WtMai Bevrijdingsfe ïst in Bergen Bergen s Museum Ruïnekerk in wording 50-jarig bestaan A^euda Dodenherdenking A. J. C0PPENS en Zn Expositie in het K.C.B. ULO-SCHOOL Oranje-Vereniging SCH00RLSE GEMEENSCHAP Ned. Vereniging van Huisvrouwen mm* VRIJDAG 13 MEI 1960 37c JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egtnond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Op buitengewoon grootse wijze is het bevrijdingsfeest gevierd. Men zou zich op Bevrijdingsdag niet in Bergen gewaand hebben door al die feestvreugde. Nu kan men direct de factor van het goe de weer als het voornaamste punt van het slagen van de feesten gaan noemen. Inderdaad, het prachtige weer heeft veel tot het welslagen bijgedragen, maar wat er op deze dag is gepresteerd is in jaren niet in Bergen te zien geweest. Het bleek overduidelijk dat er in Bergen werkelijk iets tot stand kan komen, als men er maar iets voor voelt of er „iets in ziet". Om het gevaar van eenzijdig heid te vermijden en medewer kers te vergeten, zullen in dit ver slag zo weinig mogelijk namen worden genoemd. Na de godsdienstoefeningen in het Witte Kerkje en de r.k. kerk vond in het van Reenenpark een jeugdappel plaats door padvin ders en scholieren van middelbare en U.L.O. scholen bij de vlagge- mast in het van Reenenpark. Burgemeester L. J. de Ruiter hield een toespraak tot de jeugd. Om klokslag 10.30 begon de gekostumeerde kinderoptocht waaraan deelnamen de kinderen van alle lagere scholen, Bio va kantieoord, de Ponny club, de padvinders drumband en Jong Nederland. Kostelijk waren de voddeboeren, het Roode Kruis, 12 ambachten en 13 ongelukken, de ijswagen, Zwaan kleef aan, de hongerwinter, het circus, Hugo de Groot en de kinderen met hun poppewagentjes, teveel om al het aardige afzonderlijk op te noe men. Om 10.45 begonnen ongeveer 250 jongeren hun puzzel-wandel tocht door de mooiste plekjes van Bergen, die ongeveer een uur duurde. Vooraf moesten zij een aantal vragen beantwoorden die betrekking hadden op de oorlog. Er waren 15 geldprijzen, 1 maal 10. 2 van 5. 4 van 2.50, en 8 van 1.25, voor hen die de tocht in de meest ideale tijd had den volbracht, genoteerd in een verzegelde enveloppe. Burge meester de Ruiter gaf van zijn belangstelling blijk. Om 2 uur gaf de burgemeester de aftrap in de wedstrijd Berdos- veteranen tegen B.S.V.-veteranen op het sportterrein aan de Ker- kedijk. De heer v. d. Hilst bracht in zijn woord van welkom tot ui ting, dat de veteranen zouden la ten zien hoe de jongeren moeten spelen. Hierna stelden beide elf tallen zich aan de burgemeester voor. Hij vond het prettig met hen kennis te maken en hoopte dat er geen E.H.B.O. aan te pas hoefde te komen. Hij meende evenwel dat eventueel gewichts verlies voor sommigen wel geen bezwaar zou opleveren. Er was veel belangstelling om de elftallen van 15 jaar geleden uit de glorie tijd van de 4e klasse te zien spe len, allen met een gemiddelde leeftijd van 35 jaar. Het werd een leuke wedstrijd, die voornamelijk werd geconcentreerd op de tech niek van het spel. Er werd met interesse gespeeld en nog voor de rust moesten de keepers Bra- kenhoff en Kollmer een bal in het net zien verdwijnen. Na de rust kwam er geen wij ziging meer in de stand. Vervol gens speelde een Berdos-B.S.V. combinatie tegen een combinatie van de Alkmaarse Boys. Er werd vlot en met volle animo gespeeld en ook deze wedstrijd trok veel publiek. De Bergenaren waren aanmerkelijk sterker, wat zij tot uitdrukking brachten in de pun ten. Voor de rust werd het 1—0 voor de Bergenaren. Na de rust produceerden zij er nog eens twee bij en wonnen dus met 3—0. Als waardering ontvingen allen een lepeltje met het wapen van Ber gen. Eveneens om 2 uur vond een behendigheidsrace voor auto's plaats in het van Reenenpark, waaraan eerst 28 personen en wagens deelnamen, maar al heel spoedig bleken er nog 4 personen interesse te hebben, zodat er 32 personen aan deelnamen, over twee parcours. Het was de be doeling om over korte afstand 9 pilonen te passeren en een denk beeldige garage, afgesloten met een balk, in te rijden. Er bestond grote belangstelling voor de race, die een vlot en prettig verloop had. (Een prachtige attractie voor het seizoen, verslagg.) Er werd veel gevraagd van de bestuur ders, want het ging niet altijd zo, dat eigenaars van kleinere wa gens altijd favoriet waren. Bob Wallach, bekend uit de radio wereld en Koos Schekkerman ga ven niet alleen een duidelijke toe lichting, maar bleken bovendien buitengewoon gezellige conferen ciers te zijn. In het Parkhotel wer den de prijzen uitgereikt, bestaan de uit kleine zilveren bekertjes, waarop later de inscriptie zal worden aangebracht. De voorzit ter van het bevrijdingscomite, de heer A. Verhoven bracht dank aan alle medewerkers en organi satoren, waarvan we ook nu weer de namen achterwege zullen la ten. Mevr. Wagenaar won de eerste prijs bij de dames, met de tijd var. 5.54.3 min. De dames v. d. Laan-Bosch en Mevr. Huy- gens, die betrouwbaar en snel hadden gereden, ontvingen een bos bloemen. Omdat elke wagen verschilde in wielbasis en draai- cirkel had men de winnaars in 3 klassen verdeeld. In de eerste klasse won de heer Bakker, Kom- laan 21 in 3.49. Appel uit Alk maar in 4.03. De heer Komen Spanbroek 4.18 en de heer K. Folgeio ie Bergen aan Zee in 4.22. In de tweede klasse de heer Raven 4.10, P. J. Bos Bergen 4.21.1, v. d. Rest Bergen aan Zee 4.24.5, Rijs uit Bergen in 4.27.8, Stelling Wormerveer 4.56.4. In de 3e klasse de heer Punt Kom- laan 4, 5. 38.2. De heer Groene- wegen uit Amsterdam met Austin Healy 3000. won foutloos in de tijd van slechts 2.52.4 min, een prachtige prestatie die binnen de verwachte mogelijkheden lag. Om 14.30 uur vond een spel van en voor de jeugd plaats in het openluchttheater, onder de titel: „Hoe de Rompmannen uit het sprookjesbos verjaagd wer den". Door omstandigheden kon de balletgroep van het Dorps huis, in tegenstelling met het pro gramma, niet optreden en werd dit onderdeel verzorgd door de Bergense Balletschool o.l. van Mary Rol uit Alkmaar, die ook de costuums verzorgde. Het ge heel werd uitstekend gebracht; kleurige kleding en decors, uit stekende zang en voordracht. In de pauze kregen de onge veer 1600 kinderen en jongeren, die een prachtige middag kregen aangeboden, bovendien nog een tractatie. (is ook dit voor het sei zoen nog eens te herhalen?) 's Avonds vond de vrolijke op tocht plaats, die een grandioos verloop had, en waaraan 28 ver enigingen en individuelen deel namen. Het zou te ver voeren om alles afzonderlijk op te noemen en in dit verband bepalen we ons tot de 5 stukken die een prijs be haalden. Bij de prijsuitreiking werd opgemerkt, dat wat hier ge presteerd is, fantastisch en groots was en dat de jury voor een moeilijke taak stond, maar eens gezind was in haar uitspraak. Elke deelnemende groep of indi viduele deelnemer ontving een medaille met inscriptie. De eerste prijs ging naar Minjon „Noord zee cabaret", 2e pr. r.k. Vrou wengilde met „Strandleven 1900" 3e pr. Volkshogeschool met „Bergens Schilderdorp", 4e pr. „De Vagebonden" Jan Olden- burglaan, 5e pr. Joke en Margot Willig met „Vroeger en nu" (zomer-attractie voor kinderen?) Tot slot volgde om 10 uur een prachtig verzorgd vuurwerk, dat vele belangstellenden trok en werd besloten met de woorden „Vrijheid". Een compliment voor de organisatoren en medewer kers, die alles tot in de perfectie en precies op tijd lieten verlopen. Uit alles bleek dat zorgen nog moeiten waren gespaard om het tot een groot feest te maken. En het is feest geweest Woensdag 4 mei werden de gevallenen uit de tweede wereld oorlog herdacht. Op vele plaat sen hing de vlag halfstok. Om 18.45 vond een interkerkelijke dienst plaats in het Witte Kerkje, die door Ds. R. v. d. Berg werd geleid. In de r.k. kerk vond even eens een godsdienstoefening plaats. Om 19.30 vond de Stille Tocht plaats die door velen werd meegemaakt. Het werd een in drukwekkende tocht. Op het kerkhof zong het r.k. kerkkoor met als dirigent, C. Molenaar het „Libera me Domine" van Perosi, en het Bergens Mannenkoor o.l. van mevr. Morée-Dol het „Ecce quo moritur" van Handel. Na de terugtocht werd een krans gelegd bij de bevrijdingsboom in het van Reenenpark. Ook voor Uw was naar Wasserij „Dubbel Blank" Uitslagen Etalagewedstrijd In verband met Koninginnedag en bevrijdingsfeest gehouden eta lagewedstrijd van 30 april-5 mei werd door een jury de volgende prijzen toegekend. Ereprijs (wis selbeker) K. M. Gerritsen Kerk straat 6. Ie pr. N. Jonkers, Stations straat 8, 2e pr. A. Straathof. Ol- denburglaan 4. 3e pr. P. Seewald. Kerkstraat 13. De etalages van de volgende winkeliers kregen een eervolle vermelding: J. Schrama, Oude Prinsweg, J. Louwrink, Breelaan 31, J. Kok- kes, Oldenburglaan 2. Het totaalbedrag van de met oranjekaartjes geprijsde artikelen bedroeg 1052,95. De winnaars van de publiekprijzen worden aan het einde van deze week bekend gemaakt en krijgen afzonderlijk bericht. De restauratie van de Ruïne- kerk maakt gestadige voortgang. Momenteel is men bezig met het leggen van de veelkleurige mo- zaikvloer die wordt gelegd op de betonvloer waar de centrale verwarming, (ol'iestook) voor het oog onzichtbaar, via een bui zenstelsel in is verwerkt. Dat men zeer zorgvuldig en voorzichtg te werk gaat blijkt wel uit het feit dat men van de mo- zaikvloer en andere belangrijke onderdelen bij de bouw, telken maal een proefstuk heeft opge zet. De stucadoor is nu bezig met het besmeren van de enorme muurvlakken. De schilder heeft enkele proefstukken opgezet om de juiste kleur te kunnen bepa len. Het eikenhout wordt geschil derd, uitgezonderd het gewelf dat blank blijft, maar wordt voor zien van een versiering van met verf opgebrachte ornamenten. Timmerlieden maken de omman- teling van het orgel, dat slechts voor een klein gedeelte nog ori gineel genoemd kan worden. De orgelbouwers komen daarna het orgel plaatsen. Het tijdstip van ingebruikname valt echter thans nog moeilijk te bepalen. Het „Sterken-huis" dat des tijds door de familie Gorter- Sterken aan de gemeente werd geschonken voor de vestiging van een museum en dat toen helaas niet op de juiste wijze is gerestau reerd, mag zich bij Bergenaren, maar ook bij Oud-Bergenaren in een toenemende belangstelling verheugen. Op voorstel van de commissie van het museum werd door de gemeenteraad als lid toegevoegd, de heer C. N. Pascha, Drs. in de chemie. Men acht het voor het museum van groot belang dat de geboren Bergenaar die veel liefde voor zijn dorp toont, de be noeming heeft aanvaard. De com missie is als volgt samengesteld: Mevr. G. C. van Regteren Alte- na-Evers, presidente; Mr. M. Moens, secretaris; Mevr. M. Th. Brugman-Scholten, penningmees- teresse; Mr. D. Vis en C. N. Pascha. Het museum onderging een grote verbetering door de uitbrei ding van de etalageruimte op zolder, waardoor de platenverza meling veel beter tot zijn recht kwam. Niettegenstaande het uitzon derlijk mooie zomerweer, dat in de regel een remmende werking heeft op het museumbezoek, was het aantal bezoekers toch nog groter dan de twee voorgaande jaren toen het bezoek respectieve lijk 21151985 en 1838 personen telde. Invloed op het toenemende bezoek is waarschijnlijk de ope ning van het museum in de avonduren. Het bezoek in deze uren bedroeg 237 personen. Bergenaren en Oud-Bergena ren gaven van hun belangstelling blijk door het afstaan van belang rijke dingen voor het museum. Men ontving: van de erven van Mej. D. Jansen uit Wieringer- waard, overeenkomstig de wens van een overledene een schilder stuk, vervaardigd in 1891, ge schilderd door de Bergenaar P. Blankendaal, voorstellende de achterzijde van de boerderij van de Franschman. Door bemidde ling van Mej. Zwakman werd eveneens uit een nalatenschap twee ouderwetse houten melkem mers met koperen rand en houten juk geschonken. Van de heer Pesie sr. ontving men een bij op graving gevonden penning met waarschijnlijk het wapen van Alkmaar. Van de heer H. van Zanten jr. Zuidlaan 42, ontving men een skeletdeel van een walj vis, die hij bij opgraving bij de Kerkstraat had gevonden. Van Mevr. IJ. Kreeken-Zomer uit Den Haag ontving men een wafelijzer. Voorts ontving men uit de nala tenschap van mevr. Gorter- Sterken twee in olieverf geschil derde portretten van haar ouders. Vanzelfsprekend stelt men derge lijke giften bijzonder op prijs. He laas ging de woning van Mevr. Kop-Schuurman als congierge- woning verloren. Het voordelig saldo bedroeg 1062,58. Daklekkage? Op de weekeinden van 14-15, 21-22 en 28-29 mei, wordt er in de kunstzaal van de Rustende Ja ger te Bergen, werk tentoonge steld van twee, uit Amsterdam af komstige, jonge kunstenaars. De ze tentoonstelling is op zaterdag middag 7 mei geopend door de heer Mr. O. V. L. Guermonprez. Lense Elzinga en Hans van Draanen hebben ondanks het ver uiteenlopen van hun uit gangspunten beiden een sterke neiging tot verdieping in het ma teriaal gemeen. Lense Elzinga, de in 1930 te Amsterdam geboren en thans nog wonende graficus, roept met zijn forse schrift en een sterk door werkende suggestieve lijnvoering, in een aantal houtsneden, een haast tot abstraktie herleide we reld op, die daardoor aan uitdruk kingskracht veel wint. Elzinga, die zich de laatste ja ren helemaal op het grafische vlak is gaan concentreren, doet D0DP5STR.2I BERGEN ons met zijn tentoongestelde werk vermoeden, dat wij in de toe komst nog veel van hem kunnen verwachten. Hans van Draanen, geboren in 1931 te Amsterdam, vestigde zich in 1958 te Bergen en is op 28 april j.l. voor enige jaren naar Curagao vertrokken. Zijn werk verraadt een bijzon dere interesse in de mogelijkhe den van het materiaal, in een vormgeving die door het bewuste verlaten van de realiteit, een we reld oproept waarbij droom en werkelijkheid in elkaar over schij nen te vloeien. Er spreekt uit het werk van Van Draanen een sterk literaire instelling, die vooral in zijn kleur- toepassing sterk tot uiting komt. Wij hopen de ontwikkeling van Van Draanen in de toekomst te kunnen blijven volgen. Op de onlangs gehouden bal avond voor oud-leerlingen van de openbare ulo-school te Bergen werd spontaan het plan geopperd, te komen tot een vereniging van oud-leerlingen. Deze vereniging zou zich ten doel stellen het contact tussen de school en de oud-leerlingen, alsmede van de oud-leerlingen onderling te versterken. Tevens werd gedacht aan het organise ren van cursussen, lezingen, ex cursies e.d. De oprichtingsvergadering vindt plaats in het schoolgebouw aan de Beemsterlaan op zater dag 14 mei a.s. Aanvang acht uur. Tevens is er dan gelegen heid, het nieuwe gedeelte te be zichtigen. Alle oud-leerlingen zijn van harte welkom. Vanavond, vrijdag 13 mei. zal in „De Rustende Jager" de kleu renfilm „Prinses Beatrix bezoekt de V.S. 1959" met als hoofdfilm „The Captain's ParadiseLeden Oranjever. 1 kaart gratis en 1 introducé 1. Nieuw lid en 1 introducé 2.50 (minimum con tributie). Niet-leden per persoon 1.50. In verband met het feit dat Lord Baden Powel 50 jaar ge leden de wereldbroederschap van de padvindersbeweging in het le ven riep, werd door de Duintrap pers van het N.V.P. en de St. Lambertusgroep van de V.K.J.B. een gezamenlijke vlaggenparade en kampvuur gehouden. Na het strijken van de vlaggen sprak burgemeester L. J. de Rui ter over het doel en wezen van de padvindersbeweging, zoals Ba den Powel zich dit had voorge steld. De grondslag van deze we reldbroederschap bestaat niet in het stoken van vuurtjes, zoals wel eens ten onrechte wordt gesug gereerd, maar in het „Weest zondag 15 mei: Uitvoering door de R.K. gymn. vereniging in het Ver. Gebouw te Catrijp, 8 uur. Paraat" zijn. Ook het „dienen" ten aanzien van de medemens moet vooral hoog gehouden wor den. Met de wens dat de pad vindersbeweging ook in dit op zicht in Bergen moge groeien en bloeien, besloot de burgemeester zijn levendige toespraak. Na een korte rondgang door het dorp, voorafgegaan door de drumband trok men naar het Maesdammerveldje, waar het kampvuur werd ontstoken. Na een hartelijk welkom van Hop man Gravendaal aan de aanwe zige ouders en belangstellenden werden enige spelletjes gespeeld en voerden welpen enkele stuk jes op. Vervolgens beijverden de jongens zich in het bakken van pannekoeken. Jammer dat een enkele maal de vlam in de pan sloeg. De activiteit was er echter niet minder om. Met een aantal vlot gezongen liederen werd de ze demonstratie besloten. AfcL Bergen en Schoorl Na een werkzaam seizoen zal op 19 mei een bonte slot-avond gehouden worden, verzorgd door de leden en enkele leden van het kooi, gevormd door de Vrijwil lige Brandweer. Het doel van de vereniging: a. verlenen van bijstand aan de Ned. huisvrouw in haar huis houdelijke en gezinstaak; b. vertegenwoordiging der ge- zinsbelangen op economisch en sociaal gebied; c. bevordering van saamhorig heidsgevoel en gemeenschaps zin, is op velerlei wijze getracht te bevorderen. Op de koffie-uurtjes, die de eerste donderdag van de maand in de Rustende Jager gehouden worden, zijn talrijke onderwer pen besproken op opvoedkundig, huishoudelijk en sociaal terrein. De gezelligheid werd daar niet bij uit het oog verloren, en ge zien de grote opkomst worden deze uren wel gewaardeerd. Verschillende lezingen werden dit seizoen gehouden, waarbij de onderwerpen zeer uiteenliepen en voor alle leden iets waardevols trachtten te geven. Ook de ex cursies zijn zowel leerzaam als gezellig. De zelfwerkzaamheid van de leden komt tot uiting in de ver schillende cursussen, waarvan een druk gebruik gemaakt wordt. Dit seizoen zijn gegeven: cursus sen in Engels, Italiaans, Spaans, naaien, een cursus over moderne muziek en twee lezingen van onze voorzitster over de cultuur-his torische monumenten in Frank rijk, die leden van onze vereni ging zullen bezoeken, tijdens hun reis naar Méridon. Het Huisvrouwen-kleinkoor re_ peteert elke week onder de be proefde leiding van Mevr. Mo rée-Dol en is ook dit jaar enkele keren naar buiten opgetreden. Wegens de komende drukke maanden voor de huisvrouw in de zomertijd sluit het vereni gingsjaar in mei en beginnen de activiteiten weer half september. ZONDAGSDIENST ARTSEN „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.: C. Oldenburg, Laanweg 35, Schoorl, Giro 147071 Telefoon K 2209-268 Agentschap te Bergen: De Haan's Boekhandel, Stationsstr., Tel. 2452 Agentschap voor Egmond aan Zee R. P. Jonker, Voorstraat 129 Abonnementsprijs: f 5.65 per jaar f 1.45 per kwartaal Advertentieprijs: 12 ct. per m.m. Vraag en Aanbod 15 ct. per m.m. met een minimum van f 1.50 Woning- en Vacantieruil 15 ct. m.m. Familie-advertenties 15 ct. per m.m. telefoon 2331, Bergen Loodgietersbedrij f Verdronkenoord 100 Alkmaar, Tel. 2952 J^APSALON □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□cm BERGEN 15 mei Dr. BULSTRA Telefoon 3130 SCHOORL 15 mei Dr. RISSELADA, Tel. K 2209-360

De Duinstreek | 1960 | | pagina 1