bakk DE HAAN'S EEN SLAAPKAMER NAAR EIGEN IDEE Keetmeisje in Europoort liet wordt weer regeninantelweertje! Zomernummer f 4.- L w e e d e r ii e n Nieuws van overal met Nederlandse bijlage Ruime sortering Luxe- en Kleinbrood Constanze Mode Film und Frau Burda Mode Uw tuin vol bloemen voor slechts f 3.95 P. Walraven - Bloemisterij - Lisse - Tel. 02530-3034 ALLES WAT FRAAI is op het gebied van de mode behoeft persé niet uit het buitenland te komen, dat blijkt wel wanneer we de twee prachtige regenmantels bekijken van Nederlands ontwerp. Eigenlijk is het niet te verwonderen, dat uit ons land dergelijke fraaie ontwerpen komen voor regenkleding, want Nederland is wel bij uitstek het land van de regenmantels. Het linkse ontwerp is al heel leuk en sportief. Het werd vervaardigd van een gestreepte poplin, waarbij in de don kere streep nog kleine lichte blokjes zijn verwerkt. Zoiets doet het zeer goed. Een ceintuur van dezelfde stof, los gestrikt accentueert het sportieve element in deze regen mantel. Heel practisch is ook de vaste capuchon aan deze mantel, van binnen gevoerd met een licht, zacht aanvoelend flanel. Let u eens op het leuke spel van strepen in de ca puchon. De mantel rechts is meer gekleed. Vervaardigd van een lichtkleurige gabardine. Gehouden in strakke lijn geeft zij cachet aan de draagster. Toch zijn hier ook nog enkele opvallende dingen te vermelden, zoals de prettige ronde kraag, die zo lekker afsluit bij een regenmantel en de klep pen van de schijnzakken, die het grote voorvlak breken. Twee voortreffelijke ontwerpen dus, die met de andere producten in de collecties van onze Nederlandse regen kledingindustrie de dames in ons land volop in de gele genheid stellen een passende mantel uit te zoeken. De tijd van de doodse, niet elegante regenkleding is voorgoed voorbij. Ook op dit terrein spreken tegenwoordig charme en schoonheid een duchtig woordje mee. A.s. ZATERDAG 6 Appel carré s f 1. 6 Tompouzen f 1. 250 gram Boterallerhande f 1.— Proeft ons heerlijk Sunmaid Rozijnenbrood a f 0,70 250 gram prima ges. Allerhande f 0.95 15 Jodenkoeken f 0.55 Neemt proef met ons zuiver Volkorenbrood Molenstraat 3, Tel. 2581 Dr. v. Peltlaan 11, Tel. 2518 per stuk De in de laatste jaren zo populair geworden grote halfjaarlijkse modebladen. boekhandel Telefoon 2452 Bergen Wacht U niet te lang, de voorraad is beperkt Nu er steeds meer woonruim te ter beschikking komt, worden de eisen welke aan een doelma tige inrichting van de woning worden gesteld steeds groter. Voor de oorlog bracht het bruid je zoals dat heette de slaapka mer in het huwelijk mee: een vol ledige kamer met grote linnen kast, litsjumeaux of een tweeper soonsbed, nachtkastjes, toilettafel 200 x 180 met aangebouwde nachtkastjes, een lage tafel met een fauteuil en een gelakte stoel, een toilettafel met tabouret en een 2-deurskast, 3^2 ^e9 en Yi. hang, met een commode. Deze commode kan voor diverse doel einden dienen. Wordt ze ge bruikt voor winter- en/of zomer- berging dan kan de commode boven op de kast worden ge- Reklame collectie. Wij zenden Ut 25 grootbloemige Gladiolen in regenboog mengeling, 25 Montbretia's, 50 Oxalis, liefelijk rode bloempjes, 20 rijkbloeiende Anemonen, 25 dubbele Ranonkels, 10 Afrikaanse Sparaxis, 10 vaste planten in 5 prachtige snijbloemsoorten, 6 heerlijk riekende Tuin-Freesia s, 3 Zilverlelies plus 3 Cactus- en Decoratieve Dahlia's, zeldzaam grootbloemig. Deze complete tuincollectie voor slechts f 3.95. Bovendien ontvangt elke besteller 1 Oosterse Wonderbol „Arum Cornutum bloeit in Uw kamer zonder aarde en water geheel gratis. Niet tevreden, geld terug K met krukje, tafel en stoelen. De tijden zijn veranderd. Tegen woordig wordt het meubilair voor gezamenlijke rekening ge kocht en bovendien waar moet het jonge paar zo'n volledige slaapkamer laten. De afmetingen van het slaapvertrek zijn meestal niet bepaald groot te noemen en toch wil het bruidje van heden een gezellige en goed ingerichte slaapkamer hebben. Haar wens is door een Nederlandse industrie begrepen en zij gaf de industrië le ontwerper Joh. de Boer op dracht uit te zien naar een oplos sing voor dat verschil in be schikbare slaapruimte. Zo werd de ideekamer geboren De slaapmeubelen van deze kamer hebben veel toepassings mogelijkheden, kunnen naar ieders smaak worden aangevuld en in diverse kleurcombinaties worden samengesteld. Er zijn tweepersoons-ideekamers maar ook dergelijke kamers voor meis jes en jongens, zelfs bestaat er een hotelkamer-idee. De volledige twee-persoons kamer bestaat uit litsjumeaux, door H.A.N.S. Bij het monument aangekomen, bond ze het paard vast aan de afheining. Traag besteeg ze de treden, die naar het monument leidden. Dit gedenkteken werd vijf jaren na de oorlog door koningin Juliana onthuld, in een tijd, dat nog niemand wist, welk een belangrijke rol Rozenburg in de toekomst zou gaan ver vullen. Het moest de gedenkwaardige dag in herinnering houden, waarop de laatste opening in de dam werd gedicht. Op die dag werd het werkelijk de afsluitdam en had de Noordzee geen macht meer op het water, dat eertijds de Maas heette. Een grote vierkante blok steen stond recht en degelijk op een traps gewijze verhoging van drie treden. Zo eenvoudig, maar tegelijk zo stoer en krachtig als de vorm en lijn van het monument waren, zo geheel overeenkomstig was het opschrift. „Hier werd de dijk gesloten. 3 juli 1950". Hoe sober deze woorden ook waren, nog geen drie jaar later, in 1953, bij de watersnood, had de dam reeds op grootse wijze zijn enorme betekenis aan de dag gelegd. Terwijl op vele plaatsen in het land de zee zich een toegang had bevochten, kon ze het van de sterke dam niet gewonnen krijgen. Wel ontstonden er enkele grote gaten in de damwand en was de toestand enige tijd precair, maar aan alle kanten was er hulp komen opdagen en met honderden zand zakken had men de dijk gedicht. Hierdoor waren vele mensen levens gespaard en have en goed gered. Christa herinnerde zich nog, dat Italiaanse steenzetters de dam weer in zijn glorie her stelden, nog hechter en sterker dan voorheen. Terwijl ze op een van de stenen treden had plaats genomen, voelde ze een weldadige rust over zich komen. Behalve een eenzame visser, die vanaf de dam met zijn werphengel een botje trachtte te verschalken uit zee, was er niemand te bespeuren. Een weinig opgemonterd liep Christa om het monument heen en verlustigde zich in het kleurige panorama van het glanzende water, omzoomd door het helgele zand en het groen der bomen en begroeide duinen van het recreatiecentrum „Kruiniger Gors". Beschut door de duinen en verscholen in het prachtige groen genoten daar tienduizenden mensen, in hun eigen gebouwde zomerhuisjes, van de zuivere lucht en de vrije natuur. Ook al belette de pijn in je hart met volle teugen van het leven te genieten, je moest vooruit. Ze moest van lieverlede een keus in het leven maken. Zou ze haar studie weer opnemen en door gaan voor lerares landbouwkunde? Ze had feitelijk nooit andere ambities gehad dan huisvrouw worden, zomaar gewoon echt genote en moeder, met belangstelling voor vele zaken, die nu niet direct van huishoudelijke aard waren, maar waardoor haar blik op het leven verruimd zou worden. Trouwenmoeder worden, Tjadaarvoor moest je iemand vinden, waar mee je een harmonische ver bintenis aanging. Zou ze Helsingen aanmoedigenZe wist, dat ze nooit die alles omvattende en verterende liefde voor hem zou voelen, die als een laaiende vuurzuil bezit van haar nam toen ze Roel ontmoette. Maar zag ze het niet te romantisch? Werden alle dingen op de duur niet alledaags? Langzaam voelde Christa zich een weinig getroost en trachtte een bepaald plan uit te stippelen waaraan ze in de toekomst houvast zou hebben. Ergens moest ze een steunpunt voor haar gedachten hebben, dat haar in staat stelde, de oude resolute Christa te worden. Geen getwijfel, geen gebedel om liefde, maar een streven, dat recht op het doel afging. Alleen dat doel moest ze kiezen en dat was nu juist het punt waarover ze struikelde. Telkens als ze Roel uit haar gedachten wilde bannen, voelde ze iets van verraad van haar liefde en zei een klein stemmetje, dat ze zichzelf maar iets wijs maakte Peinzend bleef haar blik rusten op de op het water deinende bootjes, die gemeerd lagen aan een grote aanlegsteiger. Als door de bliksem getroffen schoot Christa ineens recht vooruit. Star keek ze naar een der glanzende bruine bootjes, dat hel glimmend in het bewegende water spiegelde. Diepe rimpels trokken in haar voorhoofd. Als een slaapwandelaarster keek ze naar haar shawl, die luchtig om haar hals hing. De shawl had ze na de explosie uit de struiken getrokkenEen fractie van een seconde was toen haar aandacht getrokken ge weest door een stukje bruin glanzend hout, dat even zichtbaar werd. Direct daarop gleed het losgeslagen zand over het vreemde voorwerp heen. De houtsoort en de kleur van het deinende bootjes haalde dit moment opeens levendig voor haar geest. Toen had ze het beleefd, als iets dat ze vast moest houden in haar gedachten, maar de verschrikkingen van de ontploffing hadden de overhand gekregen en daarna was al haar gemijmer aan Roel gewijd. Nu wist ze weer duidelijk wat haar destijds had geschokt. Het nietige stukje gladbruine hout, dat even zichtbaar was geweest onder het wegvloeiende zand, had de diefstal in haar geheugen gebracht van het kistje sieraden, dat uit de verlaten boerderij was gestolen, toen zij allen naar de tewaterlating van het Iraanse schip waren gaan kijken. Wat ze daar in een ondeelbaar ogenblik had aanschouwd, was beslist de bewaarplaats van de kostbaarheden van haar ge storven moeder. Hoe overstuur was ze geweest, zich niet eerst te vergewissen, dat werkelijk haar eigendom daar verborgen was. Misschien was het kistje nog niet opengebroken en wachtten de dieven op een goede gelegenheid de sieraden van de hand te doen. Dan moest ze er onmiddellijk weer naar toe. Maar de avond viel reeds en als de misdadigers van de ont ploffing zouden hebben gehoord, kwamen ze waarschijnlijk poolshoogte nemen, uit angst, dat hun gestolen waar gevaar liep ontdekt te worden. Wat zou ze tegen een of meer ge wetenloze schurken moeten beginnen? Weifelend deed ze enige stappen naar voren. Betty schraapte ongeduldig met haar hoeven. Christa dacht snel na. Het was beter, dat ze hulp ging halen. Misschien konden de dieven wel op heterdaad worden betrapt, dan was de omgeving gelijk van dat kwaad verlost. Meerdere diefstallen veroorzaakten nog steeds onrust onder de bevolking. Geen zakenman, die na een drukke dag zijn geld in huis durfde te houden. Het leek wel, of er altijd iemand op de uitkijk lag, die precies wist, waar een flinke buit behaald kon worden. Ondanks diepgaand onderzoek wisten de sluwe boeven uit handen van de politie te blijven. Een van de zegeningen van de vooruitgang, dacht Christa bit ter. Vroeger gingen de mensen van het eiland slapen, zonder dat de deuren van hun huizen gesloten waren. Afijn, ze zou de politie verwittigen van haar vondst en zo men haar gegevens te vaag zou vinden, om handelend op te treden, zou ze er zelf op af gaan. Nu ze innerlijk zoveel had te verwerken, had ze de herinnering aan haar moeder meer dan ooit nodig. Al moest ze haar leven in gevaar brengen, ze zou niet rusten alvorens ze zekerheid had over de aanwezigheid van het kistje. Het kon geen gezichtsbedrog zijn geweest. Christa veerde luchtig in het zadel. De noodzaak, al haar energie in te zetten voor een tastbaar feit, deden haar onvrucht bare tobberijen op de vlucht jagen. In gestrekte draf ging het huiswaarts. Christa had het bijzonder met haar gastvrouw ge troffen. Ze was minzaam en hartelijk, maar liet overigens Christa haar gang gaan. Toch zag ze nu, dat Christa in opge wonden toestand verkeerde en ze sloeg de handen ineen, toen Christa van haar vermoedens omtrent het kistje vertelde. Te gelijk kwam ook de angst om het welzijn van haar gast. Christa moest beloven, zich precies aan de voorschriften van de politie te houden. „Je hebt hier altijd naar eigen goeddunken kunnen optreden, Christa", zei ze bezorgd, „maar we hebben ook nog nooit in een dergelijke situatie verkeerd. Nu moet ik je dus wel enige raad geven." Christa, die meer dan ooit behoefte had aan moederlijkheid en zorg, kon zich alleen maar dankbaar voelen en dat zei ze dan ook. Niettemin wilde ze geen moment verloren laten gaan en daarom spoedde zij zich naar het bureau. Hier ontmoette ze veel meer belangstelling, dan ze had ver wacht. Iedere aanwijzing, hoe klein ook, werd dankbaar aan gegrepen en onderzocht. De politie beleefde al genoeg ergernis door zich op zo weinig succes te kunnen beroemen, wat betreft de diefstallen van de laatste maanden. Ieder spoor was nage gaan, maar alles bleek na verloop van tijd waardeloos te zijn. Eén ding was men wèl zeker van, dat er namelijk met bijna volmaakte routine gewerkt werd en dat de speciale manier waarop de sloten werden geforceerd, bewees, dat men steeds met dezelfde bende had te maken. Natuurlijk had Christa in de korte tel, dat ze het kistje meende te zien, niet kunnen constateren of het beschadigd was. Ze hoopte, dat men het kistje, dat op zichzelf ook waarde had, onbeschadigd had ge laten. Aan de andere kant was het bijna niet aan te nemen, dat de dieven hun nieuwsgierigheid naar de inhoud hadden kunnen bedwingen. Het hoofd der politie, Lintvorde was zijn naam, stond haar te woord en stelde tal van vragen. Zijn scherpe blik bleef daar bij voortdurend op Christa gevestigd. Zij vertelde uitvoerig over de explosie. Daarna moest ze vertellen, of ze met iemand over haar ontdekking had gesproken. Onder zijn oplettend kijken voelde ze haar wangen warm worden, vooral toen ze verklaar de, dat het ongeval haar zo bezig hield, dat het zelfs niet tot haar doordrong, wat ze eigenlijk zag. Pas later besefte ze, hoe vreemd dat stukje bruin hout was tussen het zand en het groen en ineens wist ze, wat het geweest kon zijn. De politieman scheen dit echter helemaal niet vreemd te vin den. Tenslotte had ze juist een grote schrik beleefd. Het was al te prijzen, dat haar ogen en hersens dat korte ogenblik had den vastgehouden. Toch moest dat kistje begraven zijn door iemand, die zich onopvallend in de duinen kon bewegen en daar ook goed bekend was, aangezien anders het terugvinden van de buit wel eens moeilijkheden kon opleveren Had Christa vroeger nooit personen door de duinen zien sluipen, die haar verdacht voorkwamen? Christa dacht diep na. „Nee nooit", zei ze weifelend. „Ja toch, vandaag nog. Het waren twee arbeiders, die eigenlijk bij de bunkers moeten werken, maar toen ik aankwam voerden ze helemaal niets uit. Ik dacht, dat ze aan het stropen waren. Heel wat mensen kunnen het niet nalaten, wild te strikken en zo een gratis, maar clandestien boutje te bemachtigen. „Ja, daar weten we van mee te praten", lachte Lintvorde. Het geeft ons soms handen vol werk. Maar deze zaken zijn niet te vergelijken met het stelen en roven van de laatste maan den. We vrezen, dat het van kwaad tot erger gaat worden, als hier geen voorbeeld gesteld wordt. Wanneer deze zware jon gens in het nauw zitten, komt er tenslotte doodslag van." Hij dacht even na. (Wordt vervolgd) jplaatst, zodat deze meestal ver- jloren ruimte wordt benut. Ingebouwd comfort De kast kreeg een meervoudi ge functie. Door het aanbrengen van accessoires kunnen de bin nenzijde der deuren worden in gericht als toiletmeubel; voor de dames een grote spiegel met bak jes en schapjes, voor de heren kleinere spiegel met dassenhan- ger en bakjes en schappen. On der in de kast kan een speciaal ontworpen schoenenstandaard worden gezet en voor het opber gen van kleinigheden kunnen onder de legplanken laden wor den aangebracht. Er zijn kasten in diepe en ondiepe uitvoering. Moet men een ondiepe kast ne men dan kan een confectie-rail worden gebruikt. De kleding kan in de breedte worden opgehan gen en de rail kan naar buiten worden getrokken zodat men toch een overzicht van de kle ding heeft. Kasten en commodes zijn ge heel demontabel. De dragende onderdelen zijn van grijs metaal en de opvullende delen van spaanplaat. De zijkanten zijn al tijd grijs en de deuren naar ver kiezing: apart rood, gebroken wit, lichtblauw of lila. Elk on derdeel kan apart worden ge kocht en bovendien passen zij bij elkaar en aan elkaar. Twee 1- deurskasten vormen een 2-deurs. De commode kan er bovenop worden geplaatst maar ook als toilettafel dienst doen. De toilet tafel kan direct aan het ledikant worden geschoven en dan zijn geen nachtkastjes nodig. Het ledikant kan zijn 1-per- soons, 2-persoons en litsjumeaux met allerlei combinatiemogelijk heden met de bedkastjes. Alle mogelijkheden zijn aan wezig om uw slaapruimte een echte „ruimte" te doen zijn, smaakvol en gezellig ingericht, en waar wij beslist altijd met ons goede been uit bed stappen. De fantasie en het vakman schap van de Nederlandse in dustrie brachten dit tot stand! Regenwormen Deze dieren zijn intensieve grondbewerkers en grondver- plaatsers, omdat zij grote hoeveel heden grond moeten opnemen om in hun calorieënbehoefte te voorzien. Ze graven hun gangen wel tot 3 m diepte. Hun uit werpselen deponeren zij in hoofd zaak niet in, maar op de grond, waardoor volgens Darwin op grasland de grond jaarlijks met een laag ter dikte van 0.7 cm wordt bedekt, is 90 ton per ha. De verse uitwerpselen van deze wormen (de z.g. geofagen) be vatten veel minder micro-orga nismen dan de omringende grond en zouden geheel vrij zijn van aaltjes dus kwantitatief- in het darmkanaal dezer wormen worden verteerd. Een andere regenworm soort (de fytofagen) houdt zich bij voorkeur meer dicht onder de bodemoppervlakte en komt zelden dieper dan 30 cm.

De Duinstreek | 1960 | | pagina 6