DE DUINSTREEK Vernauwing van de kransslagaderen II Zeil bediening t/J r lick et books coidenb«g 203 Banketbakkerij Ter Uurg (1. Olilenliiirg n.v. Houtindustrie Gcbr. Meyer J. BLOM C*2>nbocld Boekhandel OLDENBURG leulingen ai deuk tr Claassen sigaren MARIUS SLOT L P. HEYER 2e Klaverjastoernooi Garage „MEBO" Fa. A. Nieuwland Fosfaatbemesting op grasland \p2üfifeeèf" ®Ti) Fa. A. Nieuwland 99 Tweede Blad Vrijdag 26 februari 1960 Vermindert de toevoer van bloed naar de hartspier.' Stoornissen in de hartfunktie kunnen zich uiten in het plotse ling optreden van benauwdheid en pijn in de borst. Zoiets doet zich soms voor bij mensen die nooit eerder klachten, die een aanwijzing vormen voor een hart afwijking, hebben gehad. Dikwijls berust een zogenaam de hartaanval op een vernauwing van de kleine 'slagaderen die als een krans bovenop het hart lig gen - ze worden kransslagaderen of coronair-arteriën genoemd - en die zich overal in het hartspier- weefsel vertakken. Het bloed dat door deze vaat jes vloeit, moet het hart van voedsel en zuurstof voorzien. Vermindert de bloedtoevoer, dan wordt de hartwerkzaamheid ern stig belemmerd. Oorzaken. Ziekelijke veranderingen in de slagaderwand, zöals die voorko men bij arteriosclerose, kunnen oorzaak zijn van een verkleining der ruimte in de bedoelde bloed vaatjes. Daarnaast kunnen de coronairvaten eveneens worden vernauwd door het optreden van een kramptoestand in de slag aderwand. Ten slotte is het mogelijk dat afsluiting van een kransslagader te wijten is aan de vorming van een trombus, d.i. een stolsel. Aangezien stolsels alleen dan kunnen ontstaan als de vaat- wand beschadigingen vertoont èn als de bloedstroom een verlang zaming heeft ondergaan, is het duidelijk, dat trombose van coro nairvaten zowel door bovenge noemde ..bloedvaatverkalking" als door vaatkrampen zal worden bevorderd. Nervositeit. Niet ieder die wel eens pijn in de hartstreek voelt een pijn die merkwaardigerwijs pleegt uit te stralen naar andere delen van Bekijkt U onze nieuwe collectie Viltzeil per meter f 3,06 het lichaam, bijvoorbeeld de lin kerarm behoeft dadelijk het ergste te vrezen: soms berust zo iets voornamelijk op nervositeit en zijn er maar weinig of geen organische stoornissen bij. In ieder geval is het gewenst, dat een onderzoek met de mo derne specialistische hulpmidde len plaats heeft om de oorzaak van een „hartaanval" op te sporen. Wanneer het mocht blijken dat er slechts lichte afwijkingen van het circulatieapparaat bestaan, dan bereikt de getroffene veel verbetering als hij de voorschrif ten van de dokter om over te schakelen op een rustige, hygië nische levenswijze, met minder zorg. opwinding en verantwoor delijkheden, onvoorwaardelijk opvolgt. Mogelijkheden. Indien er een trombose van de kransslagaderen bestaat, hangen de vooruitzichten af van de uit gebreidheid van het gebied dat onvoldoende bloedtoevoer krijgt. Voorts is van belang of dat ge bied nog door andere slagader takjes enigszins van voedsel en zuurstof kan worden voorzien. De mogelijkheid bestaat, dat zich na enige weken daar ter plaatse een litteken in de hart spier ontwikkelt. Om het gevaar af te wentelen dat de hartspier op de zwak geworden plek in scheurt, zal de patiënt het advies krijgen voortaan zeer voorzichtig te leven, geheel op te houden met werken en waar mogelijk iedere inspanning te vermijden. Dr ALFREDA BRIEDÉ. (Nadruk verboden). Fosforzuur is een onmisbaar element) in de samenleving. Zon der fosforzuur is het leven van plant, mens en dier onmogelijk. Enkele van de belangrijkste D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers functies van het fosforzuur zijn: le. het heeft een grote stimule rende invloed op de wortel- ontwikkeling. Het rendement van de stik stof- en kalibemesting is daardoor sterk afhankelijk van de fosfaattoestand van de grond. 2e. het speelt een belangrijke rol bij het ademhalingsproces van de planten. 3e. het heeft invloed op de vor ming en de opbouw van sommige vetten en eiwitten, de celdeling en het vervoer van koolhydraten in de plant. 4e. fosforzuur bevordert sterk de uitstoeling, zaadvorming en afrijping van de gewas sen. Uit deze functies blijkt wel hoe erg belangrijk het is er voor te zorgen dat de grond in een goe de fosfaattoestand verkeert. Om dit te bereiken staat ons een oude beproefde fosfaatmeststof als Thomasmeel ten dienste, die zijn nut in de loop der jaren wel be wezen heeft. Hoewel Thomasmeel in de eerste plaats een fosfaatmeststof is en als zodanig verkocht wordt, dankt het zijn grote bekendheid mede aan de veelzijdige werking en is het meer dan alleen een gemakkelijke opneembare fosfaat meststof. Naast fosforzuur tref fen wij laan: 4050% werkzame kalk, 23}/2 magnesia en ver schillende sporenelementen als mangaan, cobalt en dergelijke. Door de veelzijdige werking oefent Thomasmeel een belang rijke invloed uit op de bodem vruchtbaarheid. Het Thomasmeel kan over 't algemeen zowel in najaar als voorjaar gestrooid worden. Om het strooien te vergemakkelij ken kan Thomasmeel gemengd met kalizouten in één arbeids- gang over het land gestrooid wor den. Artistiek Houtwerk Ons weekend koekje JAVAANTJES Gevulde koekjes Weener zandschelpen Peulvruchten daar zit voeding in llfri IEDERE VROUW wil wel eens iets aparts dragen, maar het is dikwijls moeilijk om iets passends te vinden. Toch zijn er verschillende creaties die echt de moeite waard zijn, zonder dat zij het al te bont maken. Zo hebben we hier een buitengewoon leuk jasje vervaardigd van zwaar linnen en bij uitstek geschikt voor het zonnige seizoen. De kleur is fraai blauw terwijl kraag en zakken getooid zijn met dunne helder witte biezen. Dit laatste maakt het jasje tot iets aparts. Zo zien we weer, dat het dikwijls de kleine dingen zijn die een kledingstuk zijn char me geven. Zo'n jasje is heerlijk te dragen over een luchtige blouse wanneer de temperatuur iets te fris begint te worden. Natuurlijk is het bij uitstek geschikt voor op reis, onze vakantie aan het strand en zo meer. Dit is een jasje dat bovendien het voor deel heeft, dat het gedragen kan worden door onze jonge^ dochters en door ons zelf. Het is een vlot ding, dat niet direct aan leeftijd gebonden is. Wel aan de persoon. Zij die ongeacht haar leeftijd graag vlot en modern gekleed gaan, kunnen dit dragen. Ons model toont het op een lange broek, maar dat is natuurlijk niet noodzakelijk. Op een rok doet het jasje het evengoed. Wie zou zo'n leuk ding niet willen bezitten? NEEM, als U boeken koopt, toch maar liever een paar BOEKHANDEL ZWARTE BEERTJES MEISJES VAN NEDERLAND de schitterende fotopocket van f 2,95 De nieuwe collectie „Ploeg" sluiigordijnstoffen TRIUMPH dealer Vinkeveen Garage's, Schuren, Kippenhokken, Zomerhuisjes, Bungalow's GOED EN GOEDKOOP Wij kunnen U diverse objecten laten zien in deze omgeving. Vertegenwoordiger t Onderweg 21 Schoorl Telef. 359 VERTROUW de schoonheid vdn Uw huid toe aan de wetenschap met de nieuwe huidverzorgings preparaten De complete serie bij parfumerie speciaalzaak SCHOORL (naast het postkantoor) Tel. 547 Bel of schrijf ons Wij geven U alle gewenste adviezen JV-vcktcxnQ.r\ Vctun AOc't Wftttw.. He ,w«.4 naap wiet e.e« sohve-eu.w voc\+ p\oise\iw<3 A© bediende naar \oinmen \cv<nc^2 CKCK<c*y I opao Bockensteuners, Fotolijstjes en Presse-papiers (handsnijwerk) Laanweg 35 SCHOORL alleen vrijdag en zaterdag 75 cent per 250 gram 2 ons voor 1 gulden 12 cent per stuk Hereweg 38 - Telefoon 322 Schoorl Schoorldam 500 gram kleine Groene erwten 40 cent 500 gram grote Groene erwten 50 cent 500 gram Grauwe erwten 65 cent 500 gram Bruine bonen90 cent 500 gram Witte bonen 55 - 75 - 95 cent 500 gram Citroenbonen95 cent 500 gram Linzen90 cent Bruine bonenper blik 79 cent Capucijnersper blik 79 cent Hereweg 2 Telefoon 272 Regio, 10 grote corona's f 1.20 El Toro, 10 corona's f 1.20 Forum, 10 corona's f 1.10 25 Senoritas in kistje f 2.50 Jubileum-sigaren per stuk f 0.22 SCHOORL (naast het postkantoor) Tel. 547 Bijvoorbeeld de nieuwe bestseller Laanweg 35 Schoorl Telefoon 268 Was- en droogmachines en combinaties diverse prijzen SCHOORL S WARENHUIS SCHOORL - TEL. 388 Uniek in kleuren en kwaliteiten in prijzen vanaf f 4.95 p. meter Schoorldam - Telefoon 384 De laatste serie van het toernooi zal gespeeld worden op 5, 12 en 19 maart. Aan de deelnemers in deze serie zal een ontspannipgs- avond aangeboden worden. Inleggeld f 0.75 per persoon. Aanvang 8 uur Verplicht spelen Telefoon 313 - Schoorl voor een betrouwbare gebruikte auto voor het onderhoud van Uw auto voor banden, spatlappen, accu's enz. Verloren 2 wieldoppen Ford Taunus tegen beloning terug te bezorgen PI j a Boekhandel Laanweg 35 Schoorl

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5