RANG RANG alleen RANG als op staat <y Succesvolle opvoering van Het Oude Ijzer' 198 0 f rnxnr .vermrmr ornmnmr Dr. Brust sprak voor de Plattelandsvrouwen Klaverjasdrive BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN Nh. „De Tien Geboden" Jarenlange ervaring en vakmanschap verwarming ALKMAAR KERKDIENSTEN Schoorlse Bridgeclub Benoeming GEMEENTE SCHOOT?L Burgemeester en Wethouders zijn voornemens om, in afwijking van het Uitbreidingsplan, met toepassing van artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen tot de bouw van een bloembollenloods, op een aan de Boschmansweg gelegen terrein, kadastraal bekend gemeente Schoorl, sectie D. nr. 1272, eigendom van de heer F. C. Bik te Schoorl. De hierop betrekking hebbende stukken liggen gedurende het tijdvak van 22 januari tot 5 februari 1960 ter Secretarie der Gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaren tegen het voornemen kunnen vóór laatstgenoemde datum bij Burgemeester en Wethouders worden ingediend. Miebette bracht de harten in be roering. Op waarlijk hartveroverende wijze heeft Lenie de Graaff als Miebette haar dienstboderolletje aan het publiek gepresenteerd. Met haar kleine vlechtjes en haar spichtige snoetje (alle eer aan de grimeur), haar mimiek en rolvast heid, veroverde zij met één slag de harten van het publiek in een stuk waar alle spelers en speel sters elkander evenaarden. Over duidelijk heeft zij getoond met haar talent de onbeduidendste rol tot een groots geheel te kunnen maken. De verwikkelingen spelen zich af in het gezin van een dorps smid, waarin alles naar beste wensen gaat. Maarten de knecht, die wel met de dochter van de smid zal trouwen, Jan, de zoon die voor advocaat studeert, Truus, hun oudste dochter, wiens man wel eens moeilijkheden schept, en hun dochtertje, die de oogappel van opa is. Opa zelf, een opgeruimde kerel in het huis houden, waarin zo nu en dan de linkerhand niet hoeft te weten wat de rechter doet. Zijn vrouw, die alles voor het huishouden over heeft, maar voor wie geld toch ook veel betekent. Daartus sendoor zien we Levie, de mars kramer en Freule Eveline. Annie, de jongste dochter en Postma vervolmaken deze kleine wereld van liefde en tragedie. Met één slag verdwijnt dit heerlijke gezinsleven als Postma (Piet Mantel), met levensecht spel te kennen geeft een stuk land van August de dorpssmid te wil len kopen. Hij vertelt de familie, dat August enkele jaren geleden een grote erfenis heeft ontvan gen, iets waar de gehele familie onkundig van was. Als August, die uit de smederij geroepen wordt, tenslotte alles vertelt, is de vreugde over zoveel geld uit bundig, behalve bij August zelf, die zijn kinderen en vrouw ken nende, begrijpt dat dit funest kan zijn. Als hij hen de vraag stelt of hij dit geld voor hen zal blijven be heren, of dat zij er de voorkeur aan geven dit zelf te doen, be sluiten zij tot het laatste en als het doek na het eerste bedrijf valt, zien we een uitbundige fami lie met een droefgeestige August. Het tweede bedrijf laat ons zien op welke wijze met het geld wordt omgesprongen en tenslotte wil men een andere villa gaan bewonen. De smid is hiertoe niet te bewegen en als moeder het plan toch doorzet, zien we haar en de kinderen het oude huis uit trekken en de smid blijft alleen achter met Maarten de knecht en Miebette, het dienstmeisje. In het derde bedrijf zijn de cen ten op en na veel verwikkelingen komt de familie weer op het oude nest terug. August speelde zoals we dat van hem gewend zijn, zijn rol voortreffelijk en Levie de marskramer, die zijn zaken eerst in fantasie en later in werkelijk heid behartigt, doet hier niet voor onder. Levie, gespeeld door Jb. Kuijper, deed dit op perfecte wijze. De vrouw van August (mevr. ^af den Das-Steen) speelde haar rol eveneens bi, zonder goed, het geen ook het geval was met Jan, hun zoon, en gespeeld door Frans Leysen. Annie, hun jongste doch ter werd vertolkt door Bets Ley- serGWardenaar en deze voldeed ons beter in het eerste bedrijf dan in de overigen. Niettemin haalde zij zeker het gestelde niveau. Truus hun oudste dochter (mevr. Koeten-de Leeuw) en Henk haar man (Seif de Leeuw) deden het beiden goed. Maarten, de trouwe knecht, die in het laatste bedrijf wanneer Annie berooid terug komt haar toch nog wel tot vrouw krijgt, speelde bedaard en rustig. Miebette, het dienstmeisje die wij in de aanvang beschreven, was de trouwe metgezel van Maarten en de dorpssmid in de donkere dagen. Tot het laatst bewaren we dan de zeer jeugdige actrice Martha Koeten, die haar spel zeer goed speelde en een waardig opvolg ster van haar moeder kan wor den. en Immy v. d. Garde in haar rol van freule Eveline. Hoewel wij Immy voor het eerst op de planken zagen speelde zij goed. Ook haar uitspraak was correct. Hulde voor de grimeur de fa. Kuyt uit Zuid-Scharwoude. Idem voor regisseur Ad. Wurkum. Wat betreft de toneelbouw, ook deze werkers wisten er iets goeds van te maken. Op een enkele stoel na was de zaal van ,.De Roode Leeuw'- be zet. Uitmuntend voldoet op der gelijke avonden het fraaie aan grenzende restaurant, waar in een gezellige sfeer een verfrissing gebruikt kan worden. Hierdoor is het tevens mogelijk na de pauze op vlotte wijze weer plaats te ne men in de zaal. Een gezellig bal onder leiding van de Music Maestro's besloot deze avond. Tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, afdeling Schoorl Groet, hield Dr. Brust een al gemeen praatje over kinderziek ten en dan vooral de infectieziek ten, zoals mazelen, rode hond, roodvonk, bof en vele anderen. Deze ziekten worden door bac teriën of een virus veroorzaakt en komen in de meeste gevallen in de kindertijd te voorschijn, enkele uitzonderingen daargela ten. Komt men in aanraking met deze bacteriën, dan treedt in vele gevallen koorts op, hetgeen een teken is dat het lichaam zich te weer stelt tegen deze aanval. Bij vele infectieziekten ziet men als verschijnsel gezwollen nymfklie- ren. Deze nymfklieren produce ren witte bloedlichaampjes welke te weer gestf ld worden tegen de ziekte. In het algemeen is het zo, dat heeft men deze ziekte eenmaal gehad, dan is men verder onvat baar. Naar aanleiding hiervan heeft men naar middelen gezocht om de mens voor deze ziekten onvat baar te maken alvorens men deze heeft gehad. In de eerste helft van de 18e eeuw slaagde men er in koepok ken op de mens over te brengen en deze voor de alom gevreesde pokken te behoeden. Deze koe pokken heetten in het latijns vac cina en zodoende werd de inen ting vaccinatie genoemd. Later heeft men ook voor an dere infectieziekten de middelen gevonden, o.a. voor diphteritis en kinkhoest. Onrustige Zenuwen? Voor de laatste worden, om tot onvatbaarheid te komen, de kin deren gevaccineerd met dode kinkhoestbacillen. Een van de meest voorkomende ziekten is maze'en, bij kinderen ouder dan een half jaar. Onder het half jaar treft men deze ziekte niet aan, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit de de zuigeling bij de geboor te antistoffen van de moeder mee krijgt, die hem in het prille be staan hiervoor behoedt. De be smetting is op zijn ergst in de eerste drie dagen. Tijdens de ziekte kunnen zich complicaties voordoen in de vorm van long ontsteking. Een inenting hiertegen is niet bekend. Waterpokken worden door een virus veroorzaakt en zijn zeer besmettelijk. Roodvonk, dat men zowel bij kinderen als ouderen aantreft, is eveneens be smettelijk en treedt ook vaker dan één keer op. Aan het einde van dit alge mene praatje was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door de aanwezigen druk gebruik werd gemaakt. Dr Brust bracht verder nog ter sprake het in het bed houden van de kleuters. Het is maar al te waar dat vele ouders de kinderen in het bed houden door hen bang te maken voor het ziekenhuis of een prik van de dokter. Ook schuilt een groot gevaar in het opdringen van eten bij zieke kin deren. Dr Brust deed een drin gend beroep op de aanwezigen de kinderen vooral niet bang te maken. De koortsthermometer noemde Dr Brust een onmisbaar instrumentje in de huisapotheek, alhoewel het vaak gebeurt dat de dokter bij de geringste verhoging en dan nog vaak op tijden dat ook een dokter wel eens van een verdiende rust wil genieten, naar een patiënt wordt geroepen. Mevr. Bergh overhandigde Dr Brust een bon welke ingewisseld kon worden voor een gramofoon- plaat naar keuze en bedankte haar namens allen voor de hel dere uiteenzetting. Alvorens Dr Brust haar cause rie hield heette de Presidente, mevr. Bergh. de aanwezigen van harte welkom. De enorme sneeuwval was er de oorzaak van dat vele leden verstek moesten laten gaan. Na de pauze werd het jaarverslag voorgelezen door mevr. Kroon, die zich op voor treffelijke wijze van haar taak kweet. Niet minder voortreffelijk werd verslag gedaan van de fi nanciën door mevr. Sevenhuysen en uit dit verslag bleek dat per 1 januari 1960 een batig saldo van 41.29 in kas aanwezig was. De kascommissie verklaarde bij monde van mevr. Nottelman- Duin dat de boeken in de beste orde waren bevonden. De bestuursverkiezing liet ons twee aftredende leden zien, na melijk mevr. M. Jansen-Bree- vaart, die herkiesbaar was en mevr. Vegter-Aldus, die niet her kiesbaar was. Het bestuur stelde twee nieuwe candidaten, met als no. 1 mevr. P.Koelewaard-de Groot en no. twee mevr. H. Hoogvorst-Damiaans. Eerstge noemde werd in de plaats van mevr. Vegter-Aldus gekozen, ter wijl mevr. Jansen-Breevaart her kozen werd. Mevr. Vegter werd op harte lijke wijze door de presidente be dankt voor het vele en nuttige werk in haar zittingsperiode voor de vereniging gedaan. Ook haar man werd in deze dankwoorden betrokken. Als blijk van waarde ring ontving het scheidende be stuurslid uit handen van de pre sidente een fraai lepeltje. Mevr. Vegter bedankte de presidente voor de hartelijke woorden en hoopte dat haar opvolgster op even prettige wijze met het be stuur zou samenwerken als zij zelf in de afgelopen zittingspe riode. De avond werd besloten met het zingen van het Noordhol lands lied, waarna sluiting door de presidente volgde. In café P. Slijkerman te Catrijp werd een klaverjaswedstrijd ge houden waarvoor een bijzonder grote belangstelling bestond. punten 1. L. Groot-S. Abbo 5659 2. Mevr. J. Berkhout-Delis Mevr. J. Stam-Delis 5452 3. Mevr. R. Tuin-Stam- P. Tuin 5302 4. H. Kaandorp-K. Delis 5275 5. Jb. Glorie-N. Bij] 5108 6. P. Berkhout- S. Kaandorp 5108 7. B. Koortens-G. Rietveld 5004 8. Mevr. Opdam-Kooijman -J. Opdam 4990 D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers In verband met de grote lengte der film veranderde aanvangstijden BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE De B.C. Schoorl organiseert op zaterdag 30 januari een open Bridge Drive, in Hotel de Roode Leeuw, zaal Timmerman om 8 uur. Wij willen nogmaals een be roep doen, op de thuisbridgers, om toch vooral op deze avond aanwezig te zijn, en Uw krachten te meten, met Uw tegenstanders, welke in verschillende lijnen wordt gespeeld. Er zijn diverse mooie prijzen beschikbaar gesteld. Uw opgave kunt U opgeven aan de zaal, en tevens telefonisch aan: A. Nieuwland, Schoorldam, telef. K 2209-384, of bij een van de andere bestuursleden. Uitslag Bridge-Drive van 18 januari: Lijn A: punten 1 Mevr. Arpeau-Goet 513^2 2 Fam. Kuyper 48x/i 3 Half Jr.-Mosch 43J^ 4 Fam. Repko 40 5 Mevr. Raven- Nieuwland 39J/2 6 Burgering-de Jong 39 7 Mevr. Timmermans- Heystek 37 8 Bekker-Beeldman 37 Lijn B: 1 Mej. Haring-Lensing 53J^ 2 Mevr. Klinkenberg- Mevr. Timmerman 39J/2 3 Half Sr.-Haasbroek 36 4 Mevr. Stenneberg- v. Twuyver 34 Y2 5 Mevr. Kuiper-Molenaar 33'/2 6 Nieuwland-Ens 33J^ 7 Roos-Ens 33J^ 8 Mevr. Bouman- v. d. Hoef 313^2 9 Mevr. Jager-de Wit 27J^ Mej. T. Koedijk wonende te Sint-Maarten, thans werkzaam op de gemeente-secretarie van Harenkapsel, is m.i.v. 1 maart a.s. benoemd tot klerk le klasse ter gemeente secretarie van Schoorl, aan de afdeling bevol king c.a. (Ingezonden mededeling) Rang Crème de Cacao Rang Ice Mints 19 ct per rol Rang Fruit 0 19 ct per rol W-na* Rang Menthol 19 ct per rol 22 ct per rol t» Ingezonden mededeling Mijnhardf's Zenuwtcbletten de otv-stQnctiaViedon aöo'«»i ie "rv-, e e>*v-\ v/fc-r, cW© cv> Moor chdizaoii ver. Vcxn Poi«vN»\»e cie slcvgen «.n de Wulp vexn ©te JV\ a.*\ O-n /tot een Uotrcle hem 1 ®-e.n +©f gelogen Vo o rdoi* de howi a'n «v»oacA er e-vi <3 o-cct d e mcxo ve.c. dier doen doto dezè rvion Ver <"\ov - rey-, vVq5 4» Vvs,oA. Vrijdagavond t.m. woensdagavond te 7.30 uur Zondagmiddag en woensdagmiddag te 2 uur De grootste film van de laatste tijd De laatste film van regisseur Cecil B. DeMille 7 al. met de meest beroemde filmsterren zoals i Charlton Heston, Anne Baxter, Yvonne de Carlo, John Derek, Nina Foch, Judith Anderson, Yul Brynner, Debra Paget, Edward G. Robinson, Vincent Price en vele anderen Avondvoorstellingen te 7.30 uur Middagvoorstellingen te 2 uur (Verhoogde entreeprijzen) Plaatsbespreken op de dag der voorstelling tussen aan de kassa of telefonisch 0 2208 - 2126. 11 en 12 uur Smit - DUSSELDORF Spanjaardstraat 8-10 telefoon 02200-4727-5669 24 Januari NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10.15 Ds. Bekius Bevestiging Kerkeraadsleden „REHOBOTH" KAPEL v.m. 10 uur Ds F. Offinga Katwijk a. z. GEREF. KERK geen opgave NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10 uur te SchoorlDs. C. M. de Jong Zondagsschool te Schoorl 11.30 uur REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 Ds. J. Breukink GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) v.m 10 uur Ds. C. von Meijenfeldt n.m. 5 uur Ds. A. Reen GEMEENTE SCHOORL. Bevolkingsoverzicht 1959. De bevolking der gemeente Schoorl is in 1959 met 102 personen toegenomen. Er zijn 80 kinderen geboren, n.l. 38 jongens en 42 meisjes. 268 Personen hebben zich in deze ge meente gevestigd, n.l. 124 mannen en 144 vrouwen. Daar staat tegenover, dat 35 personen zijn overleden, n.l. 17 mannen en 18 vrouwen, en 211 personen deze gemeen te hebben verlaten, t.w. 100 mannen en 111 vrouwen. Bedroeg het aantal inwoners op 1 januari 1959: 3575, n.l. 1747 mannen en 1828 vrouwen, op 1 januari 1960 be droeg het, vermeerderd met 102 perso nen, n.l. 45 mannen en 57 vrouwen, 3677, t.w. 1792 mannen en 1885 vrouwen.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2