INeeldtad Turkije het politieke rustpunt van het Oosten Jonge emigrant vertrok met de „Oranje" Begrafenis J. A. Haakman Dierenbescherming Gymnastiekveren. „D.LO." Uitreiking Prijs Vrouwen wereld-gebedsdag Aaeudü K.C«B. - nieuws Kampioenselftal Pracht succes Sportfokkers Bergen Damclub .Bergen" Kapsalon Dobben VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 37c JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoe! Zaterdag 21 februari hield prof. dr. Joh. J. Hanrath in de dancing van ,,De Rustende Ja ger" een lezing over Turkije. Het was de eerste maal dat over dit land in Bergen een lezing werd gehouden. De lezing werd ge organiseerd door de K.J.V.O. en de Blauwe N.V., afd. Bergen, in samenwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Allereerst constateerde prof. Hanrath de uitzonderingspositie van Turkije, dat een politiek rustpunt is temidden van de roe rige landen van het Midden- Oosten. Wanneer men dit land bekijkt doen zich de volgende vragen voor: 1. Welke zijn de oorzaken van deze uitzonderingspositie? 2. En zullen de verwachtingen die Turkije hierdoor wekt in de toekomst gerealiseerd wor den? De oorzaak van deze typische constellatie is gelegen in de geo grafische ligging (Turkije beslaat n.l. 2 werelddelen: Europa en Azië) en in de historische ont wikkeling. Prof. Hanrath sprak over de veroveringen der Turken tijdens de late Middeleeuwen en belichtte enkele spreekwoorden, die in deze tijd ontstonden, zoals .Beter Turks dan Paaps" en ,,Een vuile Turk zijn". Dit laatste is overigens onjuist, want water speelt in het leven van de Turk een grote rol. Hieruit blijkt dui delijk dat Turkije toen een ge duchte macht was; vandaar de kreet: de Turken komen. Om streeks 1900 begon de afbrokke ling van dit machtige imperium. Het gevolg hiervan was dat men later over dit Turkije sprak als: „De zieke man aan de Bospo rus". Dit land nam aan de zijde der Centralen deel aan de eerste wereldoorlog. Als verliezende mogendheid moest het hierna grote gebieden in Noord-Afrika en de Levant afstaan. Hierdoor ging de leidende positie der Turkse Kaliefen in de Islamiti sche wereld verloren. Maar het land kreeg gelukkig een ener gieke leider in Mustafa Kemal baar. Spreker onderkende dan ook het gevaar dat Turkije ook een communistisch gezinde leider zou kunnen volgen. Hierna ver toonde spreker de kleurendia's, die hij op zijn reis door dit land als econoom gemaakt had. Men zag mooie afbeeldingen van de mensen, het landschap en vele bouwwerken, waaronder over blijfselen van vroegere culturen. Prof. Hanrath vertelde hierbij vele frappante bijzonderheden over het Turkse leven. Enkele dia's demonstreerden duidelijk de primitieve werkwijze in het bouwbedrijf, merendeels in de particuliere sector, want de overheid streeft wel naar mecha nisatie. Turkije kent een ver doorgevoerd dirigisme, (er is weinig particulier initiatief, te genover talrijke overheidsbedrij ven). Het imposante mausoleum van Kemal Pasja getuigt van de Atatürk cultus der Turken. De toerist die in Turkije veel Oos terse trekjes en eigenschappen verwacht, wordt teleurgesteld. Men draagt er overwegend Westerse kleding. De Fez en de sluier werden reeds door Mus tafa Kemal afgeschaft. Toch treft men er wel gesluierde vrou wen aan. Slechts de kleding van de limonadeverkopers en de Moskeeën doen' Oosters aan. Turkije heeft bijzonder weinig grote steden. De bevolking woont voor 80 op het platteland. Er werden talrijke dorpen en schil derachtige haventjes op de dia's vertoond. Met een serie over de landstreek Traeie werd dit ge deelte besloten en ging spreker over tot het beantwoorden van de gestelde vragen over de le vensstandaard en de volksont wikkeling in dat land. man, maar dit zouden zij nimmer herhalen. Het was erg leuk ge weest iedereen weer eens te zien en ik heb veel genoten, vertelde ons de emigrante, maar zonder echtgenoot doe ik het nooit weer. Ook de andere dame die alleen was overgekomen, herhaalde dit, niet meer zo te doen. Maar het kon niet anders. Men wilde lan derijen en huis niet onbeheerd laten in deze onmetelijke gebie den. Na een prachtige tocht door de haven van Amsterdam bereikten we na ongeveer 3 uur varen de sluizen van IJmuiden, na natuur lijk eerst het schip geheel te heb ben bekeken. Kortom, een inte ressante en tevens imposante kennismaking. Toen in IJmuiden werd geschut en het laatste af- Mooi haar valt op (Atatürk): de grondlegger van het moderne Turkije. Onder zijn bewind werd Turkije Westers. Bij dit proces vonden ingrijpende veranderingen plaats, zoals de af schaffing van het Arabische schrift en het Islamitische recht, dat vervangen werd door het Romeinse. Door de afschaffing van de Islam als staatsgodsdienst (98 der Turken is Mohamme daans) ontstond er een verwijde ring tussen Turkije en de Islami tische buurstaten. De spreker merkte op dat er een grote tegen stelling bestaat tussen Rusland en Turkije. De Tsaren poogden al eeuwen lang de macht en de in vloed van Turkije in Klein-Azië te beperken, waarbij tevens komt, dat de Turken een afkeer hebben van het communisme. Dit alles resulteerde in de toetreding van Turkije tot het Bagdad-Pact. Tur kije is met 15 divisies zeer be langrijk voor Nato en Bagdad- Pact. dat volgens prof. Henraath beter Turkije Pact genoemd kan worden. Vervolgens trachtte spreker de tweede vraag te beantwoorden. Hij wees er op dat de Turkse regeringsvorm niet zuiver demo cratisch is. Zo worden de minis ters door de president benoemd, terwijl er bovendien geen con trole op het regeringsbeleid wordt uitgeoefend door het par lement, (begroting!). De Turken hebben een blind vertrouwen in de leidende figuren. Kritiek op de overheid is gewoon ondenk- Bij het vertrek van de „Oranje" werden wij in de gelegenheid ge steld het vertrek van heel dicht bij mee te maken, en ja, zelfs een stuk mee te varen van Amster dam naar IJmuiden. Ook hier bleek weer dat de wereld feitelijk klein is en dat men altijd en over al een Bergenaar moet tegenko men. Dit was de 18-jarige Gerrit Jonker, Tuindorpweg 17 in Ber gen, die als timmerman een nieuwe toekomst gaat zoeken. Samen met zijn vriend, een jon gen uit Castricum, gingen ze naar Door betere haarverzorging Australië, waar de vriend reeds broers en zusters heeft wonen en waar beide jongens hartelijk wel kom zijn en een goed tehuis heb ben. Voor de ouders was het in alle opzichten een zware dag. Het was koud en er waaide een krachtige wind. Na het inschepen tussen 9.30 en 11.30 uur duurde het wachten toch nog tot 1 uur, het officiële tijdstip, dat het sig naal gegeven werd om de trossen los te gooien. Voor die tijd is het een drukte van komenden en gaanden. Ouders, vrienden en kennissen nemen afscheid van el kaar en handdrukken worden ge wisseld. Een groot deel gaat weer van de boot af en een groot deel blijft achter om mee te reizen op de via het reisbureau Hesta Crans verstrekte kaarten tot IJmuiden. Een groep schoolkinderen maakte onder be geleiding van hun onderwijzer de trip eveneens mee. Uit onge^ vraagd commentaar van terug kerende vrouwelijke emigranten bleek dat Holland wel erg ge zellig was, maar dat de vrijheid in de vreemde was te verkiezen boven het kleine en preciese Hol land. Beide vrouwen waren in Holland geweest zonder hun scheidnemen was aangebroken, stonden nog eens honderden aan de kade, die vanuit Amsterdam met trein of auto naar de sluizen waren gekomen. Op de boot stonden groepjes afscheid te nemen en zoals iemand het uitdrukte, hier kan je de tranen in het openbaar de vrije loop laten, zonder dat er iemand aanstoot aan neemt. De loop plank werd uitgelegd en de slui zen gedicht. Na een klein half uur wachten in de bittere koude en wind werd de tros voorgoed losgegooid en werd een laatste vaarwel toegezwaaid en geroe pen. Een bijzonder hartelijk „Vaar-Wel" aan onze jonge vriend Gerrit Jonker ER WERD EEN BOOM GEVELD. Bij het vellen van een dode boom ter hoogte van de Rotter- damsche Bank in de Dorpstraat, bleek dat er een lek in de gas leiding zat. Dit lek moet er blijk baar lang hebben gezeten, omdat de wortels van de boom door het uitstromende gas helemaal blauw waren geworden. Donderdagmorgen vond onder grote belangstelling de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van de heer J. A. Haakman, Oud hoofd van de Jongensschool St. Adelbertus. De plechtige uitvaartmis werd opgedragen door de Zeer Eerw. Heer pastoor Th. van Beers, met Het bij de oprichting van de vereniging ter bescherming van dieren gekozen bestuur ziet er nu als volgt uit: dr. Steinz, voorzit ter: C. Boendermaker, vice-voor- zitter; de heer Muller, secretaris- penningmeester. de heren F. Nout en G. Schekkerman, bestuursle den. Men heeft twee plaatsen in het bestuur open gehouden. Men hoopt hier een vrouwelijk lid uit Schoorl voor te vinden, die dan tevens als penningmeesteresse fungeert. De andere vacature is eveneens bestemd voor iemand uit Schoorl. Men hoopt hierdoor een nauwer contact aan te halen tussen beide plaatsen, om op deze wijze zo practisch mogelijk te kunnen werken. In het jarverslag van de r.k. gymnastiekvereniging „D.I.O." blijkt dat de leiding, na het be danken van de heer K. Schroor, nu in handen is van Jn. Leijen, in samenwerking met mej. Louter uit Schoorl. Mej. Vintges ver zorgt de afdeling oudere dames. Accomodatie: Na veel moei lijkheden is men er in geslaagd om voorlopig 2 uur gebruik te mogen maken van de nieuwe gymnastiekzaal van de Land bouw Huishoudschool. Uitwisseling: Het idee om an dere turnverenigingen te bezoe ken en elkanders prestaties te meten, bleek geen succes te zijn. Slechts 3 verenigingen gingen op de suggestie van Bergen in. Er werd geturnd in Ursem, Schoorl en Tuitjenhorn. Een groepje jongere meisjes turnde nog in Alkmaar. Sportdag: De in juli gehouden sportdag is een succes geworden. Ónder leiding van de heer v. d. Hulst had de vereniging hierin een groot aandeel. De onderlinge wedstrijden hadden eveneens een prettig verloop. Het ledental on derging een geringe verhoging en bedraagt thans 191. Uit de jeugd- en sportkollekten, die elk kwartaal werden gehouden, ont ving de vereniging een belang rijke bijdrage van in totaal 268.50. Getracht zal worden een rythmische groep op te richten. Men dient een minimum aantal van 12 leden te hebben. De aan melding kan geschieden bij de heer Roozendaal, Stroomerlaan 2. Het jaarverslag sluit met de opmerking dat men ondanks de tegenslagen op het terrein van de leiders, niet ontevreden is. Scherp geluisterd, goed geraden en geluk bij loting, dat kan ge zegd worden van Franske Bekius Kerkelaan 32 te Bergen. Van overheidswege wordt in een serie radio-uitzendingen op ge zette tijden bijzondere aandacht gevraagd voor de Jeugdspaar- wetactie. Deze actie gevoerd onder de naamZilvervloot we reldreis met prijsquiz, verdient de volle aandacht van de jon geren in het bijzonder van hen die in het bezit zijn van een zgn. Jeugdspaarwetspaarbankboekje. De radio-uitzending verplaatst de gedachten van de luisteraars in of nabij een ander land en nu moet men raden in welk land. Tips zitten verscholen in de muziek en de gesproken tekst. 25 prijzen per uitzending worden verloot onder diegenen, die de juiste oplossing hebben ingezon den. Bovendien krijgt de prijs winnaar die reeds zgn. Zilver- vlootspaarder is een prijs van niet minder dan f 50,- Bij de op 2 februari j.l. ge houden uitzending bleek Franske Bekius de juiste oplossing te hebben ingezonden en wat nog belangrijker is, zij was in ons land een van de 25 prijs winnaars. In september 1959 had zij bij de Nutsspaarbank te Alkmaar reeds een jeugdspaar- boekje geopend. Th. VELDMAN Wani uw haar is uw sieraad assistentie van pater Keine, een neef van de overledene en kape laan Spiekerman, speciaal be vriend met de familie Haakman. In de kerk was de 6e klasse aan wezig, waaraan de heer Haak man 6 jaar geleden nog enige tijd onderwijs heeft gegeven, voordat hij het onderwijs wegens gezond heidsredenen voorgoed moest verlaten. De oudste zoon Jan, een maand geleden nog met vakantie in Holland, kon ondanks de ver traging met het vliegtuig uit Texas (Amerika) juist enkele uren tevoren aanwezig zijn. Op het kerkhof waren aanwezig de bestuursleden van de Oranjever eniging, waarvan de overledene bijna 10 jaar voorzitter is ge weest, terwijl hij enkele dagen te voren nog actief deel nam aan de voorbereidingen van de 5 mei viering. Voorts de bestuursleden van de Kunstkring, verschillende leden van het onderwijzend per soneel, alsmede talrijke andere belangstellenden en oud-leerlin gen. Aan de groeve werd niet ge sproken. ER SNEUVELDEN ER TWEE. In een week tijd zijn twee straatlantaarns het slachtoffer geworden van het verkeer. Het zijn toevallig lantaarns die dicht bij elkaar, elk op een kruispunt, Bergerweg Oude Bergerweg stonden. De daders vergaten zo als gewoonlijk een briefje met hun naam achter te laten Laai u vakkundig voorlichten Men kan zich voorstellen hoe zeer het gezin van Ds. Bekius in spanning was toen de directeur der Nutsspaarbank Alkmaar, ver gezeld van de beheerster van het eerlang door deze instelling te openen bijkantoor te Bergen, in een gezellige familie-bijeen komst in de vriendelijke predi kantswoning aan de Kerkelaan belangrijk nieuws kwam brengen Het is te begrijpen dat de ver rassende tijding van het winnen van een prijs door de dochter Franske met uitbundige vreugde werd ontvangen. Voor de brengers van het goede bericht was het een be voorrecht evenement van deze grote blijdschap getuige te zijn. Onnodig te zeggen, dat Franske en haar zusje bij de eerstvolgen de radio-uitzending op 1 maart opnieuw met intense aandacht zullen luisteren. Wat talloze herdenkingsmonu menten worden er door ons op gericht, waar de groten dezer aarde (of die er zich voor hou den) symbolische bloemenhulde komen brengen. En toch is er in werkelijkheid maar één waardevol herden kingsmonument, dat standvastig in alle tijden zich hoog verheft boven al die tijdelijke kleinmen- selijkheid. Het is het Kruis van Christus, dat wij persoonlijk en SCH00RLSE GEMEENSCHAP Tentoonstelling werk Werkende Leden. Op zaterdagmiddag 27 fe bruari wordt in de kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen een expositie geopend van teke ningen, grafiek en kleinplastiek van verscheidene K.C.B.-kunste naars, De expositie sluit 20 maart. De r.k. handbalvereniging „D.I.O." heeft zondag de kam pioenstitel zaalhandbal behaald. Hieruit blijkt overduidelijk de levensvatbaarheid van deze club, die enkele jaren geleden meer dere malen het kampioenschap op de terreinen heeft behaald. Spreekt met ons het komt in orde door zondag, 28 februari „De Vrek", toneelspel, opgevoerd door de R.K. toneelver. „St. Ge- nesius" Ver. geb. te Catrijp, 8 uur. vrijdag, 4 maart Vrouwenwereldgebedsdag, Ned. Herv. Kerk, 7.45 uur. zaterdag, 5 maart Klaverjasdrive, uitg. van de wandelsportver. „St. Joris' zaal Groothoff, 8 uur. De liturgie is dit jaar samen gesteld door Canadese vrouwen, met als onderwerp: Gods mede arbeiders. Hierbij worden alle gelovigen opgeroepen de hun ter beschikking staande krachten in te spannen Christus' liefde aan alle mensen te verkondigen. Gij kunt U op 4 maart voegen bij het miljoenenleger van vrou wen door de volgende bijeeft- komst bij te wonen: te Bergen vrijdagavond 8 uur in „Reho- both", te Schoorl in de Ned. Herv. Kerk, 's avonds kwart voor 8. Op de 12-13-14 febr. gehouden Kampioenstentoonstelling der pro vincie Nh. georganiseerd door ver. het „Raskonijn" te Purmerend werden door de volgende leden met hun dieren een Kampioens lint behaald n.l.met Cavia's (marmotten) Cor Zander met Zwart Zeugje jongUUy Schmalz met Zwart Beer oud, Zwart Zeug oud, Zilver Agouti Beer oud. Met konijnenJac. Zander met Pool Roodoog ram oud, tevens een ERE-PRIJS; Mevrouw de Leeuw met Rex Wit ram oud; Mevr. Schmalz met Blauw Marter ram oud en ram jong, Rex-Lux voedster jong, Rex Blauw Marter ram oud, voedster oud, ram jong dus behaalde zij 6 x een Kam pioenslint. dagelijks mogen naderen, om daar, in stille bezinning over de liefde en ook de almacht van onze Heer, de kracht te putten, onze moeilijkheden te overwinnen. Op de Vrouwen-Wereldgebeds dag willen miljoenen vrouwen over de ganse wereld deze per soonlijke bezinning tezamen be leven. Vergist U niet! Dit is geen symbolische handeling, maar de samenbundeling van het meest werkelijke verlangen om uiting te geven aan diepe dankbaarheid, dat zij mogen leven in de weten schap dat hun lot ligt in de liefde volle en almachtige handen van Christus. In groep A luiden de uitslagen als volgt: Onderlinge competitie W. van Hattum—C. Tromp 2—0. J. Kloosterboer—J. Stam 1 1. P. Mienis—J. Bliekendaal 20. J. van Loenen H. Louwe afgebr. In groep B gaat de strijd om de titel tussen J. Stam jr. en P. Boots. J. Stam won van Th. Roosloot en P. Boots van A. Tromp. R. DekkerD. Schek kerman afgebr. N. Veld—Kuit- waard 2—0, Th. de Moei Lichtleitner 02. J. LouweP. Franzen 20. WellerdickG. Huting 02. Langzaam maar ge stadig groeit de vereniging uit. De nog jonge Frans van Wonde ren was het 25e lid. Het bestuur heeft thans de beschikking over studiemateriaal op het gebied van dammen. Het ligt in de bedoeling dit on der de spelers te laten circule ren. ZONDAGSDIENST ARTSEN „DE DUINSTREEK" JUWELIER-HORLOGER KEEKSTH.G TEL.2B6S BEUGEN GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Eigen vakkundige reparatie- inrichting Telefoon 2778 Zilfa Pleet Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 28 februari Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL-KOEDIJK 28 februari Dr. H. J. PIERS. Telefoon K 2201-202

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1