99 99 Bergens raad verdiepte zich in dierenbescherming Kerstavond van het R,K. Vrouwengilde Jubilerend echtpaar „Het Witte Kruis" stijgt in ledental Nieuwjaarsviering KJ.V,0, An&uda A. I. C0PPENS en Zn Jaarwisseling Kapsalon Dobben VRIJDAG 8 JANUARI 1960 37e JAARGANG No. 1 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In de laatst gehouden raads vergadering werd een schrijven van de dierenbescherming be handeld, waarin werd bericht dat het inrichten van een goed ge leid opvangcentrum voor zwer vende, verwaarloosde en gewon de huisdieren van groot belang, werd geacht. Men verzocht het gemeentebe stuur een bepaalde schuur op het opslagterrein aan de Oldenburg- laan beschikbaar te stellen voor het inrichten van een opvang centrum. Burgemeester en wet houders meenden echter dat dit in het centrum van het dorp be zwaren met zich zou brengen in verband met hondengeblaf etc. Bovendien vond men dit overi gens geen geschikt object. Omdat de dierenbescherming eerst gebruik wil maken van de schuur in de Oldenburglaan en later op de gemeenteboerderij aan de Kerkedijk, concludeerde de voorzitter hieruit, dat de toe loop van dieren niet zo'n grote omvang zou aannemen en het dus meer een proefneming betrof voor een dierenasyl. De heer Tros merkte op, dat hier zuiver een opvangcentrum voor zwervende dieren wordt be doeld. Van Rees Vellinga vond dat dit initiatief alle steun ver dient, juist omdat de opzet van beperkte omvang is. Hier kun nen moeilijk bezwaren tegen wor den ingebracht, omdat er een la cune bestaat in het opvangen van zwervende honden. Hij vreesde dat verder initiatief wordt afgebroken als hierin af wijzend wordt beschikt. De heer Veldt vond het de moeite waard het verzoek in te willigen. De heer Broersma wilde het niet af wijzen, maar meende dat men er wel eens goed over moest den ken, omdat er meteen een af doende oplossing moest gevon den worden. De heer Sluis vond een proef op de gemeenteboerde rij aan de Kerkedijk de beste op lossing. Voorzitter antwoordde, dat het comité dierenvrienden eerst met definitieve plannen Mooi haar valt op dient te komen, maar dat het ge meentebestuur niet ongenegen is de deur verder open te houden. De commissie is nog steeds geen vaste afdeling en het initiatief moet in feite geheel van hen zelf uitgaan. De opvatting van de politie is, dat er weinig zwervende dieren zijn. Het aantal plaatsingen van zwervende dieren bij particulie ren in aanmerking genomen, is het aantal feitelijk gering. Ge wonde vogels kunnen steeds bij het Parnassiapark in Bergen aan Zee worden ondergebracht. Wil men evenwel tot oprichting van een opvangcentrum overgaan, dan dient een duidelijke om schrijving te worden gegeven aangaande de te treffen voorzie ningen. De verlening van een eventue le subsidie is van een heel andere orde. Het houden van dieren is een eigen liefhebberij waarvoor men tenslotte zelf dient te zor gen. Alleen indien de openbare orde zou worden verstoord zou men niet aarzelen direct in te grijpen. Nu kan men echter nog niet spreken van een alarmerende toestand. De heer Van Rees Vel linga meende dat men de dieren niet moest opofferen aan perfec tionisme en er een proef geno men moest worden van 1 a 2 jaar. Voorzitter antwoordde, dat hij niet onvriendelijk wilde zijn, maar dat het comité er wel een te gemakkelijke zienswijze op na hield. Op deze wijze is het ge makkelijk organiseren. Eerst moet er een werkelijke afdeling worden gesticht, zodat wij kun nen terugvallen op een organisa tievorm. Als wij dan tot een proefneming overgaan behoeft dit geen einde te betekenen. We laten dej deur open voor ieder aannemelijk voorstel. Hierna werd de discussie gesloten. EEN OPVANGCENTRUM VOOR DIEREN IS ZEKER NODIG In verband met de discussie in de raad meen ik op het volgen de te moeten wijzen. Het behoort inderdaad niet tot de taak van de politie alle aandacht te beste den aan zwervende dieren. Hier door lijkt het dan ook enigszins verklaarbaar dat de politie meent te moeten suggereren dat het nu niet zo'n vaart loopt met zwer vende dieren. Het is inderdaad zo, dat zwervende dieren meest al door particulieren worden op genomen en verzorgd, in zoverre zij hierin terwille kunnen zijn. Niet steeds kan weer een beroep op deze mensen worden gedaan en zeker niet op de politie, die beroepshalve niet anders kan doen dan zo'n armzalig dier plichtmatig in het register van gevonden voorwerpen in te schrijven. De overige dieren blijven dus aan hun lot overge laten. Het is daarom zonder meer duidelijk, dat het noodza kelijk is, vooral door de sterke uitbreiding van Bergen, een be scheiden gelegenheid wordt ge boden om een opvangcentrum voor zwervende dieren in te richten. C. Boendermaker, Middengeestweg 33, Bergen N.-H. Het R.K. Vrouwengilde heeft een kerstavond verzorgd, die zelfs de meest kritische bezoeker van een prachtige avond heeft doen genieten. De dancing van De Rustende Jager was door de leden zelf om getoverd in een stemmige ruimte, met als achtergrond een groep Door betere haarverzorging dennenbomen, met een verlichte ster in de takken verwerkt. Voorts stonden er overal smaak vol versierde kerststukjes met brandende kaarsen aangevuld met harmonische kunstverlich ting. Daarbij was tevens nog een kerststalletje geplaatst. Mevr. Diesfeldt-Pieters open de de avond en sprak haar vreugde en dankbaarheid uit over het feit, dat zij in tegenstel ling met vorig jaar, weer in hun midden kon zijn om tussen onze leden, heren geestelijken en ge nodigden het kerstfeest te kun nen vieren. Ze wekte vervolgens de leden op om in de kerstbede te vragen, dat de leiders der vol keren de Vrede-boodschap ver staan en ze uitdragen aan de wereld, want deze vrede kan al leen het echte geluk geven. Na deze inleiding vol sfeer en hartelijkheid zong het R.K. Klein Vrouwenkoortje onder leiding van mevr. Morée-Dol het Ave Verum van Mozart, dat even eens als het Vesper van Beetho ven en het Kerstlied ,,Komt allen tezamen" op ontroerende en stemmingsvolle wijze werd uit gevoerd. Bovendien was de mu ziek voor iedereen gemakkelijk in het gehoor liggend. Uit dit op treden bleek overduidelijk, dat dit toch kleine koortje over een prachtig stemmenmateriaal be schikt. Hierna werd een kerstspel op gevoerd, dat geheel door de kleuters werd uitgevoerd. Op het podium stonden Maria en Jozef naast de eenvoudige kribbe. Ver volgens kwamen er 6 schattige „engeltjes" van 4 en 5 jaar, in witte jurkjes en gouden bandjes in het haar, op. Op ontroerende wijze en in kinderlijke eenvoud, zongen onschuldige kinderstem metjes met volle overgave een aantal kerstliedjes en maakten een rondedansje met pianobege leiding van mevr. Moreé en mu ziek van een grammofoonplaat. Daarna legden een jongetje en een meisje van 5 jaar hun speel goed bij de kribbe en zegden een versje op. Vervolgens voerde de oudere jeugd een balletdansje uit en deden twee meisjes een leuke voordracht, waarbij we niet kun nen nalaten speciaal te noemen het optreden van de 9-jarige Cora Huting, die als herdersjon gen haar voordracht uitstekend en scherp articulerend naar voren bracht, zonder de anderen ook maar enigszins te kort te willen doen. Ook voor Uw was naar .Dubbel Blank' Mevr. Diesfeldt bracht haar complimenten over aan de dames Ans Thomas en mej. Loes van Aalst, die dit kerstspel hadden tot stand gebracht, In de pauze werd een toepas selijke kerstattractie aangeboden. Na de pauze voerden de leden van het Gilde zelf een kerstspel op in de vorm van een aantal ge dichten, waarmede het kerstge beuren werd uitgebeeld. Het be gon met een gedicht van Gabriel Smit, onder de titel Venite Adoremus. Vervolgens een gedicht van Antoon van Duinkerken en de boodschap van de engel Gabriel aan Maria, waarin het eenvou dig kerstgebeuren plaats vindt. Tot slot een gedicht van Gerard Wijdevelt, waarin tot uitdrukking wordt gebracht dat de moderne tijd evengoed past in een oud tafereel van Kerstmis. De kerstavond werd bijge woond door bestuursleden van de U.V.V., mevr. Van Alphen en mevr. Ter Berg, de Bond van Plattelandsvrouwen, de dames v. d. Mey en Bruin, de R.K. Gildebesturen van Schoorl en Koedijk, de Zeer Eerw. Heer Pastoor Th. van Beers en de Ne derlandse Vereniging voor Huis vrouwen, door de dames Van Gelder-Fret en Kamp-Nueboer. is uw sieraad Op originele maar tevens „echt dorpse wijze" werd het echtpaar Nieuwendijk dat 25 jaar getrouwd, maar tevens 25 jaar geleden in het café-bedrijf aan de Dorpsstraat stapte, door Bergens Harmonie, maar tevens door verschillende verenigingen gehuldigd. In de middag vond een druk bezochte receptie plaats, waarbij verschillende cadeaus door ver enigingen en particulieren wer den overhandigd. Een Alkmaar- se kegelclub schonk een tegelta bleau. 's Avonds werd het echtpaar met een versierde miniatuur „Bello" vanuit het dorp naar hun woning gebracht, voorafge gaan door Bergens Harmonie die tegelijk een serenade bracht. De heer P. Blankendaal voerde hier bij het woord en haalde leuke herinneringen uit vroeger dagen op. Daarna werd het feest op meer intieme wijze met familie leden en genodigden voortgezet. In het Wijkgebouw aan de Karei de Grootelaan vond onder voorzitterschap van de heer W. de Vries, de jaarvergadering van „Het Witte Kruis" plaats. Na voorlezing van de notu len door de secretaris Dr. Lug- ten, memoreerde de voorzitter het stijgende ledental van 1500 tot 1550. Hij bracht in herinne ring het vertrek van zuster Van Oosten naar het bejaarden tehuis in Schoorl en de komst 'van de zusters Dingemanse en Denkers. In de vacature van zr. Van Oosten had zr. Mosk lang durig vervangen. Door de prettige samenwer king tussen de zusters van Het Witte Kruis en zr. De Grauw van het Wit-Gele Kruis was het mogelijk om elkaar zo nodig te vervangen en onderling een va kantie-rooster op te stellen. De heer De Vries deelde mede, dat er regelmatig contact plaats vond tussen de besturen van het Wit te en Wit-Gele Kruis en dat deze steeds onder een prettige sfeer plaats vindt. Op aandringen van het hoofd bestuur zal de huis- en kraamver- zorging gereorganiseerd worden die dan geheel aan de algemene regelingen van het hoofdbestuur zullen moeten voldoen. Men zal in dit verband de plaatselijke af deling van de huis- en kraam- verzorging geheel opheffen. Er dient dan een afzonderlijke commissie te worden gevormd. Hierin zullen dan twee leden van het Witte Kruis zitting nemen. Aan het hoofd van de huis- en kraamverzorging zal een hoofd- ïeidster staan. Men moet deze nieuwe regelingen doorvoeren om voor gemeente- en rijkssub sidies in aanmerking te kunnen komen. De moeilijkheid zal be staan uit het aantrekken van een kundige hoofdleidster. Tot nu toe heeft de afd. huis- en kraamverzorging bestaan uit twee leden, maar door gebrek aan belangstelling nam al heel spoedig de echtgenote van de heer Beets de gehele leiding op zich, later overgenomen door de heer Beets zelf. In de bijna 30 jaar van het bestaan van de on derafdeling werd in 2400 geval len hulp geboden. Alle leden moeten, vooruitlo pende op de nieuwe reorganisa tie, lid zijn van de huis-r en kraamverzorging, maar tevens van het Witte Kruis. Dit is, evenals dit bij het Wit-Gele Kruis reeds lang het geval is niet meer van elkaar te scheiden. De overgangsbepalingen zijn in dit verband opgeheven. Het nieuwe apparaat isi vrij duur en ondanks het feit dat het misschien leden zal kosten, zal men toch over moeten gaan tot contributiever hoging. Bij het aantrekken van meerdere en gediplomeerde u va voorlichten krachten zullen ook de leden moeten bijdragen. Men hoopt de nodige krachten te kunnen aan trekken en de reorganisatie in de loop van dit jaar tot stand te brengen De afdeling kan beschikken over een instructieve fototen toonstelling, die het hoofdbestuur ter beschikking stelt. Men zal deze op een voor Bergen gun stig tijdstip laten plaatsen. Het wijkgebouw voldoet niet geheel meer aan de te stellen eisen en heeft een primitieve be huizing. Men wil in de naaste toekomst overgaan tot uitbrei ding of verplaatsing naar een nog niet nader genoemd gebouw in het centrum van het dorp. Voortaan zullen over uitge leende artikelen, die niet tijdig of beschadigd worden terugge bracht, een vergoeding in reke ning worden gebracht. De penningmeester, de heer Winter deelde in zijn kasover zicht mede, dat de afdeling t.b.c. voor een bedrag van 849. aan versterkende middelen had verstrekt. Voor verpleging in sa natoria verleende zij een bijdra ge van 948,50. De afdeling van Het Witte Kruis sloot af met een saldo van 10.849,66. In de plaats van Mevr. Rein- ders^-Siegers, die wegens tijdge brek als bestuurslid had bedankt, werd gekozen mevr. Hodde, (echtgenote van de nieuwe arts). Voorzitter hoopte dat zij op vruchtdragende wijze aan de verdere opbouw van Het Witte Kruis mocht medewerken. De zusters van Het Witte Kruis hielden 46 zittingen, deden 2280 wijkgebouwen en 12 school bezoeken, bezochten 13 maal een rheumapatiënt, 58 maal een t.b.c.- en 5 maal een kankerpa tiënt. Voorts assisteerden zij 49 maal de zittingen van de consul tatiebureaus voor zuigelingen en 21 maal bij de schoolartsendienst. COR BREED DROEG VOOR In de matig bezette danszaal van „De Rustende Jager", bracht de bekende voordrachts kunstenaar, Cor Breed het bij zonder aardige toneelspel: „Hen drik Jansen huwelijkt zijn doch ter uit". Hendrik Jansen, direkteur van de verffabriek „Jansen en Drop' voelt zich ouder worden en wil zich terugtrekken uit de zaak. Om de fabriek in eigen familie te houden, besluit hij, dat zijn com pagnon de achtentwintigjarige Gerrit Drop. met zijn enige doch ter moet trouwen. Zij is negentien jaar, en komt nu plotseling thuis uit Amster dam, waar zij voor haar opvoe ding geweest is. Tot grote schrik van vader Jansen, heeft ze een vriend bij zich, een zekere Habuka, een verwaande kwast, die haar met een eigen wagen en allerlei vlot te maniertjes ingepalmd heeft. Bovendien loopt hij overal te pronken met de vele avontuur tjes die hij gehad heeft. Dit past helemaal niet in het plannetje van Vader Jansen. Vooral, daar Arie Drop een echte pietlut is, nooit met een meisje is uitgeweest, er altijd slordig bijloopt, en niets anders Van de wereld gezien heeft, dan tijdens een zakenreis naar Ame rika. Vader Jansen laat Arie nu een paar foto's van bekende filmster ren kopen. Op een daarvan, een plaat van Jane Manziek, schrijft hij een romantische opdracht. Zij laten de foto nu ergens liggen. Mevrouw Jansen vindt hem. Ze staat stomverbaasd, dat had ze nou niet achter Arie gezocht, een verhouding met Jane Manziek. Meteen vertelt ze het aan haar dochter. Die raakt natuurlijk di- rekt in extase en zet haar vriend Habuka aan de kant. Spreekt met ons het komt in orde door Het verhaal van de affaire, die Arie met Jane gehad heeft, gaat als een lopend vuurtje door het stadje. Arie is de held van de dag. Nu wil het ongeluk echter dat die Jane Manziek op haar tournee door Europa, ook deze stad aandoet. Arie zit in zak en as, vooral als bekend wordt dat ze een ver loofde heeft die vroeger kam pioen bokser is geweest, en bo vendien ontzettend jalours is. Nu vallen we van de ene dwa ze situatie in de andere. De dochter van meneer Jansen ver breekt de verloving met Arie, □□□□□□□□□□□□□aaaaaaDaaaa SCH00RLSE GEMEENSCHAP zaterdag, 9 januari Klaverjasdrive, uitg. van de pl. wandelsportver., 20 uur, zaal Groothoff. zaterdag, 16 januari Klaverjasdrive, uitg. van de pl. wandelsportver., 20 uur, zaal Groothoff. Keuken- en badgeysers Jane Manziek wordt verliefd op hem. Haar verloofde, de heer Smiths is razend en hoopt Arie te kunnen vermoorden. Meneer Habuka trekt profijt van dit al les en zoekt weer toenadering bij juffrouw Jansen. Alles dreigt vol komen spaak te lopen voor me neer Jansen. Als de moeilijkhe den zich tot het uiterste heb ben opgestapeld volgt een vecht partij in de salon, waarbij me neer Smiths en de snob Habuka, door een slimmigheidje van Arie het lootje leggen. Jane Manziek haalt tenslotte haar verloofde op, Habuka trekt met hangende pootjes weg en meneer Jansen ziet zijn wens vervuld in een ste vige omhelzing van zijn dochter en Arie. Het was ongeveer tien uur dat de voorzitter van de KJVO, W. Lemaire, de heer Breed bedankte voor de kostelijke manier waar op hij alle acht personen uit beeldde. Hierna werd er gevolksdanst onder leiding van Dik de Goede, waarna de ouderen nog. een uur tje gezellig bij elkander bleven om te praten en te dansen. Het was een avond zoals wij er graag meer zouden zien. OP REIS NAAR HAAR ZOON Mevr. Beukers van het siga renwinkeltje in de Dorpsstraat is op 2 januari haar bootreis naar Australië begonnen. Ongeveer een maand eerder vertrok de fa milie Krijgsman naar hun twee jongens in Australië. Deze fami lie maakte in de laatste twee da gen van hun reis een van de zwaarste reizen in de geschiede nis mee, door de storm. De jaarwisseling heeft, niet tegenstaande dat er meer vuur werk dan vorige jaren werd ont stoken, een zeer behoorlijk ver loop gehad. Doordat de fabrika- tie van vuurwerk gebonden is aan verschillende veiligheids voorschriften, is het gevaar voor verwondingen tot een minimum beperkt. Ondanks de gemeente lijke verordening voor het ont steken van vuurwerk op de openbare weg, was de politie zo sportief om niet te tornen aan de meer dan 1000-jarige traditie en konden ongestoord de zeven klappers en rotjes de lucht in gaan. Er werd nergens baldadig heid uitgehaald en ordeversto ringen kwamen eveneens niet voor. ZONDAGSDIENST ARTSEN •••••••••••••••••••••••a Meekêtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl- Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15ct. per m.m. Wasserij ,,l telefoon 2331, Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 10 januari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 10 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1