DE DUINSTREEK EEN FLINKE JONGEN GEVAT de lekkere ITAUANO Damespullovers Meisjesvcsten i» 3,50 Mcisjcsovergooiers Dames- flanellen nachthemden 4,50 3,99 11,50 7,75 6,95 5,75 5,-- C. Oldenburg Wollen tweed rokken 14,95 - Terlenka rokken Meisjes terlenka 15,75 - 8,- rokken 7,~ 9,50 - 4,75 Damesvesten Damespullovers Verder nog enige restanten in Ook (ft k VLOT EN WARM GEKLEED Pocket- Looks En hier zijn dan de van onze Balans-opruiming Slotverkoop vangt aan a.s. zaterdagmorgen 8.30 uur LI betaalde halve prijzen, nu voor de restanten de HELFT van de x\2 prijzen 2,25 2,- 24,95 - 12,50 22,50 - 11,25 18,75 - 9,75 14,25 7,25 11,25 5,75 4,75 18,25 - 9,50 14,95 - 7,50 11,99 - 6,- 16,75 - 8,50 12,95 - 6,50 11,95 - 6,- 9,95 - 5,- baby-doll's dames- tricotages be-ha's tegen exceptioneel lage prijzen Voor betere textiel: Bovengenoemde goederen zijn alleen uitgestald in onze grote etalage en gelden alleen voor zaterdag 30 jan. 99 Tweede Blad Vrijdag 29 januari I960 „Hé, psst, johJan Ver- meeren uit de vijfde klas gaf de jongen, die voor hem in de bank zat, een por in de rug, „hé, Henk..." Henk van der Hoeven keek schichtig achterom. De meester, voorin de klas, zat over een stapel schriften gebogen, maar het leek wel of hij je toch in de gaten hield, en als hij merk te, dat je niet met je sommen be zig was, nou, dan zwaaide er wat. „Wat is er"? fluisterde hij. „Ga je vanmiddag mee schaat- sen?vroeg Jan zachtjes. „Schaatsen...?" zei Henk, „ik kan niet schaatsen...". Het gezicht van Jan was één groot vraagte ken. Dat een jongen niet kon schaatsen was voor hem ondenk baar. „Volkert en Kees gaan ook en Piet enne...", drong hij nog aan, maar de meester keek op van zijn schriften en tikte met zijn vingers op de lessenaar. „Doorwerken, jongens... ja, jul lie daar achteraan..." En de jon gens bogen zich weer over hun sommen en probeerden uit te re kenen, hoeveel centimeters een meter en hoeveel decaliters een liter was. Henk van der Hoeven was nog maar pas op de school in het dorp. Enige maanden geleden waren zijn ouders uit Amsterdam gekomen en hoewel de jongens wel aardig tegen hem waren, lie ten ze hem, na de eerste kennis making, een beetje links liggen. Dat kwam doordat hij niet erg goed kon meedoen. Bij het voet ballen was hij gauw moe; hij ging alleen maar zwemmen als het erg warm weer was en hij kon niet eens in de hoogste boom klim men. Bovendien was hij vaak ziek en dan zagen de jongens hem een hele tijd weer niet, en ze misten hem eigenlijk ook niet zo. Aan zo n knaap had je toch niets. Ook nu weer bleek, dat het een jon gen van niks was. „Zeg, jongens riep Jan Ver- meeren, toen ze in een groepje bij elkaar stonden tijdens het speelkwartier. „Hebben jullie het gehoord? Henk van der Hoeven kan niet eens schaatsen". „Kan hij niet schaatsen?" vroegen de anderen ongelovig en ze keken allemaal verwonderd naar Henk. „Nou zeg zei Piet Verheul, „wie kan er nu niet schaatsen!" „Ik heb het nooit geleerd", zei Henk, terwijl hij een hoogrode kleur kreeg. „Er was geen ijs in de buurt bij ons in Amsterdam, enne... ik was vaak ziek 's win ters...", hakkelde hij verder. „Dan kan je het toch leren," zei Volkert Beetsma, die als een goed schaatser bekend stond. „Ik heb geen schaatsen," bekende Henk. „Dan moet je ze kopen zei Piet. „Nou maar wij gaan vanmiddag fijn rijden zei Jan Vermeeren, „waar gaan we, jon gens'" „Op de vijver in het park", stelde Piet voor. „Hè, nee," zei Kees, „er zijn daar zo veel mensen, je kan er niet eens lekker krijgertje spelen en 't ijs zit er vol scheuren". „Laten we dan op de gracht van het kasteel gaan, dat is keihard ijs en er is nog niemand op geweest zei Volkert. „Maar is dat wel sterk genoeg"? vroeg Piet. „Ik weet niet of ik daar wel mag rijden van m'n vader en moeder zei Jan, „ze vinden het vast niet goed". „Och joh", zei Volkert, „het is heus wel sterk genoeg daar en je kan er tenminste een flinke baan maken". „Je hoeft toch niet thuis te vertellen waar je naartoe gaat zei Kees van Laar. Jan weifelde; in zijn hart was hij er niet gerust op, maar hij wilde zich flink houden. „Nou vooruit dan maar zei hij. „Laten we dan af spreken jongens", zei Volkert, „dat we vanmiddag naar de slot gracht gaan; ik zal het wel eerst proberen". „Dat is goed, riepen de anderen. Toen ging de school bel. Met krachtige halen rijdt Vol kert over het staalharde, zwarte ijs. De anderen, op de kant, kij ken vol bewondering naar hem. „Het gaat fijn jongens," roept hij, „komen jullie maar gerust hoor, 't is sterk genoeg", en hij stampt met zijn ene schaats op de spie gelgladde vlakte. Hierdoor ge rustgesteld gaan de jongens op de berm zitten en binden vlug de schaatsen onder en spoedig glij den ze ook over de bevroren gracht. Statig rijzen de muren van het kasteel omhoog. Nog nooit zijn de jongens zo dicht bij het slot geweest en vol bewonde ring kijken ze op tegen de hoge (ft ftLLLS Er zijn helaas nog vrouwen, die bij het huishoudelijk werk een oude jurk dragen, omdat ze toch niets nut zijn. Ze behoeven deze niet te ontzien en ze kan in het werk afgedragen worden. Dat is een volkomen ver keerde instelling, want zonder dat ze het misschien zelf beseffen, doen ze zich ernstig tekort en op psycho logisch terrein gaat het zich later wreken. Een vrouw, die gekleed in een oude jurk leveranciers aan de deur moet helpen voelt zich toch niet bepaald prettig, al zal ze zich dat niet willen bekennen. Iedere vrouw die zichzelf respec teert, wil er verzorgd uitzien. We geven dadelijk toe, dat dit bij huishoudelijk werk niet zo eenvoudig is, maar we weten ook, dat er kleding is die keurig kleedt en die toch wel tegen een stootje kan. Wat denkt u van de kleding die ons model draagt? Een lange broek in huis dragen is prettig, geen gewaai van rokken, maar lekker warm, zeker wanneer de huisvrouw (zoals in deze tijd van het jaar) te lijden heeft van sterk wis selende temperaturen. Uit de warme kamer gaat ze naar de voordeur, waar het koud is en tocht. Daar moet onze^kleding ook op berekend zijn. Zo'n vlot truitje met een lange broek beschermen ons tegen deze extreme temperaturen terwijl we er bovendien leuk en vlot in uitzien. En zo n truitje is snel gewassen en een degelijke lange broek in een gedekte tint kan tegen een stootje. En we behoeven ons zelfrespect niet te verliezen, want we mogen zo onder ieders ogen komen. torens met de besneeuwde daken. Ze zijn de enigen en ze moeten nog even wennen aan de geheim zinnige stilte rondom hen... „Zullen we eens een rondje ma ken", vraagt Volkert, „maar pas op, als je onder de brug komt, want daar is het ijs erg dun". Ze rijden om het hardst en zwaaiend met de armen vliegen ze achter elkaar door de bochten. Onder de brug is het gevaarlijk, je kunt er alleen maar langs de kant on derdoor, want in het midden is een groot gat. Ze organiseren wedstrijden, spelen krijgertje en proberen te „kunstrijden Ze zijn zo vol van hun spel, dat ze alles rondom vergeten. Ze mer ken ook niet, dat op de kant een jongen staat; Henk van der Hoe ven. Hij is toch maar gegaan; eerst wilde hij niet, er is voor hem toch niets aan, hij kan toch niet meedoen, maar zijn moeder had gezegd, dat hij juist moest gaan. ,,'t Is wel leuk om naar het schaatsen te kijken en het zijn toch je vrienden Jan Vermeeren is de eerste, die hem plotseling in de gaten heeft. „Ha, Henk", roept hij uitdagend, ,,'t gaat prachtig hier"! En om te laten zien hoe goed hij het wel kan, gooit hij er nog een schepje bovenop. Met grote snelheid vliegt hij over het ijs, lachend kijkt hij achterom en steekt triom fantelijk zijn arm omhoog. En zo nadert hij, in volle vaart..., de brug. Pas wanneer hij het roepen van de andere jongens hoort, be grijpt hij het... Hij probeert nog te remmen, ijsschilfers spatten on der zijn scherpkrassende schaat sen vandaan, maar het is te laat. Krakend bezwijkt de dunner wor dende ijslaag en hij voelt zich wegzakken in het koude water. Verschrikt rijden de jongens naar hem toe, maar niemand waagt het te dicht bij hem te komen. Ze roepen en schreeuwen door el kaar terwijl Jan wanhopig tracht zich aan het afbrokkelende ijs vast te houden. „Help! Help...! roept hij, „ik verdrink...! Jon gens, help nu toch...!" Maar de jongens durven niet. Alleen Vol kert probeert hem te naderen, een gekraak doet hem echter te- je vast...!" Jan kan nog net een mouw pakken. Henk trekt en trekt, maar het helpt niets. En dan is het Volkert die erbij komt, hij gaat naar Henk en grijpt hem om zijn middel. „Jongens!' roept hij naar de anderen, „komen jul lie ook eens trekken"! En zo, met vereende krachten, wordt de druipende Jan op het droge ge bracht. Wat onwennig staan de jon- 19 cent per rol. rugdeinzen. Maar een ander, zon der schaatsen, schrikt niet terug voor het gevaar. Het is Henk. Hij zag het gebeuren en is on middellijk naar beneden gerend. Hij glijdt uit, valt, maar staat di rect weer op. Langzaam loopt hij verder, trekt snel zijn jas uit en kruipt voorzichtig naar de wild spartelende jongen. Hij gooit Jan zijn jas toe en roept „Hier grijp gens, met hun mutsen in de hand, in de slaapkamer. Op het bed ligt Henk. De kou en de inspan ning hebben teveel van zijn zwakke gezondheid gevergd. Hij kreeg koorts en de dokter kwam wel een paar keren per dag, maar het gaat nu wat beter. Het ijs is allang weer verdwe nen en een vriendelijk lentezon netje verwarmt de kamer. „Hoe gaat het ermee?" vraagt Volkert. „Oh, best", zegt Henk. „Volgende week mag ik alweer een paar uurtjes m'n bed uit". Ze zwijgen weer, en dan zegt Jan: „Ben je boos op me Henk"? „Boos, welnee," zegt Henk ver baasd. „Omdat ik zo naar tegen je deed... omdat je niet kon schaatsen...", zegt Jan weer. Hij krijgt het warm, want het valt niet mee dit te zeggen waar de anderen bij zijn. „Maar ik vind je een prachtkerel," laat hij er eer lijk op volgen en hij grijpt de hand van Henk. En zo wordt er vriendschap gesloten tussen vier flinke, sterke jongens en een zwakke-, die toch de flinkste bleek te zijn. verkrijgbaar bij Boekhandel 1/2 PRIJS NU 7,50 ass. maten/kleuren 12,50 - 6,25 11,95 - 6,- 5,99 - 3,- mouwloos 1/2 prijs NU 1/2 PRIJS NU zeer beperkte voorraad kwaliteit 45/55 ongelooflijk goedkoop 1/2 prijs NU kwaliteit tinneroy 1/2 prijs 1/2 PRIJS NU 6,50 - 3,25 1/2 prijs 1/2 PRIJS NU wol en orlon 1/2 PRIJS NU wol orlon lange en 3/< mouw RUINELAAN 18 - BERGEN (N.H.) TELEFOON 2532 99 (Ingezonden mededeling) f EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Laanweg 35 Schoorl f S Restanten BOORSHIA TEXTIEL

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5