eerst eens overleg te plegen. Zij moest goed begrijpen dat zo'n plotseling ontslag erg onvoordelig voor haar was. Kon ze niet wat langer blijven? Hoewel hij ongeveer begreep, ging hij verder, waarom ze haar ontslag had ingediend, wilde hij graag uit haar eigen mond vernemen, of zijn ver onderstelling juist was. Met een ingelukkig gezichtje knikte ze hem toe. Er kwam een warme gloed in haar ogen, toen ze verklaarde dat ze, precies zoals Bennickhoff vermos 1de, een baby ver wachtte. „O ja", vervolgde ze, „ze voelde zich prima in orde. Eerst had ze helemaal het voornemen niet, om haar baan zo gauw op te geven, maar jaJane maakte een grappig gebaar met haar handen, „die mannen hè. Rudy, haar man, was maar bang, dat ze in de gegeven omstandigheden te hard werkte. Onzin natuurlijk", lachte ze. Toen Jane ontdekte dat Bennickhoff werkelijk met volle be langstelling luisterde, babbelde ze vrolijk verder. Haar man maakte zeereizen en had zich nu voor twee jaar achtereen ver bonden. Ze hadden een paar zolderkamertjes gehuurd en ter wijl hij weg was zouden ze hard sparen voor een nieuw huisje. Haar werk kwam haar daarbij goed van pas. Maar Rudy maakte zich zorgen en schreef tal van brieven, waarin hij haar dringend verzocht om rustig thuis te blijven. Hij had weer promotie gemaakt en zou iedere cent, die hij verdiende opzij leggen. Ten slotte was ze gezwicht voor zijn smeekbeden en had haar ontslag aangevraagd. (Wordt vervolgd) Laboratorium proeven In een Australisch laboratorium tracht men op kunstmatige wijze stukjes weefsels van appels tot verdere uitgroei te laten komen. De bedoeling is, door studie van de celdeling en het vinden van de stoffen die dit zouden kunnen bevorderen een betere bewaar- kwaliteit te verkrijgen. Zoals be kend zijn appeis van kleinere af meting beter bewaarbaar dan grotere vruchten. Bij de grote vruchten zijn de cellen veel meer uitgegroeid en hierdoor gevoeliger geworden voor bewaarinvloeden. Zou men kunnen bereiken om het aantal cellen in de vrucht op kunstmatige wijze, bijvoorbeeld door bespuiting, te vergroten (en daarmee de cellen zelf te verkleinen) dan zouden vooral de grotere soorten veel beter bewaarbaar zijn. Boeren op het gevoel. Mr. Taylor, die op 19-jarige leeftijd tijdens de eerste wereld oorlog blind werd, boert sindsdien op een gemengd bedrijf van 20 ha, dat sedert kort met 60 ha werd uitgebreid. Met behulp van zijn vrouw en 20-jarige zoon, leidt hij het be drijf, dat naast bouwland ook melkveehouderij en kalkoenenteelt omvat. Verder verricht hij veel reparaties aan gebouwen en ma chines zelf. Zijn vrouw zorgt voor de boekhouding en de kippen; zijn zoon voor het vee en de grondbewerking. Zelf doet hij alle in- en verkopen en gaat daarvoor geregeld naar de markt, begeleid door zijn geleidehond. Mr. Taylor noteert alle gegevens op een zakbrailleschrijfmachine; thuis heeft hij nog 'n grote derge lijke machine staan. Kortom, de ze blinde man is een volwaardig lid van de maatschappij en voelt zich daar heel gelukkig bij. REUKLOZE UI De smaak is gebleven, maar de reuk is verdwenen. Dit zijn de eigenschappen van een nieuwe Canadese ui. Hij heeft de aparte smaak van een ui, maar het be kende luchtje is er af.

De Duinstreek | 1959 | | pagina 6