99 ft Intocht en installatie Burgemeester L. J. de Ruiter I A#euda natuurzuiver (Ti Welgemeende kinderhulde Boom knapte af Bejaardensocieteit Fancy-fair DXO* SCH00RLSE GEMEENSCHAP Paasdrukte VRIJDAG 22 APRIL 1960 37c JAARGANG No. 16 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Na de triomfale intocht vond in een speciale raadsvergadering de installatie van de nieuwe bur gemeester plaats. Het eerste sprak de loco-bur gemeester Dr. J. Hemelrijk zijn welkomstrede uit nadat hij de be- noemingsacte had voorgelezen. Dr. Hemelrijk wenste de bur gemeester van harte geluk, omdat Hare Majesteit hem waardig had gekeurd hem tot burgemeester van Bergen te benoemen. Hij hoopte dat het hem en zijn gezin voldoening mocht schenken. De aantrekkelijkheid van Ber gen als standplaats voor een bur gemeester ondanks het jong ste verleden is bij deze gele genheid wel bijzonder gebleken. U heeft ons bij onze eerste ken nismaking argeloos onthuld, zij het dan door een nieuwsgierige vraag mij daar toe verleid, waar op U antwoordde: ,,0, er waren ver over de honderd sollicitan ten". „Dus", dacht ik, „laat men zich niet afschrikken door het ge rezen conflict en de veel bespro ken raad." Het lijkt er bijna op, dat men het als een uitdaging heeft gezien en deze gretig heeft aangenomen. Maar in werkelijk heid zal de reputatie van Bergen als een der lieflijkste vakantie oorden van Nederland wel de sterkste stimulans voor de sollici tatie zijn geweest. Men heeft U blijkbaar van de sollicitanten de beste bevonden en daarmede tot een waarlijk uit verkoren man gemaakt, al be hoort U dan niet tot het uitverko ren volk ofschoon U het oer oude symbool van dat volk, de menora, op Uw boekenkast heeft staan. Krachtens Uw ambities heeft U liever de leidsels in han den dan geleid te worden. U heeft dit al 15 jaar gedaan en U zult Lit in groter verband voort zetten. U zult, om de beeldspraak nog eens te gebruiken, U ook door een stijgerend paard niet gemak kelijk laten afwerpen (elke raad steigert wel eens). Want U bent, al ziet U er uiterst vredelievend uit, een militante figuur. U, heeft immers een actief aandeel gehad in het verzet tijdens de oorlog en daarmee blijk gegeven met Uw leven borg te staan voor het hoogste nationale goed, de vrij heid, het recht en de onafhanke lijkheid. Voor 15 jaar geleden kwam U te voorschijn als com mandant van de binnenlandse strijdkrachten. Voor mij is het merkwaardig, dat ik vandaag juist 15 jaar geleden, gevangen in het kamp te Buchenwald, door de Amerikanen op het nippertje werd bevrijd, nadat reeds 30.000 men sen op dodenmars gezonden wa ren. U komt van Kuinre naar Ber gen met een langdurige ervaring als burgemeester en secretaris te vens- Uw werkzaamheden blijven dus in beginsel gelijk maar wor den in omvang en aard toch heel anders. U had daar, in Kuinre, 1500 inwoners, U krijgt hier een inwonertal van ruim 10.000 in woners, en tevens een gevarieer der bevolking met een andere le vensstijl dan U gewend bent. Op de eerste plaats een auto nome kern van inwoners, die zich met recht en trots graag de „Oude Bergenaren" noemen, dan een grote groep forensen die uitermate en angstvallig bezorgd zijn voor het behoud van Bergens schoonheid. Verder een belang rijke groep van inwoners, die zich onder leiding van beide V.V.V. s op enigerlei wijze zomers over de gasten ontfermt en hen onderdak verleent tegen geringe vergoe ding (grote hilariteit van de aan wezigen). Voorts noem ik niet in de minste plaats de beroemde ko lonie van kunstenaars, die behal ve kunst ook nog problemen scheppen. Niet alleen de raad, maar de hele bevolking heeft maanden lang met spanning er naar uitge zien, wie ons als burgemeester zou worden toegewezen. Er zijn hieromtrent, zo als begrijpelijk, gissingen gedaan en vergissingen begaan. U heeft ons in vertrouwen reeds toevertrouwd, dat Uw huis in Kuinre steeds voor iedereen open stond en U noemde dit open-deur politiek. In de beslo ten kring van zulk een klein dorp is dit ook heel natuurlijk. U zult ervaren dat het accent hier in de eerste plaats op Uw burgemees terschap zal vallen. Of U die open-deur politiek hier wilt voort zetten weet ik niet. Wel kan ik U verzekeren dat de Bergenaren bescheiden zijn en U niet onno dig lastig zullen vallen. Voorlopig heeft U nog geen deur om open te zetten, want U heeft nog geen huis. We hopen U spoedig hier gevestigd te zien. En ten slotte de leden van de gemeenteraad met wie U het meest te doen, ik zeg niet „te stellenkrijgt. Wij zijn van nature kritisch en stellen ho ge eisen, ook aan ons zelf. Al zijn we het niet altijd onderling eens, in één opzicht zijn we homogeen, en wel ten aanzien van Bergens toekomst. Bergen wil niet groot worden door gestadige uitbreiding, maar groot blijven in het klein. Bergen is gehecht aan zijn isolement en wenst dit isolement zo ruim mo gelijk binnen het polderland te bewaren. Bergen wil bij zijn groei het evenwicht tussen natuur en cultuur handhaven. Wij hopen dat U zich snel en goed kunt in werken in zaken die hier aan de orde zijn, en eventuele buiten en bovengemeentelijke ambities daarbij voorlopig achter zult stel len, al zijn ze nog zo verleidelijk voor een burgemeester. Ten te ken van waardigheid hang ik U de ambtsketen om en overhandig U de hamer, om U de verdere leiding te geven. Hierna nam burgemeester De Ruiter het woord en merkte op van iedereen die had gesproken de lofzang over Bergen gehoord te hebben, en prees zich gelukkig in dit oord te mogen arbeiden en wonen. In Kuinre had hij een on vergetelijk maar moeilijk afscheid genomen. Het nieuwe dat hij hoopte te vinden staat in het kille licht van het onbekende. Hij meende in vele zaken een oriën tatie-periode nodig te hebben. De recreatieve functie die deze ge meente vervult, vraagt van mij studie en een inleven in een nog niet verkende situatie. Uw positie als woondorp in de uitloper van de randstad Holland intrigeert mij. pelijke ontwikkeling soms tot im provisatie bereid en in staat zijn. Maar nimmer zal hij zich dic tatoriale allures mogen aanmeten, of streven naar eigen macht en eer. Hij wordt dan alleen maar belachelijk. Ik behoor tot die ge neratie die in de jaren veertig tot volwassenheid is gekomen; ik veracht en bestrijd alle dictatuur van mensen en colleges. Het fat soenlijk en rechtvaardig besturen van kleine en grote organen kan in de tweede helft van deze eeuw slechts worden bereikt door het geven van inzicht, het voeren van principiële discussies en het plegen van openbaar overleg. De raad kan dan alleen zijn werk goed doen, wanneer hij volledig is ingelicht over alle zaken die aan de orde zijn en wordt gekend in de voorbereiding van de plan nen die in de loop der jaren zul len worden uitgevoerd. De open heid tussen raad, dagelijks be stuur en burgemeester is niet gauw te groot. Waarschijnlijk berijd ik enige stokpaardjes en U moogt mij waarschuwen als ik er te veel mee kom aandraven. Hu mor stel ik bij de beraadslagingen zeer op prijs. De betrekkelijkheid van vele onzer beweringen wordt er door geaccentueerd en dikwijls ook beter geaccepteerd. Ik hoop dat U me de tijd zult gunnen al les rustig te bestuderen. Over zijn bestuurstaak merkte hij het volgende op: De onvol maaktheden en twistpunten op bestuurlijk terrein vragen in de eerste plaats mijn eerste zorg. Maar komende in een nieuwe ge meente heb ik niet te zoeken naar de oorzaken en gevolgen van al datgene wat is gebeurd. Mijn aandacht moet op het heden en de toekomst zijn gericht. U be grijpt dat mijn interesse voor be paalde moeilijkheden die geweest zijn, waar het een openbare zaak betrof, niet bijster groot is. Een fase van Uw gemeentelijk leven is afgesloten; wij mogen heden aan een nieuwe beginnen. Laat ons dit voorrecht naar waarde schatten. Voorts maakte hij nog enkele persoonlijke opmerkingen. Ik ont wikkelde naar provinciale maat staven gemeten, een fikse politie ke activiteit. Men heeft dit als juist aanvaard en niemand heeft hier hinder of schade van onder vonden. De burgemeester dient zich in zijn gemeente van partij politiek verre te houden. Ik zal in Bergen de zelfde gedragslijn vol gen. (Ik ben burgemeester voor allen, niet voor een bepaalde groep of partij. Sinds 1945 ben ik met vreugde lid van de socialis tische partij. Dat deze keuze al les met mijn geloof te maken heeft, behoeft geen geheim te blij ven. Onze bestuursarbeid is dienst- UN( KI HG pepern\ De ligging onder de rook van een flinke, verzorgende stedelijke kern brengt ongetwijfeld zijn eigen problematiek met zich. De aanwezigheid van een groot aan tal kunstenaars legt ook de ge meente verplichtingen op. Het beleid dat ik mij voorstel te voeren zal in wezen niet afwij ken van de lijnen die ik in de nu afgesloten periode heb gevolgd. De hoofdlijn wordt aangegeven door de bevoegdheden die de wet aan de burgemeester toekent, en de grenzen zijn door dezelfde wetgever getrokken. De wet kan uiteraard nooit geheel bij de tijd zijn, het eigen inzicht is onont beerlijk en de moderne bestuur der moet in de snelle maatschap- betoon aan de gemeenschap. In dien wij elkaar de ruimte geven en laten, die ieder mens nodig heeft om zichzelf te zijn, zich te ontplooien en zich te geven, kan deze eerste dag de eerste wezen van een lange reeks van vreug devolle dagen. Dit schenke God ons in zijn grote barmhartigheid. Vervolgens sprak de heer Broersma, de nestor van de raad, de burgemeester toe, gevolgd door de gemeentesecretaris, de heer W. de Vries, namens het gemeentepersoneel, alsmede de burgemeester van Alkmaar, Mr. Wytema die Dr. W. Huygens prees om zijn activiteit betreffen de de regionale vraagstukken. De opperwachtmeester van de Rijks- politie, C. J. Verduin wees op de taak van de burgemeester als hoofd van de politie en bracht eveneens hulde aan Dr. W- Huy gens met wie het prettig werken was geweest door zijn grote men selijkheid en zijn daadwerkelijke inzet bij tal van zaken. Burge meester De Ruiter bracht dank aan de sprekers en liet zijn be wondering blijken voor Mr. Wy tema voor zijn moeilijke ambtspe riode in Bergen. In De Rustende Jager vond een zeer druk bezochte receptie plaats ,yan talrijke verenigingen, organi saties en burgemeesters uit de om liggende plaatsen. Als ceremonie meester, tevens voorzitter van de commissie van ontvangst, trad op dokter H. W. J. M. Poot. Hij merkte op dat naar hetgeen over de nieuwe burgemeester was ver teld en geschreven het een goede moest zijn. Vervolgens bracht hij openlijk dank aan Dr. W. Huy gens waar aan we een goed bur gemeester hadden. Maar, dat moet me van het hart, er is raar met hem omgesprongen. Hij bracht hem hier nogmaas dank voor hetgeen hij voor Bergen heeft gedaan. Door de gevarieer de samenstelling van de bevol king is Bergen moeilijk te rege ren. De kritiek ligt hier op straat en er behoeft maar heel weinig te gebeuren om je van de rijen der engelen naar de duivels te ver bannen. Men laat zich hier snel door zijn gevoelens beheersen. Zijn rede werd met een hartelijk applaus onderstreept. Vervol gens voerden talrijke bestuursle den van verenigingen en organi saties het woord alsmede de wet houders van Kuinre en Blanken ham, alsmede de WelEerwaar- de Heer Pastoor Th. van Beers. Burgemeester De Ruiter bracht dank aan alle sprekers en zegde toe hun belangen zeker te zullen behartigen. Bij de ontvangst voor het raad huis van de burgemeester met zijn echtgenote, zijn twee zoons en dochter, bracht burgemeester De Ruiter dank a,an de kinderen voor de imposante hulde, waarop één der kinderen spontaan uit riep „en U bedankt voor de nou gat". Elk kind had op school juist te voren een tractatie in ont vangst mogen nemen!! Een beukenboom in de Dorps straat begon tijdens harde wind plotseling doormidden te scheu ren. Met de grootste moeite kon de plantsoenendienst van ge meentewerken het 10 meter lan ge obstakel verwijderen. Het bleek dat de boom, uiterlijk ge zond, van binnen een grote rotte plek vertoonde. De leden van de sociëteit in de Dorpsstraat maakten nader ken nis met de heer Blokker die ajs gymnastiekleider zeer populair in Elkshove is geworden. De heer Hopman verwelkom de de aanwezigen bestaande uit 18 heren en 9 dames en deelde mede dat het comité Bejaarden de heer Blokker bereid had gevon den om ook voor de bejaarden van de sociëteit de gymnastiek oefeningen te leiden. De heer Blokker zette het nut uiteen van eenvoudige gymnas tiekoefeningen, gezien zijn erva ringen in „Elkshove en waar ook het gezellig samenzijn de uit werking niet miste. Met instem ming van alle aanwezigen werd begonnen met de eerste oefening. Waren er in het begin enkelen die er wat sceptisch tegenover stonden, na afloop bleken allen voldaan te zijn over hun eerste gymnastiek. Met een woord van dank aan de heer Blokker, die zich bereid verklaarde om in september met de oefeningen door te gaan, werd de gezellige bijeenkomst gesloten en werd de middag weer gevuld met het dagelijks samenzijn. Op zaterdag 23 en zondag 24 april organiseert de r.k. gymnas tiekvereniging D.I.O. een grote fancy-fair in het gebouw St. Jan. Aan de inrichting van de fan- cy-fair is alle zorg besteed en er is naar gestreefd de vele stands zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Naast de traditionele attrac ties als grabbelton en touwtrek ken zijn er vele'originele dingen zo als een voetbal-schiettent, electriceerkast, werpspel en pijl en boogschieten. Eveneens~staat er het rad van avontuur met drie kansen voor een kwartje en di verse origineel opgezette kans spelen. Ook het hartige hapje is niet vergeten en mocht U dorst krijgen, dan kunt U terecht. Ter verdere ontplooing van de reeds bestaande activiteiten, zo als onderlinge wedstrijden, uit wisseling met andere verenigin gen, deelname aan wedstrijden, het financiëren van de jaarlijkse uitvoering en ter verkrijging van extra inkomsten in verband met extra uitgaven voor de ritmische groep en om de druk op de kas van zaalhuur en salarissen beter op te kunnen vangen heeft het bestuur deze fancy fair georgani seerd. Men heeft de hoop geves tigd op vele bezoekers en liefheb bers van aantrekkelijke prijzen, zoals werphengels, gereedschap pen, damesvesten, platen-bonnen, rolschaatsen, en autopeds. Burgemeester L. J. de Ruiter zal zaterdagmiddag zijn eerste openbare daad op verenigingsge- bied verrichten door de fancy fair om 4 uur officieel te openen, waarna een rondgang over de fancy-fair gemaakt zal worden. Om 5 uur wordt de fancy-fair voor .iedereen open gesteld. Op zondag is zij om 3 uur geopend. n verband met Koninginnedag zal het volgende nummer van ons blad verschijnen op donderdag 28 april Copy en advertenties moeten daarom 1 dag eerder in ons bezit zijn. De Uitgever maandag, 25 april Filmavond „Het zout der aarde" en „Rembrand" uitg. van de N.V.V., V.A.R.A., en P. v. d. A. zaal Atsma, 8 uur dinsdag, 26 april Toneeluitvoering door het Helders toneelgezelschep met „Sheik ge signaleerd" uitg. van de RK. Vrouwengilde, Ver. gebouw, 8 uur vrijdag, 29 april Klaverjasdrive, uitg. v.v. Duin- randers, zaal Slijkerman, 8 uur zaterdag, 30 april Uitvoering door Berger Accor deonver., zaal Groothoff, 8 uur. □□□□□□□□aadoaDDDDDacrjaaa Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Bergen heeft met Pasen een re- corddrukte te verwerken gekre gen. Buiten een aantal reeds van te voren besproken plaatsen wer den de Horecabedrijven geduren de de Paasdagen hoofdzakelijk bezet met buitenlanders waaron der opmerkelijk veel Scandina- viërs, Fransen, Belgen en Ame rikanen, die wegens plaatsgebrek in Amsterdam en Rotterdam naar Bergen werden gedirigeerd. Er werden telefonisch ruim 160 re serveringen geboekt, en slechts enkele aan het V.V.V. loket. Omdat de meesten de bedoe ling hadden om naar de bollen streek te gaan en oorspronke lijk in Amsterdam wilden over nachten, werden zij nu noodge dwongen in de late avond nog eens 50 kilometer verder naar Bergen door te trekken. Om de afstand naar hun woonstede te verkleinen verbleven de meesten nu slechts 1 nacht inpaats van twee of drie in Bergen. Ook kreeg men via de V.V.V. nog enkele reserveringen uit Groningen en Arnhem waarvoor de V.V.V. in Bergen dan weer verder zorgde. Er waren in de Horecabedrij ven ongeveer 1100 bedden be schikbaar waarvan ongeveer ruim 80% bezet is geweest, en waarvoor de V.V.V. bemidde ling verleende. Voorts zochten ook buitenlanders op eigen ge legenheid nog onderdak. Een op merkelijk feit is dat meestal ge vraagd werd voor verblijf in de midden en hogere prijsklasse. Het wegverkeer was buitenge woon groot en deed weer eens echt „ouderwets" aan. Ongevallen of aanrijdingen de den zich nergens voor waaruit blijkt, dat tijdens grote drukte de meeste voorzichtigheid werd be tracht. ZONDAGSDIENST ARTSEN Weehttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning-en Vacantieruil 15ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Kunstnijverheid van Hopman, het ideaal voor werkelijke liefhebbers van mooie dingen (Ingezonden mededeling) K 1M ALUMINIUM JALOEZIEËN Officiële dealer ALKMAAR] Langestraat 7 - Alkmaar □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□DODO f^PSALObl D0PP55TR. 21 telefoon 2331, Bergen BERGEN 24 april Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 24 april Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1