iVeMlad ONDER DE ECHTE INDIANEN" P aïfjumetie P aïfoumetie en JllVO boilt- garantie bont I A$et*da Vereniging Tuin- en Oostdorp gaat op reis T* en O.-varia „De Sportfokkers" Bergen A. J. COPPENS en Zn Vijf en dertig jaar zakenman K*A.B. vierde haar 40-jarig bestaan Mooi succes Uitslagen Klaverjas-drive De Sint is weer in aantocht VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 36e JAARGANG No. 45 ÉO Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef fiaat ^umette en Daklekkage? Vluchtelingenhulp Th. VELDMAN ftem -i'/. ui/, tt Zo luidde de titel van de in teressante lezing met kleuren dia's die Lucie Schouten uit Alk maar voor de K.J.V.O. (Ken- nemer Jeugdgroep voor geheel onthouding) in de Rustende Ja ger hield. Mej. Schouten schilderde eerst de historie der indianen in gro te lijnen, waarbij zij al spoedig onderscheid maakte tussen de pueblo-indianen (pueblo dorpje-stad) die in kleine neder zettingen over het land ver spreid leven en de zwerfstammen. Ze liet vervolgens de .ECH TE" indianen in hun werkelijke leven zien en niet de toeris ten "-indianen die men langs de grote autowegen in de U.S.A. veel aantreft. De indianen die zij tijdens haar reis door Ame rika heeft leren kennen, leven voornamelijk in uitgestrekte re servaten. Dit waren tot voor kort ontoegankelijke, kale woes tijn vlakten, maar het isolement der bewoners wordt nu geleide lijk aan opgeheven, omdat er uranium wordt gevonden. Het bestuur dezer „reservations" wordt uitgeoefend door de stam- raden der indianen gevormd door priesters) èn vertegenwoor digers der federale regering. Onder de indianen heerst het matriarchaat: de moeder is hier hoofd van het gezin en de kin- Ook voor pracht cadeaux Dorpsstraat 21 deren krijgen dus haar naam. De kinderen worden door haar alleen, al of niet geholpen door haar broer, opgevoed. De vrou wen staan dus hoog in aanzien. Bij sommige ptammen mogen de mannen hun schoonmoeder zelfs nooit aanschouwen. Deze laatste draagt dan om hen terwille te zijn, overal een bel mee ter waarschuwing. Vervolgens liet mej. Schouten prachtige kleurendia's zien, die zij op een prettige en vaak gees tige manier toelichtte. De uit een archief afkomstige foto van de laatste rebellerende groep Apachen, was bijzonder interes sant. Deze mensen beantwoor den echter in het geheel niet aan het beeld van de „roman tische' indiaan, zoals zij in wild west-films en indianenlectuur voorkomen. Tegenwoordig leven deze stammen grotendeels als cowboy's Het drankmisbruik on der hen is een groot probleem. De afbeeldingen der hutten, be dekt met stro, dekens, huiden, vormen wel een schrille tegen stelling tot de zogenaamde be roemde wigwams. Voorts toon de ze ruïnes van oude rotsdor pen en de moderne vorm hier van. In elke nederzetting ziet men grote ronde putten, waar bij de mannen rituele plechtig heden houden, gekleed in oude fraai bewerkte costuums en zij voeren daarbij dikwijls sacrale dansen uit. Hiervan kreeg men een buitengewoon goede indruk, mede door de authentieke op namen van de gezangen. Dit gedeelte werd besloten met prachtige dia's van de Grand Canyon. Na de pauze werd een kleurenfilm over de Navaho indianen gedraaid, die mej. Schouten zelf van commentaar voorzag. Deze stammen, die in Noord Arizona en Zuid Utah le ven, hebben de westerse cul tuur bijzonder goed in hun ei gen cultuur geintegreerd. Op boeiende wijze verklaarde de spreekster de verschillende gods dienstige gebruiken. Bijzonder interessant waren de unieke op namen van een genezingsritu eel. Hierbij werden door de in spijkerbroeken geklede medicijn mannen, afbeeldingen van be paalde goden en mythelogische tekens met gekleurd zand op de grond gevormd. De toeschou wers kregen door de film een goed beeld van de gebruiken van het land, de rijke symbo liek en de cultuur der Navaho indianen. Het was dan ook een zeer geslaagde avond, die ook dit verwende publiek wist te waarderen. De vereniging T. en O., die in de loop der jaren een hechte organisatie met goede levens vatbaarheid is gebleken, heeft ook een reisclub. Hiervoor spaart men regelmatig het hele jaar door. Elke maandag worden er huis aan huis drie dubbeltjes opgeh ald. Om het sparen voor de reis van het volgende jaar te stimuleren heeft men nu reeds het reisplan opgesteld. Tot nu toe was het gebruikelijk om op zon dag te reizen. Nu gaat men er een echte „snipperdag" van ma ken. De reis die op 19 mei plaats vindt, gaat via Purmerend, Schel- lingwoude over Hilversum naar Rhenen, om daar de koffie te ge bruiken. Na het bezoeken van bezienswaardigheden gaat men naar Nijmegen om de Heilige Landstichting te bezoeken, om dan na even rond te rijden door de Keizer Karei-stad in Rens- woude het diner te gebruiken. Als er nog voldoende tijd over blijft is het besluit een rondvaart door de Amsterdamse grachten. De buurtvereniging T. en O. heeft zijn 500ste lid ingeschreven. De speeltuin is zijn winterslaap ingegaan, maar voordat hij werd opgeborgen zijn de speeltuigen eerst nog even in de verf gezet. Met het zangklasje van T. en O. gaat het leuk, het telt nu 25 kin deren. Ook wordt het Sint Ni- colaasfeest niet vergeten. De Sint heeft van die stille mede werkers, die hun vervaardigde speelgoed-artikelen op 28 en 29 november tussen 7 en 9 uur in het verenigingsgebouw tentoon stellen. Voorts heeft het vereni gingsgebouw een gedeeltelijke in wendige vernieuwing ondergaan. Er is dus steeds volop activiteit Poiverientje wint de laatste slag. Dit is de titel van het spel van liefde en dwaasheid, voorzien van een scheutje levenswijsheid, dat de toneelclub T. en O. voor een dankbaar publiek in de ge heel gevulde toneelzaal van De Rustende Jager opvoerde. Het spel speelt zich af in het gezin van de gebroeders Van Erkel, een gepensionneerd bio loog, Aart van Erkel, en de ge pensioneerde marine-officier Fer dinand. Deze broer Ferdinand is nog zo bezeten van de marine, dat hij zich in huis nog inbeeldt op een schip van de marine te zijn. Hij meent met zijn bulder stem het hele gezin naar zijn hand te moeten zetten. Hij maakt het leven „aan boord" zo ondra gelijk, dat de huishoudster ver trekt. Poiverientje volgt haar op. Nu volgen de „zeeslagen" elkaar met wisselend succes op. Ten slotte krijgt ze steun van Aart van Erkel en samen laten ze Erly een blauwtje lopen. Ze weet te zegevieren en de rust keert in huis terug. De heer C. Jansen speelde voortreffelijk de rol van de on genaakbare kommandant, even als de heer Wallerdick, die met zijn vaderlijk gezag de gemoe deren wist te kalmeren. Erly werd uitstekend vertolkt door de heer Kobus uit Alkmaar, die voor deze keer inviel. Poiverientje, mej. Winkel, speelde charmant, vlot en adrem en gaf het stuk een levendig geheel. Ook de an dere spelers vervulden hun rol met grote overgave en enthou siasme. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank telefoon 2331, Bergen Na afloop bracht de voorzitter, de heer Winkel, dank aan de spelers en in het bijzonder aan de regisseur de heer Henk van ^anten, die direct bereid was ge vonden om de taak van de heer De Rother, die naar elders is vertrokken, over te nemen en hiermede een zeer gewaardeerd debuut maakte. Hij uitte zijn waardering voor de heer Kobus, die bij het uitvallen van een spe ler had willen invallen. Tenslotte zette hij de man achter de scher men, de secretaris, de heer Beurs, nog even in het zonnetje en prees hem voor het vele werk door hem verricht. Op de zondag j.l. te Slootdorp gehouden Kring, tevens nationale tentoonstelling, was o.a. de club tentoonstelling ondergebracht van de Konijnenfokvereniging De Sportfokkers, Bergen en Om streken. Op de goed bezochte tentoonstelling werden door le den van bovengenoemde vereni ging de navolgende fraaie resul taten behaald in clubverband: Mevrouw Schmalz-Vader met Blauw-Marter, de Wisselbeker; Jac Zander met Pool, beste dier op één na; S. de Boer met Vlaamse Reus, konijngrijs, beste dier van de grote rassen; Mevrouw Schmalz-Vader met Blauw-Marter, beste dier van de middenrassen; S. de Boer met Hollander, beste dier kleine rassen; Mevrouw de Leeuw-Boon met Witte Rex, beste dier van de kortharige rassen; Jac Zander met Pool, beste dier dwergrassen; Mevrouw Meyer met kleurdwerg, konijngrijs, de beste kleurdwerg; U. Schmalz met Zwarte Cavia, de beste Cavia. Loodgietersbedrijf Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 De verkoop van geschonken goederen, die ten bate van de Vluchtelingenhulp in de kiosk op 't Dorpsplein werden verkocht, en nu is beëindigd, heeft een bedrag van 1050,opgeleverd. Dat doorzettingsvermogen, vlotte bediening en accuratesse de kern vormt van succesvol za ken doen, liet de heer W. Aker boom, Buerweg, ons duidelijk doen uitkomen. Het is 35 jaar geleden dat hij zich daar in de Buerweg vestig de als pluimveehouder, annex oliehandel. Met de groei van Bergen nam ook de oliehandel toe en dit laatste heeft bij hem steeds de meeste belangstelling getrokken. Zijn eerste omzetten waren gering, slechts 3300 liter, of wel 75 liter petroleum per week, die hij met de transport fiets en later met de 2-wielige kettenkar naar de klanten bracht. En al was het nu 4 of 50 liter, hij ging met evenveel animo zijn be stelde olie wegbrengen. Thans is zijn omzet vele malen omhoog gegaan. Toen verkocht hij 4 liter voor een kwartje, nu is zij 20 cent per liter. De benzine kostte 5 cent per liter, nu is de prijs ongeveer 9 maal hoger. Altijd heeft hij zelfstandig en onafhankelijk zijn bedrijf ge voerd. Niettegenstaande de GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 prachtige aanbiedingen van de verschillende oliemaatschappijen ging hij geen verbintenissen met hen aan. De benodigde materia len, zoals een pomp, blikken en bussen, kocht hij allemaal zelf en alles is dus zijn eigendom. Hij zag zelfs kans om de petroleum voor een lagere prijs te verkopen. Dit tot grote ergernis van 4 maatschappijen, die samen broe derlijk met Akerboom kwamen praten om de concurrentie ten aanzien van de andere venters op te heffen. Het werd een wik ken en wegen, voorstellen en tegenvoorstellen, ze wilden zelfs de hele oplaag van de Duinstreek opkopen van die week, waarin een advertentie van Akerboom was geplaatst. Uiteindelijk kwam er van alles niets. Akerboom ging door en kocht en verkocht olie tegen prijzen die hij wilde. Hij zag er niet tegenop om slechts enkele klanten in Koedijk, Schoorldam en Alkmaar met paard en wagen te bedienen. Na de oorlog werden de han- delsprijzen stabieler en was er voor iedere venter een behoor lijke boterham te verdienen. Maar zijn activiteit verslapte niet en hij voegde aan zijn zaak de verkoop toe van huisbrand-, diesel- en tractorolie, benevens gasoline, propaan- en Butagas. Maar zijn devies van honderd procent service en directe bedie ning blijft onverminderd van kracht. Dit is altijd de kracht geweest, die zijn zaak tot grote bloei heeft gebracht. De Katholieke Arbeidersbewe ging, afdeling Bergen, heeft op feestelijke wijze haar 40-jarig be staan gevierd. Na cên plechtige H. Mis in de parochiekerk vond 's middags een receptie plaats in hotel „Het Wapen van Bergen De oprichting vond plaats in 1919 en het aantal leden bedroeg toen enkele tientallen. Thans is dit aantal gestegen tot ongeveer 360, waarbij dan ook nog de ka- jotters, ongeveer 100 in getal, gerekend kunnen worden. Op de druk bezochte receptie kwam ten volle tot zijn recht welke belangrijke plaats de K.A.B, in allerlei opzicht inneemt. voor de St. Nicolaas EEN PRACHTIGE BONTMANTEL 1 Atelier en winkel Hekelstraat 25 Grote sortering Zeer laag in prijs Reparatie Mantelgarnering Tel. 3400 Alkmaar De wethouder, de heer C. W. Ellis, vertegenwoordigde het ge meentebestuur en bracht de ge lukwensen aan de jubilerende af deling over. Hij deelde mede, dat de K.A.B. de belangstelling en sympathie van het gemeente bestuur heeft. Het gemeente bestuur draagt de K.A.B. een warm kloppend hart toe en ziet gaarne dat de jubilerende bond in ledental zal stijgen en ook kwalitatief steeds meêr zal toe nemen en vooral op cultureel ter rein en sociaal gebied een be langrijke plaats mag blijven in nemen. Vervolgens sprak de districts bestuurder, de heer Joh. de Lan ge, zijn felicitaties en dankbaar heid uit en reikte de gouden bondsspeld uit aan de penning meester A. J. v. d. Velde, die 40 jaar lid en 35 jaar penning meester is. Hij stelde de heer v. d. Velde als voorbeeld voor zijn onbaatzuchtige ijver. Vervolgens bracht de heer J. Stam, namens de bouwvakbond St. Joseph, zijn felicitaties over. De heer A. Ooievaar deed dit namens de toneelver, St. Jan en bracht in herinnering het ont staan van de toneelvereniging, welke gekomen is uit de K.A.B., vroeger „Volksbond" genaamd. Ongeveer 14 jaar na de oprich ting van de K.A.B. is de toneel vereniging zelfstandig geworden en kan als enigste toneelvereni ging bogen op een meer dan 25- jarige levensvatbaarheid. De heer Ooievaar dankte het bestuur voor de ruggesteun die de K.A.B. aan St. Jan biedt. Op de receptie waren aanwe zig de Zeer Eerwaarde Heren Geestelijken van de parochie, alsmede het retraitehuis, de verschillende vakafdelingen, de K.A.B.-afdelingen uit Alkmaar, Heiloo en Schoorl, de gemeente secretaris W. de Vries, de Raad van Overleg in parochiële zaken, het N.V.V., het R.K. Vrouwen gilde, de K.A.J., de R.K. Mid denstandsbond, D.I.O. handbal en Damclub „Bergen". Voor ook speciale Sint Nicolaascadeaux Dorpsstraat 21 Op de j.l. zondag te Delft ge houden Nationale tentoonstelling van Konijnen en Pluimvee, be haalde mevrouw Schmalz-Vader met Blauw-Marter een prachtige beker voor het beste dier mid denrassen. De uitslagen van de in „De Oude Prins" gehouden klaverjas- drive luiden als volgt: Bakker- Pijper 5261, L. v. d. BergD. Schekkerman 5080, fam. v. d. Bogaarde 4880, BriefjesHuls- hoff 4760, mevr. KieftTimmer man 4715, SchekkermanMes 4596, Landzaat—Kreb 4556, Schekkermanvan Alfen 4546, StamLiefting 4478, Clement— Schaapers 4429, Bakker—Pijper 3414, die de troostprijs ontvin gen. SCH00RLSE GEMEENSCHAP zaterdag, 28 november Intocht van St. Nicolaas, ontvangst om 2 uur ten raadhuize, daarna rondtocht door het gehele dorp. Klaverjasdrive, uitg. van het fan farecorps „De Vriendschap", zaal Klop, 8 uur. Zondag, 29, november Dansen De Rustende Jager, 8.00 uur. maandag, 30 november Iedere maandag bridgen, uitg. van de Schoorlse Bridgeclub, zaal Timmerman, 8 uur. woensdag, 2 december St. Nicolaasavond R.K. Jonge renbeweging Veren. gebouw, Catrijp, 8 uur. Donderdag, 3 december St. Nicolaas Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, zaal Slijkerman, 8 uur. vrijdag, 4 december Iedere vrijdagmiddag van 3.30 - 4.30 uur uitlening der boeken in het Oude Raadhuis, uitg. van de ver. „Algemeen Welzijn" Sint Nicolaas zal met zijn knechten op zaterdag a.s„ om half drie op zijn schimmel het dorp binnenrijden. Hij wordt op dit uur aan de Oude Bergerweg ontvangen en gaat dan via de Jaap Weijandweg, Leo Gestel- weg, Tuindorpweg, Filarskiweg, Jan Apeldoornweg, Dr. van Pelt- laan, Emmalaan en Nassaulaan naar Elkshove. Op zijn tocht, die grandioos be looft te worden, wordt hij bege leid door de drumband van de r.k. Verkenners, de Kennemer ruiters en zijn zwarte lijfwacht. Bij Elkshove heeft Bergens Harmo nie zich opgesteld om met oud en jong de Sint te verwelkomen. Vervolgens gaat hij naar het raadhuis, waar hij officieel zal worden ontvangen. Na de ont vangst gaat hij via de Ruïnelaan, Beemsterlaan, St. Antoniusstraat, naar het Boendermakerhofje, en daar de Sint Nicolaasstemming brengen, om dan naar De Rus tende Jager terug te keren. Zondag komt hij voor de NIET- schoolgaande kinderen van 3-6 jaar, n.m. 2 uur, in het gebouw St. Jan. Dinsdag om 2 uur in hotel Nassau te Bergen aan Zee. Woensdag 2 december om 2 uur in zaal Nieuwendijk. Voor de kinderen van de kleuterscholen en de drie laagste klassen, komt de Sint hen persoonlijk op school bezoeken om gezellig met hen samen te zijn. Voor de kinderen van de hoogste klassen komt de Sint in de Rus en deze kunnen dan tevens genieten van het stuk „Poerlepotje". ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN 29 november Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL- 29 november Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306 KOEDIJK 29 november Dr. H. 1. PIERS, Telefoon K2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1