99 99 Keramiek en Expressie Laat een ingang vrij! Oud Bergen in de belangstelling „Moeder Geerte" De storm loeide „De Sportfokkers" Niet om het gewin, maar voor het gezin Met Jan P. Strijbos naar Finland AüÊuda K.C.B. amateurtentoonstelling Kunstkring Bergen Algemeen welzijn Kapsalon Dobben VRIJDAG 29 JANUARI 1960 37e JAARGANG No. 4 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Onder deze titel hield de heer Th. Dobbelman, medewerker van de beroemde fabriek „De Porce- leyne Fles" te Delft een interes sante lezing met kleurendia's in de dancing van De Rustende Ja ger voor de leden van het K.C.B. en belangstellenden. Mr. Kamp opende de avond en merkte op dat hem eerst de schrik om het hart sloeg betreffende de opkomst van vorige lezingen, maar dat dank zij een circulaire, verzorgd door de heer Wegener, de belangstelling nu veel groter was. Men had opmerkingen ge maakt over het verzoek om vroegtijdig de contributie te beta len en in dit verband aan de sol vabiliteit van het KCB getwijfeld. Mr. Kamp deelde mede dat men in dit verband gerust kan zijn, men wilde meer om praktische re denen met de administratie op orde zijn. Op 16 februari a.s. komt Hans Henkemans met een goed programma, dat in grote lij nen vooraf aan de leden bekend zal worden gemaakt. Het Roland Holst-fonds heeft 328 gramofoon- platen met opnamen van Roland Holst en Hans Henkemans ont vangen. Door gebrek aan embal lage kon nog niet tot verzending aan de leden worden overgegaan. De heer Dobbelman die geacht wordt een vooraanstaande des kundige te zijn op keramisch ge bied en leider is van de experi mentele afdeling van ,,De Porce- leyne Fles" hield daarna een in teressante lezing met kleurendia's over de oude en nieuwe kunst in de potterie. Hij schetste de oude keramiek in 3 groepen. Eerst de ornamentiek, bestaande uit het schilderen en tekenen van de fi guren op de potten etc., die echter meestal in beginsel voor elke dy nastie of periode traditioneel zijn. Dan vervolgens het glazuren en als derde punt de unica, (unica: geheel eigen ontwerp waarvan maar enkele stuks gemaakt wor den). Greep men in het diepste verleden en ook later nog terug op het traditionele, thans is hier mede gebroken door de jonge kunstenaars. Sinds 1956 heeft men gebroken met het traditionele op „De Porceleyne Fles" en is het Delftse Blauw, of het ook wel ge noemde „toeristen-blauw" ver- Mooi haar valt op dwenen. De jonge keramisten zijn een geheel andere weg ingeslagen op de experimentele afdeling, die speciaal voor hen is ingericht. Er zijn in de loop der jaren stukken keramiek gevonden die dateren uit de verre oudheid tot omstreeks 4000 voor Christus, waarin alle bovengenoemde ken merken waren terug te vinden, zelfs uit het late stenen tijdperk. Op de dia's kon men nederlands Met ons artikeltje „Bergen tracht oud schoon te behouden" hebben we een kleine reeks van artikeltjes geopend die betrekking hebben op de oude en voor Ber gen karakteristieke woningen. In het vorige nummer van de Duin streek is gesuggereerd dat het ge meentebestuur eerst nu waak zaam is geworden. Dit is niet het geval. Reeds lange tijd heeft dit bijzondere aspect van het dorp de aandacht van het gemeentebe stuur. Zo zijn er onderhandelin gen bezig met Monumentenzorg en de eigenaars voor de aankoop van de percelen Hoopweg 17, voorheen door de heer S. Min be woond en Oude Heerenweg 20, voorheen bewoond door de heer J. Hof. Zeer veel hangt hierbij af van de medewerking van de eige naren bij het tot stand komen van de verkoopovereenkomsten. Daarna hoopt men met de restau ratie te beginnen. werk zien, dat in de Drentse hun nebedden was gevonden. Hij liet vervolgens met behulp van 80 dia's zien de verschillende metho den van het aanbrengen van de figuren, zo als de techniek van het penseel, de krastechniek, het draaien van de voorwerpen en het bakken van porcelein en aar dewerk onder verschillende tem peraturen. De Grieken maakten wel het uiterst fijne keramiek, terwijl de techniek van het gla zuren door de Egyptenaren werd ontdekt 3000 jaar voor Christus. Voorts liet hij het werk van de Inca's zien en gaf zo mogelijk uit leg van de aangebrachte symbo len. Door verschillende details van de figuren apart te laten zien, kon men b.v. het meesterschap van het tekenen bewonderen van de Atheners. Tenslotte liet hij het werk van een aantal Nederlandse keramisten zien, waaruit bleek dat ook hier thans veel wordt bereikt, en waarbij ook de abstracte kunst niet wordt vergeten. De heer Kamp bracht dank aan de heer Dobbelman voor zijn in teressante lezing. De opvoering van het toneel stuk „Moeder Geerte" in de schouwburgzaal van „De Rusten de Jager" is een succes geworden. Op woensdag 20 jan. werd dit stuk ten tonele gebracht voor de Katholieke Arbeidersbeweging. (K.A.B.) en op 22 jan. voor de donateurs van St. Jan. De belang stelling was buitengewoon groot, vooral bij de tweede opvoering. „Moeder Geerte", geschreven door JarrUbink, is een ouderwets familiestuk, dat zich afspeelt in een dorp op het platteland. Moe der Geerte en Bart Obbink leven sinds hun huwelijk in onmin met het buurtschap. Zij hebben steeds hun eigen leven geleefd en heb ben er zich tenslotte bij neerge legd. Dit is echter niet het geval met hun kinderen Dirk, Berend- jan en Snoeksken. Vooral Dirk, de oudste zoon, haat de laster en plagerijen waar zij het middel punt van zijn. Hij voelt er bo vendien niets voor om op de boer derij te blijven, maar wil een an tiekzaakje beginnen in Amster dam. Wanneer Berendjan, zijn broer, zich verlooft met Minke Haarbrink laait de strijd weer op. Minke en Berendjan besluiten daarom naar Amerika te emigre ren. Dit is een grote teleurstelling Door betere haarverzorging voor moeder Geerte en boer Ob-, bink, die er steeds op gerekend hebben dat Berendjan de boerde rij over zou nemen. Als Snoek sken, de levenslustige en hupse dochter nu met een boerenzoon trouwt behoeft de grond niet aan vreemden verkocht te worden. Helaas wordt zij verliefd op een kermisexploitant, die bovendien nog blind is ook. Haar ouders proberen een huwelijk met Freek; de blinde jongen, te verhinderen, maar dit lukt niet en Snoeksken wordt verdrietig en apatisch. Vooral Bart lijdt er onder dat zijn dochter zo veranderd is. Hij houdt zielsveel van Snoeksken en wil niets liever dan haar gelukkig zien. Dankzij de wijsheid van moeder Geerte worden de proble men gelukkig op de juiste wijze opgelost. Zij komt nu tot het in zicht dat zij haar kinderen de kans moet geven hun eigen leven te leiden, om hen niet te verlie zen. Na enige tijd sterft Bart, die al lang ziek is, vrij plotseling. Hoewel moeder Geerte hem ge durende de laatste jaren veel be ter heeft leren kennen, beseft zij dat zij hem nooit volkomen be grepen heeft. Zijn dood is niette min een zware slag voor haar. Geerte gaat nog harder werken en voelt zich steeds eenzamer. Maar ze heeft niet voor niets ge zwoegd, want als Berendjan uit Amerika terugkeert omdat hij er niet kon wennen, neemt hij het bedrijf over en gaat de liefste wens van moeder Geerte in ver vulling. Bovendien kondigt Snoeksken aan gedurende de wintermaanden met hun wafel kraam in het dorp te komen staan. Moeder Geerte kan zich nu ook verzoenen met haar vroegere vij anden, die het verleden willen vergeten. Hoewel de keuze van dit vrij langdradige toneelstuk niet ge lukkig was, werd het door het goede spel van de acteurs en ac trices toch aantrekkelijk. Trien Wijbinga-Tiebie vertolkte op voortreffelijke wijze de zware ti telrol. Ook Jan van Stralen als Bart Obbink en Gre Bijwaard van Campenhout gaven bezield spel te zien. Aat Groot maakte een meesterlijke creatie van Bok- senteun, de oude knecht. De re gie en grime waren bij de heer van Baar in goede handen. Tot besluit memoreerde de voorzitter van Sint Jan, de heer Ooijevaar, dat dertig jaar geleden de ver eniging werd opgericht. Hij schet ste de levensloop en verhaalde enige anecdotes uit de bezet tingstijd. Hierna werden de heren L. Thomas, J. Leering, H. Gerdes en mevr. S. Schouten, namens haar echtgenoot, die door ziekte was verhinderd gedecoreerd we gens hun verdiensten. De avond werd besloten met een dansje op de vlotte muziek van de „Music Maistro's", die tevens de entre- act verzorgden. De storm, die met een wind kracht van 10 tot 11 in alle he vigheid loeide, heeft in Bergen hier en daar schade toegebracht. De boerderij van de heer B. Hof aan de Kogendijk kreeg het zwaar te verduren en men kon plotseling van binnen uit door zijn rietendak naar buiten kijken. Hier en daar werden ramen uit de sponningen gerukt. Bij de boerde rijen van de heer K. Veldt en Gebr. Roskam op het Woudt kon men nauwelijks verder onheil voorkomen door eggen, harken en materiaal op het dak aan te brengen, waardoor het riet ver der op zijn plaats bleef. Het rie ten dak van het hoofdkwartier van de r.k. gidsen in de St. An- toniusstraat werd zo zwaar be schadigd dat de regen er met vol le lagen in kan komen. In Bergen aan Zee werd een groot deel van het duin, variëren de van 2 tot 5 meter door het uit noordelijke richting schurende water weggespoeld. De volgende dag werd het een ideaal domein voor de Egmonders, die, ondanks de moderne tijd, hun verlangen naar jutten, (maar nu naar min der waardevolle voorwerpen) niet kunnen verdrijven, en nauw gezet het strand afzochten. Er sneuvelden nog enkele bo men en door het afknappen van takken kwamen de bewoners van het Woudt enige uren zonder electriciteit te zitten. Het komt regelmatig voor dat fietsers en automobilisten onbe wust hun auto of fiets vlak voor de ingang van een woning of poortje neerzetten met de bedoe ling om „even" een boodschap af te geven en direct terug te keren. Vaak wordt het „even" geruime tijd en als men dan nog boven dien zijn „karretje" voor de ra men of deur van de buren zet kan dit feit bij herhaling ten slotte ge weldig irriteren. Er wordt ons gevraagd eens op dit euvel te wij zen en wij doen dit hierbij gaarne. Op de nationale show van de bondstentoonstelling van de Ne derlandse Konijnenfokkersbond en de Nederlandse Pluimveefokkers- bond, welke afgelopen week-end in de veemarkthallen van Den Bosch is gehouden, behaalden de volgende leden onderstaande suc cessen: U. Schmalz met Cavia's (marmotten), 1 x z.z.g. en 2 x z.g. en tevens beste Cavia der ten toonstelling Cor Zander met duiven 3 x z.z.g. en tevens beste duif. De jeugd van „De Sport- fokkers" kwam prima voor de dag S. de Boer met Vlaamse Reus 1 x z.g.; Mevr. Schmalz-Vader met Marters en Rexen 1 x z.z.g. en 11 x z.g, (tevens beste Marter- Rex alle kleurslagen)Jac. Zander met Polen, 1 x z.z.g. en 2 x z.g. In zaal Nieuwendijk werd door de coöperatie een voorlichtings avond gegeven, die het karakter droeg van een geanimeerde kringavond. Hier werd op een prettige wijze de doelstelling van de coöperatie uiteengezet en lieten de uitstekend verzorgde dia's het bedrijf in al zijn facetten zien. Men had wel bewust het woord programma ge kozen, niet agenda, omdat men alle uiterlijk vertoon van vergaderen wilde vermijden. Het grondbegin sel van de coöperatie is niet ver dienen, maar dienen. Daarom heeft men de zekerheid dat men een verantwoorde prijs betaalt voor de best mogelijke kwalitei ten. Zij wil tevens als tegenwicht fungeren tegen die machten, die niet het goede voorhebben met de consument. Door de invloed van de coöperatie wordt de industrie gedwongen haar kwaliteiten te verhogen, zoals bij het artikel meel het geval was en haar prij zen binnen redelijke grenzen te houden, zoals de huisvrouw ook bij de waspoeders heeft kunnen merken. De invloed van de coöperatie vormt een stok achter de deur om buitensporig winstbejag of mono polievorming te voorkomen. Het nu al aanzienlijke ledental van 366.000 leden stelt de coöperatie ve beweging in staat voordelig in te kopen en te produceren. Dit voordeel komt volledig aan de le den ten goede, in de vorm van een aandeel in het jaarlijks over schot of het verstrekken van een speciale klantenkaart, waaraan vele voordelen zijn verbonden. Hoe groter het aantal gezinnen, hoe groter de mogelijkheden op dit gebied. Eerst waren er in talrijke plaat sen in Noord-Holland afzonder lijke coöperaties, die elk afzon derlijk inkochten en een eigen bedrijfsadministratie voerden. In 1957 kwam het tot een fusie tus sen de bedrijven in Den Helder, Winkel. Alkmaar, Purmerend en Hoorn. Hierdoor kon men veel rationeler en efficiënter werken. Laai u vakkundig voorlichten Men vormde hiermede het district Noordholland Noord. Men ver koopt in coöperatief verband melkproducten, brandstoffen, brood, banket, kruidenierswaren. Men heeft vaste winkels in tal van plaatsen. Men heeft zelfs een showroom in huishoudelijke arti kelen, wasmachines, ijskasten, textiel. In Winkel is zelfs de eer ste zelfbedieningswinkel van het hele land gevestigd. Waar geen winkels zijn gevestigd komen de rijdende winkels, die brood en kruideniers waren aan huis afle veren en voor de grotere stukken op allerlei gebied bestellingen aannemen. Dagelijks komen er in Noord-Holland 26 van deze rij dende winkels aan huis. In totaal rijden er 55 wagens, bestel- en vrachtauto's, om de goederen te vervoeren. De coöperatie is er niet om winst te maken. Zij wil zo doelmatig mogelijk voorzien in de behoefte van haar leden. Daar voor beschikt zij over verscheide ne eigen fabrieken en over meer dan 1200 winkels en bakkerijen in het hele land. Ook in Bergen komt de rijden de winkel. Indien men dus iets meer wil weten kan men zich wenden tot de heer Barneveld, Westerweg, Heiloo. In de dancing van De Rustende Jager hield Jan P. Strijbos een in teressante lezing met dia's over Finland. Voor de geregelde bezoekers van de culturele avonden, die de N.V. in samenwerking met de K.J.V.O. organiseert, is deze be roemde ornitholoog langzamer hand een goede bekende gewor den. De heer Strijbos stond voor de 14e maal in een periode van 12 jaar op het podium in Bergen. Finland, dat hij samen met zijn vrouw en zijn vriend, de heer Kranenberg had bezocht, wordt vaak „Het land der 1000 meren" genoemd. Maar deze naam is niet juist omdat het aantal meren ruim 6600 bedraagt. De Finse taal ver- Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" toont weinig verwantschap met overige Europese talen en is voor buitenlanders buitengewoon moeilijk te leren. Enkele Finnen spreken een woordje Duits. Tij dens de eerste wereldoorlog is Finland pro-Duits geworden om dat de Duitsers hen hielpen in hun strijd tegen de Russen. Vervol gens memoreerde hij de Finse vrijheidsstrijd van 1939 '44 en de nog steeds drukkende gevol gen van verlies aan grondgebied, "öorlogsweduwen en invaliden. De Finse bodem is voor 60% bedekt met bos en hout, wat dan ook de kurk is waar de economie op drijft. Het Finse volk is gesloten, zwijgzaam, hulpvaardig, beleefd en flegmatisch. Slechts door het gebruik van sterke drank zijn ze tot uitbundigheid te brengen. Tussen de Finnen en de ongeveer 2700 tellende Lappen, bestaat wrijving. Spreker betreurde het dat hij op zijn tochten slechts en kele Lappen had ontmoet. Bij de Aligas, de heilige berg der Lap pen, werd hij lid van het exclu sieve Verbond der Rendieren. Hiertoe werd zijn gezicht zwart gemaakt en moest hij een afstand van 60 meter op hander en voe ten afleggen. Waneer de leden elkander herkennen aan het spe ciale mouwembleem, bootsen ze als groet de kreet van de rendie ren na. Vervolgens vertoonde deze vlotte causeur kleurenfilms, die voortreffelijk waren opgenomen en een zeer goede indruk gaven van de natuur en cultuur in de Scandinavische landen. Het meest bekoorlijk waren ongetwijfeld de prachtige „close ups" van aller lei inheemse vogelsoorten, die de Spreekt met ons het komt in orde door heer Strijbos ten koste van veel geduld en moeite met zijn camera kon vangen. Men kreeg vele bij zondere soorten te zien, zoals de reuzenstem, de zee-arend, de grootste vogel van Europa en de murinelpluvier. Dit laatste diertje is buitengewoon tam en liet zich rustig door mevr. Strijbos strelen. De grote vogelkenner wist zijn toehoorders voortdurend te inte resseren voor de kenmerken en gedragingen der vogels. Een har telijk en enthousiast applaus was de beste graadmeter voor deze interessante en tevens leerzame avond. □□□□□□□□□□□□aoaauDananaa SCH00RLSE GEMEENSCHAP zaterdag, 30 januari Donateursavond van de vv „Duin- randers", Verenigingsgeb., 8 uur zondag, 31 januari Toneeluitvoering „Het Witte Schaap van de Familie" door de R K. toneelver. „St. Genesius" verenigingsgebouw 8 uur. woensdag 3 februari Lezing met lichtbeelden door dhr Thijs Sterk over moderne kunst voor de R.K. Jongerenbeweging, 8 uur verenigingsgebouw. donderdag, 4 februari Lezing met lichtbeelden over Zd N. Guinea door dhr Anthony van Kampen voor de leden van de ver. „Algemeen Welzijn", zaal „De Rode Leeuw" 8 uur. zaterdag, 6 februari klaverjasdrive, zaal Beeldman te Aagtdorp, 8 uur. □□□□□□□□□□□aaaaaaa Traditiegetrouw heeft het KCB de gelegenheid weer opengesteld voor amateurs tot het tonen van hun vrijetijdsprestaties op het ge bied van beeldende kunst. Men zal weer vogels van velerlei plui mage aan kunnen treffen op de expositie die zaterdag 30 januari om 4 uur in het kunstzaaltje van „de Rus" geopend wordt door de heer H. Wegener. Schilderijen, gouaches, aquarellen, tekeningen en enig applicatie- en boetseer werk van om en nabij 30 inzen ders Met genoegen zal men - hopen wij - deze volière binnenwandelen om de vrije of gekortwiekte vlucht der verbeelding waar te nemen van dromers en doeners Leden van serie B van de Kunst kring ontvangen, zoals reeds eerder per circulaire is gemeld, voor de derde avond geen persoonlijke mededeling. Ten overvloede zij in een advertentie in dit nummer medegedeeld, dat deze voorstel ling plaats heeft op woensdag 10 februari a.s. Het bekende gezelschap „De Plankeniers'' zal dan opvoeren Rust-uur". Voor losse kaarten zie de advertentie. SCHOORL Op donderdag 4 februari zal deze vereniging haar tweede avond in dit winterseizoen orga niseren in de Roode Leeuw. Anthony van Kampen komt dan met een lezing over Zuid Nieuw- Guinea. Hoewel deze schrijver reiziger er naar streeft zo weinig mogelijk lezingen aan te nemen is hij gelukkig toch bereid gevon den voor Schoorl nog eens een uitzondering te maken omdat dit punt min of meer „naast de deur' van zijn woonplaats ligt. De lezing zal worden gegeven met kleuren dia's en film. Het belooft weer eens de moeite waard te worden en een bijzondere gelegenheid om veel interessants te vernemen over het in vele opzichten nog zo wei nig bekende Nieuw-Guinea. ZONDAGSDIENST ARTSEN tteekèlad DE DUINSTREEK IS UW telefoon 2331, Bergen Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 31 januari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOED1JK 31 januari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266 ••••••••••••••••••••••a*

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1