99 ff RAADSVERGADERING BERGEN eLHEHB 1VEWHUB .DE MOLENKROCHT Apeuda OPENING 2 APRIL a.s. Schoorl's Gemengd Koor geen repetitie Kapsalon Dobben VRIJDAG 1 APRIL 1960 37e JAARGANG No. 13 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef is uw sieraad Door beiere haarverzorging Gasfornuizen A. C0PPENS en Zn Mooi haar valt op vakkundig voorlichten DGE HET ZELF }^v GROTE BUS 3.80 Spreekt met ons het komt in orde door ZONDAGSDIENST ARTSEN MeeUiad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Bergens raad behandelde begroting en vele vraagstukken De nu nog waarnemend burge meester Wytema opende met een felicitatie aan de heer Sluis, in verband met de geboorte van zijn zoon. De heren Steinz en van Rees Vellinga hadden medege deeld dat zij later zouden komen. De eerste mededeling betrof het opstellen van een monumenten verordening, wat op 23-12-1947 was geschiedt, maar waarna van Gedeputeerde Staten bezwaren waren binnengekomen. In ver band met de interim periode wil den B. en W. dit onderwerp ver der laten rusten. Naar aanleiding van een vorige vraag van Dr. Steinz voor wederom plaatsing van de travaille voor de Bergense Kunsthandel, antwoordde voor zitter dat dit niet alleen om ver keerstechnische redenen niet mo gelijk was, maar gezien de gewij zigde bestemming van smidse tot kunsthandel, zou het meer een karakteristiek dan praktisch nut betekenen. Over het pand Hoop- weg 17, (voor zo ver niet reeds door de jeugd gesloopt) zal een nader rapport worden uitgebracht. Over de vernieling van de beplan ting aan de Meerweg werd mede gedeeld, dat direct door de poli tie een onderzoek was ingesteld, doch de daders nog niet gevon den waren, maar dat het onder zoek zal worden voortgezet. In middels was nieuwe beplanting aangebracht. MET MELK MEER MANS. was het eerste onderwerp van de agenda. Na een onderzoek van een jaar is gebleken dat de schoolmelkvoorziening in de be hoefte voldoet. Vorig jaar was besloten om bij een gunstig re sultaat de melkvoorziening op de scholen te subsidiëren uit de ge meentekas. Als de gemeente 7A/i ct. per liter subsidieert, dan draagt het centraal Schoolmelkcomité eveneens 3J/! ct. per liter bij. Het rijk zal dan nog eens 6 cent bij dragen, zodat als aan alle voor waarden wordt voldaan, de totale subsidie 13 ct. bedraagt. Van de 1640 leerlingen nemen 1044 aan de schoolmelkregeling deel. Me de door het toenemen van de nieuwbouw wordt de deelname door de subsidie op 1400 leer lingen geschat. De totale subsidie zou dan jaarlijks voor de gemeen te 1960.belopen. De heer Tros meende, dat de bonnen die de kinderen voor de melk op school meekrijgen, dien den te vervallen, omdat er geen bezwaar is dat de kinderen zelf het geld mee nemen. Deze af schaffing zou de melkprijs met 2 ct. verlagen. Dr. Steinz deelde mede, dat men op medische gron den het van belang vindt, de kin deren op school melk te verstrek ken. Maar hij vond het minder juist dat de overheid dit subsidi eert. Het heeft proefgedraaid en het is bewezen dat 2/3 van de ouders het vrijwillig doen en dus blijkt dat zij hun taak verstaan. Hij vond de subsidie overbodig. De heer de Graan vond dat nu juist de belofte van subsidie aan de ouders moest worden ingelost. De heer Steinz meende de ouders te moeten vrij laten in het betalen. De wethouder van onderwijs, de heer Hemelrijk, antwoordde, dat het, gezien het belang van de volksgezondheid verantwoord was een subsidie te verstrekken, juist omdat de melkprijs voor de con sument omhoog zal gaan. De verstrekking, door de ouders die dit willen, te laten betalen is niet mogelijk omdat dan de gehele subsidie in het gedrang komt. Wel kan men een fonds vormen voor minder draagkrachtigen, waardoor die kinderen gratis kun nen drinken. De heren Tros en Ellis drongen er nogmaals op aan om de bonnen af te schaffen, maar men was van mening, dat het mogelijke versnoepen van het geld of verliezen door de kinde ren meer nadelen gaf dan de kosten van het bonnenstelsel, met als onkosten 2 ct. per bon. Mr. Sluis voerde aan, dat 2/3 van de ouders er aan meewerken. Als het goed loopt, waarom moet er dan subsidie verstrekt worden? Tenslotte werd het voorstel voor subsidie met de heer Sluis tegen, aangenomen. ffl- f, MET-of ZONDEK ZELFKANT.. TEL:2A10 BREELAAN 25 - BERGEN BurgemeestersbenoemingMevr. Broekman merkte op, dat bij de benoeming van een burgemees ter zo weinig rekening wordt ge houden met de wens van de be volking, vooral ten aanzien van de periodieke herbenoeming. Zij zou het zeer op prijs stellen in dien dan tenminste de raad hier in gekend zou worden. De voorzitter antwoordde, dat dit alles in de grondwet was vastgelegd en bij de Kroon is ge regeld, maar ook dat dit het beste is. Verlanglijstje van Dinkelberg. Dit bevatte een groot aantal op merkingen en wensen. Hij wees er op, dat het college er in ge slaagd is de intering wat af te remmen, doch dat optering van het surplus aan reserve wel in het verschiet ligt. Toch was hij van mening dat de vitale belan gen niet in het gedrang mochten komen. Hij vroeg waarom het nieuwe raadhuis nog niet kwam, vervolgens het uitblijven van een lui-klok voor de Ruïnekerk, het doortrekken van de Landweg, het plaatsen van rustbanken voor be jaarden, het tegengaan van van- dalisme, het aanbrengen van een Nederlandse vertaling van de Russische tekst van het Russisch Monument, het eventueel restau reren van de Sluismolen aan het kanaal, het plaatsen van een schuilplaats bij het station Alk maar, voor de buspassagiers, het vestigen van een theetuin in het natuurreservaat, en het stimule ren van wagentjes achter de bus sen, ten behoeve van het vervoer van bagage van de zomergasten. Hij merkte hierbij op: ,,het zielig te vinden, talrijke families met Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 hun bagage hulpeloos aan het station in Alkmaar te moeten zien staan, daar het busverkeer niet voor bagage is ingericht". (Zie in deze de service van de Zwitserse autobussen. Red.) Ver volgens het realiseren van een aula op het kerkhof. Jarenlang liggen hiervoor de plannen ge reed. Tenslotte verbetering van de klaslokalen voor het kleuteronder wijs. Voorzitter antwoordde, dat de heer Dinkelberg geen schok kende dingen vroeg, maar wel die geld kosten. Of de aula en de wa gentjes achter de autobussen wel in het prioriteitsschema passen is ten slotte te overleggen Boven dien moet er van worden uitge gaan of de gemeente hiervoor dient te zorgen. Grondpolitiek. Hierover is een rapport in het zicht, hetwelk zo spoedig mogelijk op vertrouwe lijk wijze aan de raad zal worden toegezonden. De lui-klok. Deze is door de architect besteld en kan tegemoet worden gezien. Bouw Raadhuis. In deze inte rimperiode is het niet gewenst om verder met de plannen door te gaan. Landweg. Hieraan wordt ge werkt. Rustbanken voor bejaarden. Het verzoek is genoteerd. Vandalisme. Hierover zullen besprekingen met de politie plaats vinden. Of het vandalisme doel treffend te bestrijden is, werd ernstig betwijfeld. Opschrift Russisch Monument. Plaatsing van eenvoudig .bordje wordt overwogen. De aula. De exploitatiekosten van een aula zijn een drukkende last, bovendien is het niet zeker dat er steeds gebruik van zal worden gemaakt. B. en W. zullen echter dit punt nog eens bezien. Ten aanzien van de financiën deelde burgemeester mede, dat het tekort van rond f 146.000. zonder dat daarbij met een raming voor onvoorziene uitgaven was rekening gehouden, verontrus tend is. Hij wilde liever het tekort terugdringen. De opmerking over het aantasten van het verzor gingspijl van de gemeente is niet juist. De plantsoenen zullen niet aan verpaupering worden overge leverd. Door het maaien van de bermen te verminderen kan een grote besparing van f 8000, worden verkregen, zonder dat aan de eisen van deze gemeente tekort wordt gedaan. Men realiseert zich niet voldoende wat dit alles kost. De financiële regeling met het Rijk blijft nog steeds uit. Zo lang het algemeen belang zoveel geld eist, blijft er voor de ge meenten weinig over. Op een be langrijke inkomstenverbetering mag in dit verband niet worden gerekend. Door verschillende wij zigingen aan te brengen en ver schillende rechten te verhogen is het tekort ten slotte met 46.000.gedaald en bedraagt thans 100.000. Annexatie-pogingen. Dit on derwerp werd door talrijke raads- leden met zorg bekeken, vooral door de destijds in de raad van Alkmaar gelanceerde V V.D.-mo tie, die volgens de heer de Graan, gelukkig niet werd aanvaard. Hij hoopte dat bij het nieuwe voor stel, dat de Alkmaarse raad voor 1 augustus in zal dienen, voor Bergen niet het mes op de keel gezet zal worden. Als we met zulke mensen moeten onderhande len, zullen we het eerst eens bij hogere instanties moeten probe ren. Hij uitte in dit verband een ernstige waarschuwing om waak zaam te zijn. De heer Sluis merkte op dat Bergen dient gehandhaaft te blijven. Het probleem van Alk maar is een regionaal probleem, dat gezamenlijk dient te worden opgelost. Het is geen zaak dat grote gemeenten de kleinere op slokken. Het is geen V.V.D. zaak, maar een algemene zaak. Hij toonde geen vertrouwen in de V.V.D., gezien de houding van de heer Berkhouwer in de raad van Alkmaar. Hij gaf de raad: weest op uw hoede in positieve zin. Wel was hij van mening dat TENNISPARK li' Verkoop van alle sportbenodigdheden Kruisweg 6 Tel. 2132 Bergen BONDSPARK Dinsdag 5 april a.s. Alle leden weder aanwezig op dinsdag 12 april ook Bergen zijn medewerking moest geven aan dit probleem. Burgemeester toonde begrip voor de vrees van de heren de Graan en Sluis en wees er op, dat het geen partij-onder-onsje moest worden. Men moet niet proberen een eigen koers onder het kompas te vinden. Elke raad moet men, op zijn eigen terrein laten. Hij verzekerde echter, alles langs wettelijke wegen te laten lopen. Kunstnijverheid van Hopman, het ideaal voor werkelijke lief hebbers van mooie dingen 1 Huisvesting-problemen. Vol gens de heer Ellis is dit nog niet erg hoopvol. De bouwactiviteit heeft wel enige omvang, doch zonder feitelijke vooruitgang. Voor 1960 zullen 20 woningen, inclusief de 7 van het vorige jaar gebouv.-d kunnen worden. Voor de nieuwbouw aan de Nesdijk zijn thans 45 gegadigden. Door de pachtovereenkomsten voortij dig te kunnen beëindigen, hoopt men nog dit jaar met de bouw van 64 woningen op dit terrein te beginnen. Nieuw gymnastieklokaal. Al zouden de plannen voor uitvoe ring gereed zijn, verwacht men toch. dat door de spanningen op de arbeidsmarkt de bouw wel enige moeilijkheden zal opleveren. Het heeft evenwel de grootste aandacht. Kampeerprobleem. Dit ontlokte een uitvoerige discussie. Een deel van de raad was van mening dat kampeerders tenslotte niet waren tegen te houden. Maar het me rendeel van de raad besefte wel degelijk, dat Bergen het nu, en hopenlijk in de toekomst, ook buiten kampeerders zou kunnen stellen. Velen beseften maar al te goed, dat hoewel men de orga nisatie in de perfectie kan gaan regelen, de naam van familie badplaats er geen voordeel van heeft. Het was hierbij opmerkelijk, dat juist de leden die het dichtst hierbij betrokken zijn, niet voor het toelaten van kampeerders en ca ravans zijn. De heer Broersma merkte in dit verband op, dat in Bergen de bakens nog niet hoefden verzet te worden en dat er van het verlopen van het getij geen sprake was. De heer He melrijk voegde er ten slotte nog aan toe, dat de belangen van Bergen, de Horeca-bedrijven en de verhuurders bij hem bovenaan staan. Zomerfeesten. De heer Dinkel berg had alle waardering voor de commissie, die met slechts 2500.aan middelen moet rondkomen. Hij adviseerde de opbrengst van de kermis hiervoor te bestemmen, Hij wees op ande re plaatsen waar men veel meer over heeft om de vreemdelingen een attractie te bezorgen. Burge meester merkte op niet ongevoelig te zijn voor de moeilijkheden, maar wees er op, dat de commissie zelf een hoger bedrag moet aan vragen. Voorts kan worden be zien in welke mate de belangheb benden zelf kunnen bijdragen. Achterstand Kleuterscholen. De heer Hemelrijk deelde mede, dat de achterstand ten aanzien van de behuizing van de kleuterscho len zo spoedig mogelijk zal wor den ingehaald. Straatnaam-borden. De heer Steinz was van mening, dat te weinig aandacht wordt besteed aan de straatnaamborden en dat het voor de vreemdeling vaak heel moeilijk is om de weg te vin den. Voorzitter merkte op te wa ken voor overdaad. Schooltandverzorging. De heer Steinz drong er op aan om de schooltandverzorging, die in feite zeer nuttig is, wederom in te voe ren. Medegedeeld werd, dat dit de aandacht heeft van B. en W. Overblijvers op school. De heer Steinz drong er op aan de moge lijkheden te onderzoeken voor het verstrekken van een warme drank TEL:2A10 BREELAAN 25 - BERGEN aan de op school overblijvende leerlingen. Dit heeft de aandacht van B. en W., maar men meent in eerste instantie dat dit de taak van het schoolbestuur is. Medisch Centrum. De heer Tros gaf te kennen dat er grote behoefte bestaat aan een medisch centrum. Verkoop voormalige boerderij. Aangenomen werd het voorstel tot verkoop van de voormalige boerderij, Kerkedijk 29, aan de Staat der Nederlanden, in ver band met de vestiging van de be- SCH00RLSE GEMEENSCHAP vrijdag, 1 april Klaverjasdrive, uitg. v.v. „Duin- randers" zaal Slijkerman, 8 uur. zaterdag, 2 april Finale klaverjastournooi uitg. van de pl. wandelsportver. ,,St. Joris" zaal Groothoff, 8 uur. zondag, 3 april Receptie t. g. v. kampioenschap eerste elftal v.v. „Duinranders" 11.30 - 12.30 uur, zaal Slijkerman □□□□□□□□□□□Doauacic Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" telefoon 2331, Bergen reden politie, die momenteel nog in Hoofddorp is ondergebracht. Bij de boerderij ligt 9h.a. weiland, waarvan 3 h.a. wordt gereserveerd voor de bouw van een tehuis voor chronische zieken. De boerderij is hiermede overge gaan voor de somma van 38.000.-. Voor de huisvesting van 10 leden van het poli tiepersoneel is een extra bouwvo lume toegezegd. Grondschaarste. In verband hiermede vroeg de heer Briefjes hoe lang de grond voor het te huis voor chronische zieken ge reserveerd blijft, dit in verband met de schaarste aan grond. Voorts vroeg hij zich af of het hier de juiste plaats wel was. In verband met schaarste aan bouw grond meende hij dat spoed ge wenst was. Voorzitter antwoord de, dat het stichtingsbestuur zelf over de keuze van de plaats moet beschikken. De raad moet een uitspraak doen, als de aanvraag voor aankoop van de grond komt. Het tekort aan bouwgrond valt nogal mee. Er zijn nog 20 per celen voor particulieren te koop. Voorts ligt er nog bouwgrond aan het project Nesdijk. In eerste instantie is dit gereserveerd voor Bergenaren. Verdere mededelin gen in het openbaar zijn echter niet gewenst, aldus voorzitter. Verbetering Duinweg. Terzake vnn de omlegging van de Duin weg en het maken van een fiets pad, dat nog voor het seizoen ge reed dient te komen, werd een aanbesteding gehouden, waarbij het werk aan de laagste inschrij ver, de fa. Twisk en Bosman te Castricum werd gegund voor 62.200.De begroting was 62.800.—. Een late kermis. De kermis zal gehouden worden in de 3e week van september. In verband met de inzaai en beplanting van de Dreef, stelden B. en W. voor, om de ke-Jis te houden in de stationsstraat-van Reenenpark. De grasmat van de bermen zou ernstig worden beschadigd. Voor het volgend jaar zal men het wederom kunnen bezien. De heer Sluis maakte bezwaren in verband met het restant van de zomergasten. Hij stemde bij voor baat tegen het van Reenenpark. Mevr. Broekman vond het geen bezwaar, evenals de heer Broers- ma, die echter wel vreesde dat de trek van de exploitanten niet groot zou zijn. Ook de Graan toonde geen bezwaren. Voorzitter deelde mede, dat de exploitanten het in hoofdzaak van de Berge naren moeten hebben en de bewo ners uit de omgeving. Men was bij de bond van exploitanten niet bevreesd voor een debacle. Het werd toen met algemene stemmen aangenomen. Viering Bevrijdingsdag. Een waardige en luisterrijke viering moet verzekerd zijn. In dit ver band verstrekte de raad een sub sidie van 1000. Volksmuziekschool. De com missie van onderwijs is van oor- Dorpsstraat 21, Bergen, Tel. 2266 BERGEN 3 april Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 3 april Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1