iKIeekttad 99 ft Blijf meester Wat doet de V* V* V* eigenlijk? De gevaarlijke Bocht Verzoek om terugkeer Burgemeester Apmda De Sint is in aantocht Radio-ariisien Culturele avonden Roode Kruis Hospitaalschip uit de vaart Toch nog ergens goed voor Vluchtelingenhulp Wie heeft nog Vacantiegeld Vergadering Wereldfederalisten Schaakclub „Bergen' K*W,F*~Lucifers Kapsalon Dobben VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 36e JAARGANG No. 42 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Mooi haar valt op behaalden geweldig succes Door betere haarverzorging is uw sieraad „Een hete Zomeravond'' Th. VELDMAN Zilfa Pleet Laat u vakkundig voorlichten Spreekt mei ons bei komt in orde door SCH00RLSE GEMEENSCHAP Zij schenken de rust tot herstel ZONDAGSDIENST ARTSEN w |r|f9iV Vfrfr DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Niet iedereen weet, beseft of wil erkennen dat de V.V.V. van zo n groot belang is voor wat men tegenwoordig placht te noe men de „Vreemdelingen indus trie Het is voor de buitenstaan der ook niet zo gemakkelijk om het geweldige belang hiervan in te zien, omdat het vele werk meestal „onzichtbaar" wordt ge daan. Over het algemeen komt het seizoen toch nog wel „te recht" en de Duitsers „komen toch wel". Men vergeet hierbij maar al te vaak, dat hiervoor heel wat propaganda is vooraf gegaan, en heel wat werk is verzet. Men vergeet ook vaak dat er meer dere toeristencentra in Neder land zijn, waarvan men voor heen het bestaan niet kende, maar die nu een belangrijke plaats op de lijst van de „vreem delingen-industrie" innemen. Er is dus voor de vreemdeling keuze genoeg en de concurrentiefactor gaat nu al een (nu nog gering) woordje meespreken. Het be langrijkste is dus dat de aan dacht in binnen- en buitenland op Bergen en Bergen aan Zee, afzonderlijk wordt gevestigd. Om dit te bereiken moeten de reisbu- reau's de nodige folders invoor- gelegd en advertenties in binnen- raad hebben, contacten worden en buitenland worden geplaatst. Gelukkig beseffen de V.V.V.- besturen van Bergen en Bergen aan Zee dit volkomen en doen een belangrijk deel van het pro pagandawerk gezamenlijk. Zo verzonden beide verenigingen in 1958 het kolossale a.antal van 30.000 folders naar binnen- en buitenland, naar de belangrijkste V.V.V. kantoren, vooral die bij de grensovergangen in Gronin gen, waar de vakantiegangers uit de Scandinavische landen bin nenkomen en Zwolle. Venlo enz. waar de Duitse gasten arriveren. De 30.000 folders kostten aan verzending 138.bestaande uit portokosten. Het aantal van 30.000 stuks lijkt erg veel, maar is in feite een druppel, als men bedenkt dat er in Dusseldorf al 200 reisbureau's zijn. Voorts plaatst men in de meest gelezen West Duitse bladen adverten ties die veel geld kosten. Hier mede begint men in april voor de bollenperiode en gaat er re gelmatig mee door. Voorts wordt er bioscoopreclame gevoerd in de bioscopen va,n de grote ste den. Verder komen er adverten ties in de V.V.V.-handboeken van Duitsland en België, die alleen al 200.voor één ad vertentie kosten. Dan hangen er in 40 spoorwagons foto's van Bergen, waarvoor ook aan de Spoorwegen betaald moet wor den. Ook komt hierbij nog de ei genlijke gids voor hotels en pen sions en voor gemeubileerde huizen, welke op prima papier gedrukt.de nodige kosten met zich brengen. Hiervoor is veel geld nodig. Het is daarom min of meer een verplichting om lid te zijn. Om voor de bemiddeling in aanmerking te komen dient men dus het lidmaatschap en een be drag aan bemiddelingskosten te betalen. Men komt dan tevens in de gids te staan. De totale kosten worden dan inclusief het lidmaatschap op ongeveer 18. tot 25. - gestéld, afhankelijk van de gevraagde huurprijs van de duurste maand. Voor plaat sing in de gids kan men zich tot 14 november opgeven. Komt men later dan komt men niet in deze gids. maar op een aanvullende lijst, die pas weer in april uit komt. Men betaalt dan boven dien 5.—- extra administratie kosten. De gids zal dit jaar vroeg uitkomen, omdat geen oude exemplaren meer voorhan den zijn. Men dient zich dus tijdig op te geven. In de schouwburgzaal van „De Rustende Jager" hebben in de middaguren ruim 300 bejaar den, en 's avonds een bijna ge heel gevulde za,al, bijzonder ge noten van de bekende radio- en televisie-artisten, in een vro lijk en vlot gebracht cabaretpro gramma. Door de betalende bezoekers in de avondvoorstelling kon aan de bejaarden gratis een onbe zorgde middag worden aange boden met in de pauze een trac- tatie. De voorzitter van het comité „Ouden van Dagen" opende de voorstelling en bracht bij die tweede voorstelling de Berge- naren dank voor hun financiële medewerking om dit festijn voor de oudjes te doen slagen en voort aan allen die belangloos de bejaarden die slecht ter been of ver weg wonen, met de auto hadden afgehaald. Hij hoopte in de toekomst niet tevergeefs een beroep op de Bergenaren te mogen doen. De film, die door de fa. van Berge van de bejaardentochten uit het jaar 1948 en 1959 werden vertoond, bevatten talrijke aar dige momenten, maar de kwali teit van de film liet helaas zeer veel te wensen over. Sommige oudjes waren soms nauwelijks herkenbaar. Na de film kwamen de artis- ten aan de beurt, die mede door een zeer dankbaar publiek, in beide voorstellingen een succes vol optreden hadden. De confe rencier Rudy Carell heeft ieder een doen genieten van zijn geestige en zuivere humor. Ton- ny Bakkenes bracht iedereen in een prettige stemming met zijn accordeon en zijn vlotte liedjes, die spontaan werden meegezon gen. Steffany en zijn aardige helpster, gaf sterke staaltjes van goochelkunst weg, terwijl Mau rice del Monte verbluffende staaltjes van acrobatiek liet zien. Als bekroning bracht de bekende zanger Willy Alberti met piano begeleiding van Tonny Bakkenes een groot aantal Italiaanse en Hollandse liedjes ten gehore. Alle artisten oogstten een dave rend applaus. Door de toneelgroep „de Speelkamer" werd in de schouw burgzaal van „de Rustende Ja ger", het stuk „de gevaarlijke Bocht" (Dangerous Corner) van John Priestley opgevoerd, Als het doek open gaat is juist het televisiespel beëindigd en dicussiëren de vier dames nog even over de vraag van wie in het spel nu eigelijk wel de echtgenote was, de man met de zware stem, of hij die zelf moord pleegde? Door dit gesprek komt men gelijk op de moord van Martin Captan. Het schoon zusje van Martin wil echter ge lijk duidelijk maken dat alles er op wees dat Martin zelfmoord gepleegd heeft. Op het zelfde ogenblik komen de echtgenoten van de dames binnen en offreren een sigaret uit de doos, die eigendom van Martin bleek te zijn. Freda ontkent dit echter, maar Olwen houdt vol. Tenslot te moet Freda toegeven dat ze de doos zelf op de dag van Mar tins overlijden aan hem had ge schonken en bekent dat ze op de echtgenoot van Olwen ver liefd wa,s. Robert Captan com bineert dit geschenk met de duistere zaak van Martin, even als met het verdwijnen van 500 pond ten nadele van de firma, waarvan de heren directeur zijn.' Er worden hierdoor verschillen de conclusies getrokken en de verdenking begint sterk tegen Stanton te rijzen. Tenslotte be kent hij. Daarmede is echter de dood van Martin nog niet opgehelderd. Olwen wordt nu weer aan de tand gevoeld en vertelt tenslotte dat Martin op de bewuste avond verdovende middelen gebruikte. Ze trachtte hem verder gebruik te verhin deren, maar hij trok de revolver en kwam dicht bij haar staan. Ze weerde hem af en er ont stond een vechtpartij, waarbij de revolver af ging en Martin dodelijk gewond werd. Hierna volgen talrijk* huwelijksscènes tussen de echtelieden en het loopt zq. hoog, dat een van de man nen uitroept in de diepste ver twijfeling: „Wat ben ik voor een mens, waar leef ik voor, ik heb geen godsdienst, alleen maar illusies en nu deze mij ontvallen zijn heb ik geen houvast meer. het is voor mij afgelopen" en hij pleegt zelf moord. Zo eindigt dit drama dat een weerspiegeling is van het televisiespel dat de dames nog zo kort geleden hadden gezien. Het spel dat eerst wat traag op gang kwam. kreeg tenslotte vaart en de spelers gaven hun vaak moeilijke en zware rollen op meesterlijke wijze weer. De Kunstkring kan op een zeer ge slaagde avond terugzien. OPBRENGST COLLECTE De aan huis gehouden collec te voor het Koningin Wilhelmi- na fonds (kankerbestrijding) heeft de mooie som van 1335. opgebracht. De penningmeeste- resse, mevr. Eecen, brengt alle collectrices hartelijk dank. Na, de briljante lezing van Dr. Lodewijks komt op 14 november Lucie Schouten een lezing hou den met kleurendia's en een gro te geluidsfilm in kleuren over de Indianen langs de Rio Grande en om de Colorado in Arizona, Nw. Mexico, Utah en Colora do. Deze jonge vrouw, die lange tijd temidden van deze stammen heeft geleefd, is dieper doorge drongen in de gewoonten van hen dan enig blanke voor haar. Exclusieve opnamen van india- nenliederen illustreren mede haar lezing. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. B. Schuil Het Rcode Kruis hospitaal schip, de Henri Dunant, die ge durende de zomermaanden zijn wekelijkse boottochten. maar ook dagtochten organiseerde voor chronische en bedlegerige langdurige zieken, heeft zater dag in Utrecht zijn laatste reis beëindigd. Het schip dat dit jaar geheel nieuw en voor het eerst in de vaart kwam op 1 juni, heeft 21 weektochten gemaakt met in to taal 1450 patiënten aan boord. Voorts maakte ze een aantal dagtochten waaraan 17 personen van de afdeling Bergen, waar onder resorteren de plaatsen Koedijk, Schoorl en Warmen- huizen, hebben deelgenomen en namen er twee personen uit de afdeling aan de weektocht deel. Ook werd een persoon geduren de een week ontspanning gebo den in het Roode Kruis-tehuis Henri Dunant in Zeist, alsmede een patiënt in Hattum in het door het Roode Kruis afgehuur de tehuis van het Vierde Prin senkind. Het vervoer en de ver zorging geschiedde uitsluitend door helpsters van het Roode Kruis. is de titel van het geheel nieuwe stuk, dat het Rotterdams toneel voor de serie B. zal opvoeren. De Kunstkring had in haar cir culaire vermeld, dat dit stuk op woensdag 17 november zal wor den opgevoerd. Dit is echter een abuis. Het moet zijn dinsdag 17 november. In de serie A. brengt de toneelgroep „Ensemble" de comedie: „Kent U de melkweg?" op 9 december. Van beide ge noemde stukken zullen de pre mières dezer dagen plaats vin den. Men krijgt dus nieuwe stuk ken te zien, wat getuigt van grote activiteit van de Kunst kring. GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen vakkundige rep aratie- inrichting J. Oldenbirglaan 3 Telefoon 2778 Op de Helderse weg is men op het gedeelte tussen Bergen en Schoorl bezig om verschil lende gevaarlijke en scherpe bochten te verbeteren. In de bochten brengt men de weg om hoog. waarvoor veel puin nodig is. Men gebruikt hiervoor het puin dat aan de Nesdijk op ho pen van duizenden kubieke me ters ligt opgeslagen en afkom stig is van de Duitse bunkers die in de vorige winter uit de duinen bij Bergen aan Zee zijn gesloopt. Het is een goedkoop product, want het behoeft al leen maar opgenomen en ver voerd te worden. Op initiatief van de K.V.P.- fractie, in samenwerking met de heer Broersma, is er aan de com missaris van de koningin in Noord Holland een verzoek ge daan om alles in het werk te stellen een verzoeningspoging tot stand te brengen tussen de raad en burgemeester Dr. W. Huygens en om hem vervolgens te rehabiliteren. Dinsdagavond hebben in een geheime zitting de besprekingen op het raadhuis te Bergen plaats gevonden met de gehele raad onder leiding van de Commis saris der Koningin, Dr. Prinsen, waarover in het geheel geen nadere mededelingen zijn gedaan. De K.V.P.-fractie telt vier leden, tezamen met de heer Broersma vijf personen. De raad bestaat uit 13 leden. De verkoop in de kiosk op de Dorpsbrink, van goederen die gratis zijn afgestaan voor hulp aan de vluchtelingen, loopt zeer bevredigend. De dames van de verschillende vrouwenvereni gingen hebben na, twee weken reeds voor meer dan 600' verkocht. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen Grijpt U jnog steeds als U de leverancier betaalt naar vreemde valuta, bestaande uit Franse, Duitse en andere munt eenheden? De bank neemt der gelijke kleine bedragen niet meer in, de volgende vakantie is nog niet in zicht en weg doen wilt U ze niet. Het Roode Kruis wil deze kleine hoeveelheden gaarne van U ontvangen. Vele kleintjes maken nog altijd een grote! Wilt U ze schenken? Een enveloppe met inhoud kunt U in de Roóde Kruis-krantenbus op de Dorpsbrink heel gemakke lijk kwijt. De Wereldfedera.listen van de Afd. Bergen openden het seizoen met een bijeenkomst in Hotel „De Brink Na de afhandeling van enkele huishoudelijke zaken kwam men tot de vraag: Heeft het Wereld- fiederalisme in de laatste tijd vorderingen gemaakt? Deze vraag kon in geheel positieve zin beantwoord wor den. De voorzitster gaf hiervan enkele frappante voorbeelden. In de U.S.A. b.v. besloot het verbond van Amerikaanse ju risten het vraagstuk: Wereld vrede door wereldrechtsorde als studie-object te nemen voor het komende jaar. Aan prof. Clark, een der schrijvers van het hand boek World Peace through Word Law zijnde het standaard werk over wereldorde en we- reldrecht- werd de gouden leg penning toegekend. Eisennowêr zei op dit con gres, dat dit onderwerp (We- reldfederalisme) de hoofdscho tel moet vormen voor ieder, die de oorlog wil uitbannen. Dat ook in andere landen de ze idee steeds meer veld wint, blijkt wel uit het feit, dat de a.fd. Japan reeds 3.000.000 leden telt. In de Scandinavische landen zijn veruit de meeste leden van de volksvertegenwoordigingen lid van de W.A.W.F. (De inter- nationale organisatie van de Wereldfederalisten) In Engeland zijn meer dan 100 leden van het Parlement bij deze organisatie aangesloten. De ongeveer 30 nieuwe staten, welke na de oorlog ontstaan zijn, trekt een wereldrechtsorde onweerstaanbaar aan. (Ingezonden mededeling) 'n ft] ||3 zwitsers anker Om ook in Bergen e.o. meer be- bekendheid te geven aan het doel en streven van het Wereldfede- ralisme, besloot de vergadering t.z.t. een bijeenkomst voor niet- leden te houden, waarop dan inlichtingen over deze beweging verstrekt zullen worden. Dcooat: □□□□□□□□□□□□□□□□na maandag, 9 november Bijeenkomst Ned. Herv. Vrou wengroep, spreker dhr. Cornell's Jonker over muziek, consistorie kamer te Schoorl, 19.45 uur. woensdag, 11 november E.H.B.O. cursus, ook voor be langstellenden, zaal Slijkerman, 20 uur. vrijdag, 13 nov. Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 20 uur. zaterdag, 14 nov. Klaverjasdrive, uitg. fanfarecorps „De Vriendschap" zaal Beeld man te Aagtdorp, 20 uur. Ingezonden mededeling over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MunhaBPT MAAKT 15GOED St. Nicolaas komt binnenkort in het land en heeft beloofd ook Bergen aan te doen. Dat er met realisering van een intocht en de viering daarvan grote financiële problemen komen kijken, is wel iedereen duidelijk. Bijna 2000 kinderen van alle gezindten wil len graag feest vieren. Iedereen die zijn steentje bij wil dragen kan zich voor de lijstencollecte die van 9-14 november wordt gehouden, melden bij het secre tariaat van de St. Nicolaas com missie, Russenweg 6, zomerhuis. Elke hulp wordt dankbaar ge accepteerd want er dient aan de 2500 huizen die Bergen telt, ge collecteerd te worden. De heer D. D. van Geet die in het Dorpshuis tegen 18 spe lers simultaan heeft gegeven, wist 15 partijen te winnen. In drie spelers moest hij zijn meer dere erkennen. Het waren de heren J. Nieuwenhuizen, G. F. van Brenk en Menno Boorsma, die hun wedstrijd wonnen. Wij zijn er van overtuigd, dat wij velen van onze lezers iets ge heel nieuws vertellen als wij hier mededelen, dat er een merk „K.W.F."-lucifers bestaat. Luci fers, zo n artikel, dat vrijwel auto matisch wordt besteld en waar van men als het ware bij intuïtie weet hoeveel van die en hoeveel van „deze" er nodig zijn. En waarvan men „deze dan nooit „K.W.F."-lucifers laat zijn om de doodeenvoudige reden, dat men onwetend is van hun be staan. Toch zijn deze lucifers reeds vanaf 1952 in de handel. Dorpsstraat 21Bergen, Tel. 2266 BERGEN 8 november Dr. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL- 8 november Dr. RISSELADA. Tel. K 2209-306 KOEDIJK 8 november Dr. H. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1