Bergen sticht een eigen afd. dierenbescherming GEVAT ITALIANO r de lekkere T VEWWB Adl| JrHIff'A Prachtig succes Agendo Bond van Plat tcland svro uwen De heer J. A. Haakman overleden Opbrengst Klaverjasdrive Carnavalsviering Voor Tuindorp- Oostzaan Gidsen krijgen nieuw hoofdkwartier Rond het kampvuur SCH00RLSE GEMEENSCHAP Kleuterschool Groet A. J. C0PPENS en Zn Klaverjasdrive Kapsalon Dobben VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 37e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoel In de zaal van De Rus tende Jager" werd maandag avond een eigen afdeling voor Bergen en Schoorl opgericht van de Nederl. ver. ter bescherming van dieren. De afdeling Bergen en omge ving telt thans momenteel, dank zij de grote activiteit van de heer C. Boendermaker, 329 leden, waarvan 21 in Schoorl woonach- tig*. De heer Boendermaker memo reerde dat hij 5 maanden lang de voorbereidingen had verricht, maar tot de troosteloze ontdek king was gekomen, dat men eerst door een branding van mensen en meningen heen dient te worstelen, voordat men het doel heeft bereikt: de dieren!! Hij doelde hier speciaal op de vaak zinloze kritiek, die op het werk was geleverd en vaak door men sen die zich sterk op de voor grond drongen zonder iets van de kern van de zaak af te weten. Hij kon niet nalaten op te mer ken dat de beste dierenvrienden in dit geval NAAST de dieren staan. Hij sprak echter de ver wachting uit, alle aandacht uit sluitend te bepalen tot het wer kelijke doel: de dieren! Hierna gaf hij het woord aan Dr. Steinz, die mededeelde dat hij door de zitting in de raad verzocht was de vergadering te leiden. In de raad kwam men nog niet veel verder, omdat B. en W. van mening waren dat er eerst een afdeling gevormd diende te wor den, die met concrete plannen zou kunnen komen. Zij liet even wel blijken overigens alle mede werking te willen verlenen. Voor het oprichten van een eigen af deling had men alle medewer king van Alkmaar en het hoofd bestuur ondervonden. Nadat de 32 aanwezige leden hadden ge stemd, was de oprichting een feit geworden. Dr. Steinz bracht hul de aan de heer Boendermaker voor zijn vele werk, en bracht eveneens de dank aan mevr. Diesfeldt over, voor het beschik baar stellen van de zaal en het Mooi haar valt op gratis vertonen van bioscoopre clame met een nog op te geven tekst. Het eerste doel is, om zo spoedig mogelijk in samenwer king met het gemeentebestuur te komen tot de inrichting van een opvangcentrum voor dieren in de ruimste zin. Vervolgens maakte men het volgende schema: 1. Zwervende dieren opvangen in dit te vormen centrum: 2. het in richten van een dierenpension (bron van inkomsten); 3. het brengen van zieke en gezonde dieren naar dit centrum ter ver dere behandeling, dit in samen werking met de vee-arts, de heer v. d. Kreek uit Alkmaar, mede in verband met de volksgezond heid: 4. het pijnloos afmaken van jonge dieren (overschot etc.); 5. het oprichten van een polikliniek met het geven van adviezen, (voeding-controle) door de vee arts, op een dag in de week; 6. het oprichten van een asylfonds; 7. het opruimen van cadavers door een destructiebedrijf, met zo mogelijk vaststelling van doods oorzaak, mede in verband met de volksgezondheid. Dr. Steinz merkte in dit ver band op dat hem uit vaklitera tuur gebleken is, dat oorspronke lijk onbekende ziekten bij de mensen, tenslotte van de dieren afkomstig waren en ernstige ge volgen met zich mee brachten. In dit verband noemde hij de t.b.c. en andere ziekten. Juist om dat de mens tegenwoordig voor vele ziekten immuum wordt ge maakt, heeft hij weinig natuurlij ke weerstand over om bijvoor beeld een nog onbekende ziekte, die ook wel bij de vogels voor komt en wordt overgebracht op de mens, te kunnen bestrijden of te kunnen weerstaan. Omdat hij als arts in nauw contact met de mensen staat, zou hij er een hob by van maken, het verband tus sen de ziekten van de mens en het dier op te zoeken. Dieren blijken vaak een grote bron van besmetting te vormen, vooral ook heer P. Timmerman over Lap land. Noorwegen en Zweden. Bij de bestuursverkiezing nam mevr. Broekman-Vriesman de plaats in van Mevr. Bijpost Klaver. Samen met de Holl. Mij van Landbouw is een filmavond verzorgd door de Nederl. Reis- ver. Het seizoen werd gesloten met een avond, verzorgd door eigen krachten. Het nieuwe win terseizoen werd geopend met een voordracht van Aafje Top, ge volgd door een avond van Mevr. Broekman, die sprak over haar Schotse reis en van het congres van de A.C.W.W. in Edinburgh. In samenwerking met de Ned. Ver. van Huisvrouwen en het r.k. 19 cent per rol. bij het kind. In het belang van de volksgezondheid zou hij hier nog eens nader op terugkomen. Bij de bestuursverkiezing kre gen de heren Muller, Dr. Steinz, F. Nout en C. Boendermaker de absolute meerderheid. Bij de der de stemming de heer G. Schek- kerman. Dr. Steinz was ver heugd, dat de onderwijzer F. Nout in het bestuur is gekozen in verband met zijn opvoedende taak op de school. Er zal naar worden gestreefd, dat de ge meente voor elke hond een ge zondheidsverklaring zal afgeven en voorts, dat bij betaling van de belasting voor de hond. een pen ning wordt uitgereikt. Hij wees op het grote belang van de eige naren een wettelijke aansprake lijkheidsverzekering af te sluiten, in verband met gescheurde broe ken van postbodes en het stich ten van andere onheilen. De kosten bedragen ongeveer Door betere haarverzorging Vrouwengilde werd een film avond gegeven over „Katoen op 19 nov. besprak mevr. Vis Leguit de trilogie: „Nelleke's Op voeding" van Tenne Feenstra. Mevr. Ivangh bedankte als secre taresse en in haar plaats werd mevr. v. d. Mey gekozen. Het 10- jarig bestaan van de afdeling 10.per jaar tegen soms ge weldige risico's. Mr. F. Zeiler stelde zich be schikbaar om bij eventuele gevol gen van schade, door de hond veroorzaakt, van advies te die nen, zoals bij de regeling van de schade bij vernieling van kleding en het doden van schapen. Hierna werd de zeer geani meerde vergadering besloten. Th. VELDMAN De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hield een zelfs druk bezochte jaarvergade ring, waarin de gebeurtenissen van het afgelopen jaar nog weer eens naar voren werden gehaald. Hieruit bleek de gevarieerdheid van hetgeen steeds weer is gebo den. De heer Wout Mijer be sprak de opera „Porgy and Bess' van Gerswin. De vorige jaarver gadering werd aangevuld door de interessante lezing van de werd op 15 december luisterrijk gevierd. Het jaarlijkse uitstapje vond plaats op 12 mei. Er werd een bezoek gebracht aan de ..Porceleyne Fles in Delft, als mede aan de Keukenhof, met als besluit een diner in Heemstede. Op 3 juni werd een excursie ge maakt naar het Zwanenwater in Callantsoog. Op 8| juli ontving men de leden van de afdeling Maurik. Verschillende leden na men een of meer personen als gas ten op. De afdeling Bergen werd is uw sieraad op de bondsvergadering verte genwoordigd door mevr. Broek man. De handwerkcurstjs werd onder leiding van mevr. Eriks voortgezet, evenals de cursus Engels door mevr. Van 't Kaar. Verschillende dames sparen voor het uitstapje. Spaarzegels ver strekt mevr. Strooker, v. d. Goes, Beeldman en mej. Schoen. Onder leiding van de heer Sax werden verschillende tentoonstellingen van het K.C.B. bezocht. De spaaractie van de Persilproduc- ten bracht voor de ziekenpot f 28.op. De dames Blad en Smit bezochten de zieken en kraamvrouwen. Het aantal leden bedraagt 162. Op de nu gehouden jaarver gadering werd in groepjes ge sproken over enige vragen be treffende de verhouding tussen ouders en kinderen. Nadat de conclusies kenbaar waren ge maakt, gaf mevr. Broekman hier een korte samenvatting van. Hier en daar werd wel eens een andere mening verkondigd, wat dan aanleiding gaf tot een leven dige discussie. De penningmees- teresse sloot, ondanks de kosten van het jubileum, met een voor delig saldo van 140.Het zo- merreisje gaat dit jaar naar Arnhem met als voornaamste doel het Openluchtmuseum. Voorts ligt het in de bedoeling een bezoek te brengen aan de Volkshogeschool in Bakkeveen. De bestuursfuncties werden ge wijzigd. Mevr. Grootes werd Presidente en Mevr. Arkenbout vice-presidente. De vergadering had een geanimeerd verloop. Maandagmorgen in alle vroeg te is op 63-jarige leeftijd plotse ling overleden, de heer J. A. Haakman, oud hoofd van de jon gensschool St. Adelbertus. De heer Haakman ving zijn functie bij het onderwijs in Alk maar aan, waar hij enkele jaren werkzaam is geweest. Daarna kwam hij naar Bergen bij de Eer waarde zusters Urselinen, die de oprichting voorbereidden van de tegenwoordige jongensschool St. Adelbertus en waarvan hij de beginperiode meemaakte. Hij werd toen als hoofd benoemd en vervulde deze taak ruim 25 jaar. De heer Haakman vervulde ruim 30 jaar lang verschillende func ties in de onderwijzersvereniging St. Augustinus. Zijn grote lief hebberij is altijd het toneel ge weest en jarenlang heeft hij in Alkmaar en Bergen de regie ver zorgd. Tot aan zijn overlijden was hij jarenlang secretaris van de Kunstkring en heeft hierin steeds een belangrijk aandeel ge had. Voorts was hij enkele jaren bestuurslid van de V.V.V. en de Oranjevereniging. Zijn ge zondheidstoestand verminderde oorspronkelijk zo snel, dat hij on geveer 5 jaar geleden het onder wijs voorgoed vaarwel moest zeggen. Juist de laatste tijd voel de hij zich uitstekend en vertoon de vooral bij de Kunstkring grote activiteit. De door het Rode Kruis ge houden klaverjasdrive ten bate van de getroffenen van Tuindorp Oostzaan heeft het mooie bedrag van f 400,- opgebracht. Binnen kort zal voor het zelfde doel in Schoorl eveneens een drive worden gehouden. De heer P. van Campenhout organiseert in het „Wapen van Bergen" wegens het grote suc ces van vorig jaar wederom een gecostumeerd carnavalsbal, waaraan mooie prijzen zijn ver bonden. De bekende pianist Iep van Bruggen verzorgt met zijn dans-show-orkest het muzikale gedeelte. Een speciale jury geeft zijn beoordeling, waarna om 12 uur démasqué volgt. Wijnproe- Laat u vakkundig voorlichten vers kunnen hun hart ophalen, want als nieuw experiment richt de heer van Campenhout een wijnbar in. Voor deze avond vol plezier en jolijt, die op zaterdag 20 febr. wordt gehouden, zijn nog kaarten beschikbaar. Onder auspiciën van het Ne derlandse Roode Kruis, afdeling Bergen, hebben de dames van 6 vrouwenverenigingen van alle gezindten gecollecteerd. Deze collecte heeft een bedrag van 3445,70 opgeleverd. Bij dit mooie bedrag is dan nog niet bij- gerekend de giro-overschrijvin gen, die rechtstreeks aan het Roode Kruis of Rampenfonds zijn gedaan. Het Roode Kruis brengt de hartelijke dank aan alle me dewerksters over. GROTE BUS De klaverjasclub „de Oude Prins" te Bergen heeft op de klaverjasdrive van de Alkmaarse Wielerclub te Alkmaar een prachtig succes behaald. Alle 3 teams van Bergen wonnen met het hoogst aantal punten en zijn in de finale gekomen. De finale zal dinsdag in Alkmaar worden verspeeld. De r.k. Gidsen, die uit hun hoofdkwartier in de St. Anto- niusstraat door de gevolgen van de storm werden verdreven en een veilig onderkomen vonden door de welwillende medewer king van de familie Diesveldt, krijgen nu een nieuw gebouw aan de St. Adelbertuslaan. Het gebouw zal bestaan uit gemetsel de wanden, een rubberoïd dak bedekking en ramen, die licht en zon volop binnen zullen laten komen. De uitvoering zal even wel uiterst sober en eenvoudig zijn. DOE HET ZELF Rond het kampvuur in de prai rie. is de tekst van een bekend liedje. Of de verkenners dit ook in hun hoofdkwartier aan de Lijtweg zongen, is niet bekend. Wel, dat het haardvuur gezel lig knetterde en de vonken hoog uit de schoorsteen van de open haard naar buiten joegen. Dit Spreekt met ons het komt in orde door werd door een paar dames opge merkt, die in de veronderstelling waren dat de wasserij Dubbel- Blank in brand stond en die de brandweer waarschuwde. De brandweerlieden, gezellig bijeen in de huiselijke kring van de za terdagavond, snelden onmiddel lijk heen, maar ontdekten niets. Men dacht juist aan loos alarm, toen mevr. Jonker opmerkte, dat waarschijnlijk de vonken van het haardvuur voor brand waren aangezien. De brandweer trok weer huiswaarts, en de verken ners bespeurden van alle drukte niets vrijdag, 19 februari Klaverjasdrive, uitg. van de ko- nijnenfokver. zaal Slijkerman, 8 uur. zaterdag, 20 feb. Klaverjasdrive, uitg. van de wan delsportver. „St. Joris", zaal Groothoff, 8 uur. Klaverjasdrive, uitg. van de voet balver. „Schoorl zaal Duin, 8 uur. donderdag, 25 feb. Bonte Vastenavond, uitg. van het R.K. Vrouwengilde, ver. gebouw te Catrijp, 8 uur. vrijdag, 26 feb. „De Vrek" toneelspel door "St. Genesius"' t.b.v leden L.T.B.; Ver. Geb. 8 uur. (besl.) zaterdag, 27 feb „De Vrek" toneelspel, opgevoerd door de R.K. toneelver. „St Ge nesius", Ver. geb. te Catrijp, 8 uur. Jaarvergadering, uitg. van de Geheelonthoudersver. met mede werking van mevr. Backer-Breed declamatrice, ten huize van dhr. W. Bant, Wagenm.weg 16, Groet, 8 uur. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank'' SCHOORL De kinderen van bovenge noemde Kleuterschool hebben ge meend ook iets te moeten doen voor de slachtoffers van Tuin- dorp-Oostzaan. Zij zijn met kijkdozen langs de huizen gegaan en hebben zelfge maakte bladwijzers verkocht en konden na afloop een bedrag van 42,00 aan het Rampen fonds doen toekomen. Voorwaar een leuke geste en een prachtig resultaat voor deze kleuters. Saniiaire-installaties gehouden in Café P. Slijkerman te Catrijp ten bate van de R.K.V.V. Duinranders, Schoorl. Aantal deelnemers 32 koppels. 1. S. v. WonderenJ. Stam 5686 pnt. 2. P. SlijkermanP. Louwe 5313 pnt. 3. S. StamJ. Stoop 5263 pnt. 4. Mevr. StamRoozendaal- Mevr. KromRoozendaal 5238 pnt. 5. K. OpdamG. Delis 5229 pnt. 6. Mej. M. DelisJ. Glorie 5195 pnt. 7. G. DelisK. Glorie 5166 pnt. 8. Mevr. OpdamKooijman J. Opdam 5093 pnt. ZONDAGSDIENST ARTSEN WeMtad „DE DUINSTREEK" (Ingezonden mededeling) EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Zilfa Pleet Telefoon 2778 Serviezen! Arzberg, Schönwald, Fris en Sphinx Bergense kunsthandel Fa. P. HOPMAN (ingang Franse steeg) V> -tv' MET-of ZONDER ZELFKANT... TFLiSAlO BREELAAN 25 - BERGEN TEL:2M0 BREELAAN 25 - BERGEN Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen V erdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 21 februari Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL KOEDIJK 21 februari Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1