Houdt liet vrolijk, ook in de winter! KOLLMER C0MPRESS0R HORLOGES R. K. Vrouwengilde BRILLEN voor SCHOORL Mr* Opt* Pastoor Waterleidingbedrijf waakt over de vogels 70 jaar getrouwd Marklin Trix Dinky Toys Schuco Vluchtelingenhulp Bridgeclub Schoorl t Lego stenen Meccano Pedigree- Anne poppen BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. Jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming ALKMAAR 33.95 37.50 De Rattenval Jumbo spelen en nog veel meer Die vervelende Rietje Gebraden Kuikens Speelgoedwinkel De terreinendienst van het Waterleidingbedrijf heeft niet al leen over de terreinen, van Schoorl tot aan Bloemendaal, het toezicht over de paden en wegen door het duingebied, maar ook in ruime mate over de vogels. Om bij een eventueel strenge winter met veel sneeuw de vogels voor hongerdood te kunnen be hoeden, heeft men duizenden kilo's eikels, door de jeugd we kenlang bijeen gegaard, opge kocht. Een deel van de eikels, de grootsten worden er uitgezeefd, zijn bestemd om ter plaatse te worden uitgezaaid of om te wor den overgebracht naar de kwe kerijen waar jonge eiken voor het eigen bedrijf worden gekweekt. Het resterende en overgrote deel is bestemd voor vogelvoer. Hiervoor worden de eikels niet gemalen maar gebroken met een machine die alles in fijne delen breekt. Gedurende de winter strooit men op speciale voeder- banen de gebroken eikels, ver mengd met graanafval producten In korte tijd weten de vogels dat zij op gezette tijden hier hun voedsel kunnen halen. Alleen de komst van de man met het voer is dan al voldoende om hen in actie te doen komen. Een belang rijk deel van het voer is bestemd voor de gebieden tussen Egmond en Bakkum waar praktisch geen eiken staan, en waar de geringe hoeveelheid eikels al voor de winter door de vogels is opge bruikt. Bovendien zijn de besdra- gende heesters en bomen door de aanhoudende droogte van deze zomer vaak zonder vruchten ge bleven. Ondanks het feit dat de natuur niet volledig in staat is om de vogelstand te voeden is men door de eikel-inzameling in de gelegenheid om onder alle weersomstandigheden de vogels de nodige voeding te kunnen ge- <zn Het waterleidingbedrijf zorgt niet alleen voor de voedering, maar bezorgt hen ook tevens als enige bewoners een gratis water abonnement in de drinkvijvertjes en heft ,,de woningnood" op door het plaatsen van nestkastjes in de bomen. Door deze verzorging houdt mén niet alleen de vogels in stand, maar zorgt tevens voor de biologische circulatie in de na tuur. De vogels verdelgen de in secten en brengen tevens de stof fering aan in het duinlandschap. Voor de wandelaar dragen ze bij tot een rijkere recreatie in de prachtige gebieden van het wa terleidingbedrijf. De Sportfokkers Op de kortgeleden te Bolsward gehouden Nationale tentoonstel ling van Konijnen en Pluimvee, behaalden twee leden der Ber gense afd. van de N.K.B. ,,De Sportfokkers", de volgende fraaie resultaten de heer S. de Boer: een le prijs mevr. Schmalz-Vader5 eerste prijzen, 1 tweede prijs[eff 2 derde prijzen. fi 85.- 100% WATERDICHT 100 °/o CONDENSVRIJ SCHOORL Op 17 november a.s. is het 70 jaar geleden dat het echtpaar Kruisveld-Zipp in het huwelijk trad. Zeventig jaar getrouwd is een feit dat meer dan voldoende is voor een verslaggever om eens een babbeltje te gaan maken, vandaar dat we bij Huize „Wes terkimme" aanbelden en aan mevr. Kuiper het verzoek deden, ons eens in contact te brengen met het echtpaar. Mevr. Kuiper, even hartelijk tegen ons als tegen de oudjes in het tehuis is met ons meegegaan en heeft onze wensen aan de heer Kruisveld kenbaar gemaakt. 1 oen de heer Kruisveld hoorde wat de bedoeling was n.l. iets horen over het leven dat achter de rug was begon hij te glim lachen. Hij zag namelijk onze nog volle bloknoot en antwoordde: ,,Als ik u onze belevenissen ver tel, dan heeft u aan dat boek te kort". Niettemin vermochten we brok stukken uit een leven vol arbeid vernemen van deze 94-jarige, die in Callantsoog bekend stond als de sociale heethoofd, maar in zijn functie als dijkgraaf voor de pol der heel veel goeds heeft gedaan. In deze functie heeft hij voor de polder een bemaling weten te verwerven, ondanks de felle te genstand van vele boeren. Doch niet alleen als dijkgraaf doch ook zijn 30-jarig raadslid maatschap beeft Callantsoog op een hoger plan mogen brengen. Mevr. Kruisveld (93 jaar) een lief oud vrouwtje, met een geheu gen nog zo scherp als een mes, wist ons eveneens heel wat te vertellen. Haar 5 kinderen ge nieten allen nog een goede ge zondheid, en hun oudste dochter is één dezer dagen 69 jaar ge worden. Behalve hun vijf kinde ren bezitten ze 15 kleinkinderen en 25 achterkleinkinderen. Voor televisie hebben beiden weinig interesse, hetgeen deels zijn oorzaak vindt in het feit dat de beeldwisseling te vlug gaat. Zij kunnen dit moeilijk volgen. In Westerkimme noemt men de heer Kruisveld ook wel ,,het weerbericht 's Morgens om zeven uur is hij reeds buiten. Aan de wijze van het dichtknopen van zijn jas kunnen de overige be woners reeds zien hoe het met de temperatuur gesteld is. Om nog even een gesprek te vermelden het volgende: Het ging over de mechanisatie van het boerenbedrijf en het was voor ons verrassend hoe mevr. Kruisveld hierover oordeelde. Na tuurlijk was zij het er mee eens dat op deze wijze economischer gewerkt kon worden, doch het feit dat veel van het rustige en bedaarde leven op de boerderij hiermede verdwenen was, kon haar goedkeuring niet wegdragen. Aan de wijze waarop zij hierover sprak was duidelijk te merken met hoeveel interesse zij dit pro ces volgt. Inderdaad, aldus mevr. Kruis veld, waren er boeren die hun personeel als slaven behandelden, doch waarom dan allen over één kam te scheren. Was het met de fabrikanten anders gesteld? Maar hierover hoorde men niets. Vijf jaar geleden was men naar Westerkimme getrokken en beiden waren vol lof over de verzorging in het tehuis. Op 17 november zoals we in de aanvang reeds vermeldden, zal het groot feest zijn en gezien de humor die beiden nog bezitten en de levendige interesse voor alles kan men gevoeglijk aanne men dat voor beiden een langer samenzijn beschoren is, iets wat hen op die dag door velen toege wenst zal worden. Ook de Duinstreek wenst hen dan een genoeglijke dag en nog vele jaren. De collecte Vluchtelingenhulp 1959/1960 heeft in de Gemeente Schoorl de mooie som opgebracht van f 512,94 in totaal. De huis aan huiscollecte bedroeg n.l f 402,04 en de zaalcollecte ge houden tijdens de feestavonden van de V.V.V. f 110,90. Het plaatselijk comité dankt bij deze allen, die tot dit mooie resultaat hebben medegewerkt. De uitslag na de 3e competitie-avond: LIJN A: 1. Half Jr.-Mosch 2. Fam. Kuyper 3. Fam. Repko 4. BekkerBeeldman 5. De Jong Burgering 6. Mevr. Timmermans- Heystek 7. GoetMolenaar 8. Half Sr. Haasbroek LIJN B: 1. Mevr. Arpeau F. Mosch 2. RoosP. Ens 3. Mevr. Raven Nieuwland Sr. 60 pnt. 4. Mevr. Jager de Wit 55 pnt. 5. Mevr. Stenneberg Mevr. Visser 55 pnt. 6. Nieuwland Jr. M. Ens 52 pnt. 7. Mej. Haring Lensing 50 pnt. 8. Mevr. Byland Mevr. Bouman 49J/2 pnt. 9. Mevr. Klinkenberg Mevr. Timmerman 46)^ pnt. 10. v. d. Hoef Byland 40 pnt. 51 pnt. 50 V? pnt. 443^ pnt. 43 pnt. 43 pnt. 37 pnt. 34/// pnt. 32 pnt. 70 pnt. 62 pnt. De tijd is voorbij, dat we in het winterseizoen alleen maar donkere tinten droegen. Tegenwoordig trachten we ook in de donkere tijd wat fleur te brengen, door nog een kleine herinnering aan de zomer mee te dra gen. Goed, de stoffen zijn natuurlijk zwaar der en warmer, het katoentje heeft in de winter afgedaan, maar het dessin van de winterstoffen is vro lijker dan vroeger. Een bloemetje, leuk spel met lichte tinten dat zijn de dingen die tegenwoordig ook bij de winterstoffen behoren. Ons model laat hier iets van zien. De rok die zij draagt, is een echte winterrok, al thans wat de soort stof betreft. Op een vrij lichte ondergrond vinden we bloemmo tieven en dat doet bijna zomers aan. Zo kan de kleding in de winter een fleurige noot worden in don kere dagen. Overigens is er nog iets opvallends aan de rok van ons model en wel de grote zakken die laag op de zijkanten van de rok zijn gezet. Ze zijn groot en we zouden er - als de heren in hun colbertzakken - veel in kunnen bergen, maar dat is toch echt de bedoeling niet. In de eerste plaats zijn het sierzakken, maar och, een klein zakdoekje of de onmisbare poederdoos kan er wel zonder bezwaar in opgeborgen worden. Tracht u ook de fleurige noot in uw winterkleding te bewaren. Interessante lezing voor Een dezer dagen hield de heer Feenstra, Inspecteur van politie te Hoorn, een interessante lezing met als titel „Gevaren voor de jeugd in deze tijd* De heer Feenstra, die op 23- jarige leeftijd het politievak koos, werkte een groot aantal jaren in de beruchtste buurten van Am sterdam. Een deel van zijn poli tionele ervaringen uit deze tijd gaf hij aan de openbaarheid prijs, teneinde een waarschuwing te laten horen wat betreft de geva ren die het inhoudt voor de jeugd die in de steden hun studie voort zetten, of meisjes die in de stad in betrekking gaan. Immers, maar al te vaak denkt de jeugd dat vader en moeder verouderde opvattingen hebben, en slaan sindsdien de goede raad gevingen in de wind. In andere gevallen worden de kinderen on voldoende voorgelicht. Spreker was er van overtuigd dat deze voorlichting zeer noodzakelijk is en waarmede men vandaag de dag de puberteitsjaren niet meer af moest wachten. Gebruik hiervoor dan gewone woorden aldus spreker. Spreker achtte 'het eveneens noodzakelijk controle te houden op het doen en laten van de jeugd in hun vrije tijd. Het bioscoopbezoek neemt hand over hand toe, en vele films zijn zuiver gericht op het ontwikkelen van een totaal verkeerde geest. In vele gezinnen, aldus spreker, is het gewoonte de kinderen zak geld te verschaffen. De bedragen gaan echter soms alle perken te buiten. Spreker concludeerde, dat menig ouderpaar op hemeltergen de wijze met hun kinderen om springen. Ook de verslapping van het geloof onder de jeugd haalde spreker aan, evenals het drankge bruik en misbruik, hetgeen zowel voor de jongens als de meisjes geldt. Na ook de aandacht gevestigd te hebben op de invloeden op de jeugd, voortvloeiende uit de woningnood, alsmede de talloze echtscheidingen, besloot spreker zijn lezing. Met een dankwoord aan de Presidente en enkele zangnummers van het zangkoor werd deze interessante avond be sloten. „De gebroeders Karnemelk« „Hyena's van de grole weg"is jaar LEIDSE DEKENS 100 procent zuiver wol met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur „De Rattenval" een toneelspel in drie bedrijven door J. M. Ter- lingen en Kees Spierings is door de Harger toneelvereniging in studie genomen, en zal op zater dag 21 november in Café Klop voor het voetlicht gebracht wor den. Naast de bekende krachten heeft de H.T.V. ook weer enkele nieuwe krachten kunnen aantrek ken, en verwacht mag worden dat er een zeer goede avond ge boden zal worden. Een gezellig bal zal de avond besluiten. DE VRIENDSCHAP Zondag a.s. gaat ons fanfare korps „De Vriendschap op con cours naar Baarn en zal uitkomen in de 2e afdeling Fanfarekorpsen. Veel succes. „IK VIND die kleine Rietje van Annie een mispunt van een kind", hoorde ik een van de moeders tegen de anderen zeg gen, nadat de deur zich achter Annie en haar Rietje gesloten had. De gastvrouw was jarig en verscheidene van haar vriendin nen waren haar komen felicite ren. Sommigen hadden hun spruiten mee gebracht. Zo ook Annie. Dadelijk na de opmerking van de bewuste dame kwamen de tongen los. „Het is wel niet leuk, om te gaan roddelen over iemand, die net zijn hielen ge licht heeft", zei er een, „Maar ik kan dié Rietje ook niet zetten Riet veld's Wildhandel en ik vind, dat Annie haar to taal verkeerd opvoedt en veel teveel toegeeft." Wat was er met Rietje aan de hand? Het vijfjarig kind had de gewoonte, om zich op een allerhinderlijkste manier aan ie dereen op te dringen. Altijd wil de ze bij iemand op schoot klim- men en dan maar flikflooien, kusjes geven en kietelen, om zo een stoeipartij uit te lokken. Mensen, die haar nog niet ken den, vonden dat voor een poosje aardig. „Zo'n aanhalig diertje tochMaar als het kind maar door bleef gaan en van geen ophouden wist, kregen zij er genoeg van. En dan was het de moeilijkheid, om van haar af te komen. Ziekelijk of stoutigheid? MENSEN, die haar wél goed kenden, vonden haar ronduit een verschrikking en zagen al dagen GEESTERWEG - TELEFOON 6605 ALKMAAR quwetlen., e^Gub, tcdvet, Iwdo^es Een oude, vermoedelijk joods-Perzische lijst van maanstenen is de volgende: Onyx juli Cornalijn augustus Granaat januari Amethyst februari Hematiet maart Saffier april Achaat mei Smaragd juni Chrysoliet september Aquamarijn oktober Topaas november Robijn december Atelier roor reparaties en nienwwerk Eigen ontwerpen Ingezonden mededeling prijzen vanaf Vrijdag-, zondagavond te 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur Een kostelijke geschiedenis vol leuke humor Günther Lüders - Ruth Stephan - Ursula Barlen in a.l. (Manöverball) met Paul Hörbiger - Michael Cramer en Chari Baxevanos De belevenissen van kanonnier Karnemelk, die in één slag de held der manoeuvres en de lieveling der vrouwen werd Günther Lügers in zijn oerkomische dubbelrol Zaterdag-, maandag-, woensdagavond te 8 uur Twee grote sterren van het witte doek Victor Mature en Diana Dors in (The Long Haul) met Patrick Allen en Gene Anderson De sensationele geschiedenis van een vrachtwagenchauffeur, die aan een verliefde vrouw zijn ontslag dankte Een geschiedenis vol spanning; Een film die er geen doek jes om windt Smit - DUSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 0 220 0-4727-5 6 6 9 Bergense Woninginrichting Dorpsstraat 3 Telefoon 2156 p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier ■■•■lilIll Hereweg 71 - Schoorl - Telefoon 279 iiiliiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimi BERGENS Kerkstraat 5, Telefoon 2435

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2