Plattelandsvrouwen vierden luisterrijk jubileum BABYDERM de vo&igescMe^en Raadsvergadering Schoorl Ba by verzorging Een sportieve mantel De bocht der „kussen(s)" r ADVERTEERT IN DIT BLAD KERKDIENSTEN BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „Menschen im Hotel" „Hon oncle"ai jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming ALKMAAR Belangrijk berichi 9l i a II Minimumprijs f2. (drie regels) elke regel meer 65 cent, vooruit bij de opgave te voldoen. Ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen vond in de dancing van „De Rustende Jager" een feestavond plaats. De presidente, mevr. Arken bout sprak een welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de dames die hun vereniging op deze avond vertegenwoordig den. Zij memoreerde, dat de vereni ging met 35 leden werd opgericht en thans is uitgegroeid tot 164 le den. Bergen is wat je noemt niet een echt boerendorp. In het woord boerendorp zullen velen van ons de vriendelijke vertrouw de klank horen van het dorp waar we vandaan komen. Zo is onze gemeente niet, al woont ook ook hier nog een landbouwende bevolking; de inwoners zijn rijk geschakeerd naar aard en levens wijze. Ze merkte voorts op dat wij hier in een cultureel dorp wo nen met zijn Volkshogeschool, waarmee een nieuw contact be staat, het Prov. vormingscentrum ,,de Haaf", de culturele raad voor Noord Holland, naast ver schillende belangrijke scholen en internaten. En al hebben we niet dagelijks met de kunstenaars te maken; we zijn toch trots op hen. Maar tussen wetenschap en kunst voelen wij ons als platte landsvrouwen heel goed op onze plaats. We hopen met veel en thousiasme door te gaa,n en op dezelfde wijze de vereniging in stand te mogen houden. Vervolgens richtte zij zich tot de andere vrouwenorganisaties en merkte op, dat de U.V.V. geen gezelligheidsbeweging is, maar een die altijd werkt. Wat de andere verenigingen betreft, zegt men wel eens dat deze allen het zelfde doel beogen, maar dit is niet geheel juist, want er is een wezenlijk verschil. Wel kunnen we het goed met elkaar vinden. Voorts bracht ze dank aan mevr. van Berge met haar 12 mede werksters, die de zaal zo keurig hadden versierd. Hierna gaf de medeoprichtster, mevr. Blad, een overzicht van het ontstaan der vereniging. Deze ontstond door het initiatief van wijlen mevr. v. d. Laan. Niette genstaande er hier geen platte landsbevolking is, kwam de ver eniging spoedig tot stand, dank zij de medewerking van mevr. Visser-Bakker, die hier tevens aanwezig was, en de adviserende steun van mevr. Visser-Ven. Verder hadden in het bestuur zit ting mevr. Arkenbout en mevr. Stuy. De eerste bijeenkomst vond plaats in de Volkshogeschool, de 2e bij mevr. Broekman met een lezing over Afrika. Grote zalen kon men niet huren, want geld was er niet. Vervolgens reikte zij aan mevr. Arkenbout een vaasje bloemen over, en schonk haar na mens de leden van de vereniging een voorzittershamer, voorzien van een zilveren plaatje met in scriptie. Mevr. Arkenbout sprak haar dank uit en deelde onder grote hilariteit mede, geen asbak meer te behoeven gebruiken. Maar hier bleef het niet bij. Er werden nog twee koekschalen aangeboden, die nu met bloemen waren opgemaakt. Vervolgens nam mevr. Broek man het woord en bracht hulde aan de dames die het initiatief voor de oprichting hadden geno men. Ze vergeleek mevr. Visser- De mode is een afspiegeling van het karakter van de tijd. Wanneer wij eens kijken naar de mode van onze grootouders dan zien we het pompeuze, gezapige van die tijd, de glo rietijd van de burger, ingeluid met de Biedermeiertijd en de uitvloeisels daarvan. Na de eerste wereldoorlog kwam er een diepgrijpende verandering, die zich aanvankelijk uitte in een uiterste van zeer korte rokken en een soort zaklijn. De rokken zijn nooit meer op de oude lengte van vroeger gekomen, ze lieten in ieder geval de voet en een stukje van het been vrij. De "new Ip look" was wel het langste dat we te zien kregen. Een geheel nieuw element I troffen we aan in de mode van na negentienachttien en Idat was het sportieve. De j sport ging in onze maatschappij M I een steeds groter en belang- mjk pip; rijker f plaats innemen en er ontstond behoefte aan sport- kleding, maar daarnaast aan een sportieve dracht, die wel iswaar niet direct voor het gebruik bij sport was bedoeld maar die de draagsters een vlot uiterlijk moest geven. We leven nog volop in die tijd en deze kleding is zelfs niet aan leeftijd gebonden, want oma draagt tegenwoordig zeker in de stad binnen zekere perken ook sportieve kleding die geheel aangepast is bij haar leeftijd. Onze illustratie toont een leuke sportieve mantel, bij uitstek geschikt voor het koude seizoen. Vervaardigd van een leuke wollen tweed doet die mantel het goed in al zijn eenvoud. Een grote kraag ac centueert het sportieve element en biedt bovendien lekker beschutting tegen regen en wind. Ook de forse ceintuur doet vlot aan. evenals de grote effen knopen. Dit zijn de mantels die het vooral bij de jongeren onder ons goed doen en die een tussenvorm zijn tussen de uitge sproken sportjassen als montycoats e.d. en de mantel van exquise lijn. Wie zou zo'n lekkere sportieve mantel niet in de garderobe willen hebben? Bakker als de baker en mevr. Blad als het kind. Ze bood haar een bondstegel aan, dezelfde die voor een eigen bondshuis wordt verkocht. Ze merkte voorts op dat de bond veel leerzaams biedt, maar dat de gezellige avonden een zeer belangrijk onderdeel voor de vereniging vormen. De afgevaardigde van de bond prees het initiatief en doorzet tingsvermogen van de afdeling Bergen, maar begreep niet het verband van Bergen als rente niersdorp, plattelandsgemeente en seizoenplaats. Bij de bond kwam de afdeling zeer goed uit de bus. De Hollandse Maatschappij voor Landbouw werd hoofdza kelijk vertegenwoordigd door de heer Franzen. Het bleek dat deze maatschappij feitelijk de grote broer is van de Plattelands-vrou wen organisatie. Men zou spoe dig eens bij elkaar komen voor „familie-bezoek", op de film avond van M. voor Landbouw. In gezellig en onvervalst West-Fries deelde de heer Fran zen mede dat hij destijds had ge zegd, „zou dat nog wat wor den"? Hij was van mening dat stad en land zich meer met el kaar verenigen moeten. Meerma len hebben wij Uw afdeling ga degeslagen met een beetje jaloer se blikken over de goede op komst. Wij moeten alles bij el kaar trommelen en bij jullie gaat het zo maar. Hij wenste hen veel succes toe. Namens de Ned. ver eniging van Huisvrouwen afd. Bergen-Schoorl sprak mevr. Kap- tijn en bood bloemen aan. Ver volgens sprak mevr. Breeuwer namens de Gereformeerde Vrou wenbond en wenste dat de ver eniging door God gezegend mocht worden. Mevr. de Boer sprak namens de afd. Schoorl- Groet „als een goede buur, die beter is dan een verre vriend." Zij drong er op aan om meer sa men het een en ander te onder nemen. Zij bood een enveloppe met inhoud aan. Mevr. Diesfeldt sprak als presidente van het r.k. Vrouwengilde. Ze wees op de goede verhouding tussen de ver schillende vrouwenorganisaties. Zelden is deze verhouding in dorp of stad zo goed als hier. Mevr. Diesfeldt hoopte over 10 jaar weer zo gezellig bijeen te mogen zijn. Mevr. Boorsma hoopte namens de Christelijke Vrouwenbond de samenwerking te mogen voorzetten. Namens de U.V.V. bracht mevr. Kerkmeer de felicitaties over. Mevr. Visser-Ven sprak na mens de Volkshogeschool en sprak haar vreugde er over uit dat zij de vereniging bij haar wankele schreden van oprichting had mogen steunen. Ze zegde toe als blijvend adviseur te blijven werken. Vervolgens sprak mevr. Ha- milton-Silverton-Graafland na mens de Vrijzinnig Hervormde Vrouwenbeweging en wees op het prettige contact. Mevr. Ar kenbout die elke spreekster beant woordde merk te met veel humor op, dat men met het bepalen van de avonden elkaar nog wel eens in de haren vloog en dan heel gauw in conflict kwam met de kerkevrouwen. Hierna volgde het optreden van Coby Schreier met een groot aantal vlotte liedjes, met eigen gitaarbegeleiding. Ze speelde „Het snoepwinkeltje" en „Het slopje" van mevr. de Wijs Mou- ton. Vervolgens liedjes van Koos Speenhof, Glinge Doornbos en het liedje van het Vrouwtje van Stavoren. Vervolgens liedjes van Ter schelling, Friesland, Overijsel, alsmede een Vlaams liedeke. Er werden vele liedjes geheel of ge deeltelijk meegezongen. Het was een buitengewoon gezellige en in tieme avond, met als slot het on volprezen liedje van de „Berge- enaar". In de scherpe en onoverzichte lijke bocht, even voorbij de Franschman, op de weg naar Eg- mond, komt zo nu en dan een auto in de duisternis in aanraking met de langs de weg staande bo men. Meestal weet men op het laatste ogenblik de auto nog op de weg te houden, maar het ge beurt ook vaak, dat de bomen even flink „gekust" worden, met schade aan bomen en vervoer middel. Giro-betalingen Ter vermijding van de hoge incassokosten, verzoeken wij on ze kwartaal abonné's het ver schuldigde bedrag a f 1.45, voor het le kwartaal 1960 te willen storten op onze giro-rekening no. 147071, ten name van C. Oldenburg, Schoorl Bij voorbaat vriendelijk dank De Uitgever BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE SCHOORL Woensdagavond kwam de Schoorlse raad bijeen voor het af werken van een lange agenda, die echter in een vlot tempo werd afgewerkt, zodat voldoen de tijd overbleef om de heer Sle- king te vragen enkele tientallen mooie dia's van Schoorl te ver tonen. Misschien is hiermede de mogelijkheid geschapen de raads leden wat ontspanning te geven na de soms ietwat taaie stof die men terwille van de gemeen schapsbelangen nu eenmaal moet verwerken, want na het vertonen van de dia's spraken de leden zich waarderende hierover uit en er werden zelfs nog meer aanbie dingen op dit gebied gedaan. Burgemeester Bergh opende de vergadering en deelde mede dat Mevr. Jansen-Breevaart wegens ernstige ziekte van haar man, aan deze vergadering niet kon deel namen. Overigens verheugde het hem zeer dat de heer J. de Leeuw na een langdurige ziekte thans weer present was. Van de ingekomen stukken werd alleen behandeld een schrij ven v. d. Harger toneelvereniging, die een subsidie van 100, vroeg over het jaar 1959. De heer Kaag vroeg of deze uitke ring éénmalig was. Uit het ant woord van de voorzitter bleek, dat het ook voor de volgende jaren moest gelden, waarna het verzoek werd ingewilligd. Het voorstel tot verharding en verbreiding van de Gerbrands- laan, benevens aanleg van riole ring op een collectieve septitank werd door de heer De Leeuw toe- KERSTPROGRAMMA 1959 JEUGDMATINEE Grooi „jeugdfilmfestival" fc» -4 gejuicht en door de overige raadsleden aangenomen. Het voorstel tot aanleg van een gedeelte Turflaan en de bouw van 6 woningwetwoningen met politiebureau werd door de heer Sleking toegejuicht, zodat zich een min of meer hoerastem- ming ontwikkelde en het werd ook door de overige leden aan genomen. Ook het voorstel tot aankoop van gronden in de uitbreiding bouwkern Groet werd goedqe- keurd. De heer De Leeuw informeer de of men nu gelijk door kon gaan met bouwplannen aldaar, waarop de voorzitter antwoord de, dat inderdaad nu ook tegen over de te bouwen zes woningen gebouwd kan worden. Doordat de grond echter duur der is, moet deze eerst opnieuw verkaveld worden. Het voorstel tot het aangaan van e,en geldlening ad 1.160.000,met de N.V. Bank voor Ned, Gemeenten werd aan genomen als gold het een klein bedrag, evenals het volgende voorstel tot het sluiten van een kasgeldlening voor de dienst 1960 tot een gezamenlijk bedrag van 300.000,—. Het voorstel tot het opnieuw ns Nieuwjaarsnummer zal verschijnen op woensdag 30 december. In verband daarmede wordt de tekstcopy uiterlijk donderdag 24 december a.s. ingewacht en de adverten ties moeten op maandag 28 dec. in ons bezit zijn. DE UITGEVER vaststellen van de straatbelas ting-verordening werd met een hamerklop bezegeld, na accoord- bevinding der gehele raad. Het houdt echter in, dat de heffingspercentages van de straatbelasting verhoogd worden en gebracht worden op 8 van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen en 4 van de belastbare opbrengst voor de ongebouwde eigendommen. Om een kleine vergelijking te ge ven vermelden we, dat de thans geldende heffingspercentages resp. 6 en 3% zijn. Het voorstel tot aanvaarding van een gedeelte van de nalaten schap van wijlen de heer S. G. L. F. Baron van Fridagh, werd met ja knikken aangenomen, on der de last om het betreffende erfdeel te besteden voor de bouw van een dorpshuis in de gemeente. Blijkens door de notaris nader verstrekte gegevens, mag in deze t.z.t. gerekend worden op een be drag van plm. 25.000. Een ander voorstel, aanvaar ding van een schilderij, geschon ken door de heer C. J. v. Vuure alhier, werd met grote erkente lijkheid aanvaard. Het schilderstuk is een werk van de Bergense kunstschilder Filarski, voorstellende het oude Raadhuis en de Kerk te Groet. Het laatste voorstel, inhouden de om te bepalen dat de herzie ning van het plan van uitbreiding in voorbereiding is ten aanzien van een gedeelte van de buurt schap Catrijp, werd zonder meer aangenomen, waarna de rond vraag aan de orde kwam. De heer Sleking informeerde naar de wenselijkheid tot aan schaffing van een bandrecorder voor de raadsvergaderingen. Dit apparaat, bedoeld als hulpmiddel voor de secretaris bij het opstel len van de notulen, zal er echter voorlopig nog niet komen en eerst zal bekeken worden of het hier noodzakelijk is. De heer de Leeuw dankte de gehele raad voor de betoonde be langstelling tijdens zijn ziekte en voor de stoffelijke blijken in de vorm van fruit. uaïó^ïoctcu Het nieuwjaarsnummer komt uit op WOENSDAG 30 DECEMBER Evenals vorige jaren zal dan gelegen heid bestaan tot het plaatsen van een nieuwjaarsgroet. Opgave hiervoor zo spoedig mogelijk aan onze bureau's of bij de bezorgers. (Ingezonden mededeling) Dnmnloto RahuHorm.Qot mof nnl/forchnol/ an Complete Babyderm-Set met Doktersboek en voor navulling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeep 25, 26, 27 december NED. HERV. GEMEENTE gebouw Rehoboth 24 dec. n.m. 22 uur, Ds. Bekius Interk. Kerstwijdingsdienst met medewerking van het Chr. Gem. Koor 25 dec. De Rustende Jager v.m. 10.15 uur Ds. Bekius 25 dec. Rehoboth v.m. 10 uur Ds. Tromp. 25 dec. Geref. Kerk n.m. 3 uur Interkerkelijke zangdienst 26 dec. De Rustende Jager (kl. zaal) n.m. 7 uur Kerstfeest Zondagsschool 27 dec. De Rustende Jager 10.15 uur Ds. Doorn „REHOBOTH" KAPEL 24 dec. n.m. 10 uur Ds. Bekius Bergen Kerstwijdingsdienst 25 dec. v.m. 10 uur Ds. G. Tromp van Alkmaar 25 dec. Zie geref. kerk n m. 3 uur Kerstzangdienst 27 dec. v.m. 10 uur Ds. v. d. Marei van Alkmaar 27 dec. GEREF. KERK le Kerstdag v.m. 10 uur Ds. R. v. d. Berg 3 uur n..m Kerstcantate Osanna in excelsis 10 uur en n.m. 4.30 uur: Ds. A C. v. Nood van Velsen NED. HERV. GEMEENTE 25 dec. te Schoorl 10 uur Ds. C. M. de Jong (met kerkkoor, collecte voor kerk en wereld) 25 dec. te Groet 15.15 en 19.15 uur Kerstfeest met de kinderen 27 dec. te Schoorl, 10 uur Ds. C. M. de Jong Woensdag 30 dec. te Schoorl 14.30 uur Ds C. M. de Jong Inzegening van het huwelijk van G. Kramer en S. Paarlberg REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 25 december v.m. 10.30 uur Ds. J. Breukink 27 dec. Geen dienst GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) 25 dec v.m. 10 uur Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uur Ds. A. Reen 2e Kerstdag Geen dienst 27 dec. v.m. IOuurDs. C. v. Meijenveldt n.m. 5.00 uur Ds. W. M. Le Cointre, Amsterdam Donderdagavond (24 dec.), - 2e Kerstdag (26 dec.), - maandagavond (28 dec) te 8.00 uur. De nieuwe verfilming van de wereldberoemde roman van Vicky Baum. Michèle Morgan - O. W. Fischer Heinz Rühmann in 18 jaar met Sonja Ziemann - Gert Froebe en Wolfgang Wahl Regie: Gottfried Reinhardt In het voorprogramma: De Nederlandse tekenfilm in kleuren "Gouden Lokken of Lokkend Goud" van Maarten Toonder le Kerstdag (25 dec.), zondagavond (27 dec.)-, woensdagavond (30 dec.) te 8.00 uur. De film waarover iedereen spreekt Jacques Tati in met: Jean-Pierre Zola; Adrienne Servantle; Alain Becourt; Lucien Fregis; Dominique Marie; Betty Scheiner en de be woners van Vieux Saint-Maur Laat ook „Votre Oncle U deze week een avond van echte en beschaafde humor geven le kerstdag, 2e kerstdag en zondagmiddag (27 dec.) te 14.30 uur 5 leuke tekenfilms - Amerikaanse Rugby film - Film over schoonrijden op de schaats - Klucht - Gooi en smijtfilm en vele andere fantastische films. ALLE RANGEN 50 CT. - DUSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 0220 0-4727-5 6 6 9 0

De Duinstreek | 1959 | | pagina 2