Tapijtkevers bedreigen Uw garderobe i 1 M. Wittebrood Oktober in Noordhollands Duinreservaat r M Pockef- books mevrouw, BOEKEN boekhandel C. OLDENBURG Schoorl natuurlijk. de natuurzuivere C. Oldenburg Huidgenezing CLAME-MNBIEDING Langestraat 72 - Alkmaar voor de natuurvrienden i mffm In de Mijnstreek is de tapijt- keverplaag uitgebroken. Op een kwade dag ontdekten daar diver se huisvrouwen harige rupsen, die bezig waren zich te goed te doen aan winterjassen, dekens, vloerkleden en allerlei ander eet baar spul. Steeds meer van deze vraatzuchtige diertjes werden er gevonden, zodat binnen enkele dagen de plaatsen Sittard, Hoensbroek, Heerlen en Geleen geteisterd bleken door een insec tenplaag, die trouwens niet tot de Mijnstreek beperkt bleef, maar intussen ook naar oostelijk Ne derland is overgeslagen. Het is dus zeker niet denkbeeldig, dat, wanneer het droge, warme weer aanhoudt, ook in andere delen van ons land de larven van de tapijtkever hun vernielend werk in grote getalen zullen verrich ten! Hoe ziet zo een tapijtkever er uit? Het kleine tapijtkevertje links boven brengt de zo vraatzuchti ge larven voort, die het op onze garderobe en dergelijke voorzien hebben. Daaronder het iets gro tere bont- of pelskevertje, utier larven eveneens grote schade kunnen aanrichten. De streepjes naast elk diertje geven de wer kelijke grootte_aan. Het heeft wat de vorm betreft iets weg van een lievenheers beestje, is evenwel iets kleiner en heeft beige-bruine schilden, waar op kleine zwarte vlekken voor komen. Het kevertje zelf is niet schadelijk. Het leeft op bloemen en de ellende begint eigenlijk pas in dit jaargetijde. Dan zijn de wijfjes bevrucht en deze zoeken het donker en de warmte van de menselijke woning, om op een geschikte voedingsbodem eitjes te leggen. Die voedingsbodem vin den ze in de kieren der houten vloeren, stofnesten tussen gebinte en ook deponeren zij hun eitjes in de bekleding van stoelen, op gordijnen, en op het kostbare goed dat in de garderobekast hangt, tot in de bedden toe drin gen zij door. Een enkel kevertje, dat in Uw huis weet binnen te dringen wat op deze zonnige dagen wan neer overal de ramen wijd open staan geen moeite is kan een onplezierig groot aantal eitjes leggen, waaruit dan de vraat zuchtige larven komen kruipen, die zich dwars door alles heen een mooi rond gat vreten. Het vliegen van de kevers heeft over het algemeen na de middag plaats, zodat een eerste bestrij ding gezocht moet worden in het na het middaguur gesloten hou den van deuren en ramen, of door daarin horren te plaatsen. De larve van de tapijtkever heeft niets gemeen met die van de mot. Mottenlarven zijn trou wens veel gemakkelijker uit te roeien dan de stekelharige snel- eters, die nu in zo grote getalen in de wintergarderobe huishou den. Met een eenvoudige schoon maak blijven nog te veel larven levend, zodat inderdaad een vol ledige grote schoonmaak moet worden begonnen, zodra men enige larven heeft gesignaleerd. Niet vergeten mag worden de vloerbedekking op te nemen, daar juist in de vloernaden zeer dik wijls concentraties van deze on prettige commensalen worden aangetroffen. Het is reeds geble ken dat niet alle insectenbestrij dingsmiddelen het gewenste resultaat hebben. Door de wetenschapsmensen, die zich de laatste dagen met de bestrijdingsmethoden hebben be ziggehouden, wordt evenwel algemeen een spuitvloeistof als bijv. Nourycid-extra als effectief bestrijdingsmiddel aangewezen. Bij de toepassing hiervan moeten de ramen en deuren van het be handelde vertrek enige uren ge sloten blijven, zodat de fijne nevel de gelegenheid heeft om in kieren en reten door te dringen. Bij het bespuiten van kleding en gor dijnen, dient men een afstand van ten minste een halve meter in acht te nemen, daar er zich anders vlekken kunnen vormen. Ook de binnenzijde van de revers, de binnenkant van de mouwen, de voering dient te worden be spoten. Als aanvulling op de be spuiting verdient het nog aanbe veling om een laagje poeder onder de vloerbedekking te ver stuiven, zodat eventueel nog binnenvliegende kevertjes niet opnieuw de grondslag voor een plaag kunnen leggen. Hoe snel de kevers zich voort planten blijkt wel uit het feit, dat uit de in mei gelegde eitjes reeds in oktober via de eitjes, larve, volwasseninsekt-cyclus een volwassen generatie tapijtkever tjes is voortgekomen, die op haar beurt in december al weer voor nieuwe eitjes weet te zorgen. De larven van de tapijtkever vreten zich niet slechts dik en rond aan wollen stoffen, ook kunstzijde blijkt voor hen niet veilig te zijn, evenmin als veren, bont, borstels en zelfs zijn ze in meel gezond en wel aangetroffen. Een andere bedreiging van onze stoffering en garderobe vor men de bruine larven van de pelskever, die heel dikwijls samen met hun neefjes opereren. Zij dragen aan het achtereinde een donker gekleurd bosje haar, waardoor ze o.m. te onderschei den zijn van de tapijtgever- larve, die tevens langer is. Op het menu van beide komen dezelfde kost bare goederen voor, zodat de be strijding van deze larven en de zwartblauwe vaders en moeders, die twee witte stippen op de dekschilden dragen, in huis een eerste-vereiste is, wil men geen grote schade ondervinden. verkrijgbaar bij Boekhandel Wie op het ogenblik een wan deling in de terreinen maakt en de bomen en struiken op een afstand ziet, denkt dat de herfst kleuren zich beginnen te verto nen, doch bij nadere beschouwing zal men gewaar worden dat het geel en bruin worden van de bladeren te wijten is aan het aan houdende droge weer (tot heden is de neerslag ongeveer 200 mm minder dan normaal het geval is d.w.z. een tekort van 200 1 water op 1 m2). Dit tekort aan neerslag vindt zijn terugslag in de plantengroei. In oktober, an ders de maand van de paddestoe len zal, als het weer niet spoedig verandert, nu geen paddestoel te zien zijn. Dit is ook de reden dat de jaarlijkse tentoonstelling van paddestoelen en herfstvruch ten onder het motto ..Herfsttooi" die dit jaar voor het eerst in Zaandam zou hebben plaats ge vonden helaas niet kan doorgaan. Besvruchten die in vorige jaren in ruime mate aanwezig waren, zijn dit jaar zeer schaars. Vruchten van lijsterbes, pru nussoorten en duindoorn zijn zo goed als niet aanwezig terwijl slechts enkele soorten als berbe ris en rozen een weinig bessen en bottels dragen. Dit jaar werd het plukken van bramen beperkt toegestaan om de enkele bramen nu ten goede te doen komen aan de vogels die door de slechte bessenvoorraad van dit jaar toch al sterk gehan dicapt waren. Zoals U wellicht weet, heeft elke plant een eigen manier voor het verspreiden van zijn zaad. Iedereen kent wel de leuke plui- zenparachutes van de paarde bloem die bij een licht blazen de lucht ingaan. Zo heeft ook de moerasandijvie, die in ontzet tend grote hoeveelheden voor komt in de nieuwe Zuiderzee polder Oostelijk Flevoland, para- chutevormige zaadjes die vooral in detweede helft van juni bij een aanhoudende zuid-oosten wind in westelijke richting kwa men drijven. Zaterdag 20 en zondag 21 juni waren hiervoor zeer gunstige dagen en overal in het land kwamen deze gepluisde zaden aanwaaien. Miljoenen van deze zaden zullen verloren zijn gegaan maar in 'het infiltratie- gebied vonden deze zaadjes een prachtige en gunstige voedings bodem zodat vele zaden zijn ont kiemd en er nu honderden of wellicht duizenden van deze planten in het infiltratiegebied voorkomen. Was dit dus een nieuweling op het gebied van de plantengroei, wat de vogels betreft zijn hier nu ook twee nieuwe soorten ver schenen n.l. de wespendief en de visarend. Zowel in het terrein Castricum als in Bakkum worden nu dage lijks vier wespendieven gesigna leerd. De wespendief is een zeldzame broedvogel in Neder land die echter op trek hier dikwijls een lange iijd blijft hangen. Wanneer men hem op de vleugels ziet, springt onmid dellijk de overeenkomst tussen zijn vliegtrant en die van de buizerd in het oog terwijl de wespendief ook bijna even groot is als laatstgenoemde muizenja ger. Bovendien lijken de beide vogelsoorten ook overigens veel op elkaar; de Engelsen noemen hem dan ook „loney-buzzard". Als de wespendief op zoek naar zijn prooi op de begane grond rondloopt, zit er in zijn habitus wel wat van de zwarte kraai. De wespendief is ranker dan de bui zerd en hij heeft een langere staart. Bij de wespendief doet zich het verwonderende ver schijnsel voor dat het verenkleed bij verschillende exemplaren grote afwijkingen vertoont. Hoewel deze vogel ook wel eens wespenarend genoemd, soms ook wormen, reptielen of vogels en kleine zoogdieren nuttigen, bestaat hun hoofdvoedsel uit wespen en bijen, die zij zich zo wel in het voor- als in het najaar steeds goed laten smaken. Van augustus tot in oktober vliegen zij hun overwinteringsgebied te gemoet. Dit is in Afrika gelegen soms zelfs tot in het zuiden van dit werelddeel. De tweede nieuweling is de visarend die de laatste tijd veel wordt waargenomen boven het infiltratieterrein. Daar hier al vrij veel vis in voorkomt, vindt deze vogel hier zijn tafel gedekt, vooral wanneer de waterstand laag is. Men heeft gezien dat hij een keer een karper sloeg van ongeveer 4 pond. Sloeg" omdat hij het water induikt met een grote snelheid en hij zijn prooi vastslaat met zijn klauwen. De onderzijde van de vogel is wit achtig terwijl de kropstreek bruin gevlekt is. U merkt wel dat er ook in de herfst nog wel wat in de natuur te beleven valt. Bovendien blijft de kans bestaan dat er nog pad destoelen te voorschijn komen doch dan zal er eerst een regen periode moeten komen en vorst voorlopig nog moeten uitblijven. Tenslotte nog een tip. De va kantiedagtocht Duinwandeling Castricum" van de Nederlandse Spoorwegen heeft zo'n succes ge had dat de Spoorwegen besloten hebben deze tocht als enige van de vakantiedagtochten ook gedu rende het winterhalfjaar mogelijk te maken en het volgende jaar weer in het dagtochtenprogram ma op te nemen. Gedurende het gehele jaar zal dus de gelegen heid bestaan met een speciale reductie een gecombineerd biljet voor deze tocht te kopen. Dit geeft dan recht op de spoorreis naar Castricum, toegang tot het Noordhollands duinreservaat waarin drie wandelingen van 2, 3 en 4 uur ten behoeve van deze bezoekers zijn uitgezet en een vermaarde grote spekpannekoek in het theehuis „Johanna's Hof". Bovendien ontvangen de bezoe kers een geïllustreerde gids en is zo mogelijk een bezoek aan de permanente natuurhistorische ten toonstelling nabij het theehuis „Johanna's Hof" in het program ma opgenomen. Hoewel deze ten toonstelling in het winterseizoen eigenlijk gesloten zou zijn, is met het oog op deze dagtocht besloten op werkdagen van maandag tot en met vrijdag des middags van 13 tot 16 uur gelegenheid tot bezoek te geven. Op de weekends of buiten deze uren zal als alter natief hiervoor dan een extra kop koffie in het theehuis „Johanna's Hof" kunnen worden genuttigd. Aangezien deze wandeling zich juist ook zo bijzonder leent voor het winterseizoen en er dan ook van het Noordhollands Duinre servaat een heel bijzondere beko ring uitgaat, vertrouwen wij dat van deze speciale door de N.S. geboden gelegenheid een ruim gebruik zal worden gemaakt. Adverteert in De Duinstreek U ziet 't op het eerste gezicht: Deze oer-sterke PRESBURG-schoen is ravottende jon gens de baas. Wat 'n afwerking, wat 'n pasvorm. En bovendien ongelooflijk goedkoop. Profiteer direkt van deze extra PRESBURG-verrassing. In bruin en zwart rundbox, met dikke rubberzooi. Maten 31 8.95 32-35.. 9.95 36-40.10.95 Breelaan 29, Bergen, telef. 2204 De duinen inf 4.90 Ontdek de vogelsf 4.50 De eieren en nesten van onze vogelsf 7.90 (Ingezonden mededeling) NATUURZUIVER X OPWEKKEND VERKWIKKEND Laanweg 35 Schoorl (Ingezonden mededeling) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder PRESBURG AMSTERDAM ALKMAAR - HAARLEM - LEIDEN DEN HAAG BUSSUM- HILVERSUM AMERSFOORT - UTRECHT - ARNHEM NIJMEGEN BREDA GRONINGEN Voordat u een centrifuge aan gaat schaffen, laat ons eerst de HOOVER demonstreren Deze machine centrifugeert niet alleen, maar u kunt er ook mee spoelen. Een pomp zorgt er voor, dat het spoelwater in de gootsteen kan worden afgevoerd. Het natte wasgoed gaat maar één keer door uw handen. Zo lost u al uw spoel en droogproblemen op.

De Duinstreek | 1959 | | pagina 6