Madonna of machine Kerstmis 1959 m m m Weekblad Apmda De opvoeding van moeilijk opvoedbare jeugd Kapsalon Dobben Een nieuwe wachter voor het verkeer Wachthuisje voor bus-passagiers ffi. $0 04 04 04 04 fA W 04 04 04 door dr. P. H. Ritter WANNEER WIJ aan de vooravond van het kerstfeest onze courant gaan lezen of onze tijdschriften doorbladeren, die met hun kleurige illustraties plaatwerken zijn, dan worden onze gedachten afgeleid van de dagelijkse sleur van ons leven. Onze aandacht wordt gevraagd voor het kerstgebeuren en wij worden in staat gesteld, ons te verdiepen in de kerstviering, zo als die zich openbaarde door de eeuwen heen. Als wij de weergave aanschou wen van de oude, primitieve schilderijen, de sfeer van aan bidding in ons opnemen, waarin de blanke madonna's met het kindeke oprijzen, dan worden wij ons bewust van de wonderbare invloed van de heilige geboorte op de kunst en van de gewijde eenvoud, waarin onze voorvade ren verkeerden. Onwillekeurig dringt de te genstelling zich aan ons op tus sen die gewijde eenvoud en on ze ingewikkelde en ijzingwek kende tijd. Een heimwee besluipt ons naar die langvervlogen eeu wen, als wij ons rekenschap ge ven, daartegenover van de we reld van nu, de wereld van atoomsplitsing, van de mechani sering, van de automatisatie, van de almacht der techniek. De mens is |op weg een simpel cel letje van de politieke Leviathan te worden en een simpel radertje in het ontzaglijk monster van de alom tegenwoordige en almach tige machine. DE GESCHIEDENIS van on ze dagen is de geschiedenis van de overmoed. Steeds meer ver liest de huidige mensheid de eerbied voor de Onzienlijke, gaat zij de bestemming te buiten, wel ke haar is gesteld. Wij zullen bezwijken aan onze razernij. En onze hoogmoed zal met bloed en tranen worden betaald. De be peinzing van de schrikkelijke dingen, die wij tegemoet gaan, verontrust onze ziel; gedompeld in somberheid worden wij ge plaatst voor het feest van het licht. De boodschap van Kerstmis komt rechtstreeks in strijd met onze ervaringen. Zij verzet zich regelrecht tegen de neigingen, waardoor het mensdom van nu wordt voortgedreven. Wij wil len haar doordenken. En bij dat doordenken, bespeuren wij dat zij stelliger is dan alle leed, waar onder wij gebukt gaan. Wij zijn vertwijfeld, omdat wij in de we reld om ons heen tevergeefs zoe ken naar een oplossing. Die op lossing wordt ons gereikt in het evangelie. KERSTMIS is tegelijk het feest van de geboorte en van de verlossing. Dat de Heiland op aarde kwam, dit is het feit waarvan Kerstmis is vervuld. Maar wij herlezen ook de woor den: ,,Ik ben de weg, de waar heid en het leven". Niet uit deze verdwaalde en verdwaasde mensheid kan de verlossing ko men: alleen uit een hogere Kracht. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Het heeft een ontzaggelijke be tekenis, dat de kerstgedachte zich bestendig doet gelden te genover de ontheiliging door de mensheid bedreven en tegenover de wanhoop waarin zij verzon ken ligt. Moge het kerstfeest van 1959 ons allen doen toenemen in geloof, in hoop en in liefde. En moge het ons de vertroosting brengen van hogere orde, waar door wij de troosteloosheid te bo ven komen, die de ons omrin gende wereld ons meedeelt. EEN DIEPE beleving van de zin van het kerstfeest, vermag ons omhoog te houden in de gro te wereld, waar verschrikkelijke dingen gebeuren, onafhankelijk van onze wil, hoewel wij allen aan de algemene schuld der mensheid deelachtig zijn. Maar in de kleine kring onzer dage lijkse gemeenschap, in ons gezin, op het werk, kan zich de loute rende invloed van Kerstmis on middellijk doen gelden. De geboorte van Christus: on ze wedergeboorte. Wij zullen ons rekenschap moeten geven van onze verhouding tot de me demens. Zijn wij altijd recht vaardig geweest, -om nog niet eens te spreken van liefdevol, de gezindheid, waartoe het kerstfeest ons oproept? Hebben wij niet iets te herstellen? Laten wij toegeven aan de sfeelr der zachtmoedigheid, waarmee Kerstmis ons omringt. Als de lichten worden ontstoken, dan moeten de veten worden ge blust. Wij moeten ons voorne men ons in elkanders plaats te stellen, elkanders moeilijkheden te begrijpen. WOENSDAG 23 DEC. 1959 Bij het neerschrijven van het woord „voornemen" komen wij tot de invloed van Kerstmis op de individuele mens. Het kerst feest is het feest der goede voor nemens, der nobele gezindheden. Maar de goede gezindheid is waardeloos zonder de goede daad. Laat ieder voor zich de moed hebben, zichzelf te verloochenen, bereid zijn, zijn eigendunk en eigenbelang te offeren. Het is de voorwaarde tot het gelukkig kerstfeest dat wij u toewensen. Over dit onderwerp hield de eerwaarde broeder Bassilius See- wald in het gebouw St. Jan voor de K.A.B. een lezing met licht- betelden. Hij wees er op, dat de kinde ren tijdig dienen te worden in gelicht, zo in de periode van 9 tot 14 jaar, al naar gelang hun persoonlijke ontwikkeling. Het behoeft niet moeilijk te zijn de kinderen op de juiste manier in te lichten, omdat er voldoende lectuur op dit terrein voorhanden is. Hij nam geen blad voor de mond met te zeggen dat de ouders dit vroeger verwaarloos den. Men hoeft hen daar niet mee te krenken, omdat de tijden toen zo waren. Er werd vroeger niet bij gedacht om de kinderen in te lichten. Juist voor het kind dat van de lagere school hoger onderwijs gaat volgen of direct in het maatschappelijke leven wordt opgenomen, is het van het groot ste belang dat zij zijn voorge licht. Hoe, veel onheil zou er niet zijn voorkomen als alle kinderen zouden zijn ingelicht? Men onder vangt dit ook vaak door speciale verloofden-cursussen in parochi eel verband te organiseren. De statistieken over de kinderbe scherming wijzen uit, dat vele ongelukken zijn gebeurd door het niet of niet tijdig inlichten van de jeugd. Voorts legde hij de nadruk op de ouderliefde ten aanzien van de kinderen. Man en vrouw moeten tijd vrij maken en interesse tonen voor hun kinderen. De kinderen hunkeren naa,r oprechte ouder- 36e JAARGANG No. 49 Sanitaire-installaties A. J. COPPENS en Zn liefde. Dit is wel een van de kar dinale punten bij de opvoeding. Zo worden steeds bij huwelijks moeilijkheden de kinderen de dupe. Van een groot deel der ontspoorde en ongelukkige kin deren is het de schuld van de ouders. Zij moeten allereerst zor gen dat elke dag een nieuwe hu welijksdag is. Dit is niet zo ge makkelijk en de beleving gaat zo gauw in een sleur over. Een hu welijk dat goed wordt beleefd brengt gezelligheid voor de kin deren mee. Help de kinderen met hun hobby's en doe dit met vreugde, want de kinderen ver wachten woorden van goedkeu ring en bemoediging. Helaas wordt het niet zo nauw genomen met het huwe lijksleven. Zo wachten er nog 14.000 verwaarloosde kinderen voor opname in een inrichting. Is het dan ook een wonder dat er zoveel ontspoorde jeugd is? Hij schreef het ontstaan van de no zems toe aan de snelheid van het leven en de snel voortschrijdende techniek, waardoor ongevoelig heid en rauwheid ontstaat, met als uiteindelijk gevolg een ont wortelde jeugd. Door tijdig in grijpen kunnen de ouders zelf vaak veel onheil voorkomen. Tenslotte deelde hij mede, dat zijn broedercongregatie van „Onze Lieve Vrouw van zeven smarten" in haar huizen 280 kin deren onder haar beheer heeft, bestaande uit voogdijkinderen, halve wezen en anderen. Donderdag, 24, en 31 dec. Uitlening der boeken, van 3.30 - 4.30 uur in het Oude Raadhuis te Schoorl, uitg. van Alg. Welzijn. Zondag, 27 december Dansen in „De Rustende Jager" aanvang 8 uur Mooi haar valt op Door betere haarverzorging Want uw haar is uw sieraad Laat u vakkundig voorlichten Spreekt met ons het komt in orde door De boom op de gevaarlijke hoek van Peltlaan-Natteweg- Karel de Grootelaan is gesneu veld. De dode boom is nu door een jonge boom vervangen, met als doel om het snel binnen rij dende verkeer tijdig bij de komst in het dorp aan de van Peltlaan af te remmen. De nu dode boom heeft in dit opzicht zeer veel aan de verkeersveiligheid „meege werkt". In de loop van vorige week zijn de wachthuisjes ten behoeve van de buspassagiers geplaatst. Ze bestaan uit beton met een groot aantal ramen, zodat men naar dat de windrichting is, aan beide zijden kan schuilen en toch de bus kan zien aankomen. Er staat er een bij de halte Nesdijk- Bergerweg, Oosterweg-Berger- weg, de Breelaan en aan de El zenlaan te Bergen aan Zee. Ze zijn tevens voorzien van een dakje voor de regen. Voorts komen er in de naaste toekomst nog twee van groter formaat op het voormalige stationsplein te Bergen en in Bergen aan Zee. Hopenlijk treft de gemeente Alk maar een zelfde voorziening bij de halten voor het station in Alk maar, waar velen op een bus staan te wachten en regen en wind vrij spel hebben. ZONDAGSDIENST ARTSEN 'Mi Mi Wij mensen, wij zoeken zo lang al de weg Die de volkeren leidt naar de vrede Bij Vallen en opstaan, zo moeizaam en traag, Vordert men slechts een enkele schrede. Hoe moeilijk het is! 't Economisch bestel, De noden, en o zoveel dingen, Bemoeilijken allen en zal men wel ooit Verstandelijk dit alles bedwingen? Daar plots klinkt een boodschap: Een andere weg Moet 't arme mensdom bewand'len Een andere geest moet beheersen de daad, De drijfveer zijn tot ons hand'len Het Kind in de Kribbe, in Bethlehem's stal, Dat ons door God's Liefde is gegeven, Hij wijst ons de weg die de enige is Tot ware vrede in 't leven. Zijn boodschap is: „Vrede" Maar niet door het zwaard, En ook niet door 't brute geweld, Maar slechts door de Liefde de vrede te winnen, Is 't grote gebod, door God zo gesteld. Laat blijde de Kerstklokken luiden, Om de komst van het Kindeke klein, Die Vredevorst is, en die uit Gods Liefde, Verlosser en Leidsman wil zijn. Ere de Vader! Ere de Zoon! Christus kwam op aard! Kom dan o mensdom In eerbied en schroom, Ons rond Zijne Kribbe geschaard. Vredevorst, leidt toch de wereld, de volk'ren, Deel ons uw boodschap weer mee, Opdat ééns weerklinke op heel deze aarde, De vreugdetoon: Ja er is vree! Maart je N. Zwaan P T* „De Berger Heerlijkheid Bréro" „De Berger Wijn en Gedisl. handel" pp telefoon 2331, Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 SCH00RLSE GEMEENSCHAP Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 25 en 26 december Dr. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 27 december Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 25 en 26 december Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 27 december Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202 ••••••«••••••••••••••a*» Kerstavond in een Beiers dorp .NcTS tijdens de feestdagen en de weekends geopend tot 2 uur 's nachts, met Henk Poen 6 Wim Koopman op het elektr. orgel Ruime sortering Jan Oldenburglaan 4 telefoon 2558 telefoon 2554

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1