Ueekilad 99 99 Interessante en traditionele Kerstgebruiken!in Denemarken 73 Agenda Belangrijk bericht Tentoonstelling Prof* Jaap Min Kerstfeestinzameling en Kerstfeesten Wie helpt de bejaarden aan materiaal? en Dorpsplein en tramlaan „De Sportfokkers" 91; e ïi v<? j u ti a ij t o e I c it Ontslagname Dr. W. Huygens Waarom lid van de Dierenbescherming Nieuwe vestiging Jaarlijkse Kerstavond Kapsalon Dobben 9 VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 36e JAARGANG No, 48 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Bergense Kunsthandel houdt momenteel een interessan te tentoonstelling over de tradi tionele kerstgebruiken in Dene marken In verband hiermede had de heer Hopman, de Heer Dick Lui- ting uit Alkmaar bereid gevon den een en ander te vertellen over dit kerstfeest, dat de laat ste 200 jaren nog steeds op de zelfde wijze wordt gevierd. Over het algemeen worden bij de naam Denemarken alle Scan dinavische landen gerekend en genoemd. Niets is in de kerst viering minder waar. De Deense gebruiken wijken geheel af bij de landen zoals Noorwegen en Zweden. Er is vrijwel niets te vinden dat er mede overeen komt. Denemarken heeft een geheel eigen viering met traditionele ge bruiken. Deze diep ingewortelde traditie wordt door de Amerika nen zo op prijs gesteld dat een week lang Amerikaanse schar- terschepen tussen de beide lan den varen. Wij als nuchtere Hol landers kunnen dit feitelijk niet bevatten. Kerstmis is daar het hoogtepunt van het jaar. Iets waarvoor men het hele jaar door verlangend naar uit kijkt. Kerst mis vormt daar een tijdsbepaling zoals bij ons 31 december de scheiding van het jaar is. Men rekent gewoon van Kerstmis tot Kerstmis. Er is niets erger dan bij Kerstmis niet thuis te kunnen zijn. Het is in alle opzichten een nationaal feest geworden. Men heeft als symbool gekozen een rood hart. Dit hart komt uit het Deense rijkswapen (9 harten en 3 leeuwen). Overal ziet men de harten in de Deense kleuren; rood-wit. Dit nationale kenteken ontstond tijdens de oorlogen van 1863 en 1919, toen men in grote armoede het kerstfeest vierde. Vlaggen en versiering kon men niet bekostigen. Men nam toen Mooi haar valt op delen uit het Deense wapen, in de staatsvlag verwerkt. Alle bo men kregen deze versiering. De boom draagt dan ook niets an ders als deze simpele en eenvou dige, maar smaakvolle versie ring, slechts afgewisseld met witte kaarsen en een rood-witte ster op de top. De fabrikanten van engelenhaar en glazen bol len kunnen daar dan ook wel inpakken. En niemand door breekt deze traditie, zoals met Kerstmis geen van de tradities met voeten wordt getreden. Kerstbomen vindt men op alles wat rijden of varen kan; op boot en locomotieven. Niemand stoort er zich aan. In feite is de avond vóór Kerst mis het hoogtepunt van de vie ring. Reeds om 12 uur in de middag sluiten alle winkelzaken, om zich dan om 4 uur naar de kerken te begeven. Vervolgens gaat iedereen om ongeveer 6 uur de kerstmaaltijd gebruiken. Dit bestaat uit boeren-eten, waarvan het menu sinds 400 jaar nooit is gewijzigd en dat door de hele natie wordt gebruikt. Niemand zal er aan denken iets anders te gebruiken. Het bestaat uit gans of kip. Maar alvorens men hier toe overgaat gebruikt men eerst de rijst en amandelen, hetgeen men maar éénmaal per jaar als kerstdiner gebruikt. Bij de rijst wordt rode kool geserveerd, die evenals de rijst verder het hele jaar niet meer wordt gegeten. Thans gaan er dagelijks wagon ladingen vanuit de Langedijk naar Denemarken om in een aan vullende behoefte te voorzien. Bij de rode kool komen nog de gebakken aardappelen, met ja, schrik niet, suiker overgoten. Dit kerstmaal serveert men overal, en men behoeft geen pogingen te doen in een hotel of restau rant a la carte te bestellen. Be stelt men darentegen buiten de kerstdagen rijst of rode koolge recht, dan druist dit tegen de tra dities in en men krijgt het niet. Men besluit niet met een dessert, maar met koffie, na eerst de wijn te hebben laten vloeien. De tafel is gedekt met een speciaal kerst kleedje, waaromheen de bran dende kaarsen. Voor elke afwe zige of te herdenken dode een kaars. Denemarken heeft het hoogste kaarsenverbruik alsmede dat van suiker. De Deen is uit het zoete hout gesneden. Tijdens het kerstdiner zit de jeugd al te popelen om na afloop de cadeau tjes onder de kerstboom te be machtigen en uit te delen. Zijn de geschenken uitgepakt, dan wordt onmiddellijk de verpak king verbrand in de tuin, om on geluk te voorkomen, zoals de tra ditie dit voorschrijft. De eerste en tweede kerstdag verlopen ook al zoveel anders dan in Holland. Men gebruikt dan geen diner maar slechts het bekende Smor- rebröd, een soort sandwiche, be staande uit een zuur soort rog gebrood, besmeerd met dierlijk vet en belegd met wel 5 soorten vlees. De Deen kan niet zonder het smörrebröd en daarom vliegt elke week een speciaal militair toestel naar Gaza in Afrika, waar de troepen zijn ingedeeld bij de Verenigde Naties. Dit ge beurt ook met het kerstmenu. Is het hier de kerstman die een belangrijk onderdeel vormt voor de kinderen, daar is het de kerst kabouter die overal wordt afge beeld. Natuurlijk is het rood-wit. Deze boskabouters helpen sym bolisch de huisvrouw bij de gro te schoonmaak,, die bij ons in het voorjaar, maar daar tegen kerst mis plaats vindt. De hele de cembermaand is bestemd voor voorbereidingen voor het kerst feest. Men heeft hier helemaal een kalender voor, waarop staat aangeduid op welke data de ver schillende dingen, zoals marse- Door betere haarverzorging pain en ander lekkers moeten worden klaar gemaakt. Het Deense volk, dat grotendeels be hoort tot de Lutherse Kerk, heeft verschillende gebruiken van de katholieke kerk overgenomen, heeft ook zelfs kaarsen branden voor het Driekoningen feest. Wel gaat iedereen naar de kerk op de dag voor kerstmis, maar een viering rondom de kribbe of kerststal kent men niet. De heer Luiting, die regelmatig voor za- kendoeleinden naar Denemarken reist en verschillende malen het kerstfeest daar heeft meege maakt, bezocht ook verschillende kerken. Zo vertelde hij, dat in de tijd van de „beeldenstorm" niet alles in Nederland is vernield, maar zeer veel van de kerksiera den naar Denemarken werd ge ëxporteerd. Zo staat het altaar van de Grote of St. Laurenskerk in Alkmaar nu in de kerk van Lund. Zo zijn er in de kerk van Roskilder 12 gebrandschilderde ramen, eveneens uit Holland. Do zijnen kunstwerken zijn in Deen se kerken verwerkt. In het intieme achterzaaltje ex poseert de heer Hopman talrijke kunstnijverheidsvoorwerpen in hout, glas en aardewerk. Niet al leen van Denemarken, maar ook van alle Scandinavische landen. Het is de moeite waard om hier eens rustig en zuader verplich tingen te komen kijken. ns speciale kerstnummer zal verschijnen op woensdag 23 december. In verband daarmede wordt de tekstcopy uiterlijk zaterdag 19 december a.s. ingewacht en de adverten ties moeten op maandag 21 dec. in ons bezit zijn. DE UITGEVER Op 23 december a.s. 8 uur 's avonds wordt in de K.C.B.- kunstzaal een tentoonstelling ge opend van schilderijen en teke ningen van de Bergenaar Jaap Min, docent aan de Kunst-Aca demie te Maastricht. Ondanks zijn veeleisende werkkring heeft Min kans ge zien zelf creatief werkzaam te blijven. In feruggetrokkenheid is hij met de volle overgave van de waarachtige kunstenaar blijven arbeiden. Met deze expositie verbreekt Mïn eindelijk zijn „stilzwijgen" van de laatste jaren; en met hoe veel recht! De vruchten van zijn scheppende arbeid uit dit tijdvak vormen een warm pleidooi voor de figuratieve kunst. De K.C.B.-voorzitter, Mr. A. F. Kamp, zal een openingswoord spreken. De tentoonstelling sluit 17 ja nuari 1960. Men verzuime niet met dit nieuwe werk van Jaap Min kennis te maken. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit zegt een bekend spreekwoord en dat geldt ook voor het jaarlijkse Kerstfeest. Reeds maanden tevoren be spreken families een onderling samenkomen met de Kerstdagen: door de winkeletalages wordt de aandacht getrokken naar dit in tiem huiselijk feest, en ook de kinderen zien er naar uit. Ja, juist de kinderen; voor hen is het zulk een bijzonder feest door de verlichte Kerstboom en alles wat daarbij behoort. Het Leger des Heils wil hen graag weer een heerlijk Kerst feest bereiden, zij wil ook de zieken en ouden van dagen een Kerstgave schenken, waardoor de eentonigheid van de oude dag verlicht, en de zieke bemoe digd wordt. Evenals alle voorgaande jaren wil het Leger des Heils U in de gelegenheid stellen door uw ga ve te helpen om het Kerstfeest in brede kring te doen slagen. Voor uw spontane hulp in vorige ja ren zijn wij U zeer dankbaar. Door de lijstcollecte hebben ook dit jaar velen hun bijdrage gegeven. Maar zeer velen waren niet thuis. Aan hen wordt de ge legenheid geboden om a.s. zater dag 19 dec. en donderdag 24 dec. hun gave in de Kerstpot op de hoek van de Stationsstraat te ge ven. Naast het intieme Kerstfeest van onze zondagschooljeugd met hun ouders geven wij zondag 20 dec. een instuif Kerstfeest voor de jeugd en het gebouw van Tuin- en Oostdorp. Zie de ad vertentie in dit nummer. De bejaarden in Elkshove hebben een knutsel clubje en vervaar digen alle mogelijke dingen. Hier voor zouden ze gaarne kralen hebben. Alle mogelijke soorten zijn welkom. Misschien heeft U nog wel op de zolder van die ouderwetse lampekappen met een ring van kralen. En heeft U in de lappenmand misschien ook nog behoorlijke verstellappen? Misschien hebben de zaken in textiel en de kleermakers nog monstercollecties van lapjes liggen? Alles wordt gaarne bij de di rectrice van Elkshove in ontvangst genomen. •k In de komende raadsverga dering van 22 december zal de raad beslissen over de nieuwe benaming van het voormalige stationsplein. De commissie van bijstand van gemeentewerken heeft Burgemeester en Wethouder geadviseerd om het plein,, Dorps plein" en de weg „Tramlaan" te noemen. Of de raad het voorstel over zal nemen is echter twijfelachtig. De keuze is niet exclusief of artistiek. Bo vendien zal de naam Tramlaan zeker verwarrend zijn met de reeds bestaande naam van Spoorlaantje. Op de j.l. gehouden Prov. Kon. Tentoonstelling te Haarlem, behaalden enkele leden mooie successen. De heer S. de Boer, de beste in de grote rassen, en op 1 na het beste dier der ten toonstelling. De heer Jac. Zander, de beste Pool, en op 2 na het beste dier der tentoonstelling. Mevr. Schmalz-Vader, het hoogst gemiddelde aantal punten der tentoonstelling. Op deze ten toonstelling waren 640 dieren ingezonden. Laat u vakkundig voorlichten LUGUBERE VONDST Bij het graven van een drag line, aan de voormalige spoor baan aan de Van Bladerenweg, werd op een braakliggend ter rein een lijk van een naar schat ting ruim 50-jarige man gevon den. Men brengt de vondst in verband met de vermissing van de heer B., die sedert 1944 niet meer is gezien. Het stoffelijk overschot is voor nadere iden tificatie overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. RONDOM DÊ DORPSBRINK Dinsdag was het de laatste dag dat de raadsleden hun geko zen naam voor het Dorpsplein bij de commissie konden indie nen. Hopenlijk komt er een ori ginele en tevens smaakvolle naamsaanduiding in de raad naar voren. Het plein heeft in korte tijd een geheel ander aanzien ge kregen. Het oude stationsge bouw is nagenoeg geheel ver dwenen en men is reeds bezig met de nieuwbouw. Minimumprijs f2. (drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen. Toch nog veel eerder dan feitelijk werd verwacht heeft Burgemeester Dr. W. Huygens na een ambtsperiode van 13 jaar zijn aangevraagd ontslag ver kregen. Nog voordat de frac tieleiders nader door de minister zouden worden gehoord, heeft hij zelf doen weten dat gezien de ontwikkeling van de laatste weken hij niet het vertrouwen heeft kunnen terug winnen betref fende de samenwerking ten aanzien van sommige raadsleden In dit verband heeft de minister gemeend het gevraagde ontslag voortgang te moeten doen vinden. Burgemeester Dr. W. Huygens heeft in zijn ambtsperiode steeds gemeend 't beste voor de gemeente gedaan te hebben, en naar beste weten te hebben bestuurd. !n vele opzichten heeft hij veel voor de gemeenschap betekent. Tijdpns zijn bestuur kwam de aankoop van het natuurre servaat „Het Oude Hof" tot stand. Meestal wordt verondersteld, dat de vereniging tot bescher ming van dieren alleen beoogt het onder dak brengen van huis dieren; honden en katten. Dit zou wel een heel beperkte doel stelling zijn. Zij streeft er voorts naar om de dierenmishandelingen uit de samenleving te bannen. De vereniging beijvert zich vervol gens voor beter veevoer, goede behandeling van vee en pluim gedierte, het afschaffen van ver- koopmisbruiken, zoals het plak ken van uiers van melkkoeien, vermindering van brandgevaar in de stallen, beperkingen van het rituele slachten, humane slachtmethoden, dierenverple- ging, asyls, vrijheid voor waak honden, stallen voor woonwa- genpaarden, vogelbescherming en verbod van kooi-vogelvangst, de wintervoedering der vogels, de verbreiding van de dierenbe schermingsgedachte op elk ge bied, het bevorderen van een speciale dierenwet, alsmede alles wat in het belang is van het weerloze dier. Men kan zich mel den bij de plaatselijke afdeling, Middengeestweg 33, Bergen of bij het hoofdbestuur, Prinses Ma destraat 40, Den Haag. Spreekt met ons het komt in orde door De nutsspaarbank uit Alkmaar zal zich in de maand januari in Bergen komen vestigen. De bank wordt gevestigd in het pand in de Ruïnelaan, dat tot nu toe steeds heeft leeggestaan. Deze vestiging zal vooral voor de kleinere spaar ders van groot belang blijken te zijn. EEN WELKOM CADEAU De heer Joop Leijen, Doorn tjes 12, die wegens gezondheids redenen al geruime tijd niet in staat is om te werken, heeft van zijn broers in Australië en Ame rika een televisietoestel gekre gen. Dit geeft hem een zeer wel kome afleiding en ontspanning, temeer omdat hij ook niet in staat is om zijn tijd met lezen te vullen. Dat de verrassing groot was, laat zich gemakkelijk raden. Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal abonné's het ver schuldigde bedrag a f 1.45, voor het le kwartaal 1960 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever □□□□□oaDanDoaaaDDaonaaoa SCH00RLSE GEMEENSCHAP vrijdag 18 december Kerstavond van de Hervormde Vrouwengroep, te 19.45 uur in de consistoriekamer te Schoorl. zondag, 20 december Tentoonstelling van genaaide en gebreide kinderkleding, uitg. van R.K. Vrouwengilde, Ver. gebouw Catrijp, geopend van 8 - 12 en 14 - 17 uur. Dansen in „de Rustende Jager", aanvang 8 uur. maandag 21 december Kerstavond voor de bejaarden, verzorgd door de Bond van Plattelandsvrouwen, zaal Atsma 2.30 uur. Kerstavond, uitg. van de Bond v. Plattelandsvrouwen, zaal Atsma, 19.45 uur. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" De jaarlijkse huiselijke Kerst viering voor de Lutheranen in Bergen en omgeving vindt dit jaar plaats op woensdag 23 de cember, 's avonds van 810.30 uur, ten huize van de heer en mevr. G. H. Hauber, Natteweg 23, Tel. 3164. De leiding berust bij Ds J. J. F. Hermann, die tevens een Kerstwoord zal spreken. De gast vrouw zingt Kerstliederen, terwijl mevr. S. Manger - Mulder het Kerstverhaal verzorgt. Verder worden samen Kerstliederen ge zongen en zal tractatie niet ont breken. Ook belangstellenden zijn har telijk welkom, evenals de grotere kinderen. Voor een goed verloop is het echter wel nodig, dat men uiter lijk maandag 21 december zijn/ haar komst schriftelijk of telefo nisch aan de heer en mevr. Hau ber meldt. ZONDAGSDIENST ARTSEN W W9'IrVürlr DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. V 0 IS UW om teleurstelling te voorkomen voor de a.s. feestdagen KAPSALON Het nieuwjaarsnummer komt uit op WOENSDAG 30 DECEMBER Evenals vorige jaren zal dan gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureau's of bij de bezorgers. ÜDUQQn telefoon 2331, Bergen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 20 december Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL-KOEDIJK 20 december Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1