„Luchtpost uit Wenen" BRILLEN voor SCHOORL Mn Opt* Pastoor 13e Algemene Volkstelling 1960 Inschrijving leerlingen openbare scholen voor gewoon lager onderwijs te Bergen Inenting tegen kinderverlamming Hondenbelasting 1960 Uitreiking Landsteiner Penningen door het Roode Kruis Openbare U.L.O. school te Bergen 50 jaar Padvinders Damclub „Bergen" Kunstenaarscentrum U.V.V. afd. Bergen BIOSCOOP „DE RUSTENDE |AGER" BERGEN Nh. Kinderen van de Zon Doorbraak bij Scapa-Flow KERKDIENSTEN Oranjefeest te Schoorl Groef heeft een paleis GEMEENTE BERGEN Nh, Ingezetenen met ruime administratieve ervaring, die zich bij de uitvoering van de Volkstelling gedurende 4 achtereenvolgende dagen (te weten: 30 en 31 mei en 1 en 2 juni a.s.) tegen een vergoeding van 12,50 per dag als teller beschikbaar willen stellen, worden verzocht zich vóór 29 april a.s. schriftelijk te melden bij het ge meentebestuur van Bergen Nh, (afdeling volkstelling). Candidaten in dienst van overheidsinstellingen dienen hierbij op gave te doen van het hoofd van de tak van dienst, tot wie het gemeentebestuur zich moet wenden om de nodige medewerking aan te vragen terzake van hun tijdelijke beschikbaarstelling. BERGEN N.H., 20 april 1960. Het Gemeentebestuur van Bergen Nh. de openbare van Reenenschool, Spaanse Pad 3 hoofd de heer S. J. Nijdam de openbare van Brederodeschool, Beatrixlaan 1 hoofd de heer J. Kok. GEMEENTE SCHOORL Op woensdag 27 april a.s. vindt in het gemeentelijk gymnastiek lokaal te Bregtdorp wederom een inenting tegen poliomyelitis plaats. Aan de ouders of verzorgers van de dan in te enten kinderen zijn intussen oproepen verzonden. De kinderen en hun ouders of verzorgers worden verzocht zich stipt aan de op de oproepen ver melde tijdstippen te houden. Voorts worden de ouders of verzorgers van de in het afgelopen jaar geboren kinderen er op gewezen, dat zij de oranje inentings boekjes van de kinderen dienen mede te nemen. Inlichtingen te dezer zake zijn te verkrijgen op de afdeling inen tingen ter secretarie dezer gemeente. SCHOORL, 22 april 1960. Burgemeester en wethouders van Schoorl GEMEENTE SCHOORL Burgemeester en wethouders van Schoorl maken het volgende bekendIedere houder van 1 of meer honden, die in het afgelopen jaar aangeslagen is geweest in de hondenbelasting, wordt voor het belastingjaar 1960 ten kohiere gebracht, zonder dat hij aangifte van van zijn hond(en) behoeft te doen. Vóór 1 mei 1960 dient echter schriftelijk aan het gemeentebestuur aangifte te worden gedaan, indien in de loop van 1959: a. een wijziging in het aantal honden is gekomen; b. een hond is weggelopen of overleden; c. een hond in andere handen is overgegaan d. men houder is geworden van 1 of meer honden. Voorzover de hierboven a. t/m d. genoemde omstandigheden zich mochten voordoen in de loop van 1960, dient telkens binnen een maand hiervan schriftelijk aan het gemeentebestuur aangifte te wor den gedaan. Na te vorderen aanslagen van houders van honden, die verzuimd hebben aangifte te doen, nadat het kohier is vastgesteld, worden met 100°/0 verhoogd. SCHOORL, 21 APRIL 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. H. Bergh, burgemeester W. K. Belonje, secretaris In de dancing van de Rusten de Jager werd door de voorzitter van het Roode Kruis, afdeling Bergen en omstreken, aan 3 per sonen de Landsteiner plaquette voor 15 maal en aan 38 perso nen de Landsteiner Penning voor 5 maal bloed afstaan, uitgereikt. De heer A. M. de Lange wees op de menslievende daad die de donor stelt door het geven van zijn bloed en hij achtte de men sen zeer hoog die dit belange loos voor hun medemensen over hebben. Vervolgens reikte hij aan 3 Bergenaren de plaquette, en aan 29 Bergenaren de penning en 9 personen uit Schoorl eveneens de penning uit. Dr. H. C. Bartlema, hoofd van de bloedtransfusiedienst te Alk maar gaf een overzicht van het ontstaan van de bloedtransfusie dienst die aanvankelijk in Rotter dam werd georganiseerd en in 1926 door het Roode Kruis werd overgenomen. Hier in Holland staat men op het standpunt dat het geven van bloed geheel be langeloos en vrijwillig moet ge schieden, maar in Amerika ver langt men een betaling hier voor. De organisatie heeft een geweldi ge vlucht genomen en thans zijn er in het land 106 diensten. In 1945 bedroeg het aantal donors 23.734 en het aantal giften aan bloed 9.964, en in 1958 waren er 133.288 donors met 172.883 gif ten. Het Roode Kruis heeft sinds vorig jaar de beschikking gekre gen over een nieuw en eigen la boratorium waar de bereiding van bloedplasma plaats vindt dat o.a. wordt gebruikt voor de meest uiteenlopende bloedziekten. Voorts is daar gevestigd de moedermelk centrale en de trans plantatie dienst. De donor geeft ten hoogste 2 maal per jaar een halve liter bloed. Elke keer wordt hij hier voor gekeurd en zijn bloedgroep en rhesusfactor vastgesteld. De grootste aandacht wordt besteed aan mogelijke bloedarmoede zo dat er voor de donor geen geva ren aan verbonden zijn. Voor de administratiekosten rekent het Roode Kruis 7,50. En waar over nog wel eens misverstanden ontstaan is, dat ook de arts voor de behandeling en het inbrengen zijn honorarium redelijkerwijze berekent. Voor het bloed zelf wordt nimmer iets in rekening ge bracht. Na de pauze trad Peter Piekos op met o.a. een quiz en speelde Frans Oudhoff piano. De geschiedenisclub van de openbare ulo-school te Bergen organiseert van 3 tot en met 5 mei a.s. een tentoonstelling, ge wijd aan de tijd 1939 - 1945. De leden van deze club hebben al heel wat documenten en voor werpen bijeengebracht. Oorspronkelijk was het de be doeling, deze tentoonstelling in het schoolgebouw aan de Beem- sterlaan te houden. Door de medewerking van het Kunstenaars Centrum Bergen werd de beschikking gekregen over het tentoonstellingsgebouw naast de Rustende Jager. Nu kan de tentoonstelling ook iets ruimer van opzet worden. In verband hiermee wordt een ieder, die nog voorwerpen of documenten heeft bewaard die aan de mobilisatie- of oorlogs jaren herinneren, vriendelijk ver zocht, deze tijdelijk voor de ten toonstelling te willen afstaan. Gedacht is b.v. aan: surrogaten van koffie, thee, tabak, zeep, verlichtingsmiddelen, anti-plof- banden e.d. Documenten van ont ruiming, arrestatie, waarschu wingen, foto's uit mobilisatietijd en bezetting, illegale lectuur enz. Bericht wordt gaarne ontvangen aan de school (tel. 02208-3170) of via de leerlingen. De leden van de geschiedenisclub zullen het aangebodene afhalen en na afloop van de tentoonstelling terugbezorgen. Op 29 april a.s. openen de padvinders van Nederland het jubileumjaar, dit in verband met het feit dat sir Robert Baden Powell in 1910 in Engeland de padvinders beweging stichtte. De Duintrappers en de Ver kenners van de St. Lambertus- groep vieren dit feest in Bergen met een groots opgezette vlaggen- parade in het van Reenenpark en daarna een kampvuur op het Maesdammerhof hetwelk voor iedereen vrij toegangkelijk is, zodat U dan eens nader met deze vorm van jeugdbeweging kennis kunt maken. Ziet de Duinstreek van de volgende week. In de onderlinge competitie is de strijd in beide klassen nu be slist. In groep A. werd W. van Hattum kampioen en P. Boots in groep B. De tweede plaats en prijs in groep A. bereikte P. Mie nis, en J. Stam in groep B. De eindstand van A. is als volgt: W. van Hattum 18 partij en en 31 punten. P. Mienes 18- 25. J. Stam 18t-22. H. Louwe 18- 21. J. Bliekendaal 18-20. J. van Loenen 18-19. J. Kloosterboer 18- 15. C. Tromp 18-12. J. de Moor 18-8. G- Roosloot 18-5. Groep B. P. Boots 24-38. J. Stam 36, Th. Roosloot 34, R. Dekker 31, Lichtleitner 28, J. Louwe 25, J. Kuitwaard 23, Th. de Moei 22, G. Huting 22, Schek- kerman 12, A. Tromp 16, N. Veld 14, P. Fransen 6. Naar wij vernamen zijn in de bestuursvergadering van 10 maart jl. de volgende bestuurs- mutaties tot stand gekomen: 1. De heer Mr. W. F. J. Fi scher, Russenweg 15 te Bergen (tel. 2108) is benoemd tot voor zitter (ad interim), in de plaats van de heer Mr. A. F. Kamp. 2. De heer H. Wegener, Eeu wigelaan 41 te Bergen (tel. 2990) is benoemd tot secretaris, in de plaats van de heer Fischer, die het secretariaat tijdelijk heeft waargenomen. 3. De heer E. Smid, Nachtega- lenlaan 5 te Schoorl (tel. 02209- 669) tot penningmeester, in de plaats van de heer Fischer. Het gironummer van het K.C.B. is gebleven 64 35 00. De collecte voor Simavi, de in stelling die zorgt voor medische hulp in tropenland voor alle ge zindten, bracht dit jaar 1099,62 op. Hartelijk dank aan alle collec tanten, die medewerkten dit mooie resultaat te bereiken. SCHOORL Tweede Paasdag vond in Ho tel „De Rode Leeuw" de opvoe ring plaats van bovengenoemd blijspel in drie bedrijven door Henk Bakker. De belangstelling van de zijde van het publiek was redelijk te noemen, alhoewel niet van een stampvolle, zelfs niet van een volle zaal, gesproken kon wor den. Iedere keer opnieuw doet ons dit vreemd aan, immers bij iedere gelegenheid waar men over ont spanning spreekt hoort men de kreet „wat is er nu in ons dorp te doen". En als dan een toneel vereniging zijn best doet om via schier eindeloze repetities iets goeds te brengen, wordt het van die zijde beloond met een drie kwart volle zaal. „Luchtpost uit Wenen een doldriest verhaal met overkomi- sche situaties werd door „Ons Genoegen"' op waarlijk originele wijze gebracht. Theo Hofstede, een zakenman, is natuurlijk voor zaken in We nen. Nog voor zijn thuiskomst krijgt Gerda, zijn vrouw, een luchtpostpakketje uit Wenen. Als zij het uitpakt blijkt zich hierin een rose kousenband te bevinden, afkomstig uit het hotel waarin haar man logeerde, en die hierbij volgens een begeleidend schrij ven ten nauwste betrokken is. Deze kouseband is de oorzaak van een serie verwikkelingen. In de eerste plaats zal schoonmama dit zaakje wel even tot klaarheid brengen. Hiervoor wordt detec tive Johnson in de arm genomen. Door een handig spelletje van schoonzoon die, na zijn thuis komst zijn huwelijksgeluk in dig gelen ziet liggen, wordt Johnson echter verwisseld voor Jansen de loodgieter. Verderop in het ver haal blijkt dat meerdére zaken lieden voor het feit komen te staan, dat hun vrouwen een kou senband thuisgestuurd wordt. Tenslotte wordt de dader, in dit geval de echte detective ont maskerd als een lid van de ben de die zich beijvert in deze chan- tagezaken. Een groot deel tot deze ontmaskering draagt het dienstmeisje Nelly bij, als blijkt dat zij enkele van dezelfde rose kousenbanden draagt, die op een gegeven moment op de plaats waar deze zich behoren te bevin den door drie man sterk vergele ken worden met de toegezonden kousenband. Dat dit onderzoek veel tijd vergt behoeft geen be toog. Schoonpapa staat natuurlijk aan de kant van zijn schoonzoon en deelt in alle genoegens mede. Tussen dit alles door wordt het spelerstal gecompleteerd door Peiger, een soort leken-apostel, v. Manderen, een vriend van Hofstede en een man die in het zelfde schuitje vaart, Timm Boots een negerbokser, een rechercheur en tenslotte mevr. X. De rol van Theo Hofstede werd op sublieme wijze vertolkt door Frans Leysen en als de re gisseur in zijn inleiding schrijft van „iets anders" dan heeft deze speler werkelijk eens „iets an ders" gebracht. Schoonpapa (H. Kuiper) een frivool oud heertje gaf ons de indruk dat zijn rolken- nis beslist te kort schoot tegen over zijn mimiek, hetgeen echter niet wegneemt dat hij een koste lijke vertolking gaf. Gerda, de vrouw van Hofstede (Lenie Graaff) die middels schoonma ma door alle nare situaties heen gesleurd werd had zeker geen gemakkelijke rol. Zij speelde haar rol van bedrogen vrouw echter voortreffelijk. Schoonmama zelf (Mevr. Koe tende Leeuw) die de gehele avond door overheerste, iedereen door de knieën wilde zien gaan, om tenslotte zelf te gaan, had vele goede momenten en leverde uniek spel. Nellie het dienstmeis je, gespeeld door Mevr. Bing Kossen, was kostelijk. Een ande re figuur die eveneens goed spel te zien gaf" was Seif de Leeuw als Peiger. Piet Mantel die de rol had met of zonder recept Dinsdag n.m. 7-8 uur, vrijdag n.m. 7-7.30 uur van Jansen, de loodgieter, en tot detective gebombardeerd werd wist met zijn brede gebaren de lachers goed op de hand te krij gen. Kees Jonker, de ware detec tive, speelde zoals we dat van hem gewend zijn. Rest ons nog Van Manderen (Eef Breen), Timm Boots (Piet Sevenhuijzen) een rechercheur eveneens Eef Breen en Mevr. X, (Greet Pur- merDijkhuis), die voor een goed geheel de onmisbare scha kels vormden, en dit ook alzo tot uitdrukking brachten. Zoals wij in de aanvang reeds vermeld hebben, het geheel werd subliem en met vaart gespeeld. De regie was bij Ad Wurkum in goede handen. Ook de Fa. Kuijt uit Zuid-Scharwoude die de grime verzorgde verdient een woord van lof. Het traditionele bal dat velen nog een poosje na doet toeven ontbrak ook nu niet. De muziek was echter zeer matig en we ge loven dat het bestuur er goed aan doet in de toekomst toch weer meer en ervaren krachten hiervoor te engageren. BERGEN SCHOORL ALKMAAR EGMOND AAN ZEE Evenals de meeste andere ja ren zal ook ditmaal de verjaar dag van H.M. de Koningin spe ciaal het karakter van een kin derfeest dragen. Zaterdagmiddag 30 april zal de bekende Prof. Remidol voor alle schoolgaande kinderen, d.w.z. kinderen van de lagere- en van de kleuterscholen, en die wonen ten zuiden van de Koningsweg, een programma verzorgen, be staande uit goocheltoeren en een poppenkastvoorstelling. De naam van Prof— Remidol staat borg voor een mooi kinder feest. De feestmiddag zal aanvangen om 2 uur in „De Rustende Ja ger". Het comité brengt gaarne dank aan allen, die het mogelijk heb ben gemaakt door hun financiële hulp dit feest te organiseren. RONDES OM GROET De eerste tocht onder deze naam zal gehouden worden op 9 en 10 juli. Reeds nu komen aan vragen en meldingen tot deelna me binnen, o.a. uit Soest. De tweede wandeltocht welke meer voor de alhier verblijvende toe risten gehouden wordt, zal plaats vinden op zondag 7 augustus. AVONDVIERDAAGSE De dit jaar te houden 4e Avondvierdaagse zal naar wij vernemen gehouden worden op 20, 21, 22 en 23 juni. Het laat zich nu al aanzien, gezien de vele aanvragen om inlichtingen aan gaande dit evenement, dat deel name weer bijzonder groot zal zijn Zaterdagmiddag vónd de ope ning plaats van het nieuwe cafe taria annex amusementspaleis van de heer Van 't Hof. Burg. Bergh, die hier een openings woord sprak, wees er op dat hij dit deed met tweeërlei gevoelens. In de eerste plaats, aldus spr„ schuilt in een amusement gele genheid welke bestaat uit speel automaten het element gokken. Gelukkig heeft men een regeling weten te treffen die dit element grotendeels uitschakelt. Men weet hier reeds van te voren, dat er geen prijzen aan verbon den zijn, zodat het dus alleen om het spel gaat. Dit komt ook dui delijk tot uitdrukking in de ver strekte vergunning en met het al of niet nakomen van de in deze genoemde voorwaarden staat of valt de zaak. In de tweede plaats is het goed, dat de heer Van 't Hof dit initiatief heeft durven ne men. Het getuigt van een grote vooruitstrevendheid, waarvoor men veel waardering kan heb ben. Met de wens, dat het de eigenaar goed mag gaan besloot spr. zijn rede. Vervolgens kreeg de heer Sleking als voorzitter van de V.V.V. GroetCamperduin het woord. Met de totstandkoming van de inrichting aldus spr. is de accommodatie van Groet weer vooruitgegaan. Evenals Burg. Bergh roemde ook hij de onder nemingsgeest van de heer Van 't Hof. We hebben nu in Groet een paleis. De bloei en de verdere op bouw van deze zaak zal voor U de bekroning vormen aldus spr. Hierna werden de schuifdeu ren, die vanuit de cafetaria toe gang geven tot de speelhal, ont sloten en werden we geconfron teerd met een ruime hal waarin zich een twintigtal automaten be vinden, waarmede men zich, ware het niet dat men er telkens een geldstuk in moet gooien, uren zou kunnen vermaken. De cafetaria ziet er eveneens keurig verzorgd uit. Door de ser re er bij te trekken en de huis kamer voor de business prijs te geven en er eveneens aan toe te voegen is hier een smaakvol in gericht cafétaria ontstaan die elke toets van de kritiek kan doorstaan. Hierbij zij opgemerkt dat prak tisch al deze werkzaamheden door de heer Van 't Hof zelf ver richt zijn. Burgemeester en Wethouders van Bergen (Nh) maken bekend, dat inschrijving van nieuwe leerlingen voor de cursus 1960/1961 kan plaats vin den voor Beide scholen leiden in 6 jaar op voor gymnasium, h.b.s., en alle andere inrichtingen voor voortgezet onderwijs. Er wordt volgens moderne methoden onderwijs gegeven, terwijl de mogelijkheid van overblijven op de scholen aanwezig is. Toegelaten kunnen worden kinderen, die vóór 1 oktober 1960 de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Aanmelding kan geschieden bij de hoofden van de scholen op maandag 25 april 1960, dinsdag 26 april 1960 en woensdag 27 april 1960, telkens van 1618 uur aan de school, of ter gemeente-secretarie, afd. Onderwijs. Vrijdagavond, zondagavond te 8 uur zondagmiddag te 2.30 uur Een film rechtstreeks uit het hart gegrepen O. W. Fischer, Ingrid Stenn, en Christian Wolff in alle leeftijden met Michael Ande, NinojTaranto, Marisa Merlini en Giuseppe Porelli Een man met fantasie en moed onderneemt een kruistocht voor de jeugd De revolutionaire daad "van een jonge Priester in Napels, die zich vermomde als'zwerver, en ging werken onder de Nozems Zaterdagavond, dinsdagavond te 8 uur Het noodlot van een marine-man, dat jarenlang een raadsel bleef Dieter Eppler, Sabina Sesselman en Joachim Fuchsberger in 14 jaar met Dieter Borsche, Ute Hallant en Olga Tschechowa Opkomst, roem en bittere ondergang van een zeeheld, die geschiedenis maakte Het dramatisch avontuur van de zeeheld Prien, die het idool werd van zijn land p/a Hereweg 33 Ziekenfondsleverancier 24 april NED. HERV. GEMEENTE in de Rustende Jager 10.15 uur Ds. Bekius „REHOBOTH" KAPEL v.m. 10 uur Ds. Keers GEREF. KERK v.m. 10 uur Ds. R. de Boer HeerHugo- waard 4.30 uur Ds. R. de Boer NED. HERV. GEMEENTE v.m. 10.00 uur te Schoorl Ds. C. M. de Jong Zondagsschool te Schoorl 11.15 uur REMONSTRANTSE KERK Fnidsen 37 v.m. 10.30 uur Ds. Kuiper GEREFORMEERDE KERK (Zuiderstraat) geen opgave

De Duinstreek | 1960 | | pagina 2