WeekMüd Raadsvergadering Bergen BEH33ED VtWHUP M Praatavond Afetoda Handbalclub promoveerde K.C.B. voor de televisie Wit-Gele Kruis hield jaarvergadering SCH00RLSE GEMEENSCHAP Carnavalsbal van het Gilde „De Oude Prins" Bloed transfusidienst Rode Kruis Kapsalon Dobben VRIJDAG 4 MAART 1960 37e JAARGANG No, 9 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergens raad kon nog geen besluit over kermis nemen. Op de raadsvergadering, waar alleen de heer Van Rees Vellin- ga ontbrak, deelde voorzitter Mr. Wytema mede de leden niet te zullen vergasten op een traditio nele nieuwjaarsrede. Wel zou hij een verslag aan de leden doen toekomen. Hij wilde zich voorts onthou den een blik op de toekomst te werpen. Het al of niet behouden van de kermis stond in de belangstelling van alle raadsleden. Kermisbe- drijfshouders hadden verzocht om de kermis te mogen houden in de Stationsstraat—van Ree- nenpark. In verband met het ver keer meende voorzitter de kermis geheel te moeten opheffen. De heer Tros meende toch de kermis hier te moeten houden om niet de 8000,aan standplaatsen te derven. Voorzitter deelde mede dat niet het financieel motief zou gelden, omdat dit bedrag bij de gemeentelijke begroting een fractie zou uitmaken. Het was voor de zomergasten bezwaarlijk en de Horecabedrijven hadden meerdere malen voor opheffing gepleit. Wel kon de kermis ge houden worden in de 3e week van september. De heer Briefjes vond het een volksvermaak dat niet zonder meer diende te ver dwijnen. Mr. Sluis, die het ka rakter van Bergen met zijn vreemdelingenindustrie zag aan getast was niet bijster enthou siast. Men komt hier om van de zee en de rust te genieten. Het bedrag van de standplaat sen zou op de begroting van 1.170.000,slechts een Yi uitmaken. Waar moet al het ver keer naar toe en hij meende dat alles tegen was. De heer Graan meende dat er toch nog wel een oplossing mogelijk was op het Plein. De heer Dinkelberg wilde de kermis niet zo maar doen ein digen, en wilde de datum ver schuiven. Voorzitter deelde mede dat B. en W. niet voor kermis houden zijn, omdat het Plein on geschikt en er verder geen stand plaats is. Op een ander tijdstip geeft het een lagere pacht. Mevr. Broekman wilde kermis houden Mooi haar valt op op de nutteloze weg (de nieuwe „Dreef"). De weg is in het sei zoen misschien al nutteloos, en zeker in de winter. Dr. Steinz wilde er graag stemming over. Voorzitter verzocht de raad, de beslissing aan hen over te laten met inachtneming van de wensen van de raad. De technische moei lijkheid is de juiste plaats voor de kermis. De heer Dinkelberg had voorgesteld het Plein te noemen: „Het Plein der Heerlijckheit", om het lege woordje Plein aan te vullen, maar dit vond geen bijval. Bij de verhoging der jaarwed den van de wethouders merkte de heer Steinz op, dat er met de verhoging van 45 wel iets scheef zat. Een verhoging van 10 had ten aanzien van 1956 een redelijke verhouding geweest. De heer Broersma merkte op, dat er veel van de wethouders wordt geëist. De heer Sluis merkte op dat een wethouder geen ambtenaar, maar een poli tiek figuur is en hen de verhoging van 45 ruim toekwam, al kon hij het beleid van Ged. Staten niet bewonderen. Hij was blij dat een redelijke vergoeding werd toegedacht. De heer De Graan meende dat het steeds werd on derbetaald en dat de verhoging van 1990,-- tot 2700,— zeker op zijn plaats was. Voorzitter meende eveneens, dat door het persoonlijke aspect de honorering zeker op zijn plaats was. Maat staven waren niet te vinden en hij was verheugd dat G.S. zelf, in deze de voorstellen doen. Verbroedering met Gentbrug- ge. De verbroedering met Gent- brugge viel over het algemeen in goede aarde bij de leden. Wel waren enkele leden enigszins be zorgd over de financiële konse- kwenties, maar voorzitter stelde hen gerust. De heer Schouten juichte deze culturele uitwisseling van harte toe, evenals mevr. Broekman en de heer Sluis, die er prijs opstelden dat het initia tief uitging van Gentbrugge (Bel gië) zelf. Aangezien de brief aan de burgemeester van Bergen aan Zee was gericht, meende hij toch dat er voldoende leden van DOE HET ZELF. GROTE RUS 5^® Bergen aan Zee zitting in het comité dienden te hebben. De heer Steinz drong aan op ver tegenwoordiging van net K.C.B. Voorzitter gaf hierop nog een duidelijke nadere toelichting. Het is de bedoeling dat hier van alles uit kan voortvloeien. Uitwisseling van families en vriendschapsrela ties. Hij hoopte van een werke lijke toenadering met een harte lijkheid en warmte, die wij toch zeker verplicht zijn aan onze stam en taalgenoten. Het bedrag van 1000,is een raming. We zullen er behoorlijk mee omgaan. Maar zoals hij eens een op merking van een Nederlander in de vreemde hoorde: „In Neder land gaat men op dit punt een zuinigheid betrachten, die nau welijks meer deugd genoemd kan worden. Gezien de ontvangst van de Nederlanders in het bui tenland is dit soms werkelijk be schamend". Door beiere haarverzorging Naamgeving nieuwe weg en laan. De Landweg van Kerkedijk tot Zuidlaan wordt doorgetrok ken tot de Noordlaan. Dit ge deelte krijgt eveneens de naam van Landweg. Het gedeelte, dat de Reigerslaan en de Landweg zal verbinden, krijgt de naam van Kievietslaan. Dinkelberg merkte terecht op, dat het juister is alle vogel-, bloemen- en schilders namen zoveel mogelijk in een gedeelte van het dorp te houden, omdat dit het zoeken naar een adres, voor vreemdelingen zeer vergemakkelijkt. Hiervan werd goede nota genomen. Th. VELDMAN Aangaan van Geldlening. De gemeente gaat een geldlening aan ten bedrage van 98.000,—. Restauratie pand Kerkstraat 3. Het pand van de heer Hopman, de Bergensche Kunsthandel, wordt geheel gerestaureerd met handhaving van de oorspronke lijke bouwstijl. Hiervoor werd een subsidie toegekend van 1750,—. Mr. Sluis was in grote mate verheugd dat de uitvoering goed wordt ondernomen. Hij vond het bovendien sympathiek, dat de heer Hopman reeds was gaan bouwen zonder eerst de toe kenning van de subsidie af te wachten. Hij deed vervolgens het ver zoek aan B. en W. om in anologe gevallen eveneens een subsidie te verlenen. Indien belanghebben den voelen steun van de gemeen te te krijgen, dan kan misschien nog veel behouden blijven. De heer Dinkelberg drong aan op het samenstellen van een monu mentenlijst. Voorzitter deelde mede, dat dit een probleem is vol voetangels en klemmen. Want niet alleen huizen, maar ook bo men en heggen dienen voor het nageslacht bewaard te blijven. Het is zeker een materie waar aan bijzondere aandacht besteed dient te worden. Het geven van een subsidie, zonder in te grijpen in de persoonlijke sfeer, bleek hem het beste wat te doen stond. Hij hoopte dat dit een stimulans mocht zijn om de woningen etc. onder deskundige leiding te laten restaureren en te behouden. Mevr. Broekman betreurde het in dit verband, dat het pand Voert 3 werd afgebroken (dit wordt in dezelfde stijl opge bouwd), terwijl de heer Dinkel berg een lans brak voor het behoud van het perceel Hoop- weg 17. Bij de rondvraag merkte mevr. Broekman op van annexatieplan nen gelezen te hebben. Zij drong er op aan om met de raad van de betreffende gemeenten eens van gedachten te wisselen. Studerende jeugd in de raads zaal. De leerlingen van de hooy- ste klasse van de Mulo-school waren onder leiding van de heer v. d. Ploeg aanwezig als gast van de gemeenteraad en zij maakten de vergadering mede. Ze waren echter nog te veel on der de indruk om een kort en bondig comentaar te geven op hun bevindingen. De volgende raadsvergadering zal gehouden worden op dinsdag 22 maart, om 2 uur, waarop de begroting zal worden behandeld. De r.k. handbalclub D.I.O. (Door inspanning ontspanning), die vorige week het kampioen schap behaalde, drong na een zware promotie-wedstrijd door in de le klasse. Hulde aan de dap pere meiskes. Men heeft echter te kampen met een onvoldoende ledental. Meisjes die interesse hebben kunnen zich melden bij de heer M. Morsch, Zuurvens- weg 11, Bergen. In verband met het uitkomen van een grammofoonplaat met zelf uitgesproken gedichten van Roland Holst, afgewisseld met pianowerken van de Bergense kunstenaar Hans Henkemans, verzorgd in het raam van het Roland Holstfonds, werd 24 fe bruari een televisie-uitzending verzorgd. Er werden foto's van talrijke kunstenaars getoond, als mede de Ruïne-kerk. Het Roland Holst-fonds beoogt gelden in te zamelen, die ten goede komen aan kunstenaars om hun werk tot uit voering te kunnen brengen. (Geen ondersteuning). Leden van dit fonds die een bedrag van 100.— hebben bijgedragen, ont vingen allen zo'n plaat die niet in de handel verkrijgbaar is. Mr. Kamp van het Kunstenaarscen trum gaf de toelichting. ,De uit zending vond plaats op verzoek van het omroeporgaan zelf. Mr. Kamp heeft in dit verband nog meer plannen, alleen de benodig de tijd moet hij er voor vrij zien te maken. Onder voorzitterschap van de heer C. W. Ellis vond de jaar vergadering plaats, die door een groot aantal leden werd bezocht. Voorzitter memoreerde de tegen slagen die het bestuur in en bui ten de vereniging had te incas seren, maar tevens de vooruit gang die men het laatste jaar in alle opzichten had kunnen berei ken. Financieel en organisato risch was de vereniging hecht en sterk. Het wijkgebouw voldoet niet meer aan de te stellen eisen. Er moet iets gebeuren in de vorm van een medisch centrum, kort om een gebouw dat Bergen waar dig is. Door zijn ledental en or ganisatievorm zal het Wit-Gele Kruis een belangrijke bijdrage vormen bij het tot stand komen van deze plannen. Voorzitter deelde mede, dat de gezinszorg vanaf heden geschei den is van het Wit-Gele Kruis en nu een aparte stichting is ge worden met een zelfstandige leid ster, met name mevr. Roobeek- Keuken- en badgeiseis A. J. C0PPENS en Zn Briefjes. Doordat men de be schikking heeft over een gediplo meerde kracht, verstrekt het rijk 30 van de salariskosten, even als de gemeente 30 De overige ontbrekende 40 dienen op an dere wijze verkregen te worden. Men zal trachten dit bedrag bijeen te brengen door een bij drage naar inkomen van het be treffende gezin, het werven van donateurs en het verstrekken van een ruime donatie door het Wit- Gele Kruis. Doordat het lidmaat schap van de kruisvereniging niet meer op de hulp in het gezin van toepassing is, kan men geen recht meer doen gelden op hulp. Het geen dus niet zeggen wil dat men geen hulp krijgt. Integendeel, het is juist de bedoeling om iedereen die om hulp aanklopt, al of geen lid van de kruisvereniging, te helpen. Het grootste probleem blijft echter de hulp zelf. On danks de goede honorering op vaste basis, blijft de belangstel ling van het meisje om gediplo meerd gezinsverzorgster te wor den maar heel matig. Dit is te betreuren, omdat het zo n prach tige taak is, maar tevens ook om dat gezinshulp zo nauw verbon den is aan de subsidieregeling. Men hoopt dan ook de nodige krachten te kunnen aantrekken. Men hoopt ook krachten uit te wisselen met het Witte Kruis en Hervormde gezinszorg. Men kan dan doelmatiger werken. In verband hiermede vormt de hulp aan bejaarden een apart □□□□□□□□DODDDDDnDDaDDDDaaDaDDDDDDDGDODaaaODDaODDaa Laat u vakkundig voorlichten probleem, dat alleen door vol doende hulp kan worden opge lost. Het Wit-Gele Kruis, dat stijgt in ledental, heeft sinds 1 januari haar eigen wijkzuster, Zr. de Grauw, die met vakantie of ziek te nauw samenwerkt met het Witte Kruis, waarmede de ver standhouding uitstekend is. Uit het jaarverslag bleek, dat Zr. de Grauw 2709 ziekenbezoe ken had afgelegd en bij waarne ming voor het Witte Kruis 322. Het aantal zuigelingenbezoeken aan huis bedroeg 227, t.b.c. 34, rheuma 33, kanker 2 en school kinderen-huisbezoek 35. Het Wit-Gele Kruis heeft een aanvang gemaakt met een kleu terbureau, de eerste in de ge meente Bergen. Zij staat onder supervisie van Dr. H. W. J. H. Poot, met assistentie van Zr. de a a n d a g 7 aart 1960 i d d e n b 1 o k Grauw. Er komen ongeveer 20 kinderen voor controle geduren de de kleuterjaren. De bekendheid en belangstel ling voor dit zo noodzakelijke bureau neemt sinds haar korte bestaan met de dag toe. men ver wacht dat dit initiatief een sti mulans zal zijn voor andere dok toren en instanties, om zo spoe dig mogelijk te komen tot een centraal bureau, eventueel te ves tigen in het nieuw te bouwen medisch centrum. Maar het be langrijkste is, dat er een begin is gemaakt. Voorts werd een overzicht gegeven van de werkwijze van het Wit-Gele Kruis, dat de wijk verpleging verzorgt, consultatie bureau en kinderuitzending, moe- derschapszorg en zwangerschaps- gymnastiek, kraamverzorging en kleuterzorg. Dit alles voor de luttele contributie van 6,per jaar. Bij de bestuursverkiezing trad de heer Ellis als voorzitter af en werd gewoon bestuurslid, terwijl verder gekozen werden in de vacature van mevr. Van Eijk-Smolders, mevr. Tromp (Prinsselaan 19) en in een an dere open plaats, de heer Sal man. Uit het opengeslagen archief bleek, dat nog talrijke inwoners niet bij het Witte of Wit-Gele Kruis waren aangesloten. Het r.k. vrouwengilde hield voor de 2e maal een zeer geslaagd ge- costumeerd carnavalsbal. Zowel de deelname, originaliteit en af werking werden een groot succes. Er namen talrijke heren aan deel. y--,' i ■yv*4- Het Middenblok, van ouds de niet-politieke afvaardiging in de Berger gemeenteraad, wenst zo veel mogelijk de belangen te be hartigen van alle Bergenaren, ongeacht politieke kleur en ge loofsrichting. Bezoekt daarom de praatavond van het Middenblok op maan dag 7 maart a.s. in Hotel Kreb, Breêlaan 16, waar u gelegenheid wordt geboden uw wensen en Spreekt met ons het komt in orde door verlangens ten aanzien van het door de gemeente te voeren be leid kenbaar te maken. Aanvang 8 uur. Hoe ziet u de ontwikkeling van Bergen en Bergen aan Zee als woon-, vakantie- en (berm)- recreatieoord? En hoe staat u bijv. tegenover de kermis, de voorgenomen drastische verho ging van diverse plaatselijke hef fingen, de Alkmaarse annexatie plannen, de verdeling van de woonruimte in onze gemeente? Wat denken de jongeren van dit alles? U ziet, er is belangrijke gespreksstof genoeg. Iedereen is welkom! Comité Middenblok. vrijdag, 11 maart Klaverjasdrive, uitg. van v.v. Duinranders zaal Slijkerman, 8 uur. zaterdag, 12 maart Uitvoering van de gymnastiekver. „Olympia", zaal Atsma, 7.30 uur Klaverjasdrive, uitg. van de wan delsportver. „St. Joris", zaal Groothoff, 8 uur. □□□□□□□□□□□□ODDODDaUOODn Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Competitie-stand van de kla- verjasclub is als volgt: de heer Voorthorst 27222 11 Mej. Pijper 27047 2 de heer Hoorn 26664 8 Mevr. v. d. Grijspaarde 26542 19 Mevr. Schouten 26291 15 Hr. Brouwer 26036 8 Mevr. Voorhorst 25966 9 Hr. Kreb 25821 7 Mevr. Bakker 25680 6 T. Akkerman 25577 6 Mevr. v. d. Boogaarde 25544 9 Marijke Timmerman 25469 7 Mevr. Bos 25448 8 Mej. Mes 25422 4 Mevr. Kieft 25177 3 Hr. Kieft 25151 3 Hr. Mulder 24967 9 Hr. Pijper 24879 16 Mevr. Timmerman 24878 4 Hr. Hulshof 24833 4 Mevr. Hoorn 24821 7 Nel Kager 24811 5 Mevr. Mulder 24717 8 Hr. Kager 24594 5 Mevr. Pijper 24421 11 Hr. Bot 24409 9 J. Swaan 24118 8 Hr. Schekkerman 24086 5 Schekkerman Sr. 24076 4 Dick Schekkerman 23921 6 Mevr. Steenes 23593 6 Het Rode Kruis, afd. Bergen, waaronder ressorteren Schoorl en Koedijk, heeft thans 211 donors. Hiervan hebben 176 personen één maal en 35 donors twee maal bloed gegeven. Aan 14 personen is de Landsteiner penning uit gereikt voor het 5 maal geven van bloed. Door deze menslie vende daad zijn vele mensen van de dood gered kunnen worden. Men kan echter nog vele donors inschrijven. Telkens als men bloed geeft wordt men ongeveer een week tevoren gekeurd, zodat geen nadelige gevolgen kunnen optreden. Men kan zich opgeven bij de huisdokter, de beide apo theken, mevr. Blok van Wachem. Bergerweg 38, en bij de secr. van de bloedtransfusiedienst Ber- gen-Schoorl, de heer Finkensieper. ZONDAGSDIENST ARTSEN „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan s Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. _J lELUMH BREELAAN 35 - BERGEN GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen J, Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting Zilfa Pleet IS UW Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 D PRAATAVOND voor alle belang- g stellende Bergenaren over de vele gemeentelijke vraagstukken, in Hotel Kreb, Breelaan 16. Aanvang 8 uur □□□DDD □□□OUD □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O MET-of ZONDEK ZELFKANT... TEL:2A10 BREELAAN 25 - BERGEN telefoon 2331, Bergen Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 6 maart Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL-KOEDIJK 6 maart Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1