t 99 Middenstand voert actie met altijd prijs P P Waarom koopt Sint Nicolaas graag in Bergen? at-foumetLG Z&otU Bergens raad vergaderde onder andere leiding J U V ft bOllt-garantie bont 1 Dames genoten van kap-show Indrukwekkende begrafenis van Jacob Schotten SCH00RLSE GEMEENSCHAP A$euda Stukje Oud Bergen gaat verdwijnen aïfoumetie <3=)oU e ti Kapsalon Dobben VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 36c JAARGANG No. 44 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Bergense Middenstand organiseert dit jaar een zeer originele St. Nicolaas actie van 21 november tot 7 december. Voor iedere bestede gulden ontvangt de klant een bon, 20 van deze bonnen op een opplakvel geven recht op een heerlijke gratis chocolade reep. De wikkels van een groot aantal van deze repen bevatten boven dien nog een waardebon. Iedereen kan dus voor zijn opgeplakte bonnen gratis repen krijgen met nog de mogelijkheid van een extra verrassing in de vorm van een waardebon, ter waarde van respec tievelijk 100.—, 50.—, 25.—, 10.—, ƒ5.—, 2.50. De omwisseling van de bonnen voor repen vindt plaats in de kiosk op het Stationsplein. De daarvoor vastgestelde tijden vindt U op de gratis te verkrijgen opplakvellen. Aan de actie, die zaterdag reeds aanvangt, nemen nagenoeg alle winkeliers deel. De meeste winkeliers hebben hun bonnen bij de kassa liggen om ze niet te vergeten uit te reiken. Mochten ze het evenwel toch nog vergeten, verzuim vooral niet te vragen. Waarom zou Sint nu eigenlijk zijn inkopen in Bergen doen? Wel die vraag is heel gemakke lijk te beantwoorden. Als hij in Bergen goed en gemakkelijk klaar kan komen, gaat hij het niet elders zoeken. Om in weer en wind te staan wachten in de wachthuisjes van de bushalten, die nog maar steeds op zich laten 'wachten, daar wacht hij wel voor. Bovendien schijnt niet iedere avond de maan vriendelijk door de bomen en maakt het wachten in een Egyp tische duisternis bij een bushalte, niet bepaald tot een „heerlijk avondje". Bovendien biedt het kopen voor de Sint in Bergen vele voor delen. Sint wordt er niet, zoals elders maar al te vaak voorkomt, als massa-mens" behandeld of zo dienstig geholpen dat hij het gevraagde zonder verdere om haal praktisch krijgt opgedron gen. Maar Sint laat zich niets „aanleunen" en kiest zelf, bijge staan door een middenstander, die hem niet met bisschoppelijke onderdanigheid, maar wel met adviezen van dienst is en hem Mooi haar valt op rustig uit een grote sortering, zonder enige verplichting, laat uitzoeken. Bovendien kan Sint zijn artikelen op een prettige wij ze ruilen. Voorts heeft Sint uit eigen er varing geleerd, dat hij bij het schenken van apparaten op tech nisch gebied, horlogerie, huis houdelijke apparaten, televisie enz. bij de minste storing direct wordt geholpen, of zo nodig van een ander apparaat wordt voor zien. Bovendien krijgt Sint bij be steding van elke gulden een bon die hem bij inlevering van 20 stuks recht geven op een choco ladereep, waarbij hij tevens kans maakt op een niet te versmaden waardebon van grote waarde. Th. VELDMAN VERMELD STEEDS DE PLAATSNAAM Men maakt er vaak de ge woonte van om zijn correspon dentie die bestemd is voor zijn eigen gemeente aan te duiden met de letter: E.V. of wel „al hier". Aangezien de meeste cor respondentie thans in Alkmaar wordt gestempeld en gesorteerd en de straatnamen als Wester- weg, Wilhelminalaan, Notweg etc. daar ook voorkomen, ver oorzaakt dit mogelijk verwar ring en vertraging van Uw cor respondentie. Vermeld dus de straatnaam met de aanduiding Bergen-Schoorl-Alkmaar etc. In ieder geval heeft hij altijd een troostprijs. Intussen zijn de Zwarte Pieten beu geworden met het gesnuffel in de boeken en de taai-taai en zoeken de slager op voor een hartig hapje. Het is een prettige afwisseling op het heerlijke avondje na al die zoetigheid. En de zwarte Pieten willen het ook wel eens proberen om met de bonnen, een prijsje in de wacht te slepen. haat Het moet voor de rechtgeaar de Bergenaar toch wel een pijn lijk ogenblik geweest zijn de voorzittershamer in de gemeenteraad door een waar nemend burgemeester te zien hanteren. Dit bleek evenwel niet uit de discussies die volgden. Indien Door betere haarverzorging er een buitenstaander de raads zaal zou zijn binnengekomen, dan zou hij gemeend hebben dat men daar annexatieplannen met de gemeente Alkmaar aan het smeden was. Het waren echter onschuldige vragen van ver keerstechnische aard die de stad Alkmaar zelf betroffen. Waarnemend burgemeester Wijtema wees er op, dat hij geen behoefte gevoelde om op deze plaats uit te wijden over de burgemeesterskwestie, waar na de heer Sluis een korte ver klaring aflegde, waarin hij tot uitdrukking bracht, dat hij de verklaring, die hij oorspronke lijk op de eerstkomende raads vergadering zou afleggen, hier niet zou geven. De meeste ingekomen stukken, zoals het schrijven aan de raad door burgemeester Dr. W. Huy- gens, waarin hij mededeelt ont slag te hebben aangevraagd, om de naar zijn mening onbehoorlij ke behandeling die hij van de V.V.D.-fractie en de P.v.d.A. heeft ondervonden, werden voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek van de maatschappij tot exploitatie van een A.R.M.-ma nege, te vestigen op de „Krocht" van het Oude Hof, afgewezen. De reden van afwijzing bestond uit de volgende overwegingen: De rust in het boscomplex zou verstoord worden. Het nodige verkeer met auto's van en naar de manege vereist het aanleggen van een toegangsweg met alle nadelen van dien, de padvinders moeten er ongestoord kunnen blijven. Mr. Sluis nam met ver bazing kennis van dit voorne men. Hij meende dat het in het belang van Bergen als vreemde lingencentrum was, als hier voor de hele omgeving een paarden- rijschool gevestigd zou worden. Hij was wel van mening dat het hier op het Oude Hof niet de juiste plaats zou zijn. Dr. Steinz verzocht de onderhandelingen met de maatschappij niet af te breken en voor hen een andere plaats aan te wijzen. De heer Veldt zag liever een federatieve dan een commerciële school ge vestigd. Voorzitter merkte op dat door de aanvrager alleen dit ene punt voor vestiging was gevraagd. Deze aanvraag moe ten we zonder' meer afwijzen, omdat we ons later moeilijk te rug zouden kunnen trekken. Wel kunnen we de deur open laten voor een herhaald verzoek op een andere plaats, en dan de zaak nog eens bezien. Aldus werd algemeen besloten. Voor de commissie huisves ting werden met vrijwel alge mene stemmen herkozen de he ren P. J. Borst, C. A. Bruyn, W. W. van Rennes, J. J. Wit tebrood en Mr. F. Zeiler. De heer Dinkelberg vroeg zich af of het woningprobleem van zo'n grote omvang was dat het nood zakelijk was de commissie te laten voortbestaan. Wethouder Ellis deelde mede dat de com missie 8 maal bijeen was ge weest in het afgelopen zittings jaar, dat slechts 5 vorderingen waren geadviseerd. De woning nood wettigde het voortbestaan van de commissie, omdat er voor 1959 slechts 7 woningen konden worden gebouwd, terwijl de be volkingsaanwas 60 a 70 per sonen per jaar bedroeg en men dus al hopeloos achterop komt. Ook in Alkmaar was de com missie nog steeds noodzakelijk gebleken. Het verzoek van het V.V.V.- bestuur om een garantielening ten bedrage van 15.000. Voor de bouw van het nieuwe kantoor, werd niet in die vorm ingewilligd, omdat de rente der lening boven het rentegamma lag. Men wilde er in beginsel wel aan medewerken door even tueel het ontbrekende bedrag aan te vullen, om de vereniging niet in de kou te laten staan. Voordat men tot de behan deling van punt 5 overging, de aankoop van enkele stukken grond ten behoeve van het aan- Wani uw kaar is uw sieraad leggen van het Dorpsplein, deel de de heer van Rees Vellinga mede, dat indien men tot stem ming mocht overgaan, zijn frac tie zou tegenstemmen. De heer Dinkelberg deelde mede, dat hij voor het Dorpsplein voelde, maar niet met de toegangsweg instem de. Overigens stemde de raad volledig met de voorstellen van grondaankoop in. Met algemene stemmen werd het voorstel tot het aanschaffen en plaatsen van 6 overdekte wachtgelegenheden voor bus. passagiers aangenomen. Er wordt een bedrag van 5.189,20 gevoteerd voor de wachthuisjes aan de halten Nesdijk, Ooster- weg, Lindelaan, de Zeeweg en twee op de nieuwe autobussen- standplaats op het terrein van het voormalige tramstation te Bergen aan Zee. De totale kos ten bedragen 8.339,20, met dien verstande dat de N.H.A. D.O. ƒ3.150.— zal bijdragen. De gemeente zal het onderhoud voor haar rekening nemen. Mevr. Broekman vroeg of er in Alkmaar ook geen wacht huisjes bij het station konden worden geplaatst. Voorzitter deelde mede dat dit de volle aandacht heeft van het gemeen tebestuur van Alkmaar en dat men reeds in overleg is met de N.H.A.D.O. Voorts werd besloten tot het uitdiepen en schoonmaken van enige sloten in de Oudburger- polder. Bovendien zullen de slo ten en afrastering van het ge meentelijk sportterrein aan de Kerkedijk worden hersteld. Daarna kwam aan de orde het voteren van 5050.— voor het uitvoeren van enige drin gende voorzieningen aan het ge bouw van het Oude Hof, waar de Volkshogeschool is geves - tigd. De heer van Rees Vellinga betreurde het, dat destijds bij de bestemming van het Oude Hof te weinig inzicht is betoond bij het vaststellen van de huur prijs, De heer Ellis memoreerde dat de financiële opzet toen rendabel genoemd kon worden, maar dat de onderhoudslasten in de loop der jaren schrikbarend Horloges waren gestegen en de huur dus niet meer in overeenstemming is met de huidige prijzen. De heer van Rees Vellinga was van me ning, dat het hier geen onderhoud, maar herstel betrof, en noemde het voorstel onaanvaardbaar. De heer Broersma deelde mede dat men toen wel degelijk wist dat het pand niet best was en men er geen voordelige zaak aan had. Mevr. Broekman was het ook niet eens met haar fractie genoot, de heer van Rees Vel linga en merkte op, dat de Volkshogeschool van groot be lang is. Het bos heeft grote waarde en zij was van mening dat het niet erg was om er iets op toe te moeten leggen. De heer Hemelrijk voegde er aan toe, dat de Volkshogeschool zelf heel veel aan de gebouwen deed. Tot slot werd de raad ge vraagd, toestemming te verle nen voor het voteren van een de finitief krediet van 115.000.. ten behoeve van het gedeelte weg met het dorpsplein. Ook ging de raad accoord met het afbreken van het voormalige (Stationsgebouw en dit te laten afbreken en te verkopen aan de hoogste bieder, de heer J. Th. Pepping, voor de prijs van 3600. Bij de rondvraag werden op merkelijk veel verzoeken aan de burgemeester van Alkmaar ge richt. Maar de raad moest er Laat u vakkundig voorlichten mee ophouden, want aldus de voo,rzitter, "hij was niet van plan in het openbaar de gard te laten uitreiken". De heer Broersma was van mening, dat in Bergen de in stelling van een financiële ge meentelijke commissie ontbrak. Voorzitter deelde mede dat dit als waarnemend burgemeester niet op zijn weg lag en dus moest wachten. De heer Tros wees er op, dat reeds eerder was ge sproken om het aantal drank vergunningen te verhogen. Voorzitter deelde mede dat als er aanvragen hiervoor binnen zouden komen, ze in behande ling zouden worden genomen. De raad zelf kan de nodige voorstellen doen. De heer Din kelberg vroeg nadere mededelin gen te mogen vernemen over het doortrekken van de Land weg naar Schoorl. De toezeg ging werd gedaan hiervan werk te maken. Hierna ging de raad nog enige tijd in comité, De T.O.C. van de kappers- bond Afdeling Alkmaar, dames en heren, demonstreerde in de dancing van De Rustende Jager, op initiatief van het r.k. vrou wengilde, een zeer gewaardeer de kapshow. Eerst werd door de heer P. Kuin uit Alkmaar een uiteenzet ting gegeven van de kapsels die door een tiental leden van de T.O.C. zouden worden gede monstreerd. De opzet van deze demonstratie was om de dames vooral het betere kapwerk te tonen in dag- en avond-kapsels. Dat de demonstratie zeer op prijs werd (gesteld bleek wel uit de vele vragen die na af loop werden gesteld, en door de heer Kuin op vakkundige wijze werden beantwoord. Ter afwisseling kapte de heer Been tjes zijn zoontje, wat zeer werd geapprecieerd. In haar openingswoord merk te de presidente, Mevr. Dies- feldt-Pieters op, dat de haar tooi van de vrouw een grote rol speelt in haar leven. De Schepper gaf haar dit immers om te behagen. De kappers wa ren door de eeuwen heen kun stenaars in hun vak. Het zang koor onder leiding van haar eminente dirigente Mevr. Mo— réé-Dol, bracht liederen ten ge hore, wat een welverdiend ap plaus oogstte. Het vormde een prachtige muzikale omlijsting voor deze avond. In haar slot woord bracht Mevr. Diesfeldt dank voor hetgeen er geboden was aan sierlijke en flatterende kapsels. Wij prijzen ons geluk kig dat wij kunstenaars in het kappersvak bezitten, die zulke kapsels brengen en ontwerpen kunnen. Het was een leerzame, mooie en charmante avond die U ons heeft gepresenteerd, al dus Mevr. Diesfeldt. Ten slotte sprak de heer B. Dobben nog een dankwoord aan hen die hun medewerking ge geven hebben, waarna allen vol daan naar huis gingen. De heer Jacob Schotten, die met zijn auto op zo'n tragische wijze in het Noordhollands ka naal door verdrinking om het leven kwam, is onder grote be langstelling ten grave gedragen. Na de uitvaartdienst, die in de parochiekerk door vele belang stellenden werd bijgewoond, vormde zich buiten een groep van ongeveer 50 geüniformeerde man nen en vrouwen, bestaande uit Spreekt met ons het komt in orde door leden van de brandweer, het Roode Kruis van Bergen, Castri- cum en Egmond, waarvan enkele samen op de boot van het Roode Kruis hadden gewerkt en waar voor Jaap vier maal zijn vakantie had beschikbaar gesteld om de zieken van een onbezorgde week te doen genieten. Na de absoute, die door kapelaan Brabander werd verricht, sprak de kolonne- commandant Dr. Bulstra namens de kolonel en bestuur woorden van deelneming, alsmede de heer Blaauw voor de brandweer en de directie en het personeel van de rijkswerf-inrichting. Een broer van de overledene bedankte na mens de familie voor de betoonde belangstelling. □□aaaDdaDDDDaaaaaaaDaaaD Dinsdag, 24 november Lezing met lichtbeelden door dhr. Jan Strijbos over „Zwerven door Fins- en Noors Lapland, uitg. van „Algemeen Welzijn", zaal Timmerman, 20 uur. zaterdag, 28 november Klaverjasdrive, uitg. van het fan farecorps "De Vriendschap", café Groothoff, 20 uur. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Het schilderachtige huisje aan de Hoopweg, nummer 17, is ge doemd om te verdwijnen. Het wordt weliswaar nog niet afge broken, maar het is toch overge leverd aan de natuurelementen. Het is door de raad onbewoon baar verklaard wegens de slechte toestand waarin het zich bevindt, de vochtigheid en brandgevaar. Het is te kostbaar om doelmatig te kunnen herstellen. De raad be treurde eenstemmig dat weer een leuk hoekje moet verdwijnen. Jarenlang heeft hier de heer S. Min gewoond met zijn zelf ver vaardigde figuren als Adamson en andere leuke karikaturen uit strips overgenomen. Waarnemend burgemeester en wethouders vonden het pijnlijk het voorstel tot onbewoonbaarheid te moeten verdedigen, maar merkten op dat dit de enige mogelijkheid is. een droeve noodzakelijkheid. Men zal nog overleg plegen met de direc teur van gemeentewerken voor eventuele aankoop en eventueel herstel via Monumentenzorg. Dit laatste is echter zeer onwaar schijnlijk. «em Gewijzigde buslichting De buslichtingen zijn als volgt 0.30 uur van zondag op maandag. 6.00 niet op maandag. 11.30 uur. 15.00 alleen op zaterdag. 19.00 aansluiting nachtpost trein, (za terdag niet). Brievenbus post- antoor6.00 uur. 11.30 uur 15.00 alleen op zaterdag. 19.00 nachtpost - trein, (niet op zaterdag) ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN Weekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 Ook voor pracht cadeaux Dorpsstraat 21 voor de St. Nicolaas EEN PRACHTIGE BONTMANTEL Atelier en winkel Hekelstraat 25 Grote sortering Zeer laag in prijs Reparatie Mantelgarnering Tel. 3400 Alkmaar telefoon 2331, Bergen Voor ook speciale Sint Nicolaascadeaux Dorpsstraat 21 Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 22 november Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL- 22 november Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306 KOEDIJK 22 november Dr. H. PIERS, Telefoon K2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1