Raadsvergadering Bergen I, 1 to Twee nertsen teruggevonden Hoge onderscheiding Demonstratie-avond Waardige intocht van Sint Nicolaas Tentoonstelling van speelgoederen Sint Nicolaas op bezoek Schaakclub Bergen' Ontspanning Ouden van Dagen Kapsalon Dobben VRIJDAG 4 DECEMBER 1959 36e JAARGANG No, 46 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Een belangrijk onderdeel van de raadsvergadering die maandag plaats vond onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester mr. H. J. Wytema, nam de naam geving van de dorpsbrink of dorpsplein in. Het vormde een van de eerste punten van de agenda, inhou dende het voorstel van burge meester en wethouders om een keuze te doen uit drie namen in alfabetische volgorde: Bello-plein, Europa-plein en Stationsplein. Bij B. en W. was men niet tot een beslissing gekomen en had men de namen maar aan de raad voorgelegd om tot een keuze te komen. De benaming van Dorps plein of Dorpsbrink vond men niet aannemelijk. De heer Van Rees Vellinga meende beter te doen geen overhaaste beslissing te nemen en eerst na rijp beraad een keuze te doen. De raad nam dit voorstel vrijwel unaniem over. Mevr. Broekman zag liever dat de hele bevolking zijn oordeel zou moeten geven. Dr. Steinz voelde meer voor Roland Holst- plein, en de heer De Graan vond Bello-plein het meest toepasselijk omdat de gemeente nog altijd het cadeau van de Spoorwegen heeft staan in de vorm van Bello. Ver volgens werden nog de namen van Europa-plein en Mr. Wyte- ma-plein genoemd. Tenslotte bleef de raad vasthouden aan het voorstel tot aanhouden van de benaming en eventuele .nieuwe' benamingen in te dienen voor 14 december. In de „wandelgangen' werd ons inziens de mooiste en toepasselijkste naam gelanceerd die van „EENDRACHTSPLEIN". Aangenomen werd het voorstel tot verkoop van grond voor par ticuliere woningbouw in de om geving van Elkshove aan de heer Musch te Amstelveen, J. Muusse Mooi haar valt op te Zaandam en de heer H. Steen man te Bergen, voor de prijs van 20,50 per vierkante meter. De heer Van Rees Vellinga betreur de het dat steeds weer grond wordt verkocht aan mensen die niet in de gemeente Bergen wonen. De wethouder Ellis kon dit betoog geheel beamen en was van mening dat de trek naar Ber gen in dit opzicht zo veel moge lijk tegen gegaan moest worden, Maar dit is niet zo simpel als het wel lijkt omdat de beschikba re bouwgrond, bestemd voor Ber- genaren met voorrang, niet wordt gekocht. Als deze toename van buiten in dit tempo doorgaat is men spoedig aan het voor Bergen gestelde maximum van 15.000 inwoners toe. Dit aantal was ge steld om Bergen zijn eigen dorpse karakter te doen behou den. Bergen kan ongeveer 4.000 mensen opnemen maar dan dient nog rekening te worden gehouden met de eigen bevolkingsaanwas. Mr. Wytema wees er de raad op dat het tegengaan van de bevol kingstoename van buiten af veel vastberadenheid en zelfbeheersing van de raad vraagt. Ik prijs de raad als zij dit aandurft want het is een buitengewoon moeilijke taak. Maar het is wel de enige manier om Bergen en zijn on- middelijke omgeving in zijn onge repte staat te behouden. Wet houder Hemelrijk merkte op dat de raad met deze afremming wel iets aan de late kant is want de uitbreidingsplannen werden reeds enkele jaren geleden goedgekeurd en de plannen kunnen nu niet meer gewijzigd worden. Alleen rest ons nog om voorzichtig te zijn met het verder bouwrijp ma ken van terreinen. Mr. Sluis meende dat hier een vérstrekkend probleem aan de orde werd ge steld en dat hier over een beslis sing van de raad noodzakelijk is. Burgemeester Wytema zegde in dit verband de raad toe dat B. en W. een rapport zullen opstellen waarin zal worden aangegeven over welke terreinen kan worden beschikt in het licht van de schaarste aan gronden en de te volgen gedrachtslijnen om de groei van Bergen te beperken. Men zal in dit verband de plano logische dienst van Noord-Hol land raadplegen. Aan de heer Van Vleuten, v. Peltlaan 39, werd een garantie verleend inge volge „Besluit Bevordering Eigen woningbezit". Voorts werden alle voorstellen op onderwijsgebied en geldleningen goedgekeurd. Het verzoek van de heer Tros over het onderwerp uitbreiding drank vergunningen zal„worden aange houden tot volgend jaar. In het T. en O.-gebouw hield de kruidenier A. J. Wittebrood een demonstratie-avond, die bij de aanwezigen zeer in de smaak is gevallen. De verzorging van de avond had de heer Wittebrood groten deels in handen gegeven van een aantal fabrikanten van merk artikelen, die zorg droegen voor een goede variatie. Na een heer lijk kopje koffie met koek, liet de fa. W. Scholten zien wat er bereikt kan worden bij het zelf bakken van cake, vruchten, tul band en andere lekkernijen. Ver schillende soorten mochten door de dames zelf worden gekeurd. De fa. Persil deelde goede tips uit voor de wekelijkse wasdag, aangevuld met een aantal leuke tekenfilmpjes. In een vermake lijke een-acter toonde de fa. Knorr de waarheid van de slagzin: „Zondag soep voor iedere dag", nog eens extra onderstreept door een heerlijke kop tomatensoep. Hoe een heerlijk glas wijn kan bijdragen in de gezelligheid van Door betere haarverzorging de komende feestdagen liet de fa. J. W. Siebrand zien en proeven. Twee ploegen van 4 dames streden in de nu volgende Quiz om de eer en om de prijzen. Het beantwoorden van de vragen leverde, ook mede door de uit bundige medewerking van de zaal, weinig moeilijkheden op, zodat alle dames in de prijzen vielen. De heer Wittebrood liet hierna een groot aantal prijzen aanrukken voor de verloting, die zeer geanimeerd verliep, terwijl de avond werd besloten met enige kolderfilmpjes. De heer Witte brood en de belangstellenden kunnen terugzien op een nuttige en gezellige avond. Zaterdag vond onder grote be langstelling de intocht van Sint Nicolaas met zijn staf van wel liefst 15 zwarte knechten plaats, die door de jeugd luide werd toe gejuicht. Tijdens zijn route, die eerst via Tuindorp ging, werd hij bij het bejaardencentrum „Elkshove" hartelijk begroet door de bejaar den en speelde Bergens Harmo nie aardige Sint Nicolaas liedjes. Voorafgegaan door de tambours van de verkenners, gevolgd door 15 zwarte knechten en de Kenne- mer ruiters, een wagen van Van Gend en Loos, beladen met pak jes en leen speciale wagen met de roe en zak van zwarte Piet, trok men naar het gemeentehuis, waar de dames Kanbier de zingende kinderen begeleidden op hun accordeon. Hier, voor het gemeentehuis, was de organisatie voortreffelijk en de geluidsinstallatie prima in orde, zodat het gesprokene duide lijk waarneembaar. Temidden van zijn kleurig geklede groep Pieter mannen bleef de Sint 'op zijn schimmel zitten en richtte burge meester Wytema het woord tot de Sint, die hij zijn oude bekende noemde en die hij 10 dagen gele den in Alkmaar had ontvangen. Hij had een gouden en een zwart boek mee. In het zwarte boek stonden alleen de mensen die hier in Bergen slechts van elkaar zeg gen, en deze verdienen een roe, zo meende de burgemeester. Op het verlanglijstje van het gemeen tebestuur stond een gymnastiek lokaal waar alle kinderen wat aan hebben. Hij vroeg de Sint zijn invloed in Den Haag aan te wenden, dat ze daar met de ver gunning wat opschieten. De Sint dankte voor de harte lijke ontvangst in Bergen en vroeg de burgemeester het hem niet euvel te duiden, dat hij hier. weer gaarne een eigen bur gervader zag. Vervolgens zei hij geen pakje te hebben voor het gemeentebestuur, maar wel veel wijsheid te bezitten die hij de mensen van Bergen gaarne wilde geven, zodat ze zullen samen leven zoals Sint Nicolaas dit wil. Voor het gymnastieklokaal zou hij pogingen in het werk stellen. De Sint rent dagelijks over de daken, maar in Den Haag kent men dit tempo niet. Dat hij met groter gevolg was dan gebruike lijk, vond zijn feitelijke oorzaak in de televisie. Voorts wilde hij verschillende mensen wel eens onder vier ogen spreken, want dat was wel eens nodig meende hij. Burgemeester Wytema dank te de organisatoren voor de lui sterrijke ontvangst. Vervolgens zette de stoet zich in beweging om, via het Zuster huis van de Eerw. Zusters Urse- linen, de ouden van dagen in het Boendermakerhofje op te zoeken, waarna hij zijn rijtoer beëindigde in De Rustende Jager, waar hij op zijn gemeenzame manier nog talrijke kinderen ontving. Want uw haar is uw sieraad In de loop van de vorige week zijn een viertal nertsen (een dier dat wordt gekweekt voor zijn prachtige pels en een vrij hoge waarde vertegenwoordigt), uit een van de hokken van de heer Vrees aan de Groeneweg ont snapt. Inmiddels had de heer Vrees een advertentie geplaatst in de Duinstreek voor het levend terugbrengen van de dieren. Nog voor de Duinstreek ver schenen was ontdekte een zoon van de heer Ooievaar in de Dorpsstraat een nerts, die hij voorlopig in een aquarium ge vangen hield en later aan de eigenaar kon teruggeven. De tweede werd helaas dood gebeten door een hond van de heer Schekkerman, die dacht dat het een bunzing was en deze het op zijn kippen gemunt had. De pels van dit dier had echter geen waarde meer. De heer Schekker man was op dat moment nog niet op de hoogte van het gemis van de dieren. In het T. en O.-gebouw vond zaterdag en zondagavond de ten toonstelling plaats van de speel goederen, die de mannelijke en vrouwelijke assistenten van Sin terklaas in de tijd van 8 weken hebben gemaakt. Wat hier in korte tijd is ge presteerd grenst haast aan het ongelooflijke. De 24 medewer kers, 12 dames en 12 heren hebben het klaar gespeeld om voor 272 kinderen een stuk speelgoed, ja een degelijk stuk speelgoed te fabriceren. Hiervoor moest avond aan avond onder hoogspanning gewerkt worden om alles op tijd gereed te krijgen. Het speelgoed munt uit door degelijkheid, rijke variatie, soliede afwerking en de juiste kleuren combinaties. Er waren prachtige trams, vrachtwagens met aan hang, bedjes, toilet-tafeltjes met spiegel en kastjes, alles van hout gemaakt en voor het grootste deel door de dames geschilderd. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Bovendien zorgden de dames voor de vervaardiging van beer tjes en harlekijnen. Alleen voor de leeftijd van 8 jaar had men •«ja aantal boeken gereserveerd. Dat de afwerking en kwaliteit in de laatste jaren eveneens met sprongen is omhoog gegaan, bleek wel uit het feit, dat speel goed, dat 10 jaar geleden, toen men er voor het eerst mee begon, een prachtige vergelijking vormde en een schril contrast gaf met de afwerking van het speelgoed dat nu is gefabriceerd. Hier was een speciaal hoekje voor ingeruimd. Zaterdag zullen 272 kinderen in de leeftijd van 2 tot 8 jaar uit de handen van de Sint een stuk speelgoed ontvangen, waarvan ze nog lang genoegen zullen bele ven. Tijdens de feestavond, ter ge legenheid van de viering van het 40-jarig bestaan van de K.A.B., heeft de heer A. J. v. d. Velde het Gouden Kruis, de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesie et Ponteficie" ontvangen. De heer v. d. Velde is 40 jaar lid en 35 jaar penningmeester van de K.A.B. Laat u vakkundig voorlichten Kapelaan Brabander reikte op het toneel van de schouwburg zaal van De Rustende Jager het Gouden Kruis met de oorkonde uit in aanwezigheid van bijna 400 K.A.B.-leden en hun echtgenoten. Kapelaan Brabander noemde het als geestelijk adviseur een aangename taak de heer v. d. Velde op deze wijze te mogen eren. Een schrijven via de bisschop aan de Paus had tot resultaat dat het Pro Ecclesie et Pontefici als gunst door de Paus is ver leend. Hij is niet alleen in K.A.B. verband verleend, maar meer nog om andere redenen; de viering van het K.A.B.-jubileum is alleen de aanleiding geweest om hem nu uit te reiken. Zijn hele persoon lijkheid is vooral een belangrijke factor geweest, dat tot uitdruk king komt in de functies van kerkmeester, promotor van het Kannuki van Schaaikfonds, Kath. Actie en vooral ook als propa- Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl* ngaande 14 december 1959 wordt iedere werkdag zitting gehouden in het nieuwe Bankgebouw te Schoorl, Hereweg 56, 's morgens van 9.30 tot 11.30 uur. Te Bergen in Café Campenhout, ingaande 18 decem ber a.s. iedere vrijdagmiddag van 2.30 4.00 uur. Vanaf bovengenoemde datum is de Bank telefonisch bereikbaar onder no. 02209-215 gandist van de K.R.O. Misschien nog wel voor meerdere functies, maar in het vlak van een echte parochiaan, die in bescheidenheid en stilte zoveel werk heeft ver richt. Voor Uw voortreffelijk werk verleent U nu de paus de onderscheiding van het Allerhei ligste Kruis. Na deze hartelijke woorden werd de heer v. d. Vel de het Kruis opgespeld. Voorts ontving hij een lijst voor het be vestigen van de oorkonde, en het „balkje" om dit dagelijks te dra gen, van de voorzitter, de heer Kaldenbach. In alle bescheidenheid dankte de heer v. d. Velde voor het prachtige huldeblijk, met de uit roep: ,dat had ik nooit gedacht, hoe bestaat het. We gaan zo lang door tot we kunnen." Vervolgens ontving de heer Jn. Wokke in verband met zijn 40-jarig lid maatschap enige geschenken. De feestavond werd verzorgd door het cabaretgezelschap uit Amersfoort „Het Masker' dat op buitengewoon beschaafde wijze een keurig verzorgde avond bracht. Alleen echter met dit voorbehoud, dat het begin een enigszins traag verloop had en men wat abrupt eindigde. Dit deed echter geen afbreuk aan 't vlotte en charmante programma dat het gezelschap presenteerde en waar op de K.A.B.-leden nog lang met genoegen terug zullen zien. Sint Nicolaas vergat bij zijn bezoek aan Bergen ook de be jaarden niet in hun sociëteitsge bouw. Bij verhindering van de voorzitter, de heer Tros verwel komde het comité-lid, de heer A. Maasen Sint Nicolaas. Intussen zongen de aanwezigen Sinter klaasliedjes met accordeon bege leiding van de heer J. van Veen. Het verheugde Sint Nicolaas zo n grote opkomst mede te maken, temeer omdat de bejaarden hem Spreekt met ons het komt in orde door SCH00RLSE GEMEENSCHAP na aan het hart lagen. Hij liet vervolgens verschillende bejaar den alsmede het bestuur van de bejaarden sociëteit bij zich komen en deelde goede wenken en soms ook de nodige waarschuwingen uit, vaak tot grote hilariteit. Bij het vertrek van de Sint dankte de heer Maasen hem voor de goede zorgen aan de bejaarden besteed, waarna door zwarte Piet aan elke bejaarde een cadeau werd overhandigd. De heer Tros die inmiddels arriveerde dankte allen die dit feest hebben moge lijk gemaakt en deed tevens de toezegging dat gedurende de wintermaanden nog verschillende malen ontspanningsmiddagen zul len volgen. Voldaan keerden allen huiswaarts. zondag, 6 december Dansen, De „Rustende Jager" te Schoorl. Aanvang 8 uur. maandag, 7 december Elke maandag bridgen, uitg. van de Schoorlse bridgeclub, zaal „De Roode Leeuw", 8 uur. zaterdag, 12 dec. Klaverjasdrive, uitg. van het fanf. corps „De Vriendschap" zaal "De Roode Leeuw", 8 uur. De jeugdsohaakclub „Bergen", met als doel het bevorderen van het schaakspelen onder de jeugd en hen in clubverband te trainen, heeft het opgenomen tegen de jeugdschaakclub uit Schoorl, en heeft gewonnen met 5}/j—2J^. De uitslagen luiden: Bergen Schoorl D. AppelJoh. Rietveld 0I L. Henstra—K. Eikelenboom 1—0 S. BoorsmaG. Rietveld 10 F. van ArpJ. Rietveld 1—0 B. van BrenkJ. den Das 04 M. LobelN. Schreiner 1—0 D. KoornD. Kleverlaan 2-1 ƒ2 Jb. v. d. LelyH. Faro 10 Het „Comité ouden van dagen" besteedt voortdurend aandacht aan de ontspanning voor de be jaarden. In het sociëteitsgebouw aan de Dorpstraat hield zij een quiz die uitermate door de bezoe kers werd gewaardeerd. Men stelde aan elke groep 10 vragen over Bergens verleden terwijl aan de „import" Bergenaren vragen op meer algemeen terrein werden gesteld. In de pauze werd door de dames van de comité-leden een geurig „bakkie koffie" ge serveerd en werden na de pauze de tweede serie van 15 vragen afgehandeld. Aan de deelnemers van de winnende groep werd een prijsje uitgereikt. ZONDAGSDIENST ARTSEN UeMtod ~K'/. Ul/^ telefoon 2331, Bergen Namens het Bestuur C. HOOGVORST Azn. Kassier □□□□□n Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 6 december van Reenenpark 2, tel. 2027 Dr. J. A. A. HODDE, SCHOORL- 6 december Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306 KOEDIJK 6 december Dr. H. PIERS, Telefoon K2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1