99 99 Bergens Gemengd Koor een bloeiende zangvereniging emunm f VEWWto 1VEWW» De praatavond van het Middenblok u TE!..a*aie BONDSPARK Collecte 1960 „Draagt Elkanders Lasten" Voetbal in klederdracht Bergens Middenstand en de middenstands-nota SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda A. J. C0PPENS en Zn Cursus voor ouderen aan de Volksmuziekschool Kapsalon Dobben VRIJDAG 18 MAART 1960 37c JAARGANG No. 11 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bergens Gemengde Zangver eniging hield in de riante, maar tevens intieme vergaderzaal van pension Russenweg, (fam. Ho venier), de jaarvergadering, die zich kenmerkte door een onge dwongen en gezellige sfeer. Mevr. Schutte-Dunk merkte in haar jaarverslag op. dat er veel activiteit ontplooid was in het afgelopen jaar. Dank zij de ju- bileumgave van de burgerij kon een nieuwe piano worden aan geschaft. De oud-papier actie ten bate van de kas gaf prak tische moeilijkheden en in dit verband verzocht zij de leden het papier en de lompen zelf te verkopen en het geld voor de kas te bestemmen. Vele moeilijk heden waren gerezen omtrent de gemeentelijke subsidie. De eerst toegezegde subsidie van 500. werd later gewijzigd in 250. Door de medewerking van de raadsleden in de raadsvergade ring viel tenslotte de beslissing op 500.In dit verband wees de voorzitter, de heer Voorthuis, er op dat men in andere plaat- Th. VELDMAN Zilfa Pleet sen of men er wel of geen con cert geeft, een veel grotere sub sidie verstrekt. /In Eindhoven verhoogde men dit van 1000. tot 1500.-. In Roermond krij gen alle koren jaarlijks 500. En in kleine plaatsen zoals Jisp, Wormer, Koog Zaandijk, krijgt men elk jaar 150.-vaste sub sidie. Hier in Bergen zijn de mensen wel lief, maar helaas niet kunstlievend. Hier kan niets gebeuren. Komt men tot een fusie met een koor dan duikt er aan de andere kant weer een nieuw koortje op. Van de culturele federatie hoort men niets meer, en ik heb zelfs nog geld in kas. Wij hadden gehoopt om een fusie met het mannen- Mooi haar vali op koor aan te gaan, we zouden èèn mooie grote vereniging krij gen. Nu hebben we een ernstig tekort aan heren zangers. Als we een concert brengen, maar dan ook iets goeds willen geven, hebben we meer leden, maar vooral heren-leden nodig. Het ledental was stabiel gebleven en bedraagt nu 52 leden. Teza men met de Volksmuziekschool en Bergens Harmonie werd een paedagogisch concert gegeven. In Schagen werd een concert gegeven voor de bejaarden van „Zuiderzon", hetgeen nu ook dit jaar weer zal plaats vinden. Dank zij het spaarsysteem kon men gezamenlijk de opera in Amsterdam bezoeken en men heeft er volop genoten. Wel vroeg men zich af waarom zo velen de repetitie-avond niet be zoeken, terwijl op een feestavond alles present is. Het jaarverslag besloot met de conclusie dat de verhouding tussen bestuur en leden uitstekend is, hetgeen op de vergadering wel zeer duide lijk tot uiting kwam door de geanimeerde sfeer. Ten slotte werd de heer F. Dijs nog eens een keer gehuldigd wegens zijn 40-jarig jubileum als zanger en de enige nog in leven zijnde oprichter van het koor. Hem werd door de voorzitter de zil veren bondsinsigne van de Ne derlandse bond van zang en Ora torium verenigingen opgespeld en met algemene stemmen be noemd tot ere-lid. De heer Voorthuis wenste hem nog vele jaren toe. Het bestuur, dat bestaat uit de voorzitter, de heer Voort huis, Mevr. Schutte-Dunk secr. penningm. en Mevr. Bakker- Klemkerk, alsmede uit de heren T. Musch en P. J. Stekelbos, werd aangevuld door de heer Koeten uit Schoorl. Vervolgens werd besloten om een fonds op te richten van kunstlievende leden, in de vorm van begunstigers. Zo lang het koor bestaat werd nog nimmer een reglement op gesteld. Dit reglement kwam in stemming en werd na op en aan merkingen goedgekeurd. De emmertjes-spaaractie van de Persil heeft een groot succes gehad. De heer Dijs zorgde voor 1540 emmertjes, de fam. Vrasdonk voor 760, mevr. de Rover 565, Akerboom 530, Mevr. Henstra 510, Mevr. Bakker 430, Mevr. Kleverlaan 340. Mej. Korver 225, Mevr. Bogtman 180, Mevr. Jan sen 175, Mevr. Hollander 110 en Mevr. Peeters 85, wat een totaal bedrag van 130.— op leverde. Het was maandagavond een klein doch geïnteresseerd gezel schap dat de felle kou en de griep trotseerde om het wel en wee der gemeente Bergen onder de loune .te nemen, op de door het Middenblok georganiseerde Praatavond in hotel Kreb. Talrijke onderwerpen kwamen daarbij ter sprake, waaróver zich levendige discussies ont wikkelden. Uiteraard was hier bij het lid van deze groep in de gemeenteraad, de heer J. J. Dinkelberg, het stootblok. Het is, aldus de heer D„ met het beheren van een gemeente een wonderlijke aangelegenheid. Spaarzin en appeltjes voor de dorst zijn hierbij overjarige be grippen. Een gemeentebestuur is feitelijk een best'edingscollege. Zolang er nog wat in de pot is, gaat het er alleen om op welke wijze naar de bodem gedregd wordt. Hangt de lamp eenmaal scheef, dan doen de oud-vader landse gezegden waarin van te- Door betere haarverzorging ring en nering sprake is, weer opgeld. Ook de boeman, als zou „Haarlem" als voogdijpa ijverige gemeentebesturen aan handen en voeten binden, blijkt nogal mee te vallen. Spreker had het nog niet meegemaakt, dat er ergens een halt was toegeroepen en had zelfs met grote verbazing geconstateerd, dat de provin ciale pa, ook de post had goed gekeurd waarvoor de nieuwe weg, Dreef genaamd, wordt aangelegd. Een weg die uit eindelijk door de provincie zelf betaald moet worden. Bij de totstandkoming daarvan, kan Bergen zich dan gevoegelijk tot de weelde-gemeenten in ons land rekenen, wijl dan op een afstand van 500 meter niet min der dan 5 naast elkaar lopende toegangswegen naar het hart van het dorp bestaan. Natuurlijk wilde men ook iets meer over de burgemeesters kwestie weten. De heer Dinkel berg had geen enkele behoefte om op deze aangelegenheid de domper te zetten Per 1 april kan een nieuwe burgemeester verwacht worden. Speculaties op namen had geen zin, daar de lijst der ca. 30 ge gadigden berust in het privé- archief van de Commissaris der provincie en van de minister. Een actueel onderwerp was het annexatiespook. Vreemd toch, zei een raadslid, zodra dit vreselijke woord valt, fronst elk mens het voorhoofd. Want an nexatie wil zeggen, kwaadschiks van een ander nemen wat hij goedschiks niet geven wil. De heer Berkhouwer te Alkmaar had het kindje maar direct bij de naam genoemd. De Alkmaarse raad wil het zelfde, doch met andere woor den en stuurde zijn College van B. en W. met de annexatiebijl in de tas op zoek naar begeer lijke gebieden. Iedereen huivert bij de opmars der annexionisten. Behalve de stedelingen, want die worden er alleen beter van, wijl DOE HET ZELF. GROTE BUS door het stijgen van het zielen aantal, ook meer boontjes bij de loontjes komen vanwege het klassificatiesysteem. Dat de stumperds in de dorpen dan daarbij lager geklasseerd geraken, kan een grotestadsman alleen maar spijtig vinden. Ove rigens dacht spreker, dat de an nexatiehaan wel koning zal kraaien. De heer Hoytink droomt van het 100-jarig rijk van Alk maar en zit er al 30 jaar mee te hannesen. De grootste vriend van Alkmaar zit echter in Den Haag en dat weet Mr. Berk houwer drommels goed. Want de huidige minister van binnen landse zaken, hakt graag met het annexatiemes. Achtereenvolgens kondigde Zijne Excellentie de laatste we ken aan: De annexatie van Heemskerk bij Beverwijk, van Ermelo bij Harderwijk, is uw sieraad van Staphorst bij Meppel, van de geprojecteerde 4 ge meenten in de N.O. polder tot 1. Eenmaal geheel Oudorp en de len van Bergen en Heiloo gean nexeerd, liggen Koedijk en de Egmonden in de afgrijselijke tang van deze meesterlijk-strategische zet. De raad van Bergen betoogde spreker, schrikt echter niet meer van woningproblemen. Achter eenvolgens werd zij binnen 1 jaar geconfronteerd met de volgende aspiraties. Bergen moet tot 40.000 zielen uitgroeien. Bergen moet voorshands op 15.000 rekenen. Bergen moet meedoen bij de stichting van 5 satellietdorpen, die in een stralenkrans om Alk maar geprojecteerd zijn. Elk groot a 20.000 zielen, amphiteatersge- wijze hoogbouw met eigen schouwburgen, bioscopen, zwem baden en de riolen in de keukens. Weg met de vuilnisemmers! Bergen moet meehelpen bij de stichting van een Technische Hogeschool annex 300 bijbeho rende woon- en dienstwoningen. Tennispark c hi Bergen Bergen moet de 600 technici van het vermaarde recreatiecentrum opvangen. Doch het mooiste was, wat de huidige burgemeester van Bergen voorstelde: Bergen moet blijven zoals het* is, ja zelfs on middellijk een bouwstop afkondi gen, wii het aan zijn roeping om zon, licht en lucht aan stedelin gen te verschaffen, voldoen. Bergen als toeristenoord werd eveneens van alle zijden belicht. De ontwikkeling aan Zee. zome de de voorgestelde nieuwe reini- gings- en begrafenisrechten, pas seerden de revue. Eén van de aanwezigen uitte bij de discussie hieromtrent de klacht, dat de ge meente bij het ophalen van huis vuil een „minimum aan service' verleent. De totstandkoming van een aula op de begraafplaats werd dringend noodzakelijk ge acht. Voorts werd de opmerking gemaakt, dat de grond in het uit breidingsplan ten N.O. Dr. Van Peltlaan veel te duur is voor Bergenaren. De noodzaak van de totstandkoming van het winkel centrum op het Plein werd in twijfel getrokken, gezien het feit, dat de winkeliers ter plaatse er nimmer om hebben gevraagd. Men had de ruimte liever voor iets anders (parkeerterrein of nieuw raadhuis) opengehouden. Bij de aanwezigen bestond tegen een kermis in de derde week van september geen overwegend be zwaar, al zag men de Stations straat en het Van Reenenpark hiervoor liever niet opnieuw ge bruikt. De huis aan huis collecte en openbare straatcollecte voor het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" gehouden in de week van 29 febr. tot en met 5 maart heeft, dank zij de mede werking van een flink aantal dames en enkele heren, de som van f 602,01 opgebracht. De plaatselijke commissie dankt ge vers en helpers zeer hartelijk. Een gewone competitie-wed strijd, gespeeld tussen Berdos 2 en S.V.W, uit Heerhugowaard kreeg toch een speciaal tintje, doordat de Berdos-mannen voet balden in lange witte broeken, ten teken van een soort feest vreugde. Er waren enkele jongelieden 'kort geleden verloofd, terwijl anderen hun geboortedag wel herdacht, maar nog niet in voet balverband hadden gevierd. De Laai u vakkundig voorlichten feestvreugde werd nu geïllus treerd in de vorm van lange witte onderbroeken. Het was een vermakelijk gezicht, de jon gens hierin te zien rondhuppelen. Voorall „Brink" Schotten met zijn interessante baardje, die er na de weddenschap donderdag af gaat. Na de wedstrijd, die in het voordeel van Berdos met 62 eindigde, werden de dor stige kelen gelaafd. Het zag er eerst niet naar winst uit, want S.V.W. nam het eerste doel punt voor zijn rekening. Vóór de rust bracht Bakker de stand op 11. Na de rust nam Berdos de spurt er in en scoorde M. Dekker twee maal, gevolgd door „Erik" Schotten en J. Min met een mooie kopbal. Bij een uit val maakte S.V.W\ nog een puntje er bij en werd de stand 6—2. In het Parkhotel hield de mid denstandsvereniging „de Hanze" een bijeenkomst waarop de bondspropagandist, de heer Zon neveld, een uiteenzetting gaf over de tweede middenstandsnota. Vooraf maakte hij zijn mening kenbaar om het vergadersysteem, dat sinds onze grootouders werd gehandhaafd, af te schaffen en er levendige gespreksavonden van te maken. De heer J. M. Thomas sprak een welkomstwoord tot het klei ne getal aanwezigen en over woog de verschillende redenen voor het geringe bezoek. De heer A, Ursem is candi- daat gesteld voor de vacature in de V.V.V.. ontstaan door het overlijden van de heer W. Bus ker. Zijn candidatuur heeft te vens de volle instemming van de winkeliersvereniging. In zijn toelichting gaf de heer Ursem te kennen alle krachten in te zullen spannen om de afgeschei den groep in de V.V.V. „Ber gens Bloei", weer in de grote V.V.V. terug te brengen. W Hierna behandelde de heer Zonneveld de middenstandsnota die 77 pagina's telt en waar meer dan 1 jaar aan gewerkt is, en een vervolg is van de nota van 1954. Er zijn helaas weinig cij fers en gegevens over de mid denstand bekend, maar op de beschikbare gegevens wordt nu Spreekt met ons het komt in orde door voortgebouwd. Het zwaartepunt van de nota is gelegen op de in passing van het sociaal en eco nomisch beleid. Het blijkt dat de ontwikkeling in de midden stand/vrij gunstig is en dat 19% van het nationale inkomen via de toonbank van de midden stand gaat en dat 1 millioen personen werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf. Hij wees er op dat de middenstand voor al, zich aan de steeds wijzigende omstandigheden van nieuwe ar tikelen en verkoopsystemen dient aan te passen. Zij moet vooral dynamisch werken. Het con sumptie-volume vertoont nog zondag, 20 maart Concert door het fanf. corps „De Vriendschap" met als bij- programma vertoning van dia's door dhr. Sleking, zaal „De Rode Leeuw", 8 uur. donderdag, 24 maart Lezing met film over Spanje en Portugal, verzorgd door de Ned. Reisver., uitg. van de Bond van Plattelandsvrouwen, zaal Atsma 7.45 uur (ook toeg. voor niet- leden tegen bet. van f 0,50) Forumavond, uitg. van het R.K. Vrouwengilde, R K. ver. gebouw 8 uur. zaterdag, 26 maart „Wie kust de mummie" blijspel door de Harger toneelver. zaal Groothoff, 8 uur. Kringwandeltocht, 10 en 15 km, start om 2 uur vanaf cafe Groothoff te Groet, uitg. wandelsportver. „St. Joris". Klaverjasdrive ten bate van het „Rode Kruis" afd. Bergen Schoorl, zaal J. Beeldman te Aagtdorp, 8 uur. Daklekkage? steeds een stijgende tendens. Was het reële inkomen in 1952 100, in 1959 was dit 129. Een autonome middenstand is vrijwel ondenkbaar. Het is daarom van groot belang dat! een weder zijds vertrouwen en samenwer king tussen middenstand en overheid toeneemt. Op fiscaal gebied is er veel voor de mid denstand veranderd, in het bij zonder bij zaakopvolging. Het is raadzaam in zulke gevallen advies bij de adviseurs van de bond in te winnen. De Volksmuziekschool Bergen/ Schoorl zal op maandagavond 21 maart een z.g. Z-cursus begin nen. De cursus zal worden gegeven door de bekende pedagoog Wout Meyer en heeft als doel, het ge ven van Algemeen Vormend Mu ziekonderwijs. De cursisten kunnen naar keuze hiernaast instrumentale lessen krijgen terwijl het ook mogelijk is uitsluitend deze Algemene Vorming te volgen. De cursus zal een brede basis hebben, zodat naast de zo noodzakelijke voor bereiding voor het instrumentale onderwijs ook het muziek beluis teren tot zijn recht zal komen. Vanaf 12 jaar kan een ieder aan de cursus deelnemen, die wordt gegeven in de Van Ree- nenschool, Spaanse pad te Ber gen, op maandagavond van 20.15 uur tot 21.15 uur. Het is verheugend dat ook voor Bergen en Schoorl nu de ge legenheid bestaat op iedere leef tijd in muziekschoolverband, mu ziekonderwijs te ontvangen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. GOUD, ZILVER, UURWERKEN J. Oldenburglaan 3 Telefoon 2778 Eigen vakkundige reparatie inrichting Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen BREELAAN25 - BERGEN Inlichtingen: Kruisweg 6, Tel. 2132 Verkoop van alle sportbenodigdheden ZELFKANT... 1^—L TEL:2<|10 BREELAAN 25 - BERGEN □aaaDDaaiiaaciciDDDCiaaDGCiac) Loodgietersbedrij f Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 20 maart Dr. LUGTEN, Telefoon 2700 SCHOORL 20 maart Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1