99 99 U V. V. Afettda Der Barbier von Bagdad Herdenking van de bevrijding Bergen maakt een goed seizoen Ons oordeel over de DAF 600 Overlijden van P. Blankendaal Bloembollen tentoonstelling van Reenenschool Kapsalon Dobben VRIJDAG 11 MAART 1960 37c JAARGANG No. 10 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Stichting Unie van Vrou welijke Vrijwilligers, afd. Ber gen, hield donderdagmiddag 25 februari haar jaarvergadering in de serre van ,,De Rustende Ja ger". De presidente, Mevr. A. Huij- gensBruijnzeel, heette de aan wezigen welkom en memoreerde de in het afgelopen jaar gehou den grote actie Vluchtelingen hulp, die ten doel had een einde te maken aan de vluchtelingen kampen, Bergen heeft bij de col lecte voor dit doel, die in samen werking met alle vrouwenvereni gingen ter plaatse werd gehou den, een bijzonder goed figuur geslagen. Mede door de verkoop in de glazen kiosk op het Dorps plein, die op initiatief van een U.V.V.-ster tot winkeltje werd ingericht van gebruiksvoorwer pen, vrijwillig door diverse inwo ners afgestaan koti in totaal bij na 4000.'aan het Vluchtelin- gen-comite Noord-Kennemerland worden afgedragen. Bij de enquête onder bejaarden is gebleken, dat de U.V.V.-sters al werkende een scholing hebben verkregen, die ook door beroeps- maatschappelijke werkers wordt gewaardeerd. Het jaarverslag gaf een goed overzicht der activiteiten. De volgende conferenties en studie dagen werden door U.V.V.- sters bezocht: 17 maart, lezing over Sociale Voorzieningsrege lingen Bergen; 23 april, Provin ciale dag te Haarlem; 3 juni, voorlichtingsdag te Arnhem over: Huishoudelijke hulp aan zelfstandige bejaarden: 19 okt. contact-middag, waarop de heer v. d. Vliet, secr. v. d: Sociale raad te Alkmaar sprak over het vluchtelingenvraagstuk; 26 nov. Regionale voorlichtingsdag te Bergen, georganiseerd door de Sectie Bejaardenzorg van het Hoofdbestuur der U.V.V. Naast deze conferenties en stu diedagen hebben de U.V.V.- sters ook dit jaar in de praktijk van het dagelijks leven niet stil gezeten en door hun trouw, naastenliefde en hulpvaardigheid in vele levens licht gebracht. De Auto-dienst maakte ruim 190 rit- Mooi haar valt op ten. De Bejaarden-dienst werd uitgebreid en de trouwe bejaar den-bezoekers deden veel goed werk. De Braille-dienst werd door een restant uit het Braille- fonds en een gift uit de kas in staat gesteld een bandrecorder aan te schaffen ten behoeve van een blinde. Deze dienst heeft 9 braille-machines in gebruik, waarvan 7 eigendom zijn van de U.V.V. 7000 vellen met braille schrift werden dit jaar in Am sterdam afgeleverd. Het Blinden geleidehondenfonds verzamelt theelood en zilverpapier en heeft zodoende een begin gemaakt voor de aanschaf van een tweede hond. De Naai- en Breidienst heeft dit jaar de mandjes voor de eieren-actie en het Paashaas-pak gemaakt. Regelmatig is verstel werk verzorgd, wollen onderkle- ding voor gerepatriëerden ge breid en poppenkleding genaaid, die met St. Nicolaas werd ver kocht. Tafeltje-dek-je heeft afge lopen jaar 1142 maaltijden uitge reikt. De Vriendendienst bood in 5 gevallen van ziekte der huis vrouw hulp. De Gerepatrieerden- zorg was de gerepatrieerden be hulpzaam bij het aankopen van kleding en het leren breien. Dank zij een kleine kas kon zij ook voor wat ontspanning en feestelijkheid zorgen. Deze jaarvergadering was voor de afd. Bergen der U.V.V. een bijzondere dag. De presidente Mevr. A. HuijgensBruijnzeel en de penningmeesteresse Mevr. J. Diesfeldt—Pieters hadden de wens te kennen gegeven haar functie neer te leggen. De pre sidente memoreerde dat Mevr. Diesfeldt 15 jaar lang de kas kundig en trouw had beheerd. Zij was een voortreffelijke pen- nigmeesteresse geweest, altijd thuis en altijd wat in kas. Behal ve penningmeesteresse was zij het contact tussen de katholieken en de niet-katholieken en die band is in de U.V.V. altijd goed en sterk geweest. Bovendien was zij steeds een zeer goede gast vrouw. Mevr, Diesfeldt dankte voor de gesproken woorden en de sa menwerking in het bestuur on dervonden. Zij bracht hulde aan de medewerksters voor hun trouw en hulpvaardigheid in het werk. Het was altijd prettig en goed werken geweest. De U.V.V. is dan ook een begrip geworden. Zij wenste het bestuur toe, dat met dezelfde hartelijkheid, vertrouwelijkheid en eerlijkheid als tot nu toe steeds geheerst hadden, zou wor den voortgewerkt, en beloofde bij een volgend lustrum weder gastvrouw voor allen te zullen zijn. Mevr. Diesfeldt werd tot ere-lid benoemd en de presidente overhandigde haar namens het bestuur Ara ooikonde, getekend door Mevr. M. Elema-Anspach en een boek. Na deze huldiging van de af tredende penningmeesteresse trad de presidente Mevr. A. Huijgens- Bruijnzeel zelf af en sprak: ,,Dit werk lag mij na aan het hart en ik vind het dan ook moeilijk U allen te missen. Ik heb veel van U geleerd en heb de diepste be wondering voor diegenen, die het werk doen, zoals bejaarden bezoeken, een wasbeurt geven, en verder behulpzaam zijn; de maaltijden driemaal per week thuisbezorgen; het braille-werk trouw verrichten; vol moed hel pen bij de collecten en de post zegelverkoop. Ik hoop, U vaak terug te zien en neem afscheid Door beiere haarverzorging met een gevoel van vriendschap voor alle trouwe medewerksters." Zich wendende tot de nieuwe presidente sprak zij: Mevrouw Kerkmeer, U hebt als secretares se uw werk zo voortreffelijk ge daan en hebt ook blijk gegeven het voorzitsterswerk te begrijpen, zodat ik dan( ook vol vertrouwen de hamer aan U overgeef." De nieuwe presidente Mevr. Kerkmeer dankte het bestuur en de medewerksters voor het ver trouwen in haar gesteld en re kende bij de uitvoering van haar taak op aller hulp. Daarna over handigde zij aan de scheidende presidente, die tot ere-lid werd benoemd, een oorkonde, gete kend door de heer K. Colnot, en een boek. Mevr. A. van Alphen— van der Valk, hoofd der wij klei d- sters, overhandigde namens de wijkleidsters en oud-wijkleidsters op initiatief van mevr. v. d. Eem, aan de afgetreden presidente een langspeelplaat: Debussy, ge speeld door Hans Henkemans en aan de afgetreden penningmees teresse een vaas met prachtige Strelitsia's. Mevr. Th. ter Berg-Kühne bracht de beide dames de harte lijke groeten over van de bejaar den van Elkshove. Na het sluiten van de verga dering werd bij een kopje koffie en eigen gebakken cake nog ge zellig nagepraat. Het bestuur van de U.V.V. is thans als volgt samen gesteld: Mevr. G. A. Kerkmeer— Floors, Presidente. Mevr. A. v. Alphemv. d. Valk, Vice-Presi- dente. Mevr. M. H. Prins. Keizer, Secretaresse. Mevr. Th. ter Berg—Kühne, 2e Secretares se. Mevr. C. Krijgsmandop pen, Penningmeesteresse. Mevr. C. VerbrugPetrie. Vertegen woordigster der medewerksters. Mevr. A. FranckKoens, Verte genwoordigster der medewerk sters. Bert Brugmans Marionetten theater vertoont deze komische opera in het kader van de cul turele avonden. De buitengewo ne decors, de smetteloos over gebrachte muziek en het inge nieuze mechaniek van de poppen suggereren u, als het spel een korte poze aan de gang is, dat u met levende personen te doen hebt. De open doekjes, die de poppen dikwijls in ontvangst mo gen nemen, zijn hiervan een overtuigend bewijs. Wie nog geen kennis maakte met zo n su blieme uitvoering, verzuime deze kans niet. Kaarten en plaatsbespreking in de boekhandel van de heer W. de Haan, Stationsstraat 3 te Bergen (tel. 2452). Voor nadere gegevens zie men de advertentie in dit nummer. De voorstelling vindt plaats op zaterdag 19 maart. Een uitvoerig programma ontvangt u gratis bij uw entreebiljet. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer J. P. Grooteman Jr., is geslaagd voor het examen 2e stuurman. Om de bevrijding dit jaar zo luisterrijk mogelijk te herdenken, zal een speciaal „Bevrijdingsco mité 1960" worden gevormd. Het initiatief hiertoe gaat uit van de dames J. J. Grondsma Blaauw en M. J. HauberBrug man en de heren J. P. Blauw, H. K. Finkensieper, A. A. J. Verhoeven en W. de Vries. In totaal zijn ruim 30 personen uitgenodigd in het comité zitting te nemen, opdat ieder onderdeel van het programma door een af zonderlijke commissie kan wor den verzorgd. Het voorlopige comité heeft zich inmiddels beraden over het is uw sieraad Horeca bedrijven ondervinden nadeel van particulieren. Uit het jaarverslag van de V.V.V. blijkt, dat talrijke en juist de grotere Horeca bedrij ven, een vrij groot nadeel onder vinden van particulieren, die lo gies met ontbijt verstrekken aan de gasten. Het aantal logies-verstrekken- de bedrijfjes, al dan niet met ontbijt, breidt zich sterk uit. Het zijn allen inrichtingen met minder dan 9 bedden, die zich hiermede bezig houden, omdat de vestiging vrij is. Het is een verschijnsel, dat zich ontwikkelt ten koste van de hotels. Vooral in de voor- en na-periode doet het zijn invloed gelden op de hotelbezetting. Aan gezien de erkende bedrijven toch al met vele moeilijkheden te kam pen hebben, zoals investeringen, arbeidswet en sociale lasten, om vooral het personeelstekort niet te vergeten, is de lust tot het stichten van nieuwe bedrijven, vooral grote bedrijven, er niet groter op geworden. Voor de Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" pensions gelden deze moeilijkhe den ook, maar dan in mindere mate. Om deze moeilijkheden van het verstrekken van logies door anderen op te heffen is nog geen oplossing gevonden. Openluchttheater. Het is zeer ^moeilijk gebleken om goede ge zelschappen aan te trekken. Het risico-element speelt hierin wel de voornaamste rol. TOENEMING AANTAL GASTEN. Het aantal gasten, vooral buitenlanders is ten op zichte van het vorige jaar sterk toegenomen, evenals het aantal overnachtingen. Hotels en pensions. 1958: 7063 Nederlandse gasten bij 57466 overnachtingen. 1959: 8404 Nederlandse gasten bij 66117 overnachtingen. 1958: 3942 Buitenlandse gasten bij 31282 overnachtingen. 1959: 7631 Buitenlandse gasten bij 52834 overnachtingen. Gemeubileerde huizen: 1958: 7059 gasten bij 162656 overnachtingen. 1959: 8614 gasten bij 191370 overnachtigen. Hiervan waren 2147 gasten uit het buitenland met 50323 over nachtingen. De Badbode: Als zorgenkind begonnen, heeft het zich ontwik keld als een orgaan dat zelfstan dig haar plaats inneemt in het vreemdelingenverkeer. programma, dat aan het defini tieve comité ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Dit belooft weer zeer aantrekkelijk te wor den, doch de mogelijkheid van verwezenlijking hangt in belang rijke mate af van de bijdragen, die de inwoners van Bergen zelf willen geven voor het feest, dat het comité voor hen organiseert. Dit zal blijken uit de lijstencollecte, die volgende week huis aan huis zal worden gehouden. Inmiddels heeft ook het dage lijks bestuur van de gemeente in principe een subsidie toegezegd, mits het programma aan redelijke eisen voldoet. Het comité rekent er dan ook op, dat in de eerste plaats de in woners van Bergen hun waar dering tot uitdrukking brengen voor hetgeen voor hen wordt georganiseerd, door een flinke bijdrage te geven. Voor een aantrekkelijk feest programma is nu eenmaal veel geld nodig en het zou jammer zijn als bepaalde onderdelen zou den moeten worden geschrapt wegens gebrek aan de nodige financiële middelen. Laat u vakkundig voorlichten Propaganda: Hierin is geen wijziging gekomen. Het wachten is op de nieuwe folder, die voor de eerste maal in gemeenschap pelijk overleg met de V.V.V. Bergen aan Zee is opgezet. Zij kan spoedig tegemoet worden gezien. Samenwerking met Bergen aan Zee. De verhouding was van de meest prettige aard. Vestiging Nieuw V.V.V.-bu- reau: Dit zal geplaatst worden op het mooiste punt van het Plein, geheel vooraan op de hoek Plein-Breelaan. Aftreden Burg. Huygens. Men betreurt het aftreden van Bur- gem. Dr. W. Huygens, de man, aan wiens activiteit en doorzet tingsvermogen het voor een groot deel is te danken, dat Ber gen op een zo gelukkige wijze bij de nieuwe tijd wordt aangepast. Bergen als badplaats: De Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft Bergen geclassificeerd als behorende tot de drukke badplaatsen van uiteenlopend karakter, in wisselwerking met het aanwezige natuurschoon. Dit tegelijk met Schoorl en andere plaatsen. Bergen aan Zee be hoort tot de rustige familie-bad plaatsen. Financiën: De kas sluit met een batig saldo van 54,12. De begroting voor 1960 bedraagt 18.500. De algemene ledenvergadering vindt plaats op maandag 14 maart. Op woensdagmorgen 2 maart hadden wij het genoegen een rit met deze Nederlandse Automo biel te maken. Noopte plaatsgebrek ons niet onze bevindingen zeer in 't kort samen te vatten, dan waren wij daar niet zo maar over uitge praat. Wij merkten als eerste op, de ruimte in de wagen, de ruime zit en het wijde uitzicht. Deze auto lijkt ons een van de beste kleine wagens die thans aan de markt zijn. Ondanks regen en wind werd langs het kanaal de topsnelheid 90 km p.u. gemakkelijk gehaald. Door de onafhankelijke wielve- ring en de lage ligging, ligt deze wagen muurvast op de weg en wekt de overtuiging in een grote zware wagen te zitten. Het eer ste en belangrijkste constructie détail lijkt ons de variomatiek transmissie en wij geloven dat zeer vele autorijders (sters) hier aan de voorkeur geven boven schakelen. Het is alles zo simpel en ge makkelijk. Je geeft kalm gas, je rijdt weg en de snelheid wordt zonder schokken of stoten opge voerd, voor je het weet zit je op 40 tot 50 km p.u. Zegt niet de Heer J. B. Th. Hugenholtz, Directeur circuit Zandvoort, in de Dafkrant over zijn Test „door dik en dun: het is de klipgeit in de bergen. iWij volstaan dan ook, met ieder die van plan is een nieuwe auto te kopen zich zelf te over tuigen, door een proefrit met deze wagen aan te vragen. Wij wensen de Heer Kleyberg van harte geluk en veel succes met de vertegenwoordiging van deze uitzonderlijke auto en verwijzen naar de advertentie in dit blad. In de nacht van zaterdag op zondag is in zijn woning aan de Merelhof plotseling overleden, de heer P. Blankendaal, ere-voor- zitter van Bergens Harmonie. De heer Blankendaal was bijna vanaf de oprichting in 1899 lid. Hij is dit 60 jaar lang van de vereniging geweest. Na enige ja ren secretaris geweest te zijn, nam hij het voorzitterschap van de heer C. Bogtman over en Spreekt met ons het komt in orde door vervulde deze functie ruim 40 jaar. Sinds 1957 was hij ere voorzitter. Hij was een bekende en reuze gezellige persoon in de dorpsgemeenschap. In 1957 ont ving hij voor zijn verdiensten op muzikaal gebied de zilveren me daille in de orde van Oranje Nas sau. Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, op 15 febr., bracht Bergens Harmonie hem nog een serenade voor zijn woning. De dag voor zijn overlijden kwam hij nog met talrijke mensen in con tact. Ook in het bestuur van de Berger IJsclub vervulde hij talrij ke jaren een belangrijke plaats. zaterdag 12 maart Uitvoering door de gym. ver. „Olympia" zaal Atsma, 7.30 uur Klaverjasdrive, uitg. van de wandelsportver. „St. Joris", zaal Groothoff, 8 uur. maandag 14 maart filmavond „More than I can", ver. gebouw te Catrijp, 7.30 uur. kindervoorstelling, om 3.30 uur. woensdag, 16 maart filmavond "Morgen zal ik huilen" uitg. van de „Blauwe N.V.. zaal „De Rode Leeuw", 8 uur. Kindervoorstelling om 2 en 4 uur n.m. zaterdag, 19 maart Klaverjasdrive, uitg. van de wandelsportver. „St. Joris, zaal Groothoff, 8 uur. In de van Reenenschool vond woensdag 2 maart de jaar lijkse bloembollen-tentoonstelling plaats. De bollen hadden de leerlingen in de herfst op potten gezet en zorgvuldig in bloei ge trokken. Ofschoon het niet altijd gemakkelijk us de bollen in de juiste periode in bloei te hebben, was het aantal inzendingen be vredigend. De leerlingen hadden het lokaal verder versierd met tekeningen en werkstukjes van handenarbeid, wat een vrolijk aanzien gaf. De uitslagen luiden: le klas, trompetnarcissen. Sa men met de 2e klas: le prijs: Gerie Mol. 2e prijs: Jaap Schekkerman, 3e prijs: Dic ky Vollenga, 4e prijs: Ernestine Voute, 5e prijs: Ewald de Jong. Troostprijzen: Koos Knip. Koos Blokker, Arthur en Yolan- da de Tourton Bruyns, Ineke Faassa en Roelie Pesie. Th. VELDMAN 3e klas, rode hyacinten: le prijs: Eric Schurer. 2e prijs: Teun Borst, 3e prijs: Dik Blaau- boer. Troostprijzen: Koert Guer- monprez en Joke Zweep. 4e klas, blauwe hyacinten: le prijs: Frits Colnot, 2e prijs: Hylke de Jong. 3e prijs: Ankea Gerritsen. Troostprijzen: Henk Brouwer, Freek Paarlberg, en Steven Schurer. 5e klas, trosnarcissen: le prijs: Marijke de Jong, 2e prijs: Cootje Ellens. 3e prijs: Marjan Breek. Troostprijzen: Astrid Krijt, Pe ter Hetem en Rudi van der Ham. 6e klas: crocussen: le prijs: Paul Pesie. 2e prijs: Daan Vrees. 3e prijs: Emile Colnot. Troostprijzen: Aldert Zweep, Bob Schuit, Niels Jansen. ZONDAGSDIENST ARTSEN WeMlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. iniiiiiiiiiiiiiiiiMiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiimimii Ondanks onze beperkte ruimte en weinig etalages, toch 'n grote keuzekunstnij verheid (Onze ingang is nog opzij van de zaak, Franse Steeg). Bergense kunsthandel Fa. P. HOPMAN (ingang Franse steeg) iNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii telefoon 2331, Bergen SCH00RLSE GEMEENSCHAP GOUD, ZILVER, UURWERKEN Eigen j. Oldenburglaan 3 vakkundige Telefoon 2778 reparatie- inrichting gilfa Pleet Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 13 maart Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 13 maart Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1