PameS BRILLEN voor SCHOORL Mn Opt* Pastoor Talenstudie Het zijn de kleinigheden SCHOUW polders onder Bergen Slagerij Hoogvorst Gebraden Kuikens Oprichting van dierenasyl R.K. Vrouwengilde opende winterseizoen Kastanjes BIOSCOOP .DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „De Circusheid" „De man zonder angst" Aanbesteding Dorpsbrink Klaverjasdrive Het wereld vluchtelingenjaar handen bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant Riet veld's Wildhandel KERKDIENSTEN BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE In het kader van het bijzondere programma „De politie volgt het spoor" P0CKETB00KS C. Oldenburg - Schoorl Muzikaal Huwelijk Burgerlijke Stand BERGEN Uw familieberichten GEMEENTE BERGEN Nh. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat gelegenheid wordt gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken op dinsdag 13 oktober 1959 te 16 uur precies, in het gemeentewijkgebouw, Karei de Grootelaan 27, Bergen Nh. De controle op de reacties zal plaats hebben op dinsdag 27 okt. 1959, op dezelfde tijd en plaats. De bij de geboorte-aangifte verstrekte inent'ngskaarten c. q. inen tingsboekjes moeten bij de inenting worden medegebracht. De Entgemeenschap te Bergen Bergen, 6 oktober 1959 Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de schouw over de wateringen, sloten en andere werken in de hierna te noemen polders zal worden gehouden op de daarbij vermelde data. Sluispolder Oudburgerpolder - Damlanderpolder Noorder Reker- en Mangelpolder Zuider- en Midden Rekerpolder Zuurvenspolder Philisteinsche polder De SCHOUW over de sloten, beken, greppels, dammen en bruggen in de Oningepolderde landen zal worden gehouden op donderdag 5 november. Zie de biljetten op de aanplakborden. Bij ongedaan werk zal boete worden opgelegd. Namens de Besturen van bvg. polders C. Velthuijs, secretaris. GEMEENTE SCHOORL woensdag 21 oktober donderdag 22 oktober vrijdag 23 oktober maandag 26 oktober maandag 26 oktober woensdag 28 oktober donderdag 29 oktober Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om in afwijking van het Uitbreidingsplan der Gemeente en van de Bouwverordening Schoorl aan de heer R. van Amerongen te Haarlem vergunning te verlenen tot het stichten van een zomerhuis op het terrein, gelegen aan de Wagemakersweg, kadastraal bekend in de Gemeente Groet als Sectie A, nrs 555 en 355 ged. De hierop betrekking hebbende stukken liggen tot 21 oktober a.s. ter- secretarie der gemeente (afd. algemene zaken) ter inzage. Bezwaren tegen dit voornemen kunnen schriftelijk tot de genoemde datum bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier Naar ons is gebleken, bestaat in onze streek veel belangstelling voor de moderne talen en daar door behoefte aan lessen, vooral bij personen, die verkregen ken nis willen verdiepen. Ook wordt veel gevraagd naar mogelijkhe den tot bekroning van de studie in de vorm van een of ander er kend bewijs van bekwaamheid. Het Bergens „Dorpshuis" biedt gelegenheid tot het doen van de eerste stappen, doch moet zich beperken tot een bepaald peil. Voor degenen, die zich in de Engelse taal verder bekwamen, biedt de Universiteit van Cam bridge haar befaamd diploma. Een equivalent hiervan voor de Franse taal bestond hier te lande tot dusver niet. Tot ons genoegen zijn wij in staat te melden, dat hierin thans wordt voorzien. Ter verkrijging van exacte gegevens ter zake wendden wij ons tot de heer Nieuwpoort te Bergen, die ons het volgende kon mededelen: De Universiteit van Parijs, la Sor- bonne, opent de mogelijkheid om door geleide zelfstudie een door haar verstrekte verklaring van bekwaamheid te verwerven. Uit sluitend voor niet-Fransen zijn daartoe onlangs richtlijnen sa mengesteld, welke doelbewust, gerichte studie mogelijk maken. Voor het eerst in 1960 zal in Nederland gelegenheid worden geboden tot het afleggen van een examen ter verkrijging van het ..Certificat Pratique de Langue Frangaise". (Ingezonden mededeling) ruw of schraal HAMEA-GELElF"fae95ct| De organisatie van het examen is in handen van een commissie, waarvan de leden worden aan gewezen door de Rector Magni ficus van de Sorbonne. Deze commissie stelt de programma's vast, kiest de onderwerpen voor het schriftelijk examen, zorgt voor de beoordeling van het werk en bepaalt, wie tot het mondeling examen wordt toege laten. Gegadigden zullen, behalve van een correcte hantering van de franse taal en kennis van de grammatica, blijk moeten geven van enige kennis van en inzicht in de franse geschiedenis, littera tuur, aardrijkskunde, kunstge schiedenis, alsmede het econo misch en sociaal bestel. Op onze vraag naar de diep gang der vereiste kennis deelde de heer Nieuwpoort ons mede, dat het peil overeenkomt met hetgeen in Frankrijk de leerling van de middenklassen der ..Col léges" en „Lycées Modernes" dient te weten. Voor meer ge vorderden zal derhalve enig bij schaven en afronden van de bestaande kennis voldoende zijn om na een, hoogstens twee jaren van studie het „Certificat" te behalen. Volledigheidshalve vroegen wij nog of hier ter plaatse ge legenheid bestaat voor het ver krijgen van de benodigde leiding bij de studie en vernamen, dat Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32. tel. 33 9 Wij bieden U dit week end 500 gr mag. Runderlappen f 2,50 500 gr Runderlappen met klein randje f 2, 500 gr doorr. Runderlappen f 1,70 500 gr Lende of Rosbief f 3,- Voor de boterham 250 gr Metworst 250 gr Leverworst f 1,25 150 gr magere Ham f 0,78 150 gr mager Pekelvlees f 0,72 A.s, dinsdag 500 gr Schouderkarbonade f 2, 250 gr Leverworst f 0,50 En woensdag 500 gr Gehakt f 1,68 (met zakje kruiden) 250 gr Metworst f 0,75 Vanaf heden verkrijgbaar onze bekende Rolpens a f 0,48 per 100 gram Rookworst per 100 gram f 0,48 nog deze maand door de heer Nieuwpoort zelf een drietal cur sussen wordt begonnen, waarvan de beide eerste in hoofdzaak bepaald blijven tot de ook ver leden jaar beoefende stof als conversation, dictée, grammaire, idiome, phonétique, rédaction, thème, traduction, version, ter wijl voor de derde groep ten be hoeve van hen, die zich willen voorbereiden voor het boven bedoelde examen, de vakken zul len worden toegevoegd, waarvan een bepaalde kennis wordt ver eist. Een desbetreffende annonce wordt in dit blad geplaatst. Het ligt in de bedoeling van de Sorbonne, naderhand een tweede en een derde examen in te stellen, toenemend in moeilijk heid, doch zulks uitsluitend voor degenen, die het Certificat de Langue bezitten. Dit kan dus pas na 1960 zijn. Wij zullen niet na laten, daaromtrent t.z.t. gegevens te verstrekken. De examens zul len in Nederland worden gehou den. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiii Hereweg 71 - Schoorl - Telefoon 279 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In het „Huis met de Pilaren" werd op initiatief van de heer C. Boendermaker een bijeenkomst belegd om te komen tot de op richting van een dierenasyl en voorts om de belangen van de dieren in het algemeen te be hartigen. Het dierenasyl, de bewaar plaats voor noodlijdende dieren vormde wel het voornaamste punt van de besprekingen, die door een dertigtal personen bij gewoond. In zijn welkomstwoord merkte de heer Boendermaker op, dat er in sommige opzichten ten aanzien van de dierenbe scherming nog niet zo heel veel is verbeterd, en ontleende in verband hiermede enkele zinnen uit een brochure van een dieren asyl: „vroeger werden zwerven de honden en katten met honde- kar en al de gracht ingereden, waar weer tegenover staat, dat men nu, dus na jaren en jaren. 1 levende dieren, ingepakt en wel op sluwe wijze „ergens" depo neert en onverzorgd achterlaat onder precies het zelfde motto: opgeruimd staat netjes". Deze hemeltergende verschrikkingen laten zich slechts als volgt be schrijven: „mensonwaardig". Hierna werd het woord ver leend aan dr. G. van Eek, dieren arts te Alkmaar, die van mening was dat uit diverse gemeenten een commissie moest worden samengesteld, bestaande uit twee personen. Voorts deelde de heer van Eek mede dat er reeds een fonds bestaat dat over enige gel den beschikt, zodat met aanslui ting van de omliggende plaatsen het ideale plan van een dieren asyl veel meer kans van slagen zal hebben. Men hoopt binnen zeer korte tijd tot oprichting over te gaan. Na de traditionele avondmis in de parochiekerk, waarbij de tal rijke aanwezige leden zich de be scherming van de Moeder Gods aanbevolen, werd het wintersei zoen in de dancing van de Rustende Jager geopend met een filmavond. De presidente, mevr. Diesfeldt, opende de avond en sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot drs. Janssen, directeur van de Stichting Limburgse bedevaarten naar Lourdes, die op initiatief van mevr. Roozendaal, propa gandiste, de prachtige film „Lourdes, Hymne van de we reld" kwam vertonen. De film liet zien de voorberei ding. het vertrek en de bedevaart naar Lourdes, in dit geval een speciale kinderbedevaart. Het was ontroerend te zien de harte lijkheid waar mede de kinderen werden verzorgd, hoe ze intens opgingen in de Sacraments- en lichtprocessie. Een hoogtepunt vormde de bloemenhulde aan Maria met het neerleggen van duizenden brieven van duizenden zieke kinderen in de lande, die niet mee konden, en nu via de aalmoezenier, in aanwezigheid van de bisschop van Roermond, eveneens hun hulde aan Maria brachten. Dat kinderen kastanjes zoeken is begrijpelijk en leuk. Bovendien zijn er alleraardigste dingen van te maken. Maar nu gaat het niet meer om de kastanjes, maar om de centen. Naar ik meen, krijgen de kinderen 5 cent per kg. Wat gaat er nu gebeuren? Men smijt straatklinkers en stuk ken hout in de bomen en of die bomen nu in het bos staan of in tuinen, maakt hoegenaamd geen verschil. In onze tuin staan twee prach tige kastanjebomen. Deze bomen worden letterlijk kaal gesmeten en de planten in de tuin vertrapt. Laat men géén geld meer ge ven, want dat leidt alleen maar tot niet nader te noemen verniel zucht. Jaap Sax 11 oktober NED. HERV. GEMEENTE in de Rustende Jager v.m. 10.15 Ds. Bekius „REHOBOTH" KAPEL v.m. 10 uur Ds. C. Keers uit Amsterdam n.m. 7.00 uur J. J Hermann GEREF. KERK v.m. 10. uur en n.m.4.30 uur Ds. J. van Leeuwen uit Ymuiden LEGER DES HEILS zondag 12 uur: Zondagschool maandag 20 uur: Openbare Samenkomst donderdag 2 uur: Gezindsbond voor Vrouwen VERBREIDING DER WAARHEID Bergen, v. Borselenlaan, n m. 8 uur Voorganger, Ds J. J. Ruys NED. HERV. GEMEENTE Schoorl, v.m. 10 uur Ds. C. M. de Jong. Zondagsschool te Schoorl, 11.30 uur vrijdag 16 oktober te Schoorl, 14.30 Inzegening van het huwelijk van H. W. de Knijff en M. D. de Jong. REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur Ds. J. Breukink GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m. 10 uur Ds. C. von Meyenfeldt n.m. 5 uur Ds. A. Reen. (Ingezonden mededeling) 'n betrouwbaar Zwitsers anker horloge Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een nieuwe en vrolijke comedie Danny Kaye en Pier Angeli in (Merry Andrew) a.l. met Baccaloni, Robert Coote, Noel Purcell, en Patricia Cutts. Een vuurwerk van vrolijkheid Danny de onweerstaanbare! Danny de geweldige! Danny de grootste aller circusclowns. Zaterdag-, maandag- en Woensdagavond te 8 uur Een super western in Cinemascope Glenn Ford en Shirley McLaine in (The Sheepman) 14 jaar met Leslie Nielsen, Mickey Shaughnessy, Edgar Buchanan en Slim Pickens. Hij had één motto: ,,de beste verdediging is de aanval Donderdag 15 oktober te 8 uur Louis Jouvet in (Quai des Orfèvres) 18 jaar met Suzy Delair, S. Renant en Bernard Blier Het is een belevenis deze film met Louis Jouvet in de hoofd rol te zien. Zaterdagmorgen werd het hu welijk tussen het lid van Bergens Harmonie, de heer Tiebie met mej. N. Veeken onder tromge roffel voltrokken. Vooraf maakte het tambour- corps zijn opwachting, terwijl 's avonds om 8 uur een serenade aan zijn woning aan de Zaken- dijk werd gebracht door Bergens Harmonie en het tambourcorps. Vrijdagmiddag vond in „De Rustende Jager" de aanbesteding plaats van het bouwen van 10 winkelpanden en 7 woningen. De hoogste inschrijver was de firma J. Veldhuis te Wormerveer met 780.000,— de laagste de firma Evelein uit Beverwijk, met 540.500,— de begroting was slechts 496.860, Op de Brink zullen de volgende firma's een zaak vestigen: Albert Heyn, G. Worm Alkmaar, A. Ursem, dameskapsalon, J. Kokkes, fruit, J. Admiraal, sigarenzaak, L. Hen- neman, herenkapsalon, L. Voor berg, schoenen, Buisman met chocolaterie en lunchroom, Am- sterdamsche Bank, Berger buson derneming en V.V.V. Het zal velen wel eens opgevallen zijn, dat een japon o jurkje "gemaakt" wordt door een kleinigheid. Het is ee biesje, inzet, randje of wat dan ook dat het kledingstu aantrekkelijk maakt en dik wijls blijkt, dat wanneer dit verwijderd is, er eigen lijk niets leuks meer aan is. Dat is een punt dat men goed dient te onthouden, want het zijn inderdaad de kleine dingen die het doen. Vooral onze Franse zusters kennen dit geheim en ve len van hen, vooral onder de kantoor- en ateliermeis jes, weten door artistiek gevoel en enkele eenvou dige kleinigheden van iets te maken. Hier schuilt voor een groot deel het geheim van haar charmante kle ding. Ons model toont het ook duidelijk. Deze jonge dame draagt een eenvou dig jerseypakje, simpel van lijn en zonder prententies. Het zou volkomen onaan trekkelijk zijn, ware het niet dat het jasje aan manchetten, kraag en voor sluiting een leuke frisse kleurige rand heeft, ove rigens zeer bescheiden, maar toch van die aard dat het pakje er door wordt gemaakt tot wat het is. Een ieder kan daarmee haar voordeel doen, want ho dikwijls bezitten we niet een eigengemaakt kledingstukje da dan niet helemaal voldoet, dan kan zo'n kleinigheid ons u de brand helpen. De klaverjasclub de Oude Prins hield een gezellige drive om prijzen. De uitslagen luiden van Oenen-Schekkerman- 4992, Dijs-Kurten 4812, Hoogland- Gabriels, 4758, C. Bakker-van Alphen 4710, P. C. Briefjes- Jimmink 4628, Bobeldijk-de Vet 4573, C. B. Min-Schaaper 4488, Hoorn jr.-van Hattum 4381, Stam-Liefting 4376, dames v.d. Wolf 4321. De marseprijs be haalde van Oenen-Schekkerman. In de loop van de volgende week, zullen de Bergenaren zien dat het A.K.O. gebouwtje op het dorpsplein een nieuwe be stemming heeft gekregen. Leden van de verschillende vrouwen verenigingen verkopen hier voorwerpen van allerlei aard ten bate van het „wereldvluchtelin- genjaar". Hierover zult U in de pers nog bijzonderheden kunnen lezen. Door een van de vele aller aardigste artikelen te kopen, helpt ook U mede dat een vluch teling uit de 2e wereldoorlog zijn kamp voor een behoorlijk tehuis zal kunnen verwisselen. van 14 tot 21 september 1959 Geboren: Peter Anton, z. v. H. de Vries en E. Heeres; Ina Johanna, d. v. H. de Vries en E. Heeres: Maarten Theodorus Maria, z. v. T. J. Brommer en A. C. J, de Jong; Catharina Maria Engelina, d. v. J. W. P. Bakker en C. T. van den Berg; Wilhelmus, z. v. W. Dekker en M. E. Ruijter; Johannes Jozef, z. v. J. J. Abbo en A. M. Winder; Dirk, z. v. J. Kokkelink en R. A. Mul ler; Robert, z. v. J. Kokkelink en R. A. Muller; Hermanus Michaël, z. v. P. Seewald en M. A. Spaans. Ondertrouwd: Geen. Gehuwd: Smit, Willem, en van Pel, Adele Wil- helmina Hulda; Prudon, Johannes Hendrikus Willebror- dus, en Gutker, Tine Marie, Pijnacker; Boot, Gustaaf Nan, en Schermerhorn, Marie, Anna Paulowna. Overleden: Schild, Dieuwertje, oud 77 jaar. van 21 tot 28 september 1959 Geboren Olga Adrlana Hendrika, d. v. P. J. Proost en M. E. v. Veen Yvonne Antoinette, d. v. L. de Ro ver en A. C. Min. Ondertrouwd: Van Eijk, An toon Christiaan, 29 jaar en Kaldenbach, Veronica Eva Maria, 25 jaar. Gehuwd Bonselaar, Arie en Booten, Elisa beth Francisca. Dekker, Comelis Albertus en Schotten, Henderina Elisabeth Ma ria. Rubinstein, Giinter Benno en Mok, Elza, 's-Gravenhage. Overleden: Van Essen, Hendrik, oud 77 jaar. Hammega, Jacobus, oud 96 jaar. Burgering, Albertus Johannes, oud 57 jaar. plaatsen wij gaarne in dit blad

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2