10°/„ KORTING i kleding naar maat i B0NNETERIE I BONNETERIE 1 tinti Mot DANSLES Agenl: N. VRASDONK „tZ Rookt Voor Dameskapsalon URSEM Kcetmeisje in Europoort I BALANS- OPRUIMING bij JAAP MIN Pocket- books Bakkerij Baltus - Telef. 2595 ussGnw&ej GARAGE ZWAKMAN C. Oldenburg Onze reklame voor a.s. zaterdag Dansinstituut HARMS GEVRAAGD dame of meisje „Edifra' Berger Hertjes" DRIEËN HUIZEN MEVR. M. VERHOOGT TENTOONSTELLING VELE KOOPJES LANGESTRAAT 58 - llllllllllllllllllllllllllllllllll*** ALKMAAR 5 Gevulde Koeken van f 0,80 voor f 0,65 Hap vnitt toasts BREELAAN 27 BERGEN TRIPLONEREN, uw kleding wordt er beter van Wrde^ÊÊ wasserij I van H generaties t-doe LMd de cLe/w uit Kleine Dorpsstraat 1 - Bergen - Tel. 2387 LOUIS ARP'S CONFECTIE N.V. verkoop - reparatie - boxenstalling en autoverhuur Gulf benzine en oliën een persoonlijk kapsel en een natuurlijk PERMANENT Is onze salon het meest bekend KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN op alle prima kwaliteitsartikelen "X ook op Ruime sortering Klein- en Luxe brood 200 gram Gevulde Soesjesf 0,80 'n heerlijk en goed verpakt Rozijnenbroodje f 0,75 250 gram goed gesorteerde Allerhande f0,80 En onze bekende Jodekoeken 10 st. voor f 0,50 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiin diverse pullovers en vesten o.a. MANTEX voor halve prijs of nóg minder bijvoorbeeld van 29.75 voor14.50 en 9.75 pantalons en ski-anoraks (van dit seizoen) 10 15 20 procent korting blouses v.a. 3.95 (normale prijs 9.75 tot 19.75) 20 tot 50 pet korting op restant badpakken prima damesslips, allé"maten 0.99 stel ondergoed, alleen rose, hemdje en broekje samen1. nylons in prachtige donkere tinten, met of zonder naad vanaf2.75 mousse kousen, prima2.25 mousse kousen, dicht weefsel 3.50 restanten rokken voor sterk verlaagde prijzen dusters vanaf7.50 peignoirs vanaf14.50 ïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De grootste vijand van uw kleding is de mot. Wij triploneren uw kleding anti-mot en tegelijk anti-vocht en anti-slijt. 91 Aanvang nieuwe cursus ocoixTvinnr zaterdag 30 jan. 7.30 uur voor BEGINNERS Loudelsweg 43 Telefoon 2144 Bergen HOTEL goede gelegenheid voor Uw partijen, vergaderingen recepties enz. G. HOVENIER-DEKKER, Breelaan 26, Bergen N.H., Telefoon 2538 voor onze cantine Achterweg 17, Bergen Bergen telefoon 2496 Breelaan 50 0 CORONA SIGAREN F 1,20 Sigarenmagazijn Telef. 2104 door H.A.N.S. ,,Hoe oud ben je?" vroeg Christa. Als antwoord hield het meisje haar handje uitgespreid omhoog. „Vijf jaar," zei ze daarna met niet geringe trots. „Dat is een hele hoop," prees Christa. „Maar toch nog te weinig, om hier koffie te zetten. Dat is veel te gevaarlijk." „Doe jij het dan," zei het kind gevat. Christa lachte vrolijk. Ze voelde zich helemaal opfleuren door het gezelschap van dat parmantige ding. Het was echter niet verantwoord, om dat kind aan de lucifers en de petroleumstellen te laten komen. Ze zag evenwel, dat er tranen zouden komen, als ze zou weigeren. En die kijkers stonden nu juist zo stralend en blikten vol verwachting en vertrouwen naar haar op. Ze miste de moed om hierin verandering te brengen. Even later zette ze water op en begon koffie af te meten. Ondertussen kwam ze te weten, dat haar nieuwe vriendinnetje Lucie heette en niet naar de kleuterschool kon, omdat de juf frouw ziek was. Thuis kon ze ook niet blijven, want moeder moest onverwachts naar het ziekenhuis. „Daar komt een nieuw broertje van," zei ze met zo'n grote zekerheid, dat Christa opnieuw in de lach schoot. Lachend en pratend zorgde ze voor de koffie en al gauw trok 'n heerlijke geur door het houten gebouwtje. Op dat moment ging de deur open en een klank rijke mannenstem riep verheugd: „Ha, eindelijk weer een keet juffrouw, die koffie kan zetten. Geef me maar vlug een kopje van dat pittige brouwsel." Verstoord draaide Christa zich af. Niet alleen, omdat ze voor een keetmeisje werd aangezien» maar de laatste opmer king klonk een beetje gebiedend. Er was niets, dat haar zo in oppositie bracht, dan een bevel, op welke manier ook ge geven. Haar gezicht verdonkerde. Opeens viel haar blik op Lucie en ze zag, hoe het kind iedere trek op haar gezicht met angst bestudeerde. Het was haar al opgevallen, dat Lucie een overgevoelig natuurtje tjezat. Het kind zou zeker schrikken, als ze haar scherp hoorde uitvallen, ook al waren de woorden niet voor haar bestemd. Ontstemd keek ze naar de jongeman, die zonder veel notitie van haar te nemen, op een der banken had plaats genomen. Hij diepte wat papieren uit zijn zak en ging deze vol overgave bekijken. Ze moest toegeven, dat hij een prettig gezicht had. Zijn muts, grijs van het stof, lag naast hem op de bank en ze kon vrij zijn golvend, donkerblond haar bewonderen Eigenlijk klonk zijn stem toch ook niet on aangenaam, dacht ze. Ach, wat gaf het, om hem één kopje koffie te geven. Lucie, die nog steeds met een angstig gespannen gezichtje naar Christa keek. kreeg een lachje en een knipoogje van haar en zo schonk ze drie kopjes koffie in. Voor Lucie heel veel melk erbij. „Alsjeblieft," zei ze tot de jongeman. Hij dankte beleefd en verdiepte zich weer in zijn papieren. „Zo," zei Christa even later. „Nu gaan we voor jouw papa zorgen. We kunnen niet zomaar de koffie opdrinken en al die harde werkers niets." Vrolijk sprong Lucie op en danste om Christa heen. De jongeman had bij het horen van de woorden even verrast opgekeken, maar zich daarna weer over zijn papieren gebogen. Toch scheen hij te zijn afgeleid, want weer gleden zijn blikken over Christa been. Zij voelde zijn kijken en draaide hem resoluut de rug toe. Een opzichter of ingenieur w?,s haar con clusie. Sinds de omwenteling van het eiland wemelde het altijd van studerende, of pas afgestudeerde jongelui. De grote plan nen, die op hun omgewoeld eiland tot werkelijkheid werden, leverden natuurlijk heel wat interessante gegevens. Hij moest zich anders niet verbeelden, dat hier nog meer te comman deren viel. Dan zou ze hem de waarheid zeggen, zelfs al was Lucie erbij De jongeman zag haar strakke afwerende houding. Nu Roel, zei hij tot zichzelf. Ik geloof niet dat je een beste beurt hebt gemaakt. Meestal zijn de jonge meisjes, hier van het eiland wel vereerd, als je belangstelling voor hen toont, maar zij schijnt zich op een apart niveau te voelen. Ze is anders beslist de moeite waard, om extra aandacht aan te besteden De gelegenheid kwam, toen Christa hem, met Lucie op haar hielen, wilde passeren. Snel sprong hij op en opende galant de deur voor haar. „Mag ik mij misschien even voorstellen," zei hij op beleefd, warme toon. „Mijn naam is RoelRoel Valk." Met oprechte blik keek hij haar aan en verloor zich in de onpeilbare, donkere diepten van haar ogen, die hem in tinten van warmgroen en flitsjes goudbruin met zo'n vaste uitdrukking aanzagen, dat hij al zijn overwicht op het landelijke meisje in het niet voelde verzinken. Een stijve hoofdknik was het bescheid. „Christa Petersen," zei ze uit de hoogte en hij zag niet het verraderlijke trillen van haar mondhoeken, omdat ze bij het zien van zijn ver bouwereerd gezicht, met geweld haar lachen wilde inhouden. „Kom Lucie," vervolgde ze op effen toon: „Kom, anders wordt de koffie koud." Het gevoelige hartje van Lucie bleek evenwel met de jonge man medelijden te hebben. „We komen straks terug hoorRoel," zong ze met haar hoge stemmetje. De aarzeling en daarna de trots, dat ze hem bij zijn naam had durven noe men, deed zo komisch aan, dat zowel Roel als Christa in de lach schoten. Op dat moment keken ze elkaar vol in het gezicht. Seconden, die een eeuwigheid leken kruisten hun blik ken elkaar en ze voelden zich plotseling eigenaardig verwant. Een vreemde gewaarwording benam Christa bijna de adem en hield haar op haar plaats gekluisterd. Alle mensen, kreunde Roel inwendig. Ik ben verloren. Mid den in Europoort mijn hart kwijt geraakt aan een keetmeisje. Maar de zelfspot gaf hem zijn zekerheid niet terug en hij kon zijn blik niet meer van Christa's gezicht loslaten. Deze voelde zich oneindig verward envolledig overgeleverd bij dit in tense kijken en ze had daarbij de zonderlinge sensatie, dat ze hetprettig vond. Met een bruusk gebaar wendde zij zich af, maar hij zag nog juist, hoe een donkerrode blos over haar wangen vloog. Haar weggaan geleek meer een vlucht. Met f>einzende ogen keek Roel haar na. Bij het werk werd Christa nu met echt gemeend gejuich ontvangen. Ze trachtte haar gezicht weer in dezelfde strakke plooi te brengen als voorheen. De inwendige storm, die haar hart even had beroerd, mocht niet merkbaar zijn. Daarbij had ze al haar aandacht nodig om veilig met de hete koffie over de stukken afgesprongen beton te balanceren. Maar de dank baarheid van de mannen was echt en dat deed haar toch wel goed. De kelen waren droog van het stof en even pauzeren na de harde arbeid was dubbel welkom. De jonge opzichter stond met een stroef gezicht toe te zien. Bij de vriendelijke vraag van Christa, of hij ook koffie wenste, ontdooide hij iets, maar bedankte toch kortaf. In een der salonwagens van de uitvoerder werd er voor hem koffie gezet. Daar kwam hij langs, als hij naar de andere werkzaamheden moest gaan kijken. „Als je van plan bent, om hiermee door te gaan, geef dan je naam op, dan kan ik dat doorgeven," zei hij. „Dit is voor de uitbetaling van je salaris, verduidelijkte hij nog. Christa schonk hem een koele blik. Zij vond zijn optreden arrogant en zeer onsympathiek. „Ik denk er niet over," zei ze gedecideerd. „Ik heb er geen zin in.' Haar woorden ontlokten een koor van protesten van de arbeiders. Zij had toch wel een hart in haar lijf? vroegen ze. Zij zagen toch wel, dat ze veei tijd over had. Moest ze dan de harde werkers, zo vlak in haar omgeving laten verdroogen? De kleine Lucie, die kans had gezien om even haar vader te omhelzen, streek met haar handje over zijn stoppelige wangen en troostte. „Ik doe het wel, hoor papa, Chista is stout." „Uw dochtertje liep daar groot gevaar in de keet," zei Christa tot de jonge arbeider, die Lucie met een teder gebaar tegen zich aandrukte. Ondanks de bezwete stoflaag die hem bedekte, zag ze, hoe alle kleur uit zijn gezicht trok. „Ikikwist geen andere oplossing en moest haar een paar dagen meenemen. Wij komen uit Groningen en wonen in een nieuwe buurt, die ons nog geheel vreemd is Lucie is altijd erg lief en verstandig... Ik dacht, dat het bij uitzondering wel een paar dagen van de baas zou mogen, maar die heeft ook al bezwaren," liet hij er lichtelijk verstoord op volgen, terwijl hij verwijtend naar de jonge opzichter keek. „Het is hier geen kleuterschool," snauwde deze. „Stel je voor, dat iedereen zijn kinderen meebracht op het werk." Met koude blik keek Christa naar de zakelijk denkende jon geman. Hoe anders zou men hier, onder de eilandbewoners rea geren. Vroeger hadden zij meer dan eens kinderen van de land arbeiders een poosje onder hun hoede genomen. Ze werden dan op de boerderij lekker verwend, zodat de kleintjes hele maal vergaten dat moeder ziek was. Ook was er altijd de burenhulp, waaraan geen mens zich onttrok, wel wetend, dat voor elk van hen ook een tijd kon aanbreken, dat men dank baar was voor de hulp van anderen. Nu, op dit keiharde werk werd alleen maar gekeken naar directe nadelen en daar werd naar gehandeld. Ze zag opeens in de jonge opzichter de ver persoonlijking van de aanstormende industrie. Ze was gelijk vijandig gezind en voelde zich meer vereend met de mannen, die onder zijn toezicht stonden. „Laat u Lucie voorlopig maar een paar dagen bij mij," zei ze, terwijl ze de l^ge kopjes bij elkaar schikte. „Zo gauw uw vrouw weer thuis is, of als u andere hulp kan krijgen, dan zegt u het maar." (Wordt vervolgd) UW ADRES VOOR Pedicure - Manicure Steunzolen naar maat Schoonheidsspecialiste W ratten-epileren Massage-maskers Hoogtezon enz. is: Emmastraat 79 - Alkmaar Tel. 2486 Dinsdags afw. Ook modellen gevraagd v. Ped. en Schoonheidsspec. werk van ook nog geopend op zaterdag 23 en zondag 24 januari a.s. van 14-17.30 uur Kunstzaal van de Rustende Jager verkrijgbaar bij Boekhandel Laanweg 35 Schoorl

De Duinstreek | 1960 | | pagina 6