99 99 Agenda Speciale Gastentrein Ouders namen afscheid van Juffr. Draaisma K* C B. Amateur-T entoonstelling Bergense Kunstkring Koop nü IVOROL Elkshove-nieuws Keulen-Alkmaar Kapsalon Dobben VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 37e JAARGANG No. 5 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Onder grote belangstelling van de ouders en „oud-ouders" heeft mej. Draaisma, thans mevr. C. A. Jongbloed-Draaisma, afscheid genomen van de openbare kleu terschool in Tuin- en Oostdorp. De reeds goede stemming werd nog verhoogd door het aanbie den van een goed kop koffie, geserveerd door de familie Van Wonderen. Mevr. Schekkerman begroette de talrijke aanwezigen en was verheugd dat juffrouw Draaisma hier met haar man aan wezig kon zijn. We moeten het dan ook niet al te tragisch zien nu zij uit twee taken heeft moeten kiezen. Als hoofdleidster is ze nog wel te vervangen, maar als per soonlijkheid niet. Hierna nam de heer Hemelrijk het woord na mens het gemeentebestuur en maakte bij dit afscheid voor het eerst kennis met mej. Draaisma en tevens met het lokaal van T. en O. Hij sprak zijn bewondering uit voor het werk van de kleu terleidsters. Hij zelf had met vrij wel alle takken van het onderwijs persoonlijk kennis gemaakt, be houdens het werk van de kleu terscholen. Het was echter wel de bedoeling om in gemeente lijk verband alle scholen te be zoeken. Hij bracht dank aan mej. Draaisma, die vanaf Bergum (Friesland), nu 5 jaar in Bergen is geweest. Hierna kwam mej. Muller, inspectrice van het kleu teronderwijs aan het woord, die wel met mej. Draaisma, maar nog niet met de oudercommissie ken nis had gemaakt. Zij noemde het werk van de oudercommissie heel erg belangrijk. Zij noemde de moeilijkheden bij deze school. Een een-klassige school met ver schillende leeftijden in een lokaal die niet voor DIT doel geheel geschikt is, geeft veel grotere moeilijkheden, die mej. Draaisma in een prettige geest heeft weten op te vangen. Zij meende voorts dat er in Bergen nog wel enige voorzieningen op het gebied van het kleuteronderwijs getroffen diende te worden. Dr. Sikkema gaf allereerst een overzicht van de kleuter en zijn schooljaren. De 4-jarige leeftijd 'an het kind is belangrijk. Hij maakt kennis met ander speelmateriaal, andere kinderen en andere leeftijdge- Mooi haar valt op nootjes en geniet een liefderijke verzorging. Voor zijn ontwikke ling is het millieu het belangrijk ste; huisgezin, school en de straat. De school is door de om gang met andere kinderen van de grootste betekenis. Deze zijde van de opvoeding leidt hem naar de vorming van een gemeen schapsindividu en tot een sociaal volledig ontwikkeld mens. Na het type kleuter geschetst te hebben, uitte hij zijn waardering voor de kleuterleidster en had diep res pect voor hen, vooral omdat zij helaas thans nog vaak onder moeilijke omstandigheden met een karig salaris zich toch volledig geven. Door zijn da gelijks bezoek aan de scholen merkt hij bij elke school een eigen sfeer op. Hij was ge troffen door de prettige sfeer van hartelijkheid die hij steeds bij mej. Draaisma heeft ontmoet. De heer Pascha noemde de kleu terschool het voorportaal voor de lagere school en dankte haar voor de prettige samenwerking tussen hem en de heer Kok van de van Brederodeschool. Mevr. De Graan-Groot, na mens Volksonderwijs merkte op dat deze 5 jaar niet altijd over rozen waren gegaan. Het is een mooi maar niet ideaal schoolge bouw. Door geldnood kon men in aanvang niet steeds het beno digd materiaal verstrekken en zij was in dit verband verheugd over de totstandkoming van de wet op het kleuteronderwijs. Ze merkte op dat mej. Draaisma wel eens geklaagd had over ce wei nig belangstelling vanj de ouders. Maar als het goed gaat hoort U niets, en anders staat de hele goe-gemeente Bergen op de kop. Zij bracht haar harteiijke dank over. Namens T. en O. bracht de heer J. de Beurs de beste wensen over. Namens de kinde ren bood mej. Venneker een ge plakt schilderij aan, alsmede een foto plakboek en wees op de prettige samenwerking tussen beide kleuterscholen. De heer van Noort sprak namens de ou ders en oud-ouders, schetste op geestige wijze het spel van de kleuters en bracht ook zijn dank over. De heer S. van Won deren was dankbaar voor wat juf voor de kinderen is geweest en wees op de goede harmonie tussen haar, de kinderen en hem zelf en bood haar tenslotte een aandenken aan. Mevr. Schekker man bood haar namens de ou ders, die diep in de beurs hadden getast, een broodrooster en lamp aan. Er werden haar nog talrijke cadeau's en enveloppen met in houd aangeboden. Mej. Draais ma zoals ze de hele avond werd genoemd, dankte voor dit prach tige slot van een onvergetelijke tijd en voor de talloze cadeau's. Hierna werden nog enige films vertoond. STORM VERJAAGT GIDSEN De storm, die onlangs in alle hevigheid heeft gewoed, is lang niet ongemerkt aan het hoofd kwartier van de r.k, gidsen aan de St. Antoniusstraat voorbijge gaan. Het rieten dak werd voor een groot deel weggerukt en over de hele lengte kan men vrij naar buiten kijken. Er sneuvelden ruiten en de zijkant van het oude gebouwtje lekt als een zeef. De toestand was onhoudbaar gewor den, en de gidsen konden nauwe lijks hun goederen droog houden. Vol vertwijfeling grepen de meisjes naar de blauwe mutsjes en vroegen zich bezorgd af wat ze nu toch moesten beginnen, nu het lang verwachte en nieuw te bouwen hoofdkwartier nog niet in aanbouw is. Links en rechts Door betere haarverzorging werd geinformeerd of men hen tijdelijk onderdak wilde verle nen, maar de bezwaren waren overal onoverkomelijk. Tenslotte nam men de familie Diesfeldt in de arm, die zonder enig voor behoud hun kelderruimte onder het toneel, en van buitenaf be reikbaar, belangeloos beschik baar stelde De leidsters meen den eerst nog voor korte tijd met de gidsenbeweging te staken, maar men kwam tot de overtui ging dat het toch feitelijk de be doeling niet mocht en kon zijn om deze bloeiende afdeling van ongeveer 130 gidsen en kabou ters voor enige maanden naar huis te sturen. Gister heeft men het oude hoofdkwartier leeggehaald, een gedeelte opgeslagen en het meest nodige overgebracht naar het nieuwe tijdelijke onderkomen van De Rustende Jager. Het nieuwe hoofdkwartier zal gebouwd worden op een terrein, gelegen tussen de jongensschool St. Adelbertus en de Loudelsweg. De ingang zal aan de St. Adel- bertuslaan komen te liggen. Het daarvoor bestemde terrein is voor 30 jaar in eigendom overgedra gen aan het gidsenbestuur door de eigenaar, het r.k. Armbestuur, zonder enige kosten. De plannen liggen klaar en zijn door alle in stanties goedgekeurd. Om het nieuwe gebouw te kun nen financieren gaan de gidsen oud papier inzamelen en emmer tjes van een zeepproduct bijeen garen. Roode Kruis hielp Oosi-Zaan Het Roode Kruis corps, afde ling Bergen, heeft haar diensten aangeboden aan de bewoners van Oostzaan door schoon te maken en hier en daar alle mogelijke assistentie te verlenen,alsmede de nodige reparaties te verrichten door de vakmensen uit de kolon- ne. Zaterdag en zondag hebben gemiddeld een 15 leden hun dien sten geheel vrijwillig verleend. Ook zij waren diep onder de indruk van de ravage die was aangericht en hun verwachtingen over de grootte van de schade was verre overtroffen. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' Filmmiddag Ouden v. Dagen Woensdag 27 januari n.m. 2 uur heeft het Comité Ouden van Dagen haar eerste filmmiddag in 1960 gehouden. Deze keer was het de heer Pastoor die bereid gevonden was de verzorging van deze middag op zich te nemen. Ongeveer een 40 tal leden, da mes zowel als heren, waren naar het Sociteitslokaal in de Dorps straat gekomen. Het mooie weer was waarschijnlijk oorzaak, dat niet een groter aantal opgeko men was. Bij ontstentenis van de Voor zitter opende de Heer Hopman Sr. deze bijeenkomst, hij hoopte dat allen een gezellige middag zullen hebben. De eerste film die geprojec teerd werd, was gewijd aan de bewoners van Elkshove. Zij die nog niet op de hoogte waren wat in dit woningcomplex gebeurt stonden verbaasd wat hier onder meer gebeurt op het gebied van vrijetijdsbesteding en verzorging, zowel lichamelijk als geestelijk. Verschillende beelden kwamen vervolgens op het doek o.a. de Heren Laagedijk Groot en meerderen, bezig met handenar beid. Ook voor de biljartsport zijn daar vele gegadigden, terwijl zij die van lezen houden hier over een goed gevulde bibliotheek be schikken. Wij zagen zelfs personen, die nog actief deelnamen aan licha- is uw sieraad melijke oefeningen onder leiding van de Heer Blokker. Al met al een inrichting waar Bergen trots op kan zijn. De tweede film die geprojec teerd werd, was een tekenfilm, waar hartelijk om gelachen werd. Gedurende de pauze werd kof fie met versnaperingen rondge deeld. Na de pauze had de Heer Pas toor het projecteren overgedra gen aan de Heer Veldman. Zelf was hij verhinderd nog langer te blijven. Verder kwam nog op het scherm een privé reis van de Heer Pastoor door de Ardennen, Rijn en het Geuldal, welke de Heer Pastoor persoonlijk opgeno men had. De beide laatste films hadden betrekking op Bello en de stranding van de Kathingo te Bergen aan Zee. Circa 4 uur werd deze middag gesloten, wederom door de Heer Hopman met dank aan hen die hadden meegewerkt deze middag te doen slagen. Het Comité hoopt half februari weer een filmmiddag te kunnen organiseren. Zaterdagmiddag 30 januari werd onder flinke belangstelling de jaarlijkse amateurtentoonstelling geopend, ditmaal door de waar nemend secretaris van 't K.C.B., de heer H. Wegener. Deze wees er in zijn openingswoord op hoe moeilijk het voor de inrichters der expositie is om van de veel heid en verscheidenheid van in zendingen een aantrekkelijk ge heel te maken. De heren Colnot en Trap zijn daar echter weder om in geslaagd. Voorts gaf de heer Wegener als zijn mening o.m. te kennen, dat het streven van amateurs naar meer technische vaardigheid, geenszins te laken, doch te loven is. Amateursexposities hebben aller eerst belang voor de inzenders. De directe vergelijking met de prestaties van anderen kan sti mulerend en verfrissend werken. Het maatschappelijk belang is, dat zij stimuleren tot zelfwerk zaamheid, hetgeen weer verho ging van de interesse voor de beeldende kunst tengevolge kan hebben, ook voor de ambachte lijke zijde daarvan. Het inzenderaantal is tenslotte boven de '40 gestegen. Bijzonder mooi waren de specimna van naaldwerk, ingezonden door Mej. Schermer en Mevr. Kouwenaar. Gasfornuizen A. I. C0PPENS en Zn De jonge generatie van het ge slacht Min is met sterk werk ver tegenwoordigd. Heel mooi is de kleur van het werk van Mevr. Horninge. Knappe aquarellen zijn er van Mej. Veenenbos. Henk Jellema toont met vaardige hand getekende voorstellingen met surrealistische inslag. Mevr. Stomps is vertegenwoordigd met een paar zeer geslaagde tekenin gen (handenstudies en zelfpor tret) Wij zouden nog veel meer kun nen opsommen, want er is veel verheugend fris en goed werk. De plaatsruimte laat het helaas niet toe. Men ga zichzelf met het weekend overtuigen met „Mr Bobecenhaar Echtgenoot" Dit stuk speelt tussen de beide wereldoorlogen, toen de werken de vrouw nog een onbekend fe nomeen en voor vele mannen een afschuwelijke nachtmerrie was. Maar ook in de tegenwoor dige tijd zijn er vrouwen die den ken dat ze voor de maatschappij Laat u vakkundig voorlichten of in een zaak zo onmisbaar zijn, dat ze man en kinderen verwaar lozen, of overlaten aan de zorg van anderen. Voor alle mensen, die hierbij betrokken zijn, was dit toneel stuk een heerlijke manier om, via goedkeuring of afkeuring, hun gemoed eens te luchten. Doch ook de mannen, wier werk hun afgod is, werd op een vlotte, amusante manier een spiegel voorgehouden. Deze luchthartige manier van een probleem beschouwen ligt ons misschien niet zo, omdat een Nederlander nu eenmaal meer houdt van zware (quasi wijsge rige) gesprekken. Dat dit stuk uit het Frans ver taald is, was dan ook aan de manier van dialogeren duidelijk te merken. Hoewel alle spelers *in dit stuk het beste gaven, excelleerde toch buitengewoon de figuur van Edmond Bobec, de man van Meester Bobec, een advocate.. Na 5 jaar huwelijk, was het zelfs zover gekomen, dat hij Fr. 1000 neertelde, om bij zijn vrouw consult te halen, waar door hij eens een kwartier met haar kon praten. Deze Edmond Bobec speelde zo natuurlijk en zat zo vast in zijn rol, dat men op sommige momenten ging ver geten dat men naar een toneel stuk zat te kijken. En dit is m.i. het grootste ideaal dat hij be reiken kan, n.l. zich zo in de rol inleven, dat het publiek niet meer merkt dat er gespeeld wordt. De andere spelers vielen hier door allen terug op een wat la ger niveau, hoewel hiermee na tuurlijk niet geïmpliceerd wordt, dat zij slecht of zelfs maar min der goed speelden. Het gezelschap ,,de Planke niers" uit Bussum, dus gefelici teerd met hun uitvoering en de Kunstkring met haar keuze. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen De jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen vindt op 8 febr. plaats in hotel Kreb. Buiten de huishoudelijke punten wil men er een gezellige praatavond van maken. Voorts gaat men dan discussiegroepen vormen om sa men te zoeken naar een oplos sing voor 1. Wat betekent het voor een gezin en bedrijf als onze ouders in directe omgeving wonen, en heeft het invloed als zij niet gemakkelijk bereikbaar zijn? 2. Hoe besteden wij de tijd, die wij ter beschikking krijgen als wij onze huishouding vereen voudigen, of als ons gezin klei ner wordt? Iedereen kan mee doen om daardoor tot een goed oordeel te komen. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Op 7 maart komen de heer en mevr. Timmerman van hun Amerikaanse reis vertellen en hierbij zijn ook de mannen van harte welkom. Vervolgens organiseert men nog een lampekap-cursus, die door mevr. v. d. Mey, Ooster- weg 4, wordt gegeven. Tot slot zal Wout Mijer iets vertellen op Spreekt met ons het komt in orde door de avond van 12 apuril over volksdansen, waarna men het zelf ook nog in de praktijk kan brengen. Het bejaardentehuis Elksho ve" heeft een eigen huisorgaan gekregen, waarin maandelijks het nieuws uit eigen huis wordt ver werkt. Het ziet er levendig en fris uit en zal zeker in een be hoefte voorzien. Men is in de gelegenheid om de bibliotheekboeken gratis ter lezing te geven, en hiervan wordt graag gebruik gemaakt. SCH00RLSE GEMEENSCHAP vrijdag, 12 februari Klaverjasdrive, uitg. van de v.v. „Duinranders" zaal Slijkerman, 8 uur. zaterdag, 13 februari Klaverjasdrive, uitg. van de pl. wandelsportver., zaal Groothoff, 8 uur. De commissie tijdsbesteding or. ganiseert regelmatig avonden, die steeds meer door de bewoners worden gewaardeerd. Op 18 fe bruari komt Sven Selliger ver tellen over de sterrenwereld en hij zal dit door middel van zijn dia's verduidelijken. Men sugge reert zelfs om met hem een reisje naar de maan te organiseren. Oorspronkelijk zou de brand- weerrevue worden opgevoerd, maar doordat de regiseur een ge lukkig niet ernstig ongeval is overkomen, wordt dit uitgesteld tot 1 maart. In de plaats hiervan werd op de oorspronkelijk gestelde datum toch iets gegeven, en trad de liedjeszangeres Cobi Schreier op, die met haar liedjes van stad en land uit de jaren 1900 een da verend succes oogstte. Zo nu en dan werd er enthousiast mee gezongen. Het organiseren van dergelijke avonden blijkt steeds weer van grote waarde te zijn. Uw familieberichten plaatsen wij gaarne in dit blad Door de 'grote toename van het reizigersverkeer, merendeels vakantiegangers uit de omgeving van Keulen, zal deze zomer een speciale trein gaan rijden die voor de badplaatsen Bergen. Bergen aan Zee en Schoorl van groot belang zal zijn. Juist om dat de vakantieganger, die meestal op de zaterdagen op va kantie gaat, in de kortst moge lijke tijd zijn vakantieadres kan bereiken. Vanaf 2 juli tot en met 27 augustus zal de trein elke zater dag rijden vanaf Keulen, via Haarlem naar Alkmaar en daar om ongeveer 12 uur aankomen. Hij vertrekt weer op dezelfde dag van aankomst naar Keulen om 12.27 uur. Hij rijdt vervolgens extra op 21, 22 en 24 juli, de toptijd in het seizoen en op 1 en 31 augustus. Voor de V.V.V.-organisaties in de genoemde badplaatsen is hiermede een belangrijke taak weggelegd om er voor zorg te dragen dat douaneambtenaren aanwezig zijn op het station Alk maar, om de reizigers te visite ren en de goederen in te klaren 'zodat zij vlot hun bagage met kleding etc. mee kunnen nemen, zonder nog eens weer over enige uren terug te moeten keren, Het is voorgekomen dat zij hun bagage moesten achterlaten en dan nog maar eens op een spe ciaal uur moesten terugkeren. ZONDAGSDIENST ARTSEN IteeMtcd DE DUINSTREEK Kop en schotels, grote sortering de Bergense kunsthandel Fa. P. HOPMAN (ingang Franse steeg) telefoon 2331, Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Ingezonden mededeling Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te BergenDe Haan's Boekhandel. Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O □□DOOD Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 7 februari Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL-KOEDIJK 7 februari Dr. H. J. PIERS, Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1