DE DUINSTREEK 211 Schoorl's Bazar JOH. LOUTER FA. A. NIEUWLAND Keetmeisje in Europoort STOFFEN OCk et books C.Oldenburg Banketbakkerij Ter Burg FLAGSTONES Hei-leuze '60 Filmavond i KUYPERS SLAGERIJ Plasticolor verf metö ent Wegens verbouwing K. Krul - Groentenhandel - Groet 4 middenstands woningen te Schoorl Te bevragen: H. H. Toepoel Nougatvliesjes SCH00RLSE IJSCLUB jCecUHeccg&deciaQ 't WINKELTJE W. Schotten 99 Tweede Blad Vrijdag 22 april 1960 VARA NVV en P.v.d.A. Donderdag 28 april a.s., 10 uur v.m. openen wij „GR0SC0 WENSBEDIENING" gedoopt Bij f 10— BOODSCHAPPEN 1 fles limonade cadeau Bij f 5— BOODSCHAPPEN 1 zak juliaantjes cadeau Woensdag 27 april de gehele dag voor de verkoop gesloten Levensmiddelenbedrijf Joh. Ens /JJ> Y.V.Y. Schoorl Groet - Camperduin D E R 0 D E S T 1 E R Een verhaal uit de tijd van de voortrekkers en pioniers u koopt er 6, u betaalt er slechts 5 Koffiekoeken Sela f 3.90 1 SCHOORLDAM door H.A.N.S. Hand- en motorgrasmachines Motor - Maaiers Electromotor-maaiers Schoorl's Warenhuis P. MEIJER de Leeuw van Schoorl Fa. H. J. Volten en Zn Uw voorgeschreven gasslang 99 Gelijkheid van kansen Gelijkheid voor rassen Vrede door recht maandag 25 april a.s,, in „De Rustende Jager" te Schoorl Aanvang 8 uur. Entree f 0,75. „Rembrandt", documentaire van Bert Haanstra „Het Zout der Aarde", Amerikaanse speelfilm (keuring 14 jaar) Spreker: Dr. W. H. Vermooten, lid 2e Kamer Kaarten verkrijgbaar biji A. van Buuren, Sluisweg 4, Schoorldam; W. F. Koeman, Burg. Peecklaan 22, SchoorlK. Hulshoff, Bobbelenweg 2, Schoorl J. Reitsma, Achterweg 31, Groet. onze vergrote en gemoderniseerde zaak in levensmiddelen. Wij hebben de indeling zo gewijzigd, dat wij U kunnen bedienen en dat U zichzelf kunt bedienen en daarom Wij brengen voor de openingsdagen de volgende aanbiedingen: 1 feestelijk opgemaakte CAKE van f 1.75 voor f 1.20 1 literblik PERZIKEN f 1.55 1 pak JODENKOEKEN van f 0.85 voor f 0.60 1 zilverschotel VLEESWAREN 250 gram, 4 soorten van f 1.50 voor f 1.10 Zie verder onze speciale Openings-folder, hij heeft waarde Laanweg 39 - Schoorl - Telefoon 389 op donderdag 28 april a.s. De reis gaat naar de Floriade te Rotterdam, Kosten f 12,per persoon, lunch, diner en intree inbegrepen. Vertrek vanaf Camperduin 7.30 uur Vertrek vanaf Raadhuisplein te Schoorl 8 uur Opgave kan geschieden in Schoorl bijmevr. Timmer, mevr. Koomen en de heren Knijnsberg, en v. Doornum. In Groet en Camperduin bij de heren Ory, Kos, Koelewaard en Koopman is onze winkel tijdelijk bij de weduwe A. Rens gevestigd. Beleefd aanbevelend, Kcxat&n ~-\e4de - Oc*di <xrri\/Qer\ qjx j ais cx\aJ Wooden e* c%AiWcdlen J Jé Extra aanbieding kop en schotels van 23 april tot en met juli Mooie aardewerk kop en schotels i 0,98 in zes kleuren, verschillende dessins Mooie aardewerk kop en schotels f 1,10 in zes kleuren Pracht Porselein, in zes kleuren f 1,95 Pracht Porselein, in zes kleuren f 2,25 Pracht Porselein, in zes kleuren f 2,45 Hereweg 149 - Schoorl PI j Boekhandel Laanweg 35 Schoorl TE KOOP: Geestersingel 18 - Alkmaar - Telefoon 3504 Ons weekend koekje alleen vrijdag en zaterdag 75 cent per 250 gram 50 cent per pakje Hereweg 38 - Telefoon 322 Hartprint overgordijnen maken Uw huis W.10 Voetstappen naderden en Christa keek met blijde ogen naar de vrouw, die in de haar bekende, mooie boerinnedracht gekleed was. Ze was niet jong meer, maar had nog een fris gezicht en levendige bruine ogen. Haar mond bleef echter stijf toegeknepen en stroef en Christa, die een moment het gevoel beleefde, dat ze van een verre reis was thuisgekomen, voelde zich weer de moed ontzinken. Wantrouwend en een beetje uit de hoogte keek de vrouw haar aan. Nu begreep Christa wat het wilde zeggen, als je in de vreemde met achterdocht werd gade geslagen. Bijna speet het haar dat de jeugd de oud-hollandse klederdracht niet meer in ere hield. Haar eigen modieuze kleding deed allerminst haar afkomst van het platteland vermoeden. „Ik ben Christa Petersen", zei ze zacht, „en ik kom naar de toestand van Roel informeren." In haar verbouwereerdheid had ze in het dialect van het eiland gesproken. Hoewel er enige verwondering kwam in de ogen van de vrouw, werd haar gezicht toch niet vriendelijk. Taxerend nam ze Christa van boven tot onder op en langzaam opende ze de deur wijder, terwijl ze tegelijkertijd een stap achteruit deed. „Kom er maar in", zei ze kortaf. „Jij bent waarschijnlijk het meisje, dat de oorzaak is van het maandenlange slechte humeur van mijn zoon. Ik hoop dat je hem nu geen koorts bezorgt. De jonge meisjes van tegenwoordig hebben geen hart." „Ohmaar ikbegon Christa haar verweer. Doch ze werd met een handbeweging het zwijgen opgelegd. „Ja, vertel me wat, hun mondje hebben ze heus wel bij zich. Christa vond dat ze niet reeds in de gang met de moeder van Roel aan een woordenwisseling moest beginnen en zei niets meer. Met loden voeten liep ze achter de vrouw aan. De be groeting had bijna al haar durf en hoop vernietigd. De deur van een grote achterkamer zwaaide open en op een bed voor een der ramen lag Roel uitgestrekt. Hij draaide met een vermoeide glimlach zijn gezicht naar de deur en verbleekte op hetzelfde moment. Zijn handen bewogen zich doelloos op de dekens, maar daarna stak hij toch aarzelend een hand uit en verwelkomde Christa met een zacht: „Zo, je bent de schok eerder te boven dan ik, dat zie ik wel." Zijn moeder trok zich terug en Christa hoorde de deur dicht vallen. Ze nam de aangeboden stoel en zei met trillende stem: „De schok van gisteren wel, Roel, maar de schok van toen nog lang niet." Hij keek haar snel aan en draaide dan zijn hoofd weer af. „Je hoeft je dankbaarheid niet op te schroeven, Christa. Al heb ik jou toevallig kunnen redden, behoef je daarvoor geen verplichting tegenover mij te voelenIk vindhet aardig dat je gekomen bent, maar probeer nu niet de dingen mooier voor te stellen dan ze zijn." Christa was aan het voeteneinde van het bed gaan zitten om Roel te dwingen haar midden in het gezicht te kijken, maar hij ontweek hardnekkig haar ogen en keek naar buiten. Ze propte nerveus haar zakdoek ineen. Hoe kon ze tegen dit koude en stuurse gezicht nu een liefdesverklaring afsteken? Toch kon ze de woorden die in haar opwelden niet tegenhouden. Na maan denlang stil gepieker zou ze niet zonder een duidelijke uitspraak van hem weggaan. Liever het ergste vonnis aanhoren, dan later weer knagende verwijten. „Het was een verrassing voor me, dat je op een boerderij woonde," begon ze opnieuw. „Zeker geschrokken van het armzalige bedoeninkje niet?" vroeg hij met bittere ernst. Sprakeloos staarde Christa hem aan. „Je bent gek." zei ze op haar oude resolute toon. „Dit is de mooiste en de aardigste boerderij, die ik in lange tijd heb gezien, behalve de onze dan, maar die heeft je vriend Frans gekocht, dat wist je zeker al." Terwijl Christa sprak was de deur open gegaan, maar geen van beiden merkte dit op. „Dat kan hij zich veroorloven," zei Roel, met nog steeds de bittere klank in zijn stem. „Hij hoeft zich niet eerst af te vragen, of zijn eventuele aanstaande vrouw genoegen zou nemen met een vervallen woning. Hij kan haar rustig de keus laten, tussen de meest moderne bungalow of een als nieuw opgebouwde woning, boerderij en wat al niet meer.' De moeder van Roel kwam zacht naderbij en alsof ze deel genomen had aan het gesprek zei ze tot Roel: „Als dat soms je grootste zorgen zijn, mijn jongen, dan kunnen we dat spoedig oplossen. Je weet, dat de aannemer van de nieuwe woonwijk hier vlakbij voor het laatste stuk grond dat wij bezitten plus de boerderij, ons een nieuwe woning wil geven. Je hoeft maar te kikken en je moeder is bereid dit op te geven en in een van de nieuwe straten te gaan wonen.' Uitdagend keek ze Christa aan. Er lag iets in haar blik, alsof ze zeggen wilde Heb je daarvoor mijn zoon geweigerd, dan kun je nu je zin krijgen Het was duidelijk dat dit een offer voor haar zou betekenen, maar dat ze dat uit liefde voor Roel zou doen. Zijn gemoedsrust en zijn geluk was haar blijkbaar alles waard, en ofschoon ze Christa met minder vriendelijke ogen beschouwde, kon deze niet nalaten de vrouw te bewon deren. In feite ging heel haar hart naar haar uit. Ze voelde de verbeten strijd die deze vrouw had doorgemaakt. In het boeren leven konden de tegenslagen hard aankomen en de toestand van de boerderij bewees, dat de bewoners het niet gemakkelijk hadden. De ogen van de vrouw waren hard, maar eerlijk en rechtvaardig, haar handen waren ruw van het werk, maar de boerinnedracht droeg ze met trots en waardigheid en Christa wist, dat hun karakters wonderwel bij elkaar zouden passen. Ze beantwoordde de onderzoekende blik met een vrij open oogopslag en na even een gespannen stilte, kwam er iets van waardering in de ogen van de vrouw. Haar mond ontspande zich en ze vroeg op haar eigen korte manier, waar toch een weinig hartelijkheid doorklonk, of Christa de maaltijd bij hen bleef gebruiken. Zonder aarzelen nam Christa het aanbod aan en Roels moeder zei daarna vriendelijk, dat ze hen dan nog even alleen moest laten. Christa wist, dat ze een kleine overwinning had behaald en met iets van zegepraal keek ze naar Roel, die sprakeloos achterover in de kussens leunde. Christa begon zich wat meer op haar gemak te voelen. Ze was bij de moeder van Roel in de gunst gevallen en dat betekende een belangrijk punt in haar voordeel. „Nu Roel", kon ze niet nalaten op plagende toon te vragen. „Je mag kiezen tussen deze boerderij en een nieuwe woning, kun je nu nog niet het meisje van je hart ten huwelijk vragen?" „Nee," zei Roel met klem. „Hier heeft moeder mij en vijf broers grootgebracht. Als weduwvrouw heeft ze helemaal alleen alle zorgen gedragen, en het bedrijf zo goed mogelijk be heerd. De jongens wilden geen van allen in het boerenbedrijf, maar voelden zich voornamelijk tot technische studie aange trokken. Het heeft haar ontzaglijk veel verdriet gedaan, al weet ze nu, dat het de voorzienigheid geweest is, die hen dit besluit deed nemen. Want toen wij wat groter werden en moeder al aardig met kleine werkjes konden bijstaan, werden de landerijen hectare voor hectare onteigend voor uitbreiding van de stad. Nu is men aan de uiterste grens, verderop komt een vliegveld, dus mag er geen bebouwing meer plaats hebben. Het geld werd gebruikt voor de studiekosten en nu waren wij van plan om gezamenlijk de boerderij op te knappen. Mijn oudere broers hebben echter hier allemaal narigheid en armoede beleefd en geven daarom niet graag hur geld voor dit oude gebouw. Moeder heeft daarom hun aanbod afgewezen. Ik ben de enige die werkelijk met plezier hier wil wonen, al kan ik mij levendig voorstellen, dat er buiten moeder en mij, niemand is, die de jaren geduld kan opbrengen, aleer het geld er is om dit huis te restaureren... Ze weetdat ikeen grote teleurstelling heb moeten verwerken ze denkt nu, door deze boerderij op te offeren mijn geluk te kunnen kopen, maar als ze wist, dat het meisje in kwestie een boerderij als deze met een hand omdraai kan laten vernieuwen, dan zou haar onafhankelijke boerenaard ook boven komen. Wij aanvaarden geen aalmoes. (Wordt vervolgd) op maandag 25 april a.s., 's avonds 8 uur, in de zaal van P. Slijkerman te Catrijp AGENDA: 1. Opening 2. Notulen 3. Mededelingen 4. Voorstel contributie verhoging 5. Rondvraag 6. Sluiting HET BESTUUR 750 gram doorr. Ossenlappen f 2.75 1 kg Vet Spekf 0.98 200 gram Pekelvleesf 1.90 200 gram Rolladef 1.00 250 gram Leverworst 1 250 gram Metworst I IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII vanaf f 45,00 vanaf f 360,00 vanaf f 198. Hereweg 34 - Telefoon 388 IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Schilder zelf met voor binnen- en buitenwerk DROGISTERIJ y UO _OtOGU I IN A1SOOA I Hereweg 21 NORDEMANN leuke voorjaar- en zomer- o.a. ook „Liberty" roklinnen rokkatoen in aparte variaties KI. Dorpsstraat 25 Bergen roodbruine tuintegels Telefoon 597 en 476 Schagen leveren wij tegen een fantastische lage prijs en gratis gemonteerd. Kleine Dorpsstraat 9, Bergen, Tel. 2806

De Duinstreek | 1960 | | pagina 5