ft 99 Bergense IJsclub krijgt Kampioenswedstrijden Moeder GASFORNUIZEN A. J. C0PPENS en Zn Bromfiets-ongeval Sint Nicolaasviering van de Bergense Schooljeugd Ten afscheid B*S,V. met sportnieuws Brandalarm A De Sint bezocht kinderen van Horeca-personeel „De Sportfokkers" G-V- „BeQuick" ^BABYDERMg^ Het begint met romantiek A^ettda Dorpsplein in wording „De Vriendschap" klaverjast Kapsalon Dobben VRIJDAG 11 DECEMBER 1959 36e JAARGANG No. 47 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In hotel De Brink vond onder leiding van de ere-voorzitter, en voor deze avond vice-voorzitter, de vergadering van de Berger IJsclub plaats. Uit alles bleek dat het vereni gingsleven zeer gezond genoemd kan worden en financieel bleek het zelfs mogelijk om de vorig jaar geplaatste aandelen voor het jury-gebouwtje voor een deel uit te loten. Veel van het ijs heeft men het afgelopen jaar niet kunnen ge nieten. Hoofdzakelijk hebben de kinderen kunnen genieten van de ijspret en hebben hier van dan ook in ruime mate geprofiteerd. Er werden 792 kinderkaarten uit gereikt, 336 dagkaarten en 82 seizoenkaarten aan nieuwe leden. Er was slechts drie dagen gele genheid om te schaatsen, maan dag, dinsdag en woensdag alsme de de laatste avond. Het ledental bedraagt thans ongeveer 450. Er werd nog eens de aandacht op gevestigd dat de seizoenkaarten nu f 5,kosten. De technische installatie van de ijsbaan is gereed. De geluids installatie is aangebracht en kan direkt in gebruik worden gesteld. De financiële resultaten waren bevredigend. Men boekte een voordelig saldo van 551,94. De inkomsten bedroegen ƒ4.918,08 en de uitgaven 3.266,70, der halve een voordelig eindsaldo van 1.651,38. De heer C. Bruin werd perio diek aftredende herkozen. In de vacature C. Graftdijk werd geko zen de heer C. Houtenbos. Met een tikje weemoed werd afscheid genomen van de heer Graftdijk, zo als de voorzitter het uitdrukte. Als baanronde-teller bij wedstrij den had hij het slechtste baantje. Hij is jarenlang een actief be stuurslid geweest. Met algemene stemmen werd hij benoemd tot ere-lid. De heer Graftdijk merkte op niet te oud te zijn en te willen rusten. Zo gauw er ijs is zal Mooi haar valt op hij zo nodig zelfs weer helpen, hetgeen gaarne door de vereni ging werd geaccepteerd. De financiële basis bleek zo goed te zijn dat alle aandelen, 60 x 5,die 26 jaar lang renteloos zijn uitgezet, zonder verdere uitloting betaalbaar kon den worden gesteld. Van de nieuwe aandelen voor de jury tent, die het vorig jaar werden uitgezet tot een bedrag van 700,konden er nu reeds 10 van 10,worden uitgeloot. De nummers zijn: 47, 11, 5, 48, 39, 2, 9, 6, 46, 29. Aan de Berger IJsclub werd toegewezen de kampioenschappen schoonrijden Noordholland voor dames, alsmede heren enkelingen. Men zal tevens trachten om zo mogelijk op dezelfde dag eigen wedstrijden schoonrijden te hou den. Aan Spaarndam zijn de wedstrijden in hardrijden toege wezen maar met Bergen als even tuele plaatsvervanger. Vervolgens werd medegedeeld dat indien het ijs aan de vereiste dikte vol doet als eerste alleen de leden toegang hebben. Hiermede wil men tot uitdruk king laten komen dat de vaste kern van leden toch altijd de meeste rechten kunnen laten gel den in een kwakkel winter, en bovendien het speculeren voor komen. Kinderen blijven echter altijd voorrang houden. Bij de rondvraag vroeg de be kende schoonrijdster mej. Wai- boer of misschien een gedeelte van de baan voor schoonrijden kan worden gereserveerd, zo mo gelijk op het middenterrein. Voorzitter antwoordde het vol gende: als men dit zou toestaan zullen er ook anderen volgen. Omdat de mensen niet zo disci plinair zijn kan men ze niet ver wijderen. Bovendien regelt de natuur dit zelf want als er een dunne laag ijs ligt moet men de hele baan vrijgeven zonder een enkele afscheiding om een betere Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" drukverdeling op het ijs te ver krijgen. Het bestuur zal de baan tijdig onder water zetten om het waterpeil onder het ijs zo weinig mogelijk te doen dalen. Men zal voorts trachten om de dames J. Haanappel en Sjoukje Dijkstra uit te nodigen voor het geven van een demonstratie. Ten slotte werd aan het bestuur vrij mandaat ge geven voor het benoemen van een lid in de wedstrijdcommissie in verband met de vacature van C. Houtenbos. Zondagmorgen is de 66-jarige heer S. met zijn bromfiets in bot sing gekomen met een auto, die door een monteur bij garage Vos- se de werkplaats werd ingereden. Hij werd van de brommer gewor pen en bekwam een beenbreuk, terwijl zijn echtgenote als duo- passagiere een hoofdwonde op liep. Beiden werden door het steeds actieve Roode Kruis naar het ziekenhuis in Alkmaar voor behandeling overgebracht. De vrouw kon echter het ziekenhuis, na verbonden te zijn, weer verla ten. Door betere haarverzorging De jeugd van alle scholen en van allerlei richtingen hebben een Sint Nicolaasfeest gehad dat in alle opzichten een waar festijn is geworden. De goede Sint bezocht alle scholen en voorts nog de niet- schoolgaande kinderen in hotel Nassau in Bergen aan Zee en in Bergen. Elk kind ontving meer dere stuks speelgoed, alsmede een zakje met lekkers en het is verba zend te zien hoe Sint het geld heeft besteed. Dank zij de Berge- naren is in dit opzicht het feest uitstekend geslaagd. Voor de oudere kinderen kwam hij in ,,De Rustende Jager", waar hij met evenveel enthousiasme en eerbied werd ontvangen als bij de jongeren. Er werd enthousiast gezongen en genoten van het waarlijk meesterlijke spel van de Pietermannen, die met hun pan tomime de jeugd in verrukking brachten. Het was alleen jammer dat Sint de kinderen zo weinig concrete dingen had te vertellen en deze taak voornamelijk door de hoofden van de scholen werd overgenomen. De „geloofssterk- te" van de kinderen was zo groot, dat alle liedjes tot het vertrek van de Sint toe uit volle borst werden meegezongen. Voor deze oudere kinderen be stond de tractatie in een lekkere speculaas, maar meer nog uit een toneelstuk, dat hen werd aange boden en dat werd gespeeld door onderwijzers. Hier illustreerde zich wel het meest de samenwer king tussen de leerkrachten van alle scholen. Onderwijzers die el kaar nauwelijks kenden, ontmoet ten elkaar nu op het toneel. Met enthousiasme en vaart werd het „Poerlepotje" voor het voetlicht gebracht, en het was voor vele kinderen bovendien een verras sing hun onderwijzer of onderwij zeres op het toneel te zien ver schijnen als Kees Knots, de ster ke en opschepperige dorpssmid; als Jan Lap, de kleermaker, die het op moet nemen tegen de lis tigheden van de smid, en die ge holpen wordt door Sabel, de leu tige veldwachter. Dan is er nog de freule, die met haar charme de bemiddelende rol speelt in het conflict, en Poerlepotje, de zwer vende vagebond, die met zijn to verkunsten een conflict doet ont staan, maar na vele verwikkelin gen ook weer de wereld uit helpt. Bijna twee uur lang leefden de leerlingen geboeid mee met de be levenissen van hun toneelhelden, en uit hun spontane reacties bleek wel overduidelijk dat zij zich uit stekend amuseerden. Donderdag avond werd het stuk nogmaals op gevoerd voor de ouders en de niet leerplichtige jeugd van Mulo ert andere scholen. Aan het co mité komt een woord van erken telijkheid toe voor haar moeilijke, veel tijd vragende, maar dank bare taak. Hoewel het werk voor de gemeente Bergen en haar burgers mij lief was en ik het nog aller minst als voltooid beschouwde, heb ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt geacht af te treden als Burgemeester dezer gemeente, omdat ik met enkele raadsleden geen vruchtbare verdere samen werking mogelijk acht en het contact ook niet meer wens. Op mijn verzoek zal mij per 15 december 1959 eervol ontslag worden verleend. Daar ik met gemengde gevoe lens mijn functie neerleg zie ik af van een officieel afscheid van de gemeenteraad aan de burgerij. Ik breng daarom langs deze weg, mede namens mijn vrouw, die mij bij de zorg voor Bergen steeds met toewijding ter zijde stond, mijn groet aan de burgers van Bergen en hoop dat vrede en welvaart hun deel mogen zijn. Dr. W. Huygens De Berger Sportvereniging B.S.V. vermeld in haar club nieuws dat er voor 28 december om 7.30 uur een spelregelavond wordt gegeven onder leiding van een Bonds-scheidsrechter. Om in de behoefte aan jeugdleiders te kunnen voorzien gaat men hier voor een cursus geven. Bergen staat nog steeds in de lijst aan de kopgroep. Van de tien clubs staat zij met nog drie clubs aan de top met tien ge speelde wedstrijden en 13 pun ten. Er kan dus nog heel wat ge beuren. Maar met het hoofd koel en de voeten warm, kan er heel wat bereikt worden. Maar he laas is de mond soms meer in actie dan de voeten, merkt de trainer op. Men wacht vaak tot de speler de bal krijgt toege speeld, inplaats van hem tege moet te lopen. Hij wekt hen op om de training regelmatig te be zoeken. Liefhebbers voor de handbalclub kunnen zich opgeven bij Mej. Vonk, Oude Prinsweg 5. Dinsdagavond om kwart voor zes werd de brandweer gewaarschuwd voor een uitslaande brand ten huize van de heer M. rde Beurs, Tuindorpweg 5. Terwijl de sirene zijn laatste stoot had gegeven kwam de melding binnen dat de brand reeds was geblust. Bij nader onderzoek bleek dat de heer de Beurs met iemand boven op zijn kantoortje een bespreking had gehad en toen naar beneden ge gaan was. De brandend electrische kachel was onder een uitgeschoven lade van het bureautje blijven staan en had dit vlam doen vat ten. De heer de Beurs liet zijn echtgenote de brandweer tele fonisch waarschuwen en begon met water de brand te blussen, wat hem na korte tijd gelukte, zodat de brandweer geen dienst meer hoefde te doen. Het bureau werd door de brand zwaar be schadigd en het hele huis stond vol rook. vtoe Gtl De Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-per soneel, afdeling Alkmaar, heeft de kinderen van de leden een bij- bijzonder prettige Sint Nicolaas- middag bezorgd in het hotel van Campenhout in Bergen. De heer G. Piekart, voorzitter van de afdeling ontving de kin deren, die met een bus vanuit Alkmaar, Heiloo en Egmond wa ren opgehaald. Eerst liet Profes sor Remidol de kinderen een uur lang genieten van zijn frappante goocheltrucjes, die hen in verruk king brachten. Vervolgens wer den ze getracteerd op chocolade en een flesje Rivella en een kra keling. Intussen was de Sint gearri veerd en door de voorzitter wel kom geheten. In zijn speech merkte de heer Piekart nog op dat dit feest mogelijk werd dank zij de onvermoeibare medewer king van de penningmeester, de heer Henke en zijn echtgenote en de bijdragen van werkgevers in de Horeca-bedrijven. Voor deze kleine afdeling betekent dit feest een mijlpaal, juist omdat de leden ver verspreid en meestal in sei- Laat u vakkundig voorlichten zoenbedrijven werkzaam zijn. De meesten van hen kunnen vrijwel nimmer een vergadering bezoe ken omdat zij gebonden zijn aan hun werk. Velen zien hun kin deren in de zomermaanden nau welijks. Als zij thuis komen zijn de kinderen naar bed en als va der weer naar zijn werk gaat ko men de kinderen weer uit school. Door dit Sint Nicolaasfeest ont staat voor de afdeling met slechts 81 leden een nauwer contact met leden, kinderen en ouders. Er heerste dan ook een buitenge woon gezellige en intieme sfeer en vele ouders die waren mee gekomen konden volop genieten. Sint Nicolaas had voor ieder kind in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar een persoonlijk woordje, en kon aan ieder kind zijn wensdroom in vervulling doen gaan. Elk kind had tevoren zijn wensdroom op een verlang lijstje kunnen inleveren. Het was fantastisch wat hier is gepresteerd en wat voor cadeaux hier werden uitgereikt. Ze bestonden uit com plete spoortreintjes, thee-servies jes, auto's, timmergereedschap, garages, poppen en beren voor een waarde van tenminste vijf gulden. Voorts ontving elk kind nog een grote zak met allerlei snoepjes en zo kon het gebeuren dat ze het zelf alleen niet konden dragen. Hier stond men werke lijk perplex. Peter van Donselaar zong voor de Sint een alleraar digst liedje zonder de minste angst of schroom te vertonen. Voorts reikte Sint Nicolaas voor een spastisch kind dat niet lopen noch iets pakken kan, een prach tige en kostbare pop uit. Na nog enkele liedjes met ac cordeonbegeleiding te hebben ge zongen, vertrok Sint, vergezeld van zijn trouwe knecht en was ook het vertrek van de kinderen aangebroken, die in omgekeerde richting, weer met de bus naar huis werden gebracht. Op de laatstleden gehouden Konijnententoonstelling te Sloot- dorp, georganiseerd door de kring Wieringermeer Purmerend, Hoorn Schoorl en Bergen, is het de Bergense vereniging „de Sport- fokkers" gelukt, de zeer fraaie wisselbeker voor een jaar in haar bezit te krijgen. Dit is wel een heel mooie prestatie voor onze Bergense Sportfokkers. Op vrijdag 4 december vierde de G.V. „Be Quick" het St. Nicolaasfeest met de kleuters en enige adspiranten. En ondanks het slechte weer, waren alle kinderen op tijd aanwezig om de Sint en zijn Pieter met gezang te verwelkomen. Na het openingswoord van de directeur, de heer van Vleuten, liet de Sint enige kinderen bij zich komen. Sommige kinderen speelden een geïmproviseerd toneelstukje en anderen zongen een liedje of declameerden. Enige jongens lieten hun kun nen zien met pyramiden bouwen dat zeer in de smaak viel bij St. Nicolaas en ook bij de tal rijke ouders, die aanwezig waren om hun kinderen op te halen. Gedurende de avond werden de kinderen enige versnaperingen aangeboden. Na afloop kregen alle kin deren van de Pieten een knipper- bolpotlood en gingen voldaan naar huis. Voor Kei lere Baby-huidje Het is een leuke herinnering om van de trouwdag een foto te bezitten met als achtergrond een min of meer historische achter grond. Zo laten de jong-getrouw- Spreekt met ons het komt in orde door de paartjes zich gaarne naar Ber gen rijden om op de Volkshoge school van het „Oude Hof" een foto te laten maken tegen het oude gebouw of tegen de spijlen van de oprijbrug. Het komt zelfs wel voor dat drie paartjes per week zich hier laten vereeuwigen. DORPSPLEIN BRACHT VERHUIZINGEN MEE De veranderingen op het Dorpsplein bracht voor de VVV een tijdelijke verhuizing mee naar de Jan Oldenburglaan, in een di rectie-keet. Van Gend en Loos is voorgoed verdwenen en heeft een definitieve bestemming gekregen op de Russenweg nummer 8. Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal abonné's het ver schuldigde bedrag a f 1.45, voor het le kwartaal 1960 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever □□□□□□□□□□□□□□□□□□aaanna SCH00RLSE GEMEENSCHAP vrijdag, 11 dec. Elke vrijdag, uitlening der boe ken van 3.30 - 4.30 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl, uitg. van de Ver. "Algemeen Welzijn" zaterdag, 12 december Sint Nicolaaswinkeliersactie: trekking loterij, zaal Slijkerman 8 uur, daarna trekking loterij v.d. konijnenfokvereniging „De Duin streek". zondag, 13 december Dansen in de Rustende Jager, aanvang 8 uur. maandag, 14 december Algemene ledenvergadering van de V.V.V. Groet-Camperduin, pav. Minkema, 20 uur donderdag, 17 december Kerstavond, uitg. van de Kath. Vrouwengilde, Ver. gebouw te Catrijp, 20 uur. vrijdag, 18 december Kerstklaverjasdrive, uitg. van de v.v. Duinranders, zaal Slijkerman, 20 uur. zaterdag, 19 december Klaverjasdrive, zaal Beeldman te Aagtdorp, 20 uur. □DDanDaaaDanaaaaoaannDaD Er is volop actie op de Dorps- brink, Dorpsplein. Roland Holst- plein, Eendrachtsplein, of hoe U het maar noemen wil. Het zal nog maar heel kort duren of het voormalige stationsgebouw is niet meer. De firma Evelijn uit Be verwijk is druk bezig om met bul- dozers en grijpers het terrein te egaliseren en de nodige funderin gen van de gebouwen aan te brengen. SCHOORL Ons fanfarekorps „De Vriend schap" hield zaterdagavond een klaverjasdrive in café Klop te Hargen. De deelname was uitermate groot en de spanning in het spel niet minder. Tenslotte waren het de volgende koppels, die op een prijs beslag wisten te leggen. le prijs: MijlhofKossen 5381 punten 2e prijs: De heer en mevrouw P. Berkhout 5334 punten 3e prijs: Mevr. B. Klop-Pijs W. Veldhuizen 5091 punten 4e prijs: De heer en mevrouw P. de Waard 4897 punten De poedelprijs viel ten deel aan het koppel K. RuisH. Vriend jes, met 3701 punten. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueéêtod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5,65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 telefoon 2331, Bergen IS UW om teleurstelling te voorkomen voor de a.s. feestdagen KAPSALON Ingezonden mededeling Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 13 december Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 SCHOORL 13 december Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306 KOEDIJK 13 december Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1