99 99 HEROPENING L Bergense Kunsthandel Fa. P. Hopman K. C B. DE BOSSCHOOL „ELKSHOVE" CCé HEROPENING VRIJDAG 6 MEI 1960 37e JAARGANG No. 18 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Zaterdagmorgen vond in aan wezigheid van burgemeester L. de Ruiter, wethouder C. W. Ellis en gemeentesecretaris W. de Vries, alsmede talrijke genodig den om 11 uur de opening plaats en om 2 uur voor elke belang stellende, van de geheel geres taureerde Bergense Kunsthandel van de heer Hopman Zowel het interieur als het ex terieur heeft een haast onherken bare wijziging ondergaan, juist omdat het niet in de vorige situa tie is teruggebracht, maar omdat zo veel mogelijk de oorspronke lijke bouwstijl is aangehouden. Deze vond zijn oorsprong tus sen de jaren 1670 en 1885 toen het als boerderij en later als smidse werd gebruikt. De stenen zijn alle handvorm gebakken stenen, afkomstig uit afbraak van heren-huizen uit Am sterdam en er is geen fabrieks - steen aan verwerkt. De oorspron kelijke stenen muur, opgemetseld van machinale stenen is in de Franse steeg geheel vervangen door de handvormsteen. De voor gevel is met zijn kromme gevel geheel in de oude vorm gelaten. De stijl van het dak heeft men met zijn golvende beweging (voorheen door ouderdom) zo veel mogelijk in acht genomen en nagevolgd. De pannen zijn we derom gebruikt kunnen worden. De uitwendige kaplijit* is hierbij zo veel mogelijk gevolgd. Door verkeerde verbouwingen in vroeger jaren had men eerst stalen draag- balken aangebracht. Deze zijn nu na grondige reconstructie vervan gen door grenen moerbalken, af komstig van de restauratie-dienst uit Amsterdam, en overgebleven uit grachtenhuizen. De uitge spaarde hal aan de Franse Steeg was oorspronkelijk een melk-hal- letje (hosje) van de boerderij. Dit is gebleken uit vorige metsel werken en men heeft dit alleen met weglating van de pomp in dezelfde stijl teruggebracht. In de zaak is een origineel Oud-Hol landse plavuizenvloer gelegd in kleurige nuancering, afgewisseld met een houten vloer. De raam kozijnen zijn wederom in dezelfde staat gemaakt. Het eerste gedeelte van het pand, eens de huiskamer, moest nu aan zijn nieuwe bestemming worden aangepast en architect Reder is hierin uitstekend ge slaagd, wat vooral tot uiting komt in het prachtig uitgevoerde pla fond. Door het wegnemen van de oude verflaag werd de opvolging van de kleuren in de drie vertrek ken vanzelf in handen gespeeld. schoonheid veel hebben verloren. Bovendien zou het nieuwe pand ver naar achter gebracht moeten worden. Thans is het op de lijst van monumentenzorg geplaatst en is het onmogelijk om ook maar iets aan het gebouw te wijzigen, ja zelfs de kleur van de verf te wijzigen, licht-reclame of buiten etalages aan te brengen. Boven dien is hierbij gebleken dat oude panden geheel geschikt gemaakt kunnen worden voor moderne be drijfsvoering omdat het eigenlijke interieur volledig naar eigen in zichten kan worden ingericht. De winkelbetimmering naar eigen ontwerp werden vervaar digd door meubelmakerij Jaap Hopman en zijn uitgevoerd in verschillende houtsoorten en in naturel. De artikelen zijn zeer overzichtelijk opgesteld en het is er nog prettiger winkelen dan tij dens de vroegere situatie. Een bijzonderheid van de etalages is dat deze op wieltjes zijn geplaatst waardoor het mogelijk is om de hele etalage naar achter te rijden, en men gemakkelijk bij de arti kelen kan komen. Eveneens een bijzonderheid is de verlichting, die naar Deens voorbeeld, voor het eerst in Nederland bij de kunsthandel wordt toegepast, waarbij de leiding zonder de pla fonds te beschadigen, wordt op gehangen. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" De z:on van de heer Hopman jr., Roland, opende de zaak waar na de heer Hopman zijn voldoe ning uitsprak over het tot stand- komen van de vernieuwde zaak die zijn vader, de heer P. Hopman sr. in 1921 was begonnen. Hij noemde het niet zo maar een ver bouwing of verbetering, maar een wederopbouw van verstrekkende betekenis, en een kleinood in deze tijd waar nog zo weinig over is van intimiteit en beslotenheid en waar de mens zo graag naar toe keert, in het bijzonder de vreem deling en buitenlander, vooral om het typische Hollandse van de zaak. We zijn blij dit resultaat bereikt te hebben, vooral door de stimulans en medewerking van architect Reder jr. en monumen tenzorg. De aannemer de fa. J. Houtenbos en zns past een bij zonder woord van dank bij deze vrij lastige restauratie met zijn ge- danks hun leeftijden, nog zo en thousiast zijn en nog zo veel van hun krachten hebben gegeven om de Kunsthandel in deze staat te brengen. Hij hoopte dat zij nog vele jaren vol vreugde op hun levenswerk mogen terugzien. Ook bracht hij dank aan het winkel personeel, in het bijzonder aan mej. A. Oldenburg die nu haar taak aan een jongere generatie heeft overgedragen. De heer Hopman sr. merkte op dat wat hier is tot stand gekomen, reeds jarenlang in zijn brein verborgen was. Hij dankte God dat hij dit had mogen beleven. De heer Reder, architect, wees er op dat de heer Hopman geluk kig op het juiste ogenblik besloten had om meer te doen dan alleen maar herstellen en dat nu op de meest verantwoorde wijze is ge restaureerd. Hij bracht dank voor de opdracht en wees op de pret tige samenwerking tussen de ver schillende instanties en de aan nemers, en bood een tekening van het pand aan ter blijvende her innering. Viering Koninginnedag De viering van Koninginnedag begon met een ontvangst van de leden van het Oranje comité op het raadhuis door het gemeente bestuur. De heer Finkensieper dankte burgemeester en wethou ders voor hun uitnodiging, waar na hij een kort overzicht gaf van het programma en de voorafgaan de werkzaamheden. Burgemeester L. J. de Ruiter bracht zijn felici taties over wegens de verjaardag van de Landsvrouwe en sprak zijn lof uit over de wijze waarop het uitgebreide programma was sa mengesteld. Hij vond het prettig kennis te maken met het comité en hoopte nog menig feest met elkaar te mogen vieren. Inmiddels had Bergens Harmo nie zich buiten opgesteld en speelde het Wilhelmus .alsmede enige volksliederen. Daarna trok de stoet met oranje getooid naar de Stationstraat waar 600 kinde ren aan de spelen deelnamen. Hier bleek nog weer eens duide lijk wat het oranje comité heeft gepresteerd om de organisatie feil loos te doen verlopen. Het was kostelijk om te zien hoe de jeugd verbeten, maar ook enthousiast om de prijzen wedijverde. Om 19.30 uur vond in het Witte Kerkje een concert van Bergens Harmonie plaats onder leiding van dirigent C. Blokker. Op de zelfde tijd trok de drumband van de verkenners door het dorp. Het Minjon Ensemble ver zorgde dansmuziek en zang bij f Zo is het eerste gedeelte uitge voerd in groen, vervolgens blauw, evenals de in ere herstelde en nog gaaf gebleken bedstede, om in het laatste gerestaureerde gedeelte over te gaan in rose. Ook aan de buitenzijde is de topgevel in de vroegere groene kleur terugge bracht. Ziet men de restauratie in zijn geheel dan komen de volgende belangrijke punten naar voren. Bij gewone nieuwbouw, die door zijn bouwvalligheid en de onmogelijkheid om gewone nood zakelijke reparaties uit te voeren, eigenlijk zou plaats vinden, zou het karakter van de oude zaak en het gebouw geheel verloren zijn gegaan, In dit verband zou ook het gehele straatbeeld en de omgeving van de ruïnekerk aan heel andere eisen dan nieuwbouw, met zijn vele verschillende pro blemen en verrassingen, alsmede voor het opleveren van het werk binnen de gestelde termijn. Voorts bracht hij dank aan de fa. Peper kamp en Krom voor hun keurig schilderwerk, vooral ten aanzien van de ongewone kleurschake ringen die moesten worden aan gebracht, alsmede aan meubel makerij Jaap Hopman voor de prima aflevering van de winkel inventaris. Hij was verheugd dat juist de Bergenaren dit werk zo prima hadden afgeleverd. Hij bracht vooral dank aan de gemeente Bergen die de extra kosten die deze verbouwing met zich bracht, enigszins helpt ver lichten. In het bijzonder bracht hij dank aan zijn ouders die on een dansvloer in de Jan Olden- burglaan waar het „snoepgoed' enige uren heeft genoten. Jammer dat hun middelen zo beperkt wa ren en de dansvloer te klein en de luidsprekers een te kort bereik hadden. Dit initiatief dat zeer ge waardeerd werd, verdient dat bij een volgende gelegenheid, vooral voor deze „middenmoot", meer armslag gegeven wordt. Er werd leuk gezongen en de organisatie was in goede handen. Om 21.30 uur volgde een tap toe in het Van Reenenpark. Om 10 uur volgde de fakkelestafette met ontsteking van het vreugde vuur achter Elkshove. Door een misverstand over de plaats van de finish, werd de estafette niet door Be Quick maar door Berdos ge wonnen. Op 26 april werd in de Rus tende Jager te Bergen de jaar vergadering van het Kunstenaars Centrum Bergen gehouden, bij gewoond door het bestuur en 21 werkende leden. De voorzitter a.i., Mr. W. F. J. Fischer, herdacht in zijn ope ningswoord het in januari van dit jaar overleden w.l. J. van Domselaer. Voorts memoreerde hij de grote verdiensten van de afgetreden voorzitter, Mr. A. F. Kamp en sprak als zijn overtui ging uit, dat het KCB wel nim mermeer een voorztter zai krij gen, die met zoveel élan en zo n grote opoffering van tijd en werkkracht het KCB zal dienen. Het afgetreden w.l. W. L. M. E. Van Leeuwen werd dank ge bracht voor de vele goede dien sten het KCB bewezen en ge lukgewenst met de hem onlangs toegekende literaire critiekprijs. De vergadering besloot de af getreden beschermheer Dr. W. Huygens schrifteijk van zijn waardering te doen blijken voor hetgeen hij vanaf de oprichting (waartoe Dr. Huygens de stoot heeft gegeven) voor het KCB heeft gedaan. De notulen en jaarverslagen werden, na enkele kleine wijzi gingen, goedgekeurd. Tot nieuwe bestuursleden wer. den gekozen de w.l. Hans Hen- kemans, Anthony van Kampen en H. Schol Boekenoogen, nadat een 9-tal leden, dat niet aan de stemming wenste deel te nemen, de vergadering had verlaten. Met een twee/derde meerder heid besloot de vergadering een door drie w.l. ingediende motie, strekkende tot benoeming van een commissie, die een nieuw ontwerp statuten zou moeten op stellen, niet in behandeling te nemen. Na enige mededelingen over de plannen voor het lopende jaar sloot de voorzitter de vergade ring. Tot diep in de nacht zetten de meeste leden hun onderlinge besprekingen en gesprekken voort, thans zonder kans om afgehamerd te worden. Behalve de Middelbare Meis jesschool, welke door de ope ning van het nieuwe gebouw de laatste tijd zeer in de belang stelling heeft gestaan, heeft het Bestuur der Berger Schoolver eniging" tevens een Lagere School onder zijn beheer. Door het nauwe contact, dat er bestaat tussen deze school en de M.M.S. en de M.U.S., is de Bosschool wel de ideale voor opleiding voor deze beide onder wijs instellingen. Vanaf de 4e klas worden de leerlingen ge leidelijk gewend aan het maken van huiswerk, waardoor zij straks op de middelbare school niet vreemd meer staan tegenover een opgedragen taak. Van de 5e klas af is het Frans in het normale lesrooster opgenomen. Er wordt bijzondere aandacht besteed aan de bijvakken, b.v. de licham. Opvoeding, waarvoor gebruik gemaakt wordt van de mooiste gymnastiekzaal in de gehele omgeving, n.l. die van de nieuwe M.M.S. Doordat één of meer extra leerkrachten bo ven het wettelijk verplichte aan tal zijn gesteld, kan er meer aan dacht aan de kinderen indivi dueel gegeven worden dan aan andere scholen dikwijls het ge val is. Voor bijzonderheden betreffen de de aanmelding enz. mogen wij U naar een in dit nummer voortkomende advertentie ver wijzen. contra Bejaardensocieteit De laatste wedstrijdmiddag in dit seizoen is weer achter de rug en wel op woensdag 27 april in het bejaardencentrum Elkshove. Coöperatieve Raiffeisenbank „Schoorl' f emene ,ehenvGtefCic)eiincj AGENDA: Dat er voldoende animo voor deze middagen is bleek aan het grote aantal deelnemers. Vier en zeventig personen, dames zo wel als heren, hadden zich voor de verschillende wedstrijden la ten inschrijven. Het is ook deze Elkshove niet gelukt, de lau werkrans in hun bezit te krij gen. De leden van de sociëteit in de Dorpsstraat gingen met de eer strijken, door deze achter eenvolgens voor de derde maal te bemachtigen, die zodoende hun eigendom werd. De wedstrijden bestonden uit biljarten, bridgen,domineren, kla verjassen, dammen, mikado, sjoe len en mens erger je niet, voor elk wat wils. Voor hen die deze middag in elkaar hadden gezet, was het een opgaaf, na beëindiging van deze wedstrijd, de verschillende prijswinnaars aan te wijzen. Inmiddels was het reeds vijf uur geworden, toen de heer Maasen bij afwezigheid van de voorzitter, de gelukkige winnaars de verschillende prijzen kon overhandigen. Een speciaal woord van dank werd gericht tot de directrice die met haar helpsters gezorgd had voor koffie, thee en ver snaperingen waaronder ook olie bollen. Tot slot dankte de heer Ge nesis, in zijn kwaliteit van voor zitter der sociëteit, voor de aan gename middag, die hen bezorgd was. Deze middagen smaken naar meer. Het is een lofwaardig streven van de middenstanders om door een goede outillage van hun zaak, de klanten een vlotte bediening te geven. In deze tijd van tempo en gejaagdheid is het niet alleen een wens, maar tevens een eis van het publiek om vlot geholpen te worden. Een niet te onderschat ten factor van grote betekenis voor een zakenman. De heer J. C. Vermeulen be greep dit reeds 12 jaar geleden toen hij, als 5e winkelier in heel Nederland zijn kruidenierszaak in de Breelaan omzette in een zelf bedieningszaak. Hij was tevens de eerste winkelier in de Spar- inkoopcombinatie en de eerste in de kop van Noord-Holland die tot zelfbediening overging. Hij heeft, in het begin door gebrek aan ervaring ,vele malen wijzi gingen in zijn zaak moeten aan brengen. Maar nu heeft hij zijn zaak geheel aan de eisen van dit soort bedrijven aangepast. Zijn zoon, J. C. Vermeulen, bouwkun dig tekenaar, maakte samen met zijn vader het ontwerp dat uit stekend door de fa. Wed. Jac Houtenbos is uitgevoerd. De zaak is veel ruimer en over zichtelijker geworden. De stella ges komen meer trapsgewijs naar voren en maken het opzoeken veel gemakkelijker voor de klant. Aan de achterzijde is een speciale af deling voor vleeswaren en kaas ingericht. Bovendien is er een nieuw pakhuis aangebouwd. In de winkel is er bovendien een apart rek aangebracht met wijnen en dranken. De bonte kleuren van de artikelen maken het tot een fleu rig geheel. De etalage is met opzet heel klein gehouden en bevat practisch alleen op overzichtelijke wijze, de voordelige koopjes van de week. Het schilderwerk werd verzorgd door de fa. Nic. Volkers en het electriciteitswerk door de fa. J. M. Wittebrood, zodat al de werk zaamheden door Bergenaren zijn verricht. DORPSSTR. 21 Uitslagen Klaverjasdrive De gelijknamige klaverjasclub hield in café „De Oude Prins haar laatste drive van het sei zoen, waarvoor veel belangstel ling bestond en waaraan 60 per sonen deelnamen. De uitslagen luiden: Mevr. Kieft-Mevr. Tim merman 5271, Hr. Kroon-Cor Min 4899, C. Bakker-van Alfen 4771, Hr Mulder-Mevr. Schouten 4646, Hr. Briefjes-Mej. Briefjes 4614, Hr. Koopman-Gabriels 4598, Mej. Mes-Herman Schek- kerman 4547, Dick Schekker- man-Pilaet 4473, Hr Voorhorst- Mevr. Pijper 4436, H. Louwe- Liefting 4398. De marsenprijs werd gewonnen door Mevr. Steenis-Hulshof met 4 marsen en 4114 pnt. De troostprijs viel ten deel aan Mevr. Voorhorst-Hr. Pijper met 2864 pnt. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ueekêtad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee: R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen U slaagt beslist met 'n origineel geschenk, hetzij 'n grote of kleine attentie, wij hebben een nieuwe collectie in een vernieuwde zaak. Kerkstraat 3 - Bergen op 9 mei 1960, 's avonds 8 uur, in „De Rustende Jager" te Schoorl 1. Opening 2. Notulen 3. Mededelingen 4. Jaarverslag over 1959 5. Vaststelling rekening en balans 1959 Bestuur en Raad van Toezicht stellen voor de winst ad. f 6645,79 toe te voegen aan de reserve 6. Bestuursverkiezing a. Periodiek aftredend: Jan v. d. Oort Voordracht: 1. Jan v. d. Oort, 2. W. Muskee 7. Verkiezing Raad van Toezicht: a. Aftredend: K. Half Voordracht: 1. K. Half, 2. Jan Sevenhuysen 8. Voorstel van Bestuur en Raad van Toezicht: het vacatiegeld voor Bestuur en Raad van Toezicht te verhogen tot f 10.— per vergadering 9. Rondvraag 10. Sluiting Namens het Bestuur. C. M. WINDER, voorzitter (CS J^fiPSALOhl BERGEN 8 mei Dr. J. J. A. A. HODDE, van Reenenpark 2, tel. 2027 SCHOORL 8 mei Dr. BRUST, Telefoon K 2209-266

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1