Weektlad •t tf Kan de Ruïnekerk spoedig in gebruik worden gesteld Als zwerver in Parijs Agenda Uw daad, is hun toekomst Kunstenaars Centrum Bergen Aanrijding Ze weten niet van ophouden Storm velde vele bomen. Kapsalon Dobben VRIJDAG 30 OKT. 1959 36e JAARGANG No. 41 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Mooi haar valt op Th. VELDMAN Door betere haarverzorging is uw sieraad Laat u vakkundig voorlichten Sanitaire-inslallaiies A. J. C0PPENS en Zn Spreekt met ons het komt in orde door SCH00RLSE GEMEENSCHAP DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Vele dorpsbewoners stellen voortdurend deze vraag, waar op zo moeilijk een antwoord is te geven. Zelfs niet voor de ar chitect, de aannemer en de werklieden. Al vaak zijn er tijd stippen van het gereedkomen ge noemd, maar die liggen reeds ver achter ons. Het is nu echter wel zover gekomen dat men kan aannemen dat de kerk over een half jaar in gebruik kan worden genomen. Zeer waarschijnlijk is ze dan nog niet geheel gereed en zullen enkele delen verder een laatste bewerking moeten onder gaan. Ook bij Monumentenzorg heeft de restauratie veel langer ge duurd dan werd verwacht, maar men tekende hierbij aan dat het een prachtig kerkgebouw wordt en waarbij de tijdsduur tenslot te in het „niet" zal vallen. Niet alleen zal de kerk uiterlijk veel aan schoonheid winnen, maar vooral in de kerk zijn de ver fraaiingen zeer belangrijk. De witte zoldering in de consistorie kamer is verdwenen. In het kerkgebouw zelf maakt het hoge tongewelf met zijn eikehouten betimmering een machtige in druk, vooral omdat de kerk aan merkelijk is vergroot. Die ver groting is ontstaan door een deel van de Ruine-muren met één raam aan de noord- en zuid zijde er bij te trekken. De hoge muur aan de westzijde is afge broken en geheel opnieuw op gebouwd. Deze muur is een pronkstuk van architectuur en metselwerk. De ruimte die nu is verkregen, is vooral in het sei zoen zeer welkom door de toe name van kerkbezoeken door de gasten. Bovendien krijgt de kerk veel meer diepte. Mede door de uitbreiding is er een prachtige orgelgalerij verkregen. Vroeger vormde deze galerij een obsta kel, deed de ruimte in de kerk verkleinen en nam het uitzicht op de rijk versierde toegangs deur naar de Noorder kapel weg. Het bestaande orgel wordt thans uitgebreid onder de lei ding van de bekende organist Piet Kee. Met deze uitbreiding wordt het nu mogelijk om in de toekomst orgelconcerten te ge ven. Onder deze Noorderkapel be vindt zich een kapel waar de graven van de Heren van Ber gen zijn bijgezet. Voorheen werd deze kapel gebruikt voor kolen- en opbergplaats. Bovendien was hier de trap naar de toren ge plaatst. De muren van de kapel zijn geheel gerestaureerd, het grote raam is weer in zijn oor spronkelijke staat gemaakt en wacht alleen nog op een ge brandschilderd raam. Heraldieke wapens en wandborden zullen straks de muren sieren. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting zilfa Pleet Telefoon 2778 De stoffige kolenbergplaats is geheel vervallen omdat men is overgegaan tot verwarming met een oliestookinrichting. Een netwerk van buizen onder de vloer aangebracht in betonnen goten, zorgen ervoor dat de warmte op zeer doelmatige wij ze en ten volle wordt benut. Deze wijze van verwarming was reeds bekend bij de Romeinen en restanten van dit systeem zijn onlangs nog teruggevonden in de ruïne van een oud kasteel. Boven dit buizennet wordt de vloer belegd met mozaik van grijze tegels, afgewisseld met driehoekige en vierkante blok jes steen, gevormd uit oude bak stenen. Meubelmakers zijn bezig ban ken te maken van oud eikehout, die de bestaande vurenhouten banken, bijna verteerd door de houtworm, zullen gaan vervan gen. In het midden komen de reeds gereed gekomen stoelen. De „van Reenenbank", in staat van verval is weer geheel hersteld. Aan de toren wordt eveneens de laatste hand gelegd, en deze wordt nu weer geheel met een loden mantel omkleed. Vroeger stond deze toren aan de rand van de westelijk gelegen muur. Door de vergoting van de kerk komt deze prachtig midden op het kerkgebouw te staan waar door de totale indruk van het gebouw veel imposanter wordt. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 233Bergen Over het algemeen is het voldoende bekend dat de kosten van de restauratie voor het me rendeel wordt betaald door Rijk, Provincie en gemeente. Maar een belangrijk bedrag moet er door het dorp zelf bijeen wor den gebracht. Van vele dorps genoten buiten Bergen of in het buitenland woonachtig, alsmede van vele gasten werden giften ontvangen. daarbij natuurlijk niet te vergeten de bijdragen van de Bergenaren zelf. Belang rijke bedragen werden bijeenge bracht door de Vrijzinnige Vrou wenbeweging, verkregen op de verlichtingsavonden, verlotingen en bazars. Op 3 en 4 november zal er wederom een bazar worden ge houden in de dancing van „de Rustende Jager' Zeer veel da mes zijn al geruime tijd bezig allerlei voorwerpen te vervaar digen en in te zamelen. De ba zars droegen altijd een aparte gezellige sfeer. Men verwacht dat het bezoek en de opbrengst ook dit keer zeer bevredigend zullen zijn. Er is nog een groot bedrag nodig om in de restaura tie bij te dragen. De akties voor de kerkenbouw van de Ned. Hervormde kerk genootschappen, die alle steun verdienen, zijn in dit verband gezien concurrenten voor de ac ties voor de restauratie van de Ruinekerk. Wel komt 50 van de netto opbrengst van de alge mene kerkenbouwactie van de Ned. Hervormde kerk ten goede aan de eigen kerkelijke gemeen te, maar dit is echter niet vol doende. Er zijn helaas verschil lende dorpsgenoten die, om wel ke reden dan ook, niet mee doen aan de inzameling voor de al gemene kerkenbouw. Men hoopt dat zij nu hun bijdragen geven of verhogen voor de restaura tie in het eigen dorp. Nog meer dan vroeger zal dit monument de sfeer van het dorpscentrum verhogen. Bovendien zal het uit toeristisch oogpunt eveneens een belangrijke bijdrage betekenen. Giften worden gaarne inge wacht op de giro van de res tauratiecommissie Ruinekerk of via de Amsterdamse bank te Bergen. „Helpt allen met elkaar in het vluchtelingenjaar" is het thema van de acties die dit jaar in 27 van de 29 landen zijn of wor den gevormd door nationale co- mité's. Bovendien is er in Genè- ve een aparte organisatie ge vormd, bestaande uit alle kerke lijke organisaties. Alle landelijke groeperingen van vakverenigin gen, vrouwen- en jeugdorgani saties brengen regelmatig ver slag uit over hun acties. Het doel van de acties is de opheffing van de vluchtelingen kampen. De kampen in Ohm stede en Friederichsfeld tellen beide ongeveer 500 vluchte-' lingen, waarvan er velen al 15 jaar bijna vruchteloos en ver- verlangend uitzien om als vrije burgers te kunnen leven, temid den van hun gezin, in een nor male maatschappelijke omgeving. Men wil nu voor deze mensen woningen gaan bouwen. Om de vluchtelingen van de eerstge noemde kampen onder te bren gen, is er alleen al een bedrag van ruim 1 millioen nodig. Wil men alle vluchtelingen helpen dan wordt het een bedrag van ruim 2 millioen gulden. Men wil in Noord-Kennemerland zelf het initiatief nemen om woningen te gaan bouwen en heeft in dit verband het kamp Lubeck onder zijn bescherming genomen. Bin nenkort zal voor dit doel een grote collecte worden gehouden. Vluchtelingenzorg De verkoop in de kiosk op de Dorpsbrink van artikelen die door de inwoners zijn geschon ken en door de verschillende vrouwenorganisaties zijn bijeen gebracht, verloopt uitstekend. In de eerste week van de verkopen is ruim 400.— binnengekomen. Kunstenaars-vergaderingen. Zaterdagmiddag hebben, on der grote belangstelling der wer kende (kunstenaars-)leden van het Kunstenaars Centrum Ber gen, achtereenvolgens twee ver gaderingen plaats gevonden, te weten de gebruikelijke jaarver gadering en de bijeenkomst tot wijziging der statuten. De eerste gaf alleen aanleiding tot opmerkingen over het finan cieel exploitatie-overzicht. De heer Rodrigues Brent betoogde dat het organiseren van kunst avonden die, zoals bleek, zich zelf niet bedruipen, geenszins op de weg van het K.C.B. ligt. Het bestuur verstrekte de gewenste inlichtingen, waarbij bovendien het doel der genoten Rijkssubsi die, namelijk ter bevordering van de kunstspreiding, nog eens werd toegelicht. Bij de rond vraag vond het voorstel van mevrouw Maria van Everdingen bijval om wat vaker samenkom sten, alléén voor werkende le den te organiseren teneinde tot meer onderling contact en kennis over eikaars leven en werken te komen. Voor de volgende bijeenkomst waarin de wijziging der statuten zou worden behandeld, diende twee derde der te Bergen en om geving gevestigde werkende leden aanwezig te zijn. Aange zien zij het ook slechts twee min der dan het vereiste aantal de vergadering bezocht, kon de of ficiële behandeling geen voort gang vinden, zodat thans de rechter zal worden uitgenodigd de nieuwe statuten, zoveel mo gelijk aan de oude aangepast, volgens de wet op de stichtin gen, voor recht te verklaren. Intussen werd, nu zoveel kun stenaars-leden bijeen waren, op aller verzoek, zij het ook offi cieus, uitvoerig gediscussieerd over het door het bestuur ter tafel gebrachte ontwerp, waarin de stichtingsvorm is gecontinu eerd. Tweeërlei soort critiek werd gehoord: enerzijds een principiële wat betreft de orga nisatie-vorm, anderzijds ten aan zien van bepaalde details in be palingen der concept-statuten. Van de voorstanders der ver- enigingsvorm betoogden de he ren Brent, Mok en Den Tex, dat het karakter van het K.C.B- zich de laatste jaren, in strijd met de geest der statuten, gewijzigd heeft. Oorspronkelijk, zo meent deze oppositie, zou ondanks de stichtingsvorm, toch eigenlijk een vereniging van kunstenaars zijn bedoeld. Thans is het K.C.B. meer een culturele instelling ge worden. Afstoten der kunstavon den, die dan door een andere, al dan niet overkoepelende organi satie zouden dienen te worden overgenomen, zou naar de me ning dezer opposanten, al een goede stap in de richting van terugkeer tot het door hen ge wenste uitgangspunt zijn. Van bestuurszijde werd hier tegen overgesteld dat de letter der sta tuten in andere richting wijst en dat het voorts onmogelijk zal blijken voor de financiële orga nisatie van het Centrum, de vijf honderd contribuanten geïnteres seerd te houden zonder de kunst avonden. Ook zonder dat echter stelt het bestuur prijs op leven dig contact met de burgerij. De heer Thijs Sterk haalde nog eens uitvoerig op, de wijze waarop het K.C.B. in 1947 tot stand kwam en meende dat het be stuursvoorstel daarmede vol komen in overeenstemming is. Ten aanzien van de détail- critiek werd naar voren gebracht de wenselijkheid bij royement een beroepsinstantie in te stellen, het aftredingsschema van de le den der Raad van Advies (allen kunstenaars) te wijzigen en - van bestuurszijde alsnog het instituut van ere-leden te hand haven in de vorm van een van ere-kunstlievenden. Daar de vergadering ter zake geen besluiten kon nemen ver klaarde het bestuur naar wegen te zullen zoeken om aan de ge rechtvaardigde critiek gevolg te geven. De besprekingen, die ruim vier uur in beslag namen, werden in vriendschappelijke toon gevoerd, waarbij menige interruptie de algemene aandacht mede deed vasthouden. Na afloop der ver gaderingen bleef een gezelschap van het bestuur met aanhang en prominente representanten der oppositie tot na middernacht welgezind en in vrolijke stem ming bijeen. Dinsdag botsten op de hoek Breelaan-Zuidlaan een Volks wagen en een truck met oplegger geladen met hout, tegen elkaar op. De schade aan de volks wagen was aanzienlijk. De stuur- inricgting van de truck raakte onklaar zo dat deze later door een kraanwagen moest worden weggesleept. Voor het r.k. Vrouwengilde, waarvan de opkomst door het slechte weer enigszins getem perd was, hield Henri van Leeu wen een buitengewoon interes sante lezing over zijn leven on der de zwervers van Parijs. Men kan het leven der clo chards in een boek beschrijven, men kan er de nodige literatuur over opslaan, maar men kan er ook zelf als een zwerver gaan leven. De heer van Leeuwen deed het laatste Hij nam afscheid van zijn vrienden en zou zich voor twee maanden van de buitenwereld afzonderen om zich helemaal in te leven in deze paria wereld. Het werden echter 8 maanden. Hij huurde in Parijs een kamer tje op de 4e etage, voor f 3,- nog zonder vlooien! Liet zich schminken en meette zich baard en snor aan. Hij kreeg medelij den met zichzelf Voor het werk in de hallen, waar alles verhandeld wordt, was hij te licht gebouwd en verkoos daarom het zingen van liedjes. Eerst zonk hem de moed in de schoenen. Maar dit duur de slechts kort. Hij moest nu doorgaan. Al heel spoedig voel de hij zich in elke vezel van zijn lichaam de spot, hoon, ver achting en pijnlijke vernedering van het zwerversbestaan. Op sommige terassen werd hij als een zielige oude man beschouwd maar elders weer verschopt. Met suikerklontjes, enkele cen ten en peuken werd hij dan be loond. Maar nu kwam de nacht en naar het hotelletje teruggaan kon hij niet. Hij zocht als zo vele anderen de ingang van de metro op. Hier kwam hem de warme stinkende lucht uit de metro en van de door de regen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 dampende lichamen tegemoet en ging hij op de harde stenen slapen. Maar om een boek te schrijven moet rpen 't gedach- tenleven van de zwerver kennen en met hem praten over het ver leden. Maar er kwam geen ant woord op zijn vragen, want de zwerver zet een streep onder het verleden en heeft geen he den. Hij begon reeds te wanho pen. Maar eindelijk lukte het hem om contact te krijgen met deze menselijke wrakken, waar van er zelfs velen een belang rijke positie in het maatschap pelijke leven hadden vervuld. Maar de vrouwelijke zwerver is nog veel erger. Diep ellendig is haar uiterlijk en haar bestaan. Zo maakte hij kennis met een meisje van 25 jaar, lichamelijk en geestelijk verwoest door drankzucht, verdovende midde len en prostitutie. Haar leven was een nachtleven. Zij was enig kind van voorbeeldige ou- ders. Haar ouders brachten haar in contact met een goede jon gen en zij trouwden, ondanks het verleden. Het ging goed tot de jongeman nachtdienst had. Vriendinnen kwamen haar ha len. Een ongelukkige nacht volg deDe jongeman vergaf haar alles. Maanden ging alles goed, maar de vriendinnen kwa men weer, dronken bij haar thuis volop alcohol en daagden haar uit. Ze ging mee. Ze vocht met mannen als een dier Haar man nam dit niet meer en joeg haar weg. Omdat ze vechtlustig was werd ze overal QDaucm Donderdag, 5 november Lezing door de heer Veenstra inspect, van politie uitg. van R.K. Vrouwengilde, Ver. geb. 20 uur (besl.). Vrijdag, 6 nov. Uitlening der boeken elke vrij dag van 15.30 - 16.30 in het Oude Raadhuis. Zaterdag, 7 nov. Klaverjasdrive, uitg. van het fanfarecorps „De Vriendschap" zaal Slijkerman, 20 uur. □□□□□□aaaDDDaaDDDDoaaDDo geweerd en vervolgde zij haar leven in de sloppen. Ondanks deze verbittering in het leven was de voddenraapster toch nog zo barmhartig, dat ze de vermomde zwerver te eten gaf op haar vieze zolderkamer tje. Hij wekte haar op een nieuw leven te leiden. Enkele maanden later zag hij haar terug in de kerk Met grote interesse volgde men de boeiende spreker, die talrijke gebeurtenissen op rake en typerende wijze wist te ver tellen. De presidente, Mevr. Dies- feldt, dankte de heer van Leeu wen hartelijk én hoopte hem spoedig weer te zien om dan te komen vertellen van zijn zwerversbestaan in Marseille of als zwerver in Marokko, waar vrouwenhandel en handel in verdovende middelen welig tie ren. Dat de Duitsers ware lief hebbers van onze kusten zijn bewijst wel het feit. dat er nog twee families met kinderen aan zee verblijven. Het zijn de Duitsers die het eerst komen als gast, maar ook het laatst vertrekken. De vakanties in Duitsland voor het gebied van Rheinland en Westfalen vallen het volgen de jaar in de maand augustus. Men verwacht dat de trek van Duitsers naar de kust groter zal zijn dan ooit tevoren. Vele bomen hebben het moe ten afleggen tegen de loeiende storm die dinsdag en woensdag loeide. Op de Duinweg knapte een boom af en kon het verkeer nauwelijks passeren. In het Oude Hof complex sneuvelde een eeuwen oude beukenboom, gelukkig zonder verder schade aan te richten. In Bergen aan zee moesten dakpannen en ruiten het ontgelden. De zee was een kokende watermassa. Herfst in het bos. De bossen zijn volop aan het kleuren en vertonen de prach tigste herfsttinten. Vooral de omgeving van het „Oude Hof" is één van de prachtigste plekjes om van te genieten. Ook de Mosselenbuurt met zijn mooie doorzichten over de grachten van het Oude Hof maken een boswandeling tot een groot ge noegen. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 1 november Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 1 november Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1