iVeelMad 99 99 Bergen heeft dubbele straatnamen Steunt Agenda Bestuurdersbond Bergen-Schoorl Ijsvermaak TBABYDERM g'a'p Bergen tracht oud schoon te behouden Opening Algei Oproep had succes De jeugd helpt rijnse kinderen Roode Kruis schenkt bedden en kleding Tuin en Oostdorp Damclub Bergen'' Coöp. Raiffeisenbank „Schoorl" Hulp aan de Slachtoffers Klaverjastournooi IJspret weer voorbij Kapsalon Dobben VRIJDAG 22 JANUARI 1960 37e JAARGANG No. 3 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergen heeft een aantal straat namen die bij de uitspraak wei nig van elkaar verschillen, maar ook twee straten die zelfs dezelf de benaming dragen. Straatnamen die zelfs zo nu en dan de meeste verwarring geven en mensen radeloos gemaakt heb ben door van het kastje naar de muur gestuurd te worden. Aller eerst hebben we de Bergerweg die ook in Alkmaar is, dan Ber gerweg, postbestelling Alkmaar, de (nieuwe) Bergerweg in Ber gen, en vervolgens de Oude Ber gerweg. Maar dan is er ook nog de Oud-BURGER-weg, die zoals het behoort als Oudburgerweg geschreven dient te worden, maar in klank en schrift veel overeen komst vertoont met de Oude Ber gerweg. Bovendien weten zelfs de meeste Bergenaren niet van het bestaan van de Oudburger weg af, die slechts 6 huizen telt en gelegen is bij de Kerkedijk. Veel overeenkomst vertonen ook de straatnamen Boenderma- kerweg en Boendermakerhofje. Een weg draagt twee namen en het is de weg die de verbinding vormt tussen de Kerkedijk en de Zuidlaan. Deze weg heet zowel Landweg als Wiedenbrugger- weg, de laatste naam naar de vroegere eigenaar genoemd. Tot slot hebben we de Kerkstraat, die in Bergen, maar ook in Bergen aan Zee is gelegen. Ook zijn er straatnamen die niet hetzelfde zijn, maar nog al eens graag door elkaar worden gegooid, zoals Eiken-, Berken- en Elzenlaan, Wilhelminalaan en Prinsesselaan. Dat ook zelfs de namen Bergen in Limburg en Bergen N.H., ver warring kan brengen in de prak tijk, blijkt wel uit het volgende minder grappige voorval. Een in strumentmaker kreeg van zijn firma opdracht de machine na te zien van een plastic fabriek in Bergen. Toen hij hier aan kwam met zijn auto zocht hij tevergeefs naar de fabriek. Een inwoner van Bergen, die hiervan goed op de hoogte bleek, hielp hem ten slotte Mooi haar valt op De bestuurdersbond is er in ge slaagd voor de kinderen een op voering te krijgen van het be kende televisiespel ,,Pipo de Clown". Op dezelfde avond wordt er een cabaret-revue-pro gramma verzorgd onder de titel ..Buiten Beeld". Voor beide uit voeringen, die op donderdag 4 febr. plaats vinden, zijn moge lijk nog enkele kaarten beschik baar. Uit de plaatsen Camper duin, Schoorldam, Koedijk en Bergen aan Zee w^rdt voor gra tis busvervoer gezoogd. VLUCHTELINGENHULP Van de secretaris-penning meester van de Stichting Vluch telingenhulp Noord-Kennemer- land, de heer v. d. Vliet, is be richt ontvangen van het resultaat der collecten, die voor dit doel in dit gebied in het najaar van 1959 plaats vonden. Daarbij blijkt dat Bergen met een opbrengst van 3898.40 (collecte 2731.98, kiosk 1166.42), de derde plaats bezet na Alkmaar en Beverwijk. De collecte werd hier gehou den in samenwerking met de 8 Vrouwen-Verenigingen; de U.V.V. zorgde met haar wijk- hoofden voor de organisatie. In het werkgebied van deze Stichting werd in tot. 24.826.59 bijeengebracht. Dit bedrag is in middels overgemaakt aan het Co mité Vluchtelingenjaar en zal aangewend worden voor het vluchtelingenproject ,,Bouw be jaardenwoningen te Lubeck". uit de droom. Hij moest zijn in de plastic-Meidon fabriek in Ber gen Limburg!! En of Bergen in het hele land in de belangstelling moet blijven zou men kunnen veronderstellen uit de krantenberichten. Want de gemeentesecretaris is in voorlo pige hechtenis genomen, de secre taris van Bergen Limburg dan wel te verstaan, maar dat verge ten de landelijke dagbladen er wel eens bij te vermelden. Zondag is de ijsbaan aan de Kerkedijk uitsluitend geopend ge weest voor de leden en kinderen op vertoon van hun lidmaat schapskaart. Ondanks de minder goede kwaliteit van het ijs werd er druk gebruik van gemaakt. Het is dus aan te raden voor de echte ijsliefhebbers om trouw en tijdig hun contributie te voldoen, zodat men steeds de eerste rech ten heeft. op en ging dan in één ruk door naar de hoofdstad. De artis en het aquarium werden in de mor genuren bezocht, waarbij weer eens overduidelijk bleek dat het daar ook 's winters de moeite waard is. Na de middag ging een gedeelte van de groep op pad naar het Scheepvaartmuseum, terwijl de rest het Tropen insti tuut koos, waar een tentoonstel ling over Mexico gehouden werd. Het hoogtepunt van deze exposi tie was wel het optreden van een folkloristische dansgroep, die La tijns-Amerikaanse volksdansen U Voor hef here MO0Ö5EÏ- Baby-huidje brachten. Deze dansen beelden, net als hier, het huwelijksaanzoek uit, echter met dit verschil, dat de jongen het meisje, tijdens de dans, in het geheel niet aanraakt. Alles is slechts symbolisch voorgesteld. Om vijf uur maakten de jon geren zich klaar voor de terugrit, terwijl de ouderen in de stad ble ven en 's avonds het cabaret van Wim Kan bezochten. CHROETSJOW EN EISENHOUWER ALGEHELE ONTWAPENING WERELDFEDERALISTEN Het nog geringe bezit aan oude, maar tevens pittoriske wo ningen en plekjes, wordt nu door de gemeente met de grootste zorg omringd. Wat maar enigszins voor herstel in aanmerking komt, zal niet zo maar zonder meer worden afgebroken. Dit blijkt wel uit het feit dat de woning Voert 3, een voormalige oude Boerderij, waar eerst de heer Danenberg woonde, in zijn geheel gerestau reerd moest worden. De eigena resse ging hiermede echter niet accoord en wilde er een moderne bungalow plaatsen. Zij ontving Door betere haarverzorging hiervoor geen toestemming en de woning bleef dan ook geruime tijd ongebruikt staan. Tenslotte kreeg de eigenaresse toestemming de woning te slopen, omdat een redelijk herstel niet mogelijk bleek, met de voorwaarde wel in dezelfde originele stijl weer op te bouwen. Alleen het interieur van wat eens een boerderij was, zal in de moderne stijl worden inge deeld. De oude dakpannen komen er weer op en de kozijnen die vergaan zijn, zullen weer in de zelfde vorm worden geplaatst. Daklekkage A. 1. C0PPENS en Zn Zondag 17 januari organiseer de de K.J.V.Ó. weer een tocht naar Amsterdam. Op het pro gramma waren opgenomen: Artis, Aquarium, Scheepvaartmuseum en het Tropen Instituut. Om acht uur vertrok een vrij volle bus vanaf de Brink, haalde in Alkmaar nog een paar leden Andermaal is in het uitbrei dingsplan te Bergen een nieuwe zaak gevestigd en wel in het pand Prins Hendriklaan 29, waar Mej. Hans Verhagen haar Instituut voor Huidverzorging opende. De Salon is met de meeste zorg ingericht en voorzien van de modernste hulpmiddelen. De preparaten, waar mee gewerkt wordt zijn van het wereldbe roemde huis van Lancaster, Parijs - Monte Carlo. Mej. Verhagen is lid van de Nederl. Vereniging van Schoon heidsspecialisten en gediplomeerd onder rijkstoezicht. We twijfelen er dan ook niet aan, of vele dames zullen van de gelegenheid gebruik maken om de Salon te bezoeken. is uw Het was voor het bestuur van het Roode Kruis, afdeling Bergen, een prettige gewaarwording om in de lectuur-brievenbus op het Plein talrijke enveloppen te vin den met allerlei munten van vreemde valuta, die de vakantie gangers bij hun terugkeer uit het buitenland toch niet zo gemakke lijk kunnen inwisselen aan de banken. Velen hadden hun laat ste muntstukken in een enveloppe gedaan en deze in de bus gedepo neerd. Het Roode Kruis zendt het geld naar het centraal bureau in Den Haag, die deze dan massaal bij een bankinstelling inlevert. De daaruit verkregen gelden zijn be stemd voor het Henry Dunant te huis voor invaliden te Zeist, waar deze invaliden een week Vakantie gratis kunnen komen doorbren gen. Het wordt dus wel bijzonder goed besteed! Gaarne wordt ook lectuur ont vangen. Weekbladen en perio dieken, het liefst van recente da tum, zijn bij de zieken zeer wel kom. Aan 605 scholen en jeugdver enigingen in 54 Roode Kruisafde- lingen werd een oproep geplaatst om gelden in te zamelen voor blikjes melk ten behoeve van de Algerijnse kleuters. 554 scholen gaven hieraan gevolg. In deze ge hele actie konden daarom 141.072 blikjes melk en andere soorten levensmiddelen verzonden wor den. De Nederlandse jeugd, ge steund door de ouders en leer krachten, verzorgde dus in deze internationale actie 14J/2 van het totaal. Het Nederlandse Roode Kruis heeft thans voor de slachtoffers van de overstroming in Tuin- dorp-Oostzaan de volgende goe deren beschikbaar cjesteld. 300 stuks kinderkleding, 1000 dekens, 2000 lakens, 1000 kussenslopen en 300 matrassen. Om in de ver dere behoefte te kunnen voorzien werd de zending aangevuld met 400 molton dekens, 500 kussens, 1000 matrassen, 3000 dekens en 300 complete ledikanten. Het gironummer van het Roode Kruis is 9575 en dat van het rampenfonds 768. Beide or ganisaties werken ten nauwste samen. In het januari-orgaan van de buurtvereniging Tuin- en Oost dorp memoreert men nog eens dat gemeenschapszin het fundement is van de vereniging. Dit fundement van T. en O. uat hecht en sterk is, geeft ver trouwen in de toekomst. Voorts bevat het orgaan een sterk rea listische omschrijving van het le ven in de dierenwereld, keurig verzorgd door Fr. Nieuwenhui- zen Jr. Kees Pascha besluit met een wat erg globaal overzicht te geven van de geschiedenis van Bergen gedurende de middel eeuwen. Er heerste een uitermate grote spanning in de wedstrijd van de koplopers Landsmeer en Bergen. Om 11 uur was de stand nog 9—9. Door nog twee partijen te spelen door de heren Van Hat- tum en H. Louwe, wisten beide heren nog remise te behalen. Hiermede werd de einduitslag met een punt vermeerderd, 10' 10, dus eveneens weer gelijk spel. De uitslagen luiden als volgt: Laat u vakkundig voorlichten Bergen W. van Hattum-L. Brou wer van Landsmeer 11, P. Boots-Joh. Wals 20. J. van Loenen-K. Bakker 20. P. Mie nis-P. Vet. 11. J. Stam K. Boschieter 2 0. H. G. Louwe Ameijn 1 1. J. Bliekendaal-S. Rep 0—2. C. Tromp-H. Hotten tot 1 1. J. de Moor-H. Bierdra ger 0—2. G. Roosloot-J. Langen- berg 02. Totaal 1010. De stand van groep B, onder linge competitie luidt als volgt: J. Stam gespeeld 15 pnt, totaal 27 pnt. P. Boots 1422. R. Dek ker 1518. Th. Roosloot 1044. N. Veldt 17-14. G. Huting 11 12. H. Lichtleitner 912. J. Kuit- waard 1012. J. Louwe 1312. A. Tromp 13—11. Schekkerman 12-7. Th. de Moei 9-5. P. Franzen 102. Wellerdick 13 0. Dinsdag 19 jan. gaat Bergen uit voor een belangrijke wedstrijd tegen Zaandam. Voor rentebijschrijving en controle DONDERDAG 28 januari 1960, voor naamletters A t/m G VRIJDAG 29 januari 1960, voor naamletters H t/m O ZATERDAG 30 januari 1960, voor naamletters P t/m Z Voor een goede controle is het beslist noodzakelijk dat ALLE BOEKJES, dus ook Voorschotboekjes op bovengenoemde dagen worden aangeboden. Bij verzuim wordt f 1,administratiekosten in rekening gebracht C. HOOGVORST Azn, kassier SCHOORL Suzanne Verboom heeft een kijkdoos gemaakt, en is met haar zusjes, vrienden en kennissen langsgegaan, om geld op te halen voor de slachtoffers van Tuindorp Oostzaan. Ze heeft hiermee: fl 35,73 opgehaald, wat verstuurd is naar het Rampenfonds. Het 2e Klaverjastoernooi, dat zaterdag j.l. in café Klop haar 2e drive uit de eerste serie liet spelen neemt wat betreft de be langstelling hiervoor in omvang toe. Aan tien tafels werd deze avond verwoed gestreden om één van de heerlijk uitziende rollades in de wacht te slepen en zich daarmede tevens een plaats in de finale te verwerven. Onze plaatselijke wandelsport vereniging mag zich gelukkig prijzen dat de belangstelling zo groot is. Immers deze blijken van belangstelling zijn even zovele sympatiebetuigingen voor deze vereniging, die niet alleen in de zomer de vele gasten een voor treffelijke wandeling weet voor te schotelen, doch ook in de winter maanden de inwoners van Schoorl en wijde omgeving enige uitermate gezellige klaverjas- avonden weet te geven. Uit wijde omgeving ja, want tot de regel matige bezoekers behoren ook de heer en mevr. Tesselaar uit t Rijpje, een kleine buurt achter Tuitjenhorn, die door weer en wind naar Groet komen om van hun belangstelling blijk te geven. En dan nog altijd op de fiets. De rollades, vleespakketten, worst en tenslotte nog enkele flessen goede landwijn, beschik baar gesteld door de heer Groot- hoff, vonden hun weg naar de volgende winnaars. Ie pr.: Reitsma-Sauwer 5553 pt. 2e pr.: de heer en mevr. de Waard 5195 pt. 3e pr.: mevr. Stam-mevr. Krom 5178 pt. 4e pr.: de heer en mevr. Middelburg 4952 pt. 5e pr.: de heer en mevr. Sleking 4789 pt. Spreekt met ons het komt in orde door En zo zal zaterdag a.s. de laat ste drive uit de eerste serie ge speeld worden. Dit keer zullen alle prijzen uit fruit bestaan en we twijfelen er niet aan of ook hiervoor zal de belangstelling weer groot zijn. Vooral in deze tijd, dat men alle kansen voor het verkrijgen van de zozeer begeer de en nodige vitaminen moet be nutten. Op deze avond zullen ook de laagst geklasseerde koppels niet vergeten worden. Ook voor hen is er een verrassing in petto. Onze klaverjasliefhebbende le zers zullen we zo goed mogelijk op de hoogte houden. SCH00RLSE GEMEENSCHAP zaterdag, 23 januari Klaverjasdrive, uitg. van de pl. wandelsportver. ,,St. Joris", zaal Groothoff, 8 uur. „Het Oude Ijzer" toneelspel door „Ons Genoegen" zaal Jonk Schoorldam, 8 uur. zondag, 24 januari Dansen De Rustende Jager, 8 uur. woensdag, 27 januari Jaarvergadering K.V.P. afd. Schoorl, Verenigingsgeb., 8 uur. donderdag, 28 januari 19.45 uur, bijeenkomst der Herv. Vrouwengroep in de Consistorie kamer der Herv. Kerk te Schoorl. zaterdag, 30 januari Donateursavond van de v.v. Duinranders, opvoering toneelstuk „Het witte schaap in de familie Ver. gebouw, 8 uur. Koop nü IVOROL De Schoorlse jeugd heeft maar kort van de ijspret kunnen genie ten. Zaterdagmiddag werd de ijs baan nog niet opengesteld. Zon dagmorgen konden de eerste lief hebbers op deze baan de ijzers onderbinden, alhoewel toen reeds door de snel invallende dooi de baan er niet mooier op werd. In de middaguren kwam er al vrij veel water op te staan. Het was dan ook gelijk de laatste dag. Ook de sneeuw, die zich de af gelopen week aankondigde heeft de gemeentewerklieden dag en nacht bezig gehouden. Aan de Voorweg hoopte de sneeuw zich weer op, doordat de harde wind de sneeuw uit de weilanden in de richting van de Voorweg blies, 's Avonds was deze weg ge stremd, hetgeen ook het geval was met de Hereweg vanaf het Hargergat. Met moeite wisten de gemeentewerklieden de route vanaf Schoorl tot aan Café Klop berijdbaar te houden. Een bull dozer heeft hier nuttig werk ver richt. De fietspaden bleven echter tot het einde erbarmelijk slecht. ZONDAGSDIENST ARTSEN BERGEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ingezonden mededeling in hun verlangen naar door de gelederen der met Uw lidmaatschap te versterken Inlichtingen te verkrijgen bij de afd. Bergen van de Wereld Federa listen Beweging Nederland, secretariaat Kerkedijk 104, Bergen N.H. Loodgietersbedrijf Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 KeJeVeOe Excursie Amsterdam Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen wordt zitting gehouden in het Bankgebouw te Schoorl op: van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur Gewone bankzaken wor den op genoemde dagen niet behandeld. Namens het bestuur, Ingezonden mededeling Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 24 januari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL-KOEDIJK 24 januari Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-306

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1