•t ff RAADSVERGADERING BERGEN Areola GERRITSEN Fa. A. Nieuwiand Mooi resultaat Berger mopje Eerste predikatie V.V.V. krijgt nieuw geboi iuw Nieuwe verslaggever SCH00RLSE GEMEENSCHAP De jeugd zoekt voedsel voor de vogels Binnenbrand Kapsalon Dobben ww VtfWTIrw VRIJDAG 9 OKT. 1959 36e JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egtnond a. d. Hoef Bewogen einde van raadsvergadering. Raadsleden stellen motie van wantrouwen tegen burgemeester van Bergen, inzake stichting schooltandverzorging. Mooi haar valt op GOUD Door betere haarverzorging is uw sieraad De collectie 1960 is gereed Laat u vakkundig voorlichten Spreekt met ons het komt in orde door □□□□□□□aaaaaaaaaacaaaooa D AMPO Ueekttüd DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. De raad v,an Bergen kwam op 28 september bijeen. Mr Sluis had bericht van verhindering gezonden. Aangenomen werd het voor stel om een crediet van 97.500.te voteren voor het verbeteren van de Duinweg naar Schoorl. Het gaat hier om het omleggen van een gedeelte weg van de grens van de gemeente Schoorl af tot aan Duinvermaak en het leggen van een fietspad, gedeeltelijk ten noorden en ge deeltelijk ten zuiden van de hoofdbaan. Het aannemen van het voorstel ging echter niet zo maar. Mevr. Broekman vond het lapwerk en het verknoeien van natuurschoon. Zij zag liever het verkeer buiten Bergen om gelegd en de Bergerweg doorgetrokken op de weg naar Schoorl. Voor zitter deelde mede, dat dit nog verre toekomstmuziek is, maar dat het er nu om gaat dat de Duinweg voor het verkeer tus sen Bergen en Schoorl belangrijk is jen door een verbreding en vernieuwing van de weg, met aan twee zijden een fietspad veel tot de veiligheid zal bij dragen. De mooie Duinweg blijft in stand en het fietspad komt „onzichtbaar en onafhan kelijk van de weg te lopen. Om de Duinweg in de naaste toe komst te ontlasten hoopt men zo spoedig mogelijk de Landweg op de Duinweg aan te sluiten. Met 4 tegen en 8 voor werd het voorstel aangenomen. De ver beteringen zullen voor de vol gende zomer gereed zijn. Voor het bouwrijp maken van het uitbreidingsplan Nesdijk- Bergerweg werd een 'bedrag van f 187.100.uitgetrokken De totale kosten voor een bouw terrein komen hierdoor op 3500.inclusief bouwrijp ma ken. Er komen hier 86 wonin gen; voorlopig gaat men op kor te termijn over tot de bouw van 16 woningwetwoningen. Zodra de afrastering op het B.S.V.-terrein gereed is, zal men overgaan tot het plaatsen van een zandbak voor sportbeoefe ning voor de scholen. De bestemmingssubsidie ten behoeve van de V.V.V., voor de vervaardiging van folders deed heel wat stof opwaaien. De V.V.V. zit met een aantal van 60.000 mislukte folders, die de bijnaam kregen van „NAAKTE FOLDERS'' en vorig jaar bij het uitkomen als mislukt werden genoemd. De V.V.V. wil nu een meer „aangeklede folder met foto's laten maken die beter op Bergen zijn afgestemd. Men wil dan gelijk de ..naakte' fol der bijvoegen en zo deze kwijt raken, die een waarde vertegen woordigen van ong. 5000.. B„ en W. stelde de raad voor om de bestemmingssubsidie, die telkens voor twee jaar wordt verstrekt en eerst in 1960 weer kon worden opgenomen, nu reeds aan de (V.V.V. te verstrek ken, maar deze dan over drie jaar te verdelen, inplaats van over twee jaar. De V.V.V. kan reeds nu overgaan tot de vervaardiging en uitgifte van een behoorlijke folder. De heer Dinkelberg vond het uitgeven van folders geld ver knoeien. Hij wist zonder dit nader aan te geven, betere en goedkopere systemen tot het voeren van propaganda. De heer Broersma merkte op, dat de heer Dinkelberg 7 jaar uit de praktijk is en niet deel neemt aan de besprekingen op dit ge bied van propaganda en dus hier niet terzakekundig is. Het V.V.V.bestuur zorgt voor een doelmatige verspreiding van de folders en maakt studie van nieuwe propaganda-middelen. De heer Hemelrijk ondersteun de het voorstel, omdat een goede opvallende folder dringend nood zakelijk is. Het voorstelj werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen, en is eveneens be stemd voor de V.V.V. Bergen aan Zee, dat in goede harmonie met Bergen samenwerkt. Aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (ulo.) werden de heren A. Pesch te Soest en M. van Bemmel te Am sterdam benoemd, ter voorzie ning in de vacatures van J. J. Kamermans en wegens de ont slagaanvrage van de heer L, Schuil. Hierna kwam het uiterst som bere gedeelte van de vergade ring, waarin een motie van af keuring over het beleid van de burgemeester werd uitgesproken. Vooraf deed de burgemeester, tevens voorzitter, mededeling van een schrijven van de reken commissie van de stichting schooltandverzorging. Daarop gaf hij een overzicht van de li- kwidatie zoals deze voorlopig is opgemaakt en een uiteenzetting over de oorzaak van deze likwi- datie. Hij memoreerde dat de financiële situatie sinds 1954- '55 ongunstig waren geworden, omdat de verbruikskosten van de dentalcar hoger waren dan oor spronkelijk was geraamd. De fi- nancieringsopzet was daarmee ongezond gebleken. Men tracht te nog tot een kombinatie met andere gemeenten te komen, doch dit mislukte. In de volgende twee jaar deed men nog een tweede poging tot samensmel ting met andere gemeenten, maar dit mislukte eveneens. De finan cien bleken echter zo ongunstig, dat men besloot tot stopzetting. Het spijt mij een blaam op ons te hebben moeten laden door on gezonde financiering. Alleen kan ik U een zo gunstig mogelijke li- kwidatie voorleggen. Deze reke ning sloot met 98.000.-. Er was nog te innen een bedrag van 9700..van de ouders, 6000.van de aangesloten gemeenten, ƒ24.400.van de ziekenfondsen en 6000.van diverse debiteuren. Voorts een bedrag van 6800.aan liquide middelen. De dentalcar werd bij verkoop geraamd op 26.000.-, zodat er in totaal een verlies is van 24.000.-. hetgeen daarop neer komt, dat elke aangesloten gemeente een kwartje per inwo ner strop heeft, aldus de burge meester. Op 1 december zou de likwidatie zijn beslag hebben. Hierna deed de heer Graan verslag van de rekencommissie, die tot de volgende conclusies kwam: Een rapport van het ve rificatiebureau deelde mede dat de jaarrekeningen van 1952- 53 en 1953-'54 van de stichting door dit bureau waren opge maakt. Sindsdien waren er geen jaarrekeningen en rapporten meer door de administrateur op gemaakt. De liquiditeit is op 1 september 1954, aldus het rap port, ongunstig te noemen. Dit wordt veroorzaakt door de on gedekte nadelige saldi en als ge volg van het feit dat activa op lange termijn gefinancierd zijn met explotatie ontvangsten. Ondanks eindeloze rapporten met klachten en herhaalde waar schuwingen door dit bureau, in gediend bij het verificatiebureau, is alles zonder resultaat geble ven. De achterstand bij het innen der vorderingen zijn per jaar op lopend van 1950 tot en met 1958. In december 1958 kreeg het veri ficatiebureau opdracht van de voorzitter om de jaarrekening en balans op te stellen over 1957- 1958. Het bureau kon gedurende een half jaar die opdracht niet uitvoeren, omdat de administra teur in gebreke bleef de nodige stukken op te zenden. Ook het ziekenfonds moest wachten om haar definitieve vergoeding vast te stellen. Eindelijk op 11 juni 1959 heeft de betreffende amb tenaar, waarmede zoals het bu reau opmerkte» „practisch niet te werken was", de voorzitter over de stukken aangesproken, die op diens verzoek de administrateur opdroeg NIETS ANDERS te doen dan te werken voor de li quidatie. Toch is op 20 augustus 1959 de jaarrekening en het rap port in een groot aantal exem plaren gestencild, ingediend bij het stichtingsbestuur. Hiervan is er niet een, ook njet aan het ziekenfonds doorgezonden, waar van de stichting nog 27.000. heeft te vorderen. Het (verificatiebureau kreeg tenslotte op 23 september 1959 opdracht een voorlopig liquida tierapport op te stellen. Tot deze genoemde datum was er totaal niets aan de administratie ge daan. De commissie, bij monde van de heer de Graan, tiok ten slotte de volgende conclusie; De schuld aan dit W A.NBELEID kan men niet geheel wiiten aan het onvermogen van de adminis trateur. Het stichtingsbestuur en vooral haar voorzitter wisten dit uit de rapporten, maar hebben hieruit geen conclusies getrok ken. Dit is onbegrijpelijk. Het gehele bestuur, bijna allen bur gemeesters, en speciaal haar voorzitter, treft de hoofdschuld. Hij heeft tegen beter weten in, dit beleid trachten goed te pra ten. Vervolgens kwam hij tot het volgende beeld; Een schuld van de stichting aan de gemeente Bergen van 44.000.-, een schuld aan particulieren, niet vol ledig bekend, alleen dat twee particulieren al meer dan 11.000,te vorderen hebben. Uitspraak verificatiebureau: wan beleid. Vervolgens de uitspraak van de voorzitter stichtingsbe stuur op 28 augustus 1959: „de administratie is niet slecht, er is altijd erg goedkoop gewerkt en het is voor een groot deel aan de administrateur te danken dat een stichting 10 jaar lang goed werk en voor de helft van de prijs heeft geleverd. Voorzitter verklaart glashard op 28 augus tus 1959 dat de liquidatie in handen is van het ferificatiebu- reau; terwijl de officiële opdracht pas op 23 september 1959 is gegeven. Hierop nam de heer Van Rees Vellinga het woord en betichtte de voorzitter van verkeerde voor lichting over de stand van zaken. De gemeente zit met een ont stellend grote vordering, waar voor geen goedgekeurd crediet van de raad is gegeven. Hij dien de hierop een motie in, onder tekend door de vijf fractieleiders, van de volgende inhoud: De raad der gemeente Bergen, in vergade ring bijeen, spreekt haar afkeu ring uit over het beleid van de burgemeester, die als voorzitter van het stichtingsbestuur van de schooltandverzorging, gelden der gemeente heeft aangewend voor financiering dezer stichting, zon der toestemming van de raden, voorts bij voortduring aan de gemeenteraad de juiste gegevens Viltzeil per meter f 3,06 Bel of schrijf ons Wij geven U alle gewenste adviezen Schoorl Schoorldam over de stand van zaken in de stichting heeft onthouden; besluit deze motie met bijbehorende toe lichting ter kennis te brengen van de commissaris der Koningin in Noord-Holland. Vervolgens noemde de heer Van Rees Vellinga het beleid van de burgemeester een gevaar voor de gemeente. Hij is niet kieskeu rig geweest om gemeentegelden te riskeren. De heer Broersma trachtte de motie enigszins te ver zachten door er op te wijzen, dat overal in den lande de controle op de stichtingsbesturen en ge zamenlijke regelingen met andere gemeenten, voor gemeenteraads leden praktisch in de praktijk on mogelijk is. De heer Dinkelberg merkte op, dat ook de burge meester van Egmond als penning- meester vrij uitgaat, er bij hem niet in wil. Bij de stemming, die in een doodse stilte verliep, werd de Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen motie met algemene stemmen aangenomen. Vervolgens wilde de burgemeester een stemming, waarin tot uitdrukking zou komen dat de raad hem het vertrouwen in zijn gehele beleid in de ge meente zou opzeggen, maar de heer Hemelrijk betoogde, dat hetgeen was gezegd, reeds duide lijk genoeg was. Van diverse zij den in de raad verzette men zich vervolgens tegen deze motie. Hierop werden deze discussies gesloten. Bij de rondvraag merkte de heer Van Rees Vellinga op, dat na het verkopen van de den talcar, die inplaats van f 26.000 maar op 18.000,is geschat, nog een verlies van 24.600,-- zou overblijven, wat voor het grootste deel op de gemeentekas komt te drukken De heer Van Rees Vellinga diende het volgende voorstel in: 1. Onmiddelijke verkoop den talcar. 2. benoeming commissie van toezicht liquidatie. Bij de stemming bleek slechts de heer Wittebrood tegen te zijn. Vervolgens diende hij nog het voorstel in, om in 1960 af te zien van deelneming vreemdelingen statistiek van de kustgebieden. Dit voorstel werd met 4 tegen aangenomen. Op de clubkampioenschappen Alkmaar en omstreken van de Nederlandse bond van technische clubs in het kappersbedrijf be haalde de heer J. Beentjes, Dorp straat 94, de tweede plaats in de afdeling A. Bergen bezit een aantal oude woningen, waarvan sommige nog enige historische betekenis heb ben. Uitgezonderd de Ruïnekerk zijn er toch geen panden meer die uit het jaar elf honderd date ren. Het komische is evenwel, dat door een verkeerde samen stelling van de cijfers, het huis van de bekende radio artist Peter Piekos, in de Oude Prinsweg, het jaartal 1192 draagt, terwijl bedoeld wordt 1912. Ter voorbereiding van het aan- biddingsfeest hield de eerwaarde pater Geulaume Vrasdonk zijn eerste predikatie in de parochie kerk van Bergen. Een stampvolle kerk met aan dachtige toehoorders, waaronder ook niet-katholieken, werden ge troffen door zijn overtuigende predikatie. Pater Vrasdonk zal zijn stu- dieën aan de Keizer Karei Uni versiteit te Nijmegen gaan voort zetten. Een kleine schare belangstel lenden toonde op de ledenverga dering van de V.V.V., die in het Oranje Hotel werd gehouden, hun belangstelling. Gezien het rumoer van de laat ste jaren vormde dit temeer het bewijs dat men het volle ver trouwen heeft in het tegenwoor dige bestuur en haar beleid geheel goed keurt. Het voornaamste punt van de agenda vormde het opdracht geven aan het bestuur om over te gaan tot de bouw van een nieuw gebouw, dat op de Dorps brink zal verrijzen. Door tijdnood van de aannemers was de aan besteding en dientengevolge ook deze vergadering uitgesteld van maandag tot vrijdag. De voor zitter, de heer Broersma deelde mede dat de aanbesteding' een tegenvaller had opgeleverd, doordat het bedrag van de laag ste inschrijver 8% hoger lag dan de begroting. Ondanks het feit dat het bestuur 6 jaar ge leden een schuld overnam van 12.000,de gemeentelijke subsidie was omgezet in een be stemmingssubsidie, door de af scheiding van Bergen aan zee een ledenverlies geboekt werd, had men toch kans gezien om dit tekort om te wisselen tot een reserve van liefst 10.000, Bovendien wordt het oude ge bouw getaxeerd op 3500,-. De grond heeft men destijds kun nen overnemen voor het bedrag van 1,.Krijgt men evenwel toestemming van de gemeente om het gebouwtje, dat nu wegens de woningnood in gebruik is, vrij te verkopen, zal het totaal aan merkelijk meer opleveren. De be groting bedraagt 23.017,De totale bouwkosten, inclusief de vaste inventaris bedragen 25.267,.Aan stoffering en verdere inrichting is nog eens 3000,.nodig. Trekt men hier de opbrengst van het oude ge bouw af dan blijven alleen de totale bouwkosten van 25.000, over, zodat er slechts een lening moet worden gesloten van 15.000,De kosten zullen jaarlijks aan rente, aflossing, on derhoud en erfpacht ƒ1150, bedragen. Aan het bestuur werd de vrije keuze gelaten om een langlopende of een gewone hy pothecaire lening te sluiten. Het bestuur zal de voordeligste lening aangaan. In de rondvraag werden vra gen gesteld over de te voeren propaganda, waarop wij in het volgende nummer uitvoerig terug zullen komen. Vanaf heden zal C. J. Hopman, Kruisweg 27, Tel. 2522, zorgen voor de verslagen uit Bergen en Bergen a. Zee, wegens bedanken van de heer A. Santing. Verzoeke uitnodigingen, verenigingsberichten, enz. voortaan alleen aan het bovengenoemde adres te willen toezenden. De Uitgever zaterdag, 10 oktober Viering 25- jarig jubileum v. d. Bond voor afsch. alcoholische dranken, receptie 3.30 - 4.30 uur en om 8 uur feestavond in de jeugdherberg „Teun de Jager" Dorpsfilm, uitg. van het fanfare korps „De Vriendschap", zaal Timmerman, 20 uur. zaterdag, 17 oktober Dorpsfilm, uitg van het fanfare corps „De Vriendschap" zaal Beeldman te Aagtdorp om 20 uur. aaoaac□□□□□□□□□□□□□□□cao Ingezonden mededeling en pijn weg- wrijven met Zonder dat ze het misschien zelf beseffen waarvoor ze het nu eigenlijk doen, zoekt de jeugd ijverig naar eikels, die door de terreindienst van het waterleiding bedrijf worden opgekocht om in de winter de vogels te kunnen voederen. Men stelt er evenwel geen prijs op dat de jongens de bomen gaan „bewerken" om de eikels machtig te worden. De eikels dienen rijp uit de bomen te vallen, omdat een deel ook is bestemd voor uitzaaien en dan moet de kiemkracht behouden blijven. Ook het zoeken naar eikels op het eigen terrein van het wa terleidingbedrijf wordt niet toege staan. De eikels kunnen worden ingeleverd op maandag, woensdag en vrijdag van 4 tot 5 uur aan het waterleidingbedrijf (Pomp station). Door tot nu toe onopgehelder de oorzaak is een begin van brand uitgebroken bij de familie Bakker aan de Kogendijk. De buren zagen rook uit de slaap kamer komen en belden bij de bewoners aan. Het bleek dat deze afwezig waren. De gewaar schuwde brandweer ging het huis binnen en wierp de smeu lende resten van bedden en de kens naar buiten en bluste deze. De schade in het huis was ge ring. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 11 oktober Dr. J. J. A. A. HODDE. van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 11 oktober Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1