99 99 Contactmiddag U. V. V. K. C. B. Storm velde boom overiarige televisie Apenda Bergense Kunstenaar met eerste expositie Kunstkring Bergen Ontslagaanvrage Burgemeester Terug van Studiereis GERRITSEN Meer dan 150 jaar Kleermakers- opvolging Schoorlse Gemeenschap Kapsalon Dobben w w »nr¥irw VRIJDAG 23 OKT. 1959 36e JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond ad. Hoef Mooi haar valt op Door betere haarverzorging Hulp aan Vluchtelingen Comité Ouden van Dagen is uw sieraad KLOKKEN Laai u vakkundig voorlichten Geen Visserslatijn iechn. bur. KAMPER Geslaagd Spreekt met ons het komt in orde door □QQQaBDDDDDDQDaDDDaaDDDD SCHOORLSE GEMEENSCHAP Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adra.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Maandagmiddag 19 oktober vond de jaarlijkse contactmiddag van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers plaats in de serre van De Rustende Jager. De presidente, mevr. A. Huy- gens-Bruynzeel herinnerde in haar openingswoord aan de grote spanning, waarin deze mid dag het vorige jaar verlopen was, door het plotseling onwel worden van mevr. Diesfeldt, en sprak er haar dankbaarheid over uit, dat mevr. Diesfeldt nu vrolijk en gezond aan de bestuurstafel zat. Zij heette de heer Van der Vliet welkom, die als secretaris van de Stichting Vluchtelingen hulp „Noord-Kennemerland" de ze middag het woord zou voeren en memoreerde de openhartige en eerlijke wijze, waarop de U.V.V.-sters elkaar in het werk plachten te corrigeren en te hel pen. Zij vroeg zich af of dit soms zijn oorzaak vond in de jaarlijkse causerieën over „omgang met mensen", als onderdeel van de verplichte basiscursus, en zo ja, of het dan niet een in ruimere kring bruikbaar middel zou zijn. Vervolgens hield de heer Van der Vliet een warm pleidooi voor de actie ,,het Vluchtelingenjaar", een poging om in één jaar alle vluchtelingenkampen op te hef fen. In Bergen zal door alle vrou wenverenigingen samen een grote collecte worden gehouden van 26-31 oktober. Mevr. Huygens wekte de aan wezigen op hieraan mede te wer ken: „Vele collectanten maken kleine wijkjes!" Maar ook wees zij op het winkeltje in de kiosk op de Dorpsbrink. Ieder, die aardige dingen wil afstaan om daar te verkopen, kan die inle veren bij het kantoor van de U.V.V. of aan het winkeltje zelf. De opbrengst is geheel ten bate van de Stichting Vluchtelingen hulp. Hoe meer er binnenkomt, hoe langer er verkocht kan wor den. Alles is welkom, ook zelf gebakken cakes, bloemen, speel goed etc.! De eerste morgen werd reeds voor een bedrag van 100,verkocht! Na de theepauze vertelde de presidente, hoe in de intieme kring van bejaarden, bezoeksters met een bloemetje en gebak, 't feit herdacht was, dat een U.V.V.-ster vijf achtereenvol gende jaren driemaal per week een warme maaltijd aan bejaar den gebracht had, een ander ge durende zes jaar een wekelijkse wasbeurt aan een oude dame had gegeven, en een derde zes jaar lang de bejaarden in een pen sion wekelijks bezocht had. De aankoop van een band recorder werd aangekondigd en na nog eens duidelijk uiteengezet te hebben, dat elke vrouw mee kan werken in N.V.V.-verband, ook als zij nog géén geïnstalleerd medewerkster is, sloot de presi dente deze geanimeerde middag. Op zaterdag, 24 oktober a.s. heeft de jaarlijkse vergadering van het Kunstenaars Centrum Bergen plaats, alleen toegankelijk voor bestuur en werkende leden (kunstenaars). Deze wordt ge volgd door een bijzondere alge mene ledenvergadering waarin als enig agendapunt een statuten wijziging, behandeling vindt, no dig geacht tengevolge van de normen die de wet op de stich tingen aan deze instellingen stelt, willen zij hun rechtspersoonlijk heid niet verliezen. Het voorstel terzake, door het bestuur dezer dagen aan de wer kende leden voorgelegd, behelst in hoofdpunten het volgende. Het bestuur blijft handhaving van de stichtingsvorm prefereren boven de oprichting ener vereni ging. Er is voorts naar gestreefd zo min mogelijk van de bestaan de statuten af te wijken. Nieuw is de instelling van een raad van advies, geheel uit kunstenaars bestaande, waardoor het artistie ke beleid volledig in de handen van kunstenaars wordt gelegd. Eveneens een novum is de instel ling ener commissie van contri buanten, teneinde de band met de burgerij te versterken. Of de behandeling van het be stuursvoorstel doorgang kan vin den is afhankelijk van de omstan digheid of het statutair voorge schreven quorum van stemge rechtigden aanwezig is ter verga dering. Mede in veband hiermede heeft het bestuur deze leden per aangetekende brief uitgenodigd en er op aangedrongen deze be langrijke bijeenkomst zo enigszins mogelijk bij te wonen. Zaterdagmiddag vond in de expositiezaal van het K.C.B. de opening plaats van de nog jonge (34 jaar) Bergense kunstschilder Sjef Schotten. De vice-presidente van het K.C.B., mevr. Diesfeldt, was zeer verheugd de tentoonstelling van deze Bergense jonge kunstenaar in zijn eigen geboortedorp te mo gen openen. Vooral ook omdat het de eerste maal is dat hij zijn werk exposeert. Voordat hij zover is gekomen ging er een hevige innerlijke strijd vooraf. Oorspronkelijk had hij zijn levenstaak gezien in de to neelkunst. Maar in talloze nach telijke gesprekken met zijn col lega's zette hij zijn literaire werk opzij om zich te wijden aan de schilderkunst, waaraan hij zich met alle liefde geeft. Na vier jaar leerling aan de Van Eijk- academie in Maastricht te zijn geweest, is hij een noeste werker geworden en gebleven. Zijn werk is rustig en beheerst, alles door hem zelf geheel uitgewerkt, zonder enige beïnvloeding van buiten af. De resultaten van deze 4 aca demische jaren, vastgelegd in de 35 schilderijen, tekeningen en aquarellen, houden de belofte in van een veelbelovend kunste naar. Hierna verklaarde mevr. Diesfeldt de tentoonstelling voor geopend. Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de directeur van de academie, de heer J. Min, die met grote voldoening op het werk neerzag. Voorts zijn bejaarde moeder en zijn zuster uit het klooster. De tentoonstelling is ge opend op zaterdag en zondag van 25.30 uur tot en met 8 novem ber. Onze lezers worden herinnerd aan de datum woensdag 28 ok tober a.s., wanneer voor de leden van Serie B van de Kunstkring de eerste voorstelling van het seizoen wordt gegeven. „De Speelkamer" zal opvoeren het sterke toneelspel van J. B. Priestly „De Gevaarlijke Bocht". Het Bestuur stelt nog enige lidmaatschappen voor vier toneel voorstellingen in het seizoen of losse kaarten voor deze voorstel ling beschikbaar op dinsdag 27 oktober van 56 uur in De Rustende Jager. Om teleurstel ling te voorkomen kunt U de se cretaris opbellen, onder no. 3088, Bergen. In verband met de grote nood onder de vluchtelingen, waarvan de meesten in Duitse kampen verblijven, heeft men verschil lende acties in tal van landen ondernomen. Ook plaatselijk zijn er acties begonnen. In Bergen heeft men het initiatief genomen om goederen van uiteenlopende aard, zoals kunst- en gebruiks voorwerpen in te zamelen en deze te verkopen. Alle vrouwen organisaties werken hieraan mee en hebben gezamenlijk de kran tenkiosk op de Dorpsbrink, die nu gedurende de wintermaanden buiten gebruik is, ingericht als verkoopstand. Zaterdag vond deze verkoop voor het eerst en met groot succes plaats. Er werd voor ruim 100,'voor het goede doel verkocht. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen In verband met de aanvraag om ontslag, ontving de loco-bur gemeester een telegram met de volgende inhoud: „In afwachting van het, overeenkomstig zijn verzoek, aan Dr. W. Huygens als burgemeester van Bergen te verlenen ontslag, is hem met in gang van 14 oktober verlof ver leend. Overeenkomstig artikel 84 der gemeentewet heb ik mr. H. J. Wijtema, met ingang van 16 oktober 1959 met waarneming van het burgemeestersambt van Uw gemeente belast." De Commissaris der Koningin in de Provincie Nrd. Holland, Prinsen. Donderdag 29 oktober a.s. hoopt het Comité Ouden van Dagen haar jaarlijkse Film- en Cabaretmiddag en -avond te houden voor de Ouden van Da gen in Bergen, in de Concert zaal van „De Rustende Jager", aanvang half twee. Deze voorstelling is geheel gratis voor hen, die een uitnodi ging zullen ontvangen. Voor zo ver ruimte, ook voor andere be langstellenden, tegen de prijs van 1,50 per persoon. Het is het Comité gelukt, weer een aantal bekende artisten te engageren, o.a. Rudy Carell, Willy Alberti, Steffany en Tonny Bakkenes. Het programma wordt vooraf gegaan door een film Ouden van Daqen tocht 1948, en die van 1959. 's Avonds 8 uur wordt het zelfde programma gegeven a 1,50 per persoon. Deze voorstelling is bedoeld als compensatie voor de 's mid dags gemaakte onkosten. Wij rekenen op een uitver kochte zaal, niet alleen voor het doel, maar ook wegens het goed verzorgde programma. Kaarten verkrijgbaar bij de bekende adressen. Zie advertentie en raambiljet ten. Tijdens de stormwind die zon dagmorgen in alle hevigheid woedde is in de Kleine Dorps straat een boom doormidden ge knapt, die voor een deel op de woning van de heer Vrasdonk terecht kwam en er weinig scha de aanrichtte, maar voor een ander deel terecht kwam op de melkzaak van de heer Kuipers, waarbij een deel van het dak werd vernield. De niets vermoe dende familie Kuipers, (er ging geen gekraak aan vooraf) was behoorlijk geschrokken. De boom stond aan de overkant van de weg en was particulier eigendom. Het personeel van de dienst ge meentewerken had geruime tijd nodig om de lastige obstakels te verwijderen. De eigenaar kreeg de boom in grote stukken gezaagd terug op zijn terrein, maar de schade zal echter meer bedragen dan de op brengst van het hout Eveneens op zondagmorgen, tijdens de storm, ontwortelde een zware Berk in de tuin van de heer Rosier en viel op het huis van Dr. Hodde, die thans in het huis van Dr. van Gelder woont en daar zijn praktijk heeft. Er werd hier geen schade aangericht De bekende Bergense kunst schilder C. Colnot, die verschei dene jaren in Amsterdam, nu weer in Bergen aan Zee woon achtig is, heeft een studiereis naar Frankrijk gemaakt, waar hij talrijke prachtige werken heeft vervaardigd, en die hij nu thuis verder afwerkt. Colnot is vooral bekend om zijn diepe en warme kleuren en zijn prachtige lucht- schakeringen. De familie van der Steen, Dorpsstraat 54, is door het slagen van hun zoon Hans, pas 19 jaar, verzekerd van een kleermakers zoon, die het kleermakersvak dat de familie van der Steen reeds meer dan C/i eeuw uitoefent, zal voortzetten. Hans zijn bet-overgrootvader begon het vak in Bergen en uit elk opvolgend geslacht zette een of meer zoons het vak voort. Tenslotte is hij nog de enige die het vak, vanuit de rechte lijn in de familie voortzet. Hans zijn bet-overgrootvader ging zelfs nog „DE BOER OP met mouw plankje en gloei-ijzer, (ver warmd met gloeiende briketten), om daar bij de mensen thuis een pak te komen maken. Het was toen gebruikelijk dat de opdracht gever zelf een lap stof kocht en hij de kleermaker aan huis liet komen om het pak te maken. Hoe groot was de teleurstelling toen hij bij een boerin in de Berger- meer „niet gelegen" kwam en het toen thuis moest maken! Dat thuis maken was nu niet zo erg, maar wel moest hij, althans voor een groot deel, zijn spek en ham missen, die hij anders gedurende drie of vier dagen dat hij er werkte, geregeld als loon mee naar huis kreeg. Deze gebeurte nis was tevens de aanleiding om thuis te gaan werken. Eerst in het tegenwoordige café van Nieuwendijk, dat toen ook al een café was, waarop een uithang bord hing met een afbeelding van een hoop zand en een schop. En wat vele Bergenaren niet zullen weten: hierdoor kwam de eigen lijke naam van „Hoopweg" tot stand. Later ging de zaak naar de overkant en haast niets her innert meer aan die „ouwe tijd". Bij de op zondag gehouden viswedstrijden, die door de hen gelaarsvereniging „de Karper" waren uitgeschreven en in de diverse merken tegen aantrekkelijke prijzen door ontvangst van de nieuwste Philips - Erres Aristona T.V. 30 modellen seizoen 1960 Televisie specialist Laat 205,"naast C&A Laat 130 naast R K. Kerk Tel. 6569 - 6731 - 5118 Alkmaar Erkende Philips service Beemster werden gehouden, be hoefde geen visserslatijn gebruikt te worden. De heer Vondel, St. Antoniusstraa.t 37 behaalde met 5 vissen de wisselbeker. Dave rend waren de vangsten dus niet met dit stormachtige weer. maar ja het is immers om de sport te doen! Maar vraag je ze het per soonlijk, dan blijkt de visser ook nog wel wat anders te willen zien dan riet, een dobber en water... Maar ach, na een neuswarmer- tje gehaald te hebben, (een voor velen belangrijk onderdeel) is het leed van koude en regen gauw vergeten. Maar nu even serieus: men maakt er graag een onschul dig grapje over, maar het vissen blijft een sport, die duizenden rust en ontspanning geeft en hen vol goede moed tot de dagelijkse, vaak onrustige arbeid doet terug keren. Voor het in Amsterdam ge houden examen slaagde mej. H. M. Dorst, Oude Bergerweg 74, als apothekersassistente. SCHOORL Maandag j.l. hield de Schoorlse Gemeenschap in het Vereni gingsgebouw te Catrijp een ver gadering, waartoe mede uitge nodigd waren de afgevaardigden van de verenigingen, welke lid zijn van b.g.n. gemeenschap. De voorzitter van de S. G., de heer Goettsch, heette de naar schat ting 30 bestuursleden hartelijk welkom en sprak er zijn genoegen over uit, dat zovelen aan de op roep gehoor hadden gegeven. Spr. memoreerde in het kort de activiteiten van de stichting, die zich overigens had moeten be perken tot de 5-mei-viering en tot het stimuleren van folkloris tische evenementen. De financiële toestand waarin de stichting zich bevindt, maakt het tot op heden niet mogelijk de activiteiten ongeremd voort te zetten. Niettemin, aldus spr., is er nog zeer veel te doen. Zo zijn er in het bestuur stemmen opgegaan om te komen tot oprichting van een dorpshuis, waarin vooral de jeugd die een ernstige leiding behoeft, opgevangen zou kunnen worden. De grote kosten welke een dergelijk gebouw echter met zich meebrengt zijn echter de oorzaak, dat deze plannen de eerste jaren nog niet te realiseren zijn. Spr. hoorde graag stemmen uit de vergadering die mogelijk konden bijdragen om het werk van de Stichting te vergemakke lijken. De voorzitter van V.V.V. Groet, de heer Sleking, merkte op, dat al eens eerder pogingen waren ondernomen om tot de bouw van een dergelijk huis te komen. Het is toentertijd bij een zaterdag, 24 okt. feestavond voor de leden van de V.V.V. Schoorl zaal Atsma, 19.45 uur. zondag, 25 okt. feestavond voor de leden van de V.V.V. Schoorl zaal Atsma, 19.45 uur. vrijdag, 30 okt. klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders zaal Slijkerman, 20 uur. poging gebleven. Wel vroeg spr. de aandacht van de Stichting bij de verdere voorbereiding wan neer het gaat om de plaats van een dorpshuis. De uitbreidings plannen van onze gemeente laten in Groet een zwaartepunt zien. Groet is wat betreft een behoor- lijkè accomodatie voor het ver enigingsleven ook het minst be deeld. De heer Goettsch antwoordde, dat de plaats in ieder geval zo danig gelegen moest zijn, dat de beide dorpskernen Schoorl en Groet even ver van het dorps huis verwijderd zouden zijn. Vooralsnog zal er echter door de Gemeenschap een bedrag van 10.000,bijeengebracht moe ten worden, wil men de plannen doorgang doen vinden. Dan zal het zeker nog enkele jaren duren en zullen allerlei activiteiten ont wikkeld moeten worden om een dergelijk bedrag bij elkaar te krijgen. De heer Sleking deed vervol gens verschillende suggesties om een bedrag als bovengenoemd, bij elkaar te krijgen. Burg. Bergh deed een beroep op de aanwezigen om de a.s. N.O.V.I.B.-actie daadwerkelijk te steunen. Het vluchtelingen vraagstuk baart nog altijd zorg, aldus spr. Spreker hoopte dat vele collectanten zich zullen mel den, zodat dit keer geen beroep gedaan behoeft te worden op de schoolkinderen. De heer Koeman hield even eens een vurig pleidooi voor de vluchtelingen. Terugkomende op de belan gen van de S. G. deelde de heer Jonker mede, dat er volgend jaar waarschijnlijk een zangconcours in Schoorl gehouden zou worden onder auspiciën van de Noord hollandse Bond van Zangvereni gingen. In dit verband deed spr. een beroep op de aanwezigen, als mede op het bestuur van de Stichting, voor het voorbereidend werk een commissie in het leven te roepen. Zowel bij de leden als bij het bestuur vond dit evenement een gunstig onthaal, zodat mogelijk de verwezenlij king van dit feest een feit zal worden. De heer Goettsch deed een be roep op de aanwezigen oude prentbriefkaarten van Schoorl aan de Stichting af te staan, op dat t.z.t. in de toekomst een klein museum van oud Schoorl tot stand kan worden gebracht. Spr. meende tevens, dat het goed zou zijn in de toekomst meerdere bij eenkomsten met de verenigings besturen te houden. Wanneer het aantal belangstellenden iets groter wordt, zal het de vrucht bare discussies ten goede komen. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 25 oktober Dr. POOT, Tel. 2423 SCHOORL-KOEDIJK 25 oktober Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1