Op zoek naar het goud van de „Lutine" KOU v\ nS ITALIANO Bekendmaking de lekkere „Gas - Oil BRILLEN voor SCHOORL Mr* Opt* Pastoor Bevolkingsonderzoek op longafwijkingen enz. woensdag 14 okt. 1959 kroos- en rietschouw Lezing voor de Plattelandsvrouwen Gebraden Kuikens BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming Syntraciet, olie, gas of eledrisch GEMEENTE BERGEN Nh. Van 9 tot en met 20 okt. a.s. zullen alle inwoners van Bergen van 15 jaar en ouder in de gelegenheid worden gesteld zich te onder werpen aan een bevolkingsonderzoek op tuberculose. De röntgenfoto's der longen zullen worden gemaakt in een beeld schermauto, welke voor het gemak der ingezetenen achtereenvolgens op de volgende plaatsen in de gemeente zal worden gestationeerd: 9 en 12 oktober aan de Kogendijk (z.g. Kogeltjesplein); 13 oktober bij de hoofdingang van Elkshove; 14 oktober aan de Lijtweg (voor perceel nummer 15); 15 oktober (van 9-10.30 uur) op het gemeentelijk parkeerterrein te Bergen aan Zee; overige dagen op het Dorpsplein (voormalige station). De persoonlijke oproepen zullen de ingezetenen een dezer dagen ontvangen. Het Bestuur van de Bergermeerpolder brengt ter kennis van belang hebbenden, dat op: zal worden gehouden over de tochten, vaarten en sloten. Bergen Nh., 25 sept. 1959 De stormnacht van 9 oktober 1799 Vele vergeefse pogingen strandden in het zand. Hoog zwiepten de golven op en beukte de branding op het strand van Vlieland en Terschel ling in die ruige stormnacht van 9 oktober 1799. Huilend floot de wind door het want van het arm zalige notedopje, dat de woede der elementen trachtte te trotse ren. Het houtwerk kraakte en terwijl felle bliksemstralen het zwarte zwerk doorkliefden, ont waarden de verschrikt samenge stroomde strandbewoners plotse ling hoe het zeilschip voor hun ogen uiteenscheurde en met man en muis in de diepte verdween. Slechts één slachtoffer werd de volgende morgen vroeg op de kust van Vlieland aangespoeld. Het bleek later de scheepsklerk te zijn van de „Lutine", een fregat dat dezelfde dag uit de haven van Yarmouth was afge varen met bestemming Hamburg. Bewusteloos en zwaar gewond werd de man opgenomen en wekenlang verpleegd. Niemand wist toen nog welke kostbare lading het geheimzinnige vaar tuig bevat had. Pas toen de In de afgelopen week hield de Nederlandse Bond van platte landsvrouwen, afdeling Schoorl, haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. De zaal van café Klop was tot de laatste plaats bezet, waaruit de animo voor deze avond vol doende blijkt. De presidente mevr. Bergh opende deze avond en heette de aanwezigen hartelijk welkom en wel in het bijzonder de nieuwe leden. Verder werd medegedeeld dat de verloting op de laatste avond van het vorige seizoen, ruim 93,had opgebracht, het geen een mooi resultaat was. Nadat het bondslied gezongen was, volgden enkele mededelin gen voor de leden. Zo zal er getracht worden een cursus voor het maken van lampe-kappen te organiseren, mits hiervoor vol doende belangstelling is. Mocht de interesse van de leden ergens anders naar uitgaan, dan kan men dit aan het bestuur kenbaar ma ken, opdat dezen zoveel in het vermogen ligt, zullen trachten aan deze wensen tegemoet te komen. Vervolgens hield de heer H. J. W. Teerink uit Alkmaar een lezing, toegelicht met dia's over kamerplanten en eenvoudig bloe- menschikken. Deze lezing werd met grote aandacht gevolgd en zeer jammer was het dat het onderwerp bloemenschikken met zo n snelheid moest geschieden, dat men hier eigenlijk weinig aan had. Doordat verschillende leden stekjes hadden medegenomen, was er in de pauze gelegenheid om onderling te ruilen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Aan het slot van de avond werd door ide presidente harte lijk dank gebracht aan de heer Teerink voor de interessante le zing en de aanwezigen voor hun grote belangstelling. scheepsklerk op Terschelling zijn einde voelde naderen, openbaar de hij dat het zeilschip voor en kele miljoenen goud aan boord had. Van die datum af dateren de ontelbare bergingspogingen van de kostbare scheepslast. Eerst met ijzeren haken en oesterbeu gels probeerde de bevolking van Terschelling iets binnen te halen van de buit die daar zo dicht bij op de Westergronden. vóór de Vliestroom, voor het grijpen lag. De scheepsklerk had niets te veel gezegd. Begeerlijke goud staven haalde men omhoog; ook zilver verscheen aan de opper vlakte en in de netten van de hebzuchtige vissers werden vele Engelse munten en Spaanse mat ten gevangen. Zekerheid omtrent de waarde van de verzonken lading had men niet en heeft later ook nie mand kunnen geven, daar de ..Lutine" verging op een tijdstip dat Europa in beroering was door de Franse revolutie. Een Engels-Russisch landingsleger was geland op de kust van Noord-Holland en vocht tegen de verenigde Franse en Bataafse troepen. Op dat moment zette het goudschip koers naar het door de invasie verkregen brug- gehoofd om de soldij aan land te brengen. Hiervoor waren waar schijnlijk de Engelse muntstuk ken bestemd. „Marshall-hulp" ook toen. Daarna zou het fregat verder varen naar Hamburg, waar Duitse bankiers en kooplui met het goud gered moesten worden uit de impasse en het dreigend bankroet waarin de Franse woe lingen hen gebracht hadden, want een catastrofe in deze (voor Engeland nog open) havenstad zou de laatste hoop voor de Britse handel de bodem in slaan. In Londen lagen de pakhuizen tot de nok toe vol met elders on verkoopbare exportartikelen uit alle delen der wereld. De blok kade van de continentale havens had reeds ontelbare Londense kooplui tot een faillissement ge bracht. In Hamburg dreigde thans hetzelfde te geschieden. Septem ber 1799 bracht ook daar de chaos. Van 10 september tot 4 oktober gingen reeds 25 grote Hamburgse firma's failliet, ande ren hielden zich slechts wanke lend staande. Alleen het Engelse goud kon er zoals in 1949 de Marshall-hulp in Europa redding brengen. Het duurde dagen voor men te Londen de eerste geruchten van de ramp vernam. Pas 19 ok tober ontving de admiraliteit een bericht van admiraal Mitchell, dat de kostbare lading in haar geheel als verloren moest worden beschouwd. Wat was er aan boord? De Engelse kranten van die dagen sommen de verliezen op, welke de assuradeuren leden. Volgens de „St. James Chroni cle" waren er 140.000 pond aan boord als soldij voor de troepen op Texel, maar de „Aberdeen Journal" van 2 dagen later deelde mede dat het schip, behalve 140.000 guinea's voor het lan dingsleger ook 150.000 guinea's voor het Londense bankiershuis Goldsmid plus ruim 200.000 gui nea's voor andere firma's aan boord had. Rietveld's Wildhandel Hetzelfde lezen wij in de „Nor wich Mercury" van 26 oktober, maar de „Naval Chronicle" geeft op dat voor de handelshuizen al leen al 600.000 pond geladen was. De enige instantie, die volle dige inlichtingen had kunnen ge ven, was het centrale Londense verzekeringskantoor van Lloyds, maar door de grote brand, die de gehele Londense beurs verwoest te, werden hier alle bescheiden over de lading van de „Lutine" vernietigd. Er is van Neder landse zijde wel een schatting gemaakt toen de opperstrand- vonder van Terschelling gemach tigd werd te proberen om de verloren schat boven water te brengen. Dit koninklijke besluit van 14 september 1821 spreekt van „een zeer aanzienlijk kapi taal, bestaande in zilveren en gouden muntspeciën, gezament- lijk volgens veronderstelling be dragende 20 miljoenen hol- landsch". De eerste bergingspogingen. Uiteraard beschouwde de Ne derlandse regering zich na de stranding van de .Lutine" als eigenaresse van het wrak. De eerste bergingspogingen hadden een gunstig resultaat. Het wrak lag weliswaar nog onder water, maar het was nog zeer gemak kelijk te bereiken. Het eerste ge deelte van de buit werd door een commissie van burgers, het vol- rT Ta gende gedeelte door de secreta ris van Terschelling, een zekere Brandenburg, naar Den Haag gebracht. Vier maanden achtereen heeft een Hendrik Blom in het jaar 1801 in compagnieschap met Ur- kers een groot aantal munten ge borgen. Op 11 november haal den Terschellingers een vaatje met 5 baren goud op en 14 no vember volgden nog 5 vaten met 28 balen goud, 18 losse baren zilver en een aantal Spaanse mat ten. Op 14 november 1814 liet de „Lutine" zich, na 12 achter eenvolgende bergingspogingen eindelijkéén Spaanse mat afnemen „met kolen en schelpen bewassen". Men gaf de pogingen op tot 8 april 1821! Toen werd de op- perstrandvonder van Terschel ling, Eschauzier, gemachtigd om verdere pogingen in het werk te stellen voor 50% van de op brengst. Deze Eschauzier pakte voor zijn tijd de zaak groot scheeps aan en vertrok naar Londen om een echte duikerklok te kopen. De regering belastte de kapitein ter zee, H. I. Oud, met het toezicht. Naar Londen Door deze voorbereidingen werd ook de aandacht van de Engelse regering op het gezon ken schip gevestigd en het ge volg was dat de Britse regering stappen ondernam om het Ne derlandse eigendom te betwisten. „Alleenlijk als een bewijs on zer vriendschappelijke gevoelens voor het rijk van Groot-Brittan- nië en geenszins uit overtuiging van het regt van Engeland op eenig gedeelte yan voormelde lading" bewilligde Willem I in het verzoek van zijn bondgenoot George IV en het gehele ge deelte van de Nederlandse schat werd overgedragen aan het Brit se gouvernement. De Engelse koning schonk op zijn beurt het eventuele provenu aan de Lloyds, welke maatschappij immers ook het verlies had gedragen. Nadat men het terrein nog eens uitvoerig in kaart gebracht had werden in 1860 de pogingen her haald, maar de „Lutine" hield zijn kostbaarheden stevig vast en door het vele zand, dat inmiddels over het wrak was heengespoeld, werden de opsporingen moeilij ker en moeilijker. Toch deed men nog een belangrijke vondst. Het was de scheepsklok van de „Lu tine", 46 Nederlandse ponden zwaar, die toen omhoog gehaald werd en sedertdien in de hall van Lloyds te Londen bij be langrijke scheepsrampen geluid wordt. Een nieuwe uitvinding. Iemand, die met veel bravour in ernst meende al het goud naar boven te kunnen brengen, was W. H. Termeulen uit Bodegra ven, die omstreeks 1867, na een boekje over het probleem ge schreven te hebben, door het in spuiten van water het zand wilde wegspoelen en los maken. Een duiker moest dan in de kuil met drijfzand afdalen met een soort brandspuit in de hand, waar mede hij gaten in de gewilde richting kon boren om het goud te voorschijn te halen. Alhoewel enkele proefnemingen werden genomen, werd deze methode boven het wrak van de „Lutine" nimmer toegepast. In 1886 kwam jnen met 2 schelpenzuigers het onder water opgehoopte zand wegzuigen. In derdaad kwamen er toen ver schillende delen van het wrak bloot te liggen en konden er ko gels, kanonnen en ballastbroden bovengebracht worden. Ook en kele munten kwamen door de slurf omhoog, maar de hele po ging bracht toch een verlies van 11.216, Zand naar de zandbank dragen. Enige Engelse ingenieurs wis ten wel beter! Die gingen in 1894 in zee met 7000 zakken zand, welke zij in een cirkel van 250 voet doorsnee om het wrak pro beerden te leggen, om aldus een dam te maken, waarbinnen zij veilig konden vissen. Het was al laat in het seizoen, zodat men in 1895 pas aan het duiken toe kwam. Toch waren er nog 750 zakken zand nodig om de in de wal geslagen gaten te dichten. Resultaat? Een paar munten en een nieuwe zandbank Een andere Engelse onderne ming verscheen in februari 1911 met 't bergingsvaartuig „Lyons" boven het wrak, maar vertrok in december 1913 zonder goud of „Robin Hood in Sherwood Forest" ai. ALKMAAR met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur zilver gezien te hebben. Daarna waagden in 1924 nog enkele Nederlandse ingenieurs een po ging met grijpers, doch de zee gaf geen schatten prijs, maar slokte wel hun kostbare appara ten op! Nog enkele vruchteloze po gingen worden in de historie van de „Lutine" vermeld. Bij voorbeeld de toren van Beckers. Hij wilde een kegelvormige ope ning in de zeebodem zuigen, zo dat een duiker zonder overlast van storm en stroom kon afda len, maar de eerste toren werd door de branding aan brokken geslagen en de tweede stelde de duiker niet in staat, iets uit te richten in de modderige klei- massa's van de Westergronden. Beter resultaat behaalde men vlak voor de tweede wereldoor log met de tinbaggermolen „Ka- rimata", welke voor het vertrek naar Banka de omgeving van het wrak afbaggerde, 29 juli 1938 trof men de eerste goudstaaf in de zeef aan. In totaal voor 1.121.000,— werd op deze wij ze aan de elementen onttrokken. Nieuwe bergingspogingen? Nog steeds herinneren in het Londense kantoor van Lloyds de koperen scheepsbel en het tot een sierlijk gebeeldhouwde tafel verwerkte roer van de „Lutine" aan de stormnacht van 9 okto ber 1799. Minstens 240 man gin gen met dit goudschip ten onder. De zee geeft haar geheimen niet prijs. Hoeveel staven edel metaal en hoeveel munten liggen sindsdien nog in het zand ver borgen? Men weet het niet. Van de gevonden baren heeft men de merken genoteerd. Zij schijnen series te vormen, maar tal van nummers ontbreken. Als het waar is, dat de „Lu tine" destijds ca 120.000.000,— aan boord had, moeten er nog voor miljoenen op de bodem der zee liggen. Wat zullen wij komende winter stoken? De „R" is weer in de maand, waarmede wij maar willen zeg gen, dat in deze maanden door gaans de ene na de andere schoorsteen begint te roken, zeer ten nadele van onze beurs. Brandstoffen zijn duur en hoewel er ook goedkopere soorten zijn, is alle waar naar zijn geld. We kunnen de huiskamer verwarmen met: a) kolen, b) olie, c) gas en d) electriciteit. Electriciteit is veelal de duurste verwarming, daarna komt gas, vervolgens olie en het goed koopst is verwarming met vaste brandstof. De kolen. In een haard stookt men het voordeligst antraciet, al dan niet vermengd met eierkolen. Tegen woordig kennen we ook de syn traciet, geen rook, geen reuk, maar nog wel wat as. Deze cyn- traciet is het onder hoge druk geperste mager gruis uit de Staatsmijnen, dus volwaardige antraciet. Ze ligt in prijs in de middenklasse, hoewel een mudje van dit kunstprodukt ook een dikke tien gulden kost. Antra ciet, tenminste wil men de goe de harde soort, vraagt al gauw een uitgaaf van een gulden of twaalf. De syntraciet doet niet onder voor de antraciet. Eierkolen zijn goedkoper, maar toch altijd nog een zesmaal zo duur als voor de oorlog. Deze brandstof rookt ge weldig en wat de as betreft staat zij in een slecht blaadje bij moe der de vrouw. Alleen eierkolen stoken in een haard (met circu latie is niet aan te bevelen, de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hereweg 71 - Schoorl - Telefoon 279 minimin Minimi immuun in mi iiiiiiiiimiiiiiii in hui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ingezonden mededeling - EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur Jean Gabin en Jeanne Moreau in hun onvergetelijke creatie 18 jaar met Ginette Leclercq, Gabby Basset, Marcel Bozzufi Henri Crêmieux Een film bewerkt naar de roman „Du Raisin dans le Gas-Oil" van Georges Bayle. „GAS-OIL", penetrant, hard en bonkig, maar ook aandoenlijk en menselijk. „GAS-OIL" een nieuwe belevenis op filmgebied met Jean Gabin. Zaterdag,- en donderdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Don Taylor en Eileen Moore in de nieuwe Robin Hood film in prachtige kleuren met Reginald Beckwith, Patrick Holt, Douglas Wilmer en Harold Long. Beleef opnieuw de avonturen van de mystieke held uit de middeleeuwen Met flitsende pijlen en kletterende zwaarden wordt afgerekend met de belagers van de Engelse Kroon. Smit - DUSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 02200-4727-5669 p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2