WeekUod 99 99 Bergense Kunsthandel ondergaat restauratie (etalac flmEflph. K*C+B*- nieuws Pracht handen Dierenbescherming spoedig een vereniging Bergen - Schoorl Verf het zelf met CETA-BEVER Vrouwen in donker Amsterdam Nieuwe benaming voor het plein Tuindorp krijgt sport en speelterrein voorlichien Met Jan Strijbos naar Finland BJS.V^jubileumjaar Rectificatie Handen en Li ppen ruw?puilöL Damclub Bergen" Aaeuda Amateursexpositie K,C.B. Kapsalon Dobben VRIJDAG 15 JANUARI 1960 37c JAARGANG No. 2 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Bergense Kunsthandel, bij na overal bekend als het „knusse winkeltje waar je zo gezellig kopen kunt", zal grondig geres taureerd worden. De dakspanten zijn zo in ver val geraakt, dat deze het dak niet meer op een behoorlijke wijze kunnen dragen. De muur aan de zijde van de „Franse Steeg" is zo slecht, dat hij helemaal naar binnen getrokken is. Deze muur moet dan ook ge heel vervangen worden. Het is de bedoeling dat de Kunsthandel geheel in dezelfde, maar verbeterde stijl, in de trant van de oorspronkelijke boerderij zal worden gerestaureerd. De dakspanten zullen vervangen worden door eiken balken en de muur aan de zijde van de Franse Steeg wordt uitgevoerd in ori ginele oude bakstenen. De voor zijde blijft zoveel mogelijk intact, zodat alles van het oude en ty pische bewaard blijft. Oorspronkelijk was het een boerderij, die later is omgebouwd tot een smidse. In 1920 nam de heer Hopman de smederij over om er een winkelpand van te maken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de smederij voor de vestiging van de zaak te slopen en er een groot win kelpand te gaan bouwen. Een Bergense architect maakte de tekeningen; een groots plan met een kostenraming van liefst 20.000.Voor die tijd een enorme som geld. Dit plan werd gelukkig door Burgemeester en Wethouders afgekeurd. De re den van afkeuring was dat het nieuwe pand veel te hoog en te modern zou worden ten opzichte van de Ruïnekerk. De heer Rog geveen, de gemeentearchitect, adviseerde de heer Hopman de smederij gewoon te restaureren en er een winkel van te maken. Door dit advies op te volgen is toen de smederij op bescheiden en minder kostbare wijze geres taureerd. Voor de smederij stond een travalie, waarin de paarden werden beslagen. Deze moest om verkeerstechnische redenen ver dwijnen, wat zeer werd betreurd Mooi haar valt op door de schoonheidscommissie, die het dorps-aspect hierdoor in waarde zag verminderen. Op 21 april 1921 werd de zaak geopend en genoemd het „Wapen van Bergen Waren het eerst speelgoederen, luxe ar tikelen en leerwaren, later werd er ook nog bijgevoegd porcelein, aardewerk en byouterieën. Inmid dels vonden kleine en inwendige verbeteringen plaats. Korte tijd later nam de heer Hopman de Kunsthandel van de Fa. Meijer, die in het „Huis met de Pilaren" was gevestigd, over en voerde toen tevens de naam van „Ber gense Kunsthandel". Nu werd het eerst echt een kunsthandel en kwamen er te vens meer kunstnijverheidsartike- len bij. In 1929 werd het nieuwe gedeelte aan de achterzijde aan gebouwd. En in dat gedeelte, aan de zijde van de „Franse Steeg", gaat de heer Hopman tijdens de verbouwing door met zijn zaak. Met de restauratie, onder super visie van Monumentenzorg, on der toezicht van de bouwkundig adviseur, de heer W. J. Reder, is deze week een begin gemaakt. Het is verheugend, dat de heer Hopman zich heeft laten leiden door Monumentenzorg, waar door niet alleen het oude en mooie, maar ook juist het typi sche behouden blijft. Samen met de Ruïnekerk vormt dit met het museum een eenheid, waar de Bergenaar met recht trots op kan gaan. Meer dan ooit dient de Ber genaar te beseffen, dat alleen nog slechts de Ruïnekerk, het museum en de kunsthandel mooi, oud en vrijwel origineel zijn. Verder is er in Bergen niets overgebleven dat aan deze drie genoemde punten kan voldoen. De voortschrijdende techniek en het verkeer heeft, al of niet ge wild, veel verloren doen gaan. Het is daarom de hoogste tijd de weinig overgebleven dingen en gebouwen met alle mogelijke zorgen te omringen en in stand te houden. Bij het gereed komen van dit vrij omvangrijke werk, dat door de Fa. Jn. Houtenbos Zns, wordt uitgevoerd, zal een typisch, idyllisch en historisch plekje be houden blijven. Als zij werkelijk in het nor male maatschappelijke leven wil len terugkeren zoekt zij zelfs werk voor hen, meestal in de vorm van werkhuizen. Velen konden nu een nieuw leven be ginnen. Sinds 1947 is men van andere zijde zich meer voor dit werk gaan interesseren en wordt dit thans gefinancierd door het ministerie van maatschappelijk werk en justitie, en ressorteert onder de reclasseringsinstellin- gen. Als zij willen kunnen zij anders, al is de terugkeer niet altijd even gemakkelijk. Veel goed werk doet het Leger des Heils en de Eerwaarde zusters Augustinessen voor de r.k. in stellingen. Hierna werden nog een aantal vragen beantwoord. Mevr. Ar kenbout dankte de spreekster zeer hartelijk voor haar interes sante lezing. Het voorlopige comité tot be scherming van dieren mag zich in een gestadige groei verheu gen. Men ressorteert nu nog on der Alkmaar, maar men heeft in middels een aanvrage bij het hoofdbestuur ingediend voor het vormen van een eigen afdeling. dorp als voetbalterrein zullen worden gebruikt, is men tot dit sportterrein overgegaan. Men heeft nog getracht om het nieuwe sport- en speelterrein een grotere breedte dan de thans geprojec teerde te geven door het aanko pen van de aangrenzende ter- reinstrook. Daarvoor werd in het licht van de aan het terrein te geven bestemming te hoge prijs gevraagd. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd zodra vol doende arbeiders die in „aan vullende werken" zijn geplaatst, aanwezig zijn. Indien niet vol doende arbeiders uft Bergen zelf kunnen worden aangetrokken, zal men overwegen deze uit de om liggende plaatsen het werk te laten doen. Schoorl superieur. In café Nieuwendijk vond zon dag onder grote belangstelling de eerste ontmoeting plaats in de traditionele biljartwedstrijd Ber genSchoorl. In het Bergen s team speelden de heren W. Dekker, P. Feld. N. Min, G. Nieuwendijk, Swaag en W. de Vries. De ver tegenwoordigers van Schoorl waren de heren D. Duin, P. van Lienen, G. Selhorst. P. Timmer- Verf met glans en met gemak de superieure plasticverf van Over dit onderwerp sprak mevr. A. M, Hoekendijk uit Heemstede in zaal Nieuwendijk voor de leden van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen. Toevallige oorzaken trokken haar belangstelling voor dit spe ciale probleem, waar de kranten de laatste tijd veel over hebben geschreven. Doordat zij als on derwijzeres wegens haar gezond heid was afgekeurd, ging zij haar hele leven wijden aan deze mis toestanden. Haar werk gaf haar steeds veel vreugde, want hier door opende zij ogen die nodig open moesten gaan. Reeds 30 jaar geleden begon zij haar taak en Door beiere haarverzorging deed dus ruimschoots in de loop der jaren ervaringen op. Ze be greep, dat als zij met de meisjes in contact wilde komen, zij dagelijks onder hen moest verblijven en dus tussen deze mensen moest gaan wonen. Zij ging dus ook werkelijk bij hen in de straat wonen, in een omgeving waar 300 vrouwen verbleven of „woonden". Als „geestelijke moeder" van hen, kwam zij tot de ontdekking dat 150 van hen van het platteland kwamen. Voorts kwam zij tot de conclu sie dat er talrijke oorzaken wa ren aan te wijzen, die tot deze gevolgen leidden. Zij tekende de levensgeschiedenis van 23 van hen aan en stelde het boek sa men onder de titel „deze vrouw", waarvan inmiddels de 6e druk verscheen. In tal van voorbeel den ging zij dieper op het pro bleem in en kwam tot de con clusie dat men van het beginsel moet uitgaan: „waarvoor ben ik bewaard gebleven" De opvoeding, de levensom standigheden en gezinsleven spe len hierin een belangrijke rol. Zij besefte ten volle deze moeilijke aspecten van het leven en waar mogelijk hielp zij hen en nam hen zelfs tijdelijk in haar woning op. De toestemming hiervoor kan zeer binnenkort worden ver wacht, waarna men kan over gaan tot het kiezen van een de finitief bestuur. De ledenwerving vindt gestadig voortgang. Men heeft 104 leden van de afdeling Alkmaar, die in Bergen wonen, kunnen overnemen en een goed geslaagde actie heeft bijna 200 leden opgeleverd, zo dat men straks kan starten met een afdeling van bijna 300 leden. De studenten die zich gereed maken voor het tournee door Nederland en in Bergen hun re petities houden, hebben bij hun aankomst het naamloze Plein een nieuwe „tijdelijke" naam bezorgd. Op „officiële" wijze kreeg het Plein de toevoeging van N.S.O. (Nederlands Studenten Orkest) en werd het dus „N.S.O.-Plein is uw sieraad Ten behoeve van een sport- en speelterrein, aan te leggen langs de Van Blaaderenweg, heeft het gemeentebestuur een bedrag van 5.800.uitgetrokken. In dit verband zal de sloot langs de Van Blaaderenweg worden ge dempt en een gedeelte van de oude trambaan verlaagd en ge ëgaliseerd worden, terwijl voor het afsluiten van het speelterrein langs de noordelijke sloot een smalle strook hakhout ingeplant dient te worden. De aanleiding voor het maken van dit sportterrein kwam voort uit een verzoek van de vereni ging Tuin- en Oostdorp om een sport- en speelterrein voor de oudere jeugd, voor wie het ter rein van de voormalige kalk zandsteenfabriek aan de Van Blaaderenweg-Kogendijk door de daar gebouwde huizen verloren is gegaan. Om te voorkomen dat de we gen en bermen in Tuin- en Oost man, C. van Trienen en A. Wit- teveen. De Schoorlaars zijn er in geslaagd weliswaar gesteund door een handicap de Berge- naren in hun eigen plaats een nederlaag toe te brengen van 1410 matchpunten. Zelfs de hoge series van Swaag (58), Min (67) en De Vries (71) en het hoogste partijmoyenne in één partij van Min (13,33), vermoch ten niet de Bergense nederlaag te voorkomen. Bij de Schoorlse spelers Duin en Van Lienen vielen vooral de „knoerten" van handballen op. die zij maakten. Zij bezorgden de meer technische spelers hiermede dikwijls onoverkomelijke moei lijkheden. Overigens was het weer een der vele traditionele ontmoetin gen die zich kenmerken door felle strijd op het groene laken, doch een uiterst sportieve en vriend schappelijke sfeer. De Bergenaren hebben serieuze revanche-plannen in Schoorl. Vooraf zullen zij, vergezeld van een speciale mental-trainer, op een avond het materiaal in „De Rode Leeuw" te Schoorl gaan verkennen. Dan volgt op 14 fe bruari de finale! Laai u vakkundig Culturele avonden. De bekende ornitholoog maak te een lange reis door het meren- land en bracht een paar boeiénde kleurenfilms mee. Op zaterdag 23 januari zal hij op zijn originele wijze deze films toelichten. Zoals U weet worden deze avonden georganiseerd door de N.V. en de Kennemer J.V.O. Door dona teur te worden voor 2,50 of meer kunt U reductiekaarten voor alle avonden verkrijgen, be nevens voorkeur bij plaatsbespre king. Speciale plaatsen kunnen invaliden, slechtzienden en slecht horenden kiezen. De plaatsbespreking begint a.s. maandag. Voor nadere gegevens zie men de advertentie. VAN OPPOSITIE TOT REGERINGSPARTIJ Dit jaar zal de voetbalvereni ging „Bergen", de Berger Sport vereniging haar 40-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. De plannen van de feestcommis sie onder de eminente leiding van de heer P. Godvliet zijn reeds zo ver gevorderd dat men begonnen is de reveille te blazen. Zijn we goed ingelicht, dan hebben ver schillende personen, bekend op het gebied van muziek, zang, ballet en regie, hun medewerking toegezegd. Onder hun leiding zal dan een revue, die zo veel mogelijk met eigen leden naar voren zal worden gebracht in oktober voor het voetlicht ko men. Zij die hun artistiek talent beschikbaar willen stellen zal men zeer erkentelijk zijn. De voor de leden georgani seerde kienavond is zeer in de smaak gevallen, voor een leden tal dat groter had kunnen zijn. De volgende kienavond zal ge houden worden op 7 febr. om 8 uur in De Oude Prins. Dank zij de voortreffelijke medewer king van de heer Finkensieper en mevr. Muller werd er voor de jeugd eveneens een kienavond gehouden, die zeer is geslaagd, en ook zeker voor herhaling vat baar is. In het verslag van „Het Witte Kruis" te Bergen, in ons vorig nummer, stond o.a. vermeld dat Zr. Oosten naar een bejaarden tehuis in Schoorl was vertrok ken. Aangezien dit inderdaad tot een misverstand kan leiden, wil len we even nadrukkelijk ver melden dat Zr. Oosten naar Schoorl is vertrokken om een Ziekenverpleeginrichting te ex ploiteren, genaamd „Yggdrasil' welke aan de hoogste eisen vol doet en welke zij in de Bickers- laan heeft doen bouwen. Damclub „Middelie" was Ber gen de meerdere. In de eerste wedstrijd van de tweede helft in de competitie N.H.D.B. moest Bergen de club van Middelie als zijn meerdere erkennen, die met de winst van 137 ging strij ken. De winstpunten werden be haald door W. van Hattum, J. van Loenen en G. Roosloot. De stand van de afdelingen is als volgt; Spreekt met ons het komt in orde door Landsmeer 3 2 0 1 4 Middelie 4 2 0 2 4 Bergen 4 2 0 2 4 Zaandam 3 10 2 2 De uitslagen van de onder linge competitie luiden; W van HattumJ. Stam 20, P. Mie nisJ. de Moor 20, G. Roos- lootH. Louwe 1T, J. Kloos terboerVan Loenen 11, J. Bliekendaal—C. Tromp 2—0. Groep B: Kuitwaard—N. Veldt 2 0, LichtleitnerWel- lerdick 2—0, SchekkermanP. Boots afgebr., R. Dekker J. Stam afgebr., Th. de MoeiG. Huting afgebr. Maandag 11 jan. speelt Landsmeer haar wedstrijd in Bergen, aanvang 7.30 uur. vrijdag, 15 januari Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, cafe Slijkerman, 8 uur zaterdag, 16 januari Klaverjasdrive, uitg. v. d. pl. wandelsportver. zaal Groothoff, 8 uur. zondag, 17 januari „Het Oude Ijzer" toneelspel door de toneelver. „Ons Ge noegen", zaal de Rode Leeuw 8 uur. Dansen in Café Atsma n.m. 8 uur woensdag, 20 januari Forumavond, uitg. van de afd. Volksonderwijs zaal De Roode Leeuw, 8 uur. donderdag, 21 januari Jaarvergadering, van de Kath. Vrouwengilde ver. gebouw te Catrijp, 8 uur. zaterdag, 23, januari Klaverjasdrive, uitg. van de pl. wandelsportver. zaal Groothoff, 8 uur. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Wellicht hebben belangstel lenden zich al eens afgevraagd of de reeds tot een traditie ge worden tentoonstelling van werk van niet-beroepskunstenaars niet meer wordt gehouden. Te hunner geruststelling zij hier medegedeeld dat deze ex positie ook dit keer - zij het wat later dan anders - zal wor den georganiseerd, en wel van eind januari tot half februari. Gegadigden kunnen zich voor het bekomen van aanmeldings formulieren schriftelijk wenden tot de administratrice van het KCB, mevrouw A. J. v. Exter, Prinsesselaan 52, Bergen (telef. nr. 2344 na 18 uur. Op maandagavond 18 januari zal dr. Th. Dobbelmann een lezing over keramiek - en meer in het bijzonder over keramiek- beschilderingen - houden, in oudheid en heden. Dr. Dobbel mann kan geacht worden een zeer vooraanstaand deskundige op keramisch gebied te zijn in ons land. Hij is zelf ook in tensief beoefenaar van deze tak van toegepaste kunsten en is leider van de experimentele af deling van de beroemde fabriek ,,De Porceleyne Fles" te Delft. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. (Ingezonden mededeling) Uen nimmer ruw of schraal^ rj Het is de Hamamelis die het 'm doet (Ingezonden mededeling) Prof. OUD spreekt WOENSDAG 20 JANUARI a.s. des avonds 8 uur in de Doele te Purmerend over het onderwerp Afd. Bergen van de V.V.D. (Ingezonden mededeling) SCHOORLSE GEMEENSCHAP V vbm%f f IM Mr □□□□□□ODDDDC telefoon 2331, Bergen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 17 januari Dr. J. J. A. A. HODDE. van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 17 januari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1