WeekUad HEROPENING Slut Jorisdag „Be Quick" - Bergen 1QÓO Bergense Kunsthandel Fa. P. Hopman „Grazige Weiden'' Naar de Floriade met N.V. ea K.J.V.O. Jeugd zet zich in! Padvinders demonstratiedag Padvinders naar Soestdijk SCH00RLSE GEMEENSCHAP Agenda VRIJDAG 292APRIL 1960 37e JAARGANG No. 17 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond>(aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Het „Huis met de pilaren" is sinds de vestiging door de heer Th. Loos, nog geen twee jaar geleden, een trefpunt geworden van vele Bergenaren en heeft bij de gasten een buitengewoon goede faam en vermaardheid ver worven. Vorige week vond de opening van de geheel verbouwde en sterk vernieuwde zaak onder grote belangstelling plaats. Bur gemeester L. J. de Ruiter was wegens ambtbezigheden verhin derd. Onder de aanwezigen be vonden zich talrijke raadsleden die vaak na de raadsvergadering hier nog even komen verpozen, voorts talrijke bekende figuren uit „ons" Bergen, waarop Antho ny van Kampen later in een gees tige speech op terug kwam. Het achtjarige dochtertje Erica verrichtte de eigenlijke herope ning door het doorknippen van een lint dat voor de ingang was gespannen, waarna Anthony van Kampen als ere-gast het eerst binnentrad. Bij de verbouwing was het de bedoeling van de heer Loos om voor alles de eigenlijke „pilaren- sfeer" te handhaven, en nam in dit verband, de verbouwing ge heel onder zijn eigen leiding, en verwezenlijkte tezamen met de aannemer de heer Jorritsma uit Hoorn, zijn plannen. Een van de beste resultaten is wel de schouw, waarin een door de heer Loos zelf ontworpen grille, waarin de kippetjes reeds hingen te braden aan het spit. Het benodigde hout en steun balken van origineel eikenhout zijn afkomstig uit een boerderij en molen te Wijdenes. Het prach tige smeedwerk werd verzorgd door siersmederij Wim Pik te Bergen. Rondom de schouw lig gen eveneens originele oud-hol- landse tegels met in de hoek een spinnewiel. In de in de muur aangebrachte nissen bevinden zich prachtig opgezette siervo- gels en kippen. De vloer is te vens geschikt gemaakt voor een diner-dansant. Overigens is er een vaste bekleding gelegd, waar van de kleur zeer goed bij het interieur harmonieert. Het schil derwerk werd verzorgd door de heer N, Volkers, het electrici- teitswerk door de heer P. Oudes uit Bergen. De heer Van Kampen sprak het openingswoord uit, maar al vorens hij hiervoor zijn bereid heid gaf had hij eerst een half uur bedenktijd willen hebben, omdat hij meende niet de aange wezen figuur hiervoor te zijn. Feitelijk had hier, volgens de heer Van Kampen, een oud Ber- genaar moeten staan en niet hij met zijn armzalige Bergense jaren. Wil men Bergenaar zijn dan dient men eigenlijk 3 gene raties te overleven. En op dit punt tilde hij er erg zwaar aan omdat hij 15 jaar geleden een bittere ervaring hiermede had op gedaan. Toen hij precies 15 jaar gele den in Bergen kwam en in het huwelijksbootje stapte, bezong hij met recht de prachtige omge ving van de Kerkedijk in al zijn heerlijkheid van nachtegalen en bloemen in een kleurrijk artikeltje in de Duinstreek. Als journalist ging hij zo verrukt in zijn artikel op dat hij onbewust driemaal het woordje „Ons" Bergen gebruikte. Dit ontlokte een geweldige reactie met opmerkingen als: „waar haalt die man het lef en de brutaliteit vandaan om als nieuw-bakken (import, red) Bergenaar over „ons" Bergen te spreken." Deze gebeurtenis zou hem nog heel lang heugen. De heer Van Kampen prees de grote activiteit van de heer Loos, maar niet minder diens echtge note voor haar grote prestaties. Hij sprak zijn voldoening uit over de kelners die een sieraad vorm den voor hun vakgroep door hun prettige en correcte bediening, met als promoter „ome Dre". Hij noemde de sfeer in „de pilaren" een heel bijzondere en prettige en sprak de hoop uit dat de heer Loos de oude sfeer steeds zou willen bewaren. Want sfeer is niet te koop, zij moet er zijn. Hij haalde als besluit de woorden aan van de president van de K.L.M.. de heer Aler: Hartelijk dank voor Uw aanwezigheid, en ik hoop U nog vele malen terug te zien. maar dan als betalende passa giers; dit ter gelegenheid van de eerste vlucht met het straalvlieg tuig, welke de heer Van Kampen als journalist had meegemaakt. (fftijj vO.ft., ouuett De Nederlandse Padvinders (N.P.V.) en de Verkenners van de katholieke Jeugdbeweging (VKJB) hebben gezamenlijk de St. Jorisdag gevierd en dit beslo ten met een gezamenlijk kamp vuur. Voor de woning van hopman Gravendaal aan de Breelaan ont vingen de padvinders van de N.P.V. een herinnerings-penning, terwijl de welpen en verkenners van de St. Lambertusgroep de dag begonnen met een H. Mis. Om 7.45 uur werden de vlag gen gehesen voor de brandweer kazerne en vormden allen een carré. Bazuinblazers lieten het Wilhelmus in verkorte vorm ho ren. Hierna hield burgemeester L. J. de Ruiter een korte toe spraak waarmede hij zijn eerste openbare daad op verenigings- gebied stelde. Hij memoreerde dat hem door padvinders spontaan was aange boden om zijn voorruit schoon te maken van zijn auto. Er kwam zelfs een aanbieding om zijn „vliegdekschip" waarmede be doeld werd zijn auto. merk „Mer cedes" schoon te wassen, wat hij heel sympathiek vond. Hij had reeds van zijn zoons gehoord dat ook zij gaarne bij de padvinderij wilden komen. Hierna volgde de uitreiking van de St. Joristulp door hopman Gravendaal en vaandrig Groot. Daarna volgde de inspectie door de leiders, gevolgd door een St. Joris boodschap van de beide hoofdkwartieren die als volgt luidde: „In 1910 werden de eerste Nederlandse Padvinders geïnstal leerd. Dit is nu 50 jaar geleden en daarom vieren de 80.000 pad vinders van de N.P.V. en de katholieke verkenners samen feest. Bij de inzet van dit gouden feest op deze St. Jorisdag richten wij een gezamenlijke boodschap tot jullie allen. We wensen jullie toe dat je aan dit jubileum veel plezier zult beleven. Maar ook verwachten wij dat jullie de bes te kant van deze jeugdbeweging zullen laten zien, en dat je doet wat je bij de installatie hebt be loofd: dat je het spel van ver kennen maakt tot wat het is." Bij het kampvuur hernieuwen jullie de belofte, maar die belofte mag niet uitgaan als het kamp vuur is gedoofd. Het moet blijven branden en het leven van elke horde, troep en stam in gloed zetten." Om 18.00 uur vond de vlagge- wacht plaats die elk kwartier door beide groeperingen werd afgelost. Om half acht stelden zich wederom 84 padvinders, welpen en 14 leiders en leidsters op en blies de drumband een taptoe en het Wilhelmus. Ver volgens vertrok de hele groep naar het Oude Hof waar 2 fak keldragers het kampvuur aan beide zijden aanstaken. Aalmoe zenier Spiekerman zegende na een korte toelichting het vuur. Vervolgens werd een 3 stemmige canon gezongen en het verhaal van St. Joris met de Draak ver teld. Een 4-tal meisjes uit Est land, Letland, Litauen en Polen, zongen enige volksliedjes. De be lofte werd door beide groepen afzonderlijk hernieuwd en als slot het zingen van het Wilhelmus. Het bestuur van deze vereni ging maakt bekend, dat m.i.v. 2 mei a.s., de lessen weer volledig beginnen o.l.v. mej. C. Kip uit Alkmaar. Voor diegenen die als nieuw lid toe willen treden, ver wijzen wij voor de lesuren, naar de advertentie in dit blad. Waai uit nu op deez' blijde dag, Oranje, Rood - Wit - Blauw, Ter ere onzer Koningin, Deez' Koninklijke Vrouw. De carillons, ze klinken luid Weer over dorp en stee, Muziek en zang klinkt ook rondom, De kinderen zingen mee. Zo schaart zich rondom Hare Troon, Heel 't Nederlandse Volk, Als groet aan Hare Majesteit Dit alles zij een tolk. Voor Juliana en Gezin, Rijst thans een beê tot God, „Geef krachten Haar tot edele strijd, „En zegent Gij Haar lot. Maartje N. Zwaan Ikxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx: Ongeval Toen de heer Th. Veldt met zijn door twee paarden getrok ken wagen de Koedijkervlotbrug wilde oversteken, durfden de paarden niet verder de hel ling naar beneden en het water aan weerszijden maakte hen angstig en zij begonnen te steigeren. De heer Veldt trachtte de paarden met de hand te lei den doch raakte hierbij met zijn been bekneld tussen de dissel en de handrem. Hij kreeg een vrij ernstige kneuzing aan zijn been en moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Keuken- en badgeisers A. 1. C0PPENS en Zn Filmavond van VARA, N.V.V. P.v.d.A. en Stem des Volks te Bergen. De meifeestviering valt ditmaal ongeveer samen met de herdenking van het feit, dat op 20 april 1860 de grote socialis tische voorman Pieter Jellis Troelstra geboren werd. In het kader van de Mei-leuze 1960: „Gelijkheid van kansen, gelijkheid voor rassen, vrede door recht", wordt door de 1- Mei-commissie ditmaal op maan dag 2 mei o a. vertoond de film „Grazige Weiden", geheel door negers gespeeld, en daarom ac tueel, gezien in het licht der „apartheidspolitiek". Des namiddags om 4 uur wordt een kinderfilmmiddag gehouden. (Zie verder de advertentie in dit nummer). Wegens de grote toeloop hebben we een tweede autocar er bij gehuurd, zodat nog 12 deelnemers zich kunnen opgeven. Heden, vrijdag, kunt u zich nog aanmelden bij Boekhandel De Haan (tot 6 uur) en daarna bij mevr. Eriks-Schuil (tel. 3047) tot 9 uur 's avonds. Betaling in de toeringcar. De prijs is, zoals u weet, voor alles samen f 6,50. Vertrek 8 uur van garage Schalkwijk. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Onder supervisie van hopman Gravendaal van de N.P.V. en hopman J. Burgering van de r.k. verkenners organiseerde de jeugd vorige week woensdag en don derdag een geweldige activiteit ten bate van de vluchtelingen. De meisjes van de Middelbare Meisjesschool (M.M.S.) gaven de grootste stoot voor het orga niseren van een tweetal „Markt dagen" die oorspronkelijk in het Dorpshuis zouden worden ge houden, maar begunstigd door het mooie weer, naar de tuin van het Dorpshuis werden overge bracht. Een groot aandeel in het wel slagen leverden de meisjes van In verband met 5 MEI moet de copy en adver tenties een dag eerder in ons bezit zijn. De uitgever het r.k. pensionaat van de Eerw. zusters Urselinen die vrijwel alle artikelen vervaardigden, aange vuld door geschenken van kinde ren van verschillende lagere scholen, in de vorm van boeken, speelgoed enz. Het was kostelijk om te zien hoe de waarzegster zich van haar taak kweet, en de verkoop sters hun best deden in de stands van levensmiddelen, bloemen, babykleertjes, vaasjes en potjes, snoep en patat-frites en boeken, en anderen in de stand van sjoel bakken en ballengooien hun klan ten trachtten te trekken. Weer anderen verzorgden de thee- schenkerij. Dat er hard gewerkt is bewijst wel het uitstekende resultaat van ruim f 1000,—. Tezamen met de verkoop van sleuteltjes die onge veer 500,— hebben opgeleverd, werd de actie afgesloten met een totaalbedrag van 1500,-. Hier mede is overduidelijk bewezen dat als de jeugd van Bergen wer kelijk ergens voor voelt, succes wel degelijk verzekerd is. WELKE FLINKE JONGEN De N.P.V. heeft nog plaats voor enkele flinke jongens waar „pit" in zit. Aanmelding bij Maarten de Pee, Ruinelaan 7. Ter gelegenheid van het feit dat Lord Baden Powel 50 jaar geleden de padvindersbeweging stichtte, zullen de Duintrappers van het N.P.V. en de St. Lam bertusgroep van V.K.J.B. geza menlijk een demonstratiedag or ganiseren, waarbij het kunnen en willen van de padvindersbewe ging tot uiting zal worden ge bracht. Op vrijdag 29 april zal bij de vlaggebrug die voor het Van Reenenpark wordt opgebouwd, een vlaggenparade worden gehou den. Vooraf, zal de drumband van de verkenners een rondgang door het dorp maken die bij de vlaggebrug in het Van Reenen park eindigt. Hierna zal de bur gemeester de padvinders toespre ken waarna de vlaggenparade zal plaats vinden en vervolgens gaat het in optocht naar het Maesdammerveldje bij de Van Reenenschool. Hier zal een kampvuur worden gehouden en zullen welpen en padvinders hun kunnen demon streren met pannekoeken bakken en de welpen zullen een rimboe- spel uitvoeren. Er'zal geen entree worden geheven (geen collecte) en men verwacht dat de Berge naren interesse tonen voor het eigenlijke verkennerswerk, door deze demonstratie-avond bij te wonen. Ter gèlegenheid van de ver jaardag van H.M. Koningin zul len twee welpen en twee ver kenners bij het défilé alle ver kenners en welpen van Bergen vertegenwoordigen. □□□□□□aaanaaaaaaooaaanDQ zaterdag, 30 april Wedstrijden voor de schooljeugd op het Duinranders sportterrein te Catrijp, 9 uur. Optreden van prof. Remidol voor de kleuters aanvang ongeveer 9 uur in het Ver. gebouw. Kinderspelen op terrein cafe Mereboer te Groet om 14 uur. Vorenstaande gaat uit van de Oranjever. Optreden van Berger acc. ver. zaal GroothofF met bal na, 20 uur Woensdag, 4 mei Dodenherdenking Bloemen leggen op graven Eng. oorlogsvliegers 19 uur (Algemene Begraafpl.). Stille tocht naar ge denkteken bij Zijpersluis van af Rijksweg nr. 3 om 19.45 uur. donderdag, 5 mei Bevrijdingsfeest Voor programma wordt ver wezen naar de algemene circulaire uitg. van de Schoorlse Gemeen schap. Toneelspel, poppenkast en goo chelen voor kinderen van 6-9 jaar, zaal „De Rustende Jager" 14.30 uur. Film voor kinderen van 9-12 jaar, zaal „De Rustende Jager" 15.30 uur. Toneelspel door kinderen voor volwassenen, zaal „De Rustende Jager" 20.00 uur. ZONDAGSDIENST ARTSEN „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. Eau de Cologne lil KAPSALON Tel. 2266 Dorpsstraat 21 Bergen Nu de geslaagde restauratie van onze zaak voltooid is, zijn wi) verheugd U mede te delen, dat wij a.s. zaterdag 30 april, 2 uur, onze zaak weer HEROPENEN Kerkstraat 3 - Bergen Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 telefoon 2331, Bergen Bevrijdingsvuur om 21.30 uur. □□aaDDaaanDDDDaaaDannDDa US* KAPSALON D0RP5STP.21 BERGEN 1 mei Dr. BULSTRA Telefoon 3130 5 mei Dr. POOT Tel. 02208-2423 SCHOORL 1 en 5 mei Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1