wuktlüd 99 99 Pijnlijke momenten in Bergens Raadzaal Bergens Raad koos QoU &n 1959-1960 Kapsalon Dobben irlf'VWWrw WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef cLatbvtsseULntj Het oude jaar is moe en mat, Er is zoveel gebeurd De ene mens gaf 't blijdschap, zegen, Een andere weer treurt. Er vielen zware, harde slagen, Men kreeg vaak veel te dragen. Een dierbaar mens ging van ons heen, Ook werd een kind geboren. Zo was de ene mens het leed, De andere vreugd beschoren. Wij leggen nu bij klokke twaalf Ons leed en vreugde neer, En groeten dan het nieuwe jaar, Dat wordt geboren weer. Wij bidden God om nieuwe kracht, Om moedig voort te gaan Op onze levensbaan. Nieuwjaar, al geeft ge moeite en strijd, Of geeft gij blijdschap, vreugd, Wij krijgen van het Kerstekind, Een tijding d e verheugt. 't Is alles opgenomen In Gods Alwijs bestuur, Van uur tot uur. Komt dan, maar weer met nieuwe moed, Het Nieuwe Jaar begroet! Maartje N. Zwaan In verband met het verleende ontslag van Burgemeester Dr. W. Huygens deed de waarnemend burgemeester Mr. Wytema de volgende mededelingen aan de raad: Bij de ingekomen stukken bevond zich een bericht van de Commis saris der Koningin, dat H.M. de Koningin met ingang van 16 de cember eervol ontslag heeft ver leend aan Dr. Huygens als bur gemeester dezer gemeente. Met dit Koninklijk Besluit is definitief een einde gekomen aan de onzekerheid of Dr. Huygens nog terug zou keren op deze zetel, die hij weliswaar zelf ter beschikking van H.M. stelde, doch die hij niet eigener bewe ging zou hebben verlaten, als niet het tussen hem en Uw raad gerezen conflict deze nasleep zou hebben gehad. Want Huygens hield van zijn ambt èn van zijn gemeente, voor welke hij nog veel tot stand hoopte te brengen. Gaarne sluit ik mij in deze aan bij de waarderende woorden van de Minister van Binnenlandse Zaken, in zijn perscommuniqué van 2 weken geleden, over de vruchten van Huygens arbeid als burgemeester dezer gemeente, voor welke hij hard heeft ge werkt, vervuld van idealisme en ijver van zó grote omvang en op zódanig niveau, dat hem wel eens overmaat werd verweten. Ik meen dan ook, dat ik hem hier, in de gemeenteraad, dank moet bren gen voor zijn onbaatzuchtig ijveren voor de belangen der ge meente, zoals hij die zag. De eed, die hij in zijn ambtseed heeft ge zworen, is hij met de intentie van waarachtig en oprecht man trouw gebleven. Dat hij daarbij fouten heeft gemaakt, -wie onzer maakt ze niet bij de beperktheid onzer vermogens? doet aan die intentie niets af. noch, dat hij de belangen der gemeente soms anders zag dan de raad. Bij het opmaken van de eindbalans even wel moeten wij het totaal der credit- en debetposten bezien. En Mooi haar valt op dan kan er geen andere konklusie zijn dan deze: onder Huygens' soms wat eigenzinnig bewind is in Bergen veel goeds tot stand gekomen, ook met instemming van de raad. Daarvoor is Bergen hem dank verschuldigd. Over het konflikt, dat tenslotte heeft geleid tot Huygens' her haald verzoek aan H.M. de Koningin om ontslag, heb ik tot nog toe in het openbaar gezwe gen. Nu het ontslag hem is ver leend wil ik daarover twee op merkingen maken, één van per soonlijke aard, één van bestuurs rechtelijke aard. Door de aan vaarding met algemene stemmen van een motie, die in wezen voor hem was een opzegging van ver trouwen, heeft de raad een wa pen ter hand genomen van gro tere scherpte, dan de raad op die avond van 29 september voor ogen stond, scherper ook dan hij —in meerderheid zelf wenste te hanteren. Door dit niet tijdig te onderkennen heeft de raad de burgemeester en de mens Huy gens een leed aangedaan, dat hem diep heeft getroffen en ge kwetst, ja, dat in de loop van de maand oktober niet is verzacht, maar nog verscherpt, in weerwil van goede intenties in dezen. Zelf staande buiten deze zaak, meen ik het recht en de plicht te heb ben dit te zeggen. Men kan het gebeurde niet rechtvaardigen door te zeggen, dat de politiek een hard bedrijf is, waar de za kelijke belangen de persoonlijke moeten overschaduwen. Want het ambt van burgemeester is geen politieke funktie. Maar bo vendien en dit betreft de be stuursrechtelijke kant van de zaak aan geen gemeenteraad in Nederland komt het toe te tor nen aan het grondwettelijk koninklijk prerogatief, de burge meester ener gemeente te benoe men en te ontslaan. Had niet Dr. Huygens, in zijn gevoelens van eerbaar mens geraakt, zelf bij herhaling ontslag gevraagd, dan zou zijn ambtsperiode door een votum van de raad niet hebben kunnen worden beëindigd. Dit mogen al die Nederlandse ge meenteraden bedenken, die zou den kunnen menen, dat dit einde van de Bergense controverse voor hen de deur zou openen zich te ontdoen van een hun onwelge vallige burgemeester. Ook het constateren door de raad, dat de burgemeester beleidsfouten heeft gemaakt, vermag niet inbreuk te maken op het bepaalde in artikel 152 onzer Grondwet; van alle Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" daden, die ten doel hebben aan zulk een constateren gevolgen te verbinden, heeft de raad, en hebben zijn leden zich te onthou den. Niet zij zijn tot oordelen ge roepen, dat is alleen Hare Majes teit de Koningin, voorgelicht door Haar Minister en Haar Commissaris in de provincie, al dus Mr. Wytema. Door al hetgeen de laatste tijd over de burgemeesterskwestie in Bergen in het publiek en in de pers is te berde gebracht, is Ber gen min of meer in opspraak ge komen. Ik nodig u uit er krachtig toe mede te werken, dat dit ver andert. Bergen, dat zich er terecht op beroemt een oase van rust te zijn in deze jachtige wereld, moet ook in zijn eigen gemeentezaken weer tot de voor vruchtbaar bestuur en gezond ge meenteleven noodzakelijke rust komen. Ik meen daarom, dat, nu het doek gevallen is, verdere discussie over het Dr. Huygens verleende ontslag, en ook over hetgeen ik zojuist opmerkte, ach- Door betere haarverzorging terwege moet blijven. Wij dienen daarmede slechts het belang der gemeente, dat gij allen hebt ge zworen of beloofd te zullen be hartigen alsof het uw eigen ware. Na deze mededelingen ver zocht hij de Raad zich van ver der commentaar te onthouden. De heer Sluis meende echter het vol gende te moeten zeggen: Commentaar op de ontslag aanvrage van Dr. W. Huygens door Mr. Sluis in de raad. Na de mededelingen van de waarnemend Burgemeester Dr. Wytema deelde Mr. Sluis het volgende mede: Uw wens om verdere discussie achterwege te laten wil ik gaarne eerbiedigen, maar U sta aan mij als de enige die niet voor de door U bekritiseerde motie ge stemd heeft toe een woord te spreken, al is dat door Uw drin gend verzoek beknopter dan ik mij voorgesteld had te doen. De slag is dan nu gevallen en het ontslag van Burgemeester Huygens is een feit. Nu is het dan ook de tijd om in het openbaar iets over deze zaak te zeggen en een afscheids woord te spreken. Ik zal mij ervan onthouden tot in onderdelen te bespreken en te beoordelen alles wat zich in de raadsvergadering van 29 septem ber j.l. heeft afgespeeld en al het geen daarna is geschied, al was het alleen al omdat van hoger hand reeds een oordeel gege ven is. Ik spreek met U, mijnheer de voorzitter, de hoop uit, dat in de gezagscrisis waarin wij zijn ko men te verkeren spoedig een ken tering ten goede moge komen. Ik ben zeker bereid om naar ver mogen het mijne daartoe bij te dragen. Ik ben van mening dat Burge meester Huygens, die zeker te kortkomingen had welk mens maakt geen fouten in hoge mate onrechtvaardig is behan deld, niet alleen of in de eerste plaats door de bewuste motie, waarvan vele leden van deze Raad de onjuistheid thans meen ik wel inzien en welke leden ze ker de gang van zaken na de motie betreuren. En thans gaat de heer Huygens dan heen na een ambtsperiode van ruim 13 jaar, zonder af scheid. Dit is hard, bijzonder hard, voor een man die al die tijd met veel energie en toewijding de be langen van Bergen naar beste weten hèeft gediend. In de ambtsperiode van Bur gemeester Huygens kwam, ik noem slechts enkele van de be langrijkste zaken, de Weder opbouw van Bergen aan Zee tot stand, werden verschillende grote uitbreidingsplannen bij de voorbereiding waarvan de Bur gemeester zelf een groot aandeel had door de Raad vastgesteld, werd de gemeente verrijkt met het fraaie rusthuis Elkshove en werd het zogenoemde plan Van der Broek en Bakema -geboren uit de visie en werkkracht van Burgemeester Huygens door een groot aantal gemeenten in principe aanvaard. Vooral bij verwezenlijking van dit plan zal het karakter van Bergen als natuur- en vakantie-oord van de eerste orde, tot in de verre toe komst behouden blijven. Het streven van de gehele Raad is hierop gericht en de heer Huygens komt voor zijn arbeid vooral in dit opzicht bijzondere dank toe. Ik meen te spreken namens een groot deel van de bevolking, wanneer die dank, voor alles wat hij gedaan heeft, hem hier ge bracht wordt en ik wil daarbij ook gaarne betrekken mevrouw Huygens, die op sociaal en cul tureel gebied in verschillende functies met liefde en eenvoud des 'harten veel in en voor onze Gemeente en haar inwoners heeft gedaan en mogelijk zal willen blijven doen. Want uw haar is uw sieraad Ik spreek tenslotte de wens uit dat de grote liefde, die de heer en mevrouw Huygens voor Ber gen koesteren de overhand moge behouden boven mogelijke en be grijpelijke gevoelens van wrok en dat Gods zegen hen op hun ver dere levensweg moge vergezellen. esi&teefz vto GCjiijb icj De raad heeft na vele discus sies met 8 stemmen voor en 6 stem men tegen het besluit genomen om de benaming van het dorps plein niet op de lange baan te schuiven en nog dezelfde avond te beslissen. Geattendeerd door het bericht in de Duinstreek, dat de naam „Dorpsplein" geen exclusieve vondst was en de benaming van „Tramlaan" verwarrend kon werken met het „Spoorlaantje", deelde Burgemeester Wytema mede, dat de „vondst" inderdaad niet „gelukkig" was en dat de naam Tramlaan zeker verwar rend was. Er werd nu de naam van „PLEIN zonder meer en „DREEF" naar voren gebracht, als verbindingsweg naar het plein. Hij verzocht de raad de suggestie van „Belloplein" terug te nemen. Mevr. Broekman meende dat dit niet het ei van Columbus betekende en voelde meer voor Breelaan Plein en de nummering van de percelen bij de Breelaan door te tellen, als nood oplossing voor een eventuele andere benaming. Met het woord Laat u vakkundig voorlichten Dreef kon ze zich nog wel ver enigen. De heer Briefjes voelde er niets voor om voetstoots te be slissen. Hij vond de benaming te belangrijk om niet even te kunnen wachten. Er was toch geen haast mee en het kon nog best een maand uitstel velen. Het was geen baby, die binnen drie dagen een naam moet hebben. De heer Steinz vond het prettig dat het geen Dorpsplein werd, want het aspect belooft weinig „dorps" te zijn. Voorzitter merkte op, dat het wel moeilijk was een beslis sing te nemen, maar dat er nu toch maar een punt achter gezet moest worden. De benaming Dreef was een goed Hollands woord en de uitstulping van de Breelaan maakte het verkeerstech nisch niet mogelijk om bijvoor beeld bij een ongeval een juiste plaatsaanduiding te geven. De heer Broersma merkte op, dat het zeer wenselijk was nu te beslui- 36c JAARGANG No£50 ten in verband met de V.V.V.- gidsen, en het aangaan van hypothecaire verbintenissen in verband met de nieuwe panden. De heer Steinz verbond er echter wel de voorwaarde aan, dat er nog altijd iets voor of achter de benaming „Plein" gevoegd kon worden, zoals het Roland Holst- plein). Wegens periodiek aftreden van de dames H. Arkenbout en M. C. Schaap in het bestuur van de ge meentelijke instelling van sociale belangen, vond een herverkiezing plaats, waarbij de dames opnieuw werden gekozen. Vervolgens werd in behande ling genomen het voorstel van B. en W. tot het uitbreiden van de parkeerplaatsen in Bergen aan Zee, voor een bedrag van 39.970.—, in verband met het feit dat de bestaande ruimte niet voldoende is gebleken. Omdat het uit aesthetisch oogpunt niet verantwoord is de wegbermen Uit te breiden, meende men dat de uitbreiding van de officiële par keerplaatsen de beste oplossing is. Al is de uitbreiding niet vol doende, er zal toch weer voor 80 auto's parkeergelegenheid bijko men. De heer Ploeger merkte spitsvondig op, dat er in feite nog niet eens met de grondeigenaren was onderhandeld over eventuele grondaankoop. Dit zou alsnog geschieden. Spreekt mei ons het komt in orde door Men wil vooral juist niet de bermen uitbreiden, om de boule vards niet te ontsieren en het vrije uitzicht op de zee te ontne men. Men wil daarom zoveel mogelijk gebruik laten maken van de centrale parkeerplaatsen. De heer Sluis hoopte echter, dat men niet ver ging uitbreiden en dat er niet rondom het kerkje zou wor den geparkeerd. De heer Tros vond het in feite wel veemd, dat men op de centrale parkeerplaat sen wel en langs de bermen niet voor stalling behoeft te betalen. Maar de heer Van Rees Vellinga vond dat het tijd werd, dat men in Bergen zijn auto kwijt kon zonder „gebrandschat" te wor den. De heer Sluis merkte op, dat de kosten van 500.per auto er toch enigszins uit moeten ko men en een vergoeding op zijn plaats is. Gezinnen met fietsen moeten toch ook 15 ct. bewaar- geld betalen (4 X 15 ct. 60 ct.), terwijl een auto maar 1 kwartje staangeld kost. Van Rees Vellinga meende echter na een eenvoudige rekensom, dat er 8000 auto's geparkeerd moeten worden om 1000.per jaar schoon over te kunnen houden. Dit was toch maar een druppel op de bekende plaat. Waarom de auto's en fietsen niet geheel gra tis te parkeren? Voorzitter merkte op, dat men met het heffen van 25 ct. niet van „brandschatten kan spreken. Bovendien wil men het parkeren op de bermen niet in de hand werken en deze zeker niet uitbreiden, omdat men met de aestetica van Bergen aan Zee zeer voorzichtig dient te zijn. Vervolgens dient er toch nog iets van de te maken kosten van 40.000.terug te vloeien in de gemeentekas, vooral ook omdat er niets te verwachten valt uit het gemeente of wegenverkeers- fonds. Hij drong er op aan om bij onvoldoende parkeerruimte nogmaals over te gaan tot de uit breiding van de centrale parkeer plaatsen. Bovendien gaf hij in overweging de tarieven van het parkeren nog eens te herzien om een rendabele exploitatie moge lijk te maken. Het voorstel tot het wijzigen van twee tarieven, voor werk zaamheden die worden uitge voerd door de gemeentelijke rei niging voor het weghalen van grote hoeveelheden vuil en tuin- vuil, ontlokte aan de heer Briefjes de opmerking, dat er dan nog meer tuinvuil en takken in de bossen van de Meerweg zou ver dwijnen en het bos nog meer zou ontsieren. Hij pleitte voor een vaste stortplaats aan de Nesdijk, die er vroeger ook was. Voorzit ter was van mening dat de verhoging van de tarieven niet de toevoer van vuil in het bos in de hand zou werken en dacht er niet aan om stortplaatsen aan te leg gen. Dit zijn broeinesten voor ongedierte. Heeft men er geen bedrag van 7.50 voor over om het weg te laten halen, dan moet men maar een gat in de grond graven. De heer Sluis merkte op, dat indien men dit te duur vindt, men het opruimen door particulieren moet laten doen, maar dan kost het veel meer. De gemeente werkt al onder de prijs. De heer Van Rees wilde het helemaal kosteloos laten doen. Voorzitter merkte op, dat men met het ene het andere in de hand werkt. Waren het alleen maar takken, dan gaat het, maar men gooit er alles bij. De heer Briefjes verzocht de Burgemeester eens een wandeling te gaan maken in en om de bossen van de Meerweg. Hij zal zich zeker behoorlijk ergeren. Tot slot werd besloten om tot tariefsverhoging over te gaan. Er werden in de raad nog een aantal zaken van importantie be handeld, die wij echter in het volgende nummer, van de Duin streek uitvoerig zullen weer geven. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE DUINSTREEK telefoon 2331, Bergen om teleurstelling te voorkomen voor de a s. feestdagen KAPSALON Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 1 januari en 3 januari 1 januari Dr. BULSTRA, Telefoon 3130 3 januari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL-KOEDIJK 3 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 •••••••••••••••••••••••A

De Duinstreek | 1959 | | pagina 1