Openbare aanbesteding Pockef- BRILLEN voor SCHOORL Mr. Opt. Pastoor Dooks G Oldenburg Veredelde Montycoat Een Dwangarbeider vluchtte naar Iran BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Gebraden Kuikens Heed U ogen op uw rug Slagerij Hoogvorst GEMEENTE SCHOP RL „Tarzan vecht voor zijn leven" 14 jaar „Jailhouse Rock" 14 jaar Rietveld's Wildhandel Burgerlijke Stand bovenstaande uitsluitend afgehaald en a contant Burgemeester en Wethouders der gemeente Schoorl zijn voor nemens op dinsdag 17 november 1959 te 9.30 uur in het Gemeen tehuis te Schoorl in het openbaar aan te besteden Het bouwen van 6 woningen en politiepost aan de Turflaan te Groet. Bestek en tekeningen zijn, zolang de voorraad strekt, vanaf vrij dag 6 november verkrijgbaar a f 7,50 (franco per post a f 8,-) aan het Bureau Gemeentewerken, Laanweg no. 19 te Schoorl. Restitutie, bij ongeschonden inlevering op de dag der aanbeste ding, f 2,50. met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur p/a Here weg 33 Ziekenfondsleverancier Vrijdag-, zondag- en dinsdagavond te 8 uur Gordon Scott als Tarzan en Eve Brent als Jane in met Rickie Sorensen, Jill Jarmyn, James Edwards en Nick Stewart. In het hart van Donker-Afrika trotseert Tarzan het wilde bijgeloof van de verschrikkelijke Voodoo-rituelen Zaterdag-, maandagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Elvis Presley in zijn eerste grote dramatische rol met Judy Tyler, Mickey Shaughnessy, Vaughn Taylor en Jennifer Holden. Het verhaal van een keiharde jongen, die nog harder werd onder invloed van zijn celgenoten ELVIS PRESLEY, zoals hij zingt, danst, vecht en bemint De letters K.W.F. zijn de ini tialen van KONINGIN WIL- HELMINA FONDS en Konin gin Wilhelmina Fonds is een synoniem voor kankerbestrijding. Het zal U derhalve duidelijk zijn, dat de sympathieke vereniging K.W.F. aan de verkoop van deze lucifers iets verdient. Het ligt niet in de bedoeling in dit artikel uit te wijden over doel en streven van het K.W.F. Naar onze mening zal een ieder toch wel overtuigd zijn van de ernst en de noodzaak van een doeltreffende kankerbestrijding. Dit is immers een kwestie van ons eigen belang. Wel willen wij hier de aandacht vestigen op de mogelijkheid, die hier geboden wordt om als het ware geruisloos steun aan dit streven te verlenen. hui mm ii ui in mini in ii i ii i it hi mi ilium ii ii ii mini til in Minimi minimin ui Hereweg 71 - Schoorl - Telefoon 279 iiiiiiiiiiiiiiiiiinuniiinninu Een lucifersmerk voor een lief dadig d&gl is niets nieuws. In het buitenland kent men dit -artikel ook. In Zweden bijv. zijn onge veer 50% van de in de hahdel zijnde lucifers weldadigheidsluci fers en de bron van inkomsten uit dit bescheiden artikel moet beslist niet worden onderschat. Het is een bewezen feit, dat dit in ons land ook mogelijk is. In 1952 veroverde de K.W.F.- lucifer een aardig gedeelte van de markt, doch verloor dit vrijwel even snel doordat het K.W.F. het toen bekende merk liet ver vangen door een ander. Dit ge beurde ter gelegenheid van de stormramp, die ons land in 1953 trof. De winst van de lucifers stond het K.W.F. toen af aan het stormramp-comité, doch ver loor daarmede tevens ongeveer haar gehele goodwill". Sinds dien voerde de K.W.F.-lucifer 'n sluimerend bestaan. Dit is jammer en wij menen dit „Doornroosjeuit haar slaap te moeten wekken en roepen Uw aller medewerking in. Indien wij dit merk lucifers, dat zo n prach tige ondergrond heeft, allen aan de winkeliers vragen zal de KiW.F.-lucifer binnen heel kort zijn oude plaats heroveren. De verkoopprijs is f 0,30 per pak. gemeente Bergen NH van 19 tot 26 oktober 1959. Geboren: Jurriaan, z. v. L. Houtenbos en A. Kuijper; Marinus Johan, z. v. M. J. den Hollander en N. de Jeu; Ronald, z. v. J. Lowijs en M. A. Stel; Basti- aan, z. v. P. C. Houtkoper en P. E. Meenhorst; Hans, z. v. P. Brouwer en A. Visser, wonende te Alkmaar; Ro- semarle, d. v. J. P. Laan en A. H. C. Andrée; Niels, z. v. C. A. den Tex en F. C. Frowein. Ondertrouwd Meijer, Adrianus, oud 25 jaar, Haarlem, en: Bossaert, Johanna Jan- nie, oud 22 jaar; de Jong, Fedde Jo hannes, oud 25 jaar, en: Jonker, Elly, oud 21 jaar. Gehuwd Van Eijk, Antoon Christiaan, en Kaldenbach, Veronica Eva Maria de Groot, Jacobus Johannes, en van Mourik, Rensje Alida. Overleden Geen. Achter prikkeldraad en mitrail leurs ontstaat de Russische atoombom. Om 3 uur 's nachts op 27 sep tember 1949 werd de onderwijzer in het kleine Iraanse grensdorpje Esmarian uit zijn slaap gewekt. Aan zijn deur stond een man met bebaard, verbloed gezicht, in verscheurde kleren en stamelde iets in een onverstaanbare taal. Hij volgde de onderwijzer naar binnen, waar hij zich op een bank liet neervallen en in een diepe slaap of bewusteloos heid viel. Toen hij de volgen de dag in het ziekenhuis door Iraanse grenspolitie verhoord werd, verklaarde hij, van de grootste Russische plutonium- fabriek in Kanakiri ontvlucht te zijn, waar hij als dwangarbeider tewerkgesteld was. Toen hij uiteindelijk weer bui ten kwam, vertelde de vluchte- teling aan een tolk het volgende verhaal. en Tsjecho-Slowakije geraffi neerd, in Giumus wordt de iso toop 235 en plutonium gewon nen, in Kanakiri vindt het plu- tonium-research plaats en in Achti vinden technologische ex perimenten en constructie van apparaten plaats. In Atomgrad bevindt zich het grootste gedeelte van de in Duitsland in beslag genomen laboratoriuminrichtingen. Sinds mei 1948 werken er ook de Rus sische geleerden Joffe en Kome- rov, die vroeger in een andere atoom-fabriek aan het Bajkal- meer in Siberië werkzaam wa ren. Zij beschikken over een grote staf van Russische en ge deporteerde Duitse geleerden, wier namen streng geheim ge houden worden. De 70.000 man personeel zijn meestal dwangarbeiders, krijgs gevangen Duitsers, Italianen en Roemenen. Het technisch en lei dend personeel bestaat echter uit grad door een autoweg verbon den is. Tien kilometers achter de stad bevinden zich al de eerste M.V.D.-posten. Op de mesthoop- „Het gelukte mij om me in een met keukenafval geladen vracht auto te verbergen. De gehele dag, van 's morgens tot 's avonds, moest ik op een hoop mest blij ven liggen, totdat ik 's nachts in de woestijn kon ontvluchten. Na zestien marsen langs een half droog riviertje heb ik de Iraanse grens kunnen bereiken. Een groot gedeelte van mijn tocht moest ik op knieën en buik af leggen, daar de M.V.D.-agenten me zelfs met een vliegtuig zoch ten. Al die tijd leefde ik van 2 kg brood en wat mos en dronk ik water uit het riviertje, zover ik kans had om er bij te komen. Op de grens trapte ik op een verborgen mijn, waardoor ik in mijn gezicht gewond werd en de sowjet-patrouille alarmeerde, die me tot het Iraanse grondgebied gevolgd had. Ik wist me echter in een grot te verbergen, waar ik enige dagen ben gebleven voordat ik verder kon gaan. Met mijn laatste krachten heb ik het Iraanse dorpje kunnen bereiken." Na aankomst in Teheran ver klaarde Concarev tegenover 'de saamgestroomde journalisten: „De grootste verrassing voor mij was een oud Frans geschiedenis boek, dat ik in het ziekenhuis te Esmarian te lezen kreeg. Er wa ren dingen, die wij op de sowjet- universiteit heel anders geleerd hebben. Van vele daarvan, b.v. van de Franse revolutie, hebben wij nooit gehoord JIRI NOVAK. (Nadruk verboden.) Er schijnen nog steeds enkele (wandelende) landgenoten te zijn, die ogen op hun rug hebben en die zich kunnen permitteren om rechts te houden als zij door af wezigheid van voet- of rijwiel paden op de rijweg moeten lopen. Maar u behoort daar stellig niet bij. Laat u niet in de rug aanval len en volg de raad op, die het Veilig-Verkeer's mannetje Wou ter Wegwijs u geeft: Loop het verkeer tegemoet! Het verkeer is tegenwoordig geen sinecure, het gevaar dreigt er van alle kanten. Eigenlijk is iedere weggebruiker wel toe aan een paar (extra) ogen op zijn rug. Want het aloude gezegde „doe wel en zie niet om" geldt in het verkeer zeker niet. Nu is het een hele kunst om op de hoogte te blijven van wat er ach ter je gebeurt, zonder het weg- beeld voor je ook maar één (fa taal) moment uit het oog te ver liezen. Dat hebben de heren auto mobielontwerpers óók begrepen en daarom wordt de automobilist met behulp van vernuftig geplaat ste spiegels gewoonweg een paar extra ogen bezorgd, dat hem in staat stelt óók alles te zien wat er achter hem gebeurt. Zelfs de beruchte „dode hoek" zal door de opmars van panoramische voor. en achterruiten verdwijnen. Wel beschouwd is de voet ganger dan in het verkeer maar een slecht toegerust wezen. Op het gevaar af, dat wij een mode ontwerper op het idee brengen om dameshoedjes van flatteuze achteruitkijkspiegeltjes te voor zien, durven wij toch te beweren dat het voor de voetganger óók van belang is te weten wat er in het verkeer achtef hem ge beurt. Heus, wij hebben geen ogen op onze rug. De wandelaar evenmin als de fietser of de auto mobilist. Daarom is er voor de „spiegelloze" voetganger maar één remedie: aanvallen in de rug bij voorbaat uitsluiten Hoe? Door links te lopen, altijd en overal waar men door bet ontbreken van voetpad of rijwiel pad gedwongen is van de rij weg gebruik -te maken. En laat niemand nu met het bekende „nu breekt mijn klomp" aankomen, omdat het „rechtshouden" hem of haar altijd in alle toonaarden is bezongen. Want dat geldt niet als men op de rijweg loopt: Dan moet u zorgen, dat het verkeer op de rijbaan waarop u loopt, u tegemoet komt. Dat is prettiger voor dat verkeer èn voor u. Want al in de oude ridderspelen waarde men zich verloren, indien een aanvaller in de rug opdoemde. En al is het verkeer dan geen ridderspel - het moet wél een ridderlijk spel zijn een steek in de rug is er maar al te dikwijls dodelijk. Kerkstraat 11, tel. 2028 Zeeweg 32, tel. 3319 Een greep uit onze aanbieding per 500 gram Lende of Rosbief f 2,75 Magere Runderlappen f 2,50 Doorregen Runderlappen f 1,70 Varkensfricandeau f 2,70 Varkenslappen f 2,50 Varkenslappen f 2,10 (met randje vet) Voor de erwtensoep Dikke Kluif f 1,70 Dikke Krabbetjes f 1,50 Onderpoot f 0,40 1 liter Erwtensoep f 0,98 (uit eigen keuken) 250 gr Metworst 250 gr Leverworst 150 gr magere Ham f 0,78 150 gr mager Pekelvlees f 0,72 Onze echte GELDERSE ROOKWORST per 100 gram f 0,48 Als reklame alleen donderdag f 0,40 A.s. dinsdag 500 gr Schouderkarbonade f 1,80 500 gr magere Speklappen f 1,48 250 gr Leverworst f 0,50 En woensdag natuurlijk 500 gr Gehakt nu voor f 1,48 250 gr Metworst f 0,75 verkrijgbaar bij Boekhandel Laanweg 35 Schoorl e e c c e o e e e e> e e a s c ft e 9 9 9 9 ft 9 e 6 9 9 9 9 9 9 Velen van onze jonge dochters zweren bij sportieve, lekkere warme jassen en indertijd heeft de houtje-touwtje, de mon tycoat, veel succes gehad. Het was inderdaad een kleding stuk dat voor de jeugdige dames veel aantrekkelijks had. Het waren jassen, die om zo te zeggen konden lezen en schrijven. Ze waren buitenge woon solide, warm en beschermden de gehele persoon tegen de weersinvloeden. Maar de montycoat is in middels alweer ver dwenen. De gedachte bleef echter bij enkele ontwerpers leven en dit seizoen zien we een herboren montycoat. Het is een niet ge heel lange jas van een fijnere stof gemaakt dan indertijd de houtje -touwtje jassen. Ons model draagt zo'n jas van een licht crème- k'eurige zacht wollen stof, met fijne dubbele stiksels, die voor het sportieve element zor gen. De jas heeft op gestikte zakken en een heerlijke capuchon, ge voerd met een zacht glanzende witte stof. De ceintuur (zonder gesp) kan vlot worden omgeslagen en met een losse knoop wor den vastgemaakt On getwijfeld zullen deze veredelde montycoats bij de jongedames weer veel aftrek vin den, want ook deze jassen voldoen weer aan de eisen die de jongedames er aan stellen, terwijl ze boven hun voorgangers het voordeel heb ben, dat ze fijner zijn, de houtjes en touwtjes zijn ook ver dwenen en werden hier vervangen door mooie grote knopen. „Ik heet Boris Concarev en ben geschiedenisleraar op een sowjet-lyceum geweest. In 1945 werd ik gearresteerd en tot 10 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat ik mijn leerlingen zei, dat George Washington's grondwet als voorbeeld voor andere demo cratische constituties diende. Oorspronkelijk werkte ik in de bossen in de Oeral, maar begin 1946 werd ik met enkele duizen den andere dwangarbeiders naar Kanakiri vervoerd, waar wij met de bouw van grote fabrieks complexen begonnen. Reusachtige werkhallen ont stonden onder de grond, zonder dat iemand niet eens de be wakende M.V-D. wist waar voor. Kampen voor 50.000 dwangarbeiders werden aange legd en de gevangenen werden er buitengewoon „goed" behan deld wij kregen 400 gr. brood per dag en twee keer per week zelfs vlees. Er verrees ook een bioscoop in het kamp, waar wij allen om de beurt eenmaal per maand een Russische „patriotti sche" filmvertoning konden bij wonen. Er school echter een veront rustend feit achter deze mooie facade: dwangarbeiders wier straf afgelopen was, werden niet vrijgelatenZij werden in een beter kamp met meer facili teiten ondergebracht. kregen zelfs een beetje geld. maar nie mand durfde op vrijlating aan te dringen sinds enigen, die het wél deden, door vriendelijke M.V.D.-mannen op een vracht auto geladen werden, om z.g. naar het station gebracht te wor den. De auto kwam geheel onder het bloed terug Pas toen vakpersoneel aan kwam, begon men te fluisteren, dat hier atoomonderzoek op grote schaal plaats zou vindenen nu is Atomgrad Nr 1, zoals we het noemen, de grootste atoom centrale van Rusland." Niet bij elkaar. „Atomgrad bevindt zich in Zuid-Armenië, 300 km van de Iraanse grens en ca 260 km van de Turkse grens. Het politbureau wilde oorspronkelijk het atoom- research diep in Siberië concen treren; gebrek aan grote electri- citeitswerken heeft het echter noodzakelijk gemaakt een min der gunstig bij de grens gelegen gebied in Armenië te kiezen, waar zich aan de rivier Sangi een reusachtige centrale bevindt. Atomgrad wordt door 4 atoom dorpen gevormd, waarvan elk voor een bepaald onderproces geschikt is: in Sancigai wordt uranium-erts uit Saksen, Gruzië „vrije" arbeidskrachten. De ad ministratie bevindt zich uitslui tend in handen van de geheime politie M.V.D. (vroeger N.K.V. D.) en wel (1949) onder directe supervisie van haar chef. Berin, die persoonlijk orders omtrent verdeling en levering van het uranium geeft. Het gehele gebied met een diameter van 2535 km is door de M.V.D. hermetisch afgesloten. Iedereen die binnen dit gebied zonder een speciale vergunning door MV.D.-pa trouilles betrapt wordt, keert nooit meer naar zijn huis te rug Goed bewaakt „Nog strengere controle wordt binnen de fabrieken uitgeoefend. Alle vier productie-afdelingen zijn door 7 meter hoge en een meter dikke muren omringd; op afstanden van 500 m staan zwaar bewapende wachttorens. Bij de ingang wordt iedereen aan strenge persoonlijke controle on derworpen: wordt bij iemand ook het kleinste stukje uranium-mate- riaal gevonden, ook al is het zonder zijn weten in zijn kleding terecht gekomen, dan heeft hij een grote kans op de kogel of op levenslange gevangenisstraf, of schoon de doodstraf in 1945 „af geschaft'" werd. De kleinste fouten of nalatig heden bij het werk worden als sabotage met dood of tuchthuis bestraft, evenals de kleinste in lichting omtrent zijn werk, die men aan een collega van een an dere afdeling zou verstrekken. De geleerden en vakmensen wor den zeer goed betaald en genie ten verschillende privileges; toch zou iedereen liefst uit deze at mosfeer van voortdurende angst en verdachtmaking weg willen." Van experimenten met atoom bommen wist Concarev niet veel te vertellen, daar deze streng ge heim gehouden worden. Wel zijn door enige ontploffingen ver schillende werkhallen vernield, waarbij ook honderden mensen om het leven kwamen. Het enige experiment voor 1949 met een atoombom heeft naar in het kamp verluidde geringe resul taten opgeleverd. De explosie zou niet sterker dan een ge wone, met ekrasiet gevulde bom geweest zijn. Een grote explosie (die door Amerikaanse instru menten over de hele wereld ge signaleerd werd) zou waarschijn lijk in een van de twee andere atoomsteden noordelijker in Si berië plaats gevonden hebben. De dichtstbijzijnde „gecivili seerde" stad bij Atomgrad is de gemeente Eriwain, ca. 50 km verder gelegen, die met Atom- De grootste collectie voor elk interieur iets aparts Woninginrichting, Langestraat 7 Telefoon 2983

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2