DE DUINSTREEK Regelmatige controle is noodzakelijk 186 l VERLICHTING v.v.v. A. Klaver BoMttietie 3ABYDERM de. ttooïgescM&üen Fa. A. G. ABBO Banketbakkerij Ter Burg Klaverjassen Voor een Bontmantel Ba by verzorging S. W. de Leeuw Te koop aangeboden: Koffiekoeken J* Beeldman Was- en Droogmachines P. Meijer 32 Ie rente Alleen Bonthuis iuvo Elk willetje is nog geen wetje G. MELISSEN - Rijksweg 4 - Schoorl de Schoorlse Moppen Fa. A. Nieuwland F. A. MINK 99 Tweede Blad Vrijdag 2 okt. 1959 D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers Geef de kou geen kans! Vanaf heden is ome kapsalon Kapsalon P. Roos Wacht niet langer voor olie of kolen verwarming 0 blouses zeer mooie pullover twinsetpullover unieke aanbieding nylonkousen 99 Drie punten waar het op aan komt. Er is de afgelopen weken nog al veel geschreven en gesproken over de onderhoudstoestand waarin het autopark in ons land verkeert. In dit verband zijn zelfs beangstigende cijfers genoemd, die later weliswaar van verschil lende andere zijden weer zijn tegengesproken, doch die niet hebben nagelaten indruk te ma ken- In hoeverre de onderhoudstoe stand van de doorsnee Neder landse auto te wensen overlaat, zullen wij hier in het midden laten. Wel willen wij enkele tips geven, die voor de veiligheid van uw wagen van direct belang zijn. Er zijn drie punten waar het bij de veiligheid van een auto op aankomt, n.l. de banden, de stuurinrichting en de remmen. Vanzelfsprekend kan dit lijstje nog worden uitgebreid en kunnen b.v. ook de vering en de ver lichting daarbij worden opgeno men, doch de drie punten die wij het eerst genoemd hebben, vor men toch wel de meest kardinale onderwerpen, die regelmatig in spectie behoeven. Belangrijke banden. Over het eerstgenoemde punt, de banden, zijn eigenlijk slechts weinig bijzonderheden te vertel len. Het spreekt vanzelf, dat het loopvlak nog van een behoorlijk dikke laag geprofileerde rubber moet zijn voorzien, zodat de slip kans tot een minimum wordt te ruggebracht. Maar niet alleen het loopvlak is belangrijk. Ook de zijflanken moeten geheel gaaf zijn en mogen geen scheurtjes ver tonen. Via deze scheurtjes n.l. kan vocht de band binnendringen en vocht is de grote vijand van de draadversterkingen die zich in de band bevinden. Er zijn twee factoren van het grootste belang om de levens duur van een automobielband te verlengen. In de eerste plaats de juiste spanning, die wekelijks ten minste eenmaal moet worden ge controleerd, en in de tweede plaats het regelmatig b.v. om de 5 a 7.000 km verwisselen van de wielen- Dit laatste dient zodanig te geschieden, dat elke band en dus ook de reserve band telkens op een andere plaats aan de wagen dienst doet. Zouden er n.l. kleine afwijkingen zijn, die extra slijtage aan de band veroorzaken b.v. tenge volge van een enigszins kromme wielas, een versleten lager o.i.d. dan wordt daar niet één be paalde band geheel aan opgeof ferd, doch slijten alle banden ge lijkmatig op. Stuur en loopvlak Het tweede punt dat in ver band met de verkeersveiligheid van de wagen moet worden ge noemd is de stuurinrichting. Be houdens het op tijd laten door- smeren en controleren kan men hier zelf weinig aan doen. Een voornaam punt is, dat men het direct aan de reparateur meldt zodra een der banden onregel matig begint te slijten, want ook dit is in de meeste gevallen aan de stuurinrichting te wijten. Wie er een gewoonte van maakt, b.v. bij de doorsmeerbeur- ten, tevens de stuurinirchting te laten controleren, heeft voor slechts enkele dubbeltjes per maand de zekerheid dat er van deze kant geen gevaar te duchten is. De remproef En dan tenslotte de remmen, die misschien wel het belang rijkste punt van het lijstje vormen. Iedereen heeft wel eens afschrik- Joriqe l/Couii*., /X» Ifci fetuWÊvi cio V>© - wo*k"er3 Vo© o O 5 j'-e v/ou-^ he_V Vo Volo»* i wekkende verhalen gehoord over remmen, die plotseling weigerden en inderdaad, deze dingen komen voor. De kans, dat zoiets gebeurt, is echter minimaal klein, mits de eigenaar van de wagen er maar voor zorgt, dat het remsysteem die aandacht krijgt die het nodig heeft. Zo is het natuurlijk van het grootste belang, dat de hoeveel heid remvloeistof in het reservoir op peil is, maar nog belangrijker is dat dit reservoir absoluut vrij blijft van vuil- Het vullen moet dan ook met een pijnlijke nauw keurigheid geschieden. Voorts dient men zich te reali seren dat de remmen in het ge bruik steeds wat achteruit gaan. Als berijder van de wagen be merkt men daar weinig van en het is daarom goed ook eens een deskundige het remsysteem te la ten beproeven. Een korte proef rit brengt soms belangrijke dingen aan het licht. Wanneer men de drie hierbo- vengenoemde punten van tijd tot tijd controleert of laat nazien, kan men er zeker van zijn in een auto te rijden die geen gevaar op levert voor het verkeer. En dat is tenslotte meer waard dan het luttele bedrag waarmee veel on heil te voorkomen is, (Nadruk verboden.) (Ingezonden mededeling) f nn r,t Ca4 *v%a4 1 1 ia A rt 1/ nn PJ Complete Babyderm-Set met Doktersboek en voor navu' ,igderSet: Poeder-Zalf-Olie-Zeep Tineke zal bij oma gaan lo geren. Dat wordt de allereerste keer en het is met gemengde ge voelens' dat grote Tine het kleine ding naar haar schoon moeder brengt. Als haar man er niet zo op aangedrongen had, zou ze het waarschijnlijk nooit gedaan hebben. Maar Ab was er zo op gesteld, dat ze mee zou gaan naar het driedaagse con gres in het buitenland. Als ouders zich tot slaaf van hun kinderen gaan maken, komt ér op de duur van het huwelijk niets terecht, had hij gezegd. Daarin had hij natuurlijk wel ge lijk, maar toch Als Tine haar eigen moeder nog had gehad, was het natuur lijk iets anders geweest. Maar haar schoonmoeder, die was zo preciesTine is een beetje bang voor Ab's moeder. Ze heeft het gevoel, dat oma de boel al tijd nogal kritisch bekijkt, als ze bij hen op bezoek komt. En wat zal ze nu zeggen van Tineke's opvoeding, als de kleine drie hele dagen bij haar logeert? Het willetje. Tine zelf weet maar al te goed, dat daar wel het een en ander aan ontbreekt. De kleine meid heeft een willetje. Moeder Met de door ons vakkundig geplaatste haarden en kachels zit U er aanstonds zeker warmpjes bij. Alle bekende goede merken leverbaar. Tel. 277 - Schoorldam Kamer, slaapkamer, keuken, ganglampen enz. Zie onze etalages en onze Showroom boven Hereweg 182 - Schoorl - Tel. 628 Ramen, deuren, vloer- en balkhout, dakpannen, was bakken, closets, reservoirs, voerkuipen f 12,50, Nieuw hardboard f 1,70 per M2, afwerklatten, enz. IJzeren badkuipen, nieuwe eterniet golfplaten in diverse maten f4.en f 4.50 per m2 meter. Grote partij nieuwe tegels, 37 ct. per stuk. Partij grenen balken, 5 a 6 m, 12 x 30 cm Partij raamluiken voor Boerderijen Partij kozijnen met ramen. Tiekhouten togen met glas- en looddeuren. Grote tiekhouten kozijnen met glas en lood 2 bij 4 meter Dit alles kunt U vinden bij Tussen Zijpersluis en Schoorldam - Telefoon 02268-261 SCHOORL de secretaris: zij die nog lid wensen te worden, kunnen zich vóór 15 oktober a.s. opgeven en zonodig nog op de Pension en verhuurlijst 1960 geplaatst worden. P. BLANKENSTIJN, Stationsweg 2, Schoorl Ons weekend koekje alleen vrijdag en zaterdag 75 cent per 250 gram 50 cent per pakje Hereweg 38 - tel. 322 - Schoorl GA HET ONS NAAR PE nEUBELTOON- KAHERS PAN HEEFT U PAS ECHT KEUS sp-l v s VAN KOOPT U PA S GEHEEL NAAR UU GENOEGEN Schoorl Schoorldam tllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll dinsdags de gehele dag tot nader aankondiging gesloten Telefoon 301 - Schoorl iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii op zaterdag 10 oktober om mooie prijzen Aanvang 8 uur Aagtdorp - Schoorl iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiimimiiiiiiiiiiiii vele merken leverbaar Woensdagsmiddags gesloten Schoorl Telefoon 388 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllilllllllllllll Uw aangewezen adres voor: het verstrekken van lste hypotheken, zowel nieuwbouw als bestaande huizen. Financiering van vee en landbouwmachines. Levens-, Brand, W.A. verzekering Voor brandverzekering boerderijen concurrerende premie Kleiweg 5, Camperduin, tel. 676 heeft haar nooit helemaal onder appèl kunnen krijgen. Ze heeft een maniertje, orn je met die grote blauwe ogen een beetje aan te kijken, wanneer haar iets verboden wordt. En dan zegt ze: ..Maar ik doe het toch". En ze dóét het ook. Thuis is dat niet zo erg. Langzamerhand heeft Tine erin leren berusten, dat de kleine haar de baas is ge worden en je alleen nog maar met veel mooie beloften en kleine omkoperijen iets van haar gedaan krijgt. Ze heeft nu maar de weg van de minste weerstand gekozen. Als Tineke dan overal aan moet zitten en niet anders kan dan de boel in huis ruïneren, zet ze maar zoveel mogelijk alles weg. Dat het er daardoor in huis niet ge zelliger op wordt, spreekt van zelf. Maar je kunt toch ook niet de hele dag lopen verbieden. Tineke heeft de merkwaardige gave om alles wat ze in haar kleine, grijpgrage vingertjes krijgt, kapot te maken. Bij hen in huis is bijna niets meer dat nog geheel ongehavend is. Maar wat doe je eraan? Waar ze nu echter zorgen over heeft, is hoe het bij oma moet gaan. Wat moet die wel denken van die vernielzucht? Ze denkt er niet aan. „U mag wel alles wegzetten", waarschuwt ze benepen, als ze Tineke aflevert. „Ze zit overal aan". Maar oma peinst er niet over haar kamers te onttakelen. Ze heeft vijf kinderen groot ge bracht en daarmee heeft ze het ook klaar gespeeld. Tineke krijgt haar eigen speelhoek met haar eigen dingen. Gewoontegetrouw loopt het kleine ding echter al gauw de kamer rond op inspectie. De eerste dag kost het oma veel tijd, om haar te leren, waar ze niet aan mag komen. „Daar moet Tineke afblijven, dat is van oma'. Als het niet helpt volgt er een tikje op de vingertjes, onmiddel lijk nadat het vergrijp gepleegd is. De tweede dag gaat het al heel wat beter en de derde dag staat Tineke met de handjes stijf op de rug bij de verboden voorwer pen en zegt heel trots: „Dat is van oma'. „Hoe is het gegaan?' vraagt Tine benauwd als ze haar kind ophaalt. „Prima", antwoordt oma op gewekt. Fijntjes laat ze erop vol gen: .Tineke heeft zo'n boel nieuwe dingen geleerd. Als ik alles weggezet had, zoals jij me aanraadde, zou ze nu nóg niet weten, dat er dingen bestaan, die niet voor haar bestemd zijn". MARCELLE. (Nadruk verboden.) maar adverteert regelmatig in dit blad met een korte suggestieve tekst. Dit alleen kan de omzet van Uw zaak verhogen I leveren wij U E.M. Jaarsma Interno B en D Frisia Davonette Etna Tromp Pelgrim Vulcana Ruïnelaan 11, Telefoon 3.106 Hoornsche Bank N.V. vergoedt op bankboekjes Nadere inlichtingen aan haar kantoor Oudegracht 301 te Alkmaar (telefoon 2425 of 2500) naar de Vakman Keuze uit een enorme collectie en het belangrijkste, zéér voordelig. Elke mantel wordt onder volledige garantie verkocht. Eigen Atelier voor reparatie's en moderniseren. Maatwerk zonder prijsverhoging. Hekelstraat 25 - Telefoon 3400 - Alkmaar (Parkeren Stenen Brug) fraaie voldruk dessins in diepe tinten reverskraag 3/4 mouw, maat 40 t.e.m. maat 50 f 15,50 ook grotere maten, lila, paars, linde, f 19,75 f21,- f27,50 enz. met korte mouw, wit, geel, roze, koren, rood enz, f 12,95 prachtige nylons, 20 denier, 66 gauge Normale prijs f3,95 Tijdelijk slechts f 1,95 Breelaan 27, Bergen

De Duinstreek | 1959 | | pagina 5